Jak rok temu, tak i w tym roku nasza szkoła zgłosiła swój udział w programie „Śniadanie Daje Moc” dlatego 8 listopada 2013 r. uczniowie kl. „0”, I, II i III wraz z wychowawczyniami przygotowali swoje niepowtarzalne śniadania i o godzinie 9:00 przystąpiono do degustacji. Wychowawczynie zapoznały też uczniów z ideą programu „Śniadanie Daje Moc”.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania ustanowiony w 2007 r. przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Marksa Kyprianou. Dlatego organizatorzy wybrali tę datę. Najważniejsze cele Programu „Śniadanie Daje Moc” to:
Uczniowie naszej szkoły są dobrze zaopatrzeni w śniadania przez swoich rodziców. Jednak w tak bogatych posiłkach jak te 8 listopada dawno nie brali udziału. Dominowały owoce, kakao, warzywa, nabiały: ser biały i ser żółty, jajka, miód oraz gorąca herbata z sokiem dla chętnych. Wszystko było smaczne jak w domu.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy włączyli się w działania na rzecz naszych uczniów i wsparli nas w przygotowaniu śniadań.
Joanna Zięba
8 listopada 2013 r. sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w XI Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej, organizowanym przez Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej z okazji Święta Niepodległości. Przegląd odbył się w auli Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie - Nowej Hucie.
Nasi przedstawiciele: Jadwiga Marschalko z klasy V, Julia Szumna z klasy IV oraz zespół z klasy VI w składzie: Patryk Jopek, Wojciech Seweryn, Mateusz Kowalski i Kamil Kowalik przygotowywali się na konkurs w trakcie zajęć muzycznych prowadzonych przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białym Kościele. Uczestnicy przygotowywali po 5 wybranych przez siebie pieśni legionowych.
Ideą Przeglądu było przede wszystkim przypomnienie polskiego dziedzictwa kulturowego, jak również kontekstu historycznego i religijnego towarzyszącego powstawaniu pieśni poświęconych naszej Ojczyźnie.
Uczniom naszej szkoły gratulujemy odwagi i udanego występu.
Jarosław Janecki
7 listopada był dla uczniów klasy I dniem szczególnym- otrzymali legitymacje szkolne. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci zostały wpisane do Księgi Pierwszoklasistów, w której złożyły swój podpis i symboliczny odcisk palca. Pani dyrektor Anna Zajączkowska wręczyła każdemu uczniowi książeczkę pt. „Historia Szkoły Podstawowej w Białym Kościele 1910-2010” zawierającą najważniejsze wydarzenia z historii naszej szkoły i miejscowości.
Renata Szlachta
23 października klasy IV - VI uczestniczyły w programie "Niezwykły Świat Techniki" w Cinema City. Podczas 3-godzinnego pobytu w kinie uczniowie podziwiali świat pełen zadziwiających budowli, realizacje pomysłów wielkich architektów i konstruktorów. Wyruszyli w niezwykle szybką podróż, śledząc dynamiczny rozwój transportu na przełomie wieków. Poznali historię rozwoju kina, mieli też możliwość rozprawienia się ze swoimi słabościami, oglądając inspirujący film o niepełnosprawnej surferce. A wszystko to działo się w 5 salach: inspiracji i wyobraźni, ruchu, 3D, muzyki i quizów.
Anita Różycka
21 października uczniowie klasy I wzięli udział w zajęciach „Mam przyjaciela kucharza” z cyklu „15-stki z biblioteką” przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi.
Pan Łukasz Nowakowski- szef kuchni ośrodka Beskidzki Raj- przeczytał dzieciom książkę z serii „Mądra Mysz” pt. „Mam przyjaciela kucharza”. Opowiedział im także o swojej codziennej pracy kucharza.
Pierwszoklasiści z zaciekawieniem i niedowierzaniem słuchali opowiadania o niezwykłych potrawach z różnych zakątków świata, zwłaszcza o smażonych świerszczach, których pan Łukasz kosztował w Tajlandii. Jego zdaniem smakują jak chipsy :)
Kucharz zwrócił szczególną uwagę na wartość śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem dnia, o czym czasem zapominamy. Zachęcał również do jedzenia warzyw i owoców i przygotował dla dzieci przepyszną witaminową niespodziankę- galaretkę z owocami.
Każdy pierwszoklasista otrzymał od pana kucharza czapkę szefa kuchni, a pani dyrektor Joanna Patej przekazała do szkolnej biblioteki egzemplarze czytanej na zajęciach książki.
Serdecznie dziękujemy.
Renata Szlachta
14 października 2013 r. w auli naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią, oprawą muzyczną zajął się Pan Jarosław Janecki. Tło sceny stanowiły wesołe portrety nauczycieli i pracowników szkoły wykonane przez uczniów. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, którymi dziękowały za trud włożony w ich wychowanie i nauczanie.
W myśl wiersza:
„ Praca wychowawcy, to praca niełatwa, bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.
Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić, aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić.
Który, gdy dorośnie, dopiero zrozumie, jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.
Dziś, gdy obchodzimy „Dzień Nauczyciela” gdy szkoła w odświętne szaty się ubiera,
wdzięcznych ludzi dłonie zgodnie brawa biją, wszyscy wychowawcy niech nam STO LAT ŻYJĄ”
Uczniowie docenili wartość pracy nauczyciela. Poprzez recytowane wiersze podkreślili fakt, że nauczyciel to przyjaciel, który od najmłodszych lat prowadzi ich za rękę w dorosły świat, pomaga w zdobywaniu wiedzy. Dzięki Niemu nie obce są im tajemnice świata. Uczniowie dziękowali za poświęcenie, czas i cierpliwość, za ogrom przekazywanej wiedzy, za gorące serce i pomocne dłonie.
Po przedstawieniu głos zabrała Pani Dyrektor Anna Zajączkowska, która życzyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły czerpania radości z wykonywanej pracy i nigdy niegasnącego optymizmu.
Na zakończenie akademii Rada Uczniowska Samorządu złożyła życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły. Zostały również rozstrzygnięte dwa konkursy szkolne zorganizowane przez samorząd na „Najweselszego nauczyciela” oraz „Najbardziej wymagającego nauczyciela”. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i ordery wykonane przez uczniów.
Oto wyniki konkursu na „Najweselszego nauczyciela” :
I miejsce – Pani Renata Windys,
II miejsce – Pani Agnieszka Miśkiewicz oraz Pan Jarosław Janecki,
III miejsce – Pani Marzena Wawrzeń .
Wyniki konkursu na „Najbardziej wymagającego nauczyciela” :
I miejsce – Ksiądz Marek Wcisło,
II miejsce – Pani Marzena Wawrzeń,
III miejsce – Pani Anita Różycka.
Po uroczystej akademii nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali wykonane przez uczniów kartki z życzeniami.
Na uroczystości miło nam było gościć Panią Krystynę Hrabię – Dyrektora Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, Panią Dorotę Kowalską i Panią Bogumiłę Wojdałę – przedstawicielki Rady Rodziców oraz księdza Mariana Matusiaka.
Wszystkim, którzy pamiętali o nas w tym dniu serdecznie dziękujemy.
Joanna Zięba
15 października uczniowie klas 0 - III obejrzeli przedstawienie pt. "Przygody Koziołka Matołka", oparte na motywach historyjek obrazkowych K.Makuszyńskiego i M. Walentowicza. Spektakl odbył się w sali teatralnej "Jadwiga", przy ul. Łokietka. Przygody sławnego koziołka wprawiły w zachwyt małych widzów. W czasie podróży do Pacanowa głównemu bohaterowi towarzyszyły bajkowe postaci, takie jak: Agent Kruk, Lisek Chytrusek, Czerwony Kapturek i Wilk, Kopciuszek i Książe ze zgubionym pantofelkiem, Królewna Śnieżka oraz Piękna Kózka. Dzięki ich pomocy łatwowierny Koziołek wyszedł cało z licznych opresji. To kolorowe, pouczające widowisko z efektowną scenografią, wspanialymi maskami i pięknymi piosenkami pokazało wartość prawdziwej przyjaźni i przeniosło małych widzów w świat bajek.
Dorota Jagło
W imieniu całej społeczności szkolnej składam serdeczne podziękowania RADZIE RODZICÓW działającej przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele za wyposażenie naszej pracowni komputerowej w nowoczesne słuchawki.
Z poważaniem
Anna Zajączkowska
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
W październiku odbył się w świetlicy kolejny konkurs plastyczny zatytułowany „Barwy jesieni”. Uczniowie zaprezentowali swoje barwne i ciekawe prace, charakteryzujące się niezmierzoną paletą barw i jesiennych nastrojów. Różnorodność dzieł dziecięcej wyobraźni ukazała piękną złotą jesień, pełną tajemnic, zadumy i refleksji oraz wszechogarniającego spokoju. Jesień w oczach dzieci to dojrzała pora roku, radosna i niezwykle kolorowa, przechodząca kolejne stadia rozwoju aż po nostalgiczną i melancholijną listopadową porę. Szczególną uwagę zwróciła praca Alicji Kołodziejczyk z klasy piątej, wykonana na płótnie z użyciem farb olejnych. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody.
Wyniki konkursu :
NAGRODA SPECJALNA ( praca na płótnie ) - Alicja Kołodziejczyk-kl.5
I miejsca : Grzegorz Mosur–kl.0; Maksymilian Waliłko–kl.0; Małgorzata Kluczewska-kl.1; Julia Niemiec-kl.1; Wiktoria Wojdała–kl.1; Nadia Ziarko–kl.1; Magdalena Idzik-kl.2; Arkadiusz Kołodziejczyk–kl.2; Patryk Kołodziejczyk-kl.2; Paweł Jabłoński – kl.3; Julita Kowalczyk – kl.3; Gabriela Regulska-kl.3; Zuzanna Śledziowska-kl 3; Jakub Kurek-kl.4; Julia Jagło-kl.5; Joanna Koczułap-kl.5; Jadwiga Marchalko-kl.5
II miejsca : Julia Pawlik-kl.1; Patrycja Kurek-kl.2; Nikola Soboń-kl.2; Michał Woźniak-kl.2 Martyna Windys-kl.3; Ewa Szopa-kl.5
Agnieszka Wnęk
10 października uczniowie klas IV – VI wraz z wychowawczyniami wybrali się na ognisko integracyjne do gospodarstwa agroturystycznego państwa Elżbiety i Pawła Woźniczków w malowniczym Prądniku Korzkiewskim. Dzieci, w promieniach jesiennego słońca, miały okazję upiec samodzielnie kiełbaski i skosztować ziemniaków prosto z ogniska. Towarzyszyła im przy tym świetna zabawa i doskonałe humory. Pełni wrażeń, podziwiając piękne, kolorowe krajobrazy Ojcowskiego Parku Narodowego, pomimo zmęczenia, radośnie dotarli do domu.
Renata Windys
„Ślubuję uroczyście!
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę się uczył tego co mądre i piękne.
Będę szanował swoich nauczycieli i rodziców.
Będę kochał swoją Ojczyznę.”
Przejęci pierwszoklasiści w galowych strojach stoją przed całą społecznością szkoły i niecierpliwie oczekują na pasowanie. Aż tu nagle... Zła Wróżka zamienia ich w żółtodzioby. Wśród dzieci zapanował smutek. Co teraz będzie? Czy uroczystość musi zostać odwołana?
Z pomocą przychodzą Dobre Wróżki. Mogą zdjąć złe zaklęcie, ale dzieci muszą odwiedzić różne krainy i wykonać trudne zadania.
Pierwszacy wędrują do krain Mądrości, Muzyki, Bezpieczeństwa i Grzeczności. Pokazują jak dużo wiedzą o naszej Ojczyźnie, pięknie śpiewają i recytują, wiedzą jak bezpiecznie zachować się na ulicy, potrafią być grzeczne i żyć w przyjaźni.
Dobre wróżki są zadowolone z dzieci i odczarowują je- znikają żółte dzioby, a na głowach pierwszacy mają już birety. Ależ dostojnie wyglądają!
Po zaprezentowaniu programu artystycznego dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na Sztandar szkoły. Wreszcie nadszedł najbardziej oczekiwany moment - pani dyrektor Anna Zajączkowska pasowała pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły, a wychowawczyni wręczyła im dyplomy.
Wróżki obdarowały uczniów klasy I darami przyjaźni, uśmiechu, pracowitości, mądrości i ostrożności. Również koleżanki i koledzy z oddziału przedszkolnego, kl. II i III wręczyli im drobne upominki.
W uroczystej ceremonii ślubowania i pasowania uczniom towarzyszyli rodzice i dziadkowie. Rodzice umilili swoim pociechom ten ważny dzień przygotowując dla nich słodki poczęstunek.
Uroczystość ślubowania przygotowała wychowawczyni klasy I- p. Renata Szlachta oraz nauczyciel muzyki- p. Jarosław Janecki. Z pierwszoklasistami wystąpili uczniowie klasy IV- Filip Kozierowski, Julia Krzynówek, Martyna Litewka, Julia Szumna i Natalia Żołnierek.
Drodzy uczniowie pierwszej klasy! Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Renata Szlachta
3 października klasy IV i V obejrzały spektakl pt. ”W pustyni i w puszczy” na motywach powieści
H. Sienkiewicza w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Uczniowie z zapartym tchem przeżywali przygody dwojga dzieci, przenosząc się wraz z nimi do środkowej Afryki. Niezapomniani bohaterowie Staś i Nel, porwani i zdani tylko na siebie, walczyli o przetrwanie na oczach widzów. Ciekawa adaptacja utworu oddziaływała na zmysły uczniów, którzy mogli zobaczyć, poza stylowymi kostiumami, elementy afrykańskiej przyrody, usłyszeć głośne wybuchy dynamitu czy wcielić się w wojowników z plemienia Wa-Himów. Michał z klasy V napisał: Spektakl był bardzo ciekawy i wywarł na mnie ogromne wrażenie. Jestem zadowolony, że pojechałem do teatru, polecam każdemu!
Marzena Wawrzeń
- AEROBIK DLA DZIEWCZYNEK - ŚRODA 13:00-14:00
- AKADEMIA PIŁKARSKA - HALA GOKIS, ŚRODA 14:30-16:00
- GRY ZESPOŁOWE - HALA GOKIS, ŚRODA 14:30-16:00
- ZAJĘCIA CERAMICZNE 10 X – 15ZŁ/ZAJĘCIA
- WARSZTATY DOŚWIADCZALNE 17 X – 10ZŁ/ZAJĘCIA
- ZAJĘCIA MANUALNE 24 X - 15ZŁ/ZAJĘCIA
- POKAZY NAUKOWE 31 X - 10ZŁ/ZAJĘCIA
DODATKOWO W SIEDZIBIE GOKiS: WARSZTATY KONCENTRACJI I ZAPAMIĘTYWANIA, AIKIDO, ŚCIANKA WSPINACZKOWA, MALARSTWO OLEJNE, ZUMBA, TRENINGI BIEGOWE, NAUKA GRY NA INSTRUMENTACH.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
Dnia 3 października 2013 r. uczniowie kl. „0” i II naszej szkoły udali się na wycieczkę do Zamku w Pieskowej Skale na lekcję muzealną pod hasłem „Pieskowa Skała daleka i bliska”. Lekcję prowadził kustosz muzeum Pan Olgierd Mikołajski. Podczas pierwszej godziny lekcyjnej dzieci dowiedziały się dla kogo i w jakich celach były budowane zamki, gdzie je wznoszono, z jakich budynków się składały.
Poznały:
W trakcie spotkania uczniowie zgłębili również swoją wiedzę na temat tego, co to w ogóle są się muzea i po co się je zakłada. Nie zabrakło też odpowiedzi na pytanie co może być obiektem muzealnym oraz informacji o herbach rycerskich. Dzieci otrzymały kartki z wydrukowanymi herbami właścicieli zamku: Starykoń (Szafrańców i Wielopolskich) i Ślepowron (Mieroszewskich). Pokolorowały je następnie zgodnie z legendą i objaśnieniami prowadzącego. Miejscem przeprowadzenia zajęć plastycznych była Sala Kazimierzowska w podziemiach zamku.
Następnie uczniowie odbyli spacer po zamku i do ogrodów. Poznali też tajemne skrytki starych szaf. Piękna pogoda pozwoliła nam po opuszczeniu zamku udać się jeszcze pieszo pod Maczugę Herkulesa, gdzie pożegnaliśmy się z p. Kustoszem i ruszyliśmy w drogę powrotną do Białego Kościoła, obserwując z okien autokaru piękną jesień. Jesienne drzewa mieniły się kolorami brązu, żółci i czerwieni. Uczniowie pełni pozytywnych wrażeń powrócili do szkoły.
Joanna Zięba
30 września 2013 roku odbyło się pierwsze, organizacyjne spotkanie Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, na którym wyłoniono poszczególne sekcje: organizacyjną, plastyczną i porządkową oraz przydzielono wybranym przedstawicielom odpowiednie funkcje (m.in. koordynator do spraw samorządu, sekretarz, kronikarz, skarbnik). Pierwsze zebranie samorządu zaowocowało „burzą mózgów” i bogactwem planów do zrealizowania już w najbliższym miesiącu. Samorząd zainauguruje w październiku w naszej szkole kolejną edycję programu charytatywno-ekologicznego Fundacji Nauki i Kultury „Zakrętki Info – pomagając ludziom pomagamy naturze”. Akcja ta prowadzona jest w naszej szkole już od kilku lat i polega na zbieraniu plastikowych zakrętek po wodzie mineralnej, napojach i sokach. Zakrętki zbierane są na wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych dzieci. Akcję tę samorząd przeprowadzi w formie konkursu wśród klas, a zwycięska klasa otrzyma dyplom uznania i nagrody niespodzianki.
Samorząd w porozumieniu z Rada Rodziców rozpocznie także od października akcję zbierania makulatury, która będzie miała na celu kształtowanie odpowiednich postaw dzieci i uczniów wobec środowiska. W październiku rozpoczną się także dyżury uczniowskie na korytarzach szkolnych w celu wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa w szkole oraz podniesienia poziomu samodyscypliny wśród uczniów. Zostanie również ogłoszony całoroczny konkurs czystości w klasach. Każda klasa będzie miała możliwość wykazania się starannością, samokontrolą, poczuciem estetyki i odpowiedzialności za swoich uczniów. Na końcu roku szkolnego po podsumowaniu wyników zostanie wyłoniona i nagrodzona zwycięska klasa, która z rąk Pani Dyrektor otrzyma puchar i upominki. W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej samorząd przygotowuje niespodzianki, które na razie muszą pozostać w sferze tajemnicy.
Jednak wszystko w swoim czasie! Nie zabraknie w tym roku konkursów, miłych życzeń i upominków. Atmosfera w samorządzie sprzyja powstawaniu nowych, ciekawych pomysłów i przedsięwzięć. Już na 4 października zaplanowano dla dziewcząt naszej szkoły Dzień Spódnicy a dla chłopców Dzień Krawata. Wszystkim dopisują humory, dobre samopoczucie a sił dodaje energia i lotność młodych umysłów.
Agnieszka Wnęk
30 września 2013r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Chłopca. Dziewczynki oprócz szczerych i serdecznych życzeń przygotowały wesołe zabawy i konkursy dla swoich kolegów.
Ponieważ w klasie IV większość chłopców to zapaleni piłkarze, dlatego bez problemu poradzili sobie z odpowiednim połączeniem dwuczłonowych nazw klubów piłkarskich. Równie dobrze rozpoznawali marki samochodów. Wiele emocji wzbudził natomiast konkurs przyszywania guzików i wiązania krawatów. Mogliśmy podziwiać różne węzły i węzełki. Jak się bowiem okazało, nie dla wszystkich chłopców zadanie to było wykonalne. Najtrudniejsze okazało się rozpoznawanie narzędzi warsztatowych m.in. kombinerek, obcęgów, suwmiarek.
Po długich zmaganiach dziewczęce jury wybrało zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobył Tomek Marschalko, drugie - Paweł Sioła oraz Przemek Litewka, zaś trzecie Filip Kozierowski. Gratulujemy!
Na koniec dziewczynki wręczyły kolegom symboliczne upominki i zaprosiły ich do wspólnego stołu, na którym stały już przygotowane słodycze, napoje, domowe ciasta i babeczki. Mniam, mniam… palce lizać! Wszyscy świetnie się bawili i już czekają na następne takie spotkanie.
Renata Windys
Natomiast w klasie V każda dziewczyna przyniosła wiele owoców. I nasza klasa w ciągu 5 minut zamieniła się w studio "Master Chef". Chłopcy w 30 minut przygotowali owocowe sałatki. Jury, czyli wszystkie dziewczyny oceniały sposób przygotowania, wygląd, a na koniec smak. W wyniku ostatecznej decyzji jury pierwsze miejsce zajął Kacper Rembiesa i Dawid Grudnik, drugie - Paweł Budziak, trzecie - Michał Tańculski i Krzysztof Kowalski. Wszyscy chłopcy otrzymali "owocowe nagrody", cukierki i długopisy.
BYŁO PYSZNIE!!!
Jadwiga Marschalko
uczennica klasy V
1. Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla zainteresowanych uczniów będą odbywać się
w poniedziałki:
Pierwsze spotkania: poniedziałek 30 września 2013 r.
2. Kurs tańca towarzyskiego(zajęcia taneczne) dla zainteresowanych uczniów będą odbywać się
w piątki:
Pierwsze spotkania: piątek, 4 października 2013 r.
3. Zajęcia dodatkowe prowadzone przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele rozpoczną się w drugim tygodniu października 2013 r. Godziny poszczególnych zajęć zostaną podane w najbliższym czasie.
Dyrektor Szkoły
Anna Zajączkowska
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele przystąpiła właśnie do Ogólnopolskiego Konkursu BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ, którego motyw przewodni stanowi hasło: PRAWO, PRZYJAŹŃ, TOLERANCJA.
Konkurs, organizowany przez Fundację Państwo Obywatelskie, ma na celu spopularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego. W związku ze zgłoszeniem szkoły do konkursu Pani Dyrektor weźmie udział w seminarium „Bezpieczna Szkoła 2014”, które w formule e-learning poprowadzą przedstawiciele Studium Prawa Europejskiego z Warszawy. Uczniowie będą natomiast uczestniczyć w szeregu działań dotyczących poszanowania praw jednostki, a zwłaszcza ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkoły i jej uczniów.
W ramach tego przedsięwzięcia prowadzone będą z uczniami konwersatoria w oparciu o takie zagadnienia jak: „Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, a zwyczaje szkolne”, „Czy uczniowie klną i dlaczego?”, „Kibole, blokersi, grupy podwórkowe czyli jak bronić się przed wciągnięciem do tzw. paczki”, „Mój przyjaciel jest inwalidą”, „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia…”. Nie zabraknie również spotkań uczniów z przedstawicielami policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy lokalnych organizacji społecznych. Uczniowie będą mogli się również wykazać aktywnością w trakcie różnych konkursów szkolnych. Zadania konkursowe na terenie szkoły będą realizowane do 30 kwietnia 2014 roku.
Agnieszka Miśkiewicz
27 września uczniowie klas IV - VI wzięli udział w pokazach z nauk ścisłych: MŁODY NOBEL. Zajęcia, przygotowane i przeprowadzone przez studentów Uniwersytetu Rolniczego i AGH, składały się z 3 pokazów: gleboznawstwa, odnawialnych źródeł energii i weterynarii.
Na warsztatach z weterynarii uczniowie poznali odpowiedzi na m.in. takie pytania, jak:
Na czym polega praca weterynarza?
Jak zaopiekować się swoimi zwierzakami?
Jakie są zasady bezpieczeństwa, gdy pracujemy ze zwierzętami?
Podczas pokazu z OZE uczniowie dowiedzieli się czym są odnawialne źródła energii. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak z wody łatwo otrzymać wodór i napędzić nim samochodzik. Poznali pracę młyna wodnego oraz dowiedzieli się, jakie zadanie mają tajemnicze ekrany na dachach domów oraz jaka siła tkwi w wietrze i czym jest biomasa.
Na zajęciach z gleboznawstwa uczniowie szukali odpowiedzi na pytania:
Czym jest gleba, jak powstaje i z czego się składa?
Jakie są organizmy glebowe?
Jaki wpływ na glebę ma działalność człowieka?
W jaki sposób można polepszyć stan gleby?
Uczniowie wcielili się w role młodych naukowców i przeprowadzali analizę właściwości gleby za pomocą specjalnego sprzętu laboratoryjnego.
Agnieszka Miśkiewicz
25 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionymi do głosowania byli uczniowie z klas II – VI. Wcześniej przygotowano pod kierunkiem opiekuna samorządu - pani Agnieszki Wnęk karty do głosowania. Wybrano także Komisję Wyborczą w składzie: Tomasz Marschalko – kl.4; Julia Jagło –kl.5; Alicja Kołodziejczyk-kl.5; Jakub Seweryn-kl.6, która to Komisja czuwała nad przebiegiem głosowania i ostatecznie podliczyła oddane przez wyborców głosy. Frekwencja wyborcza okazała się wysoka, ponieważ z 86 uprawnionych do głosowania swoje preferencje wyborcze ujawniły 82 osoby.
Skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2013/2014 i liczba głosów oddanych na jego nowo wybranych przedstawicieli
KLASA VI
IMIĘ I NAZWISKO |
LICZBA ODDANYCH GŁOSÓW |
1. Patryk Jopek |
45 |
2.Aneta Kutaj |
40 |
3.Szymon Windys |
39 |
4.Karolina Szeleźnik |
34 |
5.Aleksandra Woźniczka |
33 |
6.Aleksandra Żurek |
33 |
7.Mateusz Kowalski |
32 |
KLASA V
IMIĘ I NAZWISKO |
LICZBA ODDANYCH GŁOSÓW |
1. Ewa Szopa |
56 |
2.Aleksadra Cąber |
46 |
3.Jadwiga Marschalko |
44 |
4.Kacper Rembiesa |
39 |
5.Paweł Budziak |
38 |
6.Joanna Koczułap |
36 |
7.Ewa Sałęga |
30 |
KLASA IV
IMIĘ I NAZWISKO |
LICZBA ODDANYCH GŁOSÓW |
1. Kamil Michalski |
45 |
2.Julia Szumna |
45 |
3.Natalia Żołnierek |
44 |
4.Filip Kozierowski |
38 |
5.Martyna Litewka |
35 |
Agnieszka Wnęk