Jak wszyscy wiemy, że przedświąteczny czas jest to wspaniała okazja, aby w radosnej i miłej atmosferze wspólnie spędzić czas. Do tego należą również Mikołajki. Jest to wyjątkowy dzień, który zapowiada nam okres Świąt Bożego Narodzenia. Ten dzień jest dla wszystkich dniem radości, uśmiechu oraz dzielenia się szczęściem z innymi. Dlatego i w tym roku klasa 8 w ramach godziny wychowawczej zorganizowane zostały klasowe mikołajki, podczas których uczniowie obdarowywali się drobnymi upominkami. Mikołajkowa godzina wychowawcza upłynęła w pełnej zadowolenia i sympatycznej atmosferze.
Pierwsze przymrozki i śnieg sygnalizują, że już najwyższy czas, aby wystawić karmniki. Zima to trudny okres dla ptaków. Bardzo ciężko znaleźć im pożywienie, gdyż wszystko zasypał śnieg. Aby im pomóc przetrwać zimę, postanowiliśmy je dokarmiać. W ogrodzie szkolnym na drzewach powiesiliśmy karmniki z ptasimi smakołykami. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, co powinno znaleźć się w ptasim jadłospisie, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, gdzie umieścić karmnik itp. Zauważyliśmy, iż stałymi bywalcami w naszej ogrodowej stołówce są: wróble, sikory, dzięcioły, kawki i gawrony.
Dokarmianie ptaków to nie tylko ogromna frajda dla dzieci, ale także doskonały sposób, aby rozwijać empatię i obowiązkowość. To również okazja do kształtowania u uczniów poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.
Małgorzata Łysek
Jedzie, jedzie Mikołaj, białą brodą świeci,
worek z prezentami ma dla grzecznych dzieci!
Ho, ho, ho, czy są tu grzeczne dzieci? Tak przywitał przedszkolaki nasz gość – Święty Mikołaj. Już od rana dzieci wypatrywały Go przez okna. I przybył - z workami pełnymi prezentów i słodkości. Podziękowaliśmy Mikołajowi i towarzyszącemu mu Aniołkowi za wizytę piosenką i laurkami. Na koniec wszystkie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Tego dnia uśmiechy z buzi dzieci nie schodziły na długo.
Święty Mikołaju dziękujemy za przybycie i zapraszamy do nas już za rok!!!
Jarosława Kulawik
W środę 6 grudnia już od rana każdy oczekiwał na świętego Mikołaja. Tymczasem do klasy VI dotarł Anioł, który w zastępstwie Świętego rozdawał prezenty. Było wiele pozytywnych emocji. Każdy otrzymał prezent i z radością go otwierał. Potem była uczta, bo jedna Mama upiekła pyszną karpatkę. Mniam, mniam... Nie zabrakło też wspólnych zdjęć z Aniołem. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że tak powinien wyglądać każdy dzień w szkole... Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Renata Windys
Jak co roku 6 grudnia św. Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci, nie inaczej było w tym roku. Przedszkolaki z grupy "Żabki" w związku z tym, że należą do tej grupy, w 100% zasłużyły na upominki. Pomocnikiem Mikołaja okazał się dobrze nam znany "aniołek". Po zaprezentowaniu umiejętności przybyłym gościom nadszedł czas na prezenty, które sprawiły dzieciom dużo radości! Szkoda, że na kolejne spotkanie ze świętym musimy czekać kolejny rok.
Nowa galeria Mikołajki- OP ŻABKI została dodana do albumu fotograficznego
Angelika Nawara-Michalska
Z przyjemnością informujemy, że w konkursie "Oto Miś, pluszowy miś" organizowanym przez Przedszkole Samorządowe w Modlniczce nasze przedszkolaki zajęły zaszczytne miejsca!
Kategoria 3 latki:
3 miejsce: Julia Wyżga- OP "Żabki"
Kategoria 4 latki:
2 miejsce: Gabriela Calik- OP "Żabki"
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy wygranej oraz artystycznego talentu :)
Szanowni Rodzice
Nasza szkoła przystąpiła do projektu: WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.
Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!
TERMIN AKCJI: 7.12.2023r. - 20.12.2023r.
MIEJSCE AKCJI: SP Biały Kościół
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK;
Duże gabaryty proszę dostarczyć 19,20 grudnia.
Zachęcamy do udziału w akcji :)
Renata Windys
eduresized_plakat_WDZE_z_rebusem_.jpg
RODZAJE_SPRZE__TU_ELEKTRYCZNEGO_I_ELEKTRONICZNEGO.pdf
Szanowni Rodzice,
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Młodzieżowa Rada Gminy organizują konkurs pod hasłem: Rodzinny konkurs na domek z piernika.
Jak tytuł podpowiada trzeba rodzinnie zaprojektować i zbudować przepiękny piernikowy domek oraz dostarczyć go na Wielkowiejski Kiermasz Świąteczny organizowany 16 grudnia br. przy Urzędzie Gminy Wielka Wieś. Prace będą przyjmowane na stoisku konkursowym w godzinach 12.30-13.30. Ogłoszenie wyników ok. godz. 13.45.
Nie trzeba wcześniej wypełniać żadnych zgód, należy domek dostarczyć 16 grudnia 😊
Zachęcam do udziału :)
Poniżej dołączamy regulamin konkursu
Renata Windys
30 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski pt. "Tańcowała igła z nitką". Skierowany był do uczniów klas I-III z terenu Gminy Wielka Wieś. Uczestnicy konkursu prezentowali wybrane przez siebie wiersze Jana Brzechwy. Szkołę Podstawową w Białym Kościele reprezentowały trzy dziewczynki: Amelia Calik z klasy I, Weronika Noga z klasy II i Karolina Filipowska z klasy III. Amelka recytowała wiersz Kijanki, Weronika - Żabę, a Karolinka - Psie smutki. Dziewczynki pięknie zaprezentowały się na scenie wygłaszając przygotowane wiersze okraszone rekwizytami. Serdecznie gratulujemy naszym uczestniczkom udziału w konkursie, a Karolince wyróżnienia.
Joanna Krężołek
Nowa galeria Warsztaty zdobienia bombek OP została dodana do albumu fotograficznego
28 listopada w naszym oddziale przedszkolnym zorganizowane zostały warsztaty zdobienia bombek choinkowych.
Dzieci miały możliwość ozdobienia bombki w wybrany przez siebie sposób.
Na stolikach pojawiły się farby w różnych kolorach, a także mieniący się świątecznym blaskiem brokat.
Zajęcia dostarczyły przedszkolakom wiele radości,
a stworzone bombki z pewnością będą wyjątkową ozdobą domowej choinki.
Paulina Pyziak
Jarka Kulawik
Uczniowie klasy 7 na pierwszej lekcji kursu z elektroniki w Laboratorium Przyszłości. W ramach kursu podstawowego siódmoklasiści zapoznali się z podstawowymi elementami elektronicznymi i wielkościami fizycznymi opisującymi prąd elektryczny.
Urszula Kusiowska
W piątek, 1 grudnia 2023r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pt. "Co w trawie piszczy". Był to czwarty blok warsztatowy zrealizowany w ramach projektu "Pierwszy Szlif". Tym razem uczniowie wykonywali budki lęgowe dla ptaków. Praca była bardziej złożona niż przy wykonywaniu karmników. Należało połączyć odpowiednie elementy we właściwej kolejności, ale budki wyszły znakomicie. Na koniec osoby chętne pomalowały swoje budki brązową farbą, aby przedłużyć ich żywotność. Wszyscy uczestnicy z wypiekami i uśmiechem na twarzy zabrali swoje dzieła do domu. Już wkrótce będą służyły naszym ptakom. Efekty można zobaczyć przeglądając album fotograficzny. Zapraszamy :)
Renata Windys
Gdy święty Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży.
Powyższe przysłowie szczególnie pasuje do panującej pogody za oknem.... 27 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Dla wszystkich przedszkolaków i uczniów był to wyjątkowy dzień. Jak wiadomo, andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku oraz kultywowania tradycji i obrzędów ludowych. To stara tradycja, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń to był magiczny czas, który uchylał wrota nieznanej przyszłości.
W tym dniu przedstawiciele klasy 6 przygotowali liczne wróżby dla przedszkolaków i klas I-III. Było losowanie atrybutów związanych z wykonywaniem danego zawodu, wyścig butów, odkrywanie jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek, co nas czeka w niedalekiej przyszłości, kto za mną tęskni i wiele innych. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne wpływające na budowanie relacji pomiędzy rówieśnikami. Jednym zaklęciem - HOKUS-POKUS - Tworzę i wcielam świat od wieków - pisał Julian Tuwim, niech nasze przepowiednie i wróżby się spełnią - zwłaszcza te, które są zgodne z naszymi planami i marzeniami.
Po południu swój czas na zabawę miały klasy IV-VII. Były wspólne tańce, na przykład taniec belgijski, które przeplatane były zabawami oraz konkursem. Przedstawiciele każdej klasy mierzyli się z kahootem polonistyczno-matematycznym "Andrzejkowe czary". Można było także zrobić sobie zdjęcie w naszej strasznej ramce. Zabawy, radości i uśmiechu było wiele, więc wszyscy z utęsknieniem czekamy na bal andrzejkowy w następnym roku.
Serdeczne podziękowania kierujemy do naszego wodzireja, Pana Jarosława Janeckiego, który z humorem i werwą poprowadził wieczór oraz do Rady Rodziców za słodki poczęstunek.
Małgorzata Łysek
Kinga Hrabia - Babiuch
Urszula Babiuch
Uczeń naszej szkoły Norbert Mitka z klasy siódmej zakwalifikował się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Biologicznego.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Barbara Mycek
Pamiętajcie, […] że nie będę was uczył ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach. Ja wam po prostu pootwieram głowy i naleję do nich oleju.
Ambroży Kleks
„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy jest dla dziecięcego czytelnika lekturą atrakcyjną. Autor „Kaczki Dziwaczki” wykreował niesamowitą postać – niekonwencjonalnego nauczyciela Ambrożego Kleksa – która łączy pokolenia. Klasa IV, wraz ze swoją wychowawczynią Panią Karoliną Krawczyk-Hrabią oraz polonistką Panią Kingą Hrabią-Babiuch, 8 listopada odwiedziła „Bajkę Pana Kleksa”, która znajduje się w Fabryce Porcelany w Katowicach. Twórcy tego miejsca inspirowali się cyklem powieściowym Brzechwy oraz kultowymi ekranizacjami tychże książek w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego.
Czwartoklasiści mieli do wykonania ważną misję – odnalezienie magicznych przedmiotów Profesora Kleksa, co im się udało, ponieważ świetnie pamiętali lekturę. Agnieszka Niezgódka, ich przewodniczka, zmieniła im imiona – dziewczynkom na Agnieszki, a chłopcom na Adamy. Wtedy to rozpoczęły się lekcje rodem z literackiego świata – kleksografii, leczenia chorych sprzętów, wiązania prostych węzłów, śpiewania, tańczenia i losowania snów na sennych lusterkach. Uczniowie spędzili również czas na wspólnej zabawie na interaktywnym placu zabaw oraz zjeżdżalniach. Zwiedzili wyjątkowe krainy: „Ostatni rezerwat przyrody”, „Królestwo Bajdocji”, „Krainę Szpaka Mateusza”, „Planetę Fantazji”, „Złomowisko Robotów”, „Psi Raj” oraz „Kuchnię Pana Kleksa”. Następnie udali się do „Abecji”, gdzie wspólnie z Królową Abą ratowali planetę przed katastrofą ekologiczną. To nie był koniec atrakcji – klasa IV brała udział w dosłownie „wybuchowych” warsztatach naukowych oraz zajadała słodkości w kawiarni o wdzięcznej nazwie „Meluzyna”.
Uczenie przez zabawę, połączenie kultury, edukacji i rozrywki, spotkanie „starych” lektur z nowoczesnym podejściem, wydaje się być najlepszą formą nauki, o czym świadczą opinie naszych wychowanków – Michalina Krukar stwierdziła: „Było fantastycznie, chcę tam wrócić!”, zaś Krzysztof Kowalski powiedział: „Dawno tak dobrze się nie bawiłem!”. Wrócimy tam niebawem, ponieważ w styczniu 2024 swoją premię będzie miała nowa ekranizacja „Akademii Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego, a „Bajka Pana Kleksa” posiada oryginalną scenografię, kostiumy i rekwizyty, które były wykorzystywane do kręcenia zdjęć.
Warto wspomnieć, że na lekcjach języka polskiego Czwartoklasiści realizowali różnego typu aktywności, które pozwoliły im utrwalić znajomość lektury i co ważniejsze – czerpać z czytania przyjemność, między innymi – tworzyli i opisywali kleksy, przędli litery, rozwiązywali zadania na interaktywnej tablicy oraz korzystali z możliwości kreowania obrazów przez sztuczną inteligencję AI w programie Bing.
Kinga Hrabia-Babiuch
Karolina Krawczyk-Hrabia
"Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola,
tak jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
"Po co pójdziesz tam ?"
- "Będę bawił się wesoło
I nie będę sam!"
"Gdy tak prosisz, to już chyba zabiorę cię dziś".
- I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś."
24 listopada, w przeddzień Światowego Dnia Pluszowego Misia, „Sówki” zabrały ze sobą na zajęcia swoje ukochane misie. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie „przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Tradycja tego miłego święta nie jest długa, bowiem po raz pierwszy zaczęto świętować ten dzień w setną rocznicę powstania maskotki, tj. w 2002 roku. Dzień misia ogłoszono prawdopodobnie dlatego, że każdy pokochał tego mięciutkiego pluszaka od pierwszego wejrzenia. Zapewne większość z nas będąc dzieckiem miała swojego ulubionego misia. Potem ta tradycja przeszła na następne pokolenie i trwa po dziś dzień. Posiadanie takiej zabawki w dzieciństwie uczy nas empatii i opiekuńczości. Dla niektórych jest również symbolem bezpieczeństwa w trudniejszych momentach.
Starszaki wraz z misiami przypomniały sobie historię święta związaną z postacią prezydenta USA Theodora Roosevelta, zatańczyły do piosenki „Miś”, wykonały prace plastyczne związane z tematem, a na koniec przebrały się w stroje do gimnastyki i razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi przystąpiły do ćwiczeń gimnastycznych. Misie były wspaniałymi partnerami. Jak widać ćwiczyć może każdy.......nawet pluszowy miś.
Jarosława Kulawik
W piątek, 1 grudnia 2023r w godzinach 15:30 – 17:30 odbędą się w naszej szkole ostatnie już warsztaty w ramach projektu „Pierwszy szlif”, który realizowany jest od września tego roku. Czwarty blok warsztatowy ma nazwę „CO W TRAWIE PISZCZY”. Tym razem uczniowie będą montować z drewna budki lęgowe dla ptaków.
Warunkiem uczestnictwa jest złożenie wypełnionej karty uczestnictwa (w załączniku) w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele w dniach od wtorku 28 listopada 2023r do środy 29 listopada 2023r. w godz. 8.00 – 13.00. O wzięciu udziału decyduje kolejność zgłoszeń (data i godzina). Nie ma możliwości zapisu drogą telefoniczną.
Renata Windys
Karta_zapisu_Co_w_trawie_piszczy.docx
regulamin_Co_w_trawie_piszczy.docx
W piątek, 24 listopada 2023r odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu "Pierwszy szlif". Piątkowy blok warsztatowy miał tytuł "Ptasia stołówka". Uczestnicy wykonywali z gotowych elementów karmniki dla ptaków. Najpierw zapoznali się z filmem instruktarzowym, potem ułożyli w odpowiedniej kolejności elementy składowe karmnika, następnie wspólnie przeanalizowaliśmy instrukcję papierową i gdy wszystko było jasne uczniowie zabrali się do działania. W ruch poszły deseczki i wiertarki. Aż miło było patrzeć z jakim zaangażowaniem i radością uczestnicy tworzyli karmniki. Za oknem pruszył śnieg więc motywacja do zrobienia ptasiej stołówki była jeszcze większa. Na koniec każdy uczeń zabrał do domu wykonany własnoręcznie karmnik, by w zimowym czasie pamiętać o dokarmianiu ptaków. Gratulujemy!
Efekty pracy widoczne w albumie fotograficznym :)
Renata Windys
Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych z
sentymentem wspomina swojego starego misia. Miękki, puchaty i taki z łatką... 25 listopada swoje święto
obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu –
Pluszowy Miś.
Z tej okazji, w piątek 24 listopada uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego
przyjaciela, który niewątpliwie umilił czas spędzony w szkole oraz uchronił od odpytywania. Wśród tylu
misiów odnaleźliśmy największego i najmniejszego. Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
Jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość
zabawy z pluszakiem.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo
„czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Urszula Babiuch
Karolina Krawczyk-Hrabia
Dnia 23.11 2023 odbyło się kolejne posiedzenie Młodzieżowej Rady Gminy. Tym razem nastoletni samorządowcy wraz z opiekunem MRG, panią Agnieszką Habiną, gościli w Szkole Podstawowej w Będkowicach.
Podczas sesji uczniowie uzgodnili między innymi wspólne działania związane z kiermaszem świątecznym oraz zbiórką prezentów dla potrzebujących dzieci.
Naszą szkołę reprezentowało dwoje radnych : Ewa Litewka i Michał Biernat z klasy VIII.
Mirosława Szeptycka