• „BEZPIECZNE SZELKI” W SZKOLE W BIAŁYM KOŚCIELE

    14.02.2014

    W ostatni dzień stycznia aula Szkoły Podstawowej w Białym Kościele ni stąd ni zowąd zamieniła się nagle w … maleńkie miasteczko, pełne krętych dróg, dróżek, rowerów, samochodów i oczywiście ludzi. Co ciekawe, miasteczko  było  jednak  bardzo bezpieczne ze względu na fakt, iż jego „codzienne życie”  nadzorowali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Krakowie asp. sztab. Jolanta Leśkiewicz i asp. Michał Płaszewki.

    W ten oto sposób zainaugurowane zostały, pierwsze w Gminie Wielka Wieś, pilotażowe warsztaty edukacyjne dla uczniów klas I – III pod hasłem „BEZPIECZNE SZELKI” dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Ich organizatorem jest firma Shell Polska sp. z.o.o.

    Jednym z punktów warsztatów była pogadanka z przedstawicielami policji na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać  w drodze do i ze szkoły. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność zachowania ostrożności przy poruszaniu się jezdnią bez chodnika oraz  bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Rozmowy z policją przeplatane były zajęciami ruchowymi, w trakcie których każdy z uczniów pod nadzorem policji uczył się np. właściwego przechodzenia przez pasy na jezdni. Dzieci wcielały się również w role kierowców samochodów, rowerzystów i pieszych a nawet świadków i uczestników  wypadków. Wszystko po to, aby w przypadku zagrożenia umieć się właściwie zachować i podjąć skuteczne działania.

    Każdy z uczniów na zakończenie warsztatów otrzymał zgodnie z nazwą projektu  odblaskowe bezpieczne szelki, odblaskowe opaski i inne „bezpieczne” gadżety.

    Do głównych czynników warunkujących niewątpliwie poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym należy wiedza o poziomie zagrożenia, przyczynach wypadków oraz umiejętność właściwej reakcji w przypadku występującego zagrożenia, a co za tym idzie skuteczne działanie. Przekazanie tej wiedzy jest jednym z najważniejszych zadań szkoły, która ma przecież  wyposażyć ucznia nie tylko w wiedzę czysto teoretyczną ale  także kształtować   młodego świadomego uczestnika ruchu drogowego.

    A o tym, iż warto w szkołach organizować tego typu akcje najlepiej  świadczą słowa wypowiedziane przez samych małych  uczestników warsztatów:

    • Akcja „BEZPIECZNE SZELKI” była cudowna i ciekawa, nauczyłam się wiele rzeczy. Prowadzący byli świetni, znam już numery alarmowe 998, 997, 999 i  112 (Ewelina S.);
    • Bawiliśmy się w ruch drogowy. Po tym spotkaniu umiem już wezwać pomoc. A poza tym teraz wiem, że noszenie odblasków jest bardzo ważne” ( Magdalena I.);
    • Mogliśmy nauczyć się bezpieczeństwa na drodze[…] Zamienialiśmy się w pojazdy, w pieszych, w samolot, przedstawialiśmy różne wypadki na drodze, dzwoniliśmy na pogotowie ratunkowe ( Paulina R.);
    • Akcja „BEZPIECZNE SZELKI” była fantastyczna, bawiłem się wspaniale, nauczyłem się jak wezwać pomoc, prowadzący byli fajni ( Arkadiusz K.).
    • Wszystko w tej całej akcji mi się podobało! ( Nadia Z.)

    Anna Zajączkowska

  • „GŁÓWKA PRACUJE I WSZYSTKIE ZADANIA ROZWIĄZUJE – A W TYM NASZA ŚWIETLICA PRZODUJE !

    15.02.2014

    Styczeń zaowocował powstaniem w naszej świetlicy kółka szachowego. Jak wszyscy dobrze wiemy, szachy to gra strategiczna wymagająca logicznego myślenia. Gra w szachy stymuluje rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Szachy są dyscypliną korelującą humanistyczną fantazję z umiejętnościami matematycznymi i kształceniem pozytywnych postaw społecznych i emocjonalnych. Jest to królewska gra, ćwicząca wyobraźnię  przestrzenną dziecka oraz kształtująca jego kreatywność i motywująca go do samodzielnej pracy. W działalność kółka szachowego bardzo zaangażowali się uczniowie z klas II, III, IV, V. Mistrzem szachowym stycznia został uczeń z klasy IV – Kamil Michalski, który zgromadził 9 punktów, na drugim miejscu uplasował się uczeń z  klasy V – Filip Kolarski z dorobkiem 7 punktów, natomiast miejsce trzecie zajął uczeń z klasy III – Paweł Seweryn, który zdobył 4 punkty. Bardzo blisko czołówki znaleźli się uczniowie : Patryk Kołodziejczyk, kl.2; Jakub Kowalski, kl.3 oraz Jakub Kurek, kl.4. Nad organizacją i przebiegiem każdej partii szachowej czuwa  dzielnie Radosław Litewka z klasy V. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do dalszego współzawodnictwa. W naszej świetlicy rozpoczęło swoją działalność kółko nowoczesnych planszówek założone i prowadzone przez ucznia z klasy IV – Filipa Kozierowskiego. Cotygodniowe spotkania będą miały za zadanie przedstawić ciekawą formę spędzania czasu, która kojarzy się ze zdrową rywalizacją, współzawodnictwem i atrakcyjną formą. Kółko nowoczesnych planszówek ma na celu rozwijać hobby uczestników, umiejętności negocjacyjne oraz uczyć współpracy w grupie. Styczeń rozstrzygnął także rywalizację w ramach kółka rebusowego. Bardzo cieszy fakt przyłączenia się do składu naszego kółka jeszcze większej grupy uczniów, zwłaszcza z klasy II. Kółko rebusowe cieszy się więc dużą popularnością. W styczniowych potyczkach umysłowo – logicznych zwyciężył Patryk Kołodziejczyk z klasy II, drugie miejsce zajęła Patrycja Baran z klasy III, na trzecim miejscu uplasowała się Zuzanna Śledziowska z klasy III. Gratulujemy ogromnej wiedzy i błyskotliwej inteligencji zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom cotygodniowych spotkań w ramach rebusowego kółka . W styczniu podsumowano również wyniki potyczek ortograficznych. Mistrzem ortograficznym stycznia został Kamil Michalski z klasy IV, na drugim miejscu uplasował się Przemysław Litewka z klasy IV, miejsce trzecie zajął Jakub Kurek z klasy IV.  Brawo chłopcy z klasy IV! Zachęcamy wszystkich uczniów do aktywnej pracy i zabawy w ramach zajęć naszej świetlicy w drugim semestrze tego roku szkolnego.

    Agnieszka Wnęk

  • „PORTRET BABCI I DZIADKA” W OCZACH SWOICH WNUKÓW – WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

    15.01.2014

    Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni jedyne w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W związku z tym pięknym świętem przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali dla uczniów naszej szkoły konkurs plastyczny pod hasłem „Portret Babci i Dziadka” . Prace  uczniów naszej szkoły urzekły wszystkich swoim niepowtarzalnym wdziękiem, urokiem i wysokim artyzmem. Dziadkowie są „najmilszymi” odbiorcami „sztuki” dziecięcej, dlatego z wielkim uznaniem, miłością i wzruszeniem wyrażali podziw dla prac swoich wnuków. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil  w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków, jak w tym dniu, a także często otrzymywali od nich dowody wdzięczności. Wszystko po to, aby wyrazić babciom i dziadkom wdzięczność za ich dobroć, za to, że służą nam swoim czasem, cierpliwością i doświadczeniem.

     Wyniki konkursu plastycznego :

    I miejsca : Patryk Kołodziejczyk – kl.2; Gabriela Regulska – kl.3; Joanna Jabłońska – kl.5; Joanna Koczułap – kl.5; Alicja Kołodziejczyk – kl.5; Ewa Sałęga – kl.5; Damian Janowiak – kl.6

    II miejsca : Gabriela Regulska – kl.3; Julia Krzynówek – kl.4; Martyna Litewka – kl.4; Przemysław Litewka – kl.4; Kamil Michalski – kl.4; Julia Jagło – kl.5; Anna Grzybowska – kl.6; Jakub Seweryn – kl.6; Karolina Szeleźnik – kl.6; Aleksandra Woźniczka – kl.6

    III miejsca : Ewelina Szumny – kl.2; Karolina Szumny – kl.2; Jakub Stopa – kl.3; Jadwiga Marschalko – kl.5; Mateusz Kowalski – kl.6

    Agnieszka Wnęk

  • NIEBEZPIECZNA PODRÓŻ Z BILBO BAGGINSEM

    03.02.2014

    Uczniowie klas IV-VI zakończyli pierwszy semestr wyjazdem do Cinema City Plaza na film pt.” Hobbit: Pustkowie Smauga”.

    Odwieczna walka dobra ze złem, oszałamiające sceny batalistyczne, doborowa obsada i fascynująca fabuła w mistrzowskiej wersji 3D – to wszystko czekało na młodych fanów  Tolkiena. Film zagwarantował nam niesamowite emocje i niezapomniane wrażenia. Z niecierpliwością czekamy ciąg dalszy!

                                                                                              Marzena Wawrzeń

  • NAJCZYSTSZA KLASA STYCZNIA

    15.02.2014

    Samorząd Uczniowski podsumował styczniowe wyniki konkursu czystości w klasach. Należy podkreślić fakt, że miesiąc ten wyzwolił w uczniach wszystkich klas niezwykle silną inicjatywę i ambicję w dążeniu do zwycięstwa. Ostateczne wyniki okazały się bardzo wyrównane. Zwyciężyły następujące klasy : klasa III pod kierunkiem pani Joanny Krężołek oraz klasa V pod kierunkiem pani Marzeny Wawrzeń. Na drugich miejscach uplasowały się klasy : klasa II pod kierunkiem pani Joanny Zięby oraz klasa IV pod kierunkiem pani Renaty Windys. Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy i pamiętajcie po feriach nadal sprawdzamy czystość ! Tak, więc „Rozprawmy się z bałaganem”!

    Agnieszka Wnęk

  • NIE PALĘ, NIE ŚMIERDZĘ - LEKCJA WYCHOWAWCZA W KLASIE VI

    01.02.2014

    W ramach akcji profilaktycznej: Nie palę, nie śmierdzę" została przeprowadzona lekcja wychowawcza w klasie VI. Podczas zajęć uczniowie uświadomili sobie negatywne skutki palenia papierosów, uczyli się jak asertywnie powiedzieć "nie" osobom zachęcającym do palenia. Lekcja została przeprowadzona pod kierunkiem p. Anity Rożyckiej.

    Anita Różycka

  • „DZIEŃ BABCI I DZIADKA" W KLASIE II

    28.01.2014

    Pamiętajcie o życzeniach

    Każdy chętnie wam to powie,

    Choć już pewnie wiecie sami,

    Jak to miło, gdy dziadkowie

    mogą zająć się wnukami.

    Wziąć na spacer i do kina,

    czytać książkę, gdy deszcz pada,

    stare baśnie przypominać

    albo śmieszny wiersz układać.

    Pamiętajcie więc, wnuczęta,

    o życzeniach i o kwiatku,

    by ucieszyć w dniu ich święta

    swoje babcie i swych dziadków.

                                          Marcin Brykczyński

    Dnia 27 stycznia 2014 r. w klasie II odbyło się uroczyste spotkanie z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Oczekiwani goście licznie przybyli w samo południe. Wszystkich serdecznie powitała Pani dyrektor szkoły mgr Anna Zajączkowska. Następnie uczniowie przedstawili program słowno- muzyczny, który przygotowali specjalnie na tę okazję. Wnuki wierszem i piosenką wyrazili swoją wdzięczność za miłość, opiekę i wszelkie dobro, które otrzymują od swoich Dziadków. Po części artystycznej goście zostali obdarowani upominkami wykonanymi przez wnuki. Po czym wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców.

        Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowania wszystkim Babciom i Dziadkom za tak liczny udział w dzisiejszej uroczystości.

    Joanna Zięba

  • ZEBRANIA Z RODZICAMI

    25.01.2014

    We wtorek 28 stycznia 2014 r. o godzinie 17.00 zapraszamy Rodziców na spotkania z wychowawcami klas.

    Przewodnicząca Rady Rodziców zaprasza trójki klasowe na zebranie o godzinie 18.00.

    UWAGA! Zebranie  Rodziców uczniów klasy I odbędzie się po feriach, podobnie jak Dzień Babci i Dziadka.

     

  • I DLA DUCHA I DLA CIAŁA - SPACER PO KRAKOWIE

    24.01.2014

    22 stycznia 2014 r. uczniowie kl. „0”, I, II i III wraz z wychowawczyniami: p. Dorotą Jagło, p. Renatą Szlachtą, p. Joanna Ziębą i p. Joanną Krężołek oraz z opiekunami p. Przemysławem Rysiem i p. Grażyną Szostek, udali się na wycieczkę do Krakowa.

    Najpierw wszyscy przeszliśmy pod pomnik psa Dżoka, który znajduje się na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą. Pomnik przedstawia psa,  wyciągającego  w kierunku widza lewą łapę. Pies znajduje się wewnątrz rozłożonych ludzkich dłoni. W założeniu symbolizuje psią wierność a ogólniej – więź zwierzęcia z człowiekiem. Napis na pomniku głosi: „Pies Dżok najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok 1990-1991 oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego Pana, który zmarł w tym miejscu.” Pomnik został odsłonięty 25 V 2001 r. Odsłonięcia dokonał pies- owczarek niemiecki o imieniu Kety.

    Następnie udaliśmy się do Kościoła o.o. Bernardynów, gdzie brat Stanisław opowiedział nam historię powstania szopek bożonarodzeniowych, dzieje św. Szymona z Lipnicy oraz krótką historię kościoła. Zwyczaj budowania szopek bożonarodzeniowych rozpoczął św. Franciszek. Nas oczarowała ruchoma szopka, którą podziwialiśmy w Kościele o.o. Bernardynów. Jest piękna i tak ogromna, że trudno było wszystko dokładnie zobaczyć. Jest tak bogata w szczegóły, kolorowa i ciekawa, że trzeba jeszcze raz udać się w to miejsce, aby zgłębić i ogarnąć wzrokiem wielość elementów i scen z życia ludzi, do których przychodzi Mały Jezus. Dzieciątko Jezus zajmuje centralną część szopki. Jak powiedział brat Stanisław „wszystko co człowiek robi, robi na chwałę Pana Boga”. Dowiedzieliśmy się też, że Kościół o.o. Bernardynów powstał w roku 1453 dzięki fundacji biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego i dzięki poparciu króla Kazimierza Jagiellończyka. Na zaistnienie tego faktu wpłynęła obecność w Krakowie św. Jana Kapistrana, włoskiego kaznodziei i misjonarza, który z upoważnienia papieża i na zaproszenie króla polskiego wygłaszał płomienne kazania nawołujące wiernych do pokuty i zreformowania życia religijnego. W kościele, w prawej nawie bocznej znajduje się kaplica św. Szymona z Lipnicy. W kaplicy tej jest umieszczony sarkofag, w którym złożone są doczesne szczątki Świętego, który został tutaj pochowany. Św. Szymon z Lipnicy jest jednym z patronów Krakowa i młodzieży akademickiej. Dnia 3 czerwca 2007 r. św. Szymon z Lipnicy został kanonizowany przez papieża Benedykta XVI.

    Po wspólnym zdjęciu z bratem Stanisławem na tle ruchomej szopki bożonarodzeniowej udaliśmy się do Muzeum Historycznego do Pałacu Krzysztofory w celu zwiedzenia wystawy szopek krakowskich. Fenomen szopki krakowskiej zrodził się w historycznej stolicy Polski, Krakowie. Szopki te noszą nazwę krakowskich,  gdyż prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków miasta. Wszystkie szopki posiadają wieże – zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego. Uzupełnieniem wież są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, stojących na środku Rynku Głównego Sukiennic czy też zachowanych budowli obronnych: okrągłej fortecy – Barbakanu i jedynej zachowanej z siedmiu istniejących niegdyś bram wjazdowych do miasta – Bramy Floriańskiej. Byliśmy zachwyceni. Są to szopki niezwykłe. Wykonane przez dorosłych i przez dzieci. Twórcy włożyli w nie wiele pracy. wystawa godna polecenia. Podczas zwiedzania można obejrzeć film – instruktaż jak zrobić szopkę krakowską.

    Po zwiedzeniu szopek krakowskich skierowaliśmy się na ul. Grodzką 38 do Cukierni Ciuciu Artist, do najmniejszej na świecie Fabryki Cukierków. Odbywa się tam produkcja ręczna na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII wiecznych małych manufaktur. W cukierni odbył się pokaz produkcji cukierków i lizaków. Mogliśmy też degustować ciepłego cukierka. Każdy uczeń wykonał własnego lizaka. Warsztaty zakończyły się wręczeniem Certyfikatów Młodego Karmelarza. Wykonane słodycze dzieci zabrały ze sobą do domu, każdy otrzymał  również 60 gramową paczuszkę cukierków. Pogoda i humory dopisywały podczas całej wycieczki, która była bardzo udana.

    Joanna Zięba 

  • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE III

    21.01.2014

    W dniu 20 stycznia 2014 roku w klasie trzeciej odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Pani Dyrektor bardzo ciepło przywitała wszystkich przybyłych gości, składając im serdeczne życzenia. W swoim przemówieniu podkreśliła wielką rolę, jaką pełnią babcie dziadkowie w życiu dzieci. Porównała ich do „skarbów”, o których można poczytać w bajkach. A że o skarby należy dbać, zwróciła się do uczniów, aby na co dzień przynosili swoim babciom i dziadkom tylko i wyłącznie radość, w żadnym wypadku łzy.

    Uczniowie klasy III zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „Niezastąpieni- Babcia i Dziadek”. W rolę zapracowanej w kuchni babci wspaniale wcieliła się Martyna W. , zabieganą mamę doskonale odegrała Patrycja B. , rolę wnuków świetnie zagrali Natalia S. i Łukasz S., natomiast w dostojnego, mądrego dziadka  zamienił się Jakub S. Pozostali uczniowie pięknie wyrecytowali wiersze oraz zaśpiewali piosenki dla swoich kochanych dziadków.

    Występ był bardzo wzruszający i w niejednym oku babci i dziadka błysnęła łza. Po części artystycznej uczniowie złożyli życzenia swoim bliskim i podarowali im własnoręcznie wykonane upominki oraz usiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców.

    Klasa III wraz z wychowawczynią składa serdeczne podziękowania wszystkim Babciom i Dziadkom za tak liczny udział w dzisiejszej uroczystości.

                                                                                               Joanna Krężołek      

  • „PAPIEROSY? NIE, DZIĘKUJĘ! NIE ŚMIERDZĘ!”

    18.01.2014

    Takim hasłem 16 stycznia Koło Teatralne rozpoczęło realizację programu profilaktyczno- edukacyjnego „ Zachowaj trzeźwy umysł”. Celem programu jest dotarcie do jak największej liczby młodych ludzi ( i zwiększenie ich świadomości) z informacjami o szkodliwości palenia papierosów, a także uwrażliwienie uczniów na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem i wykształcenie u dzieci  umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą. W inscenizacji profilaktycznej pt. „Papieros to trucizna” mogliśmy zobaczyć spętanego nałogiem ojca- palacza i jego dzieci , które wdychając dym tytoniowy stają się biernymi palaczami. Jak wielkie szkody wywołuje palenie papierosów w organizmie człowieka pokazały nam, w bardzo obrazowy sposób, słaniające się na scenie,  poszczególne narządy: serce, mózg, żołądek i płuca . Dopełnieniem inscenizacji były plakaty wykonane na lekcji wychowawczej przez klasę V, na których przedstawiono  m.in. szczegółowy skład papierosa oraz  sposoby jak reagować na propozycję:

     „ Może zapalisz?” Pamiętajmy, że każdy uzależniony od nikotyny palacz zaczynał od jednego, zwykle przypadkowego papierosa.

                                                                                                                       Marzena Wawrzeń

  • CZY JA JESTEM INNY?

    17.01.2014

    Zaproponować swoją pomoc? Podejść i odezwać się czy udać, że nie dostrzegłem? To tylko niektóre pytania, jakie być może wielu z nas zadało sobie na widok osoby niepełnosprawnej. W jaki sposób osoba, która nie widzi, nie słyszy lub jest na wózku inwalidzkim, zareaguje na naszą propozycję? Czy odrzuci ją, obawiając się litości? Uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Białym Kościele w czasie warsztatów "Po co nam zmysły?" próbowali pokonać te bariery, przełamać schematy i stereotypy, przezwyciężyć obojętność i strach. Niemałą rolę odgrywał fakt, że prowadzącymi byli niepełnosprawni studenci, z ramienia Wolontariatu Studenckiego "PROJEKTOR". Pokazali oni  uczniom, że świat osoby niepełnosprawnej nie różni się aż tak bardzo od rzeczywistości ludzi zdrowych. Uczniowie wciągnięci w wir zadań, gier i zabaw zespołowych zdawali się nie zauważać niepełnosprawności swoich nauczycieli. A sami prowadzący mają nadzieję, że dzięki ich zaangażowaniu kiedyś w przyszłości jakaś niepełnosprawna osoba nie doświadczy poczucia odrzucenia i wykluczenia ze środowiska.

    Agnieszka Miśkiewicz

     

  • „SZOK” W SZKOLE !!!

    13.01.2014

    13 stycznia w naszej szkole nie okazał się pechowym dniem. W samo południe artyści „Cyrku Szok”, bez areny i wielkiego namiotu, przenieśli nas w magiczny świat iluzji i dziecięcej, spontanicznej radości.

    Cyrkowcy zaprezentowali program artystyczny zawierający elementy żonglerki, tresury zwierząt- pociesznego tańczącego pudla i pary gołębi, oraz sztuki akrobacji.

    Trudnym zadaniem okazała się jazda na jednokołowym rowerku, wymagająca wyjątkowego poczucia równowagi. Najwięcej emocji wywołał jednak występ z udziałem wielkiego pytona. Artystka tańcząc z wężem wyszła do publiczności , aby każdy mógł go dotknąć.

    Jedną z gwiazd występu był clown, ilekroć pojawiał się przed widownią , wywoływał salwę śmiechu. Radosne uśmiechy na twarzach malowały się nie tylko u dzieci, bowiem mistrz humoru zapraszał do wspólnej zabawy także nauczycieli.

    Artyści zagwarantowali publiczności niezapomniane przeżycia . Za świetny występ,  Pani Dyrektor Anna Zajączkowska,  podziękowała ciepłymi słowami , a uczniowie  gromkimi brawami.

                                                                                                                           Marzena Wawrzeń

  • ZIMA NIESTRASZNA NASZEJ ŚWIETLICY

    13.01.2014

    Początek zimy w naszej świetlicy  zaowocował ogromną aktywnością dzieci w poszczególnych sferach działalności. Został rozstrzygnięty zimowy konkurs plastyczny pod hasłem „Zimowe nastroje”. Prace plastyczne urzekły wszystkich swoją niepowtarzalną atmosferą, magią Świąt Bożego Narodzenia, a z drugiej strony stały się zapowiedzią wyczekiwanych z niecierpliwością ulubionych dziecięcych zabaw na śniegu oraz zimowych dyscyplin sportowych. Technika prac była dowolna, stąd ich różnorodność, bogactwo motywów i  wysoki poziom artystyczny. Najbardziej interesująca okazała się praca Alicji Kołodziejczyk  z klasy V wykonana na płótnie i to właśnie dzieło zostało przez jury konkursu najwyżej ocenione.

    Wyniki konkursu plastycznego „Zimowe nastroje”

    NAGRODA SPECJALNA ( praca na płótnie ) – Alicja Kołodziejczyk – kl.5

    I miejsca : Patryk Kołodziejczyk – kl.2;  Julia Synowska – kl.2; Paweł Jabłoński – kl.3;  Gabriela Regulska – kl.3; Jakub Stopa – kl.3; Joanna Jabłońska – kl.5; Julia Jagło – kl.5; Katarzyna Mosur – kl.5; Kacper Rembiesa – kl.5; Damian Janowiak – kl.6

    II miejsca : Michał Kaleta – kl.0; Krystian Marek – kl.0; Szymon Sobesto – kl.0; Filip Szumny – kl.0;  Sandra Kaleta – kl.1; Gabriela Kolarska – kl.1; Magdalena Idzik – kl.2; praca zbiorowa – Zuzanna Ciebień – kl.2, Justyna Grudnik – kl.2, Ewelina Szumny – kl.2, Karolina Szumny – kl.2; Aleksandra Biernat – kl.3; Łukasz Seweryn – kl.3; Martyna Windys – kl.3; Jadwiga Marschalko – kl.5; Ewa Sałęga – kl.5

    III miejsca : Aleksandra Janik – kl.1;  Julia Dudek – kl.2; Patrycja Kurek – kl.2; Nikola Soboń – kl.2; Kinga Ziarkowska – kl.3; Filip Kozierowski – kl.4; praca zbiorowa – Martyna Windys – kl.2, Zuzanna Śledziowska – kl.2; Paulina Rembiesa – kl.3, Magdalena Sałęga – kl.3

    Zwycięzcy konkursu otrzymali piękne nagrody i już obiecali udział w kolejnych artystycznych konkursach .

    W listopadzie w ramach pracy naszego kółka rebusowego wyłoniliśmy zwycięzcę, który otrzymał najwięcej punktów w cotygodniowych zmaganiach umysłowych. Tym razem bezkonkurencyjna okazała się Aleksandra Biernat z klasy III. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Śledziowska z klasy III, a trzecie Kinga Litewka również z klasy III. W grudniu rywalizacja między dziewczynkami była niezwykle zacięta i bardzo trudnym zadaniem okazało się rozstrzygnięcie  naszego konkursu. Wyniki były wyrównane i ostatecznie dwie dziewczynki zdobyły pierwsze miejsca – Patrycja Baran – kl.3 oraz Zuzanna Śledziowska – kl.3. Drugie miejsce zajęła Magdalena Idzik – kl.2. Trzecie miejsca zdobyły uczennice – Julia Dudek – kl.2 oraz Gabriela Regulska – kl.3. Serdecznie gratulujemy ogromnej i wszechstronnej wiedzy, brawo !

    Początek zimy to także wytężona praca naszego kółka ortograficznego w którego przygotowanie prowadzenie mocno  zaangażowane są wolontariuszki z Gimnazjum im. księdza Twardowskiego w Białym Kościele - zresztą absolwentki naszej szkoły – Karolina Bubak oraz Karolina Kolarska. W tym miejscu należy wspomnieć o wolontariacie prowadzonym w naszej świetlicy szkolnej. Wolontariuszki ze wspomnianego  gimnazjum  aktywnie uczestniczą w pracach świetlicy szkolnej, pomagają uczniom świetlicy w odrabianiu zadań domowych, czytają dzieciom bajki terapeutyczne, wykonują wspólnie z naszymi uczniami i wychowawcą świetlicy prace plastyczne.

    Wyniki zmagań  w konkursie „Mistrz ortografii listopada i grudnia

    I miejsce : Tomasz Marschalko  - kl.4 oraz Kamil Michalski – kl.4

    II miejsce : Aleksander Wierzbicki – kl.4

    III miejsce : Arkadiusz Sobesto – kl.4

    Aktywność naszej świetlicy nie tylko zaznacza się w organizowaniu licznych konkursów. Dzieci z naszej świetlicowej gromadki chętnie uczestniczą w zajęciach kółka języka migowego zarówno na poziomie wstępnym ( uczniowie z klasy III  ) jak i  średniozaawansowanym ( uczniowie z klasy V ). Edukacja integracyjna jest jedną z form kształcenia i wychowania dzieci. Nauka języka migowego prowadzona w ramach zajęć świetlicowych ma głównie na celu szerzenie i pogłębienie wiedzy na temat integracji, niepełnosprawności oraz budowanie systemu wartości opartego na szacunku do siebie i drugiego człowieka, przyjaźni i miłości. Obserwacja stałych postępów w przyswajaniu przez dzieci języka migowego przynosi im satysfakcję, mobilizuje je do dalszej nauki oraz wspaniale integruje grupę. Dzieci świetnie się między sobą porozumiewają, odczytują między sobą znaki daktylograficzne i ideograficzne języka migowego. Dzieci nieśmiałe przezwyciężają swoje trudności, współdziałają w zespole, uczą się budować więzi i szanować wzajemną godność. Nauka języka migowego stanowi ważny środek wspomagania rozwoju poznawczego i emocjonalno – społecznego dzieci. Dzieci budują system najwyższych wartości, tworzą obraz człowieka tolerancyjnego, wyrozumiałego, przyjaźnie nastawionego do świata. Rozmowy o niepełnosprawności korzystnie wpływają na ich prawidłowe postawy , kulturę słowa i zachowania już od najmłodszych lat. Uczniowie w pełni realizują założenia integracji i płynnie wcielają je w życie.

    Jesienno – zimowe miesiące dały początek intensywnej nauce języka niemieckiego w naszej świetlicy. Do kółka języka niemieckiego chętnie zapisali się uczniowie z klasy V. Zasadniczym celem naszych zajęć jest przekazanie uczniom podstawowych umiejętności językowych oraz niezbędnych informacji o systemie języka niemieckiego. W nauce tego języka kładziemy nacisk na rozwijanie rozumienia ze słuchu i powtarzania w celu nabycia prawidłowej wymowy, rytmu i intonacji. Uczniowie rozwijają kompetencję językową w zakresie czterech podstawowych sprawności językowych i funkcji komunikacyjnych – słuchania, mówienia, czytania i pisania. Uczniowie przyswajają także informacje o krajach niemieckiego obszaru językowego. Najważniejsze jednak jest, aby rozbudzić u dzieci zainteresowanie nauką języka niemieckiego oraz rozwinąć u nich motywację do systematycznej pracy nad jego przyswojeniem.

    Wychowawca i uczniowie świetlicy mają wciąż wiele pomysłów na ciekawe i różnorodne zajęcia, a twórcza atmosfera sprzyja ich realizowaniu. Nowe zamierzenia i konkursy już w styczniu, a więc do pracy!

     Agnieszka Wnęk
     

     

  • ARTYSTYCZNA ŚWIETLICA ZE STUDENTAMI

    12.01.2014

    18 listopada uczniowie świetlicy rozpoczęli cykl zajęć, realizowanych w ramach wolontariatu studenckiego "Projektor" pod hasłem – artystyczna świetlica. W sumie odbyły się trzy spotkania. Pierwsze z nich z dnia 18.11 dotyczyło sztuki origami. Origami modułowe to odmiana tradycyjnego origami. Polega na konstruowaniu złożonych modeli przy wykorzystaniu modułów. Do tworzenia przedmiotów nie używa się kleju czy nożyczek, jedynie wielu małych papierowych prostokątów, z których składa się moduły chińskie. Na zajęciach dzieci własnoręcznie wykonały ozdoby świąteczne -  papierowe koła w wybranym kolorze. Stworzenie wszystkich elementów wymagało od małych artystów ogromnej cierpliwości (potrzebne były aż 32 małe moduły w dwóch kolorach) i chęci, ale dzieci poradziły sobie świetnie!

    29 listopada odbyły się drugie z kolei zajęcia, które dotyczyły tworzenia własnej kartki świątecznej poprzez wykorzystanie techniki pop upu. Kartki czy książki w stylu pop upu zaskakują odbiorców wyskakującymi papierowymi elementami, które ukazują się po otwarciu danej strony. Jest to bardzo trudna, ale niezwykle efektywna forma dizajnu. Od tradycyjnych książek różni się dodatkowymi elementami 3D, które często posiadają elementy ruchu. Mimo trudności w wycinaniu, składaniu i klejeniu kartek, dzieci poradziły sobie doskonale. Praca wymagała od nich dużej cierpliwości, musiały one dużo kolorować, wycinać, ale także starać się użyć wyobraźni przestrzennej, gdyż nie bez powodu pop up nazywany jest inżynierią papieru.

    Zajęcia trzecie, które odbyły się 19.12 dotyczyły techniki decoupage. Decoupage to bardzo popularna forma ozdabiania przedmiotów. Przy użyciu serwetki, specjalnego kleju oraz lakieru można przenieść dowolny motyw na przedmiot (przeważnie drewniany). 

    Na zajęciach dzieci tworzyły drewniane zakładki z pięknymi wzorami. Po oczyszczeniu deseczki, wybierały wzór, wycinały go po czym naklejały na deseczkę. Po raz kolejny efekty były wspaniałe ! Bardzo dziękujemy przemiłym Paniom wolontariuszkom - studentkom za przygotowanie i przeprowadzenie tak ciekawych, inspirujących i motywujących do dalszej pracy zajęć.

    Agnieszka Wnęk

     

  • JASEŁKA W KOŚCIELE

    12.01.2014

    Jest niedzielne, chłodne popołudnie. Za oknem pada deszcz i wieje silny wiatr. Jednak pomimo tej pogody do kościoła parafialnego w Białym Kościele podąża wiele osób. Wśród nich jest Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele – Pani Anna Zajączkowska i uczniowie szkoły, głównie czwartoklasiści. Za chwilę będą przedstawiać przed szeroką publicznością jasełka. Jeszcze tylko zmiana kostiumów, nastrojenie instrumentów i … zaczęło się. Emocje sięgnęły zenitu. Drżenie serca, drżenie głosu… Czy się uda? Wystarczyły jednak pierwsze słowa, pierwsze muzyczne takty, by uczniowie poczuli się pewnie.

    W pięknych kostiumach na tle bożonarodzeniowej scenerii nasi młodzi artyści zaprezentowali swoim rodzicom, dziadkom i znajomym jasełka, które w swej treści nawiązywały do szkolnej rzeczywistości. Przedstawienie wywarło na wszystkich ogromne wrażenie i zakończyło się gromkimi brawami. Na koniec uczniowie złożyli serdeczne życzenia swoim babciom i dziadziusiom z racji zbliżającego się ich święta.

    Jasełka odbyły się w kościele dzięki gościnności ks. proboszcza Marka Wcisło. Szczególne podziękowania należą się aktorom – uczniom klasy czwartej oraz Szymonowi Windysowi i Mateuszowi Kowalskiemu z kl. VI, którzy w ostatniej chwili zastąpili chorych kolegów. Nad stroną muzyczną czuwał niezastąpiony Pan Jarosław Janecki. Pod jego okiem uczniowie pięknie kolędowali oraz grali na instrumentach: Jadwiga Marschalko – skrzypce, Tomasz Marschalko – keyboard, Julia Szumna – saksofon altowy. Jasełka nie miałyby tak pięknej, tajemniczej oprawy gdyby nie rodzice. To oni zadbali o kostiumy i elementy scenografii. Serdecznie wszystkim dziękujemy i gratulujemy.

    Renata Windys

  • PIERWSZAKI W BIBLIOTECE!

    10.01.2014

    Dnia 10 stycznia 2014 r. uczniowie klasy pierwszej zostali zapisani do biblioteki szkolnej. Młodzi czytelnicy podpisali karty biblioteczne, wypożyczyli swoje pierwsze książki oraz zapoznali się z metodą wypożyczania książek. Uczniowie otrzymali również symboliczne pamiątki, zachęcające do częstego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. W tej uroczystej lekcji prowadzonej przez p. Anitę Różycką wzięły również udział uczennice z klasy V, które pomagały przy realizacji zajęć.

    Anita Różycka
     

  • NAJCZYSTSZA KLASA GRUDNIA !

    06.01.2014

    Sekcja porządkowa Samorządu Uczniowskiego  podsumowała grudniowe wyniki konkursu czystości w klasach.

    Najwyższą punktacją mogą poszczycić się dwie klasy -  klasa I pod kierunkiem wychowawczyni Pani Renaty Szlachty oraz klasa II pod kierunkiem wychowawczyni Pani Joanny Zięby. Na drugim miejscu uplasowała się klasa V pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marzeny Wawrzeń.

     Wszystkim klasom gratulujemy i życzymy utrzymania dbałości o estetykę i porządku w swoich salach. Rozprawmy się z bałaganem w Nowym 2014 Roku!

    Agnieszka Wnęk

  • SUKCES MATEMATYCZNY!

    06.01.2014

    W etapie rejonowym Małopolskiego Konkursu Matematycznego zorganizowanego przez Kuratora Oświaty w Krakowie brało udział czworo szóstoklasistów naszej szkoły: Aneta Kutaj, Wojciech Litewka, Wojciech Seweryn i Szymon Windys. 4 grudnia zmagali się oni z trudnymi i złożonymi zadaniami matematycznymi w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie. Walczyli dzielnie uzyskując wysokie wyniki. Najwyższy rezultat spośród naszych uczniów uzyskał Wojciech Litewka, który został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego konkursu. Kolejne zmagania konkursowe odbędą się 4 marca. Gratulujemy naszym szkolnym matematykom i trzymamy kciuki za Wojtka Litewkę.

    Renata Windys

  • WALCZYMY DALEJ!

    03.01.2014

    W X Jubileuszowym Ogólnopolskim  Konkursie Polonistycznym „ Z poprawna polszczyzną na co dzień”  pod Patronatem KNP przy Polskiej Akademii Nauk najlepsze wyniki uzyskali następujący uczniowie:

    Klasa IV

    Arkadiusz Janik

    Filip Kozierowski

    Przemysław Litewka

     

    Klasa V

    Alicja Kołodziejczyk

    Ewa Szopa

     

    Klasa VI

    Jakub Seweryn

    Karolina Szeleźnik

     

    Do drugiego etapu konkursu, który odbędzie się już 16 stycznia, przeszedł Arkadiusz Janik z klasy IV.

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za szkolnego mistrza języka polskiego!

     

                                                                                                                      Marzena Wawrzeń

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć