• OD CZYTANIA DO PISANIA

    09.11.2015

    W deszczowe poniedziałkowe południe naszą szkołę odwiedziła pani Monika Szostek, nauczycielka i tłumaczka języka angielskiego, pisarka na stałe mieszkająca w Anglii. Jej wizyta związana była z realizowanym w naszej szkole projektem „CZYTA ELITA”. Podczas spotkania uczniowie (kl. IV-VI) przenieśli się do magicznego świata 13-letniego Qwerty’ego – bohatera cyklu : Qwerty : Historia, Qwerty: Zagubiony w Czasie, Qwerty: Kod Honoru. Autorka tłumaczyła młodym czytelnikom jak można zostać pisarzem i w jaki sposób rodzą się pomysły na książkę. Z jej ust padły słowa: „ Pisanie to moja największa pasja. Bohaterowie, o których piszę są dla mnie jak dobrzy znajomi. Bardzo ich lubię i dlatego uwielbiam o nich pisać”. Pani Monika z humorem  odpowiadała  na wszystkie pytania oraz cierpliwie rozdawała autografy chętnym uczniom. Spotkanie wywarło duże wrażenie, a wielu zdeklarowało się pójść w ślady pisarki, która przekonywała, że „WARTO CZYTAĆ- WARTO PISAĆ”.

                                                                            Marzena Wawrzeń

  • MAŁOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY

    06.11.2015

    W piątek 6 listopada 2015r. jedenaścioro uczniów z klasy VI przystąpiło do etapu szkolnego Małopolskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest m.in. wyławianie młodych talentów, rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów. Nasi szóstoklasiści zmagali się z trudnymi matematycznymi problemami, musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też intuicją i sprytem matematycznym, umiejętnością logicznego myślenia, dostrzegania zależności i wysuwania wniosków. Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali: Arkadiusz Janik, Natalia Żołnierek i Kamil Michalski. Teraz z niecierpliwością czekamy na listę osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego, która zostanie ogłoszona pod koniec listopada. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Renata Windys

  • NA STRAGANIE W DZIEN TARGOWY - ZAJĘCIA W KLASIE I

    06.11.2015

    Warzywa to grupa produktów roślinnych przeznaczonych do spożycia. Mogą być spożywane w stanie surowym lub po obróbce cieplnej. Warzywa są bardzo  ważnym składnikiem pokarmu człowieka – stanowią źródło witaminy C i prowitaminy A, a także błonnika i składników mineralnych. Zgodnie z „Piramidą Zdrowego Żywienia” warzywa powinny być nieodłącznym elementem prawidłowo zbilansowanej diety każdego człowieka. Istotne jest, by spożywać warzywa różnorodne i jak najmniej przetworzone, a najlepiej świeże.

    Warzywa dają nam energie, i są źródłem witamin, składników mineralnych, a przede wszystkim błonnika, który wspomaga procesy trawienne. Równocześnie warzywa są niskokaloryczne oraz zawierają małe ilości cukrów prostych.

    Nasza szkoła bierze udział w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Głównym celem tego programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania o charakterze edukacyjnym. Dzieci uczestniczące w programie otrzymują dwa, trzy razy w tygodniu świeże owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia. Z warzyw otrzymują: marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Dzieci wiedzą dlaczego powinny jeść warzywa.

    Okazuje się, że warzywa można również wykorzystać jako materiał do zabawy, co udowodnili uczniowie z klasy I wykonując przepiękne kukiełki warzywne na zajęciach z edukacji technicznej. Celem tych zajęć było rozszerzenie zainteresowań przyrodą, rozbudzenie świadomości ekologicznej, uświadomienie dzieciom potrzeby racjonalnego i zdrowego odżywiania, poznanie wartości odżywczych warzyw i ich znaczenia w żywieniu człowieka. Dzieci przemieniły warzywa w różne zwierzęta, lalki, baśniowe stwory, buraczane potwory i samoloty. Zachwyciły wszystkich swoją pomysłowością i oryginalnością. Były zaangażowane i twórcze przy realizacji swoich projektów. Dzieci wykonały również sylwety warzyw do wiersza pt. „Na straganie” Jana Brzechwy. Obecnie uczymy się ról oraz rozpoczęliśmy próby inscenizacji z wykorzystaniem rekwizytów.

    Prace warzywnych kukiełek można podziwiać na wystawie w klasie I.

    Joanna Zięba

     

  • SPOTKANIE NA SZCZYCIE CZYLI ROZMOWY SAMORZĄDU Z PANIĄ DYREKTOR

    05.11.2015

    4 listopada odbyło się kolejne spotkanie Rady Samorządu Uczniowskiego. Swoją obecnością posiedzenie Rady zaszczyciła Dyrektor naszej szkoły Pani Anna Zajączkowska. Przedstawiciele Samorządu wraz ze swoim opiekunem przedstawili Pani Dyrektor plan działań na ten rok szkolny. Spotkanie było bardzo owocne, nastąpiła wymiana zdań, poglądów, doświadczeń pomiędzy rozmówcami. Pani Dyrektor zaproponowała współpracę i konsultowanie wszelkich przedsięwzięć pomiędzy Radą Pedagogiczną a Radą Uczniowską. Zachęciła również uczniów do aktywności na rzecz szkoły w różnych sferach jej działalności – akcji charytatywnych, integracyjnych, społecznych oraz organizowania różnorodnych konkursów,. Zaoferowała uczniom pomoc i poradę w podjęciu wszelkich działań. Spotkanie przeprowadzone zostało w atmosferze serdeczności, ciepła i wzajemnego szacunku. Wszyscy czuli się swobodnie, nie zabrakło uśmiechu i wspaniałego humoru.

    Agnieszka Wnęk

  • SP BIAŁY KOŚCIÓŁ WALCZY O TYTUŁ „ODBLASKOWEJ SZKOŁY”

    04.11.2015

    Szkoła Podstawowa w Białym Kościele we wrześniu 2015 r. przystąpiła do VI edycji konkursu „ODBLASKOWA SZKOŁA”. Celem konkursu jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze poprzez wyposażenie ich w elementy odblaskowe. Ponadto przedsięwzięcie to daje również możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe, realizujące ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe.

    Po pracowitym wrześniu i październiku nastał czas podsumowania działań podjętych przez społeczność szkoły, dlatego też 29 października br. odbył się uroczysty apel, podczas którego szkolny koordynator ODBLASKOWEJ SZKOŁY - pani Joanna Denko przygotowała prezentację multimedialną dla lokalnej społeczności i opowiedziała  o inicjatywach, jakie podjęła szkoła w celu promowania elementów odblaskowych  i ograniczenia zagrożeń  w ruchu drogowym. A wśród działań tych w szczególności należy wymienić: wycieczkę do Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie, konkurs plastyczny „Bezpieczni na drodze, czyli moda na odblaski”, wyjazd na interaktywny spektakl profilaktyczny pt. „KRÓLESTWO ZAKRĘCONEGO CZASU, CZYLI BAJKA O MĄDRYCH DZIECIACH", gdzie na scenie Kina Kijów Centrum w nietypowych rolach wystąpili funkcjonariusze krakowskiej Straży Miejskiej, prelekcję Ochotniczej Straży Pożarnej z Białego Kościoła pod hasłem „Dajmy się zauważyć”, wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe, konkurs „Odblaskowy pokaz mody”, ogólnoszkolny konkurs wiedzy dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod hasłem  „My na drodze niczego się nie boimy, bo odblaski zawsze nosimy”!  a także „Super – odblaskową wycieczkę rowerową” do Ojcowa.

     

    Władze gminy Wielka Wieś również dbają o bezpieczeństwo dzieci na drodze. Uczniowie otrzymali odblaskowe kamizelki z logo gminy i istotnym hasłem „bezpieczna podkrakowska gmina”, w których poruszają się podczas wycieczek szkolnych, mają również możliwość zabrania ich do swoich domów. Na uroczystości wieńczącej dotychczasowe inicjatywy szkoły w ramach akcji ODBLASKOWEJ SZKOŁY nie  zabrakło pana Tadeusza Wojtowicza -Wójta Gminy Wielka Wieś, który w swoim przemówieniu wspomniał  o działaniach podejmowanych przez gminę w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, zwłaszcza zaś najmłodszym.  Podkreślił również rolę noszenia elementów odblaskowych, co sprzyja naszemu bezpieczeństwu.

    Na koniec odbyło się wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych uczniom oraz dorosłym, którzy zwyciężyli w konkursach związanych z akcją „ODBLASKOWA SZKOŁA”.

    Serdecznie dziękujemy rodzicom, Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Młodzieży  POZYTYWKA, ks. proboszczowi Markowi Wcisło i parafii, zespołowi Białokościelanki, Referatowi Promocji i Rozwoju UG Wielka Wieś oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Białym Kościele za wsparcie szkoły w ramach „ODBLASKOWEJ SZKOŁY”.

    Mamy nadzieję, że wszelkie inicjatywy podjęte przez Szkołę Podstawową im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele  sprawią, iż uczniowie dalej tak chętnie jak dotychczas będą nosić elementy odblaskowe, pamiętając o tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.

                                                                                     Joanna Denko

  • "KROK DO GIMNAZJUM"

    27.10.2015

    We wtorek 27 października w Gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Białym Kościele odbył się konkurs przeznaczony dla uczniów klas szóstych z terenu naszej gminy, pod hasłem „Krok do gimnazjum”. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Krzynówek, Wiktoria Stachnik, Julia Szumna, Natalia Żołnierek, Arkadiusz Janik, Filip Kozierowski, Jakub Kurek i Kamil Michalski.

    Celem konkursu było przybliżenie szóstoklasistom środowiska gimnazjalnego, integracja młodzieży oraz promowanie zdrowego stylu życia w oparciu o ruch i zbilansowaną dietę. Ośmioosobowe drużyny ze szkół podstawowych oraz z kl. pierwszej gimnazjum rywalizowały między sobą w różnych konkurencjach sportowych, m. in. w konkursie biegowym „Bezpieczny pociąg”, sprawnościowym „Przeprawa przez rzekę”, w drużynowych skokach przez linę oraz w rzutach do kosza na czas. Ponadto uczestnicy rozpoznawali smaki warzyw, owoców i soków owocowych, a na koniec prezentowali przygotowany wcześniej plakat na temat „Nie marnuję jedzenia”. Nasi szóstoklasiści dzielnie walczyli, zwłaszcza z gimnazjalistami, bezbłędnie rozpoznali smaki soków owocowych oraz ciekawie zaprezentowali pracę plastyczną. Ostatecznie uzyskali  3 miejsce.

    Uczniowie, którzy nie brali udziału w zawodach uczestniczyli w zorganizowanych przez Panią Małgorzatę Dyrdę ciekawych zajęciach integracyjnych w klubie „Pozytywka”. Na koniec wszyscy otrzymali nagrody i smaczny poczęstunek. Na uwagę zasługuje dobra organizacja zawodów, zdrowa rywalizacja uczniów oraz przyjazna, życzliwa atmosfera. Gimnazjum stało się dla szóstoklasistów na pewno bliższe.

     

    Renata Windys

  • KONKURS FOTOGRAFICZNY!!!

    27.10.2015

    Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Wielka Wieś do udziału w konkursie fotograficznym: „Selfie w barwach jesieni”.

    Jeśli lubisz jesienną przyrodę i robisz fajne  "słitfocie"

    Zgłoś się!

    1. Zrób od 1 do 3 zdjęć w jesiennej scenerii (selfie- czyli zdjęcia wykonane samemu sobie, techniką „z ręki” przy użyciu telefonu).
    2. Wywołaj odbitki w formacie 20x 30 (koszt: ok. 6 zł/szt).
    3. Opisz odbitki i pliki JPEG ze zdjęciami w sposób podany w regulaminie (pkt 6).
    4. Dostarcz prace do gimnazjum w Białym Kościele wraz z wypełnionym formularzem zgody rodziców/opiekunów, a pliki prześlij na adres biblioteki. (regulamin pkt 7).
    5. Wygraj atrakcyjną nagrodę!

     

    Czekamy!!

    Organizatorzy:
    Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego
    i
    Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele

    REGULAMIN_konkursu_foto.doc

  • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU ODBLASKOWEGO

    26.10.2015

    Znamy już zwycięzców ogólnoszkolnego konkursu dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod hasłem  „MY NA DRODZE NICZEGO SIĘ NIE BOIMY, BO ODBLASKI ZAWSZE NOSIMY”! 

    Z zadaniami konkursowymi zmierzyło się 39 uczniów uczęszczających do klas IV-VI. Zwycięskie pierwsze miejsce przypadło Zuzannie Ciebień - uczennicy klasy IV, która zdobyła 22 punkty. Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 24.

    Na 2 miejscu uplasowali się: Julia Dudek z klasy IV oraz Tomek Marschalko z klasy VI zdobywając 21 punktów.

    3 miejsce przypadło Magdalenie Idzik - uczennicy klasy IV oraz Pawłowi Siole - uczniowi klasy VI, którzy uzyskali 20 punktów. Gratulujemy zwycięzcom, a także wszystkim uczestnikom pamiętając że najciekawsza nauka, to ta przez zabawę.

     

    Konkurs stanowił jedno z działań Szkoły Podstawowej w Białym Kościele w ramach ogólnopolskiego konkursu ODBLASKOWA SZKOŁA, poprzez które uczymy i dbamy o bezpieczeństwo naszych uczniów, wyposażamy ich w kamizelki i elementy odblaskowe, a także promujemy wszelkie inicjatywy ograniczające zagrożenia w ruchu drogowym.

     

                                                                                                                                                              Joanna Denko

     

  • ANIOŁY Z BIAŁEGO KOŚCIOŁA

    24.10.2015

       Wczesna sobotnia pora nie była jak się okazało żadną przeszkodą dla tych, którzy chcieli wziąć udział w warsztatach ceramicznych poświęconych… aniołom. Dzieci z terenu gminy, wraz z bliską osobą, wzięły udział w sobotnich zajęciach. Wspólnie spędzony czas, to nie tylko okazja do rozwijania pasji, talentów, poznawania artystycznych form wyrazu. To także okazja do wymiany poglądów, doświadczeń, integracji środowiskowej.

    Uczestnicy warsztatów, pod fachowym okiem ceramika, tworzyli  tytułowe anioły. Wszystkie prace, jakie powstaną w czasie zajęć, zostaną zaprezentowane na wernisażu wieńczącym projekt.

     

    Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wielka Wieś, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury
    i ochrony dziedzictwa kulturowego.

    Małgorzata Biniek

  • "ODBLASKOWA SZKOŁA" - KONKURS

    23.10.2015

    W ramach akcji „ODBLASKOWA SZKOŁA” W poniedziałek 26 października 2015r. o godz. 10.00 odbędzie się ogólnoszkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego „MY NA DRODZE NICZEGO SIĘ NIE BOIMY BO ODBLASKI ZAWSZE NOSIMY” dla uczniów klas IV-VI. Regulamin znajduje się poniżej.

    REGULAMIN_SZKOLNEGO_KONKURSU_WIEDZA_O_BEZPIECZENSTWIE.pdf

  • SPOTKANIA Z RODZICAMI

    21.10.2015

    We wtorek, 27 października br., w godz. 16.00 – 18.00 odbędą się indywidualne spotkania wychowawców z rodzicami na temat wyników w nauce i zachowania uczniów. Do dyspozycji rodziców będą również nauczyciele poszczególnych przedmiotów.             

     

  • MOJA MAŁA OJCZYZNA - W OJCOWSKIM PARKU NARODOWYM

    21.10.2015

     Dnia 21 października 2015 r. uczniowie klas I i II wraz z wychowawczyniami: panią Joanną Ziębą i panią Joanną Denko, udali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Droga wiodła przez Jerzmanowice, Sąspów, Wolę Kalinowską i Złotą Górę (458 m n.p.m.), której nazwa wg miejscowej tradycji wywodzi się od złotego zabarwienia liści w okresie jesiennym. Z autokaru wysiedliśmy przy małym budynku ( z lipą wyrastającą z wnętrza ponad dach ) zwanym „Na Postoju”. Obiekt ten powstał w 1930 r. Potem wszyscy poszliśmy drogą przez Park Zamkowy. Park ten zajmuje płaskie dno Doliny Prądnika wraz z Górą Zamkową. Przeszliśmy przez mostek nad potokiem Prądnik i wtedy uczniowie klasy I udali się do Multimedialnego Muzeum Przyrodniczego im. Prof. Władysława Szafera- inicjatora utworzenia Ojcowskiego Parku Narodowego, które znajduje się w budynku „Pod Łokietkiem”, a uczniowie klasy II na lekcję przyrodniczą w terenie. Zwiedzanie muzeum rozpoczęła projekcja filmu w 3 D. Film ten dostarczył nam wiedzy o pradziejach Ojcowa i okolic oraz o czasach współczesnych- OPN w czterech porach roku, jego flora i fauna. Następnie zwiedziliśmy ekspozycje muzealne, które prezentowały min. budowę geologiczną i rzeźbę terenu OPN, jego florę i faunę. Zwiedziliśmy też imitację groty z nietoperzami, stalaktytami, stalagmitami i stalagnatem. Po zwiedzeniu muzeum uczniowie kl. I udali się na lekcję przyrodniczą w terenie. Natomiast w tym samym czasie uczniowie kl. II rozpoczęli zwiedzanie Multimedialnego Muzeum Przyrodniczego. Lekcję w terenie przeprowadził pan Janusz Glanowski – pracownik dydaktyczny OPN , który zabrał nas na spacer po Parku Zamkowym. Obserwowaliśmy przyrodę. Spotkaliśmy też rudego kota Garfilda. Byliśmy nad basenem- ogromnym stawem, po którym pływają dzikie kaczki. Wspięliśmy się na małą górkę, po czym usiedliśmy na ławeczkach w Parku Zamkowym w celu spożycia posiłku. Pogoda dopisała , więc mogliśmy udać się na rekreacyjną łąkę, gdzie biegaliśmy wśród liści dookoła drzew, zbieraliśmy kasztany i jesienne liście. Po wyjściu uczniów kl. II z muzeum, wszyscy razem udaliśmy się na Górę Zamkową. Pokonując wiele schodów skręciliśmy w prawo w grabową alejkę, którą doszliśmy do ruin zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Powstanie zamku wiąże się z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 poł. XIV w. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca Władysława Łokietka po tym terenie. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie przetrwała do dziś jako Ojców. W XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego dobra ojcowskie stanowiły własność królewską. Z dawnej budowli zamkowej pozostały do dziś tylko malownicze ruiny, resztki murów obronnych i części mieszkalnej, wieża i brama wjazdowa. Ze wzgórza zamkowego zeszliśmy z powrotem przed budynek „Na Postoju” skąd, pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy do Białego Kościoła.      
    Dodatkowo uczniami opiekowały się : pani Małgorzata Skrężyna i pani Agnieszka Wojtal – Żurek, którym serdecznie dziękuję.

    Joanna Zięba

  • MAGICZNA WYPRAWA DO ŚRÓDZIEMIA TRZECIEJ ERY

    19.10.2015

    Sympatycznego bohatera powieści Tolkiena zna już niemal każdy młody człowiek. Tym razem uczniowie klasy V i VI mieli okazję zobaczyć małego dzielnego hobbita i jego towarzyszy w spektaklu teatralnym przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji . Na scenie Bilbo wraz ze swoim przewodnikiem Gandalfem i Thorinem przeżyli wiele niebezpiecznych przygód aby nie tylko odnaleźć skarb, ale także zrozumieć czym są: odwaga, przyjaźń, poświęcenie. Stawiając czoła własnym słabościom, nasz podróżnik dorasta, dowiaduje się wiele o sobie samym, sprawdza granice własnych możliwości, poznaje smak klęski i wygranej, lecz nade wszystko dociera do kresu drogi, na końcu której czeka wymarzona nagroda. Po, pełnym efektów specjalnych, spektaklu uczniowie wysłuchali wykładu na temat roli teatru w naszym życiu oraz korzyści jakie niesie ze sobą obcowanie ze sztuką. 

                                                                                      Marzena Wawrzeń

  • KULTURALNA BITWA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

    17.10.2015

    W sobotę 17 października 2015 r. w godz. od 12:00 do 16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białym Kościele odbyła się II Międzygminna Bitwa Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich. Bitwa miała charakter fiesty, w której udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Seniora z terenu Małopolski. Uczestnicy, w ramach konkursu, prezentowali na swoich stoiskach potrawy i dania z polskich darów jesieni. Oceniano potrawę tradycyjną, wypiek cukierniczy, wystrój stoiska i występ artystyczny. Uczniowie z naszej szkoły: Anna Litewka i Jacek Markowski wystąpili wspólnie z Paniami z zespołu „Białokościelanki " w ramach krótkiego występu śpiewno-muzycznego. Nadmienię, że wszyscy byli w pięknych strojach krakowskich, a oprawę muzyczną przygotował nauczyciel muzyki z naszej szkoły - Pan Jarosław Janecki. Podczas imprezy odbyły się też warsztaty dla dzieci, w których nasi uczniowie również uczestniczyli. W malowaniu bawełnianych toreb wzięli udział uczniowie z klasy I - Kuba Bosak i Piotr Żurek, którzy przyszli ze swoimi mamami. Kolorowe i zdrowe kanapki robił Jacek Markowski. Wszyscy uczestnicy degustowali potrawy, które przygotowane w sposób tradycyjny smakowały wyśmienicie. Panie z zespołu „Białokościelanki" zajęły I miejsce, za co otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.

    Joanna Zięba

  • 16 PAŹDZIERNIKA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

    16.10.2015

    Wydawać  by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy w każdym momencie można wejść do sklepu i kupić to, na co ma się ochotę, marnowanie żywności nie powinno mieć miejsca. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Do marnowania jedzenia w swoim domu przyznaje się aż 30 % Polaków! Najczęściej wyrzucamy pieczywo, wędliny  i warzywa.  Dla statystycznej polskiej rodziny zakup żywności to aż 25% wszystkich wydatków. Co trzeci Polak przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie. Średnio w miesiącu każdy z nas marnuje żywność             o wartości 50 złotych. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina miesięcznie traci 200 złotych, a w skali roku 2400 złotych. Najczęściej żywność wyrzucają osoby pracujące lub mieszkające w dużych miastach.

    Można doszukiwać się wielu przyczyn tego zjawiska: zbyt wiele kupujemy, nie wiemy jak przechowywać produkty żywnościowe, kupujemy produkty niskiej jakości, nie mamy pomysłów na powtórne wykorzystanie produktów.

    Młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Białym Kościele, w ramach Światowego Dnia Żywności, wzięła udział w warsztatach „Marnowanie jedzenia to śmierdząca sprawa”. Uczestnicy warsztatów zdobywali wiedzę dotyczącą zapobiegania zjawisku marnowania jedzenia i przekazywali ją młodszym kolegom i koleżankom. Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy z Bankiem Żywności w Krakowie.

     

    Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wielka Wieś, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

     

    Małgorzata Biniek

     

  • PAŹDZIERNIKOWE KONKURSY W ŚWIETLICY JUŻ ROZPOCZĘTE !

    16.10.2015

    Twórcza atmosfera panująca w świetlicy sprzyja organizowaniu i przeprowadzaniu różnorodnych konkursów , nie tylko plastycznych. W październiku rozpoczęliśmy pierwszy etap rocznego konkursu na „ Świetlicowego omnibusa”. Pytania konkursowe formułowane będą każdorazowo na spotkaniach kółka rebusowego organizowanego w świetlicy. Dotyczyć one będą  różnych sfer wiedzy począwszy od zagadnień ogólnych obejmujących życie codzienne, poprzez pytania z zakresu historii, kultury, sztuki, przyrody, geografii, języka polskiego, matematyki, historii wynalazków, znajomości przysłów, obyczajów polskich i tradycji, umiejętności rozwiązywania szarad, krzyżówek i rebusów. W konkursie wezmą uczniowie z klasy drugiej oraz trzeciej, a nie jednokrotnie pytania wykraczą poza wiedzę szkolną. Chłopcy z klasy drugiej wystąpili z inicjatywą założenia kółka szachowego, które już wkrótce rozpocznie swoją działalność, a jej zwieńczeniem będzie wybranie Mistrza Szachowego Roku. W październiku zainauguruje swoją działalność kółko języka migowego oraz kółko języka niemieckiego. Chęć wzięcia udziału w zajęciach tych kółek zgłosili uczniowie z klasy trzeciej, czwartej oraz piątej. Także kółko plastelinowe zachęca uczniów klas młodszych do wykonywania prac w ramach swojej działalności.  W październiku rozpocznie się również w świetlicy konkurs na „Mistrza ortografii”. Każdy ze szkolnych miesięcy stanie się okazją do wytypowania najbardziej wyczulonego na ortograficzne niuanse ucznia. Uczennica z klasy piątej – Julita Kowalczyk wystąpiła z inicjatywą założenia w świetlicy kółka twórców książeczek dla dzieci. Przedstawiciele kółka tworzyć będą obrazkowe książeczki dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klasy pierwszej.

    Agnieszka Wnęk

     

  • SAMORZĄD ROZPOCZĄŁ SWOJĄ PRACĘ !

    16.10.2015

    8 października odbyło się spotkanie organizacyjne Samorządu Uczniowskiego, na którym wyłoniono poszczególne sekcje ( organizacyjna, plastyczna, porządkowa, porządkowa ) oraz przydzielono wybranym przedstawicielom odpowiednie funkcje ( konsultant do spraw samorządu, sekretarz, kronikarz, skarbnik ). Pierwsze zebranie samorządu zaowocowało „burzą mózgów” i bogactwem planów do zrealizowania już w najbliższym miesiącu. Samorząd zainauguruje w październiku w naszej szkole kolejną edycję akcji charytatywno – ekologicznej  „Pomóżmy Marcelowi – zbierajmy zakrętki”. Akcja ta prowadzona jest w naszej szkole już od kilku lat i polega na zbieraniu plastikowych zakrętek po wodzie mineralnej, napojach i sokach itd. Zakrętki zbierane są na potrzeby Marcela – dziecka chorego na autyzm. Akcję tę samorząd przeprowadzi w formie konkursu między klasowego a zwycięska klasa otrzyma dyplom uznania. Samorząd rozpocznie także od października akcję zbierania makulatury, która będzie miała na celu kształtowanie odpowiednich postaw dzieci i uczniów wobec środowiska oraz  akcję zbierania zużytych baterii. W październiku rozpoczną się dyżury uczniowskie na korytarzach szkolnych w celu wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa w szkole oraz podniesienia poziomu samodyscypliny wśród uczniów. Zostanie również ogłoszony całoroczny konkurs czystości w klasach. Każda klasa będzie miała możliwość wykazania się starannością, samokontrolą,  poczuciem estetyki i odpowiedzialności za swoich uczniów. Na końcu roku szkolnego po podsumowaniu wyników zostanie wyłoniona i nagrodzona zwycięska klasa. Atmosfera w samorządzie sprzyja powstawaniu nowych, ciekawych pomysłów i przedsięwzięć, sił dodaje energia i lotność młodych umysłów.  16 października odbył się w szkole Dzień Spódnicy i  Krawata. Pomimo deszczowej aury wszystkim dopisały humory i dobre samopoczucie.

    Agnieszka Wnęk

     

  • ODBLASKOWY POKAZ MODY W SP BIAŁY KOŚCIÓŁ

    16.10.2015

    W tym roku nietypowo, bo ODBLASKOWYM POKAZEM MODY Szkoła Podstawowa w Białym Kościele uczciła Dzień Edukacji Narodowej. Na profesjonalnie przygotowanym wybiegu, przy dźwiękach muzyki, w szranki stanęli modele i modelki w 3 kategoriach wiekowych: uczniowie klas 0 – III, uczniowie klas IV-VI i oczywiście dorośli. Sami widzowie  z niecierpliwością wyczekiwali na moment, kiedy na czerwonym dywanie pojawią się pierwsze szkolne gwiazdy prezentujące odblaskowe stroje  własnego pomysłu. Dzieci oraz dorośli z prawdziwym wdziękiem i gracją poruszali się po wybiegu. Zachwycona publiczność siłą powstrzymywała się, by nie zatrzymać choć na chwilę modela czy modelki by zrobić pamiątkowe selfie (niczym na ostatnim meczu Polska - Szkocja). W rolę prowadzącej natomiast wcieliła się sama pani dyrektor Anna Zajączkowska.

    Jako, że pokaz był jednocześnie konkursem, w jury zasiadły takie znamienitości jak: Krystyna Hrabia – Dyrektor GZEAS, ks. prof. Tadeusz Nosek, Bogusława Wojdała -Przewodnicząca Rady Rodziców, Dariusz Wolak – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół  Dzieci i Młodzieży POZYTYWKA, Marta Dzioba i Krystyna Szumna – reprezentujące regionalny zespół Białokościelanki.

     Jury po burzliwych naradach w końcu wyłoniło  zwycięzców. W kategorii: uczniowie klas 0-III  zwyciężczynią została Aurelia Wojtal  z oddziału przedszkolnego prezentująca strój „Szalony przedszkolak disco”. Na drugim miejscu uplasowała się Martyna Wawrzeń z klasy II prezentująca młodzieżowy strój codzienny. Trzecie miejsce zajął natomiast Jakub Galon z klasy II,  który wcielił się w rolę robotnika budowy wyposażonego w odblaskowe elementy. W kategorii: uczniowie klas IV-VI zwycięskie pierwsze miejsce otrzymała Martyna Windys z klasy V, której iście szatańskie odblaskowe rogi widoczne były już z daleka,  drugie miejsce należało do Patrycji Kurek z klasy IV, całej w płytach CD , natomiast trzecie miejsce zajęła Kinga Litewka z klasy V, która przyodziała na siebie kamizelkę odblaskową z napisem „Bezpieczna Gmina Wielka Wieś”.

     W kategorii dorośli: pierwsze miejsce przypadło pani Agnieszce Wojtal-Żurek prezentującej wieczorowy strój, na drugim miejscu uplasował się przedstawiciel Młodzieżowej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej w Białym Kościele - Krzysztof Kofin. Trzecie miejsce zajęła pani Czesława Kołodziejczyk prezentująca się również w wieczorowym stroju.

    Odblaskowy Pokaz mody stanowił jedno z działań Szkoły Podstawowej w Białym Kościele w ramach ogólnopolskiego konkursu ODBLASKOWA SZKOŁA, poprzez które uczymy i dbamy o bezpieczeństwo naszych uczniów, wyposażamy ich w kamizelki i elementy odblaskowe, a także promujemy wszelkie inicjatywy ograniczające zagrożenia w ruchu drogowym.  Koordynatorem tych działań jest pani Joanna Denko – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

    Dzień Edukacji Narodowej powinien być dniem pełnym radości i niewymuszonych uśmiechów. W Szkole Podstawowej w Białym Kościele właśnie taki był. W roku ubiegłym  rozdawaliśmy tego dnia jabłka z zaszczytnymi tytułami dla osób zasłużonych dla szkoły, w tym roku przygotowaliśmy pokaz, a co za rok? Tego jeszcze zdradzić nie możemy.

    Joanna Denko

     

     

     

     

     

     

     

     

  • DAJMY SIĘ ZAUWAŻYĆ - WIZYTA STRAŻAKA W KLASIE I

    13.10.2015

    W ramach VI edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła” w dniu 13 X 2015 r. odbyło się  spotkanie Pana Grzegorza Szopy - strażaka OSP w Białym Kościele z uczniami klasy pierwszej. Celem tego spotkania była pogadanka na temat: „Zwiększanie bezpieczeństwa dzieci na drodze poprzez wyposażenie ich w elementy odblaskowe”. Pan strażak podkreślił ogromne znaczenie odblasków dla naszego życia i zdrowia. Każdy z nas codziennie jest uczestnikiem ruchu drogowego. 

    Większości z nas zdarza się wracać do domu kiedy jest już ciemno. W polskim klimacie niemal sześć miesięcy w roku szybko zapada zmrok i pada deszcz, widoczność na drogach jest wtedy znacznie ograniczona. Niestety zwyczajowa moda na kupowanie ciemnych kurtek i płaszczy (bo się nie brudzi ! ) sprzyja temu, że kierowcy mówią o pieszych „przebranych za asfalt”. A wystarczy niewielki element odblaskowy, który sprawi, że będziemy widoczni z daleka. Bezpieczny powrót pieszo do domu z pracy, czy szkoły zależy od nas. DAJMY SIĘ ZAUWAŻYĆ! Odblaskowe kamizelki, opaski samozaciskowe, przywieszki do tornistra, odblaskowe naklejki na ubranie lub sznurówki w butach itp. mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo dzieci, które będą widoczne z daleka, a tym samym bardziej bezpieczne. Od dnia 31 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Według nowych przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmroku w terenie niezabudowanym musi mieć element odblaskowy przypięty do odzieży w taki sposób, aby był on widoczny dla wymijających go pojazdów. Pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów.  Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. Na zakończenie spotkania Pan Grzegorz Szopa wręczył każdemu uczniowi z klasy pierwszej odblaski-opaski samozaciskowe na rękę. Mamy nadzieję, że młode pokolenie odpowiednio wyedukowane w kwestii bezpiecznego poruszania się po drogach sprawi, że liczba wypadków z udziałem pieszych z czasem znacząco zmaleje. Przypominanie dzieciom zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności o potrzebie i konieczności noszenia odblasków zawsze jest uzasadnione. Stawka jest wysoka, jest nią nasze zdrowie i życie. Bądźmy widoczni po zmroku. Pozdrawiam wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy są wyposażeni w odblaski.


    Joanna Zięba

  • ZAPRASZAMY NA WARSZTATY Z „POZYTYWKĄ”!!!

    12.10.2015

     

    Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „POZYTYWKA" zaprasza uczniów klas II - VI  na  bezpłatne warsztaty pod hasłem  "Rada na drobiazgi"  w sobotę 17 października 2015 r., w godz. 9.00 - 14.00. Warsztaty odbędą się w budynku Szkoły podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Jadwigi w Białym Kościele.  Zgłoszenia i szczegółowe informacje w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Białym Kościele od poniedziałku do czwartku w godz. 7.00 – 15.00.  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc liczy się kolejność zgłoszeń.

     Prosimy zgłaszających o zapoznanie się z regulaminem, wypełnienie karty uczestnictwa i złożenie jej w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Białym Kościele do czwartku 16 października br.

    KARTA_ZGLOSZENIA__rada_na_drobiazgi(1).pdf

    regulamin__rada_na_drobiazgi.pdf

    plakat_RADA_NA_DROBIAZGI.pdf

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć