Moduł Oddział Przedszkolny został zmodyfikowany
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OP"Żabki"-Dzień Babci i Dziadka 2020.
Szanowni Rodzice, w czwartek 23 stycznia 2020r. o godz. 16:30 odbędą się w klasach zebrania z Rodzicami. Nie ma w tym dniu spotkania Rady Rodziców z Panią Dyrektor.
Wykaz sal na zebrania:
OP "Żabki" - sala 11, OP "Sówki" - sala 12;
klasa I - sala 10, klasa II - sala 9, klasa III - sala 13;
klasa IV - sala 6, klasa V - sala 3, klasa VI - sala 1, klasa VII - sala 7, klasa VIII - sala 5.
Serdecznie zapraszamy
15 stycznia klasy IV i V wybrały się wraz ze swoimi wychowawczyniami :p. D. Tracz , p. M. Wawrzeń oraz p. M. Szeptycką do Teatru Bagatela na spektakl pt. Tajemniczy ogród.
Po zajęciu miejsc na balkonie wszyscy czekali podekscytowani na rozpoczęcie przedstawienia. Kiedy rozbłysły światła reflektorów i na scenie pojawili się aktorzy dało się poczuć prawdziwą magię teatru. Uwagę przykuwały stroje oraz fantastyczna sceneria baśniowego ogrodu. Wspaniałe utwory muzyczne w wykonaniu utalentowanych młodych aktorów oraz ruch sceniczny dopełnił całości.
Tajemniczy ogród to spektakl, który uczy wrażliwości, miłości do przyrody, do pracy, pokazuje jak stać się lepszym człowiekiem.
Muzyczno- teatralna opowieść opowiadała nie tylko o perypetiach Mary Lennox, pokazała przede wszystkim, że warto wierzyć w miłość i przyjaźń , która otwiera nie tylko drzwi do ogrodu, ale i drzwi do ludzkich serc.
Marzena Wawrzeń
17 stycznia 2020 r. z inicjatywy p. Karola Tucharza – zastępcy Wójta Gminy Wielka Wieś, uczniowie klasy VII, pod opieką p. A. Zajączkowskiej i R. Windys, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Triki Fizyki”. Zajęcia zorganizował Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie. Siódmoklasiści w przyjazny sposób, poprzez doświadczenia poznali m.in. efekt Magnusa – wprowadzenie piłki w ruch wirowy, dowiedzieli się, jak włożyć ugotowane jajko do wąskiej butelki, poznali zasadę działania wahadła oraz sposób zbudowania mostu bez gwoździ i kleju. Zgłębiali też zasadę równowagi oraz wyjaśniali, dlaczego balon lata. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, w przyjazny sposób przybliżyły uczniom trudne prawa i zjawiska fizyczne.
Renata Windys
"Kochani, dziś okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich razem czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą.
Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swych lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.
A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
że miło Babcią być i Dziadkiem.
Więc dziś spróbujcie zapamiętać.
Czym są dla Dziadków ich wnuczęta?
I pięknej szansy nie przegapcie:
kochajcie Dziadków swych i Babcie."
„Dzień Babci i Dziadka” to dwa święta, które tradycyjnie wypadają w styczniu. W Polsce po raz pierwszy pomysł obchodzenia „Dnia Babci” pojawił się w latach 60. ubiegłego wieku. Wkrótce święto stało się popularne i zakorzeniło w naszej kulturze. Nieco później, bo dopiero w latach 80 XX wieku, swoje święto „dostali” też Dziadkowie. Obydwa święta powstały po to, by wyrazić wdzięczność dla roli Babć i Dziadków oraz podkreślić ich ważną rodzinną funkcję. Tak naprawdę, to nikt nie ma w sobie takich pokładów cierpliwości, jakie mają Dziadkowie. Często to Oni poświęcają dzieciom więcej czasu niż rodzice, przekazują wnukom zdobytą wiedzę i umiejętności. Potrafią dzielić się swoim doświadczeniem i snuć ciekawe opowieści dotyczące rodziny.
Dlatego, aby podziękować za miłość i dobro oraz poświęcony czas, zaprosiliśmy Babcie i Dziadków naszych uczniów, aby uczcić Ich święto. Spotkanie to odbyło się w piątkowe przedpołudnie 17 stycznia 2020 r. Na wstępnie Pani Joanna Zięba, wychowawczyni klasy II, skierowała do wszystkich gości serdeczne słowa powitania i zaprosiła na program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy II. Część artystyczną muzycznie opracował, jak zawsze, Pan Jarosław Janecki. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki związane ze „Świętem Dnia Babci i Dziadka”. Były to piękne chwile, pełne wzruszeń i radości. Dziadkowie i Babcie z dumą podziwiali występy swoich wnuków. Po zakończeniu części artystycznej przygotowanej przez dzieci i po odśpiewaniu gromkiego „Sto lat” uczniowie obdarowali swoich Dziadków prezentami, a były to: kolorowe laurki z wierszykami, sercami, kwiatami, krawaty dla Dziadków, artystycznie ozdobione wazoniki dla Babć oraz portrety Dziadka i Babci. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i wspólnych rozmów przy stołach. W kolejnej części programu nasze świętowanie uświetnił taniec dziewczynek i chłopców, którzy odśpiewali rymowankę „Słowo Babcia cieplejsze niż Afryka…” oraz zatańczyli do utworu Conga. Następnie Dziadkowie wraz z wnukami utworzyli wesoły pociąg, którym odbyła się wspólna „podróż” po szkolnych korytarzach do utworu „Marina”. Lokomotywą był uczeń Mateusz Bednarczyk, który wykazał się świetną znajomością trasy. Po powrocie do sali odbył się konkurs zagadek, przeznaczony tylko dla Babci i Dziadka, pod hasłem: „Konkurs z kapci dla Dziadka i Babci”. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi na pytania nagrodziliśmy brawami. Po zakończonym konkursie odbyła się część biesiadna. Nasze Drogie Babcie i nasi Drodzy Dziadkowie, przy akompaniamencie Pana Jarosława Janeckiego, pięknie zaśpiewali kilka piosenek biesiadnych. Podczas radosnego biesiadowania odwiedziła nas Pani Anna Zajączkowska- Dyrektor szkoły, która złożyła życzenia zaproszonym gościom i podziękowała za tak liczne przybycie. Na tym zakończyła się uroczystość „Dnia Babci i Dziadka” w klasie II.
Pragniemy jeszcze raz złożyć najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Babć i Dziadków z okazji Ich święta. Życzymy dużo zdrowia, szczęścia i radości oraz wszelkiej pomyślności w każdym dniu i spełnienia wszystkich marzeń i pragnień. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej wspaniałej uroczystości.
Dziękuję również Pani Paulinie Kozieł za piękną i ciekawą dekorację oraz Panu Jarosławowi Janeckiemu za oprawę muzyczną naszej uroczystości.
Joanna Zięba
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OP -Żabki, Sówki- Teatr SYRENA -" Piękna i Bestia.
Moduł Oddział Przedszkolny został zmodyfikowany
Uczniowie klasy VII uczestniczyli w listopadzie i grudniu w międzynarodowym projekcie eTwinning „Christmas Cards Exchange”. Projekt założyła i prowadziła pani Anna Krzyżan, nauczycielka języka angielskiego. Uczniowie stworzyli kartki bożonarodzeniowe wraz z dwujęzycznymi życzeniami świątecznymi. W języku angielskim opisali również polskie tradycje bożonarodzeniowe i całość wysłali tradycyjną pocztą do szkół europejskich (Anglia, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Chorwacja, Ukraina). Uczniowie z tych krajów przesłali nam swoje kartki bożonarodzeniowe z życzeniami w ich językach narodowych oraz informacje przybliżające ich zwyczaje świąteczne w języku angielskim.
Uczniowie zapoznali się z różnymi tradycjami i zwyczajami poszczególnych krajów europejskich. Mieli możliwość przećwiczyć swoje umiejętności artystyczne i anglojęzyczne i stworzyć ciekawą gazetkę, z której treścią mogli zapoznać się wszyscy uczniowie szkoły.
Anna Krzyżan
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Fabryki Lizkaów i Cukierków Ciuciu Artist w Krakowie -OP Żabki.
18.12.2019r.
Szanowni Rodzice, w piątek 20 grudnia gimbus na Wierzchowie oraz bus do Prądnika Korzkiewskiego odjeżdżają po zajęciach w szkole o godz. 11:30.
W dniu 16 grudnia 2019 r. uczniowie kl. I, II i III wraz z wychowawczyniami: p. Renatą Szlachtą, p. Pauliną Kozieł, p. Joanną Ziębą i p. Joanną Krężołek wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Pogoda w tym dniu była słoneczna i zachęcała do spacerów. Właśnie od spaceru rozpoczęliśmy naszą wycieczkę. Najpierw udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie odbywa się „Jarmark Bożonarodzeniowy”. Pierwszym punktem programu było, tradycyjne już, wspólne zdjęcie z aniołem. Potem przeszliśmy przez Sukiennice, gdzie dzieci wysłuchały legendy „O dwóch braciach, którzy budowali Kościół Mariacki”. Następnie dotarliśmy do kolorowych kramów „Jarmarku Bożonarodzeniowego”, które zachęcały do kupna pamiątek z Krakowa. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. O godz. 11.00 wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Po zakupieniu tradycyjnych obwarzanków udaliśmy się do Teatru Groteska na przedstawienie pt. „Doktor Dolittle”.
„Doktor Dolittle” to dynamiczny musical dla widzów w każdym wieku. Opowiada o poczciwym i szlachetnym Doktorze Janie Dolittle, który nauczywszy się mowy zwierząt zostaje znanym na całym świecie weterynarzem. Pewnego dnia dostaje prośbę o pomoc z Afryki, gdzie panuje epidemia wśród małp. Pożycza pieniądze, kupuje statek i wraz ze swoimi zwierzętami – psem, kaczką, sową, świnką, papugą, małpką i krokodylem – wyrusza do Afryki. Przeżywa tam wiele wspaniałych przygód. Dużymi atutami spektaklu obok wyśmienitej gry aktorskiej są pomysłowe kostiumy i scenografia oraz muzyka czerpiąca inspiracje zarówno z zimnego angielskiego klimatu jak i afrykańskiej gorącej sawanny. Historia przyjaźni Doktora ze zwierzętami uczy, że tak naprawdę niewiele nas od zwierząt różni – podobnie czujemy i tak samo zasługujemy na szacunek i uwagę.
Dialogi aktorów przeplatały się z wesołymi piosenkami, co wzbudziło aplauz publiczności. W czasie antraktu dzieci udały się do teatralnej kawiarenki, gdzie mogły zakupić coś na słodko.
Po spektaklu w Teatrze Groteska wszyscy udaliśmy się do autokaru, którym wróciliśmy do Białego Kościoła.
Joanna Zięba
We wrześniu i w październiku dwanaścioro uczniów klasy VII brało udział w projekcie „Zielony dom, czyli architektura na ludowo”. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś realizowała go Fundacja WyspArt. Celem tego przedsięwzięcia było wspieranie zanikającej architektury ludowej na terenie naszej gminy.
Początkowo spotkania z uczniami miały charakter wykładów i prezentacji na temat tradycyjnej ludowej architektury oraz malarstwa ściennego Małopolski. Następnie uczestnicy projektowali i rysowali stare domy i budynki gospodarcze, a także współczesne obiekty z wykorzystaniem ludowych wzorców, materiałów, kolorystyki. Na bazie rysunków uczniowie zbudowali makiety zagród – z papieru, drewna, plasteliny, a potem całą wieś z rzeką, drogami i budynkami użyteczności publicznej: remizą, kościołem, karczmą i kuźnią...
Odbyły się także zajęcia w terenie - były opowieści, wywiady, rysunek odręczny starego domu, nie zabrakło też własnoręcznie wykonanych zdjęć. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, promowały nasz region, uczyły uczniów, jak zachować materialne i niematerialne dziedzictwo ludowej architektury.
Renata Windys
Szanowni Rodzice, informujemy, że w dniach 2,3 stycznia 2020 r. Szkoła pracuje bez zmian. Uczniowie przychodzą na lekcje.
Szanowni Rodzice uczniów klas I-VIII, w dniach 23 XII 2019 r. - 1 I 2020 r. trwa zimowa przerwa świąteczna, w trakcie której nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W przypadku, gdy nie macie Państwo możliwości zapewnienia swoim dzieciom opieki w dniach: 23,27, 30, 31 grudnia w szkole zostanie zorganizowany dyżur świetlicowy. W celu dokonania zapisu na ww. dyżur należy zgłosić się do sekretariatu szkoły do czwartku 19 grudnia br. (w godz. 7.00 – 15.00) i wypełnić deklarację uczestnictwa dziecka na dyżurze.
Szanowni Rodzice, zgodnie z harmonogramem zebrań, w czwartek, 19 XII br. odbędzie się dzień otwarty w naszej szkole:
klasy I- VIII – w godz. 16.00 – 17.30
oddziały przedszkolne: 16.30 – 17.30.
Do Państwa dyspozycji będą nauczyciele poszczególnych przedmiotów.
W listopadzie samorząd szkolny przeprowadził konkurs plastyczny pod hasłem „Magiczny kot” Na szczególne wyróżnienia zasłużyły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie : Justyna Krężołek – OP „Żabki”, Paweł Krzyworzeka - OP „Żabki”, Karolina Sukta - OP „Żabki”, Julia Baś OP „Sówki”, Zofia Calik - OP „Sówki”, Zuzanna Drzewniak – OP „Sówki”, Bartłomiej Kołodziejczyk - OP „Sówki”, Dorota Krzyworzeka - OP „Sówki”, Jagoda Sałęga – OP „Sówki”, Szymon Wroński - OP „Sówki”, Weronika Bała – kl.1, Maria Cieślik – kl.1, Piotr Janik – kl.1, Szymon Jastrzębski – kl.1, Sebastian Mitka – kl.1, Lilianna Oczkowska – kl.1, Milena Pawlik – kl.1, Julia Srebnicka - kl.1,Emilia Synowska – kl.1, Tymoteusz Waliłko – kl.1, Anna Więcław – kl.1, Anna Kasprzyk – kl.2, Natalia Litewka – kl.2, Krzysztof Żurek – kl.2, Zofia Kawalec – kl.3, Mateusz Litewka – kl.4, Aurelia Wojtal – kl.4, Nikola Kołodziejczyk – kl.5. Wyróżnione w konkursie osoby otrzymały miłe nagrody.
Agnieszka Wnęk
W ramach akcji wolontariatu uczniowie naszej szkoły oraz szkoły w Wielkiej Wsi zbierali karmę oraz koce dla zwierząt w schronisku Rafik w Bolesławiu. 7 grudnia wszystkie zebrane produkty zostały zawiezione do schroniska przez p. Joannę Luks. Samotne pieski wyprowadzono również na spacer. Aby taki spacer mógł się odbyć, chronisko potrzebuje smyczy i obroży dla zwierząt. Prosimy o kontynuacje zbiórki, z uwzględniemiem tych rzeczy. Skuteczna pomoc jest łatwiejsza, jeśli potrafimy połączyć swoje siły. W akcji wzięli udział uczniowe ze szkół w Białym Kościele, Wielkiej Wsi i Bęble.
Joanna Luks
Historia nie tylko z podręcznika = 29 listopada uczniowie klasy VIII spotkali się z wciąż żywą historią II wojny światowej. W muzeum w Auschwitz - Birkenau zobaczyli jak wyglądała rzeczywistość wojenna w obozach koncentracyjnych, poznali historię zagłady ludności żydowskiej i nie tylko, zrozumieli co oznaczają słowa: "człowiek, człowiekowi zgotował ten los".
Joanna Luks
Agnieszka Miśkiewicz
Kot Cukierek- bohater książek dla najmłodszych - stał się gwiazdą zajęć z uczniami klasy pierwszej. Pierwszoklasiści czytali wspólnie bajki i opowiastki o kotach wypożyczone ze szkolnej biblioteki- między innymi fragmenty z bestsellerowej serii Waldemara Cichonia.
Podczas cyklu lekcji prowadzonych przez panią Renatę Szlachtę dzieci zapoznały się także z życiem i zwyczajami wielkich i małych kotów oraz wykonały prace plastyczne. Ważnym elementem zajęć było także kształtowanie właściwych postaw w kontakcie ze zwierzętami.
Opiekun projektu NPRC: mgr Mirosława Szeptycka