10 kwietnia 2014r. uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Sprawdzian składał się z dwóch części: z języka polskiego i matematyki. Na napisanie testu uczniowie mieli w sumie 90 minut z 15-minutową przerwą. Przed rozpoczęciem pisania obejrzeli film terapeutyczny, mający na celu zmniejszenie napięcia spowodowanego stresem. Bohaterem filmu był Bratek, z którym uczniowie wykonywali ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające. Teraz nie pozostaje nam nic innego, tylko trzymać kciuki za naszych trzecioklasistów, aby wyniki sprawdzianu okazały się jak najlepsze.
Joanna Krężołek
W związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II najmłodsze dzieci z klas. 0, I, II i III w dniu 4 kwietnia pojechały do Multikina na film pt. "Karol, który został świętym". To pierwszy kinowy film dla dzieci o Janie Pawle II. W przystępnej i atrakcyjnej formie, w połączeniu animacji z materiałem dokumentalnym, przybliżył dzieciom postać Ojca Świętego - papieża Polaka. W filmie mogliśmy też usłyszeć ulubione melodie Jana Pawła II oraz znane wszystkim dzieciom piosenki Arki Noego. Sam film jest godny polecenia, gdyż ukazane w nim wartości są aktualne po dzień dzisiejszy. Nasi uczniowie mieli doskonałą lekcję nie tylko religii, ale i moralności.
Joanna Krężołek
Szanowni Rodzice,
uprzejmie informuję, iż listy dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej są wywieszone na korytarzach naszej szkoły. W związku z wolnymi miejscami w oddziale przedszkolnym (rocznik 2008 -urodzeni między 01.07. a 31.12. - oraz 2009) oraz w klasie pierwszej (rocznik 2007, 2008,), w dniach od 11.04. 2014 r. do 16. 04. 2014 r. odbędzie się uzupełniające postępowanie rekrutacyjne.
Anna Zajączkowska
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
W związku nadejściem upragnionej wiosny Samorząd Uczniowski zorganizował i ostatecznie podsumował konkurs plastyczny pt. „Kolorowa wiosna”. Uczniowie naszej szkoły zdążyli już poczuć powiew tej wyczekiwanej pory roku, co zaowocowało niezwykle pięknie wykonanymi przez nich pracami plastycznymi. W swoich dziełach zawarli oni wszystko to, co w wiośnie najcudowniejsze, a więc światło, grę wesołych barw, radość, lekkość, zwiewność i fantazję. Zdecydowanie najbardziej urzekła wszystkich praca wykonana na płótnie przez uczennicę klasy V – Alicję Kołodziejczyk, która otrzymała jednogłośnie pierwsze miejsce. Pozostali uczniowie, którzy wzięli udział we wspomnianym konkursie otrzymali wyróżnienia, a są to: Jan Jagło - OP, Aleksandra Janik – klasa I, Julia Pawlik - klasa I, Patryk Kołodziejczyk – klasa II, Patrycja Kurek – klasa II, Joanna Jabłońska – klasa V, Julia Jagło – klasa V, Joanna Koczułap – klasa V, Jadwiga Marschalko – klasa V, Katarzyna Mosur – klasa V.
Nagrody pocieszenia otrzymali uczniowie: Gabriela Kolarska – klasa I, Magdalena Idzik – klasa II, Wojciech Siudy – klasa II, Jakub Kowalski - klasa III.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy do czynnego korzystania z uroków wiosny!
Agnieszka Wnęk
W naszej świetlicy radośnie zawitała już wiosna. Możemy się o tym przekonać podziwiając wystrój świetlicowej sali, urzekający pełną paletą wiosennych barw, kwiatów, radosnych witraży w oknach. Na ściennych gazetkach widnieje wiosenne orgiami w kształcie kwiatów, pojawiły się też piękne wielkanocne dekoracje. Ta miła, ciepła i słoneczna atmosfera sprzyja pełnej aktywności pracy i zabawie w naszej świetlicy. W marcu rozstrzygnęliśmy kolejny konkurs omnibusa. Mistrzem „mądrej główki” został, już po raz drugi, uczeń klasy drugiej Patryk Kołodziejczyk. Należy podkreślić fakt, iż w ogóle uczniowie klasy drugiej w marcu właśnie w naszym wiedzowym konkursie święcili istne triumfy. Na drugim miejscu uplasowała się także uczennica klasy drugiej Karolina Szumny, a na trzecim znów drugoklasistka – Julia Synowska. Brawo!
Z kolei mistrzem szachowym marca został, niepokonany jak dotąd, uczeń klasy czwartej – Kamil Michalski. Tuż za nim dzielnie podążyli Przemek Litewka – kl.4, Jakub Kurek – kl.4; Olek Wierzbicki – kl.4. Gratulujemy chłopcom z klasy czwartej ogromnej wiedzy, inteligencji, błyskotliwości i opanowania sztuki logicznej strategii. Natomiast największą niespodziankę w marcu sprawił uczeń klasy czwartej Jakub Kurek, który pokonał swoich kolegów w potyczkach ortograficznych i został mistrzem ortografii marca. Kuba poczynił duże postępy w nauce ortografii i wszyscy mocno trzymamy kciuki za jego kolejne sukcesy. Aktywnie rozpoczęliśmy wiosnę w naszej świetlicy, prężnie działa kółko pomocy koleżeńskiej. Uczniowie klas starszych chętnie i z dużym zaangażowaniem pomagają młodszym kolegom w odrabianiu prac domowych i wykonywaniu prac plastycznych. Przed nami kolejne szkolne wyzwania, ale słoneczna pogoda i rodzinna atmosfera panująca w naszej świetlicy bardzo pomoże nam wyjść im mężnie naprzeciw.
Agnieszka Wnęk
Pokolenie rodziców i nauczycieli należy do pokolenia Jana Pawła II. Była to postać, którą znali, bądź z osobistych wizyt w Rzymie, z przyjazdów Jana Pawła II do Polski, bądź z częstego oglądania Papieża w telewizji. Był on bardzo znany. Ale co mogą powiedzieć dzieci, które Jana Pawła II znają tylko z opowiadań lub ze zdjęć? Kim on jest dla nich? W tym celu został pomyślany gminny konkurs plastyczny o bł. Janie Pawle II pt. „Życie Karola Wojtyły – Papieża Polaka - Świętego”. Uczniowie szkół podstawowych z Gminy Wielka Wieś mogli różnymi metodami plastycznymi przekazać nam: jak widzą i kim dla nich jest Jan Paweł II. Wybrane prace, które dostarczyli nauczyciele ze szkół podstawowych zostały nagrodzone podczas Wieczornicy poświęconej Janowi Pawłowi z okazji 9 rocznicy odejścia do Domu Ojca oraz z okazji zbliżającej się jego kanonizacji. Dwóch uczniów z naszej szkoły zostało nagrodzonych dyplomem, plakatem i książkami za zajęcie drugiego (Paweł Jabłoński, kl. III) i trzeciego (Damian Janowiak, kl.VI) miejsca. Serdecznie im gratulujemy!
Przemysław Ryś
Dnia 25 marca w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbyło się spotkanie kla szóstych z tereny naszej gminy w ramach projektu "Wieczór z Rzecznikiem" przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. W czasie spotkania uczniowie uczestniczyli w pokazie filmu o 9-letniej dziewczynce z Nepalu. Po filmie odczytano fragment książki "Mam prawo" G.Kasdepke oraz odbyła się dyskusja nad prawami i obowiązkami dziecka.
Anita Różycka
Z przyczyn organizacyjnych zmianie ulega godzina rozpoczęcia rekolekcji dla klas 0-III w poniedziałek 7 IV 2014 r. - rekolekcje rozpoczną się o godzinie 11.30, powrót do szkoły ok. 12.30. Środa – zgodnie z harmonogramem.
Parafia pw. św. Mikołaja w Białym Kościele w dniach 6 – 9 kwietnia br. organizuje rekolekcje wielkopostne. Po uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem planu rekolekcji, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele zwalnia uczniów, którzy wezmą udział w rekolekcjach z zajęć dydaktyczno-wychowawczych zgodnie z poniższym harmonogramem. Uczniowie, których rodzice zadeklarują udział w rekolekcjach, pod opieką wyznaczonych nauczycieli udają się ze szkoły do kościoła. Po zakończeniu rekolekcji uczniowie OP, klas I,II, III wracają do szkoły na świetlicę, skąd są odbierani przez rodziców/opiekunów prawnych, sami wracają do domów lub też czekają na przyjazd gimbusa/busa. Uczniowie klas IV-VI w zależności od deklaracji rodziców mogą wracać do domu bezpośrednio z kościoła. Uczniowie, którzy nie biorą udziału w rekolekcjach mają zapewnioną opiekę w szkole.
W celu zapewnienia wszystkim uczniom szkoły bezpieczeństwa i właściwej opieki w trakcie organizowanych rekolekcji prosimy Rodziców o wypełnienie deklaracji, które otrzymali uczniowie.
Bus do Prądnika Korzkiewskiego odjeżdża ok. godz. 14.50, gimbusy kursują w tych dniach bez zmian.
Zajęcia dodatkowe z j. angielskiego w poniedziałek odbędą się bez zmian.
Zajęcia prowadzone przez GOKiS (aerobik w szkole i piłka nożna na hali) odbędą się w środę bez zmian.
HARMONOGRAM REKOLEKCJI
OP, KLASY I,II, III |
KLASY IV,V,VI |
PONIEDZIAŁEK 7 IV 2014 r.
11.50 – planowane wyjście do kościoła 12.00 – 13.00 – nauka rekolekcyjna ok. 13.00 – powrót do szkoły |
PONIEDZIAŁEK 7 IV 2014 r.
13.20 – planowane wyjście do kościoła 13.30 – 14.30 – nauka rekolekcyjna ok. 14.30 – powrót do szkoły (wg deklaracji)
|
WTOREK 8 IV – ZAJĘCIA W SZKOLE BEZ ZMIAN |
WTOREK 8 IV – ZAJĘCIA W SZKOLE BEZ ZMIAN |
ŚRODA 9 IV
11.50 – planowane wyjście do kościoła 12.00 – 13.00 – nauka rekolekcyjna Ok. 13.00 – powrót do szkoły
|
ŚRODA 9 IV
13.20 – planowane wyjście do kościoła 13.30 – 14.30 – nauka rekolekcyjna Ok. 14.30 – powrót do szkoły (wg deklaracji)
|
Akcja ta ma na celu zbiórkę środków czystości dla dzieci z najuboższych rodzin. Zebrane środki dostarczymy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi, następnie za pośrednictwem pracowników socjalnych zostaną one przekazane dla najbardziej potrzebujących dzieci.
Zbieramy: mydła, szampony, ręczniki, pasty i szczoteczki do zębów, proszki bądź płyny do prania, środki czystości do kuchni, łazienki, podłogi…
Jednym słowem, wszystko, co pomaga utrzymać czystość w domu i samemu być czystym.
Środki czystości można przynosić do sekretariatu szkoły do końca kwietnia 2014 r.
KOMUNIKAT
1. Wtorek 1 kwietnia 2014 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ze względu na odbywający się sprawdzian w klasie szóstej szkoły podstawowej. Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-V nie przychodzą wtedy do szkoły.
2. We wtorek 8 kwietnia 2014 r. nieczynna będzie stołówka szkolna. Tego dnia nie będą wydawane obiady.
W poniedziałek, 31 marca 2014 r., uczniowie klas IV – VI odbyli podróż w czasie i przenieśli się do średniowiecznego Krakowa zwiedzając Podziemia Rynku Głównego. Przechodząc przez magiczny ekran z pary wodnej cofnęli się o 700 lat. Usłyszeli gwar handlowy dochodzący z Sukiennic: turkot wozów, rżenie koni, skrzypienie wagi, nawoływania kupców, hejnał z wieży Mariackiej. Wędrując pod ziemią podświetlonymi i przeszklonymi szlakami uczniowie obserwowali średniowieczne bruki, fragmenty zabudowań z czasów Kazimierza Wielkiego, kramy i warsztaty rzemieślnicze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dawne jednostki miary i wagi. Każdy zwiedzający mógł sprawdzić, ile wynosi jego waga wyrażona m. in. w funtach, obolach lub kamieniach. Najwięcej emocji wzbudziło jednak cmentarzysko z XI wieku. Wędrując podziemną trasą uczniowie oglądali wiele oryginalnych zabytków wydobytych podczas wykopalisk. W dużej mierze były to przedmioty codziennego użytku: monety, odważniki, elementy biżuterii. Oprócz historycznych eksponatów zwiedzający mogli zobaczyć modele trójwymiarowe na ekranach dotykowych. Wystawa zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Była świetną lekcją historii. Pomogła uczniom nie tylko zrozumieć rolę średniowiecznego Krakowa, ale również poczuć atmosferę tamtych czasów.
Renata Windys
W piątek 28 marca 2014r. uczniowie klasy czwartej przynieśli do szkoły wiele interesujących przedmiotów, a nawet całych kolekcji z dawnych lat. Mogliśmy zobaczyć m. in. 150-letnie bukłaki, manierkę, młynki do kawy i pieprzu, wiekową srebrną popielnicę oraz matrycę do opłatków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też ponad stuletnia lampa stajenna i elementy końskiej uprzęży. Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem oglądali kolekcję znaczków, płyt gramofonowych oraz gazet z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Czwartoklasiści z wielkim zaangażowaniem opowiadali o przyniesionych przedmiotach, przedstawiali ich krótką historię, omawiali zastosowanie. Była to świetna okazja do pogłębienia wiedzy i porównania czasów dawnych z dniem dzisiejszym.
Renata Windys
27 marca 2014 r. uczniowie z klasy II i III przed udaniem się do Modlnicy na Przegląd Grup Tanecznych, zaprezentowali całej społeczności szkolnej tańce przygotowane pod kierunkiem Pana Jarosława Janeckiego.
Poloneza i krakowiaka zatańczyli uczniowie z klasy II w składzie: Zuzanna CIEBIEŃ, Justyna GRUDNIK, Magdalena IDZIK, Arkadiusz KOŁODZIEJCZYK, Patryk KOŁODZIEJCZYK, Patrycja KUREK, Paulina NIEMIROWSKA, Wojciech SIUDY, Karolina SZUMNY, Ewelina SZUMNY, Nikola SOBOŃ, Michał WOŹNIAK oraz uczniowie z klasy III: Martyna WINDYS, Łukasz SEWERYN.
Taniec góralski zatańczyli uczniowie z klasy III w składzie: Maciej GÓRKA, Kacper GRUDNIK, Paweł JABŁOŃSKI, Paweł KOWALSKI, Łukasz SEWERYN, Paweł SEWERYN, Krystian SZOPA, Jakub STOPA.
Tak odbyła się próba generalna przed występami w Modlnicy.
W Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Modlnicy odbył się już IV Międzyszkolny Przegląd Grup Tanecznych. Oprócz naszej szkoły wystąpili również uczniowie ze szkół w Bęble, Modlnicy, Modlniczki i Wielkiej Wsi. Na początku, prowadząca imprezę, Pani Elżbieta Siniewicz powitała wszystkich tancerzy, ich opiekunów oraz przybyłych gości. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Nowak, powitała wszystkich przybyłych i wyraziła swoja radość z tak licznej reprezentacji tancerzy z wielu szkół naszej gminy.
Występy rozpoczęła nasza szkoła uroczystym polonezem w wykonaniu uczniów z klasy II i III. Po zakończeniu tego tańca uczniowie z klasy III zaprezentowali taniec góralski. Krakowiak to trzeci taniec zatańczony przez uczniów klasy II i III z naszej szkoły. Po zakończeniu naszego występu podziwialiśmy piękne stroje i tańce w wykonaniu pozostałych grup tanecznych. Wszystkie grupy zatańczyły z wielkim zaangażowaniem, prezentując wysokie umiejętności taneczne, słusznie otrzymując gromkie brawa. Pani Elżbieta Siniewicz w przerwie między występami przybliżała postać Józefa Lachnera (1907-1990) i Oskara Kolberga (1814-1890). Przypomniała, że Józef Lachner był wybitnym znawcą i zbieraczem folkloru muzycznego. Przez długie lata był kierownikiem tutejszej szkoły. Natomiast w lutym bieżącego roku minęło 200 lat od urodzin Oskara Kolberga, kompozytora, folklorysty. Etnografia była główną dziedziną jaką się zajmował. W Modlnicy mieszkał u brata Józefa przez 13 lat.
Na zakończenie spotkania zagrali i zaśpiewali uczniowie zespołu kierowanego przez Pana Dariusza Konieczkowicza. Pani Dyrektor Dorota Nowak omówiła cechy charakterystyczne gorsetów stroju krakowskiego, następnie podziękowała wszystkim uczestnikom za wkład pracy i zaangażowanie. Każda szkoła otrzymała pamiątkowe dyplomy i książki. Pani Elżbieta Siniewicz żegnając się serdecznie zaprosiła wszystkich za rok.
Uczniowie zostali jeszcze ugoszczeni słodkim poczęstunkiem. Na tym zakończyliśmy wizytę w gościnnej Szkole Podstawowej w Modlnicy.
Wszystkie dzieci szczęśliwe i zadowolone z bardzo dobrego występu, wróciły do Białego Kościoła z ogromem wspaniałych przeżyć.
W tym miejscu szczególnie serdecznie pragnę podziękować Panu Jarosławowi Janeckiemu - nauczycielowi muzyki, za przygotowanie dzieci do występu na IV Międzyszkolnym Przeglądzie Grup Tanecznych w Modlnicy. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom za przygotowanie profesjonalnych strojów oraz za pomoc podczas samych występów. Dziękuję również Pani Barbarze Szostek za opiekę nad dziećmi.
Do zobaczenia na V Przeglądzie Szkolnych Grup Tanecznych.
Joanna Zięba
Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii, zawierających metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć), które nie ulegają neutralizacji i redukcji oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan. Baterie mają bardzo krótki żywot i szybko trafiają do kosza, a uwalniane z nich metale ciężkie oraz cały szereg substancji toksycznych lub żrących wchodzących w skład baterii stanowią poważne zagrożenie. Bez względu na fakt, iż używane w Polsce baterie w zależności od ich rodzaju, zawierają różną ilość substancji szkodliwych dla środowiska, należy zbierać wszystkie zużyte baterie i przekazywać je do punktów selektywnej zbiórki, gdyż niezależnie od ich składu chemicznego, ich wpływ na nasze życie i zdrowie nie jest obojętny. Odzyskanie baterii i ich odpowiednie przetworzenie jest możliwe tylko po oddzieleniu ich od strumienia pozostałych odpadów komunalnych. Wiele niebezpiecznych dla środowiska baterii kończy swój żywot na śmietniku, ponieważ tylko niektórzy z nas segregują odpady w swoich gospodarstwach domowych. Fakt ten często wynika z niewiedzy na temat prawidłowego postępowania z różnymi odpadami komunalnymi oraz braku świadomości o szkodliwości baterii dla środowiska naturalnego. Traktując wszystkie baterie i akumulatory jako odpady niebezpieczne uchronimy siebie i środowisko naturalne od ich szkodliwego wpływu. Samorząd Uczniowski naszej szkoły apeluje do całej społeczności szkolnej o przynoszenie do naszej szkoły zużytych baterii lub nawet akumulatorów. Wszystkie te materiały będą zbierane do specjalnych pojemników przywiezionych przez organizatora tej akcji – Spółkę Reba – Organizację Odzysku z siedzibą w Warszawie. Pamiętajmy jeżeli zdecydujemy się na zbieranie zużytych baterii i oddawanie ich do naszego szkolnego punktu selektywnej zbiórki zadbamy o środowisko naturalne dla siebie i dla przyszłych pokoleń.
Agnieszka Wnęk
Jak dobrze wszyscy wiemy, zwierzęta są nieodłącznym towarzyszem człowieka. Większość z nas ma swojego ulubieńca lub marzy, że kiedyś będzie miało psa, kota lub choćby kanarka. Co takiego jest w zwierzętach, że tak chętnie się nimi otaczamy? Dlaczego czynimy je powiernikami swoich uczuć i niewypowiedzianych myśli? Niewątpliwie zwierzęta uaktywniają ukrytą w nas wrażliwość, dobroć, pozwalają się otworzyć i poczuć bezpiecznie. Przebywanie ze zwierzętami ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na ludzi. Dzieci, dorośli, starsi, zdrowi i chorzy – dla każdego z nas zwierzę może być lekarzem, przyjacielem czy psychologiem. Ale teraz spróbujmy się zastanowić, czy my jako istoty ludzkie możemy pomóc zwierzętom, które nigdy nie znalazły swojego domu, są samotne, mieszkają w schronisku. A może jesteśmy w stanie dać im coś dobrego, płynącego z serca, zrozumienia i współczucia dla ich trudnego, nieszczęśliwego losu. Spróbujmy im pomóc, wzbogacić ich życie, uczynić je piękniejszym i zdrowszym. Samorząd Uczniowski naszej szkoły wraz ze swoim opiekunem Panią Agnieszką Wnęk nawiązał kontakt ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie prowadzonym przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. W schronisku tym znajduje się wiele spragnionych uczucia i domu psów i kotów, które z utęsknieniem czekają na ludzi chcących dać im prawdziwy dom i opiekę. W chwili obecnej w schronisku przebywa około 520 psów i około 110 kotów. W jaki sposób możemy im pomóc? Jako społeczność uczniowska zachęcamy wszystkich uczniów i ich Rodziców do zbiórki darów na rzecz wspomnianego schroniska. Będziemy zbierać :
Dodatkowo możemy też zebrać;
Otwórzmy nasze serca na los tych biednych zwierzaków, pomóżmy im przetrwać ich trudne i nieszczęśliwe życie !
Agnieszka Wnęk
22 marca 2014r. w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele odbyła się VI edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego . Myślą przewodnią w tym roku były słowa ks. J. Twardowskiego „ Tak naprawdę samotni jesteśmy wtedy, kiedy sami od ludzi odchodzimy”. Naszą szkołę reprezentowali Paweł Budziak z kl. V oraz Patryk Jopek z kl. VI. Chłopcy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich, zachwycili słuchaczy i jury ciekawą interpretacją trudnych, ale bardzo pięknych utworów ks. Twardowskiego. Wynik komisji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, bowiem obaj zostali laureatami konkursu:
Paweł Budziak -miejsce I
Patryk Jopek -miejsce II oraz Nagroda Publiczności.
Aby umilić czas oczekiwania na werdykt jury Koło Teatralne z naszej szkoły wystawiło sztukę na motywach książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego „Mały Książę”. Bohater w ciągu swej międzyplanetarnej podróży spotyka 6 ludzi, którzy przedstawiają jakąś negatywną cechą człowieka. I tak, spotyka Króla( Kasia Mosur), który wszystkim rozkazuje (choć nie miał żadnego poddanego); Próżnego( Ewa Szopa), oczekującego ciągłych oklasków i pochwał; Bankierów (Ola Woźniczka, Ola Żurek, Karolina Szeleźnik, Aneta Kutaj) liczących bez przerwy gwiazdy; Węża- kusiciela( Jadzia Marschalko). Na ostatniej planecie natrafia na Geografa( Ola Cąber), który radzi mu odwiedzenie Ziemi. Chłopiec korzysta z propozycji geografa i udaje się na tą właśnie planetę. W rolę Małego Księcia profesjonalnie wcieliła się Alicja Kołodziejczyk. Lis ( Ewa Sałęga) wypowiada najważniejsze sentencje w całym utworze i uczy Małego Księcia podstawowych wartości, pokazując przy okazji czym naprawdę jest przyjaźń. Tłumaczy naszemu małemu bohaterowi, że jest się odpowiedzialnym za wszystko, co się oswoi. Wspomina też, że dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
Po konkursie wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na pyszne słodkości upieczone przez gimnazjalistów w ramach projektu „ Kuchnia w literaturze”.
Serdecznie gratulujemy laureatom : Pawłowi i Patrykowi oraz dziękujemy dziewczynkom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie sztuki.
Marzena Wawrzeń
W związku ze zmianą Regulaminu stołówki szkolnej informujemy, iż opłat za obiady za miesiąc kwiecień należy dokonywaćw sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 13.30.
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, czyli 21 marca. Wiosna to jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego.
Dnia 21 marca 2014 r. (piątek) w pierwszym dniu astronomicznej wiosny uczniowie naszej szkoły przynieśli marzanny- kukły wykonane ze słomy, owinięte, ubrane w materiały, ozdobione wstążkami i koralami, kapeluszami itp. Marzanna to słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć, jak również kukła przedstawiająca boginię, którą w rytualny sposób palona bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. My potraktowaliśmy ten dawny obyczaj pół żartem pół serio, jako przede wszystkim doskonałą okazję do integracji z jednej strony naszej społeczności szkolnej z drugiej zaś również rodzin, bo jak się okazało w rozmowach z dziećmi i rodzicami, całe rodziny brały udział w robieniu marzann: począwszy od uczniów, ich rodzeństwa, rodziców po, ciocie, wujków babcie i dziadków!
Przed wyjściem orszaku z marzannami jury w składzie: Pani dyrektor Anna Zajączkowska, Pani Agnieszka Miśkiewicz i Pani Danuta Wachowicz przyznało następujące miejsca w poszczególnych klasach w konkursie na „Najpiękniejszą Marzannę”:
oddział przedszkolny:
I miejsce
• Jakub PROCHAL
• Szymon SOBESTO
• Dominik KRAWIEC
II miejsce
• Filip SZUMNY
• Michał KALETA
• Kamil SZUMNY
• Łukasz BUDZIAK
• Bartosz KĘDZIOR
• Mateusz LITEWKA
• Gabriela ZIARKOWSKA
• Jan JAGŁO
• Maksymilian WALIŁKO
• Mikołaj ZDYBAŁ
• Krystian MAREK
klasa pierwsza
I miejsce
• Kinga WOLAK
• Dawid LITEWKA
II miejsce
• Gabriela Kolarska
• Małgorzata KLUCZEWSKA
III miejsce
• Nadia ZIARKO
• Karolina SIUDY
• Sandra KALETA
klasa druga
I miejsce
• Michał WOŹNIAK
• Ewelina i Karolina SZUMNY
• Nikola SOBOŃ
II miejsce
• Arkadiusz KOŁODZIEJCZYK
• Zuzanna CIEBIEŃ
• Justyna GRUDNIK
III miejsce
• Wojciech SIUDY
• Julia SYNOWSKA
• Patrycja KUREK
klasa trzecia
I miejsce
• Patrycja BARAN
• Aleksandra BIERNAT
II miejsce
• Kacper GRUDNIK
• Paweł JABŁOŃSKI, Łukasz SEWERYN, Jakub STOPA - (praca zespołowa).
Jak nakazuje tradycja związana ze starosłowiańskim zwyczajem uczniowie klas: „0”, I , II, III i IV, wraz ze swoimi wychowawczymi: p. Dorotą Jagło, p. Renatą Szlachtą, p. Joanną Ziębą, p. Joanna Krężołek, i p. Renatą Windys oraz p. Agatą Mosur, wyruszyli w dziecięcym orszaku z marzannami w kolorowym pochodzie, drogami Białego Kościoła. Po dojściu w okolice cmentarza i po wyrecytowaniu wiersza:
MARZANNA
Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno
Zrób miejsce wiośnie,
Uciekaj gdzie pieprz rośnie
Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno
Pięknie cię żegnamy
Bo wiosnę witamy
wszystkie marzanny zostały spalone. Wiosna została przywołana, a zima przepędzona. Nad bezpieczeństwem czuwał p. Stanisław Fremel. Z radością i śpiewem na ustach wróciliśmy do szkoły. Uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią, po spaleniu marzanny, spacerowali jeszcze po okolicy w poszukiwaniu oznak wiosny.
Tak zakończył się pierwszy dzień wiosny w Szkole Podstawowej w Białym Kościele. A dzień ten był słoneczny, niebo błękitne. Wspaniała widoczność ośnieżonych Tatr. Czuło się wiosnę w przyrodzie.
Joanna Zięba
O bezpieczeństwie na drodze każdy z nas słyszy. Załóż kamizelkę, element odblaskowy, patrz w prawo i lewo zanim przejdziesz przez ulicę. Ale czy słyszymy o bezpieczeństwie w internecie? Przecież tam też są drogi, skrzyżowania, niebezpieczni kierowcy... Czy uczymy się bezpiecznego korzystania z internetu i komputera? Czy wolno podawać swój adres? Numer telefonu? Przesyłać zdjęcia z nad morza?
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sieci z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w Polsce jest obchodzony po raz 10. Ma on pomóc dzieciom i młodzieży w poruszaniu się po internecie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz pomaga rozwijać swoje zainteresowania właśnie przy pomocy internetu. Dzięki życzliwości Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi uczniowie mogli zobaczyć prezentację multimedialną o korzyściach i zagrożeniach płynących z serfowania po sieci. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali prezentację i krótkie filmiki z Fundacji Orange o tematyce bezpieczeństwa i zostali zachęceni do mądrego korzystania z Internetu.
Przemysław Ryś