W poniedziałek w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białym Kościele odbyła się II edycja Olimpiady z Języka Angielskiego dla zerówek oraz Dyktanda dla klas drugich. Naszą szkołę w kategorii klas II reprezentowały: Karolina Filipowska oraz Karolina Sukta, a w kategorii zerówek dzielnie walczyły: Martyna Szumny i Amelia Calik. Po zaciętych dogrywkach organizatorzy wyłonili zwycięzców. Z dumą informujemy, że Martynka Szumny zdobyła II miejsce w Olimpiadzie z Języka Angielskiego w grupie zerówek. Gratulujemy Martynce oraz pozostałym uczestnikom. To był wspaniały popis wiedzy w tak młodym wieku!
Karolina Krawczyk-Hrabia
Dziś dla ciebie mamo
Świeci słońce złote
Dla ciebie na oknie
Usiadł barwny motyl
Dziś dla ciebie mamo
Płyną białe chmurki
A wiatr je układa
W świąteczne laurki
W. Ścisłowski "Bukiecik dla mamy"
Z okazji Dnia Mamy wszystkie dzieci składają najserdeczniejsze życzenia!
Angelika Nawara-Michalska
17 maja przy obfitych opadach deszczu nasza młodzież wzięła udział w drugiej edycji Lekkoateltycznych Nadziei Olimpijskich. Po przełajach tym razem nasza szkoła zdobywała punkty w dwuboju na stadionie Wawelu w Krakowie. Biegaliśmy na 300m lub 60m i skakaliśmy w dal. Wyjazd, posiłki i pakiety startowe dla dzieci finansował Małopolski Związek Lekkiej Atletyki we współpracy z naszą szkoła.
23 maja 2023 r. przedszkolaki z grupy "Żabki" i "Sówki" odbyły wycieczkę do Parku Rozrywki Zatorland w Zatorze.Jest to wspaniałe miejsce dla dzieci stworzone z myślą o ich edukacji poprzez rozrywkę. Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji! Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania "Domu do góry nogami". Jakże wielkie było zdziwienie, gdy ujrzeliśmy wszystkie meble na suficie. Następnie udaliśmy się do Parku Owadów, gdzie mogliśmy podziwiać gigantyczne okazy popularnych owadów. Widzieliśmy m.in. modliszkę, biedronkę, mrówkę, konika polnego, ruchomego karalucha i wiele innych. Po krótkim spacerze wśród robaków zasiedliśmy do skonsumowania drugiego śniadania i przekąsek przygotowanych specjalnie na wyjazd, bez których żadna wycieczka nie mogłaby się obyć. Wypoczęci ruszyliśmy do Lunaparku, gdzie czekała na nas niesamowita zabawa! Skorzystaliśmy z różnego rodzaju atrakcji m.in.: karuzeli, zjeżdżalni, huśtawek, trampolin i kulkolandu.
Kolejnym i w zasadzie głównym punktem wyprawy było wejście do Parku Ruchomych Dinozaurów. W leśnej przestrzeni mogliśmy zobaczyć około 100 modeli największych w Polsce ruchomych, wyjących gadów. Stanęliśmy oko w oko z niesamowitymi stworzeniami, które zamieszkiwały prehistoryczną Ziemię. Dotlenieni świeżym powietrzem ruszyliśmy do Karczmy na obiad. Po posiłku i odpoczynku ruszyliśmy w dalszą część naszej wycieczki a mianowicie do Parku Mitologii, który ulokowany jest w dużej części na wodzie. Mogliśmy poznać greckich bogów, herosów i mityczne potwory. Z wielką frajdą wsiedliśmy do tramwaju wodnego, aby zobaczyć wszystko z bliska. Kto chciał poczuć się jak Odyseusz mógł wspiąć się na Konia Trojańskiego. Na koniec odwiedziliśmy jeszcze kino 3D, gdzie obiejrzeliśmy krótki film o pszczołach.
Zadowoleni i jednocześnie zmęczeni wróciliśmy bezpiecznie do domów. Wyprawa do Zatorlandu na długo pozostanie w naszej pamięci!
Angelika Nawara-Michalska
Dnia 15 maja 2023 roku uczniowie klasy IV przystąpili do ostatniego etapu egzaminu na kartę rowerową.
Po zaliczeniu części teoretycznej mieli za zadanie wykazać się umiejętnościami praktycznymi.
Wszyscy uczniowie świetnie sobie poradzili z trasą egzaminacyjną i wszystkimi manewrami.
Mirosława Szeptycka, Tomasz Dudek
Nowa galeria Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej została dodana do albumu fotograficznego
W środę 10.05.br odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło święta brzmi: „ Zainwestuj w naszą planetę”.
Z tej okazji uczniowie przygotowali piosenki, pokaz mody oraz prace na konkurs plastyczny. Uczniowie przedszkolaki oraz uczniowie wszystkich klas mieli okazję pokazać się w samodzielnie zaprojektowanych strojach wykonanych z różnych materiałów, głównie nadających się do recyklingu. Wszystkie stroje bardzo się podobały. Zwracały uwagę pomysłowością, kolorystyką związaną z barwami planety oraz wkładem pracy włożonym w ich wykonaniem. Jury wyróżniło następujące osoby:
1 miejsce – Filip Wyżga z grupy „Żabki”, Mikołaj Wroński z grupy „Żabki”
2 miejsce – Kacper Hajduk klasa 6, Tomasz Bolek klasa 5
3 miejsce – Urszula Stelmach klasa 4
Podczas spotkania został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny.
Nagrody otrzymali:
w kategorii prace przestrzenne:
3 miejsce - Jakub Prochal z klasy 7
2 miejsce - Michał Biernat z klasy 7
1 miejsce - Justyna Krężołek z klasy 2
w kategorii przedszkole i klasy 1 do 3:
wyróżnienie - Martyna Szumny z grupy „Sówki”
wyróżnienie - Kacper Gacek z grupy „Sówki”
3 miejsce - Bartłomiej Kołodziejczyk z klasy 3
2 miejsce - Mikołaj Bosak grupy,,Sówki,,
1 miejsce- Emilia Kołodziejczyk z klasy 1
w kategorii klasy 4-8:
wyróżnienie - Zuzanna Bugaj z klasy 7
3 miejsce - Piotr Bolek z klasy 8
2 miejsce ex aequo - Oliwia Baś z klasy 7 oraz Norbert Mitka z klasy 6
1 miejsce -Hanna Koblańska z klasy 8
Dziękujemy wszystkim uczniom za wkład włożony w przygotowanie pokazu mody, wykonanie prac plastycznych, wykonanie piosenek, organizację uroczystości.
Barbara Mycek
Barbara Nowakowska
12 maja w klasie III odbyło się czytanie książek. Inspiracją akcji było opowiadanie Zofii Staneckiej pt. Wielkie czytanie z udziałem ulubionego przez dzieci duszka Kalasantego. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki z domowych biblioteczek albo wypożyczyli w bogato wyposażonej bibliotece szkolnej. Każdy miał swoje pięć minut, aby zaprezentować książkę, a jednocześnie zachęcić do jej przeczytania. Po prezentacjach wszyscy pogrążyli się w głębokim czytaniu. W klasie zapadła cisza jak makiem zasiał, a widok dzieci pochylonych nad książkami był niecodzienny. W naszej klasie mamy już sporo moli książkowych, ale są tez uczniowie, którzy rzadziej sięgają po książki, poza obowiązkowymi lekturami. Mamy nadzieję, że niebawem przekonają się, że czytanie jest bardzo ważne i niezwykle fascynujące oraz zasilą szeregi moli książkowych.
Joanna Krężołek
W kwietniu dzieci z OP Sówki po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach dotyczących projektu edukacyjnego "Dzieci w świecie emocji". Na początku zajęć dzieci przekazywały sobie iskierkę radości, trzymając się za dłonie. Następnie cała grupa przy pomocy sznurka stworzyła "pajęczynę" magicznych słów. W dalszej kolejności wszyscy brali udział w burzy mózgów, odpowiadając na pytania: Co to jest radość? Odpowiedzi były bardzo różne, zaskakujące, a każda z nich była wyjątkowa. Tak jak na poprzednich zajęciach towarzyszył nam niezawodny w uczuciach Inspektor Krokodyl, a wraz z nim emoludek Jupi (radość). Dzieci razem z Inspektorem rozwiązywały zagadkę ,,Uśmiech Rudej Ani’’, a także miały okazję sprawdzić intensywność swojej radości przy pomocy uczuciometra. Na zakończenie wszyscy wspólnie wykonaliśmy taniec radości do piosenki ,,Radość’’, wykonanej przez emoludka Jupi. Dzieci wykonały również pracę plastyczną n/t:,,Moja kraina radości’’.
Zajęcia miały na celu poznawanie i ocenianie sytuacji wywołujących radość.
Paulina Kozieł
Dorota Jagło
Dzieci z grupy "Żabki" zgodnie z tematyką kompleksową realizowały temat dotyczący rodziny, relacji w niej panujących, jej struktury i członków. W związku z tym dzięki pomocy rodziców, którzy zaangażowali się w wykonanie drzew genealogicznych przedszkolaki miały możliwość przedstawienia grupie swoich najbliższych. Duma jaka rozpierała dzieci podczas tego doświadczenia jest nie do opisania! Na twarzach wypisana jest przede wszystkim miłość i radość jaka panowała podczas zajęć dydaktycznych.
Angelika Nawara-Michalska
„Kim jestem? Co jest dla mnie ważne? Jak chcę żyć w grupie?” – odpowiedzi na te i inne ważne pytania szukali uczniowie klas IV, V, VII podczas kilkugodzinnych warsztatów psychoedukacyjnych, które odbyły się w roku szkolnym 2022/2023. Im bardziej jesteśmy świadomi swojego wewnętrznego „JA”, tym łatwiej jest nam określić własne granice i nie podejmować zachowań ryzykownych. Zajęcia oparte na metodzie dramy miały na celu zbudowanie poczucia własnej wartości i skuteczności, zwiększyć umiejętność współpracy w grupie. Jednocześnie do udziału w odrębnych warsztatach zostali zaproszenie rodzice uczniów, którzy starali się zrozumieć emocje i oczekiwania swoich dzieci, przyjrzeć się różnym stylom komunikacji.
Agnieszka Miśkiewicz
W kwietniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny". Mamy już wyniki tego konkursu. Nasi uczniowie spisali się na medal zdobywając wyróżnienia i wyniki bardzo dobre.
Wynik bardzo dobry uzyskała Ewa Mikurda z kl.5, zaś wyróżnienia otrzymali: Michalina Krukar i Marta Niemiec z klasy 3, Emilia Niemiec i Sophia Bemelmans z klasy 5 oraz Bartłomiej Kluczewski z klasy 8.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Każdy otrzyma dyplom i matematyczną układankę.
Renata Windys
12 maja uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych, prowadzonych przez przedstawiciela Komendy Policji. W trakcie zajęć usłyszeli o zagrożeniach w różnych dziedzinach życia, odpowiedzialności prawnej za popełnione czyny, mieli też okazję do zadawania pytań o nurtujące ich problemy. Najwięcej pytań pojawiło się wokół posiadania lub nie, karty rowerowej.
Agnieszka Miśkiewicz
Zapraszamy do uczestnictwa w IX edycji biegu: "Biednij z ojcem do Ojcowa". Bieg odbędzie się w dniu 3 czerwca 2023 r. Start Biegu na dystansie 5 km nastąpi o godz. 8:30 z Białego Kościoła /teren Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu/. Zawodnicy w strefie startu powinni zgłosić się o godz. 7:45 - 8:15. Szczegóły znajdują się w załączniku.
Dnia 9 maja w naszej szkole zostały rozegrane Potyczki Religijne - szkolny konkurs wiedzy religijnej dla klas 1-7. Rozgrywki podzielone były na dwie grupy wiekowe: klasy 1-3 oraz 4-7.Każdą klasę reprezentowała 3-osobowa drużyna, która w pięciu rundach zmierzyła się ze swoimi przeciwnikami wykorzystując swoją wiedzę, a także spryt, zwinność i umiejętności. Po bardzo wyrównanej w obu grupach wiekowych walce, Mistrzami Potyczek Religijnych zostały klasy III oraz V.Gratulujemy wszystkim udziału w rozgrywkach i jesteśmy dumni z naszych Mistrzów.a jak to wyglądało - sami zobaczcie w krótkiej fotorelacji :)
Anna Brożyna
Miej odwagę sięgnąć po własne marzenie, inaczej zostaniesz zatrudniony do spełniania marzeń innych. Między innymi to przesłanie przekazał uczniom Michał Zawadka, autor cyklu książek „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”.
9 maja br uczniowie klasy VIII wzięli udział w spotkaniu z autorem, Michałem Zawadką, zorganizowanym przez Bibliotekę w Wielkiej Wsi. Pan Michał podkreślał młodym ludziom, że są wyjątkowi, że sami mogą decydować o swoim życiu, a wartość życia jest wartością najwyższą. Przestrzegł też przed nadużywaniem mediów społecznościowych i korzystaniu z nich w niewłaściwy sposób, pokazał jak bardzo można skrzywdzić drugą osobę umieszczając złośliwy komentarz w mediach. Bardzo dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu.
Agnieszka Miśkiewicz
⁶
Reprezentacja chłopców rywalizowała w turnieju piłki nożnej o Puchar Tymbarku U-12. Po wygraniu spotkań w grupie, trafiliśmy do ćwierćfinałów gdzie lepsza okazała sie szkoła ze Skawiny, która ostatecznie wygrała turniej, a nasz zespół zakończył rozgrywki w najlepszej ósemce powiatu.
Wyniki grupowe:
SP Biały Kościół - SP Krzeszowice 4:0
SP Biały Kościół - SP Wawrzeńczyce 5:1
Ćwierćfinał:
SP Biały Kościół - SP Skawina 0:5
Szkołe reprezentowali: T.Bolek, M.Kowalski, A.Szumny, O.Szumiec, T.Waliłko, S.Seweryn, M.Bednarczyk, M.Idzik, D.Malaga, M.Wyżga oraz nauczyciel T.Dudek
Zasady przyjęć na dyżur wakacyjny do oddziału przedszkolnego zlokalizowanego w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
w roku szkolnym 2022/2023
27 kwietnia 2023r. w SP w Bęble odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy są mistrzami ortografii w swoich grupach wiekowych: Anna Cąber kl. IV, Szymon Seweryn kl. V, Milena Czamara kl. VI, Ewa Litewka kl.VII oraz Piotr Bolek kl. VIII. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą czujnością oraz świetną znajomością zasad ortograficznych. Złote pióro wywalczyła Milena Czamara z kl.VI natomiast brązowe otrzymał Piotr Bolek z kl.VIII. Uczniowie odebrali dyplomy i wartościowe nagrody z rąk Zastępcy Wójta Gminy Wielka Wieś, Pana Karola Tucharza, Dyrektor SP w Bęble, Pani Lucyny Kurek oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Pani Magdaleny Szymańskiej. Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom oraz życzymy ciągłego podnoszenia umiejętności bezbłędnego pisania!
Marzena Wawrzeń
Międzynarodowy Dzień Książki to wyjątkowe święto dla czytelników na całym świecie organizowane 23 kwietnia przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. W naszej szkole do świata literatury wprowadziły nas uczennice kl. 8. Hanna Koblańska i Nikola Kołodziejczyk. Dzieci z klas: 3, 4, 5, 6 i 8 poznały historię książki oraz uświadomiły sobie ile osób zaangażowanych jest w jej powstanie. Uczniowie dowiedzieli się także, że dzięki czytaniu książek rozwija się wyobraźnia, można dowiedzieć się wielu ciekawostek a zarazem rozbawić się i odprężyć. Na zakończenie odbyły się krótkie dyskusje na temat ulubionych autorów oraz popularnych serii wydawniczych.
Marzena Wawrzeń