Składamy serdeczne gratulacje Jakubowi Galonowi - uczniowi klasy pierwszej, który otrzymał wyróżnienie w Gminnym Konkursie Plastycznym na „Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną” organizowanym przez GOKIS. Uczeń otrzymał dyplom oraz nagrodę, którą uroczyście wręczyła pani dyrektor szkoły, Anna Zajączkowska.
Joanna Denko
W sobotę, 28 marca br. w Klubie Pozytywka w Białym Kościele odbył się drugi z 10 bloków warsztatowych, tym razem pod hasłem „WARSZTATY WIELKANOCNE Z JAJEM”. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, wolne miejsca rozeszły się tradycyjnie z prędkością światła. Warto przypomnieć, że uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, ponieważ projekt uzyskał dofinansowanie z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania.
W sobotę wszyscy uczestnicy z radością i zapałem do pracy zgromadzili się w Klubie Pozytywka. Pani Joanna Denko opowiedziała krótko o zajęciach, rozdała materiały po czym zabraliśmy się do pracy. Każdy z uczestników otrzymał styropianowe jajko i wiele kolorowych, mieniących się cekinów do ozdabiania. Dzieci użyły swojej wyobraźni tworząc kolorowe szlaczki, kwiatuszki oraz tradycyjny symbol świąt - kurczaczka. Młodzi artyści zaprezentowali przepiękne jaja, każdy pomysł był oryginalny i niepowtarzalny. Uczniowie włożyli ogrom pracy w wykonanie barwnych jajek, wykazali się cierpliwością i mozolnością. Uśmiechy towarzyszyły dzieciom w ich twórczej pracy. Każde kolorowe jajko zostało zapakowane w ozdobny celofan i przewiązane kokardką. Na zainteresowanych czeka jeszcze 8 bloków warsztatowych organizowanych w ramach projektu „Hodowcy bujnej wyobraźni”. Zajęcia odbywają się w wybrane soboty w godz. 9.00 – 14.00 w Klubie „Pozytywka” w Białym Kościele. Zainteresowanych prosimy o śledzenie strony internetowej Urzędu Gminy (www.wielka-wies.pl), Szkoły Podstawowej w Białym Kościele (www.spbialykosciol.edupage.org.pl) i Stowarzyszenia „Pozytywka” (www.pozytywka.wix.com/gimnazjum).
Joanna Denko
Szanowni Rodzice,
Gmina Wielka Wieś wspólnie z 15 gminami należącymi do Metropolii Krakowskiej przystąpiła do inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła. Przeprowadzenie ankietyzacji jest kluczowym elementem opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz podstawą do przygotowania wsparcia dla mieszkańców.
Dlatego też zwracamy się do Was z prośbą o wypełnienie ankiety, która znajduje się poniżej w załączniku, wydrukowanie jej i złożenie jej w szkole. Można również skorzystać z elektronicznej wersji
https://docs.google.com/forms/d/1YbUzQmrcRDS_UrCKOK7bn2eQ4ytjAomQ1z_xUOnK3ps/viewform
Ankieta dotyczy inwentaryzacji czynnych pieców, kotłowni oraz kominków na paliwo stałe w budynkach mieszkalnych. Można ją wypełnić i złożyć także w Urzędzie Gminy.
Tylko rzetelnie wykonana inwentaryzacja, na podstawie wiarygodnych informacji pozwoli na opracowanie właściwych działań i propozycji wsparcia mieszkańców w zakresie ograniczania niskiej emisji.
Serdecznie dziękujemy za pomoc
Referat Promocji i Rozwoju
Urzędu Gminy Wielka Wieś
Szanowni Rodzice,
środa 1 IV 2015 r. jest dla uczniów dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ze względu na odbywający się sprawdzian w klasie VI. Od czwartku 2 IV 2015 r. do wtorku 7 IV 2015 trwa wiosenna przerwa świąteczna, w trakcie której nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W przypadku, gdy nie macie Państwo możliwości zapewnienia dzieciom opieki w dniach 1,2,3, 7 IV br. prosimy o złożenie w sekretariacie szkoły do wtorku 31 marca br. pisemnej deklaracji z wyszczególnieniem następujących informacji: imię nazwisko dziecka, klasa, dni i godziny uczestnictwa dziecka w zajęciach opiekuńczych, data i podpis Rodzica (można skorzystać z druków dostępnych w sekretariacie szkoły). Dla dzieci tych zostaną wówczas zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
We wtorek, 25 marca br. troje uczniów reprezentujących klasę pierwszą drugą i trzecią wraz z panią Joanną Denko w wyśmienitych nastrojach wyruszyło na konkurs recytatorski organizowany przez Szkołę Podstawową w Modlnicy. Myślą przewodnią konkursu był „Humor w Poezji”, więc tego dnia nie mogło zabraknąć go u nikogo.
Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę. Najpierw wystąpiła Martyna Wawrzeń z autorskim wierszem „Czupiradło”, następnie swoje umiejętności zaprezentowała Julia Niemiec recytując wiersz Danuty Wawiłow „Niewidzialna plastelina”. Patryk Kołodziejczyk wystąpił z wierszem Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”, za który otrzymał wyróżnienie. Nasi wychowankowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami, otrzymali również dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu odwagi oraz trudu włożonego w przygotowanie własnej interpretacji utworów poetyckich.
Joanna Denko
Czwartek 19 marca 2015r był w naszej szkole prawdziwym świętem matematyki. Uczniowie od rana ubrani w galowe stroje opowiadali o różnych zawiłościach matematycznych. O godz. 9:00 rozpoczął się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. Jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Aż 46 uczniów z klas II-VI próbowało swoich sił mierząc się z niełatwymi problemami i zadaniami, w których trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą, ale też sprytem matematycznym, logicznym myśleniem i umiejętnością wnioskowania. Trzymamy kciuki za nasze „kangurki” i z nadzieją czekamy na wyniki.
Renata Windys
18 marca 2015 roku w Modlnicy odbył się V Międzyszkolny Przegląd Grup Tanecznych.
W przeglądzie wzięli udział uczniowie klas I-III ze szkół w Modlnicy, Modlniczce, Wielkiej Wsi
i oczywiście z Białego Kościoła.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II, których do występu przygotował pan Jarosław Janecki. Młodzi tancerze zaprezentowali dwa tańce- dostojnego poloneza i żywiołowego krakowiaka. Dzieci dały popis swoich umiejętności, a początkowe onieśmielenie szybko zamieniło się w pewność siebie i radość.
Naszej grupie towarzyszył zespół Białokościelanki, który na ludową nutę przedstawił charakterystyczne cechy tradycyjnego stroju krakowskiego.
Najbardziej popularnym tańcem przeglądu był krakowiak, ale mogliśmy tez obejrzeć inne tańce: góralski, śląski i belgijski.
Niewątpliwą atrakcją przeglądu był występ starszych uczniów z gimnazjalnej grupy folklorystycznej, którzy zachwycili wykonaniem krakowiaka, chodzonego i regionalnymi przyśpiewkami.
Na zakończenie przeglądu grupy taneczne otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki i gry edukacyjne.
Życzymy naszym tancerzom, by nie ustawali w tanecznym kroku ;)
Renata Szlachta
Marzec najczęściej jest miesiącem zapisów i rekrutacji do szkół i przedszkoli. W związku z tym rodzice muszą podjąć ważne decyzje co do wyboru szkoły czy przedszkola dla swoich pociech. Aby ułatwić to zadanie 9 marca br. zorganizowano w naszej szkole Dzień Otwarty. Celem tego spotkania, oprócz wspólnej zabawy i miłego spędzania wolnego czasu, było przedstawienie bogatej oferty edukacyjnej i kulturalnej szkoły, funkcjonowania oddziału przedszkolnego, świetlicy szkolnej oraz stołówki.
Dzień Otwarty został przeprowadzony w dwóch sesjach - porannej – od godziny 9.00 oraz popołudniowej od godz.17.00. Część poranną Dnia Otwartego zorganizowano w celu przedstawienia codziennego życia szkoły i jej naturalnego funkcjonowania. Wzięli w niej udział zaproszeni goście – rodzice wraz ze swoimi pociechami oraz grupa przedszkolaków ze swoimi wychowawczyniami z Przedszkola Samorządowego w Wielkiej Wsi z o oddziałem zamiejscowym w Białym Kościele. Zaproszeni goście zostali serdecznie i z ogromnym ciepłem przywitani przez Dyrektor naszej szkoły panią Annę Zajączkowską, która zwróciła uwagę na to, że dzień rozpoczęcia edukacji szkolnej jest niezwykle ważnym wydarzeniem nie tylko dla dziecka, ale także dla całej jego rodziny. Przybyli na Dzień Otwarty goście mieli możliwość zadania pani Dyrektor oraz nauczycielom nurtujących pytań dotyczących codziennego życia szkoły. Przy drzwiach wejściowych do szkoły czuwali również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy w sposób naturalny i spontaniczny opowiadali o życiu szkolnym. Zaproszeni goście mogli wziąć czynny udział w grach i zabawach, które przygotowali organizatorzy. Niezwykle silne, pozytywne emocje towarzyszyły dzieciom podczas zabaw muzyczno- ruchowych przeprowadzonych przez nauczyciela muzyki pana Jarosława Janeckiego. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem i z ogromną radością wzięły udział w zajęciach ruchowych z elementami chusty Klanzy przygotowanymi i przeprowadzonymi przez wychowawczynię klasy pierwszej panią Joannę Denko oraz wychowawczynię klasy drugiej panią Renatę Szlachtę. Zabawy muzyczno-ruchowe uwolniły naturalną dziecięcą radość, szczere wesołe uśmiechy.
W części popołudniowej odbyły się także zajęcia integracyjne dla dzieci przygotowane i przeprowadzone przez wychowawcę klasy pierwszej panią Joannę Denko, pedagoga panią Agnieszkę Miśkiewicz oraz wychowawcę świetlicy szkolnej panią Agnieszkę Wnęk. Dzieci pod opieką wspomnianych nauczycieli miały okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej o charakterze zabaw ruchowych, manualnych z użyciem różnych plastycznych technik oraz ćwiczeń logopedycznych. Obejrzały sale lekcyjne, w których podejmą naukę i rozmawiały z nauczycielami. Był to dla nich czas świetnej zabawy i twórczej pracy. Na zakończenie każde dziecko otrzymało specjalne zaproszenie do szkoły w kształcie domku. Tekst zaproszenia z pewnością zachęci przyszłych „zerówkowiczów” oraz „pierwszaków” do wybrania naszej szkoły: „Nasza szkoła podstawowa, przyjąć Ciebie jest gotowa. W naszej szkole jest fajowo i nie tylko naukowo! Korzystamy też z zabawy, żeby czasem nie wyjść z wprawy! Bo nauka i zabawa to jest przecież wspólna sprawa!” .
Podczas zajęć edukacyjnych dzieci, ich rodzice zostali zaproszeni na spotkanie z panią Dyrektor, która przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej ofertę edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą placówki oraz zasady jej funkcjonowania. Pani Dyrektor zapoznała przybyłych gości z mottem naszej szkoły, które brzmi: „Działać –rozlewać talent, energię, uczucia, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym” . Podkreśliła niezaprzeczalny fakt, że nasza szkoła jest przyjazna dla każdego ucznia i rodzica, a jej funkcjonowanie opiera się na szeroko pojętym działaniu i współpracy ze społecznymi podmiotami, takimi jak np.: Białokościelanki, OSP w Białym Kościele, parafia, Ojcowski Park Narodowy, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży – Pozytywka i inne. Pani Dyrektor zaznaczyła również, że sprawą priorytetową naszej szkoły jest zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, stąd szkoła aktywnie uczestniczy w takich projektach edukacyjnych jak – „Bezpieczne szelki”, „Wolni od azbestu”, „Nasze dzieci nie jedzą śmieci” i inne. Pani Dyrektor zapewniła zainteresowanych gości, iż szkoła, oprócz codziennej prozy życia, ramowych zajęć organizuje liczne, bardzo atrakcyjne, integrujące społeczność szkolną i lokalną uroczystości i imprezy, takie jak np: Ślubowanie pierwszoklasistów, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki; organizuje spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi np. spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską oraz wspaniałe, edukacyjne wyjazdy na zieloną szkołę w Mielnie – Unieściu. Pani Dyrektor podkreśliła także fakt, że uczniowie naszej szkoły biorą udział w licznych konkursach szkolnych, gminnych i ogólnopolskich o różnej tematyce zdobywając na nich wysokie miejsca. Z inicjatywy rodziców i samych nauczycieli organizowane są w szkole zajęcia pozalekcyjne takie jak: zajęcia sportowe, plastyczne, techniczne, manualne, ceramiczne, robotyka, muzyczne, taneczne, zajęcia z elementami dogoterapii prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów. Pani Dyrektor nadmieniła także, iż nasza szkoła wychodzi ze swoją działalnością poza swoje mury organizując na rzecz lokalnej społeczności imprezy takie jak np. Mistrzostwa Gminy Wielka Wieś w Narciarstwie Alpejskim, odwiedziny św. Mikołaja, zabawa karnawałowa dla wszystkich dzieci z naszej gminy, które nie uczęszczają jeszcze do szkoły. Pani Dyrektor wspomniała również, że nasi uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki na sprawdzianie szóstoklasisty. W roku 2014 nasza szkoła w dziewięciostopniowej skali osiągnęła bardzo wysoki stanin 8. Pani Dyrektor wspomniała także o sprawnie działającej stronie internetowej szkoły, na której na bieżąco przedstawiane są wydarzenia szkolne. Pani Dyrektor poinformowała też o dobrym przygotowaniu szkoły i nauczycieli do przyjęcia dzieci sześcioletnich. Zwróciła uwagę na indywidualizację pracy z dziećmi zróżnicowanymi wiekowo, tak by nauka była efektywna i interesująca. Rodzice mieli możliwość zadawania nurtujących ich pytań oraz zwiedzenia budynku placówki, gdzie ich dzieci będą zdobywać wiedzę, bawić się i rozwijać. Rodzice mieli także możliwość skorzystania z konsultacji pedagogicznej i logopedycznej. Po spotkaniu, rodzice zostali zachęceni do przyjrzenia się zajęciom dzieci. Z zaciekawieniem obserwowali pracę swoich pociech i z dużym zaangażowaniem włączali się do pomocy. Chętnie dzielili się swoimi uwagami i rozmawiali z nauczycielami, którzy informowali o organizacji pracy w klasach młodszych. Z upływem czasu maluchom przybywało śmiałości, a obecność rodziców nie była już aż tak niezbędna. Wśród przybyłych rodziców znalazło się także kilku absolwentów naszej szkoły. Dzień Otwarty stał się też dla wszystkich zainteresowanych wspaniałą okazją do odwiedzenia swojej „podstawówki” i pokazania kolejnym pokoleniom, gdzie rodzice zdobywali wiedzę. Takie powroty są zawsze nostalgiczne i sprawiają dużą przyjemność, zwłaszcza, gdy pomagają oswoić strach przed nieznanym. Rodzice stają się dla swoich dzieci, a przyszłych uczniów naszej szkoły, przewodnikami po miejscu, w którym zawiązywać się będą nowe przyjaźnie i rozwijać pasje.
Mamy nadzieję, że to poniedziałkowe spotkanie przyczyni się do tego, że pierwszego września dzieci z radością rozpoczną naukę w naszej szkole. Myślą przewodnią naszej szkoły jest to „żeby na twarzach naszych uczniów zawsze błyszczały tańczące iskierki radości, wywołujące ten jedyny , niepowtarzalny, bo najszczerszy uśmiech dziecka” .Wszystkim zainteresowanym rodzicom serdecznie dziękujemy za przybycie do naszej placówki wraz ze swoimi pociechami i wspólne spędzenie czasu.
Agnieszka Wnęk
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „POZYTYWKA” zaprasza uczniów klas II – VI na bezpłatne „WARSZTATY WIELKANOCNE Z JAJEM!” w sobotę 28 marca 2015 r. , w godz. 9.00 – 14.00 w świetlicy wiejskiej obok budynku gimnazjum w Białym Kościele. Liczba miejsc ograniczona!
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Hodowcy bujnej wyobraźni”, dofinansowanego z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania.
„WARSZTATY WIELKANOCNE Z JAJEM!” to jeden z 10 bloków warsztatowych, które czekają jeszcze na uczniów w tym roku!
Szczegółowe informacje poniżej.
KARTA_ZGLOSZENIA_UCZESTNICTWA_W_ZAJECIACH_wer2.pdf
Szanowni Rodzice,
w dniach 02.03.2015 r. – 31.03.2015 r. w godzinach pracy sekretariatu (7.00 – 15.00) można zapisać dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej. Prosimy zabrać ze sobą akt urodzenia dziecka.
Przykładowe wzory wymaganej dokumentacji dostępne są w sekretariacie szkoły lub na naszej stronie poniżej.
W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji ( tel. 12-419-10-16, mail: a.zajaczkowska@wielka-wies.pl).
Z poważaniem
Anna Zajączkowska
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
W sobotę, 21 marca br. Klub Pozytywka w Białym Kościele przeistoczył się w istny wiosenny stragan, pełen bazi, bukszpanu, suszonych traw, gałązek wierzby, bibułkowych barwnych kwiatów i wstążek. A wszystko dzięki Białokościelankom i Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Pozytywka”, którzy wspólnie przygotowali dla dzieci zajęcia pod hasłem „Zrób sobie palmę”. W ich trakcie młodzi amatorzy pod nadzorem osób dorosłych samodzielnie wykonywali wielkanocne palmy. Wszyscy bawili się przy tym znakomicie. Powstało 25 oryginalnych palm, każda niepowtarzalna, każda inna, każda według własnego pomysłu dziecka. I o to właśnie chodzi! Wszak zamysłem zajęć warsztatowych, które organizowane są w ramach projektu „Hodowcy bujnej wyobraźni” jest uruchomienie dziecięcej wyobraźni, której my - dorośli możemy im tylko pozazdrościć.
Zajęcia pod hasłem „Zrób sobie palmę!” to jeden z 10 bloków warsztatowych, które czekają na dzieci jeszcze w tym roku! Godnym uwagi jest również fakt, że są one bezpłatne, bowiem projekt uzyskał dofinansowanie z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania. Niebawem ruszą zapisy na kolejne zajęcia, tym razem pod hasłem „Warsztaty wielkanocne z jajem”, których uczestnicy będą zdobić styropianowe jaja, tworząc z nich wielkanocne pisanki do koszyczka. Do zdobienia zostaną wykorzystane takie materiały jak cekiny, brokat, wstążki, mulina czy sznurki. A co dalej? Tytuły kolejnych bloków to „Kask to nie obciach, „Akademia kropelki”, „Muzyczne Trelele…”, „Słomiane warsztaty”, „Nawlekamy wyrazy”, „Rada na drobiazgi”, „Polarowe przytulanki" a na święta oczywiście „Bombka mojej roboty”!
Ogromne zainteresowanie pierwszymi zajęciami warsztatowymi dowodzi, iż pomysł na tego typu sobotnie zajęcia jest strzałem w dziesiątkę. Niestety w każdych warsztatach uczestniczyć może tylko 25 uczniów klas II – III zamieszkałych na terenie gminy Wielka Wieś, a zainteresowanie jest tak duże, że w zasadzie po drugim dniu od ukazania się informacji o zapisach brakło już wolnych miejsc. Do każdego bloku warsztatowego powstaje regulamin i karta zapisu, którą należy wypełnić i złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Białym Kościele, która aktywnie wspiera Stowarzyszenie „Pozytywka” w realizacji projektu. Istnieje również możliwość zapisu dziecka poprzez przesłanie skanu karty zapisu drogą mailową (spbeka@poczta.fm).
Zajęcia odbywają się w soboty w godz. 9.00 – 14.00 w Klubie „Pozytywka” w Białym Kościele. Zainteresowanych prosimy o śledzenie strony internetowej Urzędu Gminy (www.wielka-wies.pl), Szkoły Podstawowej w Białym Kościele (www.spbialykosciol.edupage.org.pl) i Stowarzyszenia „Pozytywka” (www.pozytywka.wix.com). Tam też można zobaczyć zdjęcia z ostatnich warsztatów.
A. Zajączkowska
17.03.2015 r. uczniowie klasy pierwszej drugiej i trzeciej oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego wraz z paniami wychowawczyniami udali się do Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność zobaczyć przedstawienie muzyczne pt. „Jaś i Małgosia”. Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie zaprezentowali nam swoje umiejętności wokalne grając na instrumentach, śpiewając piosenki, recytując wiersze.
Wychowankowie naszej szkoły z wielkim zainteresowaniem obserwowali, co dzieje się na scenie. Starannie przygotowane rekwizyty, barwne dekoracje oraz kolorowe stroje przykuwały uwagę widzów. To przedstawienie pozostanie w naszej pamięci na długo, również dlatego, że aktorami były dzieci, które w swych umiejętnościach scenicznych dorównywały zawodowym aktorom. Ważne jest, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania już od najmłodszych lat.
Joanna Denko
Parafia pw. św. Mikołaja w Białym Kościele w dniach 23 –25 marca br. organizuje rekolekcje wielkopostne. Po uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem planu rekolekcji, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele zwalnia uczniów, którzy wezmą udział w rekolekcjach z zajęć dydaktyczno-wychowawczych zgodnie z poniższym harmonogramem. Uczniowie, których rodzice zadeklarują udział w rekolekcjach, pod opieką wyznaczonych nauczycieli udają się ze szkoły do kościoła. Po zakończeniu rekolekcji uczniowie OP, klas I,II, III wracają do szkoły na świetlicę, skąd są odbierani przez rodziców/opiekunów prawnych, sami wracają do domów lub też czekają na przyjazd gimbusa/busa. Uczniowie klas IV-VI w zależności od deklaracji rodziców mogą wracać do domu bezpośrednio z kościoła. Uczniowie, którzy nie biorą udziału w rekolekcjach mają zapewnioną opiekę w szkole.
W celu zapewnienia wszystkim uczniom szkoły bezpieczeństwa i właściwej opieki w trakcie organizowanych rekolekcji prosimy Rodziców o wypełnienie deklaracji, które otrzymali uczniowie.
Bus i gimbus kursują w tych dniach bez zmian.
Zajęcia dodatkowe odbędą się bez zmian.
HARMONOGRAM REKOLEKCJI
OP, KLASY I,II, III |
KLASY IV,V,VI |
PONIEDZIAŁEK 23 III 2015 r.
11.50 – planowane wyjście do kościoła 12.00 – 13.00 – nauka rekolekcyjna ok. 13.00 – powrót do szkoły |
PONIEDZIAŁEK 23 III 2015 r.
13.20 – planowane wyjście do kościoła 13.30 – 14.30 – nauka rekolekcyjna ok. 14.30 – powrót do szkoły (wg deklaracji)
|
WTOREK 24 III – ZAJĘCIA W SZKOLE BEZ ZMIAN |
WTOREK 24 III – ZAJĘCIA W SZKOLE BEZ ZMIAN |
ŚRODA 25 III
11.50 – planowane wyjście do kościoła 12.00 – 13.00 – nauka rekolekcyjna Ok. 13.00 – powrót do szkoły
|
ŚRODA 25 III
13.20 – planowane wyjście do kościoła 13.30 – 14.30 – nauka rekolekcyjna Ok. 14.30 – powrót do szkoły (wg deklaracji)
|
W towarzystwie księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, 250 m. pod ziemią uczniowie klasy V i VI spędzili niezapomnianą noc z 16 na 17 marca. Podczas pobytu na dzieci czekały takie atrakcje jak: przejazd kolejką górniczą, zwiedzanie Kaplicy Św. Kingi, komory kieratowej, zjazd 140 m. zjeżdżalnią oraz podziemna ekspozycja multimedialna.
Po odbyciu niezwykłej podróży wehikułem czasu z roku 1248 przenieśliśmy się do wspaniałej komory Ważyn, w której do dyspozycji było boisko sportowe, plac zabaw oraz położona najgłębiej na świecie restauracja. Kiedy wybiła północ wszyscy zasnęli w unikatowym klimacie pod opieką przewodników i oczywiście kopalnianych skrzatów. Wczesnym rankiem, pełni wrażeń, wyjechaliśmy na powierzchnię by udać się do Muzeum Arthropoda. Po mrokach kopalnianych i skalnych wyrobiskach naszym oczom ukazał się barwny świat motyli. Pod jednym dachem zgromadzono blisko 5 tysięcy okazów owadów z każdego kontynentu świata. Właściciel zdradził nam niektóre ich tajemnice. Pytania o to czy istnieją motyle udające aligatory, pingwiny czy sowy też już nikogo nie zaskoczą.
Po wspaniałej lekcji dla miłośników przyrody udaliśmy się do uroczego miasteczka, położonego ok. 6 km od Bochni –Nowego Wiśnicza. W promieniach południowego słońca zwiedziliśmy, usytuowany na wzgórzu, piękny zamek z pięcioma basztami, dziedzińcem i arkadową galerią wzniesiony w XVw. przez ród Kmitów. Odkupiony następnie przez Lubomirskich został przebudowany na barokową twierdzę. Słuchając ciekawostek na temat szlacheckiej kuchni wszystkim zaostrzył się apetyt dlatego przyszedł czas na małą przekąskę w McDonald’s, a następnie powrót do domu.
Nasza wycieczka była fantastyczną wyprawą po wiedzę, zdrowie i dobrą zabawę.
Marzena Wawrzeń
Renata Windys
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „POZYTYWKA” zaprasza uczniów klas II – VI na bezpłatne warsztaty pod hasłem „ZRÓB SOBIE PALMĘ!” w sobotę 21 marca 2015 r. , w godz. 9.00 – 14.00 w świetlicy wiejskiej obok budynku gimnazjum w Białym Kościele. Liczba miejsc ograniczona!
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Hodowcy bujnej wyobraźni”, dofinansowanego z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania.
Zajęcia pod hasłem „Zrób sobie palmę” to jeden z 10 bloków warsztatowych, które czekają jeszcze na uczniów w tym roku!
Szczegółowe informacje poniżej.
KARTA_ZGLOSZENIA_UCZESTNICTWA_W_ZAJECIACH_wer2(1).pdf
Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami. Jest symbolem tożsamości narodowej.
Coraz częściej w SMS-ach i w mejlach ignorujemy polskie znaki, co nie tylko zubaża, ale i zmienia język. Zaśmiecamy go zbyt dużą liczbą wulgaryzmów i wtrąceń z języka angielskiego.
Aby temu przeciwdziałać i propagować poprawną polszczyznę, 10. marca zorganizowano Szkolny Dzień Języka Ojczystego. Poprzedziły go konkursy plastyczne pt. "WESOŁY ALFABET" oraz konkurs na „PLAKAT PROMUJĄCY JĘZYK POLSKI”.
W czasie uroczystości obejrzeliśmy prezentację Ali i Oli na temat genezy Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie z klasy IV i VI zaprezentowali interesujący program artystyczny. Nie zabrakło w nim "szeleszczących" wierszyków i wesołych skeczy.
Brawurowo wykonany przez Ewę i Dawida "Rap- Tadeusz" rozbawił zgromadzonych.
Podczas zabawy przedstawiciele wszystkich klas rywalizowali w różnych konkursach, które sprawdzały nie tylko wiedzę z gramatyki czy ortografii, ale także giętkość języka.
Ciekawym punktem programu było wystąpienie gościa- Siostry ze Zgromadzenia Misjonarek św. Antoniego Marii Klareta pochodzącej z Wybrzeża Kości Słoniowej, która od 5 miesięcy przebywa w Polsce. S. Marie Pascale Gragbayou opowiedziała nam o swoim kraju w języku polskim, francuskim oraz w dialekcie "bete". W jej opinii nasz język jest bardzo piękny, ale trudny, a polska gramatyka okropna!
Na koniec wszyscy laureaci konkursów oraz zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody z rąk Pani Dyrektor.
Warto dbać o to , by znać język polski ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.
Każdy z nas powinien pamiętać o słowach: "A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą. Nie znać języka swego - hańbą oczywistą".
Marzena Wawrzeń
11 marca uczniowie klasy VI wzięli udział w spotkaniu z Timem Guenard, który przez blisko dwie godziny, w absolutnej ciszy opowiadał o swoich doświadczeniach życiowych. Porzucony w wieku trzech lat przez matkę, katowany przez ojca, wiele lat żył na ulicy. Jego życie determinowały trzy pragnienia: zostać wyrzuconym z poprawczaka, zostać szefem bandy i zabić swojego ojca. Dwa pierwsze zrealizował, trzeciego nie. Dzięki ludziom, których spotkał na swojej drodze, a którym dziś próbuje powiedzieć "dziękuję" - opiekując się młodymi ludźmi oraz dzieląc się swoimi doświadczeniami z innymi. " Moje życie jest równie pokiereszowane jak moja twarz. Nadziei, której mi nie zabrakło nawet podczas najczarniejszej nocy, pragnę dla innych. Boję się tylko, tego że nie będę dość mocno kochał, przebaczenie jest aktem najtrudniejszym".
Agnieszka Miśkiewicz
Samorząd Uczniowski podsumował zimowe wyniki konkursów czystości w klasach. Najczystszymi klasami grudnia zostały z taką samą ilością punktów: oddział przedszkolny pod kierunkiem pani Doroty Jagło oraz klasa VI pod kierunkiem pani Marzeny Wawrzeń. W styczniu w konkursie czystości ponownie pierwsze miejsce wywalczyła klasa VI. Miejsce drugie zdobyła klasa II pod kierunkiem pani Renaty Szlachty, natomiast na miejscu trzecim uplasowała się klasa III pod kierunkiem pani Joanny Zięby. Luty zaznaczył się zwycięstwem dwóch klas w konkursie czystości : klasy II oraz klasy III. W styczniu w związku z Dniem Babci i Dziadka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny „Portret Babci i Dziadka” . Technika prac była dowalona. Prace plastyczne urzekły wszystkich swoim pięknem , estetyką oraz starannością wykonania.
I miejsca zdobyli : Maria Sałęga – kl.1; Julia Synowska – kl.3; Patrycja Baran – kl.4; Amelia Cąber – kl.4; Paweł Jabłoński – kl.4; Julia Kowalczyk – kl.4; Gabriela Regulska – kl.4; Paulina Rembiesa – kl.4; Jakub Stachnik – kl.4; Krystian Szopa – kl.4; Martyna Windys – kl.4; Martyna Litewka – kl.5; Wiktoria Stachnik – kl.5; Natalia Żołnierek – kl.5; Jadwiga Marschalko – kl.6
II miejsca zdobyli : Grzegorz Mosur – kl.1; Emilia Regulska – kl. 1; Aleksandra Janik, kl.2; Gabriela Sałęga – kl.2; Patrycja Kurek – kl.3; Ewelina Szumny – kl.3; Karolina Szumny – kl.3; Aleksandra Biernat – kl.4; Maciej Górka – kl.4; Kinga Litewka – kl.4; Natalia Skrzyniowska – kl.4; Jakub Stopa – kl.4; Zuzanna Śledziowska – kl.4; Kinga Ziarkowska – kl.4; Przemysław Litewka – kl.5; Tomasz Marschalko – kl.5; Kacper Rembiesa – kl.6.
W lutym podsumowaliśmy drugą już zbiórkę zakrętek prowadzoną w ramach akcji „Pomóżmy Marcelowi – zbierajmy zakrętki” . Dzięki ogromnemu zainteresowaniu ta akcją ze strony Rodziców, dzieci , nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły udało się zebrać aż 132 kg zakrętek. W tej akcji zwyciężyła klasa V pod kierunkiem pani Renaty Szlachty, która uzbierała 24 kg zakrętek : 14 uczniów = 1.71. Drugie miejsce zajęła klasa III pod kierunkiem pani Joanny Zięby z wynikiem 19 kg : 13 uczniów = 1,5.Trzecie miejsce zdobyła klasa VI pod kierunkiem pani Marzeny Wawrzeń z wynikiem 25 kg : 21 = 1,20. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którym nie jest obojętny los chorego dziecka za empatię i zrozumienie.
Agnieszka Wnęk
Drogie Dzieci, Szanowni Rodzice,
serdecznie zapraszam do Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele na DZIEŃ OTWARTY, który odbędzie się w poniedziałek 9 marca 2015 r. o godzinie 9.00 i 17.00.
Do Państwa dyspozycji będzie pedagog szkolny, wychowawca świetlicy oraz nauczyciele oddziału przedszkolnego i klasy I a także przedstawiciele rodziców i sami uczniowie. Tego dnia istnieje możliwość zobaczenia sal lekcyjnych i zapoznania się z budynkiem szkoły. Postaramy się również odpowiedzieć na nurtujące Państwa pytania.
Pierwsze przekroczenie progu szkoły jest poważnym wyzwaniem dla każdego dziecka. Te trudne początki na równi z dziećmi przeżywają ich Rodzice i Dziadkowie, dlatego też chcemy wyjść Państwu naprzeciw i poprzez szereg zaplanowanych, przemyślanych działań zrobić co tylko w naszej mocy, aby na twarzach Waszych pociech zawsze błyszczały tańczące iskierki radości, wywołujące ten jedyny, niepowtarzalny - bo najszczerszy - uśmiech dziecka.
Z poważaniem
Anna Zajączkowska
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
Wraz z wiosenną porą nadchodzi czas podsumowania pracy świetlicy w pierwszym semestrze roku szkolnego 2014/2015. Był to okres owocnej, radosnej i aktywnej działalności uczniów z klas 0-6. Uczniowie z klasy II wytężali swoje umysły podczas czwartkowych spotkań kółka rebusowego. Styczniowym mistrzem mądrej główki został Jacek Markowski z klasy II z dorobkiem 89 punktów. Drugie miejsce zajął Piotr Wyżga z klasy II, który zdobył 83 punkty, natomiast miejsce trzecie wywalczyła Julia Niemiec z klasy II z wynikiem 80 punktów. W lutym kółko rebusowe uhonorowało pierwszym miejscem Karoliną Wojdałę z klasy II z dorobkiem 11 punktów. Drugie miejsca z takim samym wynikiem 10 punktów wywalczyły dzięki wszechstronnej wiedzy Aleksandra Janik z klasy II, Anna Litewka z klasy II oraz Małgorzata Kluczewska także z klasy II. Miejsce trzecie przypadło Julii Pawlik z klasy II, która zdobyła 9 punktów. W szachowych zmaganiach swoją klasę udowodnił Maksymilian Waliłko z klasy I, który dzięki wytężonej pracy umysłowej i wrodzonej zdolności logicznego myślenia zdobył tytuł MISTRZA SZACHOWEGO ZIMY 2014/2015 z dorobkiem 14 punktów. Drugie miejsce w szachowych potyczkach zdobył Piotr Wyżga z klasy II z wynikiem 10 punktów. Miejsce trzecie wywalczył Filip Szumny z klasy I z dorobkiem 7 punktów . W turniejach szachowym dziewczynek prym wiodła Patrycja Kurek, która została MISTRZYNIĄ SZACHOWĄ ZIMY z wynikiem 20 punktów. Miejsce drugie wywalczyła Karolina Szumny z dorobkiem 18 punktów, natomiast miejsce trzecie zajęła Ewelina Szumny z wynikiem 13 punktów. W styczniu podsumowano konkurs plastyczny pt „Szopka betlejemska ”. Uczniowie wykonali swoje piękne i bardzo ciekawe prace wykorzystując do tego plastelinę. Pierwsze miejsca w tym konkursie plastycznym zdobyli Aleksandra Janik z klasy II, Gabriela Kolarska z klasy II, Dawid Litewka z klasy II oraz Kinga Wolak z klasy II. Na wyróżnienia w tym konkursie zasłużyli : Krystian Marek z klasy I, Małgorzata Kluczewska z klasy II, Maciej Koblański z klasy II, Julia Niemiec z klasy II, Julia Pawlik z klasy II, Dawid Witek z klasy II, Piotr Wyżga z klasy II oraz Maja Derwisz z klasy IV. Zima była bardzo rozśpiewana w świetlicy. W grudniu rozstrzygnięto konkurs „Karaoke – najpiękniejsze kolędy” . Pierwsze miejsca zdobyły : Magdalena Idzik z klasy III, Ewelina Szumny z klasy III, Karolina Szumny z klasy III. Drugie miejsce zdobyła Aleksandra Biernat z klasy IV, natomiast miejsce trzecie zajęła Zuzanna Ciebień z klasy III. Wyróżnienia zostały przyznane uczniom : Martynie Wawrzeń z klasy I, Kindze Maladze z klasy I, Aleksandrze Janik z klasy II, , Sandrze Kalecie z klasy II, Małgorzacie Kluczewskiej z klasy II, Dawidowi Litewce z klasy II, Julii Niemiec z klasy II, Julii Pawlik z klasy II, Nadii Ziarko z klasy II, Julii Dudek z klasy III, Wojciechowi Siudemu z klasy III, Michałowi Woźniakowi z klasy III, Patrycji Baran z klasy IV, Kindze Litewce z klasy IV, Zuzannie Śledziowskiej z klasy IV. W lutym przeprowadzono konkurs „Karaoke – najnowsza nuta” Pierwsze miejsca przyznano uczniom : Martynie Wawrzeń z klasy I, Aleksandrze Janik z klasy II, Julii Niemiec z klasy II, Julii Pawlik z klasy II, Gabrieli Sałędze z klasy II, Kindze Wolak z klasy II, Patrykowi Kołodziejczykowi z klasy III, Nikoli Soboń z klasy III, Julii Synowskiej z klasy III, Ewelinie Szumnej z klasy III, Karolinie Szumnej z klasy III, Kindze Litewce z klasy IV oraz Martynie Windys z klasy IV. Wiosna z pewnością przywita świetlicę tęczą pomysłów do zrealizowania na wielu płaszczyznach szkolnej aktywności. Nauczyciele świetlicy z pewnością zaoferują uczniom mnóstwo ciekawych i kreatywnych zajęć. Do zobaczenia po feriach!
Agnieszka Wnęk