Drodzy uczniowie! W ramach Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" Priorytet 2 wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Wielkiej Wsi przygotowaliśmy dla Was dwa konkursy:
a) SZKOLNY KONKURS NA HASŁO PROMUJĄCE CZYTELNICTWO LUB BIBLIOTEKĘ,
b) SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „BOHATEROWIE NASZYCH NOWYCH KSIĄŻEK”.
Czekamy na Wasze hasła i prace plastyczne! Pokażcie, co potraficie
A. Zajączkowska
Szczegóły konkursów poniżej.
REGULAMIN__SZKOLNEGO_KONKURSU_NA_HASLO.pdf
REGULAMIN__SZKOLNEGO_KONKURSU_PLASTYCZNEGO.pdf
Na początku listopada podsumowaliśmy akcje społeczne samorządu, które będą kontynuowane w kolejnych miesiącach. Sukcesem zakończyła się pierwsza zbiórka zużytych baterii pod hasłem „Chrońmy nasze środowisko – zbierajmy zużyte baterie. Zebraliśmy łącznie ok. 50 kg zużytych baterii. To bardzo dobry wynik, świadczący o naszej wiedzy na temat szkodliwości surowców wtórnych oraz możliwości ich bezpiecznego i pożytecznego utylizowania. W pierwszej zbiórce zużytych baterii zwyciężył zdecydowanie oddział przedszkolny pod kierunkiem pani Doroty Jagło, a na szczególne słowa uznania zasłużył Piotr Bolek.Na p
Świetnym wynikiem zakończyła się pierwsza zbiórka zakrętek na potrzeby akcji charytatywno-ekologicznej „Pomóżmy Marcelowi – zbierajmy zakrętki”. Zebraliśmy łącznie 121 kg zakrętek.
WYNIKI AKCJI „POMÓŻMY MARCELOWI – ZBIERAJMY ZAKRĘTKI”:
I miejsce: I klasa pod kierunkiem pani Joanny Denko – 22 kg/ 18 uczniów – średnia 1,22
II miejsce: II klasa pod kierunkiem pani Renaty Szlachty – 23 kg/ 20 uczniów – średnia 1,15
III miejsce: VI klasa pod kierunkiem pani Marzeny Wawrzeń – 22 kg/ 21 uczniów – średnia 1,05
Agnieszka Wnęk
Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to wspaniała okazja do zaprezentowania pieśni legionowych. Po wodzą czwartoklasistów uczniowie naszej szkoły włączyli się w wspólny śpiew. Żwawym pieśniom towarzyszyła refleksja nad wartością życia w pokoju, docenieniem rzeczy dla współczesnych ludzi oczywistych, takich jak: polska flaga, godło, język, kultura czy szkoła.
Agnieszka Miśkiewicz
5 listopada uczniowie klas IV i V uczestnicząc w programie edukacyjnym: "4 żywioły", odbyli fascynującą podróż do wnętrza ziemi i na skraj atmosfery, dowiedzieli się, jak powstają burze i huragany, dlaczego dochodzi do erupcji wulkanów oraz na czym polegają ruchy tektoniczne Ziemi oraz inne pasjonujące zjawiska występujące w przyrodzie. Program cztery żywioły to nie tylko duża porcja wiedzy o przyrodzie, to również wspaniała rozrywka, w pięciu interaktywnych salach, z których najwięcej emocji wzbudziła sala ruchu: potęga wody.
Agnieszka Miśkiewicz
28 października 2014 r. klasę VI odwiedził przedstawiciel OSP w Białym Kościele, pan Grzegorz Szopa, który przeprowadził szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie to miało za zadanie przygotować uczniów do podejmowania właściwego sposobu pomocy osobom potrzebującym, jak i rozbudzić zainteresowania podstawową wiedzą medyczną. Pan Grzegorz omówił w jaki sposób: zachować bezpieczeństwo, sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, jak należy prawidłowo powiadamiać właściwe organy służb ratowniczych . Część uczniów miała okazję sama wykonać na fantomie masaż serca wraz ze sztucznym oddychaniem. Młodzież została zapoznana z podstawowym sprzętem jaki strażacy posiadają w torbie, niezbędnym do udzielenia pierwszej pomocy. Wiedza teoretyczna i praktyczna przekazana młodym ludziom jest bardzo cenna, gdyż dzięki niej można uratować ludzkie życie. Bardzo dziękujemy Panu Grzegorzowi Szopie za podzielenie się swoim doświadczeniem z uczniami klasy VI.
Marzena Wawrzeń
W ramach obchodów rocznicy wybuchu I wojny światowej Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało projekt „ Legiony Polskie 1914-1918”. Aby zrozumieć realia wojennego życia żołnierzy i przeżyć radość niepodległości, uczniowie klas V-VI uczestniczyli w niezwykle ważnej lekcji patriotyzmu. W czasie zajęć przywołali słowa -klucze: państwo, władca, ojczyzna, herb, godło, barwy narodowe, patriotyzm, husaria, powstania narodowe, Pierwsza Wojna Światowa, niepodległość. Interaktywny charakter wystawy i wykorzystane w niej środki multimedialne sprawiły , że dzieci, wchodząc do zrekonstruowanej ziemianki czy okopu , na własnej skórze doświadczyły warunków panujących na frontach I wojny. Stały się współuczestnikami zdarzeń sprzed stu lat.
Lekcja historii nie musi odbywać się w szkolnej sali. Z pewnością przypomnienie wydarzeń z czasów wojny i historii Legionów Polskich daje szansę, by młodzi ludzie lepiej zrozumieli czym jest niepodległość i jak wysoką cenę trzeba niejednokrotnie za nią zapłacić.
Marzena Wawrzeń
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Wielka Wieś do udziału w konkursie fotograficznym: „Selfie z pupilem”.
Jeśli lubisz zwierzaki i robisz fajne słitfocie
zgłoś się!
Ostateczny termin nadsyłania prac upływa 5 listopada 2014 r.
Regulamin konkursu poniżej.
W październiku br. Szkoła Podstawowa w Białym Kościele wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Wielkiej Wsi rozpoczęła realizację wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest propagowanie czytelnictwa zwłaszcza wśród uczniów I i II etapu edukacyjnego. A wszystko za sprawą projektu obu bibliotek, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Biblioteki Narodowej - Priorytetu 2: zakup nowości wydawniczych ze środków finansowych Biblioteki Narodowej do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych.
Dzięki temu wspólnemu przedsięwzięciu szkolna biblioteka ma na swych półkach ciekawe propozycje książkowe, co więcej uczniowie mogą posłuchać fragmentów tych książek, które czytają różne osoby, znane lokalnej społeczności. I tak w poniedziałek, 27 października uczniowie klasy I spotkali się w szkolnej bibliotece z przedstawicielami OSP w Białym Kościele: panem Bartłomiejem Jastrzębskim i panem Grzegorzem Szopą, którzy przeczytali dzieciom fragmenty dwóch pozycji wydawniczych: „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki” i „ „Mysi domek: Sam i Julia w cyrku”. Na dodatek biblioteka otrzymała od strażaków w prezencie książeczki o tym „Jak Wojtek został strażakiem”, za które serdecznie dziękujemy.
Niebawem kolejni goście odwiedzą szkolną bibliotekę, by poczytać naszym uczniom. Nie zabraknie też konkursów promujących czytelnictwo i wyjazdów do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi!
Anna Zajączkowska
28 października 2014 r. w godz. 16.00 – 18.00 odbędą się indywidualne spotkania z Rodzicami na temat postępów w nauce i zachowania uczniów.
Niedawno wybrany Samorząd Uczniowski przystąpił do realizacji wytyczonych sobie zadań. Po burzliwych dyskusjach, wymianie zdań i spostrzeżeń podczas kolejnego zebrania przedstawicieli Samorządu nastał czas konkretnych działań. Plan pracy Samorządu jest niezwykle bogaty i ambitny, chęci do pracy i aktywności jego przedstawicielom też nie brakuje. Już w październiku Samorząd zainaugurował w naszej szkole kolejną edycję akcji zbierania makulatury pod hasłem „Nagrodę macie, jak papier oddacie”. Akcja ta ma na celu kształtowanie odpowiednich postaw dzieci wobec środowiska.
W październiku rozpoczęła się także kolejna edycja akcji charytatywno-ekologicznej „Pomóżmy Marcelowi – zbierajmy zakrętki”. Marcel jest dzieckiem uczęszczającym do Przedszkola Samorządowego w Wielkiej Wsi, chorującym na autyzm. Potrzebuje wielu kosztownych terapii. Samorząd Uczniowski naszej szkoły zachęca wszystkich, którym nie jest obojętny los chorego dziecka do wzięcia udziału w tej akcji. Polega ona na zbieraniu nakrętek po kawie, napojach, mleku, ketchupach, środkach chemicznych i kosmetykach. Dochód z zakrętek zostanie przekazany na subkonto dziecka w Fundacji „Zdążyć z pomocą” (sukonto: Marcel Bała nr 16658 ).
Samorząd zainaugurował w październiku akcję ekologiczną „Zbierajmy zużyte baterie – chrońmy nasze środowisko” . Polega ona na zbieraniu zużytych baterii i akumulatorów. Wszystkie te materiały są zbierane do specjalnych pojemników przywiezionych przez organizatorów tej akcji – Spółkę Reba – Organizację Odzysku z Siedzibą w Warszawie. Jeżeli zdecydujemy się na zbieranie zużytych baterii i oddawanie ich do naszego szkolnego punktu selektywnej zbiórki zadbamy o środowisko naturalne dla siebie i przyszłych pokoleń.
W listopadzie rozpoczną się dyżury uczniowskie na korytarzach szkolnych w celu wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa w szkole oraz podniesienia poziomu samodyscypliny wśród uczniów. W przyszłym miesiącu zostanie także ogłoszony konkurs czystości w klasach. Każda klasa będzie miała możliwość wykazania się starannością, samokontrolą, poczuciem estetyki i odpowiedzialności za swoich uczniów. Na końcu roku szkolnego po podsumowaniu wyników zostanie wyłoniona i nagrodzona zwycięska klasa.
24 października odbył się w naszej szkole „Dzień Sukienki i Krawata”. Dziewczynki założyły wdzięczne sukienki, a chłopcy eleganckie krawaty. Wszystkim dopisały humory i dobre samopoczucie pomimo mało przyjaznej tego dnia aury za oknem. Przed Samorządem Uczniowskim wiele jeszcze zadań do realizacji i akcji do przeprowadzenia. Nikomu jednak nie brakuje energii i pomysłów do podejmowania różnorodnych działań, tak więc do pracy i równocześnie miłej zabawy.
Agnieszka Wnęk
Wiele razy w życiu zdarzają się sytuacje, w których ogarnia nas złość. Jak inaczej, bez jej okazywania, można się wtedy zachować. 24 października uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w warsztatach poświęconych przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej. Uczyli się rozpoznawać i nazywać swoje emocje. Próbowali znaleźć sposoby konstruktywnego przeciwstawiania się negatywnym uczuciom. Szukali odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób byliby gotowi pomóc koleżance czy koledze, który doświadcza przemocy ze strony rówieśników. Zdefiniowali pojęcie cyberprzemocy i uświadomili sobie, że bierność otoczenia nasila akty przemocy.
Agnieszka Miśkiewicz
Dnia 20 października 2014 r. o godz.8:15 w auli szkoły odbyło się spotkanie uczniów klasy II i III z pracownikiem dydaktyczno-naukowym Ojcowskiego Parku Narodowego – panem Januszem Glanowskim. Temat spotkania był obszerny: „Jak leśnicy dbają o las? Na czym polega ich praca? Jakie jest znaczenie lasu dla życia człowieka?”. Pan Janusz Glanowski swój wykład rozpoczął od wyjaśnienia: kto to jest leśnik i czym się zajmuje. I tak, leśniczy pracuje w leśnictwie. Leśnictwo to pewien obszar wydzielony z bardzo dużego terenu tzw. nadleśnictwa. Nadleśnictwo obejmuje bardzo duży obszar i podzielone jest na mniejsze leśnictwa. Leśniczy sprawuje nadzór nad sadzeniem lasu, wyznacza powierzchnię lasu do wycięcia, obserwuje stan zdrowia zwierząt i roślin – fauny i flory, opiekuje się zwierzętami, dokarmia je zimą. Czuwa nad tym, aby powstały w lesie pasy przeciwpożarowe, które chronią las przed pożarem. Leśniczy walczy też z kłusownikami. Poucza nieodpowiedzialnych turystów. Pracę leśniczego kontroluje nadleśniczy pracujący w nadleśnictwie.
Pan Janusz Glanowski omówił na przykładzie Ojcowskiego Parku Narodowego na czym polega rola parków narodowych. Przedstawił florę i faunę OPN i krótką jego charakterystykę. Mogliśmy też podziwiać na zdjęciach okazy roślin i zwierząt. Poznaliśmy ogólny regulamin OPN dotyczący poruszania się ludzi w roli turystów. Po wykładzie uczniowie zadali kilka pytań.
Po spotkaniu w auli wyszliśmy do ogrodu szkolnego, gdzie pani dyrektor Anna Zajączkowska razem z uczniami, zaproszonym gościem i nauczycielami posadziła cztery drzewa: jodłę, dwa klony i trzmielinę. Dzięki uprzejmości pana Stanisława Fremela, który z użyciem specjalnego świdra bardzo szybko wykonał dołki, dzięki czemu cała akcja sadzenie drzewek przebiegła szybko i sprawnie. Na zakończenie spotkania pani dyrektor serdecznie podziękowała panu Januszowi Glanowskiemu za wykład, przywiezione drzewka i wręczyła podziękowanie. Do podziękowań dołączyli się również uczniowie uczestniczący w spotkaniu.
Joanna Zięba
W pochmurny poranek, 17 października br. aula w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele pełna była uśmiechów naszych uczniów, nie brakowało dobrej zabawy. A to wszystko za sprawą gości, którzy prowadzili z dziećmi warsztaty pt. „Wolni od azbestu”.
Na początku spotkania uczniowie kl.1-3 mieli przyjemność poznać smoka o imieniu Azbestodont. Następnie prowadzący pokazali zdjęcia przedstawiające robotników demontujących azbest podczas swojej pracy i omówili krótko szkodliwy wpływ azbestu na nasze zdrowie, a przede wszystkim na nasze płuca. Dzieci z wielkim entuzjazmem wcieliły się w role pracowników demontujących azbest. Zostały wyposażone w specjalne stroje oraz maseczki, aby być w pełni bezpiecznym. Uczniowie bawili się podrzucając piłeczki, na kolorowej chuście Klanza, które symbolizowały szkodliwy azbest, zachowując ostrożność i bacznie pilnując, aby piłeczki nie spadły. Na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane grami edukacyjnymi oraz plakietkami. Myślę, że po dzisiejszym spotkaniu: Każde dziecko dobrze wie, że mieć na dachu azbest jest źle. Warto wiedzieć, że 40 gmin z Małopolski uczestniczy w 4-letnim programie, umożliwiającym usuwanie i składowanie materiałów azbestowych z budynków prywatnych i komunalnych. Przedsięwzięcie umożliwia demontaż i składowanie rakotwórczych odpadów azbestowych oraz zabezpieczenie około 20 tys. ton materiałów budowlanych z zawartością azbestu. Gmina Wielka Wieś również bierze udział w tym projekcie.
Joanna Denko
„Jabłka, gruszki, śliwki,
barwami się mienią,
pachną i wspaniale
smakują jesienią.
Są wspomnieniem lata,
mają witaminy –
dla siostry, dla brata,
dla całej rodziny.”
17 października 2014 r. uczniowie z oddziału przedszkolnego, klasy II i III wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Dorotą Jagło, p. Renatą Szlachtą i p. Joanną Ziębą udali się na wycieczkę do sadu pani Krystyny Grudnik. Właścicielkę sadu powitaliśmy piosenką ułożoną specjalnie na tę okoliczność.
„Wycieczka do sadu”
My jesteśmy dzieci,
Co gdy słońce świeci,
Zaraz na wycieczkę idziemy.
Minki mamy dziarskie
a jedzenie jarskie,
jabłuszka i gruszki
i słone paluszki.
Gdy piątek przychodzi,
Gdy piątek przychodzi
Idziemy do sadu Justyny.
Babcia Krysia czeka, woła
nas z daleka. My szybko
idziemy, wszystkie jabłka zjemy.
W sadzie uczniowie mogli zaobserwować, jakie barwy dominują o tej porze roku, jakie są rodzaje drzew owocowych, jak zabezpiecza się młode sadzonki. Na drzewach widzieliśmy tylko gruszki i kilka śliwek, gdyż wszystkie owoce zostały już zebrane przez gospodarzy.
Nadmienię, że jabłka zaczęto uprawiać w Polsce dopiero w XII wieku. Najbardziej popularne odmiany jabłek to: ligol, szara reneta, spartan, cortland. Gruszki znane są od bardzo dawna. Początkowo jedzono je gotowane, ponieważ uważano, że surowe są trujące. Dopiero za czasów króla Ludwika XVI zaczęto je jeść na surowo. Do najpopularniejszych u nas odmian należą: faworytka - zwana klapsą, komisówka, wiliams. Smaczne śliwki też mają swoją historię. W Polsce najstarsze informacje o śliwkach pochodzą z XII wieku. Najbardziej znane odmiany to: mirabelka, renkloda, węgierka.
W ogrodzie widzieliśmy jeszcze kilka żółtych cukinii oraz zielone pory. Pani Krystyna Grudnik wraz z panią Bogumiłą Grudnik przygotowały poczęstunek. Wszyscy uczniowie częstowali się ciastem, ciastkami, kompotem i paluszkami. Karmiliśmy też rybki w stawie. Huśtaliśmy się na ogrodowej huśtawce. Kto chciał, mógł poskakać sobie na trampolinie. Po sadzie uczniowie biegali w radosnych podskokach. W końcu jednak nadszedł moment, kiedy musieliśmy się pożegnać z panią Krystyną Grudnik. Serdecznie podziękowaliśmy za możliwość odbycia wycieczki do sadu, za gościnę, poczęstunek i poświęcenie nam swojego czasu. W drodze powrotnej uczniowie maszerowali w parach i śpiewali radosne piosenki.
Joanna Zięba
Pod takim hasłem 16 października studenci AGH przeprowadzili warsztaty dla uczniów klas IV-VI w ramach II edycji projektu edukacji ekologicznej. Uczestnicy pozyskali wiedzę o współczesnym stanie środowiska, istniejących zasobach naturalnych i ich ochronie, a także o zdrowym trybie życia. Uświadomili sobie, że są odpowiedzialni za zmiany wywołane przez człowieka w środowisku naturalnym. Efektem pracy uczniów będzie wykonanie w każdej klasie gazetek tematycznych, które zostaną zgłoszone na konkurs ECHO II EKO- GAZETKA zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki. Edukacja ekologiczna młodych ludzi to niezwykle ważna sprawa bo przecież „Czyste środowisko to najlepsze uzdrowisko!”
Marzena Wawrzeń
14 października 2014 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela. Dzień ten rozpoczęliśmy od udziału we mszy św. sprawowanej przez ks. proboszcza Marka Wcisłę w intencji wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły.
Na naszą szkolną uroczystość przybyli goście - pan Tadeusz Wójtowicz - Wójt Gminy Wielka Wieś, pani Bogusława Wojdała - Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Monika Biernat i pani Agata Mosur - przedstawicielki Rady Rodziców. Pani dyrektor Anna Zajączkowska serdecznie powitała gości oraz całą społeczność szkoły - nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, uczniów i rodziców, podkreślając jednocześnie, że dzisiejszy dzień jest świętem wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób związani są ze szkołą, z edukacją.
Po oficjalnym otwarciu uroczystości, uczniowie klasy II zaprezentowali występ artystyczny - uroczystą lekcję dla swoich nauczycieli. Program przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni - pani Renaty Szlachty i nauczyciela muzyki - pana Jarosława Janeckiego. W swoim przedstawieniu żartowali z przywar uczniowskich i z niektórych zachowań nauczycieli. Czy uczniowie siedzący na widowni dostrzegli u siebie objawy wiercipięty, ananasa, gaduły, czy piszącego jak kura pazurem? Tego dnia przyszły do szkoły chyba same aniołki.
Pełne humoru i serdeczności wiersze i piosenki ukazywały nasze szkolne życie „czasem szare, czasem kolorowe”. Drugoklasiści obiecali swoim nauczycielom odwdzięczyć się za ich uśmiech, serce i pracę - umówili się na wspólne spotkanie za dwadzieścia lat, kiedy ich plany i marzenia się spełnią i zostaną budowniczymi, lekarzami, ogrodnikami, marynarzami, kosmonautami, informatykami. Ciekawe, czy nauczyciele wybiorą wówczas przejażdżkę rakietą, nowoczesną szkołę, a może syrop „Grzecznolin”…?
Zwieńczeniem dziecięcego występu była Szkolna Gala „Czerwone Jabłuszko 2014”, którą poprowadzili Kinga Wolak i Jacek Markowski.
Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Nagrody trafiły także do osób sprawujących bezpośrednią pieczę nad naszą szkołą:
Wszyscy Laureaci otrzymali w nagrodę piękne, czerwone jabłka. Serdecznie gratulujemy i życzymy smacznego!
Uczniowie z kl.V i VI- Julia Szumna, Jadwiga Marschalko i Maciej Śledziowski dedykowali wszystkim zebranym specjalny koncert instrumentalny.
Po występie uczniów pani Bogusława Wojdała w imieniu wszystkich rodziców zwróciła się do nauczycieli, dziękując im za codzienny trud, dar wykształcenia i udział w wychowaniu uczniów. Również pan Tadeusz Wójtowicz - Wójt Gminy Wielka Wieś - skierował słowa życzeń i podziękowań do nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Nauczycielom życzył zwłaszcza szacunku, szacunku ze strony uczniów i rodziców. Z kolei rodziców prosił, by wspierali pracę nauczycieli, bowiem wychowuje się i w szkole i w domu.
Zwracając się do uczniów Pan Wójt przypomniał, że on sam także był uczniem naszej szkoły.
Życzył dzieciom, by czas spędzany w szkole był wspaniałą przygodą, a wiedza którą tu czerpią zaowocowała w przyszłości, by spełniły się ich marzenia i by za lat dwadzieścia mądrze kreowali naszą rzeczywistość.
Pani dyrektor Anna Zajączkowska wraz z panią Bogusławą Wojdałą podziękowały panu wójtowi Tadeuszowi Wójtowiczowi za współpracę, życzliwość, otwartość i wspieranie działań na rzecz rozwoju szkoły w Białym Kościele.
Pani dyrektor podziękowała także wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę, uśmiech i serdeczną atmosferę, którą tworzą. Powtarzając za pewnym flamandzkim pisarzem, że „bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo” pani dyrektor takiego właśnie bogactwa życzyła wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Renata Szlachta
Początek nowego roku szkolnego zachęcił uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych proponowanych przez świetlicę szkolną. W szerokiej ofercie zajęć świetlicowych przewidziano liczne konkursy plastyczne, wiedzowe, zabawy twórcze, odrabianie zadań domowych, zajęcia logopedyczne, ortograficzne, ćwiczenia grafomotoryczne , zajęcia z języka migowego, niemieckiego, angielskiego i inne zajęcia. We wrześniu rozstrzygnięto pierwszy konkurs plastyczny pod tytułem „Wspomnienia z wakacji”. Technika prac była dowolna, stąd ich różnorodność i bogata kolorystyka. Tematyka konkursu przywołała niedawne jeszcze wrażenia i przeżycia z letnich, wakacyjnych miesięcy. Wśród prac znalazły się niepowtarzalne obrazy wschodów i zachodów słońca znad nadmorskich plaż i jezior, wspomnienia z górskich wypraw. Uczestnicy konkursu otrzymali już miłe nagrody.
Wyniki konkursu plastycznego „Wspomnienia z wakacji”
I miejsca : Jan Jagło – kl.0; Kinga Malaga – kl.I; Krystian Marek – kl.I; Martyna Wawrzeń – kl.I; Aleksandra Janik – kl.II; Patrycja Malaga – kl.II; Julia Pawlik – kl.II; Nadia Ziarko – kl.II; Patryk Kołodziejczyk – kl.III; Nikola Soboń – kl.III; Ewelina Szumny – kl.III; Karolina Szumny – kl.III; Julita Kowalczyk – kl.IV; Zuzanna Śledziowska – kl.IV; Martyna Windys – kl.IV; Aleksandra Caber – kl.VI; Julia Jagło – kl.VI; Alicja Kolodziejczyk – kl.VI; Jadwiga Marschalko – kl.VI;
II miejsca : Patrycja Kurek – kl.III; Wojciech Siudy – kl.III; Aleksandra Biernat – kl.IV; Maja Derwisz – kl.IV; Kinga Ziarkowska – kl.IV
Wrzesień zapoczątkował działalność kółka rebusowego dla uczniów z klasy II. Cotygodniowe spotkania uczestników kółka wyłonią cyklicznie „Omnibusa miesiąca” i w efekcie „Omnibusa roku”. Kandydaci na omnibusa muszą wykazać się wszechstronną wiedzą z zakresu języka polskiego, historii, kultury, sztuki, przyrody, geografii, biologii, matematyki, historii wynalazków, znajomości przysłów, obyczajów i tradycji europejskich, umiejętności rozwiązywania szarad, zagadek i oczywiście rebusów.
Wyniki konkursu na „Omnibusa września”
I miejsce – Gabriela Kolarska, kl.2 – 15 punktów
II miejsce – Wiktoria Wojdała, kl.2 – 11 punktów
II miejsce – Piotr Wyżga, kl.2 – 11 punktów
III miejsce – Julia Pawlik, kl.2 – 10 punktów
We wrześniu zainaugurowano działalność kółka szachowego dla uczniów z klas I – VI. Szachy to gra strategiczna wymagająca logicznego myślenia. Gra w szachy stymuluje rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Szachy to dyscyplina korelująca humanistyczną fantazję z myśleniem matematycznym i kształceniem pozytywnych postaw społecznych i emocjonalnych. Jest to królewska gra, ćwicząca wyobraźnię przestrzenną dziecka, kształtująca jego kreatywność i motywująca go do samodzielnej pracy.
Wyniki wrześniowych potyczek szachowych :
Kategoria klas 0-3 :
I miejsce – Maksymilian Waliłko, kl.1 – 15 punktów
II miejsce – Kamil Szumny, kl.1 – 14 punktów
III miejsce – Grzegorz Mosur, kl.1 – 10 punktów
III miejsce – Adam Szumiec , kl.1 – 10 punktów
Kategoria klas 4-6 :
I miejsce – Jakub Kowalski, kl.4 – 17 punktów
II miejsce – Jakub Tomczyk, k.6 – 9 punktów
III miejsce – Paweł Seweryn, kl.4 – 4 punkty
III miejsce – Paweł Sioła, kl.5 – 4 punkty
Agnieszka Wnęk
7 października na boisku szkolnym w Modlnicy odbył się Turniej Piłki Nożnej o Mistrzostwo Gminy Wielka Wieś. Nasza szkoła zajęła w nim czwarte miejsce. W szkolnej drużynie wystąpili: Maciej Śledziowski (kapitan), Filip Kozierowski (bramkarz), Jakub Kurek ( zdobywca 3 goli), Tomasz Marschalko (zdobywca 2 goli), Przemysław Litewka, Kamil Michalski, Arek Janik, Sebastian Zdybał, Dawid Grudnik, Kacper Grudnik.
Lesław Przewoźniak
6 października 2014 r. w auli Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów klasy pierwszej do społeczności szkolnej, czyli pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści w pięknych galowych strojach udowadniali wszystkim zebranym, że są już gotowi, aby stać się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Białym Kościele. Na początek, na tablicy zawisły własnoręcznie wykonane portrety pierwszaków. Później wychowankowie klasy pierwszej wystąpili w części artystycznej, prezentując swoje umiejętności aktorskie oraz talent wokalny. Poradzili sobie świetnie - śpiewając piosenki, recytując wiersze, dali z siebie wszystko, czego wyrazem były gromkie brawa płynące z sali. Dzieci ślubowały uroczyście:
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę szanował swoich rodziców i nauczycieli.
Będę się uczył tego co mądre i piękne.
Będę kochał swoją ojczyznę.
Następnie pani dyrektor Anna Zajączkowska skierowała do ślubujących ciepłe słowa i życzyła: „NIECH WYROSNĄ Z WAS TACY, CO KU GWIAZDOM WZLECIEĆ ZAPRAGNĄ”. Po tych słowach uczniowie zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele przy pomocy symbolicznego ołówka. Wychowawczyni wręczyła im pamiątkowe dyplomy, a koledzy i koleżanki obdarowali ich upominkami. Uwieńczeniem tego wyniosłego dnia było, jakże oczekiwane przez dzieci, wpisanie się do Pamiątkowej Złotej Księgi Pierwszoklasistów i odbicie w niej swojego kciuka. Na koniec uroczystości odbyły się pamiątkowe zdjęcia, a po nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Pierwszakom życzymy powodzenia i sukcesów w nauce oraz tak promiennych uśmiechów, jak dziś, przez cały rok szkolny.
Joanna Denko
6 października odbyło się pierwsze spotkanie niedawno wybranego Samorządu Uczniowskiego w składzie:
Na zebraniu Samorządu Uczniowskiego wybrano poszczególne sekcje :
SEKCJA ORGANIZACYJNA |
SEKCJA PLASTYCZNA |
SEKCJA PORZĄDKOWA |
SEKCJA POMOCNICZA |
Martyna Windys, kl.4 |
Patrycja Baran, kl.4 |
Patrycja Baran, kl.4 |
Aleksandra Biernat, kl.4 |
Zuzanna Śledziowska, kl.4 |
Maja Derwisz, kl.4 |
Martyna Windys, kl.4 |
Amelia Cąber, kl.4 |
Filip Kozierowski, kl.5 |
Paulina Rembiesa, kl.4 |
Zuzanna Śledziowska, kl.4 |
Kinga Litewka, kl.4 |
Kamil Michalski, kl.5 |
Zuzanna Śledziowska, kl.4 |
Filip Kozierowski, kl.5 |
Gabriela Regulska, kl.4 |
Wiktoria Stachnik, kl.5 |
Martyna Windys, kl.4 |
Kamil Michalski, kl.5 |
Arkadiusz Janik, kl.5 |
Julia Szumna, kl.5 |
Julia Szumna, kl.5 |
Julia Szumna, kl.5 |
Martyna Litewka, kl.5 |
Paweł Budziak, kl.6 |
Natalia Żołnierek, kl.5 |
Paweł Budziak, kl.6 |
Aleksandra Cąber, kl.6 |
Julia Jagło, kl.6 |
Julia Jagło, kl.6 |
Julia Jagło, kl.6 |
Dawid Grudnik, kl.6 |
Ewa Sałęga, kl.6 |
Jadwiga Marschalko, kl.6 |
Jadwiga Marschalko, kl.6 |
Joanna Koczułap, kl.6 |
Ewa Szopa, kl.6 |
Ewa Sałęga, kl.6 |
Ewa Sałęga, kl.6 |
Maciej Śledziowski, kl.6 |
|
Ewa Szopa, kl.6 |
Ewa Szopa, kl.6 |
|
Agnieszka Wnęk