• Dzień Babci i Dziadka w OP

    Dzień Babci i Dziadka w OP

    2 lutego świętowaliśmy w oddziałach przedszkolnych uroczystość Dnia Babci i Dziadka. To święto pełne uśmiechów, radości, wzruszeń i ciepła, mimo zimowej aury. Dziadkowie w życiu rodzinnym są dla swoich wnucząt źródłem wszelkich pozytywnych emocji. To właśnie Babcia i Dziadek kochają, rozpieszczają, kultywują tradycje rodzinne i opowiadają o swoich przodkach.  Kiedy odbierają wnuki z przedszkola dostrzec można silne więzi łączące oba pokolenia.

        Z okazji dnia Babci i Dziadka nasze przedszkolaki przygotowały przedstawienie "Krasnoludkowa gromadka dla Babci i Dziadka" w formie muzyczno- słownej. Pośród przygotowanej leśnej scenografii przedszkolaki recytowały wiersze przeplatane wzruszającym śpiewem i tańcem. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności. Oczywiście nie zabrakło też własnoręcznie zrobionych upominków, które dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. Lustereczka dla Babć i krawaty dla Dziadków to był strzał w dziesiątkę!

        Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom zdrowia, pomyślności, uśmiechu na co dzień i dużo radości!!

     

    Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w OP została dodana do albumu fotograficznego

     

     Angelika Nawara-Michalska

    Paulina Pyziak

    Jarosława Kulawik

  • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

    "Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.”
                                                                                                                                                           Kubuś Puchatek

        18 stycznia, w dzień urodzin pisarza, Alana Alexandra Milne obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Była to świetna okazja do przebrania się za swojego ulubionego misia... Tego dnia, chętni uczniowie z klasy V odwiedzili przedszkolaków i uczniów klas I-III, aby przeprowadzić zajęcia dotyczące głównego bohatera tego wspaniałego dnia. Dzieci wysłuchały opowiadań o  przygodach  Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Chętnie i radośnie uczestniczyły w proponowanych zabawach rozwiązując różnorodne quizy i zagadki. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały kolorowanki. Był też czas "na małe co nieco” oraz zdjęcia w ramce:)

        Uczniowie z klas 4-8 przypomnieli sobie najpiękniejsze cytaty o przyjaźni i miłości z książki „Kubuś Puchatek” podczas oglądania gazetki szkolnej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Kubuś w prosty sposób uczy wielu życiowych mądrości, pokazuje, że warto cieszyć się z najmniejszych nawet rzeczy. Jest życzliwy dla innych, a przyjaźń i pomaganie przyjaciołom są dla niego bardzo ważne. Przygody misia i jego przyjaciół  uczą m.in. akceptacji siebie i innych wraz z ich wadami i niedoskonałościami. Nikt nie jest idealny, tak samo, jak postacie z tej bajki.

    Kończąc,  warto zacytować życiowe mądrości Kubusia...


    „Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie.”


    „..– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? – Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje. - Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy, kiedy kogoś lubimy za bardzo.”


                                                                                                                                Urszula Babiuch - opiekun SU

  • III miejsce w Gminnym Turnieju Ringo

    Reprezentacja naszej szkoły zajęła III miejsce w Gminnym Turnieju Ringo, który odbył się w dniu 31 stycznia w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi.

    Tabela Turnieju:

    1. SP w Wielkiej Wsi
    2. SP w Bęble
    3. SP w Białym Kościele
    4. SP w Modlnicy
    5. SP w Będkowicach

    Szkołę reprezentowali: Róża Ciebień, Milena Czamara, Przemysław Dudziński, Radosław Kołodziejczyk, Norbert Mitka, Maciej Kowalski, Szymon Seweryn wraz z nauczycielem Tomasz Dudkiem.

  • Klasa V na zajęciach w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

    30 stycznia klasa V wybrała się na warsztaty "Tajemnice Kosmosu" do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Zajęcia trwały 60 min, dzieci z pomocą mulitmedialną odkrywały tajemnice wszechświata i naszej planety.

  • ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA W KLASACH I-III

    ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA W KLASACH I-III

    22 stycznia odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Pani dyrektor Renata Windys uroczyście powitała znakomitych gości- Babcie i Dziadków naszych uczniów i złożyła Im serdeczne życzenia. Uczniowie przedstawili program artystyczny, na który złożyły się jasełka, wiersze, piosenki i inscenizacja. Dzieci zaprezentowały także swoje umiejętności taneczne. Na zakończenie występu wybrzmiało gromkie „Sto lat” i dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadziusiom  słodkie upominki. Występ dostarczył wszystkim radości i wzruszeń, a wspólne spotkanie przy kawie i domowym cieście było okazją do miłych rozmów, wspomnień i nawet popisów wokalnych przy akompaniamencie pana Jarosława Janeckiego.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie na uroczystość. Życzymy miłości i szacunku bliskich oraz  długich lat życia w dobrym zdrowiu!

    Składamy także podziękowania Rodzicom zaangażowanym w pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

    Renata Szlachta

  • Zimowe zabawy OP "Sówki"

    W ramach realizacji tematu „Jest zima, jest zabawa” w grupie „Sówki” odbyły się zabawy badawcze i sensoryczne z lodem. Przedszkolaki odkrywały wielozmysłowo właściwości kostek lodu: dotykały, smakowały, wąchały, pocierały, oglądały pod światłem i lupą, opisując cechy lodu. Ustaliły, że lód wyglądem przypomina szkło, temperaturą śnieg, a twardością kamień. Sprawdzały, czy lód można utopić, dowiedziały się, jak sól działa na lód oraz próbowały wyłowić kostkę lodu za pomocą nitki. Wiele radości sprawiło dzieciom malowanie farbami po śniegu. Z fascynacją obserwowały barwne fantazyjne wzory powstające na topiącym się śniegu. Zimowa aura sprzyjała, aby starszaki mogły korzystać z zabaw na śniegu do woli. Wybraliśmy się więc ochoczo na pobliską górkę, gdzie dzieci zjeżdżały na saneczkach, a także lepiły wspaniałe bałwanki, radośnie i aktywnie spędzając czas.

     

                                                                                                                                                      Jarosława Kulawik

  • MIĘDZYPOKOLENIOWE GRY PLANSZOWE

    MIĘDZYPOKOLENIOWE GRY PLANSZOWE

    W niedzielę, 28 stycznia w godzinach 10:00 - 15:00 w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie - "Międzypokoleniowe Gry Planszowe".

    To działanie realizowane było przez Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz, Gminę Wielka Wieś, Szkołę Podstawową w Białym Kościele oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Białym Kościele i współfinansowane przez Województwo Małopolskie. Celem tego wydarzenia była międzypokoleniowa integracja rodziny i społeczności lokalnej przy grach planszowych. Ponadto pokazanie innego rodzaju spędzania czasu wolnego niż telefony komórkowe, komputery i związane z tym media społecznościowe. Koordynatorem działania był Pan Jarosław Raźny – Radny Powiatu Krakowskiego.

    W organizację tego wydarzenia włączyli się: Pani Ela Seweryn - radna Białego Kościoła, Pan Grzegorz Gałczyk - sołtys Białego Kościoła, Zespół Białokościelanki, Klub Seniora, OSP Biały Kościół oraz Rodzice i Uczniowie naszej szkoły. Białokościelanki, Klub Seniora i Rodzice upiekli pyszne ciasta i ciasteczka, uczniowie - wolontariusze pomogli w przygotowaniu sali, a w dniu imprezy służyli pomocą przy podawaniu słodkości. Uroczystość przebiegła w miłej, domowej atmosferze, wszyscy świetnie się bawili i mieli okazję wspólnie pograć w planszówki i porozmawiać przy filiżance kawy lub herbaty. Strażacy z OSP Biały Kościół przygotowali kącik pokazowy - krótkie prelekcje o pierwszej pomocy, instrukcę rozwijania i zwijania węża strażackiego, uczestnicy mogli założyć strój strażacki, ułożyć puzzle, a najmłodsi pokonywali tor przeszkód. W trakcie spotkania ok. godz.13.00 wszyscy mogli poczęstować się pizzą. Na koniec odbyło się losowanie nagród - gier planszowych dla dzieci. Wszyscy świetnie się bawili, a po zakończeniu uroczystości Rodzice i Wolontariusze pomogli w porządkowaniu sali.

    Zapraszamy do ogladania zdjęć w naszym albumie fotograficznym.

    Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

                                                                                                                                                           Renata Windys

  • ILE WAŻY ŚW. MIKOŁAJ?

    Ile waży św. Mikołaj

    Już po raz kolejny uczniowie  naszej szkoły  wraz z nauczycielami wzięli udział w corocznej akcji charytatywnej ,, Ile waży św. Mikołaj?’’.  Celem akcji jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. W tym roku udało nam się wspólnie uzbierać 531,72zł. Cała kwota została przesłana do Fundacji i przekazana podopiecznym. Ogłoszenie finału akcji nastąpi 31 marca 2024.

    Paulina Kozieł

                                                                                                        Dorota Jagło

  • GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA

    Każdego roku w grudniu nasza szkoła bierze udział w akcji "GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA".


    Celem akcji jest pomoc dla psów i kotów, które przebywają w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w
    Bolesławiu. Dzięki takim działaniom dzieci uczą się wrażliwości na cierpienie oraz potrzeby bezdomnych
    i porzuconych zwierząt, jednocześnie mają dowód na to, że nawet drobny gest może mieć ogromne
    znaczenie.


    Podczas zbiórki w ramach prowadzonej akcji na terenie szkoły zebrano suchą karmę, konserwy,
    przysmaki dla psów, koce i akcesoria dla zwierząt. Zebrane w ten sposób dary zostały przekazane
    pracownikom schroniska.
    Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!
     

    Urszula Babiuch

    Joanna Luks

    Karolina Krawczyk-Hrabia
     

  • ZNAMIĘ! ZNAM JE?

    23.01.2024

    Nasza szkoła przystąpiła do realizacji Kampanii „Znamię! Znam je? – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry” skierowanej do uczniów siódmych i ósmych klas.

    Patronat honorowy nad programem edukacyjno-informacyjnym objął Minister Edukacji Narodowej. Kampania powstała z inicjatywy Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

    Liczba zachorowania na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowania Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony, a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

    Podczas lekcji biologii i godziny wychowawczej uczniowie zapoznali się z celami programu, charakterystyką czerniaka i czynnikami ryzyka zachorowania.

    Barbara Mycek

  • Świąteczny Wyjazd do kina Cinema City w Krakowie.

     

    Jak dobrze można spędzić czas ze swoją klasą i z kolegami i koleżankami z innej klasy? W tym roku klasy 8 i 7 zdecydowały się  tuż przed świętami Bożego Narodzenia wyjście do kina na film animowany pt: „Wonka”.

    Film, który obejrzeliśmy wszystkim bardzo się podobał i wprowadził nas w magiczny nastrój. Film opowiada o tym, jak największy na świecie wynalazca, magik i producent czekolady w nieprawdopodobny sposób stał się ukochanym Willy Wonką, którego znamy dzisiaj.  . Podczas projekcji otrzymaliśmy mieszankę magii, muzyki, chaosu i emocji, która została opowiedziana z uczuciem i humorem.

     

    Joanna Luks, Urszula Kubisiowska, Kinga Hrabia- Babiuch

     

     

     

  • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ŚWIETLICY

     

    Dla Mojej Babci

    Dziękuję Ci Babciu za uśmiech życzliwość,

    za każdy przytulas, za dobroć i miłość.

    Ty zawsze czas znajdziesz na wspólne zabawy,

    mogę Ci powierzyć swe lęki, obawy.

    Dziś życzyć Ci pragnę zdrowia i uśmiechu,

    by życie płynęło wolno, bez pośpiechu.

    Abyś 100 lat żyła, bo gdy jesteś blisko,

    nic mi nie brakuje, wtedy mam już wszystko!

     

    Mojemu Dziadziusiowi

    Dziękuję Ci Dziadku za wspólne spacery,

    za uścisk Twej dłoni i za uśmiech szczery.

    Wszystko mi naprawisz i chętnie pomagasz,

    historie sprzed lat zawsze opowiadasz.

    Życzę wiele zdrowia i marzeń spełnienia.

    Wiedz, że ja Cię kocham i to się nie zmienia!

     

    Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie!

    Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia  zdrowia, energii, szczęścia, braku trosk, pomyślności i uśmiechu na twarzy każdego dnia. Życzymy pogody ducha, spełnienia marzeń, miłości, radości, zrozumienia i szacunku.

     

    Uczniowie i Wychowawcy świetlicy

  • MIĘDZYPOKOLENIOWE GRY PLANSZOWE

    Szanowni Rodzice,
    Już w niedzielę, 28 stycznia br. w godzinach 10.00 -15.00 zapraszamy na Międzypokoleniowe Gry Planszowe na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Białym Kościele.

    Zapraszamy! Każda rodzinka mile widziana!

    Koordynatorem działania jest Pan Jarosław Raźny - Radny Powiatu Krakowskiego.
    To przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz, Szkołę Podstawową w Białym Kościele, Zespół Białokościelanki, Klub Seniora, GOKIS, Radną i Sołtysa Białego Kościoła  oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Białym Kościele,  współfinansowane jest przez Województwo Małopolskie i Gminę Wielka Wieś.  Celem tego wydarzenia jest międzypokoleniowa integracja rodziny i społeczności lokalnej przy grach planszowych. Ponadto pokazanie innego rodzaju spędzania czasu wolnego niż telefony komórkowe, komputery i związane z tym media społecznościowe, a co za tym idzie zagrożenia w sieci. Wszystko to w bardzo przyjaznej atmosferze przy kawie, herbacie i słodkich przekąskach.

    Będzie można zagrać  w różnorodne gry planszowe, zobaczyć sprzęt strażacki i nauczyć się pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla wytrwałych graczy poczęstunek regeneracyjny i losowanie atrakcyjnych nagród. ZAPRASZAMY!


                                                                                                                         Renata Windys  -  szkolny koordynator

  • LogoZabawa

    LogoZabawa
    17.01.2024

    Logopedia to nie tylko kształtowanie prawidłowej mowy, usuwanie wad wymowy lub ćwiczenia słuchu fonematycznego. Zajęcia logopedyczne to również świetna zabawa m.in. poprzez ćwiczenia oddechowe dzięki, którym możemy zagrać w piłkę  przy pomocy słomki, namalować piękne jesienne drzewo. Dzięki tym ćwiczeniom wzmacniamy mięśnie oddechowe i usprawniamy podniebienie miękkie. Przed lustrem ćwiczymy nasze buzie i języki, aby pięknie mówiły. Gramy również w różne gry logopedyczne (planszowe, karciane) m.in.: Memo, Mistrz Pamięci, Loteryjka logopedyczna,  Zgadnij co to - kto to?, Co się zmieniło? i wiele innych. Ćwiczymy w ten sposób prawidłową artykulację oraz pamięć słuchową i wzrokową.

    Paulina Kozieł

  • SPOTKANIE KOLĘDOWE

    SPOTKANIE KOLĘDOWE

    W niedzielę 14 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie kolędowe zorganizowane dla całej społeczności Białego Kościoła. Spotkanie zorganizowała radna Białego Kościoła -  pani Ela Seweryn, sołtys - pan Grzegorz Gałczyk, Szkoła Podstawowa im św. Jadwigi Królowej oraz Klub Seniora. Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych z Panem  Wójtem Krzysztofem Wołosem, radnych z naszej gminny, księży z naszej parafii, sióstr klaretynek i oczywiście Białokościelanek.

    Wieczór uświetnił występ młodych aktorów z klasy III, IV i V, którzy przypomnieli nam historię Bożego Narodzenia przedstawiając jasełka. Nie zabrakło pięknych tekstów, śpiewu kolęd i pastorałek, a nawet tańca. Występ został zakończony gromkimi brawami. Później publiczność miała okazję wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu Białokościelanek. Zachwycił nas nie tylko ich śpiew, ale też piękne stroje. Na koniec zaprezentowała się schola dziecięca pod kierunkiem siostry Joanny Jabłońskiej. Dzieci cudownie spiewały i tańczyły bawiąc się przy tym wyśmienicie. Nie zabrakło też poczęstunku, który przygotował Klub Seniora i schola. Wszyscy pełni cudownych wrażeń opuszczali naszą szkołę ciesząc się, że była okazja do wspólnego spotkania, rozmów, wspomnień.

    Pragnę gorąco podziękować Paniom: Annie Brożynie, Joannie Denko i Renacie Szlachcie oraz Panu Jarosławowi Janeckiemu za zaangażowanie w organizację tego spotkania i przygotowanie dzieci na występ. Wyrazy wdzięczności kieruję też do Rodziców, którzy zadbali o piękne stroje młodych artystów i wspierali nas w przygotowaniach.

     

    Renata Windys

  • MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI

    12 stycznia 2024 r. dziewczynki z naszej szkoły wzięły udział w programie profilaktycznym „Między nami kobietkami”. Spotkanie przeprowadziła przedstawicielka firmy Procter and Gamble pani Paulina Dąbrowska.

    Tematem prelekcji były problemy okresu dojrzewania, pierwsze tajniki dorosłości i praktyczne wskazówki, jak sobie radzić w trudnych dla kobiet sytuacjach.


    Program „Między nami kobietkami” stworzono przy współpracy recenzentów Ministerstwa Edukacji Narodowej, ginekologów i psychologów. Został  on wpisany na listę środków dydaktycznych zalecanych przez MEN do użytku szkolnego. Celem programu jest uzupełnienie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczennic.

     

    Karolina Krawczyk-Hrabia 

  • Zajęcia dydaktyczne -OP Żabki

    Nowa galeria Zajęcia dydaktyczne -OP Żabki została dodana do albumu fotograficznego

  • MAGIA ŚWIĄT

    MAGIA ŚWIĄT

             Zbliża się okres świąteczny - czas sprzyjający refleksjom i bliskości, który z radością spędzamy
    w gronie najbliższych. By odpowiednio przygotować się do tego szczególnego momentu w roku. Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej 20 grudnia odwiedzili Kino Pod Baranami. Film „Najpiękniejsze Święta” dzięki dziewięcioletniej Stine, która przyjechała pociągiem do niewielkiej, górskiej wioski w poszukiwaniu schronienia. Spotkała tam szewca Andersena, co na zawsze odmieniło jej życie. Dziewczynka wprowadziła magię świąt do osady w której się znalazła, a także do naszych serc. Uświadamiając bohaterom filmu oraz nam wszystkim, że życie jest najpiękniejsze, kiedy można je dzielić z innymi. Po seansie udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy. Niestety pogoda pozwoliła nam tylko na chwilowe podziwianie kolorowych pachnących świętami stoisk.                                                     

                                                                                                                                     Joanna Denko

  • Bądź jak detektyw Pozytywka czyli Różowe Okulary w bibliotece

    Bądź jak detektyw Pozytywka czyli Różowe Okulary w bibliotece
    08.01.2024

        W czwartek 4 stycznia uczniowie klasy III wzięli udział w zajęciach na podstawie cyklu książek Grzegorza Kasdepke opowiadających o przygodach Detektywa Pozytywki. Uczniowie poznali sylwetkę pisarza, oraz jego twórczość. Brali udział w interaktywnym quizie, wspólnie grając w grę planszową „Detektyw Pozytywka na tropie” oraz rozwiązywali zagadki detektywistyczne. Na zakończenie zwiedzali Bibliotekę i delektowali się zapachem bardzo starych książek, które stanowią bogactwo biblioteki. Bardzo dziękujemy za przygotowanie warsztatów pracownikom Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

     

     

                                                                                                                                                         Joanna Denko

     

  • W krainie baniek mydlanych

    W krainie baniek mydlanych

    4 stycznia odbył się w naszej szkole pokaz baniek mydlanych przeprowadzony przez animatorkę z Jurajskiej Fundacji Pomocy. Podczas prezentacji w powietrzu unosiły się setki małych i dużych baniek, tworząc magiczną atmosferę.  Był i deszcz tęczowych bąbelków, i białe wulkany, i bańki ognia, i bańki w bańce, i wielkie bańkowe tunele. Jednak największą atrakcją dla dzieci było zamknięcie w mydlanej bańce i oglądanie jej od wewnątrz.

    Dzieci były wręcz zauroczone pokazem, reagowały niezwykle entuzjastycznie i nagradzały Panią animatorkę gromkimi brawami. To był dla wszystkich dzień pełen radości, ekscytacji i frajdy.

     

    Małgorzata Łysek

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć