Samorząd Uczniowski aktywnie pracuje tej zimy. 2 grudnia przedstawiciele Rady Uczniowskiej gościli w gabinecie Pani Dyrektor Anny Zajączkowskiej. Reprezentanci samorządu przedstawili plan swoich działań na ten rok szkolny. Spotkanie „na szczycie” okazało się bardzo owocne pod względem wymiany zdań, poglądów, spostrzeżeń i oczekiwań. Pani Dyrektor udzieliła cennych rad i wskazówek odnośnie pracy samorządu, zachęciła do aktywności na rzecz szkoły w różnych sferach działalności, między innymi w organizowaniu licznych konkursów. Pani Dyrektor zaoferowała pomoc w podjęciu różnych działań, a samo spotkanie przeprowadzone zostało w atmosferze ciepła, serdeczności, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Andrzejkowy czas magii, wróżb i czarów skłonił przedstawicieli samorządu do zorganizowania konkursu plastycznego „Magiczny kot”. Konkurs cieszył się wielką popularnością wśród uczniów naszej szkoły, którzy zaczarowani magią andrzejkowego święta zaprezentowali swoje prace przedstawiające jednego z najbardziej tajemniczych zwierząt. Rodowód kota sięga Starożytnego Egiptu, gdzie był czczony, jako święte zwierzę i strzegł świątyń nie wpuszczając do nich niegodnych ludzi. Jego wyczucie astralnej powłoki i wiążących się z nią emocji pozwalało mu bezbłędnie odczytać emocje i czyjeś zamiary.
Wyniki konkursu „Magiczny kot”
I miejsca: Gabriela Regulska, kl.1; Maria Sałęga, kl.1; Julia Niemiec, kl.2; Gabriela Sałęga, kl.2; Magdalena Idzik, kl.3; Patrycja Kurek, kl.3; Ewelina Szumny, kl.3; Karolina Szumny, kl.3; Patrycja Baran, kl.4; Maja Derwisz, kl.4; Paulina Rembiesa, kl.4.
II miejsca : Aleksandra Janik, kl.2; Małgorzata Kluczewska, kl.2; Kinga Wolak, kl.2; Aleksandra Biernat, kl.4; Magdalena Sałęga, kl.4; Natalia Skrzyniowska, kl.4; Zuzanna Śledziowska, kl.4; Joanna Koczułap, kl.6; Jadwiga Marschalko, kl.6; Ewa Sałęga, kl.6.
III miejsca : Krystian Marek, kl.1; Piotr Wyżga, kl.2; Justyna Grudnik, kl.3; Kinga Ziarkowska, kl.4.
Na początku grudnia Samorząd ogłosił kolejny konkurs plastyczny, tym razem związany ze zbliżającymi się 6 grudnia saniami świętego Mikołaja. I znów uczniowie naszej szkoły dopisali dostarczając Samorządowi licznych, zróżnicowanych pod względem rozmaitości technik plastycznych prac.
Konkurs plastyczny „Mikołaj wyruszył z prezentami” przyniósł następujące rozstrzygnięcia:
WYRÓŻNIENIA: Jan Jagło, kl.0; Emilia Regulska, kl.1; Martyna Wawrzeń, kl.1; Aleksandra Janik, kl.2; Sandra Kaleta, kl.2; Małgorzata Kluczewska, kl.2; Gabriela Kolarska, kl.2; Julia Niemiec, kl.2; Julia Pawlik, kl.2; Karolina Siudy, kl.2; Wiktoria Wojdała, kl.2; Nadia Ziarko, kl.2; Julia Dudek, kl.3; Nikola Soboń, kl.3; Amelia Cąber, kl.4; Gabriela Regulska, kl.4; Natalia Żołnierek, kl.5; Aleksandra Cąber, kl.6; Julia Jagło, kl.6; Jadwiga Marschalko, kl.6
Samorząd Uczniowski podsumował listopadowe wyniki konkursu czystości w klasach. Tym razem z porządkiem ogólnym, ładem i utrzymaniem estetyki najlepiej poradziła sobie klasa V pod kierunkiem swojej wychowawczyni Pani Renaty Windys. Na drugim miejscu uplasowała się klasa I pod kierunkiem Pani Joanny Denko, natomiast miejsce trzecie zdobyła klasa III pod kierunkiem Pani Joanny Zięby. Należy podkreślić, że również inne klasy w listopadzie bardzo postarały się i włożyły dużo trudu w to, aby ich sale odznaczały się na co dzień świeżością. Dzięki staraniom uczniów i ich wychowawców sale lekcyjne stały się miejscem miłym, przyjemnym, zachęcającym do nauki i zabawy. Samorząd zachęca wszystkie klasy : Rozprawmy się z bałaganem!
Agnieszka Wnęk
„Dziś gwiazdy blask, świąteczny czas,
więc odrzućmy w dal smutki i żal
i strach, co nas krępuje.
Pozwólmy światłu działać w nas,
Niech piękno w nas buduje.”
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. W ten magiczny, świąteczny nastrój wprowadzili nas 19 grudnia uczniowie klasy V, którzy pod kierunkiem pani R. Windys oraz pana J. Janeckiego przedstawili jasełka, czyli „rzeczy ciekawe, co się działy dawno”. Publiczność na nowo mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających bezowocnie noclegu w gospodzie. Na szczęście pomogła im troskliwa babcia, która pokonawszy upór swojego osiołka, zaprowadziła wędrowców do stajenki, dając im schronienie i dach nad głową. O narodzinach Bożego Syna dowiedział się diabeł, który wysłał na zwiady młodszego diabełka. Ten przebrawszy się za Anioła udał się na Ziemię. Po drodze spotkał Anioła przewodnika i pasterzy. Razem z nimi wyruszył do Betlejem, by tam odmienić swoje serce. Na koniec „przy Bożym żłóbku się zebrali pasterze, którzy cud uznali, prości ludzie o silnej wierze oraz królowie, świata mocarze, którzy swą mądrość przynieśli w darze”. Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, piękna scenografia oraz radosny śpiew kolęd i pastorałek wzbogacony grą na instrumentach muzycznych wywarły na wszystkich duże wrażenie. Inscenizacja została bardzo ciepło przyjęta i nagrodzona gromkimi brawami.
Swoją obecnością na jasełkach zaszczycili nas: Wójt Gminy Wielka Wieś – Pan Tadeusz Wójtowicz, Dyrektor GZEAS-u – Pani Krystyna Hrabia, ksiądz kanonik Marian Matusiak oraz przedstawiciele rodziców. Na zakończenie Pani Dyrektor Anna Zajączkowska oraz Wójt Gminy Wielka Wieś – Pan Tadeusz Wójtowicz złożyli wszystkim ciepłe, serdeczne życzenia świąteczne.
Wszystkim młodym artystom z klasy V dziękujemy za ich piękny występ, Jadzi Marschalko i Maćkowi Śledziowskiemu z kl. VI za grę na klarnecie i trąbce, panu J. Janeckiemu za przygotowanie oprawy muzycznej, zaś rodzicom za pomoc w przygotowaniu scenografii i doborze kostiumów.
Uczniowie klasy V wystąpią jeszcze z przedstawieniem jasełkowym 22 grudnia 2014r. w siedzibie GOKiS oraz 11 stycznia 2015r. w kościele parafialnym w Białym Kościele.
Renata Windys
Dawno, dawno temu w gęstej dżungli mieszkała lwica ze swoim synkiem. Pewnego dnia młode lwiątko ciężko zachorowało. Czy inne zwierzęta przełamią swoje lęki, by znaleźć miętę, korzonki czy mleko kokosowe, które uleczy malca? Na szczęście i zebra, i hipopotam a nawet groźne krokodyle postarają się, by na twarzy chorego zwierzątka zagościł uśmiech. Tą alegoryczną opowieścią przedstawiciele fundacji Alma Spei przybliżyli cele i działania organizacji, opiekującej się nieuleczalnie chorymi dziećmi.
Oglądając film o małej Mai, uczniowie zobaczyli , w jaki sposób dziewczynka, która nie ma możliwości mówienia, sprawnie komunikuje się z otoczeniem, mimo swoich ograniczeń jest radosna i uśmiechnięta. Poznając życiorysy dzieci, które nigdy nie będą mogły biegać, mówić czy nawet samodzielnie jeść , poczuliśmy jak wielkim darem jest nasze zdrowie.
W ramach akcji charytatywnej "Budujemy auto marzeń dla dzieci z Hospicjum Alma Spei" zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym, realizującym powyższe hasło. Technika prac: ołówek, kredki, węgiel, pastele, farby, kolaż, wycinanki z papieru w formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A3. Każda praca powinna zawierać: imię i nazwisko autora, wiek, klasa, nazwa i adres szkoły, nr telefonu rodzica. Każdy uczestnik może złożyć tylko jedną pracę.
Termin złożenia prac: 12 stycznia 2015 r. Zgłoszenie do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu dla potrzeb niezbędnych do przeprowadzenia konkursu. Koordynatorzy konkursu: Agnieszka Janecka, Magdalena Cieślik, tel. 12 - 419 19 21.
SAMOCHÓD MARZEŃ
"Czasem się przydarza dzień tak uśmiechnięty,
jak św. Mikołaj, co nosi prezenty.
W dzień taki wezwała nas nasza szefowa
i z miłym uśmiechem przemawia w te słowa.
Mam dobrą wiadomość, każdy z was dostanie
auto swoich marzeń - zdalnie sterowane.
Zaraz do podróży poczułam ochotę,
tym bardziej, że autko to było z pilotem.
Z wygodną kanapą, z dwiema poduszkami,
z ekspresem do kawa i z półką z książkami
Auteczko pomyka raz dołem, raz górą,
a ja się spokojnie zajmuję lekturą. (...)
Już się na ten model Anetka wpisała,
Aga zaraz za nią, Magda też by chciała.
Kasia zaś w ankiecie: "Auto moich marzeń"
wpisała: Kanapę poproszę z masażem.
Paweł jej przyklasnął, już wsiadać gotowy.
Chciałby telewizor z kanałem sportowym.
Paulinka komputer, żeby się nie nudzić.
Zaraz ... moi drodzy ... KTO ZAMAWIAŁ BUDZIK? "
Agnieszka Miśkiewicz
W oczekiwaniu na magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy pierwszej wraz z panią wychowawczynią postanowili zamienić swoją salę lekcyjną w profesjonalną fabrykę bombek. Najmłodsi wychowankowie naszej szkoły stali się prawdziwymi rzemieślnikami w swoim fachu.
Z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonywali bombki styropianowe ozdabiając je kolorowymi cekinami i połyskującym w różnych kolorach brokatem. Uczniowie wykazali się wielką cierpliwością i misternością, a to wszystko z ogromnej miłości do swoich najbliższych, dla których własnoręcznie wykonane bombki mają być prezentem. Takim prawdziwym od serca, a nie kupionym w sklepie…
Joanna Denko
Prezes Gminnego Zakładu Komunalnego w Wielkiej Wsi – Pan Marek Krasowski kilka dni temu był gościem biblioteki w Szkole Podstawowej w Białym Kościele. Spotkanie to wieńczy wspólne przedsięwzięcie Szkoły i Gminnej Biblioteki Publicznej, jakim była realizacja projektu mającego na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Pan Marek za sprawą swego donośnego, niepowtarzalnego głosu i świetnej intonacji przeniósł uczniów klasy II w świat przyrody pełen niespodziewanych niespodzianek a jednocześnie niczym nieokiełznanej wyobraźni, gdzie konik polny zakochuje się w biedronce czy też zastanawia się, cóż to takiego … końskie zdrowie. Przeczytał bowiem wiersze z najnowszej książki Wandy Chotomskiej pt. „W KRAJU PATATAJU”, gdzie roi się od koni, kucy, źrebaków, koników polnych i morskich, nie brak nawet Pegaza.
Wcześnie szkolną bibliotekę odwiedzili również przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Białym Kościele i Białokościelanki.
Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy, za to, że zechcieli poświęcić swój czas, by poczytać dzieciom. Mamy nadzieję, że czytanie będzie kojarzyć się każdemu dziecku z radością i przyjemnością, nigdy natomiast z przymusem, karą czy nudą!
A. Zajączkowska
W dniu 11 grudnia w Bęble odbył się tradycyjny przedświąteczny Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo gminy Wielka Wieś. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych. Wielki sukces odniosła nasza uczennica, Wiktoria Stachnik, która zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej, wygrywając wszystkie mecze.
Lesław Przewoźniak
9 grudnia 2014r. po raz pierwszy w naszej szkole 32 uczniów z klas IV - VI brało udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotów Ścisłych "Sowa Matematyczna". Uczniowie startowali w dwóch kategoriach: Junior - przeznaczony dla czwartoklasistów oraz Pitagoras - dla uczniów klas V-VI. Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap rozgrywany był drużynowo. Uczniowie we wcześniej ustalonych czteroosobowych zespołach rozwiązywali w ciągu 60 minut test składający się z 30 zadań. Były to w większości zadania problemowe, nietypowe, a potrzebna wiedza często wykraczała poza materiał realizowany w danej klasie. Uczestnicy musieli nie tylko rozwikłać problem, ale też ustalić wspólną strategię i wspólne rozwiązanie, a zatem sprawdzana była też umiejętność współpracy w grupie. Do drugiego etapu konkursu zostaną zakwalifikowani uczniowie tych drużyn, które zdobędą najwyższą w Polsce liczbę punktów. Trzymamy kciuki za naszych uczestników.
Renata Windys
5 grudnia w Szkole Podstawowej w Białym Kościele od rana panowała gorąca atmosfera, a wszystko za sprawą informacji o rzekomych odwiedzinach św. Mikołaja. Na wszelki więc wypadek… gdyby informacja miała okazać się prawdziwa… w auli ubrano choinki, zawieszono niebieskie płótno pełne srebrzących się gwiazd i gwiazdeczek, przygotowano nawet tron dla dostojnego gościa. Potem nie pozostało już nic innego, jak tylko czekać…
Kilka minut po godzinie 19.00 wszyscy zebrani - dzieci i dorośli – usłyszeli płynące z oddali dźwięki dzwoneczków, które w jednej chwili narysowały na twarzach najmłodszych szeroki uśmiech. „To na pewno idzie Mikołaj!” – szeptano w każdym kąciku. I dzieci miały oczywiście rację. Wyczekiwany z takim utęsknieniem gość przybył w asyście aniołków i nie przeszkodził mu nawet brak białego puchu. Oczywiście św. Mikołaj nie byłby św. Mikołajem, gdyby nie przywiózł ze sobą prezentów. To one właśnie wzbudziły okrzyki zachwytu zwłaszcza wśród najmłodszych. Obdarowanych zostało ponad 150 dzieci z Białego Kościoła i okolicznych miejscowości. Niektóre upominki były tak duże, że rodzice musieli pomagać swym pociechom odebrać to, co przygotował dla nich w tym roku przybysz z daleka.
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać rok i tuż przed 6 grudnia napisać kolejny list do św. Mikołaja, by pomóc w spełnieniu się swoim marzeniom - swoim, a może innych…
4 grudnia uczniowie z klas III, II i I oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w światecznych warsztatach malowania bombek w pracowni artystycznej ARMAR w Bęble. Uczestnicy wycieczki nie tylko dowiedzieli się, jak powstaje szklana bombka, ozdabiająca nasze choinki, ale również zaprojektowali i wykonali własną ozdobę świąteczną.
Dorota Jagło
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu ze św. Mikołajem, które odbędzie się w auli naszej szkoły w piątek 5 grudnia br. o godzinie 19.00.
Koszt uczestnictwa dla uczniów naszej szkoły: 5 zł + paczka, dla pozostałych dzieci: 8 zł + paczka.
Szczegółowe informacje i zapisy w sekretariacie szkoły w godz. 7.00 – 15.00, tel. 12-419-10-16.
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Białym Kościele serdecznie zaprasza na KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, który odbędzie w budynku szkoły w dniach:
4 XII (czwartek) w godz. 8.00 – 15.00,
5 XII (piątek) w godz. 8.00 – 15.00 i 18.30 – 20.00.
Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na rzecz uczniów naszej szkoły.
24 listopada br. z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły. Tego dnia odbyła się w godzinach porannych piękna zabawa andrzejkowa a uczniowie klas 0 – III mogli odwiedzić „gabinet wróżb”. Tutaj w blasku świec i magii czarodziejskiej kuli wróżki oraz czarodzieje przepowiadali zainteresowanym tajemniczą przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, przebijania serduszek, horoskopów, wróżenia z ręki oraz kart. Każdy mógł ponieść się sile wyobraźni, nieco oderwać od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych. Tradycja andrzejek wywodzi się od św. Andrzeja – apostoła – ucznia Jana Chrzciciela a później Chrystusa. Andrzeja z wróżbami skojarzyli Grecy (prawdopodobnie z podobieństwa słów Andros i Andreas- oznaczających odpowiednio mężczyznę i Andrzeja) i to właśnie im zawdzięczamy magiczny charakter tego święta. Dziś święto to jest świetną okazją do dobrej zabawy i słuchania przepowiedni z „przymrużeniem oka”. W tym dniu wróżyli sobie wszyscy uczniowie i nauczyciele. Przed stolikami wróżbitów zgromadziły się tłumy interesantów. Wróżono ze szpilek, odkrywano kubki, pod którymi ukryte były małe przedmioty symbolizujące rychły ożenek, zakup super auta czy bogactwo. Przepowiednie dotykały różnych tematów. Najczęściej dotyczyły uczuć, przyszłych zawodów, sytuacji materialnej czy postępów w nauce. Śmiechom i zabawie nie było końca. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się między innymi domino szczęścia, kram z marzeniami, kości losu oraz pomyślne liczby. Każdy z uczestników zabawy nie wyszedł z sali bez wróżby na przyszłość, a wszystkie buzie były szczerze uśmiechnięte. Naszym najmłodszym uczniom nie zabrakło sił podczas odbywającej się równocześnie zabawy tanecznej. Zabawę w rytmie wesołych dziecięcych piosenek przy pięknie przystrojonej sali poprowadził pan Jarosław Janecki. Na jej zakończenie rozstrzygnięto konkurs na „Najpiękniejszy strój andrzejkowy”. Wybór andrzejkowej kreacji okazał się niezwykle trudny, ponieważ wszyscy uczestnicy zabawy przybyli na spotkanie poprzebierani według czarodziejskiej mody. Wszędzie widać było gustowne pelerynki czarodziei oraz suknie czarodziejek i cyganek. Stroje dopełniały czarodziejskie różdżki, szpiczaste czapki i sprzęt latający w postaci kolorowych balonów. Wśród nagrodzonych za „Najpiękniejszy strój andrzejkowy” znaleźli się: z oddziału przedszkolnego: Kacper Kurek, Mateusz Litewka, Gabriela Ziarkowska; z klasy I: Dominik Krawiec, Emilia Regulska, Maria Sałęga, Kamil Szumny, Kacper Tomczyk, Martyna Wawrzeń; z klasy II: Aleksandra Janik, Gabriela Kolarska, Anna Litewka, Dawid Litewka, Jacek Markowski, Julia Niemiec, Justyna Noga, Gabriela Sałęga, Dawid Witek, Wiktoria Wojdała; z klasy III: Zuzanna Ciebień, Justyna Grudnik, Patrycja Kurek. Zwycięzcy otrzymali miłe nagrody.
W godzinach popołudniowych czarodzieje i wróżki zaprosili tym razem uczniów klas IV – VI do „Gabinetu wróżb” następnie na dyskotekę andrzejkową. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili przy dźwiękach oraz rytmach najpopularniejszych i najmodniejszych przebojów. Przeprowadzone zostały również wesołe konkursy. W konkursie „krzesełkowym” zwyciężyli uczniowie : Kinga Litewka, kl.4; Filip Kozierowski, kl.5; Wiktoria Stachnik, kl.5; Szymon Kowalski, kl.6. Nad całością imprezy, przygotowaniem dekoracji andrzejkowych oraz salonu wróżb dla klas 0-6 czuwał Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem panią Agnieszką Wnęk, natomiast zabawę taneczną poprowadził w wielkim humorem pan Jarosław Janecki. Serdecznie zapraszamy na andrzejki już za rok.
Agnieszka Wnęk
22 listopada 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białym Kościele odbyła się
I MIĘDZYGMINNA BITWA KULTURALNA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH. W programie była m.in. prezentacja i degustacja tradycyjnych dań z polskich darów jesieni oraz konkursy kulinarne dla dzieci połączone z przygotowaniem kanapek i potraw w ramach akcji „Nasze dzieci nie jedzą śmieci!”. Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele wzięli udział w warsztatach kulinarnych, których finalnym efektem były kanapki, wykonane z ekologicznych produktów takich jak: ser biały i żółty, naturalny jogurt i śmietana, jajka, pomidory, papryka, por, kalarepa, cebula, seler naciowy, ogórek czy świeża bazylia i kolendra. Dzieci na wyznaczonych stanowiskach pracy, pod okiem „mistrza kucharskiego” pana Jerzego Gołębiowskiego, kroiły, przyprawiały, układały i dekorowały kanapki, które miały być i były kolorowe i smaczne. Pierwsze kanapki skonsumowały dzieci, następnymi częstowały gości. Dzieci pracowały zgodnie i były bardzo zaangażowane w wykonywane czynności. Udział w warsztatach kulinarnych miał na celu promowanie zdrowego odżywiania się. Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymali naturalne soki oraz pamiątkowe dyplomy.
Serdecznie dziękuję Panu Jarosławowi Janeckiemu – zastępcy dyrektora GOKiS w Białym Kościele oraz Paniom z Regionalnego Zespołu „Białokościelanki” za zaproszenie uczniów klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele na warsztaty kulinarn, dzięki którym dzieci bardzo miło i pożytecznie spędziły czas.
Joanna Zięba
7 listopada 2014r. dziesięcioro uczniów z klasy VI przystąpiło do etapu szkolnego Małopolskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest m.in. wyławianie młodych talentów, rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów. Nasi szóstoklasiści musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też intuicją i sprytem matematycznym, umiejętnością logicznego myślenia, dostrzegania zależności i wysuwania wniosków. Dwie osoby: Alicja Kołodziejczyk i Ewa Sałęga zakwalifikowały się do etapu rejonowego, który odbędzie się 13 stycznia 2015r. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, zaś Ali i Ewie życzymy uzyskania tytułu laureata.
Renata Windys
W poniedziałek 24 XI br., pomimo zabawy andrzejkowej, odbędą się dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla klasy II i III
(gr. II) w godz. 12.55- 13.55, aerobik (13.55 - 14.55) oraz piłka nożna dla grupy młodszej (15.10 - 16.10).
Nie odbędą się natomiast dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla klas IV, V (gr. III) z godz. 15.20 - 16.20.
18 listopada w Szkole Podstawowej w Białym Kościele 34 uczniów z klas IV-VI przystąpiło do I etapu XI Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „ Z poprawna polszczyzną na co dzień” oraz IX Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „ Z ortografią na co dzień” pod patronatem KNP przy Polskiej Akademii Nauk. Celami nadrzędnymi konkursów są: propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży, a także wyrabianie w uczniach nawyku językowej dociekliwości poznawczej. Zadaniem uczestników I etapu było udzielenie odpowiedzi na pytania testowe . Trzymamy kciuki i mamy nadzieję na spotkanie w II etapie.
Marzena Wawrzeń
Szkoła Podstawowa w Białym Kościele razem z Gminną Biblioteką Publiczną w Wielkiej Wsi rozpoczęła w październiku br. realizację wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest propagowanie czytelnictwa, zwłaszcza wśród uczniów I i II etapu edukacyjnego. A wszystko za sprawą projektu obu bibliotek – gminnej i szkolnej, który uzyskał dofinasowanie w ramach Programu Biblioteki Narodowej – „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek” Priorytet 2. Dzięki temu wspólnemu przedsięwzięciu szkolna biblioteka ma na swych półkach dodatkowe ciekawe propozycje książkowe.
W ramach realizacji tego projektu w poniedziałek 17 listopada br. uczniowie klasy III spotkali się w szkolnej bibliotece z przedstawicielkami zespołu regionalnego „Białokościelanki” z Białego Kościoła - Paniami: Martą Kowalik, Agatą Szumną i Jolantą Wojdałą. Panie przeczytały dzieciom fragmenty trzech pozycji wydawniczych: „Zosia z ulicy Kociej” – Agnieszki Tyszki, „Mucha” – Kingi Grabowskiej-Bednarz i „Sekret ponurego zamku” – Wojciecha Widłaka. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem i zainteresowaniem wysłuchali wspaniałych interpretacji prozy i wierszy przygotowanych przez gości. Na zakończenie spotkania panie poczęstowały uczniów słodyczami i zrobiliśmy sobie kilka wspólnych, pamiątkowych zdjęć.
Joanna Zięba
17 listopada w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbył się „ Pojedynek na lekturę”. Naszą szkołę godnie reprezentowało 5 drużyn z klasy IV. Konkurs wymagał nie tylko świetnej znajomości baśni Carlo Collodiego pt. „ Pinokio”, ale także refleksu i pomysłowości. Finalnym zadaniem było wykonanie oryginalnego nosa niesfornego pajacyka. Na miejscu pierwszym uplasował się zespół Patrycji Baran w składzie: Aleksandra Biernat, Kinga Ziarkowska, Maciej Górka i Jakub Kowalski. Konkurs został przygotowany przez Gminną Bibliotekę w Wielkiej Wsi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Marzena Wawrzeń
14 listopada 2014 r. uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczyniami panią Renatą Szlachtą i panią Joanną Ziębą udali się do prywatnego muzeum o charakterze etnograficznym, należącym do Państwa Krystyny i Stefana Marschalków z Wielkiej Wsi. Pan Stefan Marschalko przedstawił nam bogate zbiory eksponatów codziennego użytku sprzed ponad 100 lat. Zapoznał uczniów z ich historią, przeznaczeniem i pochodzeniem. W naszej wyobraźni pojawił się obraz minionego świata. Tymi przedmiotami otaczali się nasi pradziadkowie, wykorzystując je do codziennych prac domowych i gospodarskich. Byliśmy pod wrażeniem dawnej pralki ręcznej, żelazka z „duszą”, młynka do kawy czy starego telefonu. Bogata kolekcja wozów, powozów i sań, w których mogliśmy zasiąść była imponująca. Były też koniki z wikliny i na biegunach. Na zakończenie spotkania pan Stefan Marschalko poczęstował uczniów cukierkami. Uczniowie na pożegnanie wręczyli pisemne podziękowanie.
Mieliśmy przyjemność poznać człowieka z pasją gromadzenia i przechowywania przedmiotów w celu ocalenia ich od zapomnienia.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Białym Kościele oraz wychowawcy klasy II i III wraz z uczniami serdecznie dziękują Państwu Krystynie i Stefanowi Marschalkom za udostępnienie prywatnej kolekcji.
Joanna Zięba
Jesień przywitała uczniów świetlicy bogactwem pomysłów do zrealizowania na kolejny już miesiąc tego roku szkolnego. Październikowe zmagania „mądrej główki” przyniosły rozstrzygnięcia w konkursie „Omnibus miesiąca”. „Omnibusem października” została Julia Niemiec z klasy II ze znakomitym wynikiem 65 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Jacek Markowski z klasy II, który zdobył 58 punktów, natomiast miejsce trzecie zajął Piotr Wyżga z klasy II z dorobkiem 54 punktów. Zwycięzcom gratulujemy ogromnej wiedzy z zakresu m.in. nauki, historii, przyrody i sztuki.
W październiku odbyły się także turnieje szachowe chłopców w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz IV – VI. Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii młodszych chłopców został niepokonany jak dotąd Maksymilian Waliłko z klasy I z dorobkiem aż 36 punktów! Drugie miejsce zajął Kamil Szumny z klasy I z bardzo dobrym wynikiem 21 punktów, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Maciejowi Koblańskiemu z klasy II z również dobrym wynikiem 16 punktów. Wielkie brawa dla chłopców!
W kategorii starszych chłopców prym w tym miesiącu wiódł Paweł Sioła z klasy V z dorobkiem 36 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Seweryn z klasy IV z wynikiem 15 punktów, a trzecie miejsce zdobył Aleksander Wierzbicki, który zgromadził 10 punktów. Gratulujemy świetnych strategii, pomysłów i roszad, które przyniosły wspomnianym chłopcom tak pozytywne rozstrzygnięcia.
Uczennice naszej świetlicy także postanowiły założyć swoje kółko szachowe. Inicjatorką założenia tego kółka jest Martyna Windys z klasy IV. W październiku odbyły się turnieje szachowe dla dziewczynek klas: II – III. Zwyciężczynią października w konkursie szachowym została Magdalena Idzik z klasy III, która zdobyła 13 punktów, na drugim miejscu uplasowała się Nikola Soboń z klasy III z wynikiem 12 punktów, a dwa trzecie miejsca zajęły uczennice z takim samym dorobkiem punktowym – 10 punktów: Patrycja Kurek z klasy III oraz Ewelina Szumna z klasy III.
W październiku z inicjatywy uczniów naszej świetlicy zaczęło swoją działalność kółko projektantów mody oraz kółko plastelinowe. Uczniowie klasy III, II oraz I projektują modną odzież w stylu klasycznym, sportowym i młodzieżowym. Ich projekty można zobaczyć na tablicy ściennej świetlicy.
Kółko plastelinowe założone przez uczennicę klasy II – Julię Niemiec zaprasza wszystkich uczniów świetlicy do udziału w swoich zajęciach. Na zajęciach tego kółka powstają istne plastelinowe cuda: plastelinowe ogrody, parki, place zabaw, figurki ludzi i zwierząt, kolorowe i wielokształtne rośliny. Wychowawczynie świetlicy: pani Anita Różycka oraz pani Agnieszka Wnęk postanowiły prezentować cyklicznie prace swoich wychowanków na tablicy ściennej na korytarzu szkolnym. Galeria prac uczniów nosi tytuł „Artyści z naszej świetlicy” . Wśród prac artystów w październiku znalazły się dzieła uczniów: Marii Sałęgi, kl.I; Aleksandry Janik, kl.II; Małgorzaty Kluczewskiej, kl.II; Gabrieli Sałęgi, kl.II; Magdaleny Idzik, kl.III; Nikoli Soboń, kl.III; Mai Derwisz, kl.IV oraz prace zbiorowe uczniów – Marii Sałęgi, kl.I i Martyny Wawrzeń, kl.I; Magdaleny Idzik, kl.III i Karoliny Szumny, kl.III; Kacpra Kurka, kl.0 i Jakuba Kurka, kl.V; Michała Kalety, kl.0, Jacka Markowskiego, kl.II i Magdaleny Idzik, kl.III; Martyny Litewki, kl.I, Julii Synowskiej, kl.III, Mai Derwisz, kl.IV oraz Martyny Windys, kl.IV.
W październiku rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Piękno jesieni”. Uczniowie przy pomocy palety barw, różnorodności technik plastycznych, osobistych wyobrażeń i indywidualnych zdolności zaprezentowali niezwykłość tej magicznej pory roku.
Wyniki konkursu plastycznego „Piękno jesieni”:
I miejsca: Jan Jagło, OP; Kacper Kurek, OP; Kinga Malaga, kl. I; Emilia Regulska, kl. I; Szymon Sobesto, kl. I; Jowita Sroka, kl. I; Adam Szumiec, kl. I; Martyna Wawrzeń, kl. I; Aleksandra Janik, kl. II; Julia Niemiec, kl. II; Justyna Noga, kl. II; Julia Pawlik, kl. II; Gabriela Sałęga, kl. II; Magdalena Idzik, kl. III; Patryk Kołodziejczyk, kl. III; Patrycja Kurek, kl. III; Wojciech Siudy, kl. III; Julia Synowska, kl.III; Maja Derwisz, kl. IV; Gabriela Regulska, kl. IV; Paulina Rembiesa, kl. IV; Martyna Windys, kl. IV; praca zbiorowa: Aleksandra Biernat, kl. IV; Martyna Windys, kl. IV; Zuzanna Śledziowska, kl. IV; Arkadiusz Sobesto, kl. V; Julia Jagło, kl.VI; Alicja Kołodziejczyk, kl.VI; Jadwiga Marschalko, kl.VI; Katarzyna Mosur, kl.VI.
II miejsca: Małgorzata Kluczewska, kl. II; Anna Litewka, kl. II; Dawid Litewka, kl. II, Kinga Wolak, kl. II, Justyna Grudnik, kl. III; Michał Woźniak, kl. III; Amelia Cąber, kl. IV; Julita Kowlaczyk, kl. IV; Kinga Litewka, kl. IV; Magdalena Sałęga, kl. IV; Przemysław Litewka, kl. V; Aleksander Wierzbicki, kl. V.
Agnieszka Wnęk