• NASI GÓRĄ - ZWYCIĘSTWO SZKOŁY W BIAŁYM KOŚCIELE

    25.09.2013
    
    

    25 września na boisku szkolnym w Modlnicy odbył się Turniej Piłki Nożnej o Mistrzostwo Gminy Wielka Wieś. Turniej zakończył się wielkim sukcesem uczniów naszej szkoły, którzy wygrywając wszystkie mecze zajęli pierwsze miejsce i wrócili do szkoły z pięknym pucharem. Barwy naszej szkoły reprezentowali: Wojciech Seweryn (kapitan drużyny), Szymon Windys, Kamil Kowalik, Filip Gałczyk, Sebastian Kwaśny, Grzegorz Kowalski,Mateusz Kowalski oraz Patryk Jopek(bramkarz). Nasz zespół w czterech meczach zdobył 12 goli tracąc tylko 1 bramkę! W oczach trenerów najlepszym zawodnikiem turnieju został Szymon Windys - zdobywca 6 goli.

     

    Lesław Przewoźniak

  • KAMPANIA PRZEDWYBORCZA ROZPOCZĘTA!!!

    20.09.2013


       20 września 2013 roku kandydaci do Samorządu Uczniowskiego przedstawili swoje wyborcze programy społeczności szkolnej.  Cały  „wiec przedwyborczy” rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Zajączkowska, potem oddano już głos samym kandydatom. Jak na naszą szkołę przystało. Nasi uczniowie mogli zobaczyć świetnie przygotowane programy wyborcze, plakaty i ciekawe prezentacje. Śmiechu przy tym też było mnóstwo. 

     W większości programów pojawiły się akcje charytatywne, kontynuacja „szczęśliwego numerka”, dyżury uczniowskie czy Dzień Spódnicy. Wyborcy z klas II – VI mogli oglądać zarówno wystąpienia indywidualne jak i zespołowe.
    Ogromnej dawki humoru dostarczyli  wszystkim uczniowie z klasy V, którzy w formie pantomimy przedstawili scenkę pt. Zapinaj pasy oraz kabaretową wersję programu Anna Maria Wesołowska. Nie dało się nie zauważyć, że każde wystąpienie kandydatów było przemyślane i skrupulatnie przygotowane, bo przecież o głosy trzeba zawalczyć, a w końcu po to się startuje, żeby zwyciężyć!     

    Poniżej przedstawiamy listę kandydatów do Samorządu Uczniowskiego:                                        

    Klasa IV : Arkadiusz Janik, Filip Kozierowski, Martyna Litewka, Przemysław Litewka,  Kamil Michalski, Paweł Sioła, Arkadiusz Sobesto, Julia Szumna, Aleksander Wierzbicki, Natalia Żołnierek

    Klasa V : Paweł Budziak, Aleksandra Cąber, Justyna Florczyk, Joanna Koczułap, Jadwiga Marschalko, Katarzyna Mosur, Kacper Rembiesa, Ewa Sałęga, Ewa Szopa

    Klasa VI : Anna Grzybowska, Patryk Jopek, Kamil Kowalik, Grzegorz Kowalski, Mateusz Kowalski, Aneta Kutaj, Wojciech Seweryn, Karolina Szeleźnik, Szymon Windys, Aleksandra Woźniczka, Aleksandra Żurek.

    Wybory już w środę 25 września!!!
     

    Agnieszka Wnęk

                                                           

  • Z WIZYTĄ W SADZIE

    19.09.2013

    Dnia 18 września2013 roku uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Joanną Ziębą oraz Panią Małgorzatą Skreżyną udali się do sadu Pani Krystyny Grudnik  - babci koleżanki z klasy - Justynki. Uczniowie przygotowali w domu owocowe korony, w których przeszliśmy do sadu. Pogoda była wspaniała. Pani Krystynai pani Bogumiła oczekiwały na nasze przybycie.

     Po serdecznym przywitaniu się dzieci zwiedziły sad. Obserwowały drzewa owocowe takie jak: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, orzechy włoskie, leszczyny. Na wielu drzewach były jeszcze owoce. Pani Krystyna pozwoliła nam pozbierać te, które spadły z drzew. Dzieci bez problemu rozpoznawały drzewa w sadzie. Po wizycie w sadzie udaliśmy się do ogrodu, gdzie rosły buraki, ogórki, cebula, czosnek, krzaki malin i inne. Następnie pani Krystyna zaprosiła nas na poczęstunek w ogrodzie. Były tam ciasta, kompot owocowy, paluszki słone, morele. Dzieci huśtały się też na ogrodowej huśtawce. Skakały, a jakże(!) i   na trampolinie. Obserwowały dodatkowo ryby w stawie. Justynka karmiła je i drugoklasiści  mogli zobaczyć w pełnej okazałości, jak ryby jedzą swoje „drugie śniadanie”. Bawiliśmy się też w berka oraz modelki na wybiegu. Poznaliśmy bliżej Pusię – pieska Justynki, z którym mamy wspólne zdjęcie. Pozostałe psy były zamknięte w kojcach.

     Czas szybko nam minął. Podziękowaliśmy za gościnne i pożegnaliśmy Panią Krystynę i Panią Bogumiłę Grudnik. Zadowoleni i pełni dobrego humoru wróciliśmy do szkoły.

    Serdecznie dziękujemy właścicielom sadu za życzliwe przyjęcie naszych uczniów.

     

    Joanna  Zięba

     

  • BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM- CZYLI POGADANKA Z POLICJANTEM

    13.09.2013

    Dnia 12 września 2013 r. na zaproszenie pani dyrektor i wychowawczyń z „0”, kl. I, II i III, naszą szkolę odwiedził pan policjant z Komisariatu Policji w Zielonkach Kierownik Rewiru Dzielnicowych st. asp. Zbigniew Zając. Pierwsze kroki skierował do uczniów kl. I. Współczesny świat oprócz wielu możliwości rozwoju, niesie ze sobą także zagrożenia np. w trakcie pokonywania drogi do i ze szkoły. Ważnym elementem zapewnienia uczniom bezpieczeństwa w każdej sytuacji jest edukacja, polegająca na uświadomieniu dzieciom rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczenie ich, jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia. Warto pamiętać, że to, co dla dorosłych jest odruchowym zachowaniem-  dla dziecka może być skomplikowaną czynnością.  Czasem nie wie ono, jak zachować się na drodze i często reaguje zbyt emocjonalnie i gwałtownie, co może prowadzić do wypadku. Pierwszoklasista nie zawsze potrafi przewidywać sytuacje, które mogą zdarzyć się na drodze. Ma problemy z dokładnym określeniem odległości, dzielącej go od pojazdu, czy prędkości, z jaką się porusza. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat uczyć ich prawidłowych zachowań na drodze. Ta wiedza może uratować życie i zdrowie. Edukacja dzieci w tym zakresie przynosi wymierne efekty – dzięki temu są bezpieczniejsze i wiedzą, jak unikać zagrożeń na drodze. Pan policjant dokładnie omówił i zapoznał pierwszoklasistów z takimi pojęciami jak:

    • droga,
    • droga dla rowerów,
    • jezdnia,
    • pas ruchu,
    • pobocze,
    • chodnik,
    • skrzyżowanie,
    • przejście dla pieszych.

    Omówił też podstawowe znaki drogowe znajdujące się w najbliższej okolicy. Zapoznał uczniów z przepisami dotyczącymi poruszania się pieszych po drodze. Pierwszoklasista, który ukończył 7 lat jest już samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego, dlatego pan policjant uświadomił uczniom, że:

    1. Pieszy może poruszać się jedynie po chodniku lub drodze dla pieszych.
    2. Idąc poboczem lub jezdnią pieszy ma obowiązek poruszać się lewą stroną drogi.
    3. Jeżeli piesi idą jezdnią, powinni poruszać się „gęsiego” – jeden za drugim.
    4. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszając się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych.
    5. Nigdy nie wolno wsiadać do samochodu obcej osoby.

    Pan policjant poinformował dzieci, że przez jezdnię zawsze należy przechodzić po przejściu dla pieszych. Przejścia takie są zawsze specjalnie oznaczone znakami i namalowanymi pasami na jezdni. W bardziej ruchliwych miejscach przejścia są wyposażone w sygnalizacją świetlną. Światła pokazują pieszemu moment, kiedy powinien przejść przez jezdnię. Gdy nie ma sygnalizacji, dziecko samo musi podjąć decyzję, kiedy przejść przez jezdnię. Bezpiecznie zrobi to trzymając się pięciu zasad przechodzenia przez jezdnię.

    Kiedy dziecko jest pasażerem samochodu nie ma znaczenia, czy podróż samochodem jest długa czy też trwa kilka minut – zawsze trzeba przestrzegać przepisów prawa drogowego, które gwarantują dziecku bezpieczeństwo.

    • Dziecko powinno mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa.
    • Dziecko, które nie osiągnęło jeszcze 12 lat, i nie ma 150 cm wzrostu siedzi w specjalnym foteliku.
    • Dziecko powinno wysiadać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nigdy od strony jezdni.

    Pan policjant wyjaśnił również uczniom,  na czym polega bezpieczna jazda na rowerze. Dzieci uczestniczą w ruchu drogowym nie tylko jako piesi czy pasażerowie, ale także jako rowerzyści. Jeżdżenie na rowerze jest dla nich świetną zabawą, trzeba jednak pamiętać, że do 10 roku życia dziecko może poruszać się rowerem po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Dopiero po ukończeniu 10 lat będzie mogło ubiegać się o kartę rowerową. Każdy rower, zarówno osoby dorosłej, jak też dziecka, powinien być prawidłowo wyposażony. Na zakończenie spotkania w klasie pierwszej pan policjant rozdał każdemu dziecku opaski odblaskowe w ramach akcji „Bądź widoczny na drodze”.

    Po wizycie  w klasie pierwszej pan policjant udał się na spotkanie z uczniami klas 0, II i III, gdzie przypomniał wszystkie zasady ruchu drogowego, które uczniowie już znają. Na zakończenie spotkania wychowawczynie podziękowały za  cenne rady, dzięki którym wiedza w tym zakresie została powtórzona i utrwalona, co przyczyni się do bezpieczeństwa naszych uczniów jako uczestników ruchu drogowego.

     Joanna Zięba

  • WIADOMOŚCI FORMALNE

    10.09.2013

     


    03.09.2013

    Stypendia szkolne o charakterze socjalnym 2013/14

     

    Na podstawie art. 90b ustawy o systemie oświaty ( Dz.U. z 2004 r.nr 256, poz 2572 z późn. zm.) oraz zgodnie z uchwałą Rady Gminy Wielka Wieś nr XXXIX/179/2005 w sprawie ustalenia regulaminu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych w Gminie Wielka Wieś, przyjmowane będą wnioski o stypendia szkolne o charakterze socjalnym. Osoby spełniające wymagane ustawowo kryterium dochodowe (dochód rodziny ustala się na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. nr 64, poz. 593 z póź. zm.)), mogą składać wypełnione wnioski wraz z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi dochód rodziny za miesiąc sierpień 2013 r. w Gminnym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Białym Kościele, ul. Królowej Jadwigi 4, (budynek Szkoły Podstawowej w Białym Kościele) w terminie do 16.09.2013r.

    Wraz z wnioskiem o stypendium szkolne o charakterze socjalnym na rok szkolny 2013/2014 należy złożyć oświadczenie o numerze konta bankowego, na które przekazane zostanie stypendium.

    Wniosek o przyznanie stypendium.doc

    Zgoda na przekazywanie stypendium socjalnego na rachunek bankowy.doc


    03.09.2013

    Dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych na rok szkolny 2013/2014

     

    W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 818)              w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników   i materiałów dydaktycznych - ogłasza się możliwość skorzystania z takiej pomocy za pośrednictwem szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2013/2014.

    1. W tym roku programem objęci są uczniowie rozpoczynający we wrześniu edukację szkolną                     w klasach I-III i klasie V szkoły podstawowej i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasie II szkoły ponadgimnazjalnej, klasie V ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia                                         i ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie II liceum plastycznego oraz w klasach II lub VIII ogólnokształcącej szkoły baletowej.

    Oznacza, to, że programem objęci zostali uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie               z nową podstawą programową oraz uczniowie klas najmłodszych - I-III szkół podstawowych.

    1. W 2013 r. programem będą objęci także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie                                                 z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, uczęszczający w roku szkolnym 2013/2014 do szkół dla dzieci i młodzieży - podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, techników uzupełniających oraz szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, liceów plastycznych lub ogólnokształcących szkół baletowych.
    2. Uczniowie niepełnosprawni, o których mowa powyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w programie „Wyprawka szkolna" bez względu na dochód, na jednego członka rodziny. Do wniosku należy tylko załączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez poradnię psychologiczno - pedagogiczną.
    3. Dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej oraz odpowiedniej klasy szkoły artystycznej dochód nie może przekraczać kwoty 539 zł netto na osobę w rodzinie (jest to kryterium określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych). Dla uczniów pozostałych klas objętych programem jest to dochód nieprzekraczający 456 zł netto na osobę w rodzinie (kryterium                       z ustawy o pomocy społecznej).
    4. W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia kl. II, III i V, pochodzącego z rodziny, w której dochód na osobę przekracza 456,00 zł, do wniosku należy dołączyć uzasadnienie, z uzasadnienia powinno wynikać jaka z okoliczności określonych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej występuje w rodzinie.

     

    1. Pomoc jest udzielana na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych),                a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.
    2. Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2013/2014, w terminie ustalonym do 13 września 2013 r.
    3. Dofinansowanie zakupu podręczników w roku 2013 dla uczniów szkół funkcjonujących na terenie gminy Wielka Wieś będzie  wynosić:
    1. dla uczniów klas I - III szkoły podstawowej;
    2. dla uczniów:
    1.  klas I - III szkoły podstawowej, (słabowidzących, niesłyszących,                           z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim                                                i z niepełnosprawnościami sprzężonymi),
    2. klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym  oraz uczniów                z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną                       z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

     

    - niekorzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;

    do kwoty 225 zł

    1. dla uczniów:
      1. niepełnosprawnych klas I-III szkoły podstawowej (z wyjątkiem uczniów słabowidzących),
      2. klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym  oraz uczniów                  z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną                     z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i znacznym,

    - korzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; w przypadku korzystania z części podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami przeznaczonymi do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, książek pomocniczych lub materiałów dydaktycznych, koszt ich nie może być wyższy niż 25% kwoty 770 zł.

    do kwoty 770 zł

    1. dla uczniów klasy V szkoły podstawowej;
    2. dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej,  (słabowidzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim                                          i z niepełnosprawnościami sprzężonymi),  niekorzystających                                  z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

    do kwoty 325 zł

    1. dla uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI szkoły podstawowej                          (z wyjątkiem uczniów słabowidzących oraz uczniów  z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów                                           z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedna                             z niepełnosprawności jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym); korzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; w przypadku korzystania z części podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami przeznaczonymi do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, koszt ich nie może być wyższy niż 40% kwoty 770 zł.

    do kwoty 770 zł

    1. dla uczniów niepełnosprawnych gimnazjum ( słabowidzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi);  niekorzystających                       z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

    do kwoty 350 zł

    1. dla uczniów niepełnosprawnych gimnazjum (niesłyszących,                                   z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz                                               z niepełnosprawnościami sprzężonymi):  korzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;                 w przypadku korzystania z części podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami przeznaczonymi do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, koszt ich nie może być wyższy niż 50% kwoty 607 zł.

    do kwoty 607 zł

     

    1. Realizacja zwrotu rodzicom (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym) za zakupione podręczniki nastąpi do dnia 22 listopada 2013 roku.
    2. Dodatkowe informacje można otrzymać w szkołach lub w Gminnym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Wielka Wieś z siedzibą w Białym Kościele, ul. Królowej Jadwigi 4;                 tel. 12/419-17-06  w. 21

     

    Wnioski dostępne są u dyrektora szkoły lub do pobrania

    ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA:

    Wniosek nr 1 - 2013.doc - dla uczniów rozpoczynających naukę w klasach I-III i V szkoły podstawowej

    Wniosek nr 2 - 2013.doc - dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi

    Zarzadzenie Wójta w sprawie ustalenia terminu składania wniosków Wyprawka szkolna 2013.doc

    Rozporządzenie Wyprawka szkolna 2013.pdf


  • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

    UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
    03.09.2013

    W poniedziałek, 2 września 2013 r. uczniowie Szkoły Podstawowejim. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele rozpoczęli kolejny rok szkolny.

    Na inauguracji obecny był Zastępca Wójta Gminy Wielka Wieś Pan Krzysztof Wołos,  który w imieniu władz Gminy serdecznie podziękował Panu Lesławowi  Przewoźniakowi za długoletnią pracę na stanowisku dyrektora.

    Następnie głos zabrała, obejmująca obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Białym Kościele, Pani Anna Zajączkowska.

    W swoim przemówieniu podkreśliła, że nadchodzący czas to rok dający szansę na zdobywanie nowej wiedzy, doświadczeń, rozwijanie własnych zainteresowań, pozwalający również na kontynuację dotychczasowych zadań. Ciepłe słowa skierowała przede wszystkim do tych uczniów, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Zapewniła, że młodsi koledzy mogą liczyć na przyjaźń i wsparcie starszych.

    W dalszej części  pani dyrektor zwróciła uwagę na podstawowe kierunki pracy w tym roku szkolnym. Kontynuując wystąpienie przekazała informacje dotyczące organizacji pracy szkoły w roku szk. 2013/2014 m.in. przydziału wychowawstw i klas. Przypomniała także o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole i o procedurze składania wniosków o stypendium i do wyprawki szkolnej.

    Życząc wszystkim uczniom radości, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a licznie zgromadzonym  rodzicom zadowolenia z dzieci i ich sukcesów zakończono część oficjalną.

    Po uroczystości  uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.

     Marzena Wawrzeń

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć