„Jest takie miejsce na mapie świata – Polska!
To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce!”
13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz uczniami wszystkich klas, nauczycielami i pracownikami szkoły zebrali się, aby uroczyście świętować ten ważny dla wszystkich Polaków czas. W tym roku rocznicę odzyskania suwerenności uczciliśmy koncertem pieśni patriotycznej. Na auli z wielką mocą wybrzmiały słowa i dźwięki utworów t.j. „Pierwsza Brygada”, „Szara Piechota”, „Wojenko, wojenko” i innych pieśni żołnierskich i legionowych, a całość zakończyło wspólne wykonanie najważniejszej z nich: „Mazurka Dąbrowskiego”, czyli polskiego hymnu narodowego. Całej uroczystości towarzyszyły odświętne stroje i biało – czerwone kotyliony, dzięki temu w tym dniu towarzyszyła nam niesamowita atmosfera. Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.
W tygodniu poprzedzającym uroczystość przedszkolaki z grupy „Sówki” w ramach realizowanego tematu kompleksowego „Kochamy Cię, Polsko” m. in. obejrzały film „Polak mały” i przypomniały sobie, jakie są nasze symbole narodowe – godło, flaga i hymn. Poznały legendy związane z powstaniem naszego kraju. Starszaki nauczyły się „Katechizmu polskiego dziecka”, doskonaliły znajomość tekstu Mazurka Dąbrowskiego oraz wykonały prace plastyczne nawiązujące do tematyki patriotycznej.
Jarosława Kulawik
W piątek, 24 listopada 2023r. w godz. 15:30 – 17:30 odbędą się w naszej szkole trzecie warsztaty w ramach projektu „Pierwszy szlif”. Tytuł warsztatów – „PTASIA STOŁÓWKA”.
Tym razem uczestnicy będą wykonywać karmniki dla ptaków. Karmnik powstanie z zestawu drewnianych elementów do skonstruowania oraz gwoździ, śrub, sznurka do zawieszenia, papieru ściernego. Serdecznie zapraszamy.
Warunkiem uczestnictwa jest złożenie wypełnionej karty uczestnictwa (w załączniku) w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele w dniach od wtorku, 21 listopada 2023r. do środy 22 listopada 2023r. w godz. 8.00 – 13.00. O wzięciu udziału decyduje kolejność zgłoszeń (data i godzina). Nie ma możliwości zapisu drogą telefoniczną.
Renata Windys
Dnia 15 listopada uczniowie klasy IV uczestniczyli w wycieczce do Olkusza.
Naszym pierwszym przystankiem była wizyta w Oczyszczalni ścieków Olkusz. Mimo niesprzyjającej aury dzieci poznały wszystkie tajniki oczyszczania ścieków. Co więcej, wszyscy dowiedzieliśmy się jak bardzo pożyteczne mogą być bakterie, które oczyszczają wodę. Poznaliśmy każdy etap oczyszczania brudnej wody.
W drugim etapie wycieczki dotarliśmy do Podziemii Olkusza. Uczniowie zostali zapoznani z dziejami miasta i związanymi z nim legendami. Wspaniała Pani przedowdnik opowiadała tak interesująco, że wszyscy słuchaliśmy jak zaczarowani opowiadań o kopalni srebra i ołowiu. Na koniec dzieci brały udział w pokazach multimedialnych oraz warsztatach, gdzie każdy mógł własnoręcznie ozdobić odlew srebrnego trojaka.
Karolina Krawczyk-Hrabia
Mirosława Szeptycka
W dniach 2-10.11 2023 obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień z ks. Twardowskim. Klasy 4-8 w różnej formie zapoznawały się z twórczością poety. Uczniowie czytali wiersze księdza Jana i wykonywali do nich ilustracje, ogłoszono również konkurs pod hasłem List do księdza Twardowskiego.
Mirosława Szeptycka
Dzisiaj, 13 listopada uczniowie klasy pierwszej dokonali uroczystego wpisu do pamiątkowej księgi pierwszoklasistów w gabinecie Pani Dyrektor. Zadaniem uczniów było złożenie swojego podpisu oraz odciśnięcie obok niego wskazującego palca prawej ręki. Po wykonaniu tych czynności Pani Dyrektor wręczyła każdemu bardzo ważny dokument, którym jest legitymacja szkolna. Na koniec uczniowie otrzymali jeszcze dwie książeczki, jedną dla rodziców, a drugą dla siebie, aby czytanie stawało się codzienną, przyjemną formą spędzania czasu. Naszym wspaniałym pierwszoklasistom gratulujemy i życzymy radości z czytania i poznawania świata.
Joanna Krężołek
8.11.2023r.
Uczniowie klasy II odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Szycach i uczestniczyli w warsztatach podróżniczych. Wraz z podróżnikiem- geografem z „Poznajemy świat” wybrali się do egzotycznej Indonezji położonej na 17000 wysp.
Z wielkim zaciekawieniem odkrywali kraj pełen przyrodniczych niezwykłości. Co to są zwierzęta endemiczne? Dlaczego orangutan jest nazywany „człowiekiem lasu”? Co to jest nosacz? Jak porusza się waran? Czy latające smoki istnieją naprawdę? Czy smok może być… owocem? Dlaczego nie można przewozić durianów w autobusie?- uczniowie poznali odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Dzieci dowiedziały się też sporo o kulturze Indonezji- poznały indonezyjski teatr cieni, w którym główne role odgrywają drewniane lalki wayangi, dowiedziały się na czym polega sztuka batiku i mogły przymierzyć barwne batikowe stroje, bambusowe kapelusze i etniczne maski.
Finałem warsztatów był wspólny koncert na prawdziwych indonezyjskich instrumentach oraz balijski taniec oczu.
Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Patej za zorganizowanie w bibliotece tych ciekawych zajęć dla naszych uczniów.
Renata Szlachta
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana szkolna zbiórka zniczy. W dniu 02.11.2023r. uczniowie klasy VII wraz z nauczycielem udali się na Parafialny Cmentarz w Białym Kościele. Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich i nieznanych, których już z nami nie ma. Uczniowie pomodlili się i zapalili znicze na zapomnianych grobach. Niewątpliwie takie wyjścia w miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego, obywatelskiego i rodzinnego.
Joanna Luks, Urszula Babiuch
Po raz pierwszy w tym roku wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami, przystąpili do ogólnopolskiej akcji #Szkoła Pamięta, organizowanej przez Ministra Edukacji i Nauki. Celem akcji jest szczególne zwrócenie uwagi młodych ludzi, na pielęgnowanie pamięci o bohaterach lub postaciach ważnych dla historii danego miejsca, a także wydarzeniach. Z tej okazji uczniowi wykonali gazetkę ścienną poświęconą lokalnemu wydarzeniu jakim był Obóz w Ojcowie podczas Powstania Styczniowego. Natomiast uczniowie młodszych klasach wykonali pracę plastyczną nawiązującą do polskiej tradycji, jakim jest Święto Zmarłych, a także Dzień Zadusznych. Klasy starsze wykonały prezentację multimedialną na temat Powstania Styczniowego, a także o bohaterach ważnych dla regionu.
5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin Walta Disney’a. Święto stało się okazją, aby przypomnieć ulubionych bajkowych bohaterów, zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować dzieci do wspólnej zabawy w „bajkowym wymiarze”. Tego dnia w naszym oddziale przedszkolnym nie zabrakło bajkowych postaci, tj. Myszka Miki, Spiderman, Superman, Elsa z krainy Lodu, Kopciuszek, Ironman, Policjant, Bella, Strażak Sam, Batman, Królik, Hulk. Podczas wspólnej zabawy dzieci rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe, opowiadały o swoich ulubionych bohaterach, ulubionych bajkach oraz miały możliwość zaprezentować swoje stroje na „bajkowym wybiegu mody”. Dziewczęta wcieliły się w rolę Kopciuszka, a chłopcy – w roli księcia wkładali pantofelki na stópki koleżanek. Przedszkolaki zmierzyły się również z nie lada wyzwaniem – niczym Szewczyk Dratewka wybierały spośród drobnych ziaren – ziarenka fasoli. Nie zabrakło oczywiście wspólnych pląsów przy ulubionych dziecięcych przebojach. Radości było co niemiara, a na koniec tego wesołego, pełnego uśmiechu dnia, dzieci kolorowały ulubione postaci z bajek i nie tylko z bajek….Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie pięknych strojów, które pozwoliły nam przenieść się w magiczny świat bajek, w którym wszystko jest możliwe!
Jarosława Kulawik
BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach sześciu edycji kampanii Polacy z kraju i zagranicy wysłali do Powstańców Warszawskich ponad milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy kartek i listów z życzeniami.
Przedszkolaki również poraz kolejny włączyły się do tej jakże ważnej akcji. Dowiedzieliśmy się kto to jest bohater, oraz w jaki sposób można nim zostać w dzisiejszych czasach, doszliśmy do wspólnych wniosków jak ważna jest współpraca, ale przede wszystkim poszerzyliśmy wiedzę historyczną oraz patriotyczną. Na koniec stworzyliśmy własnoręcznie kartki dla Powstańców Warszawskich. Ta tematyka będzie nam towarzyszyć do końca tygodnia, bo pomimo tego, że wcale nie łatwa jednak dla dzieci bardzo ciekawa.
Angelika Nawara-Michalska
Nowa galeria "BohaterON- włącz historię"- OP ŻABKI została dodana do albumu fotograficznego
6 listopada w grupie "Żabki" odbył się Dzień Postaci z bajek. W sali zrobiło się kolorowo i bajkowo! Przez cały dzień towarzyszyli nam dobrze znani bohaterowie, a podczas zabaw wcielaliśmy się w ich role. Między innymi "zasypialiśmy" jak Śpiąca Królewna podczas zabawy z kłębkiem wełny, pamagaliśmy Kopciuszkowi w segregacji grochu z pestkami dyni, a także wcieliliśmy się w postać Czerwonego Kapturka wędrującego po lesie i musieliśmy uważać na groźnego wilka (panią Małgosię :)) Jak zaczarowani słuchaliśmy teatrzyku, a także sami uzupełnialiśmy fragmenty opowieści o "Złotowłosej i trzech misiach". Świetnie poradziliśmy sobie także z zagadkami, a na koniec wybraliśmy swoich ulubionych bohaterów i pokolorowaliśmy ich według własnego pomysłu.
To był wspaniały dzień!
Angelika Nawara-Michalska
Nowa galeria OP ŻABKI- Dzień Postaci z bajek została dodana do albumu fotograficznego
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto, którego głównymi bohaterami są nasi ulubieńcy z dzieciństwa. Dzień ten oficjalnie ma swoją datę 5 listopada, w dniu urodzin Walta Disney'a (1901-1966). Był on słynnym amerykańskim animatorem, twórcą takich postaci jak Myszka Miki, pies Pluto, czy Kaczor Donald.
W naszej szkole ten niezwykły dzień obchodzony był w poniedziałek, 6 listopada. Do wspólnej zabawy włączyła się cała społeczność szkolna. Dzięki kreatywności przedszkolaków, uczniów oraz rodziców mogliśmy spotkać na korytarzach i w klasach przeróżne postaci z bajek, m.in. Elsę, Czerwonego Kapturka, Shreka, Ironman'a, Batmana, Superman'a, Królewny, Czarownice oraz wiele innych. Dla najmłodszych przygotowano konkursy, zagadki oraz prezentacje.
Na zakończenie bajkowego dnia Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę w postaci ramki i wykorzystał sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".
Karolina Krawczyk-Hrabia
Urszula Babiuch
Dnia 26 października uczniowie kasy V uczestniczyli w wycieczce do Olkusza. Dzieci zostały zapoznane z dziejami miasta, związanymi z nim legendami i historią kopalni srebra i ołowiu w bardzo atrakcyjnej formie: zwiedzały podziemia olkuskiego rynku i interaktywną wystawę, uczestniczyły w pokazach multimedialnych, zajęciach warsztatowych i grze terenowej.Miła pamiątką z wycieczki stał się także własnoręcznie ozdobiony odlew srebrnego trojaka.
Mirosława Szeptycka, Tomasz Dudek
Szanowni Państwo,
W dniu 24 października 2023r. została podjęta Uchwała Nr LXIV/723/2023 Rady Gminy Wielka Wieś w sprawie: zamiaru przekształcenia Przedszkola Samorządowego w Wielkiej Wsi z Oddziałem Zamiejscowym w Białym Kościele poprzez likwidacje oddziału zamiejscowego w Białym Kościele ( w załączniku razem z uzasadnieniem).
Z dniem 01 września 2024r. oddział zamiejscowy Przedszkola Samorządowego w Wielkiej Wsi, położony w Białym Kościele pod adresem ul. Krakowska 172, funkcjonował będzie jako oddział wychowania przedszkolnego w strukturach Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele pod tym samym adresem. Jednocześnie należy podkreślić, iż przedmiotowe przekształcenie oddziału zamiejscowego przedszkola na oddział przedszkolny w szkole, nie zmieni dostępności do edukacji przedszkolnej. Dzieci, które w roku szkolnym 2023/2024 korzystały z wychowania przedszkolnego w oddziale zamiejscowym przedszkola, będą mogły je kontynuować w ramach nowej struktury organizacyjnej szkoły.
Z poważaniem
Zastępca Wójta Gminy Wielka Wieś
Karol Tucharz
W piątek 27 października odbyły się w naszej szkole drugie warsztaty w ramach projektu "Pierwszy Szlif". Tym razem uczniowie ćwiczyli różne sposoby łączenia kawałków drewna - przy pomocy gwoździ, wkrętów, zawiasów, itp. W ruch poszły nie tylko młotki, ale też wkrętarki. Uczniowie wyczarowali tym sposobem samochody, łódki, wiatraczki, skrzynie i inne ciekawe przedmioty. Z wypiekami na twarzy, pełni wrażeń opuszczali zajęcia. Kolejne warsztaty już pod koniec listopada, zapraszamy.
Renata Windys
Jesień w świetlicy
Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku ze względu na swoje bogactwo barw. Jesień ma różne oblicza: bywa słoneczna i przepełniona różnymi kolorami, przynosi cudowne dary w prezencie, a innym razem kojarzy nam się z ciągłym wiatrem, deszczem, chłodem i krótszymi dniami.
W naszej świetlicy podczas zajęć terenowych dzieci mogły dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie. Z przyniesionych darów jesieni wykonaliśmy wiele ciekawych prac plastycznych. Dzieci także z wielkim zaangażowaniem pomagały przy dekoracji naszej sali. Przeprowadziliśmy wiele gier i zabaw ruchowych na boisku szkolnym i placu zabaw. Rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy dotyczące tej pory roku. Uczniowie zapoznali się z zabawami, które pomagają sobie radzić z jesiennymi nastrojami i są dobrymi sposobami na nudę.
Małgorzata Łysek
Tegoroczne obchody Dnia Chłopaka i Dziewczynki Rodzice uczniów klasy III postanowili uczcić organizując dzieciom lekcję w kinie. Wycieczka do Multikina odbyła się dnia 27 października 2023 r.
Podczas lekcji w kinie na temat „Twój głos Brzmi znajomo, czyli podróż po świecie dubbingu” dzieci dowiedziały się, czym jest dubbing filmowy, zobaczyły również, jak wygląda praca aktorów w studiu dubbingowym. Mogły odkryć, kto użycza głosu znanym postaciom z filmów oraz przekonały się, czym są kłapy.
Uczniowie wzięli udział w ciekawych zagadkach dubbingowych, dotyczących ich ulubionych filmów. Razem z aktorami wykonali kilka ćwiczeń na dykcję.
Po lekcji odbyła się projekcja filmu animowanego pt, : ,,Po prostu super".
Jest to animacja o tym, że nie trzeba być superbohaterem, żeby być super. Bycie bohaterem nie zawsze wiąże się z nadludzką siłą, czy szybkością. Wymaga natomiast odpowiedzialności, chęci współpracy z ludźmi, czy umiejętności przewidywania. Film przekonuje, że każdy ma jakąś mocną stronę, którą warto pielęgnować i że nie trzeba być najlepszym, żeby robić ważne rzeczy i być docenionym. Film pokazuje też siłę rodziny i przyjaciół.
Bardzo serdecznie dziękuję Pani Zofii Kwiecień za opiekę nad uczniami podczas lekcji w kinie.
Joanna Zięba
27 pażdziernika klasa IV uczestniczyła w spotkaniu autorskim z twórcą komiksów- Tomaszem Samojlikiem. Uczniowie poznali twórczość autora począwszy od serii z żubrem Pomponikiem, a skończywszy na powieściach krymlnalnych pt. "Tarmosia". Zarówno chłopcy jak i dziewczęta brali udział w żywej dyskusji po prelekcji.
Co więcej ze strony rysownika padły mocne deklaracje kolejnych publikacji, na które z niecierpliwością czekamy.
Dziękujemu Szkole Podstawowej im. ks. S. Konarskiego w Wiekiej Wsi za zaproszenie naszych uczniów na tak interesujące spotkanie.
Karolina Krawczyk-Hrabia
Mirosława Szeptycka
Dnia 26 października br. uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w warsztatach pt. “ Co wie o TobieTwój telefon” oraz w zajęciach na temat higieny cyfrowej i prawa autorskiego,przeprowadzonych przez filię Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Olkuszu.Uczniowie dowiedzieli się jakie informacje zbiera smartfon i komu może je udostępnić, wjaki sposób używanie tego urządzenia może wpływać na ograniczenie prywatności. W dalszej części warsztatów uczestnicy poznali najważniejsze pojęcia związane z prawemautorskim, kluczowe postanowienia licencji popularnych internetowych serwisów. Każdy uczestników, który posiadał przy sobie telefon mógł wypełnić Test Higieny Cyfrowej isprawdzić na ile ją praktykuje. Dla odbiorców tej notatki polecamy wykonanie testu i poznanie zachowań chroniącychnasze zdrowie w świecie ekranów pod linkiem:https://cyfrowe obywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/
Urszula Kubisiowska i Joanna Luks
W dniu 23 października dzieci z oddziałów przedszkolnych wyjechały na wycieczkę na Dyniową Farmę w Szycach. Pomimo niepewnej aury, cały czas żywiliśmy nadzieję, że słońce tego dnia nas nie opuści. I mieliśmy rację! Entuzjazm przedszkolaków i radość z pierwszej w tym roku szkolnym wycieczki, przegonił wszystkie chmury i deszcz. Na miejscu dzieci miło, radośnie i atrakcyjnie spędziły czas. Wzięły udział w grze terenowej, podczas której, rozwiązując kolejne zagadki - odnalazły ukryty przez panią Jesień skarb – skrzynię z ozdobnymi dyniami!!! Zwiedziły dyniowe pole i uczestniczyły w zabawach na świeżym powietrzu. Przedszkolaki z zapałem grały w dyniowe kółko i krzyżyk, kręgle, badmintona, berka i chowanego pomiędzy licznymi stogami siana. Na koniec ozdabiały znalezione dynie według własnego pomysłu. Zapraszamy do galerii zdjęć:)
Jarosława Kulawik