27 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały społeczności szkolnej zwyczaje związane z obchodami świąt Wielkanocy. Przedszkolaki z wielką radością i zaangażowaniem odegrały swoje role. Dzieci opowiedziały o symbolice Triduum Paschalnego, tradycji pisania jajek, święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, czy zwyczaju chodzenia z kogucikiem i polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Zostały również złożone życzenia wielkanocne wszystkim dzieciom, rodzicom i pracownikom szkoły.
Wesołych świąt!!
Angelika Nawara-Michalska
Paulina Pyziak
Dorota Jagło
Jarosława Kulawik
Nowa galeria Wielkanocne przedstawienie- OP została dodana do albumu fotograficznego
26 marca dzieci z grupy "Żabki" wyruszyły szlakiem psotnego wielkanocnego zająca, który w ogrodzie przedszkolnym ukrył jajeczka z zagadkami i zadaniami do wykonania. Na szczęście dostaliśmy od niego wskazówki jak dotrzeć do mety gdzie czekały na nas niespodzianki! Uwialbiamy takie zabawy na świeżym powietrzu!
Angelika Nawara- Michalska
Nowa galeria Poszukiwacze wielkanocnych jajek- 0P Żabki została dodana do albumu fotograficznego
„Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie –
mazurek w owoce przybrany.”
27 marca panie z grupy Żabki z pomocą rodziców zorganizowały uroczyste śniadanie wielkanocne. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajek, szynki, kiełbasy, baranka z ciasta stroików z bazi i bukszpanu. Oczywiście nie obyło się bez smakowitych babek i mazurków. Śniadanko zostało rozpoczęte wspólnym składaniem sobie życzeń świątecznych następnie zasiedliśmy do pięknego stołu zastawionego pokarmami wielkanocnymi. Ten dzień miał wyjątkowy charakter; dzieci śpiewały piosenki świąteczne i bawiły się w zabawy związane z tradycjami wielkanocnymi. Po posiłku udaliśmy się na salę gimnastyczną zaprezentować przedstawienie o tematyce wielkanocnej przed uczniami naszej szkoły. Wesołego Alleluja!
Angelika Nawara-Michalska
Nowa galeria OP ŻABKI- Śniadanie wielkanocne została dodana do albumu fotograficznego
Z ogromną radością informujemy, że nasza uczennica, Ewa Mikurda z klasy 8 została laureatem ogólnopolskiej olimpiady z matematyki "Olimpus" - sesja zimowa!
Serdecznie gratulujemy Ewie oraz wszystkim Uczestnikom konkursu!
Renata Windys
Urszula Babiuch
Piękna pogoda, cudowne słońce, więc stanęliśmy na wysokości zadania i kolejny raz włączyliśmy się w akcję ochrony płazów "Płazom ujdzie płazem!", aby wspólnie przejść trasę i przenieść żabie osobniki na drugą stronę jezdni do rzeki. Towarzyszyła nam Przedstawicielka Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, która przekazała cenne informacje dotyczące życia płazów.
Piątoklasiści mieli okazję zobaczyć i dotknąć pary ropuch szarych. Liczyli na więcej, lecz nocne przymrozki nie zachęciły płazów do wędrówki. Dziękujemy za możliwość zaangażowania się w tę akcję.
Barbara Mycek
Urszula Babiuch
Międzynarodowy Dzień Poezji obchodzony jest corocznie 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji w naszej szkole pojawiła się kawiarnia poetycka („Cafe Poetry”).
W menu mamy do wyboru: poetycki recykling (czyli poezja z odzysku; tworzona na kartach starych książek lub gazet), poetycki rysunek (przekład obrazkowy wierszy), poetycka wyklejanka (ulubione zajęcie Wisławy Szymborskiej) oraz poczęstunkowy wiersz Czesława Miłosza (druk lub kod QR). Czekamy na przygotowane przez Uczniów i Uczennice klas IV-VIII „poetyckie kawki”, które z pewnością będą wyjątkowe i smaczne.
Warto wspomnieć, że Senat RP ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza, uznając jego niebywałe zasługi w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości.
Przerwę między lekcjami można spędzić na „Przystanku Poezja” i poczytać wiersze „Starych Mistrzów", to znaczy – Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta oraz Tadeusza Różewicza.
Polecamy również naszego „Poemflixa”, czyli poetyckiego Netflixa, dla wszystkich zorientowanych i niezorientowanych w „trendach” w poezji polskiej, a tam – nowości, ciekawostki, klasyki i popularne liryki.
„Niektórzy lubią poezję” – jak brzmi tytuł znanego wiersza Szymborskiej – na szczęście zaliczamy się do tych „niektórych”.
Kinga Hrabia-Babiuch
Nowa galeria Powitanie wiosny -OP "Żabki',"Sówki" została dodana do albumu fotograficznego
"Marzanno, Marzanno, ty zimowa PannoDziś Cię "utopimy", bo nie chcemy zimy".
W poniedziałek 21 marca wszystkie dzieci świętowały nadejście wiosny. Dla każdego przedszkolaka jest to bardzo wyczekiwane wydarzenie. Dzień rozpoczęliśmy od rozmów o nowej porze roku oraz od wesołych zabaw przy muzyce. Uśmiechnięci wyruszyliśmy na spacer w okolicy,gdzie pożegnaliśmy zimę wraz z Marzanną. Dodatkowo dzieci próbowały odstraszyć zimę, śpiewając głośno piosenki o wiośnie. I tak kolorowy, ale już wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić do przedszkola. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość.
Paulina Pyziak
Jarka Kulawik
Dzień bez plecaka to prawdziwy popis kreatywności uczniów i uczennic.
W czym w takim razie przynieść do szkoły książki i zeszyty? W czymkolwiek – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!
Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. Było w czym wybierać - klatka, głośnik, sejf, garnek, miska, wózek, walizka... Długo można by wymieniać!
Były drobne upominki za zajęcie I,II, III i IV miejsca oraz wyróżnienia za pomysłowość.
Wszystkim gratulujemy wspaniałych pomysłów!!!
Urszula Babiuch
Karolina Krawczyk-Hrabia
Wzorem lat poprzednich, w roku szkolnym 2023/2024 kontynuujemy w naszej szkole akcję ,,NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE - ZBIERAJ PLASTIKOWE NAKRĘTKI".
To charytatywno - ekologiczne działanie polegające na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Zbiórka nakrętek wyrabia systematyczny nawyk segregowania odpadów i daje poczucie, że możemy zrobić coś dobrego.
To akcja, w której udział może wziąć każdy, wystarczą tylko dobre chęci.
Każda plastikowa nakrętka jest cenna!!!
Nie wyrzucajmy ich z odpadami do śmieci!!!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączają się do naszej akcji.
Samorząd Uczniowski
3,1415 … i co dalej?
Szkolny konkurs „Mistrz pamięci liczby Pi”, polegający na zapamiętaniu jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi został rozstrzygnięty.
Mistrzynią w tym roku szkolnym została uczennica klasy 5 - Milena Pawlik, która bezbłędnie wyrecytowała, aż 124 cyfry!
Wicemistrzem został Bartłomiej Prochal z klasy 8, który zapamiętał 70 cyfr.
Nagrodzone zostały również uczennice klasy 5 - Urszula Stelmach oraz Maria Cieślik, które z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi napisały pi-ematy, czyli wiersze o charakterze mnemotechnicznym, w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom w ciągu rozwinięcia dziesiętnego liczby π ≈ 3,141592 653589 793238 462643 383279...
Dziękujemy wszystkim za wspólny wysiłek i zabawę, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Renata Windys
Urszula Babiuch
Aby w pełni korzystać z zalet internetu, dzieci powinny umieć podejmować mądre decyzje. Dzięki programowi Asy Internetu poznają podstawy bezpieczeństwa i udziału w społeczności internetowej, by bez obaw poruszać się po świecie online.
Jak co roku, uczniowie klas 4-6 biorą udział w inicjatywie firmy Google, w przyjazny i atrakcyjny sposób zapoznając się z zasadami bezpieczeństwa i właściwych zachowań użytkownika sieci i mediów społecznościowych.
Młodzież z klas 7-8 również podjęła po raz kolejny wyzwanie i zmierzyła się z zadaniami w ramach projektu.
Każdy może zostać Asem Internetu!
Mirosława Szeptycka
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, a również obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Święto ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa a jego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat osób z Zespołem Downa.
Symbolem dzisiejszego święta są kolorowe skarpetki „nie do pary” (symbol niepasującego dodatkowego chromosomu w 21 parze), które dziś zakładamy na znak wsparcia osób z Zespołem Downa.
Wkładając w tym dniu barwne skarpetki "nie do pary" ludzie okazują solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, długie lub krótkie, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.
Uczniowie naszej szkoły także chętnie ubrali dziś wspaniałe kolorowe skarpetki !
Urszula Babiuch
Karolina Krawczyk-Hrabia
„...Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.
No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?...”
Obchodzone 14 marca (według amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) święto liczby π od 2019 roku jest
także świętem królowej nauk – matematyki. Liczba pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek
obwodu koła do długości jego średnicy. Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i
artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a
polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy.
W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. Uczniowie klas 4 - 8 świętowali ten dzień w
różnorodny sposób. Był film o historii i zastosowaniu liczby π, a także ciekawostki dotyczącej tej liczby
niewymiernej. Uczniowie z klasy 4 przygotowali plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”. Starsi
odczytywali rozwinięcie liczby π z tak zwanych pi-ematów, czyli wierszyków, których poszczególne
słowa mają ilość liter zgodną z rozwinięciem liczby π oraz doświadczalnie wyznaczali liczbę π.
Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia!
Jedną z form świętowania tego szczególnego dnia było utworzenie „żywego łańcucha rozwinięcia liczby
Pi”. Utworzyli go uczniowie, którzy trzymali w dłoniach kartki z kolejnymi cyframi, tworząc pomiędzy
dwoma mostami „żywy łańcuch”.
Zwieńczeniem świętowania była wycieczka edukacyjna do Krakowa dla uczniów klas 7 oraz 8 na wykład
i pokazy pt. "Dzień Liczby Pi w AGH – poznaj Nauki Ścisłe”. Podczas tego unikalnego spotkania,
uczestnicy mieli okazję nie tylko zgłębić matematyczne aspekty niezwykłej liczby pi, ale przenieś sie w
fascynujący świat nauk ścisłych. Dowiedzieli się dlaczego liczba pi jest tak istotna w świecie nauki, a
także zrozumieli w jaki sposób wpływa na codzienne życie, rozwój technologii oraz projekty naukowe.
Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego
szkolnego życia.
W szkole został ogłoszony konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi
oraz konkurs na stworzenie pi-ematu. O wynikach poinformujemy wkrótce...
Renata Windys
Urszula Babiuch
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z Gminą Wielka Wieś, Gminą Zabierzów oraz Nadleśnictwem Krzeszowice, pod Patronatem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie realizuje w bieżącym roku działania związane z czynną ochroną płazów w Dolinie Będkowskiej. Uczniowie klas VI i VII również wzięli udział w akcji przenoszenia płazów. Nasz wyjazd poprzedzony był interesującym wykładem dotyczącym gadów i płazów biolożki Anny Boguś, która towarzyszyła nam również w Dolinie Będkowskiej, za co serdecznie jej dziękujemy.
Ze względu na aktualne warunki pogodowe, płazy już budzą się ze snu zimowego i zaczynają wędrować do najbliższych zbiorników wodnych, by żlożyć skrzek. Celem szóstoklasistów i siódmoklasistów było odkopanie oraz przeniesienie do potoku jak największej liczby żab i ropuch. 18 marca 2024 roku rankiem wyruszyliśmy w pieszą wędrówkę po lesie, napotykając wiosenne kwiaty – zawilce i przylaszczki, płyty poświęcone bohaterom wojennym naszego regionu, aż w końcu dotarliśmy do Gospodarstwa Rybackiego. Najwięcej płazów odnalazł i uratował Kacper Hajduk, uczeń kl. VII.
Lekcje przyrody w terenie to niezwykle interesujące doświadczenie - polecamy się na przyszłość!
Kinga Hrabia-Babiuch
Urszula Kubisiowska
W drugim półroczu uczniowie klasy 4 i 5 biorą aktywny udział w zajęciach manualnych wspierających kreatywność. Uczą się podstawowych ściegów, projektują i szyją wybrane przez siebie przedmioty: torby, poduszki i maskotki. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy oddają się tym czynnościom z wielkim zapałem.
Może to pierwsze kroki nowego Karla Lagerferda czy Chanel...
Mirosława Szeptycka
W poniedziałek 18 marca uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne Ranczo Artemidy. Dzieci miały okazję zobaczyć od podstaw jak własnoręcznie wykonać palmę. Nasi zdolni artyści dumnie prezentowali palmy, które wykonali. Było też malowanie pisanek przy użyciu tradycyjnych metod naszych prababek - naturalnymi barwnikami takimi jak: szyszki olchy, kurkuma, czy też łupiny cebuli.
A po warsztatach organizatorzy zaprosili nas na spacer do lasu. Dzielni piechurzy pokonali pięciokilometrową malowniczą trasę, delektując się zapachem lasu i podziwiając piękno natury.
Joanna Denko
Nowa galeria ŚWIELICOWA INSCENIZACJA WIERSZA JANA BRZECHWY – „NA STRAGANIE” została dodana do albumu fotograficznego
.
13 marca uczniowie ze szkolnej świetlicy przygotowali i zaprezentowali inscenizację do wiersza Jana Brzechwy- „Na straganie”. Uczniowie wykonali piękne kukiełki, pomogły w dekoracji sali i wspaniale i bez problemu wcielili
się w rolę mądrej i rozsądnej kapusty, kłótliwej marchewki czy bladej i chudej pietruszki i innych warzyw. Na naszą krótką inscenizację zaprosiliśmy dzieci z oddziału przedszkolnego gdzie z zaciekawieniem oglądały scenki z życia warzyw, które miały uświadomić dzieciom ich ogromną rolę w naszej diecie. Przedstawienie Wszystkim bardzo się podobało i zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Wiersz Jana Brzechwy – „Na straganie” to fantastyczna opowieść przedstawiona w formie dialogu między warzywami na targu. Każde z warzyw: koper, szczypiorek, kalarepka, rzepa, groch, pietruszka, seler, burak, cebula fasola brukselka, marchew i kapusta wyrażają swoje emocje, odczucia, myśli. Wszystkie te rozmowy pomiędzy warzywami odzwierciedlają, obrazują ludzkie zachowania i reakcje
Chcemy podziękować uczennicom z klasy IV oraz ze szkolnego wolontariatu za pomoc w przygotowaniu przedstawienia teatralnego.
Małgorzata Łysek
„(…) jestem jak błysk słońca
na ciemnym metalu drzwi,
które prowadzą we wszechświat”
*** H. Poświatowska
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Z okazji tego uroczego święta w naszej szkole pojawiły się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla wszystkich dziewczynek, dziewczyn, kobietek i kobiet.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli każdej kobiecie "słodkie" życzenia, zaś chłopcy, wszyscy na swój wyjątkowy sposób, przygotowali podarunki dla dziewczynek z klasy.
Raz jeszcze życzymy wszystkiego co dobre, piękne i prawdziwe. Bądźcie sobą i kochajcie siebie, bo jesteście wspaniałe!
Urszula Babiuch
Kinga Hrabia-Babiuch
Nowa galeria Spektakl Teatralny " Detektyw Kot" -OP "Żabki","Sówki" została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 14.03.2024 dzieci z grupy "Żabki" i " Sówki" uczestniczyły w spektaklu teatralnym " Detektyw Kot" prezentowanyn przez Teatr Kultureska w Krakowie. Zagadkowy spektakl muzyczny o tematyce ekologicznej oparty na baśni " Kot w butach"
Na dzieci czekały ciekawe zagadki, proekologiczne piosenki i wartościowa puenta.
Spektakl poruszał temat współczesnego konsumpcjonizmu - ukazywał jego wpływ na przyrodę. Wszystkie utwory były śpiewane przez aktorów na żywo. Całość prezentowała się bardzo dobrze co wpłynęło na pozytywny odbiór przez dzieci.
Paulina Pyziak