Dnia 23 września kandydaci do Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali całej społeczności uczniowskiej swoje programy wyborcze. „Wiec przedwyborczy” rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Zajączkowska , która serdecznie zachęciła kandydatów do prezentacji, dodając im otuchy i pewności siebie. Następnie głos oddano już tylko i wyłącznie kandydatom. Uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć znakomicie przygotowane programy wyborcze , plakaty i niezwykłe prezentacje. Wystąpienia miały charakter indywidualny i zespołowy. Wśród licznych propozycji kandydatów znalazły się między innymi akcje charytatywne, akcje integrujące społeczność szkolną takie jak np. Dzień Spódnicy i Krawata, konkursy wiedzowe, muzyczne i taneczne, pomoc koleżeńska, dyżury uczniowskie i inne. Atmosfera prezentacji była wyśmienita, bardzo wesoła i niepowtarzalna. Wszyscy znakomicie się bawili nie wyłączając Pani Dyrektor i całego obecnego na prezentacji grona pedagogicznego. Społeczność szkolną szczególnie zainteresowało i rozbawiło przedstawienie autorskie uczniów z klasy VI, będące inteligentną satyrą na środki masowego przekazu, w tym głównie na informacyjne programy telewizyjne. Jednak nie był to koniec atrakcyjnych prezentacji. Nikt chyba nie spodziewał się , że zaledwie trójka uczniów także z klasy VI zachęci wszystkich obecnych na prezentacji uczniów i nauczycieli do wspólnej, wręcz niekończącej się zabawy, pełnej radosnej muzyki, wspólnych śpiewów i tańców. Takie zachowanie uczniów przekonuje do tego, że społeczność naszej szkoły jest wspaniale zintegrowana, wszyscy się świetnie znają, rozumieją i doskonale wspólnie bawią. Nie obca jest im wzajemna pomoc, koleżeńska postawa wobec siebie, tolerancja i przyjaźń. Tak ukształtowane wartości pozwolą wyborcom z klas II – VI dokonać świadomego i dojrzałego wyboru swoich kandydatów. Uwaga wybory do Samorządu Uczniowskiego już 1 października !
Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego z klasy IV:
Patrycja Baran, Aleksandra Biernat, Amelia Cąber, Maja Derwisz, Kinga Litewka, Gabriela Regulska, Paulina Rembiesa, Zuzanna Śledziowska, Martyna Windys
Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego z klasy V:
Arkadiusz Janik, Filip Kozierowski, Julia Krzynówek, Jakub Kurek, Martyna Litewka, Przemysław Litewka, Kamil Michalski, Wiktoria Stachnik, Julia Szumna, Aleksander Wierzbicki, Natalia Żołnierek
Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego z klasy VI :
Paweł Budziak, Aleksandra Cąber, Dawid Grudnik, Joanna Jabłońska, Julia Jagło, Joanna Koczułap, Jadwiga Marschalko, Katarzyna Mosur, Ewa Sałęga, Ewa Szopa, Maciej Śledziowski
Agnieszka Wnęk
Wszyscy wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo naszych dzieci na drodze. Gmina Wielka Wieś wraz z firmą Shell wyszła naprzeciw naszym oczekiwaniom i zorganizowała spotkanie dla najmłodszych dzieci rozpoczynających naukę w klasach pierwszych, dotyczące zachowania bezpieczeństwa na drodze.
Warsztaty rozpoczęły się pogadanką z przedstawicielem Policji w Zielonkach dotyczącą różnych sytuacji, które mogą spotkać nas na drodze. Prowadzący podkreślił jak ważne jest, aby zawsze pamiętać o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały, a także nie odrywały wzroku od policyjnego munduru. Teoria przeplatała się z praktyką. Uśmiechy nie znikały z twarzy młodych uczniów, którzy ćwiczyli przechodzenie przez jezdnię pod bacznym okiem policjanta. Nie sposób było zapomnieć o spojrzeniu w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Dopiero po upewnieniu się, że jezdnia jest pusta, mogliśmy ruszać na drugą stronę. Dzieci miały okazję również wcielić się w rolę kierujących pojazdami, niektórym zdarzało się znacznie przekroczyć prędkość. Na szczęście obeszło się bez mandatów.
W czasie spotkania najmłodsi uczyli się reagować w sytuacji, gdy na drodze wydarzy się wypadek, wcielali się zarówno w rolę sprawców wypadku, jak i poszkodowanych oraz świadków. Najodważniejsi mieli okazję spróbować swoich sił wykonując połączenie pod numer alarmowy i wzywając pomoc. Organizatorzy zachęcili nas do wzięcia udziału w konkursie promującym bezpieczne zachowanie na drodze. Młodzi uczestnicy z pełnym entuzjazmem wymieniali się pomysłami na wykonanie swojej konkursowej pracy. Więc do dzieła, czekają wspaniałe nagrody, jednak najistotniejsze jest, aby ta lekcja została w naszej pamięci i abyśmy zawsze umieli reagować w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą nas spotkać.
Na koniec spotkania uczestnicy zostali obdarowani odblaskowymi słoneczkami, opaskami na rękę oraz szelkami. Miejmy nadzieję, że otrzymane podarunki pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, ponieważ dzięki nim dzieci będą bardziej widoczne dla kierowców. Spotkanie przebiegło w formie zabawy, a jak wiemy ta forma najlepiej trafia do dzieci.
"Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki. "
Joanna Denko
22 września 2014r. uczniowie klasy VI wzięli udział w spotkaniu z sędzią Anną Marią Wesołowską, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Modlnicy. Orzekająca na co dzień w łódzkim sądzie, ale znana też z popularnego programu telewizyjnego Pani Sędzia przeprowadziła cykl wykładów dla dzieci i młodzieży.
Głównym celem tych spotkań była szeroko pojęta edukacja prawnicza, która zdaniem Pani Sędzi jest najlepszą profilaktyką wszelkich niewłaściwych zachowań. Uświadamiała, że wiele złych, często niemądrych czynów wobec kolegów czy nauczycieli posiada znamiona przestępstw, które często ścigane są z urzędu. Młodzież musi zdać sobie sprawę z tego, że to co czasami wydaje się niewinnym żartem, może mieć swój finał na sali sądowej, a w konsekwencji skończyć się dozorem kuratora sądowego, zakładem poprawczym czy nawet pobytem w zakładzie karnym. Wszystko co mówiła pani Sędzia było z „życia wzięte” z jej doświadczeń z Sali Sądowej. Zachęcała uczniów do zakładania w szkołach „kącików prawnych”, które mają za zadanie pomagać młodzieży w trudnych sytuacjach. Pani Wesołowska opowiedziała także o swojej książce, na którą składa się szereg różnych felietonów dotyczących przestępczości nieletnich. Publikacja powstała z myślą o tym, by ustrzec młodych ludzi przed skutkami łamania prawa. Były też sympatyczne chwile poświęcone na zdjęcia i autografy.
Spotkanie z kimś, kto ma za sobą wieloletnią praktykę w sprawach przestępstw nieletnich, jest dla młodych ludzi autorytetem. Miejmy nadzieję, że te wykłady skłoniły niejedną osobę do przemyślenia swojego zachowania i do jego zmiany na lepsze lub otworzyły oczy na problemy kogoś w najbliższym otoczeniu.
Marzena Wawrzeń
W dniu 18.09.2014 r. nasi uczniowie uczestniczyli w akcji prowadzonej w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacjnej „Bezpieczni w pobliżu budowy”, promującej umiejętność bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Organizatorem tej akcji była firma Skanska, która obecnie przeprowadza prace związane z przebudową drogi (budowa chodnika) w bezpośrednim sąsiedztwie naszej szkoły.
W trakcie interaktywnego przedstawienia Tomcio Brygadzista wraz z Zebrą Drogową i niefrasobliwym Kotem uczyli dzieci rozpoznawać znaki drogowe, bezpiecznie poruszać się po drogach i przechodzić przez ulicę. Dzieci dowiedziały się również, dlaczego nie należy wchodzić na teren budowy - poznały zagrożenia, które wiążą się z wejściem nieuprawnionych osób na plac budowy. Na koniec przedstawienia przeprowadzono konkurs dotyczący noszenia odblasków. Zwycięzca - Łukasz Seweryn z klasy IV - który wykazał się wiedzą i refleksem, został nagrodzony kamizelką odblaskową, a wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.
Mamy nadzieję, że zarówno akcja edukacyjna spółki Skanska w naszej szkole, jak i prace inwestycyjne na drodze prowadzącej do szkoły, przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa najmłodszych i dorosłych mieszkańców wsi.
Renata Szlachta
W środę 17 września uczniowie klasy II i V pod czujnym okiem swoich wychowawców – pań R. Szlachty i R. Windys oraz pana P. Rysia wybrali się do Doliny Prądnika na ognisko zorganizowane w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Elżbiety i Pawła Woźniczków. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci nie tylko podziwiały wspaniałe widoki mieniącego się już różnymi kolorami lasu, ale też wesoło bawiły się na placu zabaw oraz grały w piłkę nożną i ringo. Dużą atrakcją były też małe zwierzątka przebywające w gospodarstwie m. in. pieski, kotki i króliki. Punktem kulminacyjnym wycieczki było pieczenie kiełbasek i ziemniaków na ognisku. Na koniec wszyscy zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili szczęśliwie do szkoły.
Renata Windys
Osoby chcące skorzystać z programu „Wyprawka szkolna” proszone są o zapoznanie się z poniższymi dokumentami i dopełnienie wszelkich formalności dotyczących składania wniosków.
Tryb_postepowania_w_sprawie_udzielenia_pomocy_w_ramach_programu_WYPRAWKA_SZKOLNA_2014.pdf
Zarzadzenie_Wojta_-_w_sprawie_ustalenia_terminu_skladania_wnioskow_Wyprawka_szkolna_2014.pdf
Wniosek_o_udzielenie_pomocy_w_ramach_programu_WYPRAWKA_SZKOLNA_2014.pdf
Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015:
9:00 Msza św. w kościele parafialnym w Białym Kościele
10:00 Rozpoczęcie roku szkolnego w szkole
W dniach 28.07-10.08.2014 sekretariat szkoły będzie nieczynny.
Osoby zainteresowane wynajęciem boiska szkolnego mogą kontaktować się ze szkołą za pośrednictwem poczy e-mail (spbeka@poczta.fm lub a.zajaczkowska@wielka-wies.pl).
Szanowni Państwo, wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015 dla oddziału przedszkolnego i klas II - VI oraz lista przyborów stanowiących wyprawkę ucznia klas I - III, znajduje się w zakładce: "Podręczniki". Uwaga! W przypadku uczniów klasy I rodzice nie zakupują podręczników do obowiązkowych zajęć edukacyjnych – czyni to Szkoła.
Dnia 18 czerwca 2014 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki odbyło się uroczyste podsumowanie XXIII edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Na wielką galę zwycięzców zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami - Patrycja Baran z klasy III oraz Filip Kozierowski z klasy IV, którzy uzyskali wynik bardzo dobry w konkursie. Po wysłuchaniu wykładu „Dirichlet – zasada pudełkowa” uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy naszym szkolnym kangurkom i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku.
Renata Windys
W środę 25 czerwca 2014 r. odbędą się zebrania dla Rodziców:
oddział przedszkolny (2014/2015) – godzina 17.30
klasa I ( 2014/2015) – godzina 18.30
24 czerwca 2014 r. odbędzie się wycieczka do Ogrodzieńca dla uczniów klas IV, V, VI. Program wycieczki obejmuje:
Anita Różycka
Dnia 17.06 uczniowie klas IV-VI bawili się na zabawie, kończącej rok szkolny, przygotowanej przez rodziców, wychowawcę i uczniów klasy VI. Przy dźwiękach muzyki (DJ - p. Grzegorz Szumny), pysznych ciastach i pizzy, uczniowie wraz z nauczycielami, pożegnali się ze szkołą.
Serdecznie dziękuję rodzicom uczniów klasy VI za zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie komersu.
wychowawca Anita Różycka
Pierwszy bieg rodzinny pod hasłem „Biegaj z nami – biegnij z ojcem do Ojcowa” już za nami. 14 czerwca 2014 r. w sobotni poranek na placu przy Gimnazjum w Białym Kościele spotkało się grono młodszych i starszych fanów biegania. Do startu zagrzewała uczestników pani Dorota Tracz – nauczycielka wychowania fizycznego w gimnazjum.
Gdyby spośród wielu pozytywnych skutków wzrastającej fali popularności biegania w Polsce wymienić jeden, na pewno byłby to sport uprawiany przez całą rodzinę, nie pojedynczych jej członków. I to od razu nasuwa się pytanie: po co? Otóż dla zabawy, dla przygody, dla przyjemności, dla relaksu, dla zdrowia, dla wartościowych chwil z najbliższymi - ile rodzin, tyle powodów. Sobotni poranek należał właśnie do rodzin, a właściwie do ojców, którzy ruszyli do biegu z własnymi pociechami, by spędzić z nimi aktywnie wolny czas.
Po wystąpieniu pani Bożeny Turek – dyrektora gimnazjum i wiceprezes Stowarzyszenia „Pozytywka” - zwarta grupa 70 zawodników ruszyła malowniczą trasą o długości 5 km, która wiodła z Białego Kościoła, Doliną Prądnika aż do Bramy Krakowskiej.
Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: open, klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazja. Wszyscy przy pięknej pogodzie dobiegli do mety przy Bramie Krakowskiej, gdzie czekał na każdego pamiątkowy medal.
W każdej kategorii wyłoniono zwycięskie pary.
W kategorii OPEN:
I miejsce: Karłowski Dawid i Wojciech
II miejsce: Księżyc Jakub i Tomasz
III miejsce: Seweryn Łukasz i Michał
Kategoria szkoły podstawowe – klasy IV- VI:
I miejsce: Górniak Gabriela i Tomasz
II miejsce: Szostok Franciszek i Tomasz
III miejsce: Fryz Maciej i Lech
Kategoria Gimnazja:
I miejsce: Mazela Łukasz i Zbigniew
II miejsce: Gorajczyk Weronika i Artur
III miejsce: Nowak Maksymilian i Andrzej
Dodatkowo nagrodzono pucharem najmłodszego i najstarszego uczestnika biegu. W kategorii najmłodszy zawodnik – puchar otrzymał Dawid Karłowski.
Jednym z najstarszych uczestników biegu został pan Lucjan Czyż, który odebrał puchar z rąk pani Bożeny Turek- wiceprezes stowarzyszenia oraz pana Dariusza Wolaka- prezesa. Natomiast najstarszym uczestnikiem biegu startującym poza listą był pan Adam Knapik, który rekreacyjnie pokonał wyznaczoną trasę razem ze swoją córką, zięciem i wnukami. Była to najliczniej reprezentowana, trzypokoleniowa rodzina uczestnicząca w zawodach.
Podsumowanie biegu i dekoracja zwycięzców odbyły się na placu Szkoły Podstawowej w Białym Kościele, gdzie zawodnicy zostali dowiezieni autokarem.
W czasie oczekiwania na wyniki i dekorację wszyscy uczestnicy raczyli się barszczykiem i kiełbaskami z grilla. Drużyna OSP z Białego Kościoła - na którą zawsze można liczyć – zabezpieczała całą trasę biegu oraz pomagała w obsłudze imprezy. Zaprzyjaźnione Panie z zespołu „Białokościelanki” zajęły się obsługą uczestników, którzy ukończyli bieg.
Sponsorem głównym przedsięwzięcia była Gmina Wielka Wieś. Imprezę wsparły także firmy i osoby prywatne: Hurtownia Napojów BOZBI p. Bożeny i Zbigniewa Klimek, Zakład piekarniczo-cukierniczy p. Beaty Cader, p. Marek Krasowski - prezes Gminnego Zakładu Komunalnego w Wielkiej Wsi, p. Teresa Stochalska i Bogdan Stochalski – właściciele sklepu LEWIATAN, Sklep Ogólnospożywczy p. Agaty Szumnej, p. Józef Wojdała – radny gminy Wielka Wieś oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele. Bez wsparcia sponsorów organizacja tego wydarzenia byłaby niemożliwa.
Składamy także podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tej imprezy sportowej. W szczególności dziękujemy dyrektor Elżbiecie Seweryn i pracownikom GOKiS-u, którzy poświęcili swój czas na pomoc w działaniach organizacyjnych, wolontariuszom, uczniom i nauczycielom z Gimnazjum w Białym Kościele, kierowanego przez dyrektor Bożenę Turek. Dziękujemy drużynie OSP w Białym Kościele oraz Paniom z zespołu „Białokościelanki” za wkład w organizację poczęstunku dla zawodników oraz zabezpieczenie imprezy.
Dziękujemy za pomoc w organizacji biegu Szkole Podstawowej w Białym Kościele. Podziękowania przekazujemy na ręce p. dyrektor Anny Zajączkowskiej.
Serdecznie dziękujemy również panu Krzysztofowi Kędziorowi, który zapewnił zabezpieczenie medyczne biegu.
Liczymy, że impreza ta na stałe wpisze się w tradycje naszej gminy.
Organizatorzy: Małgorzata Biniek, Małgorzata Rabczyńska, Dorota Tracz
W dniu 6 czerwca w naszej klasie na języku polskim odbyło się przedstawienie na podstawie ballady A. Mickiewicza „Powrót taty”. Każdy przygotował rekwizyty np. maczugi dla zbójców, zabawki dla dziatek. Wszyscy byli ciekawie przebrani, ale najlepiej ucharakteryzowani byli Martyna i Aleksander. Myślę, że przedstawienie było udane, fascynujące i trochę straszne. Podobało mi się jak zbójcy wyskoczyli z lasu. Pani miała dobry pomysł organizując taką lekcję. Uważam, że wszyscy bardzo się starali i chciałbym więcej takich lekcji.
Wypowiedzi uczniów klasy IV: Olka W., Filipa K., Julii K., Arka S., Arka J., Przemka L.
„Królowej imię przetrwało
przez wieki,
lecz nie za imię,
za czyny świat wspomni,
bo wielką sztuką
Jest bycie człowiekiem,
który jaśnieje światłem wśród potomnych.”
9 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Patronki św. Jadwigi Królowej. W czasie niezapomnianej lekcji Dziejopis- duch historii polskiego narodu wraz z członkami Koła Teatralnego roztoczyli przed naszymi oczami sceny z życia Królowej: koronację, przybycie króla Władysława Jagiełły , decyzję o odnowieniu Akademii Krakowskiej.
Młodzi aktorzy z całą powagą odśpiewali hymn „Gaudeamus igitur”. Dowiedzieliśmy się też, jak wyglądało życie na Wawelu i mogliśmy skosztować oryginalnych ciasteczek orkiszowych wprost z królewskiego stołu. Całości dopełnił taniec dworski oraz brawurowo wykonany krakowiak w wykonaniu przepięknie wyglądających uczniów kl. III. Święto Patrona Szkoły każdego roku jest wielkim przeżyciem, wzbogaca wiedzę o Patronce i stanowi okazję do przypomnienia jak bardzo wiele możemy z Jej wzoru czerpać, a młodych ludzi utwierdza w przekonaniu jak wielkim zaszczytem jest być Paziem i żakiem Szkoły Podstawowej w Białym Kościele.
Marzena Wawrzeń
Samorząd Uczniowski podsumował majowe wyniki konkursu czystości w klasach. Tym razem wysokim poziomem estetyki, schludności i utrzymaniem idealnego porządku w swojej lekcyjnej sali może poszczycić się zwycięska klasa V pod kierunkiem Pani Marzeny Wawrzeń. Drugie miejsca zdobyły klasy : I pod kierunkiem Pani Renaty Szlachty oraz II pod kierunkiem Pani Joanny Zięby. Na trzecim miejscu uplasowała się klasa VI pod kierunkiem Pani Anity Różyckiej. Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym klasom przypominamy o haśle naszego konkursu „Rozprawmy się z bałaganem”. Do ostatecznego rozstrzygnięcia konkursu pozostał już tylko miesiąc !
Agnieszka Wnęk
W czerwcu podsumowaliśmy trzecią zbiórkę zakrętek prowadzoną w ramach akcji „Pomóżmy Marcelowi – zbierajmy zakrętki”. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu tą akcją ze strony Rodziców, dzieci, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły udało się uzbierać w ciągu kilku miesięcy 52 kg zakrętek. W akcji zbierania zakrętek po raz trzeci zwyciężyła klasa II pod kierunkiem p.Joanny Zięby. Serdecznie dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie w tę akcję i zachęcamy wszystkich do dalszej aktywności na rzecz chorego na autyzm Marcela w nowym roku szkolnym.
Czerwcowe podsumowanie akcji „Pomóżmy Marcelowi – zbierajmy zakrętki” :
I miejsce – klasa II : 10 kg/ 14 uczniów – średnia : 0,71
II miejsce – klasa V : 12 kg/ 21 uczniów – średnia : 0,57
III miejsce – klasa I : 11 kg/ 20 uczniów – średnia : 0,55
Klasy, które zwyciężyły w tej akcji otrzymają z rąk Pani Dyrektor Anny Zajączkowskiej dyplomy uznania. Dyplomy te zostaną uroczyście wręczone na apelu szkolnym.
Agnieszka Wnęk
Szkoła Podstawowa w Białym Kościele nawiązała w tym roku współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną z Białego Kościoła. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było opracowanie projektu edukacyjnego dla wszystkich uczniów szkoły pod hasłem „JEŚLI POTRAFIMY POMÓC, TO ZNACZY, ŻE JESTEŚMY JESZCZE COŚ WARCI”.
U podstaw projektu znalazły się 3 główne cele:
- kształtowanie prawidłowych postaw dzieci i młodzieży,
- zachęcanie ich do nauki udzielania pierwszej pomocy w myśl zasady „każdy może pomóc”,
- uczenie szacunku dla zdrowia swojego i innych.
Z powodzeniem udało się je osiągnąć dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu zwłaszcza członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej przy OSP w Białym Kościele, którzy przeprowadzili w oddziale przedszkolnym i klasach I – VI cykl zajęć edukacyjnych. Zajęcia obejmowały zagadnienia dotyczące samej pracy strażaka -ochotnika oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W trakcie spotkań członkowie MDP korzystali z fantoma, zakupionego w ramach realizacji projektu: „W trosce o kształcenie prawidłowych wzorców wychowania dzieci i młodzieży- zakup fantoma do ćwiczeń” finansowanego przez Urząd Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, turystyki i krajoznawstwa, bezpieczeństwa publicznego, ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego, pomocy społecznej oraz edukacji oświaty i wychowania w 2014 roku.
Jak się okazało fantom był doskonałym narzędziem do praktycznej nauki udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej. Odważna część uczniów miała okazję sama wykonać na fantomie masaż serca połączony ze sztucznym oddychaniem. Uczniowie zostali również zapoznani z podstawowym sprzętem, jaki strażacy posiadają w torbie medycznej, niezbędnym do udzielenia pierwszej pomocy.
Tego typu zajęcia doskonale oswajają dzieci z różnymi niecodziennymi sytuacjami, ponadto uczą radzenia sobie w okolicznościach, gdzie niejednokrotnie zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzkie. Pokazy na fantomie i możliwość ćwiczenia na nim przez dzieci w sposób obrazowy i realistyczny uświadamiają najmłodszym, jak ważna jest nauka o człowieku oraz budowie i procesach życiowych, jakie zachodzą w jego organizmie. Wpajanie dzieciom takiej wiedzy od najmłodszych lat kształtuje w nich wzorce dobrego postępowania, odpowiedzialność za drugą osobę i świadomość, jak kruche może być ludzkie życie.
A. Zajączkowska
G. Szopa
4 czerwca 2014r. w Szkole Podstawowej w Modlnicy odbył się III Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny " Potyczki z ortografią." Do konkursu przystąpiło 18 uczniów ze szkół podstawowych z naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. III- Baran Patrycja, Seweryn Łukasz i Windys Martyna. Uczestnicy musieli się zmierzyć z trudnym materiałem ortograficznym zawartym w dwunastu zadaniach. Nasi uczniowie w zmaganiach ortograficznych osiągnęli dosyć wysokie wyniki. Za swój trud i wysiłek otrzymali pamiątkowe dyplomy i piękne nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu, natomiast uczestnikom gratulujemy udziału i życzymy dalszych sukcesów.
Joanna Krężołek