30 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski pt. "Tańcowała igła z nitką". Skierowany był do uczniów klas I-III z terenu Gminy Wielka Wieś. Uczestnicy konkursu prezentowali wybrane przez siebie wiersze Jana Brzechwy. Szkołę Podstawową w Białym Kościele reprezentowały trzy dziewczynki: Amelia Calik z klasy I, Weronika Noga z klasy II i Karolina Filipowska z klasy III. Amelka recytowała wiersz Kijanki, Weronika - Żabę, a Karolinka - Psie smutki. Dziewczynki pięknie zaprezentowały się na scenie wygłaszając przygotowane wiersze okraszone rekwizytami. Serdecznie gratulujemy naszym uczestniczkom udziału w konkursie, a Karolince wyróżnienia.
Joanna Krężołek
Nowa galeria Warsztaty zdobienia bombek OP została dodana do albumu fotograficznego
28 listopada w naszym oddziale przedszkolnym zorganizowane zostały warsztaty zdobienia bombek choinkowych.
Dzieci miały możliwość ozdobienia bombki w wybrany przez siebie sposób.
Na stolikach pojawiły się farby w różnych kolorach, a także mieniący się świątecznym blaskiem brokat.
Zajęcia dostarczyły przedszkolakom wiele radości,
a stworzone bombki z pewnością będą wyjątkową ozdobą domowej choinki.
Paulina Pyziak
Jarka Kulawik
Uczniowie klasy 7 na pierwszej lekcji kursu z elektroniki w Laboratorium Przyszłości. W ramach kursu podstawowego siódmoklasiści zapoznali się z podstawowymi elementami elektronicznymi i wielkościami fizycznymi opisującymi prąd elektryczny.
Urszula Kusiowska
W piątek, 1 grudnia 2023r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pt. "Co w trawie piszczy". Był to czwarty blok warsztatowy zrealizowany w ramach projektu "Pierwszy Szlif". Tym razem uczniowie wykonywali budki lęgowe dla ptaków. Praca była bardziej złożona niż przy wykonywaniu karmników. Należało połączyć odpowiednie elementy we właściwej kolejności, ale budki wyszły znakomicie. Na koniec osoby chętne pomalowały swoje budki brązową farbą, aby przedłużyć ich żywotność. Wszyscy uczestnicy z wypiekami i uśmiechem na twarzy zabrali swoje dzieła do domu. Już wkrótce będą służyły naszym ptakom. Efekty można zobaczyć przeglądając album fotograficzny. Zapraszamy :)
Renata Windys
Gdy święty Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży.
Powyższe przysłowie szczególnie pasuje do panującej pogody za oknem.... 27 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Dla wszystkich przedszkolaków i uczniów był to wyjątkowy dzień. Jak wiadomo, andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku oraz kultywowania tradycji i obrzędów ludowych. To stara tradycja, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń to był magiczny czas, który uchylał wrota nieznanej przyszłości.
W tym dniu przedstawiciele klasy 6 przygotowali liczne wróżby dla przedszkolaków i klas I-III. Było losowanie atrybutów związanych z wykonywaniem danego zawodu, wyścig butów, odkrywanie jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek, co nas czeka w niedalekiej przyszłości, kto za mną tęskni i wiele innych. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne wpływające na budowanie relacji pomiędzy rówieśnikami. Jednym zaklęciem - HOKUS-POKUS - Tworzę i wcielam świat od wieków - pisał Julian Tuwim, niech nasze przepowiednie i wróżby się spełnią - zwłaszcza te, które są zgodne z naszymi planami i marzeniami.
Po południu swój czas na zabawę miały klasy IV-VII. Były wspólne tańce, na przykład taniec belgijski, które przeplatane były zabawami oraz konkursem. Przedstawiciele każdej klasy mierzyli się z kahootem polonistyczno-matematycznym "Andrzejkowe czary". Można było także zrobić sobie zdjęcie w naszej strasznej ramce. Zabawy, radości i uśmiechu było wiele, więc wszyscy z utęsknieniem czekamy na bal andrzejkowy w następnym roku.
Serdeczne podziękowania kierujemy do naszego wodzireja, Pana Jarosława Janeckiego, który z humorem i werwą poprowadził wieczór oraz do Rady Rodziców za słodki poczęstunek.
Małgorzata Łysek
Kinga Hrabia - Babiuch
Urszula Babiuch
Uczeń naszej szkoły Norbert Mitka z klasy siódmej zakwalifikował się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Biologicznego.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Barbara Mycek
Pamiętajcie, […] że nie będę was uczył ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach. Ja wam po prostu pootwieram głowy i naleję do nich oleju.
Ambroży Kleks
„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy jest dla dziecięcego czytelnika lekturą atrakcyjną. Autor „Kaczki Dziwaczki” wykreował niesamowitą postać – niekonwencjonalnego nauczyciela Ambrożego Kleksa – która łączy pokolenia. Klasa IV, wraz ze swoją wychowawczynią Panią Karoliną Krawczyk-Hrabią oraz polonistką Panią Kingą Hrabią-Babiuch, 8 listopada odwiedziła „Bajkę Pana Kleksa”, która znajduje się w Fabryce Porcelany w Katowicach. Twórcy tego miejsca inspirowali się cyklem powieściowym Brzechwy oraz kultowymi ekranizacjami tychże książek w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego.
Czwartoklasiści mieli do wykonania ważną misję – odnalezienie magicznych przedmiotów Profesora Kleksa, co im się udało, ponieważ świetnie pamiętali lekturę. Agnieszka Niezgódka, ich przewodniczka, zmieniła im imiona – dziewczynkom na Agnieszki, a chłopcom na Adamy. Wtedy to rozpoczęły się lekcje rodem z literackiego świata – kleksografii, leczenia chorych sprzętów, wiązania prostych węzłów, śpiewania, tańczenia i losowania snów na sennych lusterkach. Uczniowie spędzili również czas na wspólnej zabawie na interaktywnym placu zabaw oraz zjeżdżalniach. Zwiedzili wyjątkowe krainy: „Ostatni rezerwat przyrody”, „Królestwo Bajdocji”, „Krainę Szpaka Mateusza”, „Planetę Fantazji”, „Złomowisko Robotów”, „Psi Raj” oraz „Kuchnię Pana Kleksa”. Następnie udali się do „Abecji”, gdzie wspólnie z Królową Abą ratowali planetę przed katastrofą ekologiczną. To nie był koniec atrakcji – klasa IV brała udział w dosłownie „wybuchowych” warsztatach naukowych oraz zajadała słodkości w kawiarni o wdzięcznej nazwie „Meluzyna”.
Uczenie przez zabawę, połączenie kultury, edukacji i rozrywki, spotkanie „starych” lektur z nowoczesnym podejściem, wydaje się być najlepszą formą nauki, o czym świadczą opinie naszych wychowanków – Michalina Krukar stwierdziła: „Było fantastycznie, chcę tam wrócić!”, zaś Krzysztof Kowalski powiedział: „Dawno tak dobrze się nie bawiłem!”. Wrócimy tam niebawem, ponieważ w styczniu 2024 swoją premię będzie miała nowa ekranizacja „Akademii Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego, a „Bajka Pana Kleksa” posiada oryginalną scenografię, kostiumy i rekwizyty, które były wykorzystywane do kręcenia zdjęć.
Warto wspomnieć, że na lekcjach języka polskiego Czwartoklasiści realizowali różnego typu aktywności, które pozwoliły im utrwalić znajomość lektury i co ważniejsze – czerpać z czytania przyjemność, między innymi – tworzyli i opisywali kleksy, przędli litery, rozwiązywali zadania na interaktywnej tablicy oraz korzystali z możliwości kreowania obrazów przez sztuczną inteligencję AI w programie Bing.
Kinga Hrabia-Babiuch
Karolina Krawczyk-Hrabia
"Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola,
tak jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
"Po co pójdziesz tam ?"
- "Będę bawił się wesoło
I nie będę sam!"
"Gdy tak prosisz, to już chyba zabiorę cię dziś".
- I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś."
24 listopada, w przeddzień Światowego Dnia Pluszowego Misia, „Sówki” zabrały ze sobą na zajęcia swoje ukochane misie. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie „przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Tradycja tego miłego święta nie jest długa, bowiem po raz pierwszy zaczęto świętować ten dzień w setną rocznicę powstania maskotki, tj. w 2002 roku. Dzień misia ogłoszono prawdopodobnie dlatego, że każdy pokochał tego mięciutkiego pluszaka od pierwszego wejrzenia. Zapewne większość z nas będąc dzieckiem miała swojego ulubionego misia. Potem ta tradycja przeszła na następne pokolenie i trwa po dziś dzień. Posiadanie takiej zabawki w dzieciństwie uczy nas empatii i opiekuńczości. Dla niektórych jest również symbolem bezpieczeństwa w trudniejszych momentach.
Starszaki wraz z misiami przypomniały sobie historię święta związaną z postacią prezydenta USA Theodora Roosevelta, zatańczyły do piosenki „Miś”, wykonały prace plastyczne związane z tematem, a na koniec przebrały się w stroje do gimnastyki i razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi przystąpiły do ćwiczeń gimnastycznych. Misie były wspaniałymi partnerami. Jak widać ćwiczyć może każdy.......nawet pluszowy miś.
Jarosława Kulawik
W piątek, 1 grudnia 2023r w godzinach 15:30 – 17:30 odbędą się w naszej szkole ostatnie już warsztaty w ramach projektu „Pierwszy szlif”, który realizowany jest od września tego roku. Czwarty blok warsztatowy ma nazwę „CO W TRAWIE PISZCZY”. Tym razem uczniowie będą montować z drewna budki lęgowe dla ptaków.
Warunkiem uczestnictwa jest złożenie wypełnionej karty uczestnictwa (w załączniku) w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele w dniach od wtorku 28 listopada 2023r do środy 29 listopada 2023r. w godz. 8.00 – 13.00. O wzięciu udziału decyduje kolejność zgłoszeń (data i godzina). Nie ma możliwości zapisu drogą telefoniczną.
Renata Windys
Karta_zapisu_Co_w_trawie_piszczy.docx
regulamin_Co_w_trawie_piszczy.docx
W piątek, 24 listopada 2023r odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu "Pierwszy szlif". Piątkowy blok warsztatowy miał tytuł "Ptasia stołówka". Uczestnicy wykonywali z gotowych elementów karmniki dla ptaków. Najpierw zapoznali się z filmem instruktarzowym, potem ułożyli w odpowiedniej kolejności elementy składowe karmnika, następnie wspólnie przeanalizowaliśmy instrukcję papierową i gdy wszystko było jasne uczniowie zabrali się do działania. W ruch poszły deseczki i wiertarki. Aż miło było patrzeć z jakim zaangażowaniem i radością uczestnicy tworzyli karmniki. Za oknem pruszył śnieg więc motywacja do zrobienia ptasiej stołówki była jeszcze większa. Na koniec każdy uczeń zabrał do domu wykonany własnoręcznie karmnik, by w zimowym czasie pamiętać o dokarmianiu ptaków. Gratulujemy!
Efekty pracy widoczne w albumie fotograficznym :)
Renata Windys
Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych z
sentymentem wspomina swojego starego misia. Miękki, puchaty i taki z łatką... 25 listopada swoje święto
obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu –
Pluszowy Miś.
Z tej okazji, w piątek 24 listopada uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego
przyjaciela, który niewątpliwie umilił czas spędzony w szkole oraz uchronił od odpytywania. Wśród tylu
misiów odnaleźliśmy największego i najmniejszego. Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
Jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość
zabawy z pluszakiem.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo
„czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Urszula Babiuch
Karolina Krawczyk-Hrabia
Dnia 23.11 2023 odbyło się kolejne posiedzenie Młodzieżowej Rady Gminy. Tym razem nastoletni samorządowcy wraz z opiekunem MRG, panią Agnieszką Habiną, gościli w Szkole Podstawowej w Będkowicach.
Podczas sesji uczniowie uzgodnili między innymi wspólne działania związane z kiermaszem świątecznym oraz zbiórką prezentów dla potrzebujących dzieci.
Naszą szkołę reprezentowało dwoje radnych : Ewa Litewka i Michał Biernat z klasy VIII.
Mirosława Szeptycka
Jak co roku, uczniowie klas 4-6 włączają się w akcję "Kartka dla Seniora". Podczas zajęć techniki wykonują bajecznie kolorowe kartki z życzeniami świątecznymi, które następnie trafią do osób starszych z terenu gminy Wielka Wieś.
Piękne i stworzone od serca- na pewno sprawią adresatom wiele radości.
Mirosława Szeptycka
Przedszkolaki z grupy "Żabki" uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie . Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Dzieci poznały ciekawostki dotyczące niedźwiedzi brunatnych oraz wzięły udział w quizie dotyczącym tej tematyki. Natępnie przypomniały sobie bajkowe misie oraz ułożyły puzzle z ich podobiznami. Potem było już coraz weselej, ponieważ wcieliliśmy się w role misia używając... rękawic kuchnnych oraz skosztowaliśmy misiowy przysmak, czyli miodek. To nie koniec pyszności tego dnia, gdyż pani Małgosia począstowała nas Misiami Lubisiami i musami owocowymi. Wykonaliśmy także kilka kart pracy o tematyce misiowej, a na koniec mogliśmy wejść do "prawdziwej" niedźwiedziej gawry!
Nowa galeria Dzień Pluszowego Misia- OP ŻABKI została dodana do albumu fotograficznego
Angelika Nawara-Michalska
Z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny pt. „Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia 2023”. Celem konkursu było doskonalenie techniki rachunkowej oraz wdrażanie do zdrowej rywalizacji i radzenia sobie ze stresem. W konkursie wzięło udział łącznie 83 uczniów z klas IV-VIII .
W I etapie konkursu wyłoniliśmy Mistrza i Wicemistrza klasowego.
kl. IV
Laura Jaroń
Zuzanna Drzewniak
kl.V
Anna Więcław
Maria Cieślik
kl.VI
Natalia Litewka
Mateusz Bednarczyk
kl.VII
Norbert Mitka
Oskar Dzioba
kl.VIII
Ewa Litewka
Oliwia Baś
Uczniowie ci wzięli udział w II etapie - finałowym. Tak jak w pierwszym etapie, liczyła się poprawność
odpowiedzi i jak najlepszy czas.
A oto wyniki:
SZKOLNĄ MISTRZYNIĄ TABLICZKI MNOŻENIA 2023 została
ANNA WIĘCŁAW z klasy V
SZKOLNYM WICEMISTRZEM TABLICZKI MNOŻENIA 2023 został MATEUSZ
BEDNARCZYK z klasy VI
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, gratulujemy dobrych rachunków i szybkich odpowiedzi!!
Ćwiczcie, bo jak mówią, trening czyni mistrza. A za rok, kolejna edcja. Doskonale wiecie, że każdy ma szansę:)
Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za ufundowanie nagród.
Renata Windys
Urszula Babiuch
W dniu 22.11.2023r. w murach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Giebułtowie odbyła się Powiatowa Olimpiada Języka Angielskiego i Niemieckiego. Do udziału w konkursie zostały zaproszone szkoły podstawowe z Gminy Wielka Wieś, z Gminy Jerzmanowice i innych. W konkursie brali też udział uczniowie ze szkół ponadpodstawowych. Po uroczystym przywitaniu przez Panią Dyrektor Teresę Sieradzką uczestnicy przystąpili do rozwiązywania testu z obu języków. Po około 30 minutach była przerwa na odpoczynek i sprawdzenie testów przez jury olimpiady. Aby móc wyłonić zwycięzców, odbyła się dogrywka, po której wyłoniono zwycięzców olimpiady. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Joanna Luks
21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – niezwykle wartościowe i piękne święto. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest okazją do poruszenia w czasie lekcji tematu szacunku i życzliwości w stosunku do innych.
W naszej szkole co roku Samorząd Uczniowski stara się celebrować ten dzień. Tym razem uczniowie przygotowali koszyk z miłymi zwrotami, które należało wylosować dla siebie. Był to wyjątkowy dzień zachęcający do uśmiechu, uprzejmych gestów i pozytywnych emocji. Obejrzeliśmy specjalnie na ten dzień przygotowaną gazetkę, a także mogliśmy napisać swojej koleżance lub koledze coś życzliwego.
To był bardzo pozytywny dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie.
Warto być życzliwym!
Urszula Babiuch
Karolina Krawczyk-Hrabia
17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
To międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także uświadomienie, iż jej znajomość jest niezbędna w życiu codziennym.
Do zabawy zaprosiliśmy wszystkich uczniów klas 4-8. Nasi eksperci (czyli uczniowie klasy 5) sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia w klasach 4-6 oraz wśród nauczycieli i pracowników szkoły.
Było wesoło, choć nieco stresująco. Po sprawdzeniu poprawności rozwiązań przez ekspertów z klasy V, biorący udział, którzy podali bezbłędnie prawidłowe rozwiązania mogli poczęstować się cukierkiem. Chętni uczniowie przygotowali plakaty promujące znajomość tabliczki mnożenia. Dodatkowo, po raz pierwszy w klasach IV-VIII, odbył się konkurs matematyczny pt. "Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia 2023".
Po I etapie konkursu wyłoniono po dwie osoby z każdej klasy, które uzyskały najwięcej punktów. Liczyły się prawidłowe odpowiedzi i czas. Uczniowie, którzy przeszli do II etapu zmierzyli się ze sobą w finale, aby wyłonić Mistrza i Wicemistrza Tabliczki Mnożenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji.
Dziękujemy Ekspertom i wszystkim Uczestnikom. Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę:)
Renata Windys
Urszula Babiuch
Karolina Krawczyk-Hrabia
Reprezentacja chłopców naszej szkoły w piłce nożnej zajęła IV miejsce w Niepodległościowym Turnieju o puchar Starosty Krakowskiego, który się odbył w Giebułtowie 15 listopada 2023r. Nasza drużyna w meczu o finał przegrała w karnych i ostatecznie ulegając w meczu o brązowy medal zajęła 4 miejsce. Wygrała SP w Modlnicy.
Wyniki: SP Biały Kościół - SP Bębło 4:0SP Biały Kościół - SP Wielka Wieś 3:1SP Biały Kościół - SP Raciborowice 0:0
Półfinał:SP Biały Kościół -7 SP Bibice 1:1, karne 3:4
Mecz o 3 miejsce:SP Biały Kościół - SP Raciborowice 0:1.
SP Biały Kościół: T.Bolek, M.Wyżga, M.Bednarczyk, B.Prochal, M.Kowalski, M.Biernat, A.Szumny, S.Seweryn, D.Malaga i trener Tomasz Dudek.
Jesień to czas, kiedy w przyrodzie zachodzi wiele ciekawych i fascynujących zjawisk. Jest porą roku, która dostarcza nam wiele pomysłów i stanowi źródło inspiracji. Mając na uwadze potencjał i kreatywność naszych uczniów zorganizowaliśmy świetlicowy konkurs - "Jesień w kolory ubrana”.
• Konkurs plastyczny przeznaczony był dla uczniów z klas 0-III
• Technika i format pracy plastycznej: dowolna
• Kryteria oceny: walory estetyczne, oryginalność, samodzielność wykonania, materiał użyty do pracy
Celem konkursu było: • pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej wśród dzieci, • możliwość zaprezentowania swojego talentu, • dostrzeganie zmian następujących w przyrodzie, • rozwijanie umiejętności i zdolności plastycznych dziecka.
Na konkurs wpłynęło 30 prac, które wyróżniały się estetycznym wykonaniem. Dlatego też jury konkursu miało nie lada wyzwanie, aby dokonać oceny.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce: Jan Klimowski – OP “Sówki” Karolina Filipowska – kl. III Wiktoria Sałęga - OP “Żabki”
II miejsce: Oliwia Ceglarek – kl. III Szymon Kołodziejczyk - OP “Żabki” Galon Estera – kl. I
III miejsce: Nikola Ceglarek – kl. III Natalia Czamara - kl. II
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach świetlicowych.
Małgorzata Łysek