28 kwietnia obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja - najważniejsza ustawa w państwie, to jednak trudny temat. Często wywołujący wiele pytań i kontrowersji. Pierwsza w Europie konstytucja została uchwalano w bardzo trudnych okolicznościach, świadczyła o patriotyźmie Polaków. Uczniowie poprowadzili i wzięli udział w teleturnieju wiedzy na temat Konstytucji z 1791 roku. Zawodnikom z ósmej klasy pomagała publiczność z całej szkoły, nawet najmłodsi angażowali się, starając się pomóc swoim faworytom. Uroczystość uświetnił występ uczniów klasy drugiej, którzy zaprezentowali polskie tańce narodowe.
Agnieszka Miśkiewicz
Reprezentacja chłopców i dziewcząt naszej szkoły wzieła udział w biegach przełajowych projektu Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie. Startowaliśmy w kategoriach U-12 i U-14. Wyjazd na zawody zorganizowany został w ramach współpracy z Małopolskim Związkiem Lekkiej Atletyki.
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły, tegoroczni ósmoklasiści i uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w Festiwalu Zawodów w hali EXPO w Krakowie. Jest to wydarzenie będące podsumowujące działania prowadzone w zakresie doradztwa zawodowego w szkole. To tutaj uczniowie mogli zapoznać się ze szkołami, a także przedsiębiorcami. Już niedługo ósmoklasiści będą musieli dokonać wyboru jaką ścieżkę zawodową wybrać, i jaki będą wykonywać zawód. Właśnie w tym miał im pomóc wczorajszy Festiwal.
Joanna Luks
21 kwietnia 2023 roku uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą i opiekunem udali się do kina CinemaCity w Krakowie na film pt.:” Dangeons & Dragons”- Złodziejski honor. To film z gatunku fantasy, przygodowy. Akcja filmu koncetruje się na grupie poszukiwaczy i toczy w zapomnianych krainach. Wszyscy wyszli z kina zadowoleni 😊. To był udany dzień.
Joanna Luks
We wtorek, 25 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły toczyli zacięty bój w mistrzostwach gry planszowej „Karak”. Zmagania rozpoczęły się od przypomnienia sobie zasad gry. Następnie uczniowie przystąpili do rozgrywek. Z każdego stolika tylko jedna osoba mogła przedostać się do kolejnego etapu, dlatego grze towarzyszyły ogromne emocje. Uczniowie z wypiekami na twarzy walczyli do upadłego. Podobna atmosfera towarzyszyła rozgrywce finałowej. Ostatecznie udało się wyłonić trzech mistrzów gry, którzy zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez wydawnictwo ALBI. Pomimo ukończenia rozgrywek niektórzy uczniowie postanowili pozostać jeszcze na wydarzeniu i rozegrać dodatkową partię. Gry „Karak” nigdy nie jest za mało.
Krzysztof Gacek
W poniedziałek 24 kwietnia przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych z okazji Dnia Książki. W ramach wizyty dzieci wysłuchały jednej z najpiękniejszych baśni H.Ch. Andersena - "Calineczka". Baśń zaprezentowana została z wykorzystaniem kart do teatrzyku Kamishibai. W dalszej części spotkania przedszkolaki wykonały dwie fantastyczne wielkoformatowe prace plastyczne. Wyobraźni, kreatywności i pomysłowości małym artystom nie brakowało. Powstały przepiękne, a zarazem orginalne dzieła. Takie spotkanie miało na celu zachęcenie dzieci do sięgania po książki. Była to również dobra okazja do przybliżenia przedszkolakom funkcjonowania Biblioteki.
Pragniemy serdecznie podziękować Pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Szycach za przeprowadzenie ciekawych zajęć i miło spędzony czas.
Małgorzata Łysek
Angielski wcale nie musi być nudny! O znaczeniu tych słów przekonali się uczniowie klasy II prowadząc LEKCJĘ ODWRÓCONĄ. Metoda ta polega na samodzielnym opracowaniu materiału w domu oraz przekazaniu swojej wiedzy rówieśnikom w bardzo ciekawy sposób na lekcji. Uczniowie chętnie uczestniczą w tych lekcjach ponieważ w łatwy, ciekawy i szybki sposób przyswajają omawiany materiał. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i przeprowadzili interesującą odwróconą lekcję, na której na pewno nie było nudno! Krzyżówki, łamigłówki, rebusy a nawet gra w kalambury...wszystko to sprawiło, że zwykła lekcja angielskiego wyglądała inaczej! Jesteśmy pewni, że lekcja odwrócona zagości na dłużej !
Karolina Krawczyk-Hrabia
Legendy są pierwszym elementem folkloru i tradycji, z którym spotykamy się jeszcze jako dzieci. To właśnie legendy przybliżały nam historię naszego narodu, uczyły nas co jest dobre a co złe.
14 kwietnia w naszej szkole odbył się Klasowy Konkurs Opowiadania Legend. Wszyscy czwartoklasiści z ogromnym zaangażowaniem przygotowali się do swojej roli. Zadaniem uczestnika było przedstawienie wybranej legendy związanej z najbliższą okolicą. Konkurs miał na celu rozwijanie umiejętności opowiadania, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci oraz umożliwienie uczniom samoprezentacji, a także zachęcanie młodych ludzi do poznawania historii swojego regionu oraz legend z nią związanych. Były eleganckie stroje, rekwizyty i oczywiście Legendy Ojcowskiego Parku Narodowego. Wykonawcy prezentowali się przed starszymi uczniami z klasy VIII, którzy jednocześnie stanowili jury. Choć obrady były burzliwe, w końcu wyłoniono zwyciężczynie: Maria Cieślik I miejsce, Julia Srebrnicka II miejsce oraz ex aequo Aleksandra Kaczor i Milena Pawlik III miejsce.
Marzena Wawrzeń
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, zachęcamy do udziału w V już akcji sprzątania Gminy Wielka Wieś, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 kwietnia br. w Białym Kościele. Akcja rusza z parkingu przy naszej Szkole o godzinie 10.00.
Uczniowie, którzy zbierają punkty w ramach wolontariatu proszeni są o zabranie ze sobą karty wolontariusza.
Dzieci biorą udział w akcji na odpowiedzialność rodziców.
Anna Zajączkowska
Nasza Szkoła w programie: Laboratoria Przyszłości!
Nasza Szkoła w programie: Laboratoria Przyszłości!
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Priorytetowym celem tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Dzięki otrzymanemu wsparciu wszyscy nasi uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnych narzędzi i technologii wspierających edukację.
W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe warte 60 000 złotych na zakup wyposażenia niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. W grudniu wydaliśmy 60% tej kwoty czyli 36 000 zł. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. W naszej szkole zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych będą mogli korzystać z nowych sprzętów i pomocy dydaktycznych. Każdy uczeń znajdzie coś ciekawego dla siebie. Będzie można nauczyć się szyć, szydełkować, poznać druk 3D czy trochę pośpiewać!
Za otrzymane środki nasza szkoła zakupiła wyposażenie, które umożliwi rozwijanie różnych uzdolnień i zainteresowań uczniów. Wyposażenie będzie wykorzystywane praktycznie na wszystkich możliwych zajęciach, zarówno w edukacji wczesnoszkolnej jak i w klasach 4-8. Wśród nowych „sprzętów” znalazły się m.in. drukarka 3D wraz z akcesoriami, laptop do jej obsługi. Dla przyszłych dziennikarzy i piosenkarzy mamy natomiast sprzęt, który umożliwi im doskonałe nagrania. To statyw z osprzętem, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania oraz oświetlenie do realizacji nagrań.
Laboratoria Przyszłości to sprzęt, który uatrakcyjni lekcje szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania, nie tylko na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć na świetlicy szkolnej.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Więcej informacji uzyskacie Państwo na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/laboratoria
O programie
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Wymagania programu
1. Warunkiem otrzymania wsparcia jest zobowiązanie się szkół objętych programem, oraz organów prowadzących te szkoły do:
1) wypełniania, na żądanie Prezesa Rady Ministrów lub ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, drogą elektroniczną, ankiet mających na celu ewaluację realizacji programu, w tym zbadanie stanu wyposażenia szkół, wykorzystania technologii cyfrowych lub metodyki procesu dydaktycznego,
2) udziału w innych ewaluacjach oraz w badaniach i działaniach informacyjnych, związanych z otrzymanym wsparciem
– w terminie do dnia 31 sierpnia 2027 r.
2. Organy prowadzące szkoły są obowiązane do:
1) zapewnienia instalacji, uruchomienia oraz zintegrowania zakupionego wyposażenia z infrastrukturą szkolną;
2) zapewnienia technicznych szkoleń dla osób prowadzących zajęcia w szkole z wykorzystaniem wyposażenia zakupionego w ramach otrzymanego wsparcia w zakresie jego obsługi;
3) spełnienia wytycznych w zakresie identyfikacji wizualnej związanej z oznaczeniem wyposażenia zakupionego w ramach otrzymanego wsparcia.
W dniu 31.03.2023r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się w naszej szkole już po raz drugi Dzień bez plecaka . Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły w tym dniu wykazali się wyjątkową fantazją i świetnymi pomysłami. Zdjęcia mówią same za siebie. Wszystkim dopisywał świetny humor, a przy tym była świetna zabawa.
Joanna Luks
I w tym roku uczniowie szkoły nie zawiedli i stanęli na wysokości zadania biorąc udział w akcji charytatywnej „Góra Grosza”. Zaangażowanie w zbiórkę wszystkich uczniów było bardzo duże. Tym razem również serdecznie wszystkim Dziękujemy.
Joanna Luks i Barbara Mycek
W naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety. Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób a także inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego.
Oddziały przedszkolne i klasy 1-3 wraz ze swoimi Paniami przygotowywały pyszne sałatki owocowe i warzywne. Podczas konsumowania swoich przekąsek, oglądali prezentację multimedialną, którą przygotowali uczniowie z Samorządu Uczniowskiego.
Uczniowie klas 4-8 na czwartej godzinie lekcyjnej, konsumowali swoje zdrowe przekąski, oglądając prezentację o zdrowym jedzeniu.
Joanna Luks
Zbiórka karmy - podsumowanie. W naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Rafik” w Bolesławiu. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem akcji była pani Joanna Luks wraz z Samorządem Uczniowskim. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków, uczniów klas 1-8 odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji . Szczególnie dziękuję uczniom klasy 8 za tak duże zaangażowanie i wspólny wyjazd do Schroniska i czas spędzony z psami na spacerze. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom, uczniom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.
Joanna Luks
Ostatki to ostatni moment do zabawy tuż przed nadchodzącym czasem Wielkiego Postu. Samorząd Uczniowski z tej okazji 21 lutego zorganizował w naszej szkole dyskotekę Walentynkowo- Karnawałowo- Ostatkową. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiła, że wszyscy uczniowie poczuli niezwykłą atmosferę i świetnie się bawili. W dyskotece wzięli udział uczniowie klas 4-8. Wspólna zabawę uświetnił Dj organizując wspólne zabawy tj.: kaczuszki, belgijka, pociąg. W przerwie Samorząd Uczniowski rozdał życzenia Walentykowe przesłane Pocztą Walentynkową. Rada Rodziców zadbała o uczestników, i każdy dostał coś słodkiego do jedzenia i coś do picia. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Tegoroczna dyskoteka andrzejkowa zostanie w naszych wspomnieniach.
Joanna Luks
15 marca w OP Sówki, odbyły się zajęcia dotyczące projektu edukacyjnego – Dzieci w świecie emocji. W ten sekretny świat emocji zabrał nas znany i lubiany Inspektor Krokodyl wraz ze swoimi pomocnikami Emoludkami. Na początku zajęć dzieci miały możliwość porozmawiać na temat swoich emocji, które towarzyszą im na co dzień. Z kolei za pomocą swojej mimiki twarzy, mogły przedstawić wylosowane uczucie m.in. radość, smutek, złość, strach.
Następnie Inspektor Krokodyl przedstawił nam bliżej swoich przyjaciół. Dzieci szczególną uwagę poświęciły, Emoludkowi Nerwa czyli inaczej złość, bo właśnie to uczucie było gościem naszych zajęć. Dowiedzieliśmy się, także co kryje walizka prawdziwego detektywa uczuć. Mieści ona w sobie: uczuciometr, specjalną lupę, notatnik, aparat, naparstek, długopis, maseczka. Znając już zawartość walizki Inspektor Krokodyl zaprosił nas do wspólnego rozwiązania zagadki pt.,,Kelneeer, w mojej zupie nie ma ani jednej muchyyy!” Dzieci za pomocą uczuciometra miały ocenić jaki stopień złości uzyskała żaba w opowiadaniu. Na pożegnanie Inspektor przekazał dzieciom tajne sposoby na uspokojenie złości.
Na zakończenie zajęć wszyscy wspólnie mogliśmy wytupać złość, wypowiadając słowa wiersza:
"Pani złości się nie damy!
Pani złości nie słuchamy!
Rysujemy
Skaczemy
Ryczymy
I tak tę złość wygonimy’’
Po pozbyciu się złości, czekało ostatnie zadanie jakim było, zaznaczenie na obrazku części ciała w której mieszka złość. Zajęcia zakończyły się zabawą; „Krążący uścisk dłoni”, każdy uczestnik kolejno podał dłoń wszystkim dzieciom z grupy.
Celem zajęć było, aby nauczyć się rozpoznawać i radzić z uczuciem złości.
Paulina Kozieł
Dorota Jagło
Świetlica pełna uczniów klas 6-8, którzy z własnej i nieprzymuszonej woli siedzą w szkole od 1.00 do 22.1 i są jeszcze z tego faktu zadowoleni i to tuż przed weekendem? To tak rzadko spotykana sytuacja, że aż trudno w to uwierzyć, tym razem jednak powód był szczególny.
W piątek 20 stycznia w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się wieczór filmowy, w którym wzięła udział klasa 6, klasa 7 i klasa 8. Wieczór ten uczniowie spędzili pod opieką Pani Eweliny Gzyl i Pani Joanna Luks.
Impreza była doskonałą okazją do obejrzenia ciekawych filmów, ale także do wspólnego spędzenia czasu w gronie przyjaciół i kolegów. O godzinie 19.00 nasi kinomani zajadali się pyszną pizzą.
Podczas wieczoru filmowego wszyscy doskonale się bawili i pomimo późnej pory nikomu nie chciało się spać. Był to czas rozmów, żartów oraz dobrej zabawy i nikt nie marudził, gdy po zakończeniu maratonu trzeba było posprzątać salę.
Joanna Luks i Ewelina Gzyl
Wesołego Alleluja! - takie słowa rozbrzmiewały najczęściej 5 kwietnia w naszej szkole. Dzieci z grupy "Żabki" przygotowane w piękne galowe stroje zjadły wielkanocne śniadanko wspólnie w grupie, a następnie wystąpiły przed całą szkołą w krótkiej inscenizacji związanej ze świętami Wielkiej Nocy. To był dzień pełen wrażeń. Uśmiechy dzieci nie znikające z ich twarzy wskazywały tylko na to, że zdecydowanie można zaliczyć ten dzień do bardzo udanych!
Angelika Nawara-Michalska
Nowa galeria Wielkanocne śniadanko w OP Sówki została dodana do albumu fotograficznego
W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych; są i takie, które zmuszają nas do powagi, zadumy i refleksji. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Raniutko w wielkanocną Niedzielę dzwony ogłaszają światu radość, że Chrystus zmartwychwstał. Potem cała rodzina zasiada do wspólnego śniadania.
W dniu 5 kwietnia w naszej grupie, tak jak w prawdziwej rodzinie, zasiedliśmy do wielkanocnego śniadanka przy pięknie zastawionym stole. Nie zabrakło jajek, szyneczki, kabanosów, chlebka, baby wielkanocnej…, stroików z bazi, bukszpanu i żonkili – symboli budzącej się do życia przyrody. Przed rozpoczęciem wspólnego posiłku złożyliśmy sobie ciepłe życzenia. Spotkanie przy wspólnym stole, w miłej, uroczystej atmosferze sprawiło nam wiele radości.
Po śniadaniu udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie razem z „Żabkami” przed całą społecznością naszej szkoły zaprezentowaliśmy wesołe przedstawienie o tym , jak kurczaczki i zajączki w koszyczku rozrabiały, lecz na szczęście pogodził ich wielkanocny baranek, niosąc pokój i radość. Dzieci spisały się wspaniale!!!
Wesołego Alleluja!!!
Jarosława Kulawik
Kto czyta książki, żyje podwójnie
/Umberto Eco /
Aby przekonać młodych czytelników, że książka to otwarte drzwi do krainy wyobraźni i przygody, uczniowie naszej szkoły 3 kwietnia wzięli udział w III Gminnym Konkursie Czytelniczym Na ścieżkach wyobraźni. Organizatorem była Szkoła Podstawowa w Będkowicach. Na uczestników czekał szereg ciekawych zadań. Tuż po uroczystym powitaniu przez Panią Dyrektor Joannę Dziadur wszyscy zagrali w lekturową grę planszową. Następnie zmierzyli się z wyzwaniami pisarskimi, poruszyli wyobraźnię podczas zadań literackich, sprawdzili swoją koordynację przy przenoszeniu jajka na książce, a na koniec wykonali pomysłowe „selfie” z przeczytaną lekturą, którą zabawnie i twórczo zareklamowali. Zadania konkursowe nie tylko sprawdziły wiedzę uczniów, ale przede wszystkim wyzwoliły mnóstwo radości. Nasza drużyna, wyłoniona w eliminacjach szkolnych, w składzie: Urszula Stelmach (kl.IV), Emilia Niemiec (kl.V), Zuzanna Tucharz (kl.VI), Ewa Mikurda (kl.VII) wykazała się doskonałą znajomością wybranych lektur oraz zadziwiającą kreatywnością. W konkursie nie było zwycięzców ani przegranych, dlatego miejsce na podium zajęły wszystkie drużyny, a uczestnicy otrzymali piękne albumy pt. Polscy Nobliści. Dla Organizatorów priorytetem było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u dzieci i wspaniała wspólna zabawa reprezentantów wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy.
Marzena Wawrzeń