Poszczególni uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w małopolskim kuratoryjnym konkursie z języka angielskiego. Eliminacje odbyły się 29 października 2019 roku.
Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy siódmej, Jacek Markowski, przeszedł do etapu rejonowego. Gratulujemy.
Anna Krzyżan
Z przyjemnością informuję o wynikach Ogólnopolskich Konkursów Polonistycznych.
Do 2. etapu konkursów zakwalifikowały się osoby, które zdobyły w 1. etapie minimum 70% poprawnych odpowiedzi.
Są to:
Nikola Kołodziejczyk kl. V
Aleksandra Janik kl. VII
Julia Pawlik kl. VII
Kinga Wolak kl. VII
Magda Idzik kl. VIII
Kolejne terminy konkursów to:
7 stycznia 2020 r. – 2. etap (polszczyzna);
8 stycznia 2020 r. - 2. etap (ortografia)
Gratulujemy!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs "Najpiękniejsza bożonarodzeniowa kartka".
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas radości, miłości, wspólnego kolędowania. Że świętami związanych jest wiele tradycji. Jedna z nich jest wysyłanie kartek świątecznych. Najpiękniejsze z nich to te własnoręcznie wykonane, ozdobione różnymi technikami.
W naszej grupie został zorganizowany konkurs na najpiękniejsza kartkę świąteczną. Celem konkursu była szeroko pojętą edukacja plastyczna o kulturowa. Konkurs miał sprzyjać pobudzeniu wyobraźni oraz kultywowaniu tradycji w okresie Świat Bożego Narodzenia, a także wyrażanie nastroju i uczuć związanych ze świętami. Miał wspomóc integrację dziecka i rodzica podczas wspólnej pracy.
Naplynęło 10 pięknych prac z których zostali wyłonieni zwycięzcy:
I miejsce : Lena Wieszczecińska
II miejsce: Mikołaj Tomczyk
III miejsce: Paweł Krzyworzeka
Serdecznie gratulujemy!
Szanowni Państwo! W dniu dzisiejszym tj. 04.12.2019 nie działa telefon szkolny. Za utrudnienia przepraszamy. Usterka zostanie w najbliższym czasie usunięta.
W listopadzie i grudniu dla uczniów z klas I-III uczęszczających na świetlicę zostały zorganizowane warsztaty „Dobre wychowanie – zawsze w cenie!” z wykorzystaniem poradników dla dzieci zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zabawne historyjki i wierszyki pomogły najmłodszym przyswoić sobie zasady savoir – vivre’u.
Grupy świetlicowe uczestniczyły także w zajęciach „Książki o psach i kotach”. Po lekturze opowieści o perypetiach domowych pupilów dzieci wykonały prace plastyczne, na których przedstawiły zarówno bohaterów przeczytanych historii, jak i swoich domowych ulubieńców. Ważnym przesłaniem zajęć było uświadomienie, że zwierzęta także czują i kochają , tak jak my- ludzie.
Opiekun projektu NPRC: mgr Mirosława Szeptycka
Uczniowie klasy II przystąpili do projektu popularyzującego czytanie. Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia prowadzone w ramach realizacji działań popularyzujących czytanie z wykorzystaniem książek zakupionych do biblioteki szkolnej z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Od opiekuna tego projektu, Pani mgr Mirosławy Szeptyckiej, otrzymaliśmy wiele książek z bajkami i baśniami, m.in.: „Bajki Ezopa”, „Osiem świateł”, „Fantastyczną encyklopedię małych stworów”, „Baśnie japońskie”, „Baśnie świata” i inne.
Spośród bogatej oferty bajek i baśni wybraliśmy arabską baśń pt. „Magiczna lampa Aladyna”. Dzieci słuchały z ogromnym zaciekawieniem czytanej im baśni, która jest jedną z najbardziej znanych z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Opowiada o Aladynie i jego lampie z ukrytym w niej, spełniającym wszystkie życzenia, duchem Dżinem. Akcja baśni toczy się w średniowiecznym Bagdadzie. Baśń ta uświadamia nam, że w życiu możliwe są przemiany. Dzieci chętnie i na temat odpowiadały na pytania nauczyciela dotyczące wysłuchanej baśni. Do przemyślenia pozostaje pytanie, czy spełnienie wszystkich życzeń może zagwarantować szczęście?
Na zakończenie zajęć uczniowie farbami malowali Aladyna i jego magiczną lampę, a w grupach wykonali plakaty do baśni. Podczas zajęć dzieci były zaangażowane i zaciekawione omawianą tematyką. Warto czytać baśnie dzieciom, dlatego że zawierają one przekaz, który rozwija wszechstronnie osobowość małego dziecka. Baśń to utwór o charakterze fantastycznym, czyli nie może obyć się bez cudownych wydarzeń, jakiejś wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej bohatera oraz walki dobra ze złem, które kończy się szczęśliwym zakończeniem. Z baśni dowiadujemy się, że pomyślne, pełne satysfakcji życie dostępne jest każdemu. Mimo życiowych przeciwności jest to możliwe wówczas, gdy nie ucieka się przed pełnymi niebezpieczeństw życiowymi zmaganiami.
Bogaty świat baśni, który powstał w długiej perspektywie czasowej, niesie mądrość wielu pokoleń i rozwiązania dla wielu problemów ludzkiej egzystencji. W tym tkwi ich przewaga nad innymi utworami dla dzieci. Warto też uświadomić sobie, że aby dojrzeć do poziomu moralności opartej na wybaczaniu i wielkoduszności najpierw trzeba przejść etap sprawiedliwości. Właśnie w baśniach chodzi o sprawiedliwość i poczucie bezpieczeństwa tak ważne dla rozwoju dziecka. Czytajmy baśnie dzieciom i sobie. Lektura baśni to doskonały sposób na poznawanie dziedzictwa różnych kultur. Wszystkie baśnie pomagają w poznaniu nie tylko świata zewnętrznego, ale przede wszystkim samego siebie.
Joanna Zięba
„Wszystkie przygody Mikołajka”- pod tym hasłem odbyły się w dniach 28 i 29 listopada w klasie 4 warsztaty literacko- plastyczne promujące serię książek o perypetiach sympatycznego urwisa. Zajęcia rozpoczęła wizyta w bibliotece szkolnej. Uczniowie opowiadali o swoich ulubionych bohaterach, a także polecali koleżankom i kolegom przeczytane przez siebie poszczególne tomy serii.
Następnie na lekcji języka polskiego czwartoklasiści wykonali wspólnie plakat przedstawiający Mikołajka i jego szaloną paczkę.
Opiekun projektu NPRC: mgr Mirosława Szeptycka
Za chwilę przyjdzie czas na podsumowanie pracy za pierwszy okres roku szkolnego 2019/2020. Co udało nam się zrealizować , a co nas czeka?
Pierwsze trzy miesiące działalności to niezwykle trudny okres, dużo inicjatyw do realizacji i jeszcze więcej planów-mówią przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
W październiku zabraliśmy się ostro do pracy: nowy skład - nowe siły. Udało nam się przprowadzić Oscary dla Nauczycieli - wręczyliśmy statuetki i dyplomy zasłużonym pedagogom, których w demokratycznych wyborach oceniła brać uczniowska.
Po miłym akcencie przyszedł czas na działalność charytatywną i ekologiczną: rozpoczęliśmy zbiórkę surowców wtórnych oraz zakretek. Zbieraliśmy również karmę i koce dla zwierzaków ze schroniska.
Z okazji Święta Niepodległości przygotowaliśmy "101 galaretek na 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości". Nie mogło nas też zabraknąć na Niepodległościowej Jedenastce - pomagaliśmy jako grupa wolontariuszy.
Wspólnie zpanią Psycholog zorganizowaliśmy Dzień Życzliwości. W listopadzie mieliśmy również okazję zaprosić pluszaki do szkoły - z okazji Dnia Pluszowego Misia. A w ostatnim tygodniu pomogliśmy zorganizować Zabawę Andrzejkową - były wróżby, konkursy i niespodzianki.
Nasze działanie, to także dbałość o dobre funkcjonowanie ucznia w szkole - i tu szczęśliwy numerek i szczęśliwy kolor pomagają nam wszystkim znosić trudy codzienności.
W listopadzie udało nam się także powołać do życia Spółdzielnię Uczniowską "SAKIEWKA". Dzięki niej możemy prowadzić upragniony szkolny sklepik. Działalność Społdzielni to nie tylko sklepik- razem zorganizowaliśmy Słodką Kawiarenkę dla Rodziców, by osłodzić gorycz wywiadówek :)
A jakie mamy plany? Co nas czeka?
Już od czwartku - 5 grudnia , weźmiemy udział w akcji Paczka na Gwiazdkę dla Dzieci z Oddziałów Onkologii i Hematologii w Krakowie; od czwartku rusza także akcja Misie Ratownisie: celem naszej akcji jest zebranie oraz przekazanie pluszaków do jednostek Straży Pożarnych, zespołów Ratownictwa Medycznego i innych służb, aby były one wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach! Miś ratowniś pomaga dziecku wyciszyć się, przełamać nieśmiałość. Dla dzieci wypadek, pobyt w karetce, szpitalu to wielki szok. W tych chwilach pocieszy ich pluszak.Każde dziecko Misia zabiera do domu, dlatego potrzebujemy na prawdę wiele zabawek!
W najbliższych dniach starsze klasy wezmą udział w Maratonie Pisania Listów, a już w najbliższy piątek nasze śnieżynki zawitają w szkole by pomóc świętemu Mikołajowi.
To będzie pracowity rok.
Tradycja andrzejkowa znana jest już Polsce od prawie 500 lat. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w 1557 roku. Andrzejki związane są przede wszystkim z wróżbami, do których niegdyś podchodzono niezwykle poważnie. Miały one m.in. przepowiedzieć los przyszłej mężatki - kiedy wyjdzie za mąż, kogo poślubi, gdzie spotka swojego wybranka.
Jednak w dzisiejszych czasach Andrzejki to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Samorząd Uczniowski przygotował kącik wróżb, a Rodzice zadbali o słodki poczęstunek.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki 2019.
Każdy z nas ma ulubioną maskotkę . W dniu 25 listopada, kiedy to przydapada święto Pluszowgo Misia, postanowiliśmy przyjść z naszymi ulubionymi przytulankami do szkoły.
Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka - symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.
Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Pluszowgo Misia.
Dnia 26 listopada uczniowie klasy II wraz z Panią Joanną Ziębą oraz Panią Pauliną Kozieł, wybrali się na wycieczkę do Fabryki Bombek Armar w Bęble. Na początku naszej przygody, zostaliśmy zaproszeni do pomieszczenia, gdzie czekały na nas już przygotowane do ozdobienia szklane bombki. Uczniowie mieli okazję samodzielnie pomalować i udekorować swoją bombkę. Mieli do dyspozycji pędzle, farby oraz mnóstwo brokatu w różnych kolorach. Po zakończeniu pracy plastycznej zostawiliśmy nasze bombki na stojaczkach do wyschnięcia. Potem obejrzeliśmy film pokazujący przebieg procesu technologicznego, podczas którego powstają bombki w różnych kształtach i kolorach. Następnie Pani przewodnik oprowadzając nas po zakładzie wprowadziła uczniów “na żywo” w tajniki produkcji kolorowych bombek. Pierwszym pomieszczeniem, do którego zostaliśmy zaproszeni to miejsce, gdzie bombki dostają tajemniczego zastrzyku, inaczej są srebrzone od środka. Następnie wędrują do kąpieli z farbą, gdzie nabierają konkretnego koloru i na sam koniec czeka ich suszenie. Ostatnim pomieszczeniem, które zobaczyliśmy, była pakowalnia, gdzie Panie pakują i zabezpieczają z wielką precyzją bombki do wysyłki.
Na koniec wycieczki uczniowie udali się do firmowego sklepiku, aby dokonać zakupu świątecznych ozdób w postaci bombki dla siebie, bądź kogoś bliskiego.
Uczniowie wrócili do szkoły pełni wspaniałych wrażeń. Na pamiątkę przywieźli ze sobą własnoręcznie ozdobioną bombkę i drobne upominki dla najbliższych.
Paulina Kozieł
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele z radością informuje, iż w piątek, 6 grudnia br. o godzinie 16.00 przybędzie do Szkoły św. Mikołaj. Rodzice dzieci, które nie uczęszczają do szkoły, zainteresowani tym wydarzeniem proszeni są o kontakt z sekretariatem Szkoły (tel. 12-419-19-18).
W listopadzie bieżącego roku szkolnego rozstrzygnięto w świetlicy konkurs plastyczny „Barwy jesieni” . Uczniowie przy pomocy palety barw, różnorodności technik plastycznych, osobistych wyobrażeń i indywidualnych zdolności zaprezentowali niezwykłość tej magicznej pory roku.
Wyniki konkursu plastycznego „Barwy jesieni ” :
I miejsca : Lena Galon – OP „Żabki”; Maksymilian Janawa - OP „Żabki”; Błażej Knapik – OP „Żabki”; Justyna Krężołek - OP „Żabki”; Paweł Krzyworzeka - OP „Żabki”; Karolina Sukta - OP „Żabki”; Julia Baś - OP „Sówki”; Zofia Calik - OP „Sówki”; Zuzanna Drzewniak - OP „Sówki”; Bartłomiej Kołodziejczyk - OP „Sówki”; Krzysztof Kowalski - OP „Sówki”; Dorota Krzyworzeka - OP „Sówki; Marta Niemiec - OP „Sówki”; Jagoda Sałęga - OP „Sówki”; Ryszard Sałęga - OP „Sówki”; Wiktor Szumny - OP „Sówki”; Szymon Wroński - OP „Sówki”; Weronika Adamczyk – kl.1; Maria Cieślik - Nikodem Galon – kl.1; Oliwia Glanowska – kl.1; Szymon Jastrzębski - kl.1; Tymon Knapik – kl.1; Sebastian Mitka – kl.1; Julia Srebnicka - kl.1; Emilia Synowska – kl.1; Róża Ciebień – kl.2; Natalia Litewka – kl.2; Emilia Niemiec – kl.2; Krzysztof Żurek – kl.2; Oskar Derwisz – kl.3; Zofia Kawalec – kl.3; Norbert Mitka – kl.3; Oliwia Baś – kl.4; Ewa Litewka – kl.4
II miejsca : Aleksandra Ibek - OP „Żabki”; Weronika Bała – kl.1; Milena Pawlik - kl.1; Tymoteusz Waliłko – kl.1; Kamila Witek – kl.1; Anna Kasprzyk – kl.2; Milena Czamara – kl.3; Zofia Kawalec – kl.3; Oliwia Baś – kl.4; Mateusz Litewka – kl.3; Bartłomiej Prochal – kl.4; Aurelia Wojtal – kl.4;
III miejsca : Aleksandra Kasprzyk - OP „Żabki”; Marianna Kiecoń – kl.1; Anna Kołodziejczyk – kl.1; Aleksander Oczkowski – kl.2
Agnieszka Wnęk
„Piątoklasiści! Z książką przez świat dążycie- umilacie życie!” - to motto lekcji wychowawczych prowadzonych przez p. mgr Marzenę Wawrzeń. Podczas zajęć uczniowie prezentują ciekawe pozycje wybrane z zasobów szkolnej biblioteki i polecają je kolegom. Każdy czyta wybrane przez siebie wcześniej fragmenty swojego ulubionego dzieła i przedstawia ustnie jego recenzję.
Zajęcia podsumowuje przyznanie wybranym książkom „Felixów”. Nazwa tego wyróżnienia pochodzi oczywiście od tytułu przebojowego cyklu powieści dla młodzieży autorstwa Rafała Kosika:).
Przez ostatnich kilka dni na zajęciach edukacyjnych w klasie drugiej omawialiśmy tematykę lektury „Zaczarowana zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów. Lektura przeniosła nas na daleki biegun południowy, na Antarktydę. To bardzo zimny kontynent. Pokrywają go lodowce i śnieg., a ze wszystkich stron otacza lodowaty Ocean Południowy. Znajdują się tu jedynie stacje badawcze, do których przyjeżdżają naukowcy. Dzięki lekturze poznaliśmy pracę polarników ze stacji im. Dobrowolskiego na wschodnich wybrzeżach Antarktydy. Obiektem ich zainteresowań były pingwiny Adeli. Aby poznać trasy ich wędrówek w trakcie zimy polarnej, postanowili je zaobrączkować. W tym celu zbudowali z brył lodu zagrodę, która okazała się być „zaczarowaną”, gdyż w niewyjaśniony sposób pingwiny z niej uciekły. Zagadkę rozwiązał pilot z sąsiedniej stacji badawczej. Zaobserwował, że pingwiny wychodzą z lodowej zagrody, wspinając się po sobie, jak po drabinie. Następnie ześlizgują się na zewnątrz. Pingwiny, aby przetrwać zimę polarną, opuszczają Antarktydę i udają się w cieplejsze rejony. Dzięki obrączkom polarnicy mogli poznać trasę ich wędrówek. Niektóre pingwiny Adeli dopływały do Oceanu Indyjskiego, a inne do Oceanu Spokojnego. Elegancika odnaleziono na wodach Oceanu Atlantyckiego. Gdy nastaje polarne lato, pingwiny zawsze wracają na Antarktydę do tych samych miejsc, w których były poprzednio. Podczas omawiania lektury „Zaczarowana zagroda” uczniowie klasy drugiej zaprzyjaźnili się z bohaterami książki. Zainspirowani jej tematyką na zajęciach z edukacji technicznej stworzyli ciekawe przestrzenne „zaczarowane zagrody”. Materiałem, który został wykorzystany do ich budowy były kostki cukru. Elegancika i jego kolegów oraz polarników wykonaliśmy z plasteliny. Uczniowie zgodnie pracowali w grupach. Powstały bardzo ciekawe prace plastyczno-techniczne.
Joanna Zięba
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Kredki OP Żabki.
Wójt Gminy Wielka Wieś i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele składają serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom, pracownikom Szkoły, rodzicom, mieszkańcom oraz OSP Biały Kościół za zaangażowanie i nieocenioną pomoc w przeprowadzce Szkoły do nowego budynku.
„Wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste – „dziękujemy” – zawiera wszystko, co chcemy wyrazić…”
W dniu 21.11.2019 w naszej Szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Świętowaniem tego dnia podkreśliliśmy jak ważne dla każdego człowieka jest: serdeczność, uśmiech, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.W związku z tym świętem pokolorowaliśmy szkołę na żółto. Jak? Zobaczcie sami na zdjęciach. Na korytarzach zwisły kartki Weź dobre słowo i podaj dalej. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem i psychologiem szkolnym przygotowali pocztę życzliwości i pozdrowień, poprzez którą uczniowie mogli dołączyć swoje Dobre Słowo i pozdrowienia do Drzewa Życzliwości. W klasach 1-3 zostały przeprowadzone lekcje Uśmiechnij się i bądź życzliwy, podczas których dzieci wymyśliły w jaki sposób mogą okazywać dobro i życzliwość przez cały rok oraz wykonały i przyozdobiły kartki życzliwości, tak aby sprawić nimi komuś przyjemność. Dla klas 1-8 został zorganizowany konkurs na hasło Dnia Życzliwości. Hasło wygranej klasy zostanie wywieszone na jednej z tablic na korytarzach, a klasa otrzyma nagrodę.Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra na różnych płaszczyznach codziennie, nie tylko od święta.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Życzliwości.
W ramach realizacji zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lekcjach języka polskiego w klasie VIII został zrealizowany projekt „Wojna w literaturze” . Uczniowie pod kierunkiem pani mgr Marzeny Wawrzeń zapoznawali się z pozycjami dostępnymi w bibliotece i dyskutowali w zespołach nad zagadnieniami poruszanymi w lekturach. Podsumowanie projektu stanowiły warsztaty, podczas których wszyscy uczniowie zaprezentowali przeczytane przez siebie wybrane fragmenty książek oraz podzielili się refleksjami na ich temat.
Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi (układanka ekspercka, przekład intersemotyczny). Wykorzystano następujące pozycje z biblioteki szkolnej: „Kamienie na szaniec”A. Kamińskiego , „Złodziejkę książek” M. Zusaka, „Wszystkie lajki Marczuka”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Pawła Beręsewicza oraz „Wspomnienia wojenne” Karoliny Lanckorońskiej.
Opiekun projektu NPRC: mgr Mirosława Szeptycka
Projekt „Bajkoczytacze” obejmuje spotkania z książką, w których uczestniczą najmłodsi- dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III. Zajęcia prowadzone są w ramach realizacji działań popularyzujących czytanie z wykorzystaniem książek zakupionych do biblioteki szkolnej z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Uczestniczą w nich także starsi uczniowie. Młodzież z klasy VII czyta maluchom ulubione bajki i opowiastki. Taka forma promocji książek i propagowania czytelnictwa bardzo podoba się wszystkim uczestnikom. Popularność spotkań i ilość chętnych do wcielenia się w Bajkoczytaczy świadczy o tym, że starsi i młodsi świetnie się razem bawią, jak na radosnym spotkaniu ze świnka Peppą w oddziałach przedszkolnych.
Opiekun projektu NPRC: mgr Mirosława Szeptycka