Oblicza depresji Gdzie szukać pomocy? Poradnia PP Stres !!! Stres ?? Zaburzenia odżywiania

Pomoc PP

Oblicza depresji

Pandemia w znacznym stopniu zmieniła codzienne funkcjonowanie nie tylko dorosłych ale również dzieci i młodzieży - zdalne nauczanie, brak możliwości spotkania się z kolegami i koleżankami z klasy, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność co do odpowiedniego przygotowania do egzaminów… a do tego dorastanie.

Depresja jest chorobą, która charakteryzuje się:

- obniżonym nastrojem,

- doświadczaniem ciągłego smutku,

- spadkiem energii,

- utratą zainteresowań,

- niemożnością odczuwania przyjemności i radości,

- obniżeniem poczucia własnej wartości,

- zaburzeniami snu i apetytu,

- osłabieniem koncentracji,

- pesymistycznym widzeniem przyszłości,

- poczuciem winy,

- występowaniem myśli samobójczych.

Bardzo łatwo jest przeoczyć sygnały świadczące o spadku nastroju, zwłaszcza jeśli ten stan pogarsza się powoli przez długi czas. Depresja od obniżonego nastroju różni się przede wszystkim czasem utrzymywania się objawów. O depresji mówimy gdy powyżej wymienione objawy utrzymują się co najmniej przed dwa tygodnie.

Depresja u dzieci i młodzieży, podobnie jak u dorosłych charakteryzuje się:

- obniżeniem nastroju,

- spadkiem energii,

- obniżeniem poczuciem własnej wartości,

- utratą zainteresowań,

- zaburzeniami snu i apetytu,

- osłabieniem koncentracji,

- niemożnością odczuwania radości,

- obniżoną motywacją do nauki, a często również do podejmowania różnego rodzaju aktywności życiowych.

W przeciwieństwie do dorosłych u dzieci mogą pojawić się zachowania agresywne, autoagresywne i buntownicze, może również wzrosnąć wrażliwość i drażliwość, a także rezygnacja i odczuwanie lęku.

Obok tych wszystkich objawów może pojawić się labilność emocjonalna i zmienność nastroju – od euforii po ogromny smutek. Dodatkowymi objawami mogą być dolegliwości somatyczne, takie jak biegunki, wymioty czy kołatanie serca. Chorobę mogą maskować np. wybuchy złości, zachowania buntownicze czy antyspołeczne.

Depresja wśród dzieci i młodzieży może przyjmować różne oblicza, dlatego tak ważna jest uważność rodziców i opiekunów oraz świadomość, że depresja to nie tylko smutek, a także uważne bycie z dzieckiem, częste rozmowy i relacja oparta na zaufaniu i miłości.

Mimo, że szkoła mieści się obecnie w świecie Internetu należy pamiętać o pielęgnowaniu i rozwijaniu relacji rówieśniczych, a także rodzinnych. Ten czynnik pełni ważną funkcję ochronną przed wystąpieniem depresji i obniżonego nastroju. Szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie warto jest pamiętać o profilaktyce zdrowia psychicznego, tzn. o odpowiedniej ilości snu, aktywności fizycznej, podtrzymywaniu i wzmacnianiu relacji rówieśniczych, odkrywaniu i rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań.

Drogi Rodzicu – bądź uważny, rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Zwróć uwagę, czy z Twoje dziecko nie potrzebuje fachowej pomocy.

Drogi Uczniu – pamiętaj, że jesteś ważny. Nie bój się poprosić o pomoc czy rozmowę.

Gdzie szukać pomocy?

Pedagog szkolny – Agnieszka Bałys – Miśkiewicz – MS Teams, Librus

Psycholog szkolny – Kinga Tokarska – MS Teams, Librus

Psycholog młodzieży w Punkcie Wsparcia i Pomocy Rodzinie (Plac Wspólnoty 2, Szyce), dla dzieci od 14 roku życia, (12) 419 11 01 w. 114

Psycholog dziecięcy w Punkcie Wsparcia i Pomocy Rodzinie (Plac Wspólnoty 2, Szyce),
(12) 419 00 35, 792 214 001

Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01.

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00.

Telefon zaufania dla dzieci 116 111.

Telefon zaufania dla dzieci 800 080 222.

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100.