Nowa galeria Spektakl Teatralny " Detektyw Kot" -OP "Żabki","Sówki" została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 14.03.2024 dzieci z grupy "Żabki" i " Sówki" uczestniczyły w spektaklu teatralnym " Detektyw Kot" prezentowanyn przez Teatr Kultureska w Krakowie. Zagadkowy spektakl muzyczny o tematyce ekologicznej oparty na baśni " Kot w butach"
Na dzieci czekały ciekawe zagadki, proekologiczne piosenki i wartościowa puenta.
Spektakl poruszał temat współczesnego konsumpcjonizmu - ukazywał jego wpływ na przyrodę. Wszystkie utwory były śpiewane przez aktorów na żywo. Całość prezentowała się bardzo dobrze co wpłynęło na pozytywny odbiór przez dzieci.
Paulina Pyziak
Nowa galeria Dzień Kobiet OP Żabki została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Dzień Kobiet OP "Sówki" została dodana do albumu fotograficznego
8 marca to wyjątkowy dzień w roku, w którym swoje święto obchodzą małe i duże kobietki. W grupie „Sówek”” chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowym. Radosna atmosfera panowała już od samego rana, ponieważ przedszkolna sala zmieniła się w salon SPA i urody. Była więc recepcja, gdzie przejęte małe klientki otrzymały kupony na zabiegi i atrakcje. Ubrane w szlafroczki i czepki ochronne, pod troskliwym okiem kolegów mogły skorzystać z masażu ciała i twarzy, maseczki z ogórka, malowania paznokci, odpoczynku przy relaksacyjnej muzyce oraz słodkiego poczęstunku. W rolę masażystów, manikiurzystów oraz kelnerów wcielili się oczywiście nasi mali panowie, którzy zatroszczyli się o to, by każda dama czuła się wspaniale. Dziewczynki były zachwycone tak wyjątkową atencją kolegów!!! Uśmiechnięte buzie młodych dam oraz błysk w oczach chłopców świadczyły o miło spędzonym czasie. Dziękujemy Rodzicom za upominki umilające nam Dzień Kobiet:)
Jarosława Kulawik
12 marca miały miejsce warsztaty psychologiczne dotyczące zaburzeń odżywiania prowadzone. Zajęcia przeprowadziły panie psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Krzeszowicach, a wzięła w nich udział młodzież z klas VI – VIII. Uczniowie pracowali w dwóch grupach: chłopcy i dziewczęta. Analizowano ideał piękna kobiecego i męskiego zmieniający się na przestrzeni czasu, szukano odpowiedzi jak przeciwstawić się presji społecznej sprostania wymogom bycia pięknym czy silnym.
Dieta to system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu, ale też w ogóle sposób odżywiania się. Wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety powinno stanowić stały element życia, a nie jego etap przejściowy. Uczniowie otrzymali podstawowe informacje, gdzie szukać pomocy w razie konieczności zmierzenia się z problemami.
Agnieszka Miśkiewicz
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca. Wydarzenie ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Uczniowie i Uczennice z klas IV-VIII 7 marca uczestniczyli w warsztatach z policjantką mł. asp. Anną Trzcionką-Domagałą z Wydziału Prewencji KPP Kraków. Najważniejszym celem spotkania było dowiedzenie się: jak rozpoznawać, jak reagować na cyberprzemoc, gdzie szukać pomocy i jak bezpiecznie korzystać z internetu. Ponadto funkcjonariuszka przedstawiła różnice między czynem karalnym, czynem zabronionym, a przestępstwem. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły historie naszych rówieśników, którzy byli ofiarami hejtu. Wszyscy brali aktywny udział w prelekcji.
Miesiąc Bezpieczeństwa w Internecie to doskonała okazja, aby zwiększyć świadomość na temat zagrożeń online. Edukacja w szkołach oraz działania policji są kluczowe w walce z cyberprzemocą i ochroną młodych użytkowników sieci. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w sieci zależy od nas wszystkich!
Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące HEJTU:
Działanie w internecie, które jest przejawem agresji.
Wstydem, upublicznieniem, konsekwencjami prawnymi i konsekwencjami w przyszłości.
Ignorować.
Tak.
U rodziców, nauczycieli, funkcjonariuszy policji i zaufanych osób.
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.
Agnieszka Bałys-Miśkiewicz
Kinga Hrabia-Babiuch
Odwiedziliście kiedyś Olimp, siedzibę bogów? Poznaliście gromowładnego Zeusa? Napiliście się boskiego nektaru? A może marzyliście, by zostać uczestnikami teleturnieju? My tak! Bawiliśmy się wspaniale.
6 marca 2024 roku w naszej szkole odbyła się wyjątkowa lekcja języka polskiego, w której uczestniczyło aż 90 uczniów z klas IV-VIII. Temat zajęć brzmiał: „Uczta na Olimpie” i dotyczył mitologii greckiej. Mitologia starożytnych Greków stanowi kolebkę kultury europejskiej oraz źródło ponadczasowych motywów. Bez znajomości mitów, niekończącego się rezerwuaru inspiracji, nie potrafilibyśmy zrozumieć współczesnej kultury.
Spotkanie rozpoczęło się pochodem bogów, tytanów i herosów mitologicznych w wykonaniu piątoklasistów. Społeczność naszej szkoły odwiedzili najważniejsi bogowie: Zeus z Herą, Demeter, Posejdon, Hestia i Hades z Persefoną. Na ucztę przybyli także: Hefajstos, Ares, Apollo, Afrodyta, Artemida, Hermes, Temida, Eros, Nike i Dionizos. Nie mogło również zabraknąć Heraklesa, Achillesa, Tezeusza, Ariadny i Prometeusza. Nawet nieproszonyTanatos, bożek śmierci, oraz znienawidzony plotkarz Syzyf byli mile widziani.
To nie wszystko – szóstoklasiści przygotowali coś również wyjątkowego – „Mitologiczny hipermarket”. W sklepie można było zakupić: łuk Amora, puszkę Pandory, łódź Charona, nić Ariadny, laskę Eskulapa, maczugę Herkulesa, jabłko niezgody, wodę letejską, beczkę Danaid, ogień Prometeusza, skrzydła Ikara, kaduceusz, trójząb, koszulę Dejaniry, złote runo, egidę, Pegaza, konia trojańskiego czy łuk Artemidy. Ambrozja i nektar czekały na szczęśliwców.
Jednakże głównym powodem środowego spotkania był „Turniej mitologiczny – jeden z ośmiu”, w którym brali udział przedstawiciele klas V-VIII. W klasach odbyły się eliminacje (kahoot – „Jak dobrze znasz mitologię grecką?”), który wyłonił po dwoje z każdej klasy miłośników mitologii. Pani Kinga Hrabia-Babiuch zamieniła się w Tadeusza Sznuka, prowadzącego program „Jeden z 10”, by wskazać mitologicznych ekspertów. Walka była zacięta, lecz laury zdobyli: za I miejsce – Zuzanna Bugaj z klasy VIII, II – Emilia Niemiec z klasy VI, a III – Piotr Janik z klasy V. Gratulujemy zwycięzcom!
Wszyscy spisali się na medal. Wyrazy wdzięczności również kierujemy do Rodziców, którzy pomogli w przygotowaniach strojów, a przede wszystkim dziękujemy uczniom – za ich wysiłek włożony w zadanie i chłopcom za obsługę techniczną. Co przygotować następnym razem? Czekamy na Wasze pomysły!
Kinga Hrabia-Babiuch
Nabór i rekrutacja do klasy I
Drodzy Rodzice, przypominamy, iż zgodnie z prawem oświatowym do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Wielka Wieś na rok szkolny 2024/2025 przyjmowane są:
Kandydaci zamieszkali w obwodzie danej szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole – przyjmowani są z urzędu na podstawie pisemnego zgłoszenia, które składa się osobiście w sekretariacie szkoły w terminie od 11 marca do 15 marca 2024 r. w godzinach od 7.30 do 15.00 (od poniedziałku do piątku).
Wzór zgłoszenia znajduje się poniżej w załączniku.
Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
Uwaga: dla dzieci spoza obwodu rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną za pomocą Systemu Elektronicznych Rekrutacji poprzez stronę: https://wielkawies.rekrutacje.edu.pl/ w dniach 6 - 17 maja 2024r.
W związku z tym niezbędne jest założenie konta na stronie https://wielkawies.rekrutacje.edu.pl/
Więcej informacji w załącznikach.
Zarzadzenie_w_sprawie_harmonogramu(2).doc
Formularz_zgloszenia_dziecka_do_klasy_I.docx
"Dawno temu na świecie
żyły wielkie zwierzęta.
Nikogo nie znajdziecie,
kto mógłby je pamiętać."
W ubiegłym tygodniu nasze przedszkolaki z grupy "Żabki" świętowały Dzień Dinozaura. Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Nasze przedszkole zamieniło się w tajemniczy park jurajski, a w salach powstały „dinozaurowe” kąciki. Realizując temat kompleksowy poświęcony prehistorii, przedszkolaki zgłębiły wiedzę na temat życia dinozaurów. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się, jak żyły dinozaury, jak wyginęły i kim jest paleontolog. Przedszkolaki przeprowadziły eksperyment oraz zamieniły się w odkrywców, którzy poszukiwali ukrytych w piasku pozostałości dinozaurów.Zabaw było mnóstwo, które przy okazji zabawy kształtowały umiejetności dzieci w różnych dziedzinach.
Angelika Nawara-Michalska
Nowa galeria Dzień Dinozaura- OP "Żabki" została dodana do albumu fotograficznego
Szanowni Rodzice,
Oddział Zamiejscowy Przedszkola Samorządowego w Wielkiej Wsi zlokalizowany w miejscowości Biały Kościół z dniem 1 września 2024 roku będzie znajdował się w strukturze organizacyjnej Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele. W przypadku chęci zapisania dziecka do placówki wychowania przedszkolnego zlokalizowanej w miejscowości Biały Kościół należy zatem złożyć wniosek rekrutacyjny wyłącznie do oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele.
Szanowni Rodzice,
rekrutacja do oddziałów przedszkolnych oraz składanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego na rok szkolny 2024/2025 w oddziałach przedszkolnych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Białym Kościele (dwa mniejsze oddziały w szkole i jeden większy w budynku obok szkoły) prowadzone będą za pomocą Systemu Elektronicznych Rekrutacji poprzez stronę: https://wielkawies.rekrutacje.edu.pl/
W związku z tym niezbędne jest założenie konta na stronie https://wielkawies.rekrutacje.edu.pl/
UWAGA: deklarację o kontynuacji nauki w przedszkolu, do którego dziecko uczęszcza, na kolejny rok szkolny 2024/2025 składacie Państwo za pomocą wyżej wspomnianego systemu w dniach:
4 marca – 10 marca br.
Pozostałe wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przyjmowane są w dniach od 11 marca do 22 marca 2024 roku. Szczegółowy harmonogram ustalono Zarządzeniem nr 20/O/2024 z dnia 29 stycznia 2024 roku (w załączniku).
Kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym określa Uchwała nr XXXVIII/431/2021 Rady Gminy Wielka Wieś z dnia 28 października 2021 r. (w załączniku)
KOMUNIKAT UZUPEŁNIAJĄCY DO REKRUTACJI
Szanowni Rodzice,
Z uwagi na fakt, że najbliższa rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach odbywać się będzie elektronicznie, pragniemy zwrócić Państwa szczególną uwagę na najważniejsze kwestie dotyczące prawidłowego złożenia wniosku rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025:
Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków znajdują się w Instrukcji dla rodziców dostępnej na stronie https://wielkawies.rekrutacje.edu.pl/
Nowa galeria Dzień Kota-OP Żabki została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 25 stycznia br., w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele, odbyły się kolejne zajęcia dotyczące projektu edukacyjnego ,,Stacja Integracja’’. Tym razem uczniowie klasy IV mogli uczestniczyć w warsztatach, które zostały dla nich przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 6 w Krakowie. Na początek klasa została podzielona na dwie grupy, dzięki temu wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Tego dnia odbyły się zajęcia z animacji poklatkowej Lego oraz edukacji medialnej. Pierwsze zajęcia poprowadził Pan Krzysztof Gacek wraz ze swoimi uczniami. Warsztaty z animacji poklatkowej, dały szansę uczniom wykazania się kreatywnością, pomysłowością, cierpliwością, a także uczyły pracy w grupie. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć filmik z wcześniej sfotografowanych ujęć. Następnie dzięki specjalnej aplikacji, mogli manipulować poszczególnymi ujęciami. I w efekcie powstawał filmik. Drugie zajęcia poprowadziła Pani Joanna Augustynek, która została zeszłoroczną laureatką, (III miejsce) w prestiżowym konkursie ogólnopolskim dotyczącym Edukacji medialnej. Na tych warsztatach uczniowie, mieli okazję wcielić się w prezenterów telewizyjnych, ale również zostać tłumaczem języka migowego. Pani Joanna wraz ze swoimi uczniami, wytłumaczyła jak profesjonalnie nagrać filmik, następnie pokazała i zachęciła uczniów, aby stanęli przed kamerą i zaprezentowali swoje umiejętności dziennikarskie. Po nagraniu krótkich wiadomości z udziałem uczniów, przyszła kolej, aby te wiadomości przetłumaczyć na język migowy. Dzięki starszej koleżance, mogli tego dokonać. Każdy z uczniów chętnie angażował się w zajęcia. Już niebawem przed nami III część projektu. Będzie to ostatnia część w której uczestniczyć będą uczniowie klasy III. Odbędzie się fascynujący mecz piłki nożnej, a także będzie do pokonania tor przeszkód.
Paulina Kozieł
W piątek, 9 lutego tuż przed feriami odbyły się w naszej szkole walentynki. To święto zakochanych, ale także dobrych przyjaciół, na których zawsze można liczyć, z którymi można porozmawiać i powierzyć swoje tajemnice.
W tym radosnym dniu działała zorganizowana przez Samorząd Uczniowski „Poczta Walentynowa”, dzięki której każdy mógł anonimowo obdarować swoją sympatię walentynką. Za jej pośrednictwem można było wysłać bliskiej osobie wiersz, podziękowanie za przyjaźń albo nawet wyznanie miłosne. Wiele serdecznych słów i podziękowań za życzliwość i cierpliwość dla swoich uczniów otrzymali za pośrednictwem walentynek także nauczyciele.
Dziękujemy Radzie Rodziców za słodki poczęstunek i umilenie tego pięknego dnia:)
Urszula Babiuch - opiekun SU
Małgorzata Łysek
5 lutego 2024r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych. Na zabawę przybyły królewny, królowie, księżniczki, myszki, kotki, czarownice, czarodzieje, piraci, batmany, kowboje, żołnierze, piłkarze, Harry Potter i wiele innych tajemniczych postaci. W karnawałowej scenerii, przy rytmach dobrej muzyki i doskonałych humorach wszyscy świetnie się bawili. Na chwilę wytchnienia dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców, za co w imieniu dzieci serdecznie dziękujemy. Podziękowania należą się również Samorządowi Szkolnemu za przygotowanie balu dla młodszych kolegów i koleżanek.
Joanna Krężołek
Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Pizzy- OP Żabki została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 9 lutego w obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Dzieci w trakcie zabaw świetnie się bawiły, poszukiwały niezbędnych produktów ujętych na liście zakupów , układały „pizzowe” puzzle matematyczne oraz tańczyły przy piosence z pizzą w roli głównej.Przedszkolaki miały także możliwość stworzeni, smakowicie wyglądającej pizzy, używając do tego przeróżnych materiałów oraz stosując różne techniki plastyczne. Pomimo, iż pizze te były papierowe, bardzo rozbudzały nasze apetyty.
Kulminacyjnym punktem dnia było oczywiście zjedzenie przepysznej, pizzy przygotowanej przez lokalną pizzerie.
To był niezwykle smakowity dzień!.
Paulina Pyziak
Nowa galeria Bal Karnawałowy - OP "Sówki" została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 5 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Wszyscy bawili się znakomicie przy dźwiękach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz poczęstunku dla dzieci.
Jarosława Kulawik
Kto lubi pizze ????
My lubimy pizze !!!!!!
9 lutego to MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY. W tym dniu cała szkoła uczestniczyła w obchodach " święta pizzy". Już od samego rana na korytarzach wielokrotnie padało słowo: PIZZA!
Uczniowie w tym dniu nie tylko poznawali historię tego pysznego dania, lecz także dowiedzieli się gdzie powstał pierwszy placek nazwany: pizzą oraz który kraj zjada najwięcej pizzy na świecie. Dzień obfitował w wiele niespodzianek. Był także czas na szalone zdjęcia!
Kulminacyjnym punktem dnia była degustacja pizzy dostarczonej z pobliskiej pizzerii.
Serdeczne podziękowanie kierujemy w stronę Rady Rodziców za pomoc w organizacji tego dnia.
Urszula Babiuch
Karolina Krawczyk-Hrabia
Nowa galeria Dzień Pizzy - OP "Sówki" została dodana do albumu fotograficznego
Jest okrągła niczym koło,
z nią jest smacznie i wesoło.
Pachnie warzyw całą gamą,
lubię ją zajadać z mamą.
Co to takiego?
Oczywiście, pizza!
Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie, lubiane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. 9 lutego, w Światowym Dniu Pizzy, starszaki włączyły się w obchody tego święta. Podczas zajęć dzieci poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się, z którego kraju pochodzi oraz poznały składniki, które są niezbędne do jej przygotowania. Przedszkolaki stworzyły także własne, kolorowe, smakowicie wyglądające pizzerinki, wykorzystując do tego masę solną i kolorowe farbki. Kulminacyjnym punktem dnia była degustacja pizzy dostarczonej z pobliskiej pizzerni, ufundowanej przez Rodziców. Bardzo dziękujemy!!!
Jarosława Kulawik
Nowa galeria Tłusty Czwartek-OP " Żabki" została dodana do albumu fotograficznego
Zgodnie z tradycją w Tłusty Czwartek każdy powinien zjeść pączka. Tak też było i w naszej grupie, ale najpierw w ciągu dnia poznaliśmy historię pączka i zwyczaj obchodzenia Tłustego Czwartku.
Słuchaliśmy wierszyków, związanych z tym świętem, wykonywaliśmy ćwiczenia matematyczne oraz logopedyczne z pączkiem w roli głównej. Natomiast w ramach zajęć plastycznych wykonaliśmy apetyczne pączki na tekturowych talerzykach, które wyglądały jak prawdziwe. Również jedliśmy pączki na czas nie używając rąk.
Gdy w końcu nadeszła pora podwieczorku Żabki z wielkim apetytem zjadały pączki.
Była to okazja do świetnej zabawy, ale też do przypomnienia i kultywowania tradycyjnych zwyczajów.
Paulina Pyziak