Laboratoria przyszłości

O programie

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PIZZY

 9 lutego 2024r.

 

9 lutego to MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY. W tym dniu cała szkoła uczestniczyła w obchodach " święta pizzy". Już od samego rana na korytarzach wielokrotnie padało słowo: PIZZA!

Uczniowie w tym dniu  nie tylko poznawali historię tego pysznego dania, lecz także dowiedzieli się gdzie powstał pierwszy placek nazwany: pizzą oraz który kraj zjada najwięcej pizzy na świecie. Dzień obfitował w wiele niespodzianek.Kulminacyjnym punktem dnia była degustacja pizzy dostarczonej z pobliskiej pizzerii.  Był także czas na szalone zdjęcia!                                                     Na tą okazję Samorząd Uczniowski  przygotował niespodziankę w postaci ramki i wykorzystał sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".    

 

Urszula Babiuch

Renata Szlachta

Karolina Krawczyk-Hrabia

                            

                                              

PIERWSZE SZLIFY W OBSŁUDZE DRUKARKI 3D

14 grudnia 2023 r.

 

4 grudnia 2023r.

POCZĄTEK PRZYGODY Z ELEKTRONIKĄ

Uczniowie klasy 7 byli na na pierwszej lekcji kursu z elektroniki w Laboratorium Przyszłości. W ramach kursu podstawowego siódmoklasiści zapoznali się z podstawowymi elementami elektronicznymi i wielkościami fizycznymi opisującymi prąd elektryczny.

#LabolatoriaPrzyszłości 

Urszula Kusiowska

21 listopada 2023r

ROZWIJAMY LOGICZNE MYŚLENIE

We wtorek 21 listopada uczniowie klasy VII oraz kl. VIII pod kierunkiem pani Renaty Windys ćwiczyli logiczne myślenie układając klocki Lego, które są na wyposażeniu "Laboratorium Przyszłości". Najpierw układali wyrzutnię rakiet według załączonej instrukcji, następnie dowolną kompozycję ćwicząc kreatywne myślenie. Na koniec układali dowolne figury geometryczne - płaskie i przestrzenne przypominając ich własności. Wszyscy świetnie się bawili, a nauka poprzez doświadczenie i zabawę daje największe efekty.

#LabolatoriaPrzyszłości 

                                                                                                                                               Renata Windys

 

13 listopada 2023

FILMOWA DOKUMENTACJA UROCZYSTOŚCI

W poniedziałek 13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczennice klasy 5 wprowadziły nas w podniosły nastrój i przybliżyły ważne fakty historyczne. Następnie odbył się przegląd piosenki patriotycznej. Przedstawiciele wszystkich klas poprzez słowo śpiewane przybliżali nam tematykę niepodległości. Uczniowie Michał Biernat z kl.8 i Radosław Kołodziejczyk z kl.7,  korzystając z aparatu Kodak, który został zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", nagrali film z naszej uroczystości oraz wykonali serię pięknych zdjęć.

    #LabolatoriaPrzyszłości                                                                                                                                   

                                                                                                                                                    Renata Windys


06 listopad 2023

BAJKOWO I KOLOROWO! 

W naszej szkole 6 listopada obchodziliśmy niesamowity: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK.

Do wspólnej zabawy włączyła się cała społeczność szkolna. Dzięki kreatywności przedszkolaków, uczniów oraz rodziców mogliśmy spotkać na korytarzach i w klasach przeróżne postaci z bajek, m.in. Elsę, Czerwonego Kapturka, Shreka, Ironman'a, Batmana, Superman'a, Królewny, Czarownice oraz wiele innych. Dla najmłodszych przygotowano konkursy, zagadki oraz prezentacje. Na zakończenie bajkowego dnia Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę w postaci ramki i wykorzystał sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". 

#LabolatoriaPrzyszłości

 

 

Renata Szlachta

Karolina Krawczyk-Hrabia 

Urszula Babiuch 
 

29 maja 2023

 

Stacja: lutowanie!

W naszej Szkolnej Pracowni Przyszłości, dzięki  rządowemu programowi „Laboratoria Przyszłości” realizowanemu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów znajduje się specjalistyczna stacja lutownicza oraz wszystko to, co potrzebne do lutowania.  Uczniowie naszej szkoły mieli więc możliwość zapoznania się z instrukcją obsługi lutownicy, zasadami bezpieczeństwa jej użytkowania oraz  zestawem niezbędnych narzędzi, jakich używa się do tego celu. Podczas krótkiego filmiku przybliżone zostały uczniom najważniejsze informacje o lutowaniu, jego rodzajach i zastosowaniu. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć i wykonać tzw. metodę „na skrętkę”. Metoda ta polega na skręceniu ze sobą końcówek dwóch przewodów i zlutowaniu ich ze sobą. Uczniowie uczyli się  wykonywać nierozłączne połączenia dwóch metali za pomocą lutowia. Za pomocą papieru ściernego czyścili metalowe kapsle z lakieru i do tak przygotowanego podłoża przytwierdzali metalowe agrafki za pomocą lutowania.

#LabolatoriaPrzyszłości

Renata Szlachta – koordynator programu,

Jarosław Janecki

    


25 kwietnia 2023

Prezentujemy… się!

 

Legendy są pierwszym elementem folkloru i tradycji, z którym spotykamy się jeszcze jako dzieci. To właśnie legendy przybliżały nam historię naszego narodu, uczyły nas co jest dobre a co złe. 
14 kwietnia w naszej szkole odbył się Klasowy Konkurs Opowiadania Legend. Wszyscy czwartoklasiści z ogromnym zaangażowaniem przygotowali się do swojej roli. Zadaniem uczestnika było przedstawienie wybranej legendy związanej z najbliższą okolicą. Konkurs miał na celu rozwijanie  umiejętności opowiadania, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci oraz umożliwienie uczniom samoprezentacji, a także zachęcanie młodych ludzi do poznawania historii swojego regionu oraz legend z nią związanych. Były eleganckie stroje, rekwizyty i oczywiście Legendy Ojcowskiego Parku Narodowego. Wykonawcy prezentowali się przed starszymi uczniami z klasy VIII, którzy jednocześnie stanowili jury. Choć obrady były burzliwe, w końcu wyłoniono zwyciężczynie: Maria Cieślik I miejsce, Julia Srebrnicka II miejsce oraz ex aequo Aleksandra Kaczor i Milena Pawlik III miejsce. Prezentacje możliwe były dzięki wyposażeniu z Programu Laboratoria Przyszłości!

#LabolatoriaPrzyszłości

Marzena Wawrzeń

 

    

 


31 stycznia 2023

IGŁY W DŁOŃ!

 

W styczniu, w ramach zajęć na świetlicy szkolnej uczniowie w naszej Szkolnej Pracowni Przyszłości zapoznali się z zestawem robótek ręcznych. W ramach modułu krawieckiego uczniowie nauczyli się nawlekać igłę, wiązać supeł na nitce i przyszywać guziki. Wszyscy poradzili sobie z tymi zadaniem, choć nie było łatwo. Nabyte umiejętności będą utrwalane i rozwijane w bieżącym roku szkolnym. Zajęcia takie mogą odbywać się dzięki urządzeniom zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

 

#LabolatoriaPrzyszłości

Renata Szlachta

Koordynator Programu


22 grudnia 2022

ŚWIĄTECZNA SESJA BOŻONARODZENIOWA!

 

Świąteczna atmosfera sprzyja różnego rodzaju aktywnościom, kalendarz adwentowy, który realizujemy zmotywował nas do tego, by poczuć się jak w profesjonalnym studiu fotograficznym. Dzieciaki świetnie odnalazły się w roli modeli. Zabawa była przednia, a pamiątka z tego dnia w postaci zdjęć na pewno zostanie z nami na długo! Wszystko dzięki Laboratoriom Przyszłości!

#LabolatoriaPrzyszłości

 

Angelika Nawara-Michalska

Renata Szlachta

 

 

     

 


30 listopada 2022

DLA NIEPODLEGŁEJ

Listopad to miesiąc w szczególności poświęcony naszej – Polsce.  Dlatego też w naszej Szkolnej Pracowni Przyszłości odbywały się próby  do Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej. Było to możliwe dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Nad uczniami czuwał Pan Jarosław Janecki. Po szkolnych eliminacjach przyszedł czas na konkurs główny, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Musimy się pochwalić, bowiem w kategorii: klasy 1-3 miejsce II zajęła  uczennica naszej Szkoły Zuzanna Drzewniak z klasy 3, a kolejna nasza uczennica – Marta Niemiec z klasy 3 zajęła miejsce III. Gratulujemy! Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości możemy rozwijać talenty naszych podopiecznych!

 

#LabolatoriaPrzyszłości

 

Renata Szlachta

Koordynator Programu

       

 

 

 


28 października 2022  

DZIEŃ FAIR PLAY

7 września obchodziliśmy Światowy Dzień Fair Play, ustanowiony przez Międzynarodowy Komitet Fair Play. To inicjatywa mająca na celu promocję fair play oraz wartości etycznych w sporcie i życiu. W odpowiedzi na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Klubu Fair Play PKOL nasza Szkoła zorganizowała bieg fair-play, który odbył się podczas lekcji WF w klasach IV-VI. Dyrektor Szkoły pani Anna Zajączkowska poprowadziła bieg uczniów w duchu zdrowej rywalizacji. Świetny filmik udało się nagrać dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

#BiegFairPlayPKOL #worldfairplayday #KlubFairPlayPKOL

#edukacjaolimpijskaFilm: https://www.youtube.com/watch?v=YpXJkBz02tk 

 

#LaboratoriaPrzyszłości

Tomasz Dudek

Renata Szlachta

 


 

9 września 2022 

URUCHAMIAMY SZKOLNĄ PRACOWNIĘ PRZYSZŁOŚCI!

 

Na początku września 2022 roku wspólnie z nauczycielami i uczniami naszej Szkoły uruchomiliśmy naszą Szkolną Pracownię Przyszłości  w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Koordynatorem całego programu jest Pani Renata Szlachta.  Udało się zorganizować osobą salę, gdzie znalazł się zakupiony w ramach programu sprzęt i wyposażenie.  Pierwsi uczniowie korzystają już z pracowni! Największe zainteresowanie budzi drukarka 3D i oczywiście klocki LEGO! Warto dodać, że uczniowie pomagali w aranżacji pracowni.

 

 

#LabolatoriaPrzyszłości

Anna Zajączkowska

 

 

31 sierpnia 2022 

KOLEJNE ŚRODKI W RAMACH PROGRAMU: LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

 

Jak już wspominaliśmy kilka miesięcy temu, w ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała od państwa łącznie wsparcie finansowe warte 60 000  złotych na zakup wyposażenia niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. W grudniu wydaliśmy 60% tej kwoty czyli 36 000 zł. W sierpniu natomiast  nasza szkoła otrzymała kolejne środki finansowe w kwocie 24 000 zł, które przeznaczyliśmy na doposażenie Szkoły w nowoczesne oraz interaktywne pomoce dydaktyczne. Środki te przeznaczyliśmy na zakup mebli i sprzętu do Pracowni Laboratorium Przyszłości, w której uczniowie mogą szyć, robić na drutach, szydełkować, wyszywać – wszystko to, co powinna robić każda „Pani domu”. W ten sposób powstała pracownia robótek ręcznych z naparstkami, nićmi, igłami i innymi akcesoriami do szycia.   Nie zabraknie również typowo męskich prac jak lutowanie.  W ramach programu udało się zakupić także Zestawy LEGO® Education SPIKE™ Essential, które zachęcają uczniów klas I–III szkół podstawowych do nauki przedmiotów STEAM. Pozwalają one ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów i opowiadania historii podczas zabawy, która uczy dzieci wytrwałości i samodzielnego myślenia. LEGO Education SPIKE™ Essential pozwala dzieciom w interaktywny sposób poznawać zagadnienia związane z przedmiotami STEAM. Dzięki poruszaniu tematów z życia codziennego, minifigurkom z różnymi osobowościami oraz znanym elementom konstrukcyjnym LEGO®, abstrakcyjne pojęcia ożywają, a uczniowie nabywają umiejętności językowe, matematyczne i społeczno-emocjonalne.

Program pozwolił również na zakup  zestawów LEGO® Education SPIKE™ Prime  - narzędzia do nauki przedmiotów STEAM dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO®, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie zaangażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne i zdobędą nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. To idealny zestaw startowy do nauki robotyki, który daje nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania. Zadaniem dzieci nie jest samo budowanie robotów, lecz rozwiązanie przedstawionego problemu. Kierując się wskazówkami i zdobytą dotychczas wiedzą, dzieci muszą osiągnąć przedstawiony w zadaniu cel.

#LaboratoriaPrzyszłości

 

 Anna Zajączkowska

 

31 grudnia 2021

Nasza Szkoła w programie: Laboratoria Przyszłości!

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Priorytetowym celem tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Dzięki otrzymanemu wsparciu wszyscy nasi uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnych narzędzi i technologii wspierających edukację.

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finanswoe warte 60 000 zł na zakup wyposażenia niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i nmłodzieży. W grudniu br. wydaliśmy 60% tej kwoty, czyli 36 000 zł. 

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i  społecznym. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. W naszej szkole zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych będą mogli korzystać z nowych sprzętów i pomocy dydaktycznych. Każdy uczeń znajdzie coś ciekawego dla siebie. Będzie można nauczyć się  szyć, szydełkować, poznać druk 3D czy trochę pośpiewać!

Za otrzymane środki nasza szkoła zakupiła wyposażenie, które umożliwi rozwijanie różnych uzdolnień i zainteresowań uczniów.  Wyposażenie będzie wykorzystywane praktycznie na wszystkich możliwych zajęciach, zarówno w edukacji wczesnoszkolnej jak i w klasach 4-8. Wśród nowych „sprzętów” znalazły się m.in. drukarka 3D wraz z akcesoriami, laptop do jej obsługi. Dla przyszłych dziennikarzy i piosenkarzy mamy natomiast sprzęt, który umożliwi im doskonałe nagrania. To statyw z osprzętem, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania oraz oświetlenie do realizacji nagrań. 
Laboratoria Przyszłości to sprzęt, który uatrakcyjni lekcje szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania, nie tylko na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć na świetlicy szkolnej.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Więcej informacji uzyskacie Państwo na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/laboratoria

 

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Wymagania programu

1. Warunkiem otrzymania wsparcia jest zobowiązanie się szkół objętych programem, oraz organów prowadzących te szkoły do:
1)  wypełniania, na żądanie Prezesa Rady Ministrów lub ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,  drogą elektroniczną, ankiet mających na celu ewaluację realizacji programu, w tym zbadanie stanu wyposażenia szkół, wykorzystania technologii cyfrowych lub metodyki procesu dydaktycznego,
2)  udziału w innych ewaluacjach oraz w badaniach i działaniach informacyjnych, związanych z otrzymanym wsparciem
– w terminie do dnia 31 sierpnia 2027 r.

2. Organy prowadzące szkoły są obowiązane do:
1)  zapewnienia instalacji, uruchomienia oraz zintegrowania zakupionego wyposażenia z infrastrukturą szkolną;
2)  zapewnienia technicznych szkoleń dla osób prowadzących zajęcia w szkole z wykorzystaniem wyposażenia zakupionego w ramach otrzymanego wsparcia w zakresie jego obsługi;
3)  spełnienia wytycznych w zakresie identyfikacji wizualnej związanej z oznaczeniem wyposażenia zakupionego w ramach otrzymanego wsparcia. 

#LabolatoriaPrzyszłości

Anna Zajączkowska 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918

Galeria zdjęć