• PRACA LOGOPEDYCZNA W DOMU – część druga

    26.03.2020

    Zapraszam  Państwa do kolejnego spotkania z logopedią prowadzoną w domu. Dziś przedstawiam zestaw kilku ćwiczeń słuchowych zarówno dla dzieci młodszych jak i starszych. Zapraszam Państwa do wspólnej pracy prowadzonej z Waszymi dziećmi w domu.

    ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE STYMULUJĄCE ROZWÓJ MOWY DZIECKA

    ĆWICZENIA SŁUCHOWE stanowią bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ często opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonemowego. Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do rozwoju mowy dziecka.

    ĆWICZENIA SŁUCHOWE DLA DZIECI MŁODSZYCH:

    1. „ Co słyszę?” – dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i nasłuchują, rozpoznają odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy.

    2. „ Zgadnij, co wydało dźwięk?” – uderzanie pałeczką w szkło, fajans, metal, kamień, drewno itp. Toczenie różnych przedmiotów po podłodze (np. piłki, kasztana, kamienia), rozpoznawanie odgłosu przez dzieci.

    3. Rozpoznawanie różnych przedmiotów w zamkniętym pudełku po wydawanym odgłosie – groch, kamyki, gwoździe, cukier, kasza itp.

    4. Uderzanie o siebie klockami, łyżeczkami, garnuszkami; uderzanie łyżeczką o pustą szklankę, o szklankę z wodą, klaskanie, darcie papieru, gniecenie papieru, przelewanie wody (z wysokości, z niska), drapanie po szkle, papierze, stole.

     5. Rozpoznawanie głosu, szmeru, źródła dźwięku – miejsca, kierunku, odległości, ilości dźwięków (dużo- mało), głośności (cicho – głośno).

    6. Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika.

    7. Rozróżnianie i naśladowanie głosów zwierząt: kota, psa, krowy, kury, koguta, kaczki, gęsi itp.

     8. Rozróżnianie odgłosów pojazdów: samochodu, pociągu, motoru, traktora itp.

    9. Rozpoznawanie po dźwięku różnych urządzeń domowych, np. odkurzacz, mikser, suszarka, pralka itp.

     ĆWICZENIA SŁUCHOWE DLA DZIECI STARSZYCH:

    1. Wyróżnianie wyrazów w zdaniu. (stawiamy tyle klocków, rysujemy tyle kółeczek, klaszczemy tyle razy ile słów słyszy dziecko w wypowiadanym zdaniu).

    2. Wydzielanie sylab w wyrazach poprzez wystukiwanie sylab, wyklaskiwanie, badanie ile razy opadnie żuchwa (na ręce) przy wybrzmiewaniu sylab.

     3. Nazywanie obrazków – dziecko kończy wyraz po pierwszej sylabie wypowiedzianej przez logopedę, nauczyciela, rodzica, a potem odwrotnie – dziecko zaczyna.

    4. Dzielenie na sylaby imion dzieci (na początku łatwych).

     5. Wyszukiwanie imion dwu- i trzysylabowych.

    6. Wyszukiwanie słów z podaną przez nauczyciela sylabą.

    7. Rozpoznawanie określonej sylaby w rozsypance sylabowej, np. ba, pa, ta, da, la, ra.

     8. Wyszukiwanie imion rozpoczynających się od samogłoski, następnie od podanej spółgłoski.

    9. Wydzielanie spółgłosek nagłosowych przez przedłużanie nagłosu, np. ssssamolot, szszszafa. Przy pomocy ilustracji – wyszukiwanie przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się na daną głoskę.

    10. Wydzielanie spółgłoski wygłosowej.

    11. Dzielenie na głoski łatwych a następnie coraz trudniejszych słów.

    12. Ćwiczenia z paronimami: bułka – półka, domek –Tomek, koza – kosa itp.

    13. Rozróżnianie mowy prawidłowej od nieprawidłowej.

    http://poradnik-logopedyczny.pl/wychowanie-sluchowe/wychowanie-sluchowe/265/cwiczenia-sluchowe.html

     

    Agnieszka Wnęk

  • PRZYWITANIE WIOSNY W ŚWIETLICY !

    PRZYWITANIE WIOSNY W ŚWIETLICY !
    18.03.2020

    W naszej świetlicy jeszcze przed przykrymi wydarzeniami związanymi z rozszerzającą się epidemią koronawirusa ,na dobre zawitała wiosna. Mogliśmy się o tym przekonać podziwiając wystrój świetlicowej sali, urzekający pełną paletą wiosennych barw, kwiatów oraz wiosennych krajobrazów widniejących na gazetkach ściennych . Ta miła, ciepła i słoneczna atmosfera sprzyjała pełnej aktywności, pracy i zabawie . Przedwiośnie stało się pretekstem do podsumowań zimowo-wiosennych  konkursów prowadzonych świetlicy . W lutym rozstrzygnęliśmy konkurs „Portret Babci i Dziadka” w kategorii oddziałów przedszkolnych i klas I –VIII.  W marcu zakończył się konkurs na  „Omnibusa Nadchodzącej Wiosny” w kategorii klasy I oraz „Mistrza Szachowego Nadchodzącej Wiosny” w kategorii klas I –IV.

    Wyniki konkursu plastycznego w kategorii oddziałów przedszkolnych „Portret Babci i Dziadka” oraz  klas I –VIII  :

    Wyróżnienia :

    • oddział przedszkolny „Żabki” : Lena Galon, Maksymilian Janawa, Justyna Krężołek, Paweł Krzyworzeka, Karolina Sukta
    • oddział przedszkolny „Sówki ”: Zuzanna Drzewniak, Krzysztof Kowalski, Dorota Krzyworzeka, Marta Niemiec, Jagoda Sałęga
    • klasa I : Maria Cieślik, Julia Srebnicka
    • klasa II : Natalia Litewka, Emilia Niemiec, Aleksander Oczkowski, Krzysztof Żurek
    • klasa III : Milena Czamara, Norbert Mitka

     

    Wyniki konkursu wiedzowego dla klas I – IV - „Omnibusa Nadchodzącej Wiosny”:

    I miejsce : Piotr Janik – kl.I  - 130 pkt

    II miejsce : Sebastian Mitka – kl.I – 120 pkt

    III miejsce : Maria Cieślik – kl.I – 65 pkt

    IV  miejsce : Milena Czamara – kl.I – 60 pkt

    V miejsce : Nikodem Galon – kl.I – 55 pkt

    VI miejsce : Oliwier Szumiec – kl.I – 30 pkt

    VII miejsce : Tymon Knapik – kl.I – 15 pkt

     

    Wyniki konkursu szachowego dla klas I – IV  - „Mistrz Szachowy Nadchodzącej Wiosny”:

    I miejsce : Mikołaj Konatowicz – kl.IV – 18 pkt

    II miejsca : Piotr Janik – kl.I, Maciej Kowalski – kl.II, Bartłomiej Prochal – kl.IV, Jakub Prochal – kl.IV

    ( 14 pkt )

    III miejsca :  Anna Kołodziejczyk – kl.I, Anna Kasprzyk – kl.II , Aleksander Oczkowski – kl.II ,  Mateusz Litewka – kl.IV ( 10 pkt )

    Gratulujemy  wszystkim uczestnikom kółka wiedzowego oraz kółka szachowego ogromnej wiedzy, inteligencji, błyskotliwości i opanowania sztuki logicznej strategii.                                                               

    Aktywnie rozpoczęliśmy wiosnę w naszej świetlicy , prężnie działały również  kółka : pomocy koleżeńskiej,  języka migowego dla młodszych ( kl.I ) i starszych ( kl.II  ), plastycznego , plastelinowego, miłośników klocków Lego oraz kalamburowego. Uczniowie klas starszych oraz wolontariusz z klasy VIII chętnie i  z dużym zaangażowaniem pomagali młodszym kolegom w odrabianiu prac domowych i wykonywaniu prac plastycznych.  Przed nami kolejne szkolne wyzwania. Miejmy nadzieję, że wkrótce po pokonaniu korona wirusa  bezpiecznie i spokojnie wrócimy do świetlicy.

    Agnieszka Wnęk

     

     

     

  • ZABAWY ŚWIETLICOWE DO ZREALIZOWANIA W DOMU

    ZABAWY ŚWIETLICOWE DO ZREALIZOWANIA W DOMU
    18.03.2020

    W dobie koronawirusa zachęcam Państwa do zabawy ze swoimi pociechami w domu. W warunkach domowych możemy również skutecznie stworzyć atmosferę zabawy obecną na świetlicowych zajęciach w szkole. Zachęcamy do zabaw ze swoimi dziećmi, żeby choćby trochę umilić sobie ten nieoczekiwany i trudny dla nas wszystkich czas. To dopiero pierwsza propozycja moich działań w domowym zaciszu, wkrótce przyślę Państwu kolejne wytyczne. Pozdrawiam wszystkich.

    Zabawy, które wykorzystuję na zajęciach w świetlicy.

     „Przywitanie”

    a) witamy się różnymi częściami ciała: witamy się łokciami prawej reki, podeszwą lewego buta, lewymi kolanami itp.

    b) witanie różnych grup: witam osoby, które są w spódniczkach, następnie osoby w spodniach ( uwolnienie emocji – okrzyk HURA!)

    c) rozplanowanie ruchu w przestrzeni: osoby, które lubią długo spać staną pod oknem, które lubią czytać staną przy telewizorze itp

     d) dobieranie w pary pod względem różnych cech: dobierzcie się ze względu na oczy brązowe, oczy niebieskie, długie jasne włosy, krótkie włosy

     „Ludzie do ludzi” Uczestnicy dobierają się parami, prowadzący podaje komendy: palec do palca, nos do nosa, kolano do kolana itp. Na hasło „ludzie do ludzi” należy szybko znaleźć inną parę, a kto został bez pary prowadzi grę dalej

    „Iskierka przyjaźni” - Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Prowadzący mówi:” Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech radosna powróci do mych rąk” i lekko ściska dłoń stojącego po prawej stronie dziecka. Dziecko przekazuje iskierkę dalej. Można połączyć z podawaniem swojego imienia przez dziecko przejmujące „iskierkę”.

    „Bądź wśród nas” -  Integracyjne powitanie każdego uczestnika, szczególnie sprawdza się w małych grupach, śpiewane na melodię „Panie Janie” Witaj…imię, witaj…imię- dzieci podają sobie dłonie - jak się masz, jak się masz-poklepują się po plecach, wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy- machanie dłonią, wszyscy cię kochamy- ręka na sercu, bądź wśród nas, bądź wśród nas- ukłon

     ,,Sałatka owocowa”- Wszystkie dzieci siedzą w kole na krzesłach, jedno stoi w środku. Uczniowie odliczają do trzech. Jedynki mogą nazywać się „pomarańcze”, dwójki „gruszki”, trójki „winogrona”. Osoba w środku wywołuje dowolne „owoce”, które muszą zmienić miejsca. Na hasło „sałatka owocowa” wszystkie dzieci zamieniają się miejscami. Dziecko, które nie zdąży zająć krzesła wywołuje dalej. Inna gra podobna-„ Burza w lesie” – zwierzęta zmieniają miejsce.

     „Kto zaczął ten ruch” - Jedna osoba opuszcza na chwilę salę. Pozostali wybierają osobę, która zaczyna poruszać się w określony sposób np.: klaszcze, tupie ,macha rękoma. Pozostali naśladują ją i zmieniają ruch w pewien sposób i udają, że się na nią nie patrzą.

    „Gra w nastrój” Prowadzący rozdaje kartki z buźkami a następnie opowiada różne sytuacje życiowe: smutne, wesołe o różnym natężeniu uczuciowym. Uczestnicy poprzez podniesienie kart sygnalizują co odczuwają w opisanych sytuacjach. Po zakończeniu zabawy należy zwrócić uwagę jak różni ludzi, różnie przezywają te same sytuacje.

     „ Bugi bugi” - Dzieci śpiewają stojąc na obwodzie. Do przodu prawą rękę daj- wyciągają prawą rękę przed siebie, do tyłu prawa rękę daj, do przodu prawa rękę daj i pomachaj nią- machamy do kolegów. Bo przy bugi, bugi trzeba w prawo kręcić się – obrót w prawo, no i klaskać trzeba też- marsz w miejscu, kolana wysoko. Raz, dwa, trzy- trzy klaśnięcia. Bugi, bugi ahoj – marsz do środka koła, a na słowa ahoj podskok z uniesionymi rękami. Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie ze zmianą części ciała np..lewa ręka, prawa noga, lewa noga itp.

     „ Cziku czaka” - Dzieci ustawieni w kole, trzymają się za ręce i śpiewają: I znów zawiążemy krąg i znów popłynie pieśń, bo w gronie przyjaciół wesoło wszystkim jest- chodzenie po kole w prawo. Prowadzący zabawę pokazuje gest, grupa powtarza: Kciuki do góry…- wyciągnięcie rąk i kciuków do przodu. I cziku czaka, i cziku czaka aha- kręcenie biodrami. I znów zawiążmy krąg…-ruch w lewo po kole .Kciuki do góry…łokcie do tyłu…I cziku czaka…Następne gesty: kolana ugiąć…stopy koślawo…pupa do tyłu…klatka do przodu…broda na klatkę…język na brodę…I cziku czaka…

     „Zgadnij kim jesteś” - Jeden uczeń wychodzi z sali, pozostali zapisują na kartce nazwę postaci, którą ma być. Jego zadaniem po powrocie do sali jest zadawanie pytań typu :Czy jestem postacią realną czy fantastyczną? Czy jestem kobieta czy mężczyzną? Jestem postacią z bajki czy z filmu? itp Po przeanalizowaniu odpowiedzi stara się odgadnąć kim jest.

     „Czy pamiętasz swój numer” Uczniowie siedzą na krzesłach , odliczamy, każdy ma numer. Jako pierwsza zaczyna osoba z nr 1.Ona wywołuje np. nr 10. Ta osoba wstaje i zajmuje miejsce nr1 i ma nowy numer. Jeśli zajdzie pomyłka i uczeń pomyli się to zajmuje miejsce na końcu, a wszyscy przesuwają się o jedno miejsce, a zabawę zaczyna znów osoba z numerem jeden.

    „Kogo brakuje ?” - Grupa siedzi rozproszona po całej sali. Jedna osoba wychodzi za drzwi. W tym czasie uczestnicy zmieniają swoje miejsca i jedna osoba chowa się pod prześcieradło. Osoba, która wróciła musi odgadnąć: kogo brakuje ? Jeśli zgadnie może wybrać kolejną osobę, która wyjdzie za drzwi, jeśli nie zgadnie, wybiera osoba, która się ukryła.

    Propozycje zabaw, które wykorzystuję na zajęciach zaczerpnęłam z propozycji pani Agaty Mazurek z jej artykułu.

    Agnieszka Wnęk

  • PRACA LOGOPEDYCZNA W DOMU – część pierwsza

    PRACA LOGOPEDYCZNA W DOMU – część pierwsza
    17.03.2020

    W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem i niemożnością bezpośredniej pracy logopedy z dzieckiem zachęcam Państwa do zapoznania się z zestawem ćwiczeń oddechowych i fonacyjnych do wykonania w domu. Każdego dnia możecie Państwo ćwiczyć logopedycznie z własnym dzieckiem co najmniej przez 15 minut. Jest to z mojej strony pierwsza propozycja ćwiczeń logopedycznych. Postaram się w sposób zdalny z Państwem pracować, aby w pełni wykorzystać przeznaczony na tę aktywność czas.  Poniżej wskazuję link do strony :

    nebule.pl/ logopedia – w – domu

     

    Agnieszka Wnęk

  • NIE TYLKO KOMPUTER ....

    NIE TYLKO KOMPUTER ....
    16.03.2020

    Szanowni Państwo,
    w związku z zaistniałą sytuacją i koniecznością pracy zdalnej, co dla naszych dzieci może oznaczać dodatkowe godziny spędzone przed komputerem, przysyłamy linki do wybranych stron internetowych, na których znajdą Państwo alternatywne propozycje spędzania wolnego czasu z dziećmi, zwłaszcza młodszymi. W miarę możliwości czasowych, zachęcamy do wspólnych gier i zabaw, by uniknąć zbyt długiego czasu przed ekranem monitora. Wszyscy mamy świadomość negatywnych aspektów zbyt długiego oglądania telewizji lub korzystania z gier komputerowych.

    Oczywiście nie każda propozycja jest możliwa do zrealizowania. Ze względu na panujące ograniczenia nie zawsze będziemy mieć dostęp do potrzebnych materiałów, zdajmy się więc na wyobraźnię i kreatywność naszych dzieci.

    I oczywiście sam wirus .... jak powiedzieć, wyjaśnić najmłodszym, dlaczego ich życie uległo tak drastycznym zmianom. W załączniku znajdą Państwo przygotowaną przez psychologów książeczkę ułatwiającą poruszenie tego tematu z dzieckiem.

     

    https://emocjedziecka.pl/karty-pracy/ 

    https://mojedziecikreatywnie.pl/pobieranie/  

    https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/?fbclid=IwAR1970M-yDqxrkpRIttTXjDO1fZToH0rsNMOk0NqzJ0dCSR_kWOsCYerFuw  

    https://smallsteps.pl/category/materialy-do-pracy/#.Xm9QxmhKg2w 

     

    psycholog Kinga Tokarska
    pedagog Agnieszka Miśkiewicz

  • KOMUNIKAT NR 1 DYREKTORA Z DNIA 12 MARCA BR.

     

    Szanowni Państwo,

    w związku z wyjątkową sytuacją, wywołaną zagrożeniem koronawirusem, informujemy, że rekrutacja na kolejny rok szkolny do oddziałów przedszkolnych i klasy I będzie kontynuowana zgodnie z wyznaczonymi terminami. Skróceniu ulega jednak czas pracy sekretariatu. W związku z powyższym: 

    wnioski będą przyjmowane w sekretariacie Szkoły w godzinach od 7.30 do 12.00.

    Bardzo prosimy rodziców o zwrócenie uwagi na kompletność wniosków i załączników.

     

    Z poważaniem 

    Anna Zajączkowska 

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele

     

  • KOMUNIKAT NR 2 DYREKTORA SZKOŁY Z DNIA 12 MARCA BR.

     

    Szanowni Państwo,

    w dniach 16-25 marca 2020 r. uczniowie nie przychodzą do Szkoły Podstawowej w Białym Kościele (dotyczy to również dzieci z oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych w naszej Szkole).

    Uczniowie w czasie zawieszenia zajęć powinni przebywać  w domach i w miarę możliwości uczyć się według wytycznych/poleceń/materiałów, które będziecie Państwo otrzymywać od nauczycieli za pośrednictwem strony internetowej szkoły, e-maili lub dziennika elektronicznego. W związku z powyższym proszę codziennie śledzić te źródła informacji.

    W tym czasie oczywiście pozostajemy do Państwa dyspozycji poprzez dziennik elektroniczny lub e-mail szkoły: spbeka@poczta.fm
     

     

     

    Z poważaniem 

    Anna Zajączkowska 

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele

     

     

     

  • KOMUNIKAT DYREKTORA Z 11 MARCA 2020 R.

    KOMUNIKAT DYREKTORA Z 11 MARCA 2020 R.
    11.03.2020

    Szanowni Państwo,

    od dnia 12 marca (czwartek) zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w oddziale przedszkolnym i Szkole Podstawowej w Białym Kościele.

    Szkoła w dniach 12 i 13 marca zapewnia jedynie zajęcia opiekuńcze  jedynie dla tych dzieci/uczniów, których rodzice nie są w stanie zapewnić opieki przez te dwa dni. Szkoła w tych dniach funkcjonuje w stałych godzinach od 7.30 do 17.00. Nie działa stołówka szkolna ani catering.

    Jednocześnie przypominam, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego nad dzieckiem do lat 8 uczęszczającym do tych placówek w wymiarze 14 dni.

    Od 16 marca (poniedziałek) do 25 marca (środa) SZKOŁA ZOSTAJE ZAMKNIĘTA dla uczniów.

    Na ten moment nie zmienia się organizacja roku szkolnego – nie ma żadnych podjętych decyzji w sprawie przesunięcia egzaminu ósmoklasisty. Proszę jednak o uważne i systematyczne śledzenie wiadomości w e-dzienniku, na naszej stronie www szkoły oraz  na fb. Na bieżąco będziemy Państwa informować o nowych wytycznych.

    Z poważaniem

    Anna Zajączkowska
    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele

  • INFORMACJA

    INFORMACJA
    06.03.2020

    Szanowni Rodzice, we wtorek 10 marca 2020 r. o godzinie 16.30, odbędzie się zebranie z Rodzicami uczniów klasy VIII dotyczące egzaminu ósmoklasisty. Serdecznie wszystkich zapraszam.

    Joanna Luks

  • REKRUTACJA 2020 - ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE

  • NABÓR I REKRUTACJA 2020 - KLASA I

    Nabór i rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Wielka Wieś. 

    Dzieci do klas pierwszych szkół podstawowych przyjmowane są w drodze:

    • ZAPISÓW – jeżeli rodzice wybierają szkołę obwodową
      lub
    • REKRUTACJI – jeżeli rodzice wybierają szkołę inną niż obwodowa.

    Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym, do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły oraz w dalszej kolejności na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły, jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

    Poniżej znajdują się  wzory dokumentów oraz wszystkie ważne informacje.  Prosimy uważnie przeczytać Uchwałę Rady Gminy i całą dokumentację. 

     

     

  • „Żabki” i „Sówki” w bibliotece

     

                            W dniu 26 lutego (w związku z realizacją tematu kompleksowego „Świat w książkach zapisany”) dzieci z obu grup przedszkolnych odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi. Celem wycieczki było m.in. rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz zapoznanie z pracą bibliotekarza. Przedszkolaki  z wielką ciekawością oglądały pomieszczenia biblioteki, słuchały jak pani bibliotekarka opowiada im, w jaki sposób szukać interesujących ich pozycji i jak należy się zachować w czytelni. Dowiedziały się, że oprócz książek, w bibliotece znajdą też audiobooki, bajki na DVD, czasopisma oraz gry i zabawki edukacyjne. Przedszkolaki przypomniały sobie również jak należy obchodzić się z książką. 

                           Największą atrakcją w bibliotece okazały się warsztaty z aplikacji wirtualnej rzeczywistości 3D - Quiver. Jest to ogólnodostępny program, dzięki któremu postaci z kolorowanek ożywają. Najpierw dzieci  z zapałem kolorowały rysunki.  Następnie obserwowaliśmy jak króliczki, krówki, misie, motylki, ptaszki i samoloty w magiczny zdawałoby się sposób ożywały (dzięki  tabletowi), wzbudzając ogromny zachwyt dzieciaków. Na pożegnanie wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkową zakładkę do książki. Obiecały także, że przyprowadzą swoich rodziców i założą sobie Karty czytelnika, aby móc w pełni korzystać z usług biblioteki. Składamy serdeczne podziękowania paniom bibliotekarkom za miłą gościnę i przygotowanie atrakcyjnych zajęć!

    Jaroslawa Kulawik

  • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI WIOSNA Z POEZJĄ KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO

    02.03.2020

    Informuję, że 30 marca 2020r. w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele odbędzie się SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI oraz PLASTYCZNY -  WIOSNA Z POEZJĄ KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO. Szczegółowy regulamin konkursu w poniżej.

    Marzena Wawrzeń

    REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO

    WIOSNA Z POEZJĄ KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO

     

    Informuję, że 30 marca 2020r. w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele odbędzie się

    SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

     WIOSNA Z POEZJĄ KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO

    1. CELE KONKURSU:
    •  popularyzacja twórczości księdza Jana Twardowskiego,
    • poszukiwanie literackich wzorów i wartości istotnych w duchowym życiu człowieka,
    • dostarczenie uczniom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów poetyckich,
    • kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich,
    • wspieranie działań twórczych dzieci poprzez możliwość prezentacji umiejętności recytatorskich i indywidualnego odbioru tekstu poetyckiego,
    • integracja dzieci.
    1. WARUNKI UCZESNICTWA:
    • w konkursie mogą uczestniczyć uczniowie z kl. IV-VIII
    • każdy uczestnik przygotowuje 1 dowolnie wybrany utwór księdza Jana Twardowskiego związany z hasłem przewodnim konkursu,
    • zgłoszenie wraz z tekstem utworu należy dostarczyć do dnia 15 marca 2020r. do organizatora konkursu p. Marzeny Wawrzeń.
    1. KOMISJĘ KONKURSOWĄ POWOŁUJE ORGANIZATOR.
    2. DECYZJA KOMISJI JEST NIEPODWAŻALNA.
    3. OCENIE PODLEGAJĄ:
    • interpretacja tekstu poetyckiego,
    • poprawność wymowy (dykcja),
    • ogólny wyraz artystyczny.
    1. SPOŚRÓD UCZESTNIKÓW WYŁONIONYCH ZOSTANIE 3 LAUREATÓW. PRZEWIDUJE SIĘ PRZYZNANIE 1 WYRÓŻNIENIA.
    2. LAUREACI I WYRÓŻNIENI OTRZYMAJĄ DYPLOMY ORAZ NAGRODY RZECZOWE.
    3. OGŁOSZENIE WYNIKÓW ODBĘDZIE SIĘ PO PREZENTACJI WSZYSTKICH WIERSZY I DOKONANIU OCENY PRZEZ JURY KONKURSOWE.

    Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w konkursie i życzę wszystkim uczestnikom powodzenia!

     

    ORGANIZATOR:                                                     MARZENA WAWRZEŃ

     

    REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

    NA ILUSTRACJĘ DO WYBRANEGO WIERSZA KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO

    Informuję, że 30 marca 2020r.  w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele odbędzie się

    Szkolny konkurs na ilustrację do wybranego wiersza Księdza Jana Twardowskiego.

    1. CELE KONKURSU:
    •  popularyzacja twórczości księdza Jana Twardowskiego,
    • poszukiwanie literackich wzorów i wartości istotnych w duchowym życiu człowieka,
    • dostarczenie uczniom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów poetyckich oraz przełożenie ich na obraz,
    • wspieranie działań twórczych dzieci poprzez możliwość prezentacji umiejętności plastycznych i indywidualnego odbioru tekstu poetyckiego,
    • integracja dzieci.
    1. WARUNKI UCZESNICTWA:
    • w konkursie mogą uczestniczyć uczniowie z kl. IV-VIII,
    • każdy uczestnik przygotowuje ilustrację do jednego dowolnie wybranego utworu księdza Jana Twardowskiego,
    • ilustracje wykonane mogą być dowolną techniką na dowolnym formacie,
    • zgłoszenie wraz z tytułem ilustrowanego wiersza należy dostarczyć do dnia 20 marca 2020r. do organizatora konkursu p. Marzeny Wawrzeń lub nauczyciela plastyki p. Marty Dudy.
    1. KOMISJĘ KONKURSOWĄ POWOŁUJE ORGANIZATOR.
    2. DECYZJA KOMISJI JEST NIEPODWAŻALNA.
    3. OCENIE PODLEGAJĄ:
    • adekwatność ilustracji do tekstu poetyckiego,
    • staranność wykonania,
    • samodzielność wykonania,
    • oryginalność,
    • ogólny wyraz artystyczny.
    1. SPOŚRÓD UCZESTNIKÓW WYŁONIONYCH ZOSTANIE 3 LAUREATÓW. PRZEWIDUJE SIĘ PRZYZNANIE 1 WYRÓŻNIENIA.
    2. LAUREACI I WYRÓŻNIENI OTRZYMAJĄ DYPLOMY ORAZ NAGRODY RZECZOWE.
    3. OGŁOSZENIE WYNIKÓW ODBĘDZIE SIĘ/ po dokonaniu oceny przez jury/ PODCZAS KONKURSU RECYTATORSKIEGO.

    Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w konkursie i życzę wszystkim uczestnikom powodzenia!

     

    ORGANIZATOR:                                                     MARZENA WAWRZEŃ

     

     

     

     

     

     

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
    24.02.2020

    Luty kojarzy się wszystkim ze świętem zakochanych. Pod koniec tego miesiąca (21 lutego) obchodzimy równie ważne święto – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO  w 1999 roku w celu zachowania różnorodności językowej i kulturowej. W ten dzień uczniowie kl. 5,7 i 8 na lekcjach języka polskiego obejrzeli prezentacje  na temat polskich inicjatyw w obronie języka, m.in.

    • „Ojczysty – dodaj od ulubionych”
    • „Język polski jest ą-ę”
    • „#ktotyjesteś”

    Efektem wspólnej pracy były plakaty promujące język polski, zabawne hasła, odgrywanie scenek z dialogami bez użycia znaków diakrytycznych. Statystyki podają, że aż 63% Polaków nie dba o poprawność językową w mowie, a połowa ignoruje ją nawet w piśmie. Zajęcia miały na celu  uświadomienie uczniom istotnej  roli polszczyzny w budowaniu tożsamości Polaków.

    Marzena Wawrzeń

  • TEN NAJLEPSZYM ORATOREM, KTO OPOWIADA Z WIGOREM!

    TEN NAJLEPSZYM ORATOREM, KTO OPOWIADA Z WIGOREM!
    23.02.2020

    Czasy walki o wolność ojczyzny – pamiętać o nich czy odłożyć je do lamusa?

    To hasło przewodnie  XXII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Przesłuchania odbyły 19 lutego w auli VI Liceum Ogólnokształcącego  w Krakowie. Zadaniem uczestników było wygłoszenie 5-minutowego przemówienia nawiązującego do hasła konkursu. Swoje mowy, wraz z uczniami szkół średnich, zaprezentowały uczennice kl. 8: Zuzanna Ciebień i Magdalena Idzik.

    Konkurs jest przedsięwzięciem edukacyjnym motywującym do pielęgnowania pięknej polszczyzny, kształcącym wysoką sprawność językową, skłaniającym do refleksji nad miejscem wartości w życiu młodego człowieka oraz przygotowującym do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. Dziewczynkom gratulujemy wspaniałych wystąpień oraz wielkiej odwagi, którą niewątpliwie  musiał wykazać się każdy uczestnik wchodzący na mównicę.
     

    Marzena Wawrzeń

     

     

  • XV MISTRZOSTWA W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

    XV MISTRZOSTWA W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
    18.02.2020

    XV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Gminy Wielka Wieś w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Wójta Gminy Wielka Wieś już za nami. Promienie słoneczne przywołały sentymentalne wspomnienia minionych mistrzostw. Zawodnicy, z którymi spotykamy się od lat wspominali początki i później kolejne i kolejne zawody. Jak każde zawody, tak i te wywołują żyłkę zdrowego współzawodnictwa i chęć doskonalenia swoich umiejętności. W tym roku należą się brawa rodzinie państwa Koblańskich, którzy w swoich kategoriach wiekowych stanęli na podium. Życzymy podobnych sukcesów w przyszłym roku.

    Agnieszka Miśkiewicz

  • OP -Żabki- Walentynki 2020

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OP -Żabki- Walentynki 2020.

  • WIELKI PLUSZOWY FINAŁ

    10.02.2020

    Dnia 2 lutego br. zakończyła się wielka pluszowa akcja pt.,,Misie Ratownisie - podziel się pluszakiem''. Akcja organizowana była w dniach 06.12.2019r. - 02.02.2020r. w Szkole Podstawowej w Białym Kościele. Patronem całej akcji była Fundacja 112. Celem akcji było zebranie jak największej liczby pluszaków i przekazanie ich do Służb Ratowniczych. Pluszaki będą  wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach. Dla dzieci wypadek, pobyt w karetce, czy w szpitalu to wielki szok. Dziecko, które może przytulić się do pluszaka łatwiej wychodzi z szoku i współpracuje z ratownikami. W szkole zebrano około 300 szt. pluszaków. Wynik jest imponujący, dlatego ogromnie dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję. Szczególnie uczniom naszej szkoły, rodzicom oraz nauczycielom. Uczniom z Samorządu Szkolnego dziękuję za pomoc w sprawnym przekazywaniu pluszaków zebranych przez poszczególne klasy.

    Wszystkie pluszaki zostaną odebrane ze szkoły przez  Fundacje 112 i trafią do najbardziej potrzebujących wsparcia.

                Zapraszam do udziału w akcji za rok.

    Paulina Kozieł

  • XV MISTRZOSTWA GMINY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

    XV MISTRZOSTWA GMINY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
    27.01.2020

    16 lutego 2020 r. na stoku Ośrodka Narciarskiego w Kluszkowcach odbędą się XV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Gminy Wielka Wieś w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Wójta Gminy Wielka Wieś.W zawodach mogą wziąć udział dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe zamieszkałe  lub związane z gminą Wielka Wieś.  Serdecznie zapraszamy! Regulamin i szczegółowe informacje poniżej.

     

  • ŚWIETLICA SZKOLNA !!!

    ŚWIETLICA SZKOLNA !!!
    10.02.2020

    Szanowni Rodzice, od poniedziałku 10 II br. uruchomiliśmy  już świetlicę szkolną dla uczniów  na parterze szkoły (tzw. „stara część”,  w miejscu dawnej „Pozytywki”). Rodzice mogą odbierać dzieci również od ul. ks. Twardowskiego.

    Dla uczniów klas I- III, których rodzice będą odbierać dzieci od ul. ks. Twardowskiego przygotowaliśmy także szatnię tuż obok świetlicy. Szczegółowe informacje u wychowawców świetlicy.

    W razie wszelkich pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć