Konkurs na najładniejszą dekorację świąteczno-wiosenną w klasach samorząd ogłosił na koniec marca. Jego celem było pobudzenie aktywności twórczej, ale także integracja społeczności szkolnej. Każda klasa miała za zadanie przygotować świąteczno-wiosenny wystrój swojej sali lekcyjnej tj. gazetkę ścienną, różnego rodzaju formy przestrzenne nawiązujące do symboliki Świąt Wielkanocnych. Przy ocenie wystroju świątecznego klas brano pod uwagę przede wszystkim wkład pracy, zaangażowanie uczniów, oryginalność i pomysłowość, estetykę i samodzielność wykonania prac. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania, toteż wyróżnienia przyznano wszystkim klasom. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów i wychowawców w szkole zapanowała w kwietniu wspaniała wiosenno – świąteczna atmosfera. W kwietniu samorząd ogłosił kolejny plastyczny konkurs pod hasłem „Najpiękniejsze wiosenne kwiaty”. Powstały cudownie kolorowe prace, zdobiące radośnie szkolny korytarz . Najpiękniejsze prace otrzymały wyróżnienia. Wyróżnieni zostali następujący uczniowie : Piotr Bolek – oddział przedszkolny; Kinga Malaga – kl.I, Jowita Sroka – kl.I, Adam Szumiec – kl.I, Martyna Wawrzeń – kl.I; Gabriela Kolarska – kl.II; Julia Dudek – kl.III, Magdalena Idzik – kl.III, Patrycja Kurek –kl.III, Karolina Szumny –kl.III; Paulina Biernat – kl.IV, Kinga Litewka – kl.IV, Paulina Rembiesa –kl.IV, Magdalena Sałęga – kl.IV, Natalia Skrzyniowska – kl.IV, Martyna Windys –kl.IV; Przemysław Litewka – kl.V; Ewa Sałęga –kl.VI. W maju samorząd ogłosił konkurs plastyczny „Portret mojej Mamy” Już wkrótce zostanie on rozstrzygnięty. Samorząd rozstrzygnął także comiesięczny konkurs czystości w klasach. W marcu zwyciężyły dwie klasy : klasa II pod kierunkiem Pani Renaty Szlachty oraz klasa V pod kierunkiem Pani Renaty Windys. Miejsce drugie zajęły dwie klasy : klasa IV pod kierunkiem Pani Anity Różyckiej oraz klasa VI pod kierunkiem Pani Marzeny Wawrzeń. W maju w konkursie czystości zwyciężył oddział przedszkolny pod kierunkiem Pani Doroty Jagło oraz klas klasa IV pod kierunkiem Pani Renaty Różyckiej. Na drugim miejscu uplasowały się dwie klasy : klasa I pod kierunkiem Pani Joanny Denko oraz klasa V pod kierunkiem Pani Renaty Windys. Miejsce trzecie zajęła klasa II pod kierunkiem Pani Renaty Szlachty.
Samorząd kontynuuje akcje społeczne – zbieranie zakrętek na potrzeby Marcela chorego na autyzm, zbieranie zużytych baterii w celu chronienia naturalnego środowiska oraz racjonalnego wykorzystywania wtórnych surowców, a także akcję zbierania makulatury. Ostateczne wyniki akcji charytatywno – społecznych prowadzonych przez samorząd zostaną ogłoszone już w czerwcu.
Agnieszka Wnęk
We wtorek, 19 V 2015 r. w godz. 16.00 – 18.00 odbędą się indywidualne spotkania z Rodzicami uczniów klas I – VI na temat ocen i zachowania uczniów (również zagrożenia z poszczególnych przedmiotów.)
O godzinie 17 w sali nr 13 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów, którzy wyjeżdżają na „zieloną szkołę”.
O godzinie 17.30 Przewodnicząca Rady Rodziców zaprasza na zebranie trójek klasowych do biblioteki szkolnej.
Od kwietnia br. w Punkcie Wsparcia i Pomocy Rodzinie, działającym w strukturach GOPS, można umówić się na spotkanie z psychologiem, specjalizującym się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodziną. Psycholog jest dostępny 2 razy w miesiącu (co drugi czwartek miesiąca). Najbliższe terminy to:
14 maja br. w godz. 8-10
28 maja br. w godzinach 14-16
11 czerwca br. w godz. 8-10
25 czerwca br. w godz. 14-16
Grafik na kolejne miesiące będzie aktualizowany na bieżąco, na stronie internetowej GOPS.
Oferta ma charakter otwarty, bezpłatny. Obejmuje spotkanie konsultacyjne, diagnostyczne i ewentualnie kolejne spotkania o charakterze terapeutycznym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszystkie osoby chcące zasięgnąć porady mogą zgłosić się w ww. dniach bezpośrednio do Punktu Wsparcia i Pomocy Rodzinie (Szyce 65) lub umówić się telefonicznie: 12 419 00 35, 792 214 001. Przed wizytą prosimy o upewnienie się czy na daną godzinę nikt inny się nie umówił. Można też zgłaszać się poprzez maila, na adres m.mroz@wielka-wies.pl
Konsultacje są prowadzone przez Panią Urszulę Turynę z krakowskiego Ośrodka Psychoterapii „Mały Książę”.
7 maja 2015 odbył się XIV Zlot Nietoperzy. Tegoroczna trasa prowadziła z Białego Kościoła do Ojcowa.
W rajdzie wzięło udział ponad 50 drużyn z 11 szkół. Uczniowie klasy IV z naszej szkoły pod opieką pani A. Różyckiej i
A. Wnęk dzielnie pokonali trasę ośmiu kilometrów w Ojcowskim Parku Narodowym. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości mapy, roślin oraz historii OPN-u. Uczniowie otrzymali medal Przyjaciela OPN.
Anita Różycka
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi informuje, że w dniu 21 kwietnia 2015 r. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu projektu „Pierwszy dzwonek”, polegającego na przyznaniu dotacji dla gmin na udzielenie wsparcia na rok szkolny 2015/2016 dla uczniów z rodzin wielodzietnych 3+ z województwa małopolskiego w zakresie zwiększania ich szans edukacyjnych.
Regulamin projektu zakłada przyznanie Gminom dotacji celowej na udzielenie wsparcia uczniom szkół podstawowych (od I kl.), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z rodzin wielodzietnych, wychowujących przynajmniej 3 dzieci, w których dochód nie może przekraczać 150% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie ustalanego zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej tj. 684 zł netto.
Udzielone wsparcie przeznaczone jest na dofinansowanie do zakupu artykułów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych, w szczególności podręczników wymaganych według programu szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej.
Osoby zainteresowane udziałem w programie, które kwalifikują się uzyskania pomocy prosimy o zgłoszenie się do GOPS w Wielkiej Wsi, Szyce 65 najpóźniej do dnia 18 maja 2015 r.
4 maja uczniowie klasy III otrzymali niebanalne zadanie przygotowania szkolnej akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niełatwe było to przedsięwzięcie, bo przecież temat nader skomplikowany. Kto za, kto przeciw - wiwat wszystkie stany? W krótkiej inscenizacji trzecioklasiści przybliżyli okoliczności uchwalenie tej najważniejszej ustawy w państwie, wówczas pierwszej w Europie, a drugiej na świecie.
W drugiej części spotkania pani dyrektor wyróżniła i wręczyła dyplomy uczestnikom konkursów: ortograficznego "O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś"; piosenki "Ty też możesz pomóc - okaż serce" oraz olimpiady języka angielskiego OLIMPUS i OLIMPUSEK.
Agnieszka Miśkiewicz
29 IV 2015 r. 8 uczniów reprezentowało naszą szkołę na Gminnym Konkursie Piosenki o tematyce związanej z wolontariatem pt. „Ty też możesz pomóc – Okaż serce”, który odbył się w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie. Podczas konkursu na scenie pojawiły się więc:
Aleksandra Janik z klasy II ( piosenka „Dzień taty jest w czerwcu”),
Julia Niemiec z klasy II (piosenka „Na raz, na dwa”),
Julia Pawlik z klasy II (piosenka „Razem w szkole”),
Julia Synowska z klasy III (piosenka „Małe szczęścia”),
Jakub Stopa z klasy IV (piosenka „Zawsze tam, gdzie Ty”),
Julia Szumna z klasy V (piosenka „Tylko w Twoich dłoniach”),
Jadwiga Marschalko z klasy VI (piosenka „Bo wszyscy Polacy, to jedna rodzina”).
W rezultacie II miejsce w konkursie zajęła Julia Niemiec, a III miejsce Julia Synowska. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom, tym bardziej, że konkurencja była spora!
Jarosław Janecki
Już po raz VII przedstawiciele klasy IV, V i VI wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś”, który odbył się 29 kwietnia 2015 r. w SP w Bęble. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą czujnością oraz świetną znajomością zasad ortograficznych. Żaden „ owad z żółtym pancerzykiem” nie stanął na przeszkodzie w zdobyciu aż Trzech Srebrnych Piór! Martyna Windys (IV), Natalia Żołnierek (V) oraz Paweł Budziak (VI) odebrali dyplomy i wartościowe nagrody z rąk Zastępcy Wójta Gminy Wielka Wieś, Pana Krzysztofa Wołosa oraz Dyrektor SP w Bęble, Pani Lucyny Kurek.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy ciągłego podnoszenia umiejętności bezbłędnego pisania!
Marzena Wawrzeń
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że do konsultacji publicznych, w tym z partnerami społecznymi, związkami zawodowymi oraz organizacjami pracodawców został skierowany projekt Rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” w 2015 r.
Zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi w programie w 2015 r. pomocą w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, obejmie się:
1) uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do klasy III szkoły podstawowej, klasy III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia i klasy IV technikum;
2) uczniów:
a) słabowidzących,
b) niesłyszących,
c) słabosłyszących,
d) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
e) z niepełnoprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
f) z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
g) z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
h) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej:
– posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej „ustawą”, uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do szkół dla dzieci i młodzieży: szkół podstawowych, z wyjątkiem klas I, II i IV, gimnazjów, z wyjątkiem klasy I, szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów
z niepełnosprawnościami sprzężonymi, lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, z wyjątkiem klas I, II i IV, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia,
z wyjątkiem klasy I, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, z wyjątkiem klasy I, liceów plastycznych lub ogólnokształcących szkół baletowych, z wyjątkiem klas I i IV.
W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną
z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do szkół dla dzieci i młodzieży: szkół podstawowych, z wyjątkiem klasy IV, gimnazjów, z wyjątkiem klasy I, szkół ponadgimnazjalnych, dofinansowanie obejmować będzie również zakup materiałów edukacyjnych, z wyjątkiem uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi,
w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do klasy I i II szkoły podstawowej, w przypadku gdy uczniowie ci skorzystają z podręcznika do zajęć
z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, o którym mowa w art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty.
Materiały edukacyjne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi,
w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym są to, w szczególności, książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne oraz opracowania wykorzystywane w edukacji przedszkolnej, które są wykorzystywane przez nauczycieli w procesie kształcenia tych uczniów.
Równocześnie uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną
z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczający do klasy I szkoły podstawowej będą mieli prawo do otrzymania pomocy w formie pełnego dofinansowania do zakupu materiałów edukacyjnych, w przypadku gdy uczniowie ci nie skorzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
W przypadku uczniów, którzy będą ubiegać się o pomoc na podstawie kryterium dochodowego w 2015 r. dla uczniów z wszystkich klas objętych programem utrzymano
w projekcie programu jednolite kryterium dochodowe, z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że w br. kwota uprawniająca do otrzymania pomocy wynosić będzie 574 zł na osobę w rodzinie.
Planowana kwota dofinansowania:
Dofinansowanie zakupu podręczników, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także zakupu materiałów edukacyjnych, będzie wynosić: zobacz tabelę.
W lutym 2015r. 12 uczniów z klas IV - VI spróbowało swoich sił w konkursie języka angielskiego Olimpus. Konkurs stawia przed uczestnikiem większe wymagania niż szkolny test. Piszący musieli więc decydować o udzieleniu odpowiedzi, w chwili gdy nie są pewni jej poprawności, ryzykując utratę punktu. Błędna odpowiedź skutkowała bowiem punktami ujemnymi, zaś jej brak - brakiem punktów. Gratulujemy Alicji Kołodziejczyk, która uzyskała dyplom laureata, zajmując miejsce 7. Pozostali uczestnicy zajęli również wysokie miejsca (od 13 do 35), przy ilości startujących powyżej 4000 w każdej grupie wiekowej. W swoich kategoriach najlepsi byli: Patrycja Baran, Arkadiusz Janik i Paweł Sioła oraz Alicja Kołodziejczyk.
Również najmłodsi uczniowie z klas II - III sprawdzili swoje umiejętności w konkursie Olimpusek. I tutaj konkurencja była niemała. Około 7 000 uczniów w kategorii klas II i III odpowiadało na pytania z różnych obszarów tematycznych. W naszej szkole najwyższe wyniki uzyskali: Dawid Witek z kl. II oraz Magdalena Idzik z kl. III.
Gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej nauce!
Agnieszka Miśkiewicz
W piątek, 24 kwietnia br. odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu „Żywność strajkuje”, realizowanego przez Stowarzyszenie POZYTYWKA.
W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy piątej ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele oraz uczniowie klasy pierwszej Gimnazjum z Białego Kościoła. Uczestnicy poznawali wpływ marnowania żywności na sytuację społeczną, ekonomiczną oraz środowisko naturalne. Uczestnicy warsztatów zaprojektowali i wykonali plakaty informacyjne, które zostaną zawieszone na terenie gminy. Uczniowie obu szkół mieli możliwość integracji, wymiany doświadczeń oraz wspólnego zaplanowania kolejnych działań. Wszyscy zgromadzeni kreatywnie spędzili to piątkowe popołudnie.
Warsztaty miały na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na zjawisko niedożywienia oraz marnowania żywności, uświadomienie uczniom konieczności zapobiegania tym zjawiskom, kształtowanie postawy świadomego i odpowiedzialnego działania w środowisku oraz kreowanie twórczej i aktywnej postawy uczniów.
Poprzez realizację tego przedsięwzięcia Stowarzyszenie chce promować w gminie Wielka Wieś dobre praktyki zmierzające do ochrony środowiska oraz zwiększania świadomości i wiedzy dotyczącej ekorozwoju wśród dzieci i młodzieży, a także całego środowiska lokalnego.
Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wielka Wieś, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Małgorzata Biniek
We wtorek 28 kwietnia br. w godz. 17.00 - 18.00 odbędą się indywidualne rozmowy z rodzicami dzieci oddziału przedszkolnego na temat gotowości dzieci do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Rodzice, którzy nie mogą uczestniczyć w spotkaniu tego dnia proszeni są o kontakt osobisty z wychowawcą w innym terminie.
3 marca 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Białym Kościele po raz pierwszy wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym PANGEA. Organizatorami tego konkursu są Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula w Warszawie. Celem konkursu jest propagowanie matematyki wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zdolności i zainteresowań, zwiększenie motywacji do nauki i integracja uczniów. Konkurs przebiega w kilku kategoriach: szkoła podstawowa klasy IV-VI, gimnazjum i liceum. Składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie - szkolnym mogą brać udział wszyscy zainteresowani uczniowie. 150 najlepszych osób w Polsce w każdej kategorii uzyskuje prawo do uczestnictwa w etapie finałowym.
Nie dysponujemy jeszcze danymi, co do liczby wszystkich tegorocznych uczestników. W tamtym roku w konkursie brało udział 3 049 szkół i 103 264 uczniów w Polsce. W naszej szkole w I etapie konkursu startowało 11 osób z klasy V i 13 osób z klasy VI. Zadania okazały się trudne, nietypowe, często w swej treści wykraczały poza materiał realizowany w praktyce szkolnej. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą matematyczną lecz także umiejętnością logicznego myślenia, wnioskowania i uogólniania. Odnieśliśmy jednak bardzo duży sukces. Nasza uczennica Alicja Kołodziejczyk z klasy VI została zakwalifikowana do finału ogólnopolskiego, natomiast 5 innych osób: Filip Kozierowski, Natalia Żołnierek i Arkadiusz Janik z klasy V oraz Ewa Sałęga i Aleksandra Cąber z klasy VI dosłownie otarły się o finał. Filipowi zabrakło zaledwie 0,75 pkt.
Finał konkursu odbył się w piątek 17 kwietnia 2015r. Alicja Kołodziejczyk miała do wyboru dwa miasta finałowe Warszawę i Wrocław. Wybrała Wyższą Szkołę Handlową we Wrocławiu, by tam zmierzyć się z kolejną porcją zadań i wyjść, mamy nadzieję, zwycięsko. Trzymamy za Alę kciuki, choć bez względu na wynik dla nas jest już Mistrzynią.
Renata Windys
20 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Ziemi, przygotowany przez panią Anitę Różycką. Uczniowie klasy IV przedstawili współczesną wersję znanej bajki pt. "Czerwony Kapturek". Tak, jak i w tradycyjnej wersji, tak i w naszej szkole Czerwony Kapturek wraz z babcią zostali uratowani przez gajowego. W bardzo obrazowy sposób uczniowie pokazali również na czym polega proces fotosyntezy.
Z okazji Dnia Ziemi wszyscy uczniowie szkoły mieli okazję, by pokazać swoje zdolności plastyczne, biorąc udział w dwóch konkursach: Las oczami dziecka oraz Makieta Lasu.
W czasie uroczystego apelu pani Anita Różycka wręczyła nagrody zwycięzcom.
Na zakończenie wystąpił zespół pana Jarosława Janeckiego z krótkim spektaklem muzycznym.
Anita Różycka
16 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy III przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM. Sprawdzian miał na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji – nauki w klasach I-III szkoły podstawowej. Sprawdzał kompetencje uczniów w zakresie: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Wyniki tego sprawdzianu mogą również pomóc w analizie postępów w nauce poszczególnych uczniów.
Punktualnie o godz. 9:00 Dyrektor Szkoły Pani Anna Zajączkowska powitała uczniów klasy III życząc wszystkim powodzenia na sprawdzianie. Następnie uczniowie obejrzeli film terapeutyczny z Bratkiem w roli głównej, którego zadanie polegało na ograniczeniu stresu towarzyszącego dzieciom przed sprawdzianem. Bratek to przyjaciel dzieci, który pokazał im jak opanować lęk, poczuć pewność siebie i zabrać się bez stresu do rozwiązywania zadań.
Sprawdzian składa się z 2 części: z języka polskiego (45 minut) i matematyki (45 minut). Pomiędzy sprawdzianami była 15-minutowa przerwa. Sprawdzian zakończył się o godz. 11:00. Uczniowie, pomimo intensywnej pracy, byli zadowoleni z jego przebiegu. Wyniki zostaną zaprezentowane pod koniec maja i pokażą, z czym uczniowie radzą sobie najlepiej, a nad czym należy jeszcze popracować.
Joanna Zięba
W naszej świetlicy radośnie przywitaliśmy już wiosnę. Świadczy o tym urzekająco wesoły wystrój świetlicowej sali, pełen słonecznych barw, kwiatów, kolorowych witraży na oknach. Na ściennych gazetkach widnieje wiosenne origami w kształcie kwiatów, zwierząt, pojawiły się też piękne wielkanocne dekoracje. Ta miła, ciepła i słoneczna atmosfera sprzyja pełnej aktywności pracy i zabawie w naszej świetlicy.
W marcu też rozstrzygnęliśmy kolejny konkurs omnibusa. Mistrzem „mądrej główki” został już po raz drugi uczeń klasy drugiej Jacek Markowski z dorobkiem aż 114 punktów. Na drugim miejscu uplasował się także uczeń klasy drugiej Piotr Wyżga z wynikiem 99 punktów, a na trzecim znów drugoklasistka – Aleksandra Janik, która zdobyła 85 punktów. Brawo!
Z kolei mistrzem szachowym marca został niepokonany jak dotąd uczeń klasy pierwszej – Maksymilian Waliłko z dorobkiem aż 21 punktów. Tuż za nim uplasował się uczeń także klasy pierwszej Jakub Galon, który zgromadził 12 punktów. Dzielnie walczyli zdobywając trzecie miejsca uczniowie klasy pierwszej z takim samym 5 punktowym dorobkiem punktów: Filip Szumny, Krystian Marek, Grzegorz Mosur. Gratulujemy chłopcom z klasy pierwszej ogromnej wiedzy, inteligencji, błyskotliwości i opanowania sztuki logicznej strategii. W szachowych potyczkach dziewczynek dwa pierwsze miejsce zajęły z takim samym 6 punktowym dorobkiem Julia Pawlik z klasy drugiej oraz Patrycja Kurek z klasy trzeciej. Miejsce drugie z wynikiem 5 punktów zdobyła Aleksandra Janik z klasy drugiej. Miejsce trzecie ambitnie wywalczyła uczennica klasy pierwszej – Martyna Wawrzeń z wynikiem 3 punktów.
Z inicjatywy dziewczynek z klasy drugiej zorganizowano na terenie świetlicy kółko krzyżówkowe. W marcu wyłoniono pierwszych zwycięzców krzyżówkowych szarad i rebusów. Zostały nimi uczennice klasy drugiej Małgorzata Kluczewska oraz Justyna Noga. Obydwie dziewczynki zgromadziły 31 punktów. Miejsce drugie dzielnie wywalczyła Wiktoria Wojdała z klasy drugiej z wynikiem 29 punktów. Na trzecim miejscu uplasowała się Nadia Ziarko z klasy drugiej z wynikiem 28 punktów.
W marcu i kwietniu wychowawczynie świetlicy zorganizowały dwa konkursy plastyczne. Pierwszy z nich dotyczył nadejścia upragnionej wiosny. Uczniowie wykonali różnymi technikami piękne prace plastyczne pod hasłem „Wiosna dookoła”.
Wyniki konkursu plastycznego „Wiosna dookoła” :
I miejsca:
klasa I: Jakub Galon, Krystian Marek, Emilia Regulska, Jowita Sroka, Filip Szumny, Kamil Szumny, Maksymilian Waliłko, Martyna Wawrzeń;
klasa II: Aleksandra Janik, Małgorzata Kluczewska, Justyna Noga, Julia Pawlik, Kinga Wolak;
klasa III: Magdalena Idzik, Patrycja Kurek;
klasa IV: Maja Derwisz, Julita Kowalczyk, Gabriela Regulska, Magdalena Sałęga;
klasa VI : Joanna Koczułap, Jadwiga Marschalko, Ewa Sałęga.
II miejsca:
oddział przedszkolny: Kacper Kurek;
klasa I: Mikołaj Zdybał;
klasa II: Anna Litewka, Dawid Litewka, Patrycja Malaga, Karolina Szumny;
klasa III: Ewelina Szumny, Karolina Szumny;
klasa IV: Maciej Górka, Paweł Jabłoński, Jakub Stachnik.
W drugim wiosennym konkursie plastycznym pod nazwą „Mój projekt wiosennego ogrodu”, wykonanym techniką collage, wyróżnieni zostali uczniowie: Kacper Kurek (op), Mateusz Litewka (op), Martyna Litewka (kl. 1), Kinga Malaga (kl. 1), Adam Szumiec (kl. 1), Gabriela Kolarska (kl. 2), Dawid Litewka (kl. 2), Jacek Markowski (kl. 2), Dawid Witek (kl. 2), Julia Dudek (kl. 3), Patrycja Kurek ( kl.3 ) Patrycja Baran (kl. 4), Aleksandra Biernat (kl. 4), Maja Derwisz (kl. 4), Julia Kowalczyk (kl. 4), Magdalena Sałęga (kl. 4), Paweł Seweryn (kl. 4),Jakub Stachnik ( kl.4 ), Kinga Ziarkowska (kl. 4), Filip Kolarski (kl. 6), Radosław Litewka (kl. 6),
Kółko plastyczne zorganizowało konkurs plastyczny po hasłem „Koszyczek wielkanocny”. Najpiękniejsze koszyczki wielkanocne z plasteliny wykonali uczniowie:
I miejsca: Aleksandra Janik (kl. 2), Sandra Kaleta (kl. 2), Julia Niemiec (kl. 2), Julia Pawlik (kl. 2);
II miejsca: Patrycja Malaga (kl. 2), Justyna Noga (kl. 2),
III miejsca: Karolina Siudy (kl. 2), Kinga Wolak (kl. 2).
Aktywnie rozpoczęliśmy wiosnę w naszej świetlicy, prężnie działa kółko pomocy koleżeńskiej. Uczniowie klas starszych chętnie i z dużym zaangażowaniem pomagają młodszym kolegom w odrabianiu prac domowych i wykonywaniu prac plastycznych. Przed nami kolejne szkolne wyzwania, ale słoneczna pogoda i rodzinna atmosfera panująca w naszej świetlicy bardzo pomoże nam wyjść im mężnie naprzeciw.
Agnieszka Wnęk
16 kwietnia uczniowie klas IV i V uczestniczyli w OGÓLNOPOLSKIM SPRAWDZIANIE DIAGNOZUJĄCYM UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM. Testy sprawdzały m.in. umiejętności czytania na poziomie dosłownym i metaforycznym tekstów literackich, poetyckich, publicystycznych, ikonograficznych oraz wykresów i tabel. Dzięki takiej strategii badawczej można przeanalizować wyniki danej klasy/ uczniów nie tylko na tle szkoły ale także na tle średnich wyników w kraju.
Marzena Wawrzeń
13 kwietnia 2015 r. w ramach PROGRAMU EDUKACYJNEGO: „Lekcja przyrody na żywo” – odbyło się w naszej szkole spotkanie poświęcone płazom. Lekcja prowadzona była przez pedagoga i herpetologa pana Krzysztofa Pacha.
Zakres treści programowych dotyczył:
Program miał na celu poszerzenie wiedzy uczniów w zakresie rozpoznawania i charakteryzowania poszczególnych gatunków. Obalone zostały mity dotyczące płazów i przełamane zostały stereotypy na ich temat. Poprzez prezentację żywych okazów (ok. 7 płazów) pan Krzysztof starał się rozwinąć zainteresowania przyrodnicze i postawy badawcze u uczniów, którzy mieli okazję przyglądać się zwierzakom z bliska.
Płazy, do których między innymi należą współczesne żaby i ropuchy, odegrały kluczową rolę w ewolucji życia na ziemi, ponieważ są pierwszymi kręgowcami, które opuściły wodę, aby żyć, przynajmniej przez część swego życia, w środowisku lądowym. Pierwsze płazy pojawiły się w dewonie ewoluując z ryb mięśniopłetwych, których kości oparte były na szkielecie za pośrednictwem obręczy barkowej i miednicznej, i posiadały worki płucne. Całkowita liczba znanych gatunków płazów wynosi około 7 tysięcy, z czego 90 % należy do bezogonowych. W Polsce występuje 18 gatunków płazów, które są pod ścisłą ochroną. Wyróżniamy trzy rzędy płazów: płazy bezogonowe, płazy ogoniaste i płazy beznogie. Do płazów bezogoniastych zaliczmy: rzekotki, drzewołazy, ropuchy i kumaki. Do płazów ogoniastych zaliczamy traszki i salamandry. Płazy beznogie zwykle żyją w glebie, odżywiając się dżdżownicami i innymi zwierzętami lub prowadzą wodny tryb życia. Płazy są zmiennocieplne – metabolizm jest u nich zależny od temperatury środowiska zewnętrznego, temperatura ich ciała jest zbliżona do temperatury otoczenia.
Ze względu na środowisko ich występowania dzielimy płazy na:
Uczniowie mogli podziwiać rzekotkę chińską i australijską, traszkę, ropuchę agę i kumaki. Oglądaliśmy też szkielet ropuchy z Indonezji. Pan Krzysztof Pach dokładnie omówił biologię, sposób rozmnażania, żywienia oraz sposoby hodowli pokazanych okazów. Uczniowie klasy pierwszej zaśpiewali piosenkę pt. „Była sobie żabka mała”.
Płazy posiadają też swoje strategie obronne, strategie są nieagresywne. Pierwszą jej formą u wielu gatunków jest przede wszystkim odstraszanie. Np. salamandra eksponuje jaskrawo ubarwiony spód ciała. Ropuchy i niektóre żaby aktywują występujące na skórze gruczoły jadowe. Wydzielanie trucizny obserwuje się również u rzekotek, wielu salamander i traszek oraz u płazów beznogich. Liczne płazy mogą się dobrze maskować. Wzorem i ubarwieniem ciała dopasowując się do otaczającego środowiska.
Płazy występują głównie tam, gdzie jest czyste środowisko. Mając na uwadze to, że w Polsce żyje tylko 18 gatunków dbajmy o nie. Są wśród nich przedstawiciele płazów bezogonowych i ogoniastych. Nie występują u nas płazy beznogie. Wszystkie płazy podlegają ochronie prawnej. Nie zanieczyszczajmy środowiska naturalnego, gdyż jest to główna przyczyna ograniczenia liczebności płazów. Zakładajmy oczka wodne.
Godzinna lekcja dostarczyła nam dużo wiedzy o tych wspaniałych zwierzętach.
Joanna Zięba
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „POZYTYWKA” zaprasza uczniów klas II – VI na bezpłatne warsztaty pod hasłem „POLAROWE PRZYTULANKI” w sobotę 18 kwietnia 2015 r. , w godz. 9.00 – 14.00 w świetlicy wiejskiej obok budynku gimnazjum w Białym Kościele. Liczba miejsc ograniczona!
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Hodowcy bujnej wyobraźni”, dofinansowanego z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania.
„POLAROWE PRZYTULANKI” to jeden z 10 bloków warsztatowych, które czekają jeszcze na uczniów w tym roku!
Szczegółowe informacje poniżej.
KARTA_ZGLOSZENIA_polarowe_przytulanki.pdf
Na początku Wielkiego Tygodnia uczniowie kl. V i VI wprowadzili całą społeczność szkolną w przeżycie najważniejszego święta chrześcijan – Wielkanoc. W przygotowany przez nich apel składał się z 2 etapów. Pierwszy refleksyjny, który dawał wszystkim do myślenia. Uczniowie przedstawili pantomimę pod tytułem: Ręce. Opowiada ona o tym, że mamy wybór w naszym życiu, że Chrystus zmartwychwstał za każdego i zabrał od nas nasze grzechy. Jesteśmy wolni, tylko czy wybierzemy Jezusa, czy coś innego? Czymś co się powtarza w pierwszej części to słowa, że Bóg dał nam ręce. Tylko jak je wykorzystamy…?
W drugiej części uczniowie przybliżyli znaczenie święconki, czyli święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego przynosimy w koszyczku wielkanocnym takie, a nie inne pokarmy? Co one oznaczają? Ta wiedza pomoże nam lepiej rozumieć to co się będzie działo w Wielką Sobotę, gdy kapłan będzie święcił nasze pokarmy.
Z okazji Wielkanocnego apelu naszą szkołę odwiedzili goście: Wójt Gminy Wielka Wieś – p. Tadeusz Wojtowicz, ks. Proboszcz Marek Wcisło oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Atmosfera apelu pomimo trwającego Wielkiego Tygodnia była podniosła i radosna. Świętowaliśmy przecież Zmartwychwstanie Pana Jezusa, który zwyciężył śmierć, smutek i wszelki grzech.
s. Ewelina Feliszek i Przemysław Ryś