24 października świętowaliśmy w grupie "Żabki"- Dzień Dyni. Tego dnia mogliśmy się poczuć jak na dyniowej grządce, ponieważ wszystkie dzieci oraz panie założyły na siebie ubrania w kolorze pomarańczowym.
Dowiedzieliśmy się, że dynia to bardzo zdrowe warzywo! Jej pestki pozwoliły nam ćwiczyć chwyt pęsetkowy oraz dzięki obieraniu z łupin doskonaliliśmy sprawność manualną rąk. Poza tym świetnie sprawdza się w wielu zabawach- między innymi kodowaliśmy na dywanie wykorzystując dynie, wykorzystaliśmy je również jako kulę do kręgli oraz slalomu.
Po skończonych zabawach zjedliśmy smaczne galaretki w kolorze pomarańczowym. Dyniowe dekoracje i smakołyki pozwoliły nam odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa, a przede wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy.
Na koniec skorzystaliśmy z dyniowej fotobudki oraz wykonaliśmy pracę plastyczną w tematyce dnia.
Nowa galeria Dzień Dyni- OP ŻABKI została dodana do albumu fotograficznego
Angelika Nawara-Michalska
23 października 2023 przedszkolaki z grup "Żabki" i "Sówki" wybrały sięna pobliską Farmę Dyniową zlokalizowaną w Szycach. Na szczęście wbrew prognozom pogoda dopisała wyśmienicie! Dzieci miały możliwość uczestniczyć w poszukiwaniach zaginionego "skarbu", ozdabiały ozdobne dynie, ale przede wszystkim miały możliwość zobaczyć w jaki sposób uprawiane jest to warzywo. Wielką atrakcją okazała się piaskownica wypełniona kukurydzą i traktor! Na pewno kiedyś jeszcze wrócimy w to miejsce.
Angelika Nawara-Michalska
Nowa galeria "Żabki" na Farmie Dyniowej w Szycach została dodana do albumu fotograficznego
19.10.2023r.
W czwartek 19.10.2023r. uczniowie klas I, II i III wybrali się do kina na film pt. „O psie, który jeździł koleją”. Film ten jest ekranizacją książki R. Pisarskiego o tym samym tytule, a jego akcja przeniesiona jest w polskie, współczesne realia. Opowiada o przyjaźni chorej dziewczynki i niezwykłego psa- podróżnika. Ta wzruszająca, chwilami dramatyczna opowieść wywarła na dzieciach ogromne wrażenie. Okazało się, że miłość, determinacja i wiara że się uda, mogą sprawić cuda.
Tych, którzy jeszcze nie widzieli filmu, zachęcamy- naprawdę warto!
Renata Szlachta
W dniu 19.10.2023 r., w OP Sówki odbyły się zajęcia dotyczące ogólnopolskiego projektu #kochamsłyszeć. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się czym jest język migowy, kto go używa, a następnie nauczyły się kilku znaków z piosenki ,,Wlazł kotek na płotek’’. W trakcie zajęć odbyła się również zabawa słuchowa z użyciem instrumentu. W trakcie, której dzieci zamieniały się w skaczące żabki i w rytm muzyki tańczyły do odpowiedniego wystukanego tempa, raz wolniej, raz szybciej. Po zabawie ruchowej, wszyscy wspólnie utworzyliśmy burzę mózgów, na temat słuchu, jak jest zbudowane nasze uchu i jak docierają do nas dźwięki. Dzieci również dowiedziały się czym jest aparat słuchowy oraz implant ślimakowy i dlaczego jest tak ważny dla osób niesłyszących. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną, a także obejrzały bajkę edukacyjna – Było sobie życie – UCHO. Celem projektu było poznanie zmysłu słuchu, jego funkcjonowanie oraz znaczenie, uwrażliwienie na potrzeby osób z niedosłuchami, a także zapoznanie się z protezami słuchu: aparatami oraz implantami słuchowymi.
Dorota Jagło
Paulina Kozieł
17 października najmłodsze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Chleba. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb słuchając historyjki obrazkowej pt. „Od ziarenka do bochenka.” Poznały etapy pracy produkcji chleba oglądając film edukacyjny „Jak produkowany jest chleb”oraz uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. Z biegiem czasu teoria stała się w praktyką. Dzieci zamieniły się w małych piekarzy i aktywnie uczestniczyły w pieczeniu chleba. Poznały składniki potrzebne do przygotowania chleba, wyrabiały ciasto, obserwowały jak rośnie i piecze się. Na koniec przedszkolaki chętnie zajadały się świeżym chlebem, który wspaniale zarumienił się w przedszkolnym piekarniku. Podczas zajęć powstała również praca plastyczna związana z tematyką dnia.
Więcej zdjęć w albumie
Paulina Pyziak
Dnia 18 października 2023 r. uczniowie klasy III pod opieką p. Joanny Zięby i p. Mirosławy Szeptyckiej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ogród został założony w 1783 r. i jest obecnie najstarszym w Polsce. Powstał z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej. Gromadzi dziś tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. Odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury.
Przed wejściem na teren Ogrodu Botanicznego uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, a następnie wraz z przewodnikami odbyli „podróż” po najciekawszych miejscach Ogrodu. Uczniowie dowiedzieli się, że jest to najstarszy Ogród Botaniczny w Polsce, gdzie znajduje się ok. 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków i odmian roślin szklarniowych.
W trakcie zwiedzania uczniowie podziwiali „Arboretum”, czyli parkową część Ogrodu, która zajmuje jego największą część i skupia ogromną kolekcję drzew i krzewów. Najcenniejszym okazem jest tu „Dąb jagielloński”, który ma ok. 230 lat i został uznany za pomnik przyrody.
Uczniowie mieli też możliwość oglądania kolekcji roślin tropikalnych. W Palmiarni „Jubileuszowej” podziwiali zbiór ok. 50 gatunków palm, roślin mięsożernych, użytkowych i najstarszą w Polsce kolekcję sagowców oraz wielu śródziemnomorskich roślin wodnych, gdzie zupełnie niespodziewanie odkryli obecność małych kolorowych rybek. Oglądając bogatą kolekcję roślin, dowiedzieli się również, jak niektóre z nich przystosowały się do określonych warunków klimatycznych, czy glebowych, np. rośliny pustynne, epifity, czy rośliny drapieżne. Będąc w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie uczniowie mogli zobaczyć rośliny, które występują w odległych miejscach na świecie i w różnych strefach klimatycznych. Pracownicy Ogrodu Botanicznego zapewniają optymalne warunki życia dla wszystkich roślin, o czym mogli przekonać się osobiście.
Uczniom bardzo podobał się pobyt w Ogrodzie Botanicznym. Podczas zwiedzania uzyskali szeroką wiedzę na temat różnorodności i bogactwa świata flory. Wycieczka udowodniła, że mimo dostępności różnych środków audiowizualnych, bezpośredni kontakt z przyrodą jest najlepszym sposobem przekazywania wiedzy przyrodniczej i jednocześnie niepowtarzalną okazją do wielozmysłowego jego poznawania.
Bardzo serdecznie dziękuję Panu Markowi Urbaczkowi za pomoc w zorganizowaniu niepowtarzalnej wycieczki do Ogrodu Botanicznego w Krakowie dla uczniów klasy trzeciej, którzy mogli odbyć edukacyjny „klimatyczny spacer” w otoczeniu przepięknej roślinności, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę m. in. o tym, jak zmiana klimatu wpływa na poszczególne gatunki roślin.
Dziękuję również Pani Mirosławie Szeptyckiej za opiekę nad uczniami podczas wycieczki do Ogrodu Botanicznego w Krakowie.
Joanna Zięba
W środę 18 października br. odbyło się w naszej szkole zebranie Młodzieżowej Rady Gminy. Przyjechali do nas uczniowie ze wszystkich szkół w naszej gminie wraz z opiekunami. Najpierw młodzi radni proponowali różne komisje, które ich zdaniem powinny działać w naszych szkołach. Potem wybrali pięć głównych i nastąpił przydział uczniów do poszczególnych komisji. Radni z Modlnicy wybrali KOMISJĘ DO SPRAW WOLONTARIATU, uczniowie z Wielkiej Wsi – KOMISJĘ DO SPRAW EKOLOGII, uczniowie z Białego Kościoła – KOMISJĘ DO SPRAW SPORTU I REKREACJI, przedstawiciele z Bębła – KOMISJĘ DO SPRAW EDUKACJI, zaś radni z Będkowic wybrali KOMISJĘ INTEGRACJI. Teraz pora do działania! Na kolejnym spotkaniu zostanie zapewne ogłoszony plan działania poszczególnych komisji.
W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty dotyczące komunikacji uczniowskiej. Uczniowie pracowali indywidualnie i w grupach. Wszyscy świetnie się bawili. W trakcie spotkania można było kosztować pyszne ciasta i drożdżówki przygotowane przez Szkołę Podstawową w Białym Kościele.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, ciekawe pomysły i miłe spotkanie. Do zobaczenia 😊
Renata Windys
W piątek, 27 października 2023r w godzinach 15:30 – 17:30 odbędą się w naszej szkole drugie warsztaty pt. „FREESTYLE” w ramach projektu „Pierwszy szlif”, który realizowany jest od września tego roku.
Uczestnicy będą uczyć się różnych sposobów łączenia kawałków drewna. Będą wkręcać i wykręcać wkręty, wbijać gwoździe, montować zawiasy. Zapraszamy.
Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się z regulaminem oraz złożenie wypełnionej karty uczestnictwa (w załączniku) w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele w dniach od poniedziałku, 23 października 2023r. do wtorku 24 października 2023r. w godz. 8.00 – 13.00. O wzięciu udziału decyduje kolejność zgłoszeń (data i godzina). Nie ma możliwości zapisu drogą telefoniczną.
Renata Windys
Nasza szkoła zajęła drugie miejsce w gminnym turnieju piłki nożnej "MiniMundialu" organizowanym przez Szkołe Podstawowa w Modlnicy. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym na pięknym obiekcie nowoczesnej hali pod balonem Błękitnych Modlnica. Turniej wygrała SP Modlnica.
Wyniki:SP Biały Kościół - SP Bębło 3:2SP Biały Kościół - SP Będkowice 7:0SP Biały Kościół - SP Modlnica 0:5
Szkołe reprezentowali: T.Bolek, M.Wyżga, A.Szumny, D.Malaga, M.Kowalski, S.Seweryn, M.Bednarczyk, M.Biernat, B.Prochal oraz nauczyciel T.Dudek.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny realizują projekt edukacji olimpijskiej PKOL. Jeden z tygodni był przeznaczony na zagadnienia fair-play, które towarzyszą nam nie tyle w sporcie co w życiu. Uczniowie mieli do wykonania plakaty, zapoznali sie z określeniami "gry z zasadami" oraz "rywalizacji z szacunkiem" oraz wykonali wspólnie bieg na otwartej strefie aktywności.
29 września obchodziliśmy w naszej grupie szczególne święto czyli Dzień Chłopaka.
Z okazji tego święta wszyscy nasi chłopcy zostali odznaczeni medalami "Super Chłopak" oraz upominakmi.
W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat”.
Dzień upłynął nam na wspólnej zabawie i tańcach. Mam nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień.
Był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
Paulina Pyziak
Dnia 5 października uczniowie klasy V odwiedzili Kozart- rodzinne gospodarstwo w Zelkowie. Podczas trzygodzinnych warsztatów dzieci odbyły spacer krajoznawczy, poznały historię Zelkowa i ciekawostki o tej miejscowości, miały okazję obserwować okoliczną faunę i florę. Kulminacyjnym punktem wycieczki było spotkanie z kozami, karmienie zwierząt i zabawy na pastwisku. Uczniowie poznali także tajniki zawodu bacy i serowara oraz dowiedziały się wiele o życiu koziego stada.Po zajęciach na pastwisku przyszedł czas na ognisko w towarzystwie gospodarzy i sympatycznego jamnika Lulu i zabawy na świeżym powietrzu oraz indywidualne spotkania ze zwierzętami. Wyjazd do gospodarstwa Kozart wzbogacił wiedzę piątoklasistów i sprawił im wiele radości.
Tomasz Dudek, Mirosława Szeptycka
W piątek 15.09.2023r. klasa VIII uczestniczyła w rajdzie pieszym do Prądnika Korzkiewskiego do miejsca „ We młynie”.
Podczas pieszej wędrówki uczniowie mieli możliwość nadrobić towarzyskie zaległości, mogli swobodnie porozmawiać, a przy okazji podziwiać piękną okolicę podkrakowskiej doliny.
Po dotarciu na miejsce na uczniów czekała niespodzianka w postaci ogniska, które przygotowali dla nas gospodarze obiektu.
Najpierw wszyscy mieli mnóstwo radości podczas pieczenia na patykach pianek „marshmllaow”. Po grach i zabawach ruchowych wszyscy z niecierpliwością czekali na pyszny poczęstunek, na ziemniaki pieczone w popiele. Pojedzeni i radośni ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.
To był naprawdę udany dzień.
Joanna Luks i Agnieszka Bałys- Miśkiewicz.
Jak co roku dziewczyny nie zapomniały o święcie chłopców. Również i tym razem dziewczyny stanęły na wysokości zadania i przygotowały dla chłopców niespodziankę w postaci prezentów i wspólnych gier.
Joanna Luks
06.10.2023r. klasa VIII udała się na wycieczkę do Oświęcimia, by lepiej poznać historię naszego kraju.
Pierwszym punktem zwiedzania był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, do którego wejście otwiera brama z napisem „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Mieliśmy świadomość, że każdy, kto tutaj trafił, był skazany na cierpienie i najprawdopodobniej śmierć. Na miejscu czekała na nas Pani przewodnik, która zaznajomiła nas z historią obozu, na terenie którego znajdowały się bloki, oznaczone numerami i pełniące różne funkcje.
Po zwiedzeniu Oświęcimia pojechaliśmy do Brzezinki- oddalonego o kilka kilometrów kolejnego obozu zagłady. Tam znajdowało się około 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami. I tutaj dowiedzieliśmy się, jak wyglądało codzienne życie więźniów,
Ten dzień i to miejsce zapadną w pamięć na długo wszystkim uczestnikom wizyty w Auschwitz- Birkenau.
Joanna Luks
Agnieszka Bałys- Miśkiewicz
Dnia 25 września dzieci z naszej grupy uroczyście powitały "Pierwszy Dzień Jesieni".
Tego dnia królowały kolory: czerwony, żółty, brązowy i pomarańczowy.
Przedszkolaki poznały dary jesieni, przeliczały zbiory oraz tańczyły jesienne tańce.
Wspólnie stworzyliśmy kącik jesienny. Dzieci wykonały również pracę plastyczną pt" Jesienne drzewo", która polegała na wylepieniu konturu drzewa plasteliną , a następnie powbijaniu w nią kawałków bibuły w kolorach jesiennych. Praca nie należała do prostych , ale dzieci sobie super poradziły
Zapraszamy do albumu fotograficznego po więcej zdjęć z tego dnia.
Paulina Pyziak
Jesień to pora zbiorów owoców i utrwalania smaków lata w postaci przetworów. Owoce to źródło wielu cennych witamin i składników mineralnych, więc w naszej grupie przedszkolnej zachęcamy dzieci do ich spożywania. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do jedzenia owoców są zajęcia praktyczne, podczas których dzieci same przygotowują zdrowe przekąski. Warsztaty kulinarne, podczas których „Sówki” przygotowały pyszne owocowe szaszłyki, były okazją do porównywania wyglądu i smaku różnych owoców, krajowych i egzotycznych. Dzieci samodzielnie kroiły owoce i nakładały na patyczki, tworząc kolorowe, a przede wszystkim zdrowe – owocowe kompozycje. Po pracy odbyła się degustacja – koreczki wszystkim wyśmienicie smakowały!!! Smacznego!!!
Jarosława Kulawik
15 września nasza szkolna świetlica obchodziła Dzień Kropki. Jedna kropka, która ma wielkie znaczenie… Jest to święto, które ma na celu pobudzenie wyobraźni, kreatywności, pokonywanie ograniczeń oraz wzmacnianie wiary we własne siły. Uczniowie zapoznali się z bajką „The Dot – Kropka” autorstwa Petera Reynoldsa. Bajka ta opowiada o małej dziewczynce o imieniu Vashti, która nie wierzyła we własne siły, ale dzięki odwadze i samozaparciu odnalazła swój własny talent. Po obejrzeniu bajki podjęliśmy dyskusję, w czasie której dzieci odpowiadały na pytania: Jakie talenty może mieć każde dziecko? Co robić, żeby uwierzyć we własne siły? Jak odnaleźć i pielęgnować swój talent? Wykonaliśmy również pracę plastyczną “Kropkowe drzewo kreatywności”. Tego dnia nie brakowało też zabaw na boisku szkolnym i placu zabaw. Poprzez aktywne uczestnictwo w zabawach z okazji „Dnia Kropki” uczniowie przekonali się, że warto w siebie wierzyć, aby rozpoznać i rozwijać swój własny talent.
25 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Dzieci zajadały się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami oraz piły sok marchewkowo- jabłkowy. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zachęcanie dzieci do codziennego spożywania jabłek. Nasz kraj należy przecież do największych producentów jabłek w Europie, warto więc docenić to co mamy na wyciągnięcie ręki. Na pewno wszystkim nam wyjdzie to na zdrowie!
Każdy dzień w naszej świetlicy jest pełen radości i wrażeń. Piękna wrześniowa pogoda sprzyjała aktywności ruchowej na boisku i placu zabaw.
Małgorzata Łysek
Chłopaki i sport – niemal synonimy, wyrażenia pokrewne, dlaczego więc nie świętować Dnia Chłopaka na sportowo? Dzieci z naszej grupy bardzo lubią gimnastykę, dlatego pomysł celebrowania tego święta właśnie na sportowo - był strzałem w dziesiątkę!!! Dzieci ochoczo wykonały rozgrzewkę, by sprawnie pokonać tor przeszkód. Wszyscy bardzo chętnie przystąpili do ćwiczeń. Nasi chłopcy popisywali się nie lada tężyzną fizyczną i w każdej konkurencji spisali się na medal!!! Dziewczynki życzyły kolegom dużo uśmiechu, radości i zdrowia i wręczyły upominki. Dziękujemy Rodzicom za prezenty i słodkości dla wszystkich dzieci😊
Jarosława Kulawik
Jak co roku, we wrześniu, odbyła się kampania wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego, podczas której reprezentanci poszczególnych klas IV-VIII przedstawili swoje pomysły i składali obietnice przedwyborcze. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniły samorządową reprezentację szkoły. Uczniowie oddawali swój głos na karcie wyborczej na jednego z kandydatów. Po otwarciu urny i przeliczeniu głosów wyłonił się skład Samorządu Uczniowskiego 2023/2024:
Przewodniczący: Mikołaj Konatowicz
Zastępca: Aleksander Oczkowski
Skarbnik: Radosław Kołodziejczyk
Sekcja pomocnicza:Ewa Mikurda, Julia Srebnicka,Tymoteusz Waliłko, Maria Cieślik, Jagoda Sałęga.
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania nadzór sprawowała powołana wcześniej Komisja Wyborcza oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.
NOWEJ RADZIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY!
Karolina Krawczyk-Hrabia
Urszula Babiuch