• Dzień Przedszkolaka 20.09.2023 OP-"Żabki"

    DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2023

    „Każdy przedszkolak dobrze wie,
    że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
    od najmłodszego, aż po starszaka,
    wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

     20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

    Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału  w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil , aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

    Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

    Więcej zdjęć w Albumie  na stronie

     

     Paulina Pyziak

     

  • "ALE FAJNY MŁOTEK"

    "ALE FAJNY MŁOTEK"

    W piątek 29 września br. w naszej szkole odbyły się pierwsze warsztaty stolarskie pt. „Ale fajny młotek” z projektu „Pierwszy szlif”. Głównym celem projektu jest wyposażenie uczniów w umiejętności praktyczne przydatne później w dorosłym życiu. Zajęcia pomagają też w integracji rówieśniczej.

    Na pierwszych zajęciach uczestnicy zapoznali się z działaniem młotka i otrzymali swój pierwszy zestaw do majsterkowania. Za pomocą młotków stworzyli pierwsze majsterkowe projekty i poczuli, jaka moc tkwi w samodzielnym wbijaniu gwoździ w deskę lub pieniek. Uczestnicy bloku stworzyli mini labirynt z pierwszą literą swego imienia. Następnie układali wyrazy z utworzonych liter.

    W drugiej części warsztatów uczniowie ćwiczyli sprawność manualną przeplatając nitki na tekturowej kartce wg określonego algorytmu. Uczestnicy zgodnie twierdzili, że warsztaty były ciekawe i chętnie wezmą udział w podobnych zajęciach.

    Zajęcia prowadzili: p. J. Janecki, p. R. Windys i p. A. Janecka. Podczas wykonywania prac uczniom pomagali też: pan wójt Karol Tucharz oraz p. A. Tucharz.

    Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy cudownych prac, jakie własnoręcznie stworzyli.

     

                                                                                                                                     Renata Windys

  • DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE IV

    30 września to co roku ważna data dla wszystkich chłopców.

    Z tej okazji dziewczynki z klasy IV przygotowały  dla swoich kolegów wspaniałą niespodziankę. Cała damska grupa stanęła na wysokości zadania! Dziewczynki przygotowały  gry, zagadki i konkursy. Ukoronowaniem wszelkich zabaw była wypełniona cukierkami piniata, która została własnoręcznie wykonana przez uczennice. Jestem pewna, że był to wyjątkowy dzień dla każdego chłopca tej klasy. Co więcej ,ogromne podziękowania należą się rodzicom na których zawsze można liczyć i którzy także w tym dniu nie zawiedli.

    To było święto wszystkich chłopców klasy IV. 

    Karolina Krawczyk-Hrabia 

  • Planetarium

    Planetarium

              PLANETARIUM – „ZACZAROWANY GLOBUS” i „HISTORIA ZIEMI”

    27 września 2023 r. był dniem wyjątkowym dla naszej szkoły. Tego dnia bowiem zawitało do nas kino sferyczne- PLANETARIUM.

    Wczesnym rankiem mobilna kopuła planetarna stanęła w naszej sali gimnastycznej i czekała na odwiedziny - najpierw uczniów klas młodszych i dzieci z oddziałów przedszkolnych, a następnie uczniów klas starszych.

    Dzięki mobilnej kopule audiowizualnej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w seansie filmowym opartym o najnowocześniejszą technikę animacji, podczas której mogli poczuć się jak w kinie 3 D.

    Film, który zobaczyli uczniowie kl. I, II i III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych, to  „Zaczarowany globus”. Główną bohaterką filmu jest Mia, która jest ciekawą świata dziewczynką spędzającą wakacje u swojego dziadka. Na strychu jego domu przypadkowo odkrywa tajemniczą machinę astronomiczną. Edek, wujek Mii, dzięki magicznym mocom urządzenia, podstępem skłania ją do zmian pór roku na Ziemi. Dziewczynka szybko orientuje się, że może mieć to tragiczne konsekwencje dla naszej planety i postanawia, że...ale dalszy ciąg tej ciekawej historii opowiedzą Państwu już same dzieci.

    Film pt.: „Zaczarowany globus” budzi w oglądających ciekawość  poznawczą w zakresie przyrody, astronomii, fizyki, czy biologii. Dzięki jego edukacyjnemu charakterowi, jedni uczniowie poznali nowe dla nich fakty naukowe, a inni usystematyzowali je i utrwalili, np. o tym, że:  

    • Ziemia kręci się wokół własnej osi, a Słońce oświetla ją z jednej strony tworząc dzień i noc,

    • rok jest podzielony na cztery pory roku, ale pogoda nie zawsze współgra z tym podziałem,

    • można obserwować różne zmiany związane z porami roku: zmienia się pozycja Słońca na niebie a także pogoda i przyroda,

    • zwierzęta i rośliny przystosowały się do zmian spowodowanych porami roku i nie mogą bez nich istnieć,

    • pory roku wyglądają inaczej na równiku i inaczej na biegunach, z powodu różnej wysokości słońca nad horyzontem,

    • wysokość Słońca nad horyzontem wpływa na ilość światła słonecznego jaka do nas dociera,

    • kąt pod jakim docierają do nas promienie słoneczne, wpływa na kształt cieni,

    • pochylona oś Ziemi wpływa na kąt padania na nią promieni słonecznych, w konsekwencji doprowadzając do powstania pór roku,

    • zima i lato na półkulach północnej i południowej występują w różnym czasie.

    Uczniowie klas IV- VIII obejrzeli film pt. „Historia Ziemi- jak powstało życie”.

    Były to prawdziwe lekcje astronomii.

     

                                                                                    Joanna Zięba

  • WARSZTATY "ALE FAJNY MŁOTEK"

    Pierwsze warsztaty pt. "Ale fajny młotek" z projektu "Pierwszy szlif" odbędą się w naszej szkole w piątek 29 września br. w godzinach 15.00 - 17.30. W trakcie zajęć przewidziana jest przerwa, uczniowie mogą zabrać coś do jedzenia. Prosimy, aby uczestnicy przynieśli obuwie na zmianę. Warsztaty odbywać się będą w sali 8 w tzw. "starej" części budynku. Zapraszamy :)

    Osoby wpisane na rezerwę nie biorą udziału w zajęciach ze względu na brak miejsc.

                                                                                                                                             Renata Windys

  • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    Przedszkolaki! Dziś Wasz dzień!

    Niech wszystkie smutki odejdą w cień.

    Dziś świętujemy od samego rana,

    więc niech każda buzia będzie roześmiana!

    Bądźcie zawsze do zabawy gotowe,

    chętnie podejmujcie wyzwania nowe!

    20 września w całej Polsce najmłodsze dzieci obchodzą swoje święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. W naszym oddziale przedszkolnym na wszystkie dzieci przygotowano tego dnia moc atrakcji i niespodzianek, dostarczając dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem!

                                                                                                                                             Jarosława Kulawik

     

                                                                    

  • WYCIECZKA DO DOLINY PRĄDNIKA

    WYCIECZKA DO DOLINY PRĄDNIKA

    Nie ma nic lepszego niż piesza wycieczka jesiennym szlakiem, zabawa z kolegami i koleżankami na łonie natury i niezwykły w swej prostocie posiłek, o czym przekonali się Uczniowie i Uczennice klas: II, III i VI.

    21 września br. klasy: II, III i VI wraz z P. Renatą Windys, P. Renatą Szlachtą, P. Kingą Hrabią-Babiuch oraz P. Joanną Ziębą odwiedziły „Gospodarstwo Agroturystyczne we Młynie”, położone w zacisznej i malowniczej Dolinie Prądnika Korzkiewskiego. Na miejscu przywitali nas Gospodarze oraz… zwierzęta, takie jak: kury, kaczki, perliczki, gęsi, barany, pszczoły i przyjazny kot. Spędziliśmy ten czas aktywnie – jedni grali w piłkę nożną, drudzy korzystali z placu zabaw, a niektórzy wypoczywali nad brzegiem rzeki i w zacienionych altanach. Jednakże największą atrakcją, poza „łowieniem” piłek z rzeki, było ognisko i uciecha stołu – pieczone kiełbaski oraz ziemniaczki prosto z żaru. Z uśmiechami od ucha do ucha wróciliśmy do szkoły, może nie tak żwawo jak rano, bo szliśmy pod górkę, lecz z miłymi wspomnieniami. Fotografie z wycieczki stanowią dowód na to, że humory nam dopisywały.

     

                                                                                                                                       Kinga Hrabia - Babiuch

  • Dzień Kropki u Sówek

    Nowa galeria Dzień Kropki u Sówek została dodana do albumu fotograficznego

    „… jeśli coś robisz z łatwością,

    co innym przychodzi  z trudnością

    ciesz się kolego, bo jest wspaniale,

    to się nazywa właśnie mieć talent..”

    15 września obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Celem tego dnia jest pobudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Starszaki obejrzały krótki film o Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości, lecz dzięki swojej nauczycielce zrozumiała, że ma ogromny talent. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty. Później wszyscy starali się znaleźć swój własny. I co się okazało? Każdy ma jakiś talent! Ba! - nawet wiele talentów! Tylko czasem trzeba je odkryć, a przede wszystkim -  uwierzyć w siebie:)

                                                                                                                                       Jarosława Kulawik

  • Rozkład jazdy busa - aktualizacja

    Szanowni Rodzice, nastąpiła niewielka zmiana dotycząca rozkładu jazdy busa odwożącego dzieci do Prądnika Korzkiewskiego. Aktualny rozkład w załączniku.

  • PROJEKT "PIERWSZY SZLIF"

    Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego INICJATOR, ODL STOWARZYSZENIE KORONA PÓŁNOCNEGO KRAKOWA oraz Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele są współorganizatorami projektu „Pierwszy szlif”.

    Projekt polega na zorganizowaniu 4 bezpłatnych bloków warsztatowych  dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Wielka Wieś w wieku 8-13 lat (klasy II – VIII). Bloki będą dotyczyły kształcenia praktycznych umiejętności, a ich motywem przewodnim będzie drewno i narzędzia stolarskie. Bloki warsztatowe będą odbywały się raz w miesiącu począwszy od września do grudnia,  w piątki po południu w  Szkole Podstawowej w Białym Kościele. Czas trwania jednego bloku warsztatowego: ok. 2-3 h.  W zajęciach danego bloku warsztatowego będzie mogło wziąć udział max. 15 uczestników. Na każdy blok warsztatowy odbędzie się osobna rekrutacja. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu dziecka na warsztaty danego bloku będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

    Pierwsze warsztaty „Ale fajny młotek” odbędą się w piątek, 29 września 2023r. w godzinach 15.00 – 18.00. Uczestnicy zajęć zapoznają się z działaniem młotka i otrzymają swój pierwszy zestaw do majsterkowania. Za pomocą młotków stworzą pierwsze majsterkowe projekty i poczują, jaka moc tkwi w samodzielnym wbijaniu gwoździ w deskę lub pieniek. Uczestnicy  bloku stworzą mini labirynt z pierwszą literą swego imienia. Zapraszamy.

    Warunkiem uczestnictwa jest złożenie wypełnionej karty uczestnictwa (w załączniku) w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele w dniach od poniedziałku, 25 września 2023r. do wtorku 26 września 2023r. w godz. 8.00 – 13.00. O wzięciu udziału decyduje kolejność zgłoszeń (data i godzina). Nie ma możliwości zapisu drogą telefoniczną.

                                                                                                                                                Renata Windys

  • ODBIÓR DZIECI ZE ŚWIETLICY

    Szanowni Rodzice, od wtorku 19 września dzieci przebywające na świetlicy szkolnej odbieramy wejściem od strony ul. ks. Twardowskiego.

                                                                                                                                                           z poważaniem
                                                                                                                                                           Renata Windys

     

  • WARSZTATY KLASY III  NA TEMAT: „LITERACKIE PODRÓŻE PO WARTOŚCIOWYCH KSIĄŻKACH I EMOCJACH W NICH UKRYTYCH”

    WARSZTATY KLASY III  NA TEMAT: „LITERACKIE PODRÓŻE PO WARTOŚCIOWYCH KSIĄŻKACH I EMOCJACH W NICH UKRYTYCH”
    15.09.2023

    Motto:

    „Czytanie jest podróżą a książka stwarza przestrzeń do dialogu z samym sobą i z drugim człowiekiem”

    Dnia 15 września 2023 r. uczniowie klasy III udali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi, gdzie prawdziwa podróż miała dopiero nastąpić. Było to możliwe dzięki temu, że uczniowie zostali zaproszeni przez Dyrektora biblioteki – Panią Joanną Patej na spotkanie w ramach Projektu „Globtroter na walizkach z książkami i muzyką” w Programie „Partnerstwo dla książki” realizowanym dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat: „Literackie podróże po wartościowych książkach i emocjach w nich ukrytych”.

    Warsztaty poprowadziła Pani Wanda Matras-Mastalerz – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, certyfikowany nauczyciel biblioterapii Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, która zabrała uczniów w podróż przez Hiszpanię, Francję, Stany Zjednoczone i Japonię.                                                                                                     Uczniowie poznali arcyciekawe książki i historie z nimi związane, od największych po najmniejsze książki, wymagające użycia lupy, czy książki jadalne z sera, które mają krótki termin ważności i przetrzymuje się je w lodówce w bibliotece. Ostatni czytelnik książki z sera może ją zjeść, podobnie jak książkę z piernika.

    W trakcie spotkania uczniowie mogli również zobaczyć książki polisensoryczne, czy multisensoryczne, a także wysłuchać opowiadania napisanego przez Panią Wandę pt.: „Ogród dobrych słów”.

    Na zakończenie spotkania, uczniowie mogli sprawdzić, jak działa ich mózg, poprzez wspaniałą zabawę w rysowanie z zamkniętymi oczami. Ta „bezwzrokowa” twórczość przyniosła wiele radości i śmiechu z oglądania powstałych prac.

    Udział uczniów klasy III w dzisiejszych warsztatach był wspaniałym źródłem wiedzy oraz przyniósł moc pozytywnych wrażeń i emocji, które na długo pozostaną w naszej pamięci, za co serdecznie dziękuję Pani Wandzie Matras-Mastalerz, która w sposób fenomenalny poprowadziła dzisiejsze spotkanie oraz Pani Joannie Patej – Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi, która to spotkanie zorganizowała.

    Dziękuję również Pani Mirosławie Szeptyckiej za opiekę nad uczniami podczas dzisiejszej wycieczki.

                                    

                                                                                                           Joanna Zięba

  • BEZPIECZNA SZKOŁA KROKODYLKA TIRKA

    BEZPIECZNA SZKOŁA KROKODYLKA TIRKA
    14.09.2023

                  Dnia 13 września br.  uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawcami wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” realizowanym pod Patronatem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Projekt skierowany jest do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Jego celem jest kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze.
                  Podczas dzisiejszych zajęć Krokodylek Tirek – główny bohater projektu, uczył dzieci bezpiecznego zachowania na drodze i w jej pobliżu, w trakcie podróży autokarem, ale też na rowerowej wycieczce, czy przejażdżce hulajnogą. Ostrzegał przed niebezpiecznymi zachowaniami – w tym przed tym, jakim zagrożeniem może być korzystanie przez pieszego z telefonu komórkowego, czy innych urządzeń rozpraszających uwagę. Przypomniał też o odblaskach. które pozwolą nam być „widzialnymi” dla kierowców, zwłaszcza po zmroku i w nocy.

    Dzieci zobaczyły ciekawy film z Krokodylkiem Tirkiem, rozwiązały kilka zagadek oraz krzyżówkę. Mogły również sprawdzić swój refleks na  dotykowym urządzeniu ze znikającymi światłami, czyli na tzw. refleksomierzu.

                   Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał mały upominek. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z dzisiejszych zajęć, które pozwoliły im na powtórzenie i utrwalenie zdobytej w szkole wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

     

                                                                                                      Joanna Zięba

  • ZEBRANIE Z RODZICAMI

    Szanowni Rodzice, w czwartek 14 września br. odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami:

    godzina 16.30 - ogólne spotkanie informacyjne na hali sportowej,

    godzina 17.00 - spotkania w klasach z wychowawcami,

    godzina 17.45 - spotkanie przedstawicieli trójek klasowych z dyrektorem szkoły (nowa część szkoły, sala 9 - sala klasy I).

    Spotkanie wszystkich wybranych trójek klasowych odbędzie się w ostatnim tygodniu września br. O terminie Rodzice zostaną poinformowani.

                                                                                                                         

  • TALENCIAKI W NASZEJ SZKOLE

    TALENCIAKI W NASZEJ SZKOLE

    Drodzy Rodzice i Uczniowie, nasza szkoła  bierze udział w akcji prowadzonej we wszystkich sklepach LIDL. Akcja polega na zbieraniu kuponów Talenciaków, które przekazuje się dla wybranej szkoły. Aby uzyskać taki kupon należy zrobić zakupy za min. 50 zł plus owoc lub warzywo. Talenciaki można bezpośrednio aktywować na stronie lidl.pl/Szkoly (skanująć kod QR komórką) przypisując je naszej, konkretnej szkole. Można też je zbierać i wrzucać w tradycyjnej formie, do specjalnego pudełka ustawionego w szkole (wejście główne do szkoły). Zachęcamy Rodziców do zbierania Talenciaków i przekazywania ich naszej szkole. Dzięki uzbieranym Talenciakom, możemy otrzymać  nagrody dla naszych uczniów.

                                                                                                                                             Renata Windys

  • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

    UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
    05.09.2023

                      W poniedziałek, 4 września 2023 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele rozpoczęli kolejny rok szkolny.

                       Inauguracji roku szkolnego 2023/2024 dokonała Dyrektor szkoły Pani Renata Windys, która uroczyście powitała uczniów, rodziców, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. W ciepłych słowach powitała szczególnie uczniów klasy pierwszej oraz nowych uczniów, którzy rok szkolny po raz pierwszy rozpoczynają w naszej szkoły.
    W swoim przemówieniu podkreśliła m. in. jak ważna jest edukacja dla rozwoju ucznia oraz wspierający go w tym procesie nauczyciel i rodzic.

    Następnie Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz pozostałych nauczycieli uczących w naszej szkole.

                      Życząc wszystkim uczniom radości i sukcesów w nauce, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a licznie zgromadzonym rodzicom zadowolenia z dzieci i ich sukcesów Pani Dyrektor zakończyła część oficjalną, po której uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.

    Jedynie klasa pierwsza wraz z wychowawcą pozostała w sali  gimnastycznej. Po krótkim spotkaniu uczniowie kl. I i ich rodzice zostali oprowadzeni przez wychowawcę po pomieszczeniach szkolnych.

    Taki był przebieg pierwszego dnia nowego roku szkolnego.

    Niech to będzie wspaniały rok szkolny!

     

    Joanna Zięba

  • NIECZYNNY PARKING

    Szanowni Rodzice, ze względu na prace remontowe przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele, parking i wejście do szkoły od strony ul. ks. Twardowskiego są nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

                                                                                                                                               Dyrektor Szkoły

  • Bus 2023/2024

    Od 5 września bus będzie kursował wedle załączonego harmonogramu z ubiegłego roku.

  • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

    Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września 2023 r. o  godzinie 9.00 na hali sportowej Szkoły.  Następnie zapraszamy na spotkania uczniów z wychowawcami klas. Zakończenie przewidziane jest na godzinę 10.15. 

    Msza św. z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbędzie się 4 września br. o godzinie 8.00 w kościele parafialnym w Białym Kościele. 

    Oddziały przedszkolne funkcjonują od 1 września w godzinach 7.00 - 17.00. 

  • KURS BUSA 4 WRZEŚNIA 2023

    4 września 2023 roku bus wyruszy z Prądnika Korzkiewskiego o godz. 7:15 na rozpoczęcie roku szkolnego. Odjazd ze szkoły będzie miał miejsce  około godz. 10:15 z Białego Kościoła i tym kursem  zostaną zabrane również dzieci do Wierzchowia.

    Jeżeli chodzi o dowóz poranny dzieci z Wierzchowia, to będzie on zrealizowany przez city-bus.  Jest to bus ogólnodostępny, więc jeździ według ogólnego rozkładu jazdy, bus nie jeździ na  specjalne potrzeby szkół.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć