• ETAP REJONOWY MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO

    16.12.2015

    W środę, 16 grudnia 2015r. odbył się etap rejonowy Małopolskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, w którym uczestniczyl nasz uczeń - Arkadiusz Janik z klasy VI. Nie znamy jeszcze wyników, ale z relacji uczestnika wiemy, że w większości zadania były trudne i zawiłe. Teraz z niecierpliwością czekamy na listę osób zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego, trzymając kciuki za Arka i życząc Mu dalszych sukcesów.

    Renata Windys

  • ZAWODY PŁYWACKIE O MISTRZOSTWO GMINY WIELKA WIEŚ

    15.12.2015

    Dzisiaj na basenie w Zabierzowie odbyły się zawody pływackie o Mistrzostwo Gminy Wielka Wieś. W zawodach startowali uczniowie szkół podstawowych, podzieleni na kategorie wiekowe. Zawodnicy mieli do przepłynięcia dystans 25 metrów stylem dowolnym. Mistrzostwa te zakończyły się dużym sukcesem uczniów naszej szkoły.

    A oto wyniki naszych uczniów:

    Pierwsze miejsce spośród uczennic klas szóstych zajęła Wiktoria Stachnik z czasem 19,66 sek. Również najszybciej do mety dopłynął jej brat, Jakub Stachnik, zajmując pierwsze miejsce w kategorii uczniów klas piątych. Jego czas to 20,86 sek.

    Patrycja Baran z klasy piątej zajęła miejsce trzecie, a Julia Synowska z klasy czwartej uzyskała  czwarty czas w swojej kategorii.

    W ogólnej punktacji nasza szkoła zajęła trzecie miejsce. Na uwagę zasługuje fakt, że czasy Wiktorii i Kuby były najlepszymi czasami rozegranych dzisiaj zawodów.

    Lesław Przewoźniak

  • Z POLSKIMI NOBLISTAMI

    15.12.2015

    Uczniowie klasy szóstej w połowie grudnia wyruszyli w literacką podróż z Polskimi Noblistami biorąc udział w Wojewódzkim Konkursie pod honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty i Stowarzyszenia Polonistów "Kiermasz krótkich form redakcyjnych". Drużyny miały za zadanie napisać 3 formy: reklamę wycieczki szlakiem Stasia i Nel, przepis na przetrwanie na pustyni lub w puszczy oraz wpis do dziennika podróży. Konkurs stał się świetną okazją do kształtowania umiejętności redagowania krótkich form użytkowych, a także wzbogacił metody przygotowania uczniów do sprawdzianu po kklasie VI.

    Marzena Wawrzeń

  • ZAPISY NA DYŻUR ŚWIETLICOWY

    14.12.2015

     

    Szanowni Rodzice,

    od środy 23 grudnia 2015 r. do czwartku 31 grudnia br. trwa zimowa przerwa świąteczna, w trakcie której nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.  Natomiast dni 4 i 5 stycznia 2016 r.  są dla uczniów dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.  W przypadku, gdy nie macie Państwo możliwości zapewnienia dzieciom opieki w  dniach: 23 XII, 28 XII, 29 XII, 30 XII, 4 I, 5 I w szkole zostanie zorganizowany dyżur świetlicowy. W celu dokonania zapisu na ww. dyżur należy zgłosić się do sekretariatu szkoły w dniach: 14 – 18 XII br. (w godz. 7.00 – 15.00) i wypełnić deklarację uczestnictwa dziecka na dyżurze.

  • SUKCES JESIENNYCH AKCJI SAMORZĄDU

    13.12.2015

    W listopadzie  bieżącego roku podsumowaliśmy inaugurację szkolnych akcji społecznych, które będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, aż do zakończenia tego roku szkolnego.

    W listopadzie podsumowaliśmy także pierwszą zbiórkę zakrętek prowadzoną w ramach akcji „Pomóżmy Marcelowi – zbierajmy zakrętki”. Marcel jest dzieckiem uczęszczającym do Przedszkola Samorządowego w Wielkiej Wsi chorującym na autyzm. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu tą akcją ze strony Rodziców, dzieci, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły udało się zebrać w samym tylko październiku aż 121 kg zakrętek. To jest dopiero początek tej akcji i z pewnością każdy kolejny miesiąc przyniesie znów satysfakcjonujący wynik. Serdecznie dziękujemy Państwu za zainteresowanie tą akcją , osobisty w nią wkład charakteryzujący się wysokim poziomem empatii i zrozumienia.

    Sukcesem zakończył się pierwszy etap zbiórki zużytych baterii zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Uzbieraliśmy ok.40 kg. nieprzydatnych już do użytku baterii. Przekazaliśmy je w specjalnie przygotowanych do selektywnej zbiórki pojemników do organizatora ogólnopolskiej akcji ekologicznej – Spółki Reba – Organizacji Odzysku z siedzibą w Warszawie. Wszystkie klasy ogromnie zaangażowały się w przeprowadzeniu tej szczytnej akcji. Wszyscy jesteśmy zdania, iż edukację ekologiczną należy prowadzić już od najmłodszych lat, ponieważ tylko w ten sposób uda nam się zbudować społeczeństwo ekologicznie świadome i odpowiedzialne.

    Sekcja porządkowa samorządu podsumowała październikowe wyniki konkursu czystości w klasach. Maksymalną liczbę punktów zdobyła klasa V pod kierunkiem wychowawczyni Pani Anity Różyckiej oraz klasa VI pod kierunkiem Pani Renaty Windys. Na drugim miejscu uplasowała się klasa II pod kierunkiem wychowawczyni Pani Joanny Denko.  Pozostałe klasy uzyskały już nieco niższe wyniki. W listopadzie zwyciężyła ponownie klasa VI, ale tuż za nią znalazła się klasa III pod kierunkiem Pani Renaty Szlachty oraz klasa IV pod kierunkiem Pani Marzeny Wawrzeń. Wszystkim klasom gratulujemy i życzymy utrzymania dbałości o estetykę i porządku w swoich salach.  Jednocześnie apelujemy – „do pracy, rozprawcie się z bałaganem w kolejnych szkolnych miesiącach !

    W listopadzie sekcja plastyczna samorządu przeprowadziła konkurs plastyczny pod hasłem „Czarodziejski kot”. Na szczególne wyróżnienia zasłużyli uczniowie : Hanna Gietka – oddział przedszkolny; Hanna Koblańska – kl.1; Nikola Kołodziejczyk – kl.1; Krystian Marek – kl.2; Emilia Regulska – kl.2; Maria Sałęga – kl.2; Martyna Wawrzeń – kl.2; Aleksandra Janik – kl.3;  Sandra Kaleta – kl.3; Małgorzata Kluczewska – kl.3; Anna Litewka – kl.3; Dawid Litewka – kl.3;  Julia Niemiec – kl.3; Justyna Noga – kl.3;  Julia Pawlik – kl.3; Gabriela Sałęga – kl.3; Wiktoria Wojdała –kl.3; Aleksandra Gietka – kl.4; Maja Derwisz – kl.5; Magdalena Sałęga – kl.5

    W grudniu sekcja plastyczna samorządu przeprowadziła konkurs plastyczny pod hasłem „Mikołaj w oczach dzieci”. Na szczególne wyróżnienia zasłużyli uczniowie : Jakub Prochal – oddział przedszkolny, Malwina Konatowicz – kl.1, Zuzanna Oczkowska – kl.1, Paweł Skwierawski – kl.1, Maciej Sukta – kl.1, Jakub Galon – kl.2, Martyna Wawrzeń – kl.2, Sandra Kaleta – kl.3, Gabriela Kolarska – kl.3, Julia Pawlik – kl.3,  Wiktoria Wojdała – kl.3, Nadia Ziarko – kl.3, Sandra Floryańska – kl.4, Magdalena Idzik – kl.4, Patrycja Kurek – kl.4, Paulina Niemirowska – kl.4, Julia Synowska – kl.4, Ewelina Szumny – kl.4, Karolina Szumny – kl.4, Patrycja Baran – kl.5, Aleksandra Biernat – kl.5, Amelia Cąber – kl.5, Maciej Górka – kl.5, Kinga Litewka – kl.5, Magdalena Sałęga – kl.5,  Paweł Seweryn – kl.5, Natalia Skrzyniowska – kl.5, Jakub Stachnik – kl.5, Martyna Windys – kl.5

    Zakończyliśmy już w naszej szkole akcję charytatywną „Góra Grosza 2015”. Uzbieraliśmy łącznie 318 złotych i 27 groszy !!! To znakomity wynik! Dziękujemy naszym kochanym uczniom, Rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za wsparcie tej szlachetnej akcji. Hasło naszej akcji brzmiało : „Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance!” Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na tworzenie rodzinnych domów dziecka i na pomoc dla najbardziej potrzebujących domów dziecka.

    W naszej szkolnej zbiórce „Góry Grosza 2015” najlepsze wyniki uzyskały klasy :

    •  I miejsce - klasa III – 137,89 zł. : 20 = 6,89
    • II miejsce - klasa VI – 52,32. : 14 = 3,73
    • III miejsce - klasa I – 49,17 zł. : 24 = 2,04

    Agnieszka Wnęk

  • DZIEŃ OTWARTY DLA RODZICÓW

    12.12.2015

    We wtorek, 15 grudnia br. w godzinach 16.00 – 18.00 zapraszamy rodziców na DZIEŃ OTWARTY. Do Państwa dyspozycji będą nauczyciele poszczególnych przedmiotów.

    Rodziców uczniów klasy pierwszej zapraszamy natomiast na godzinę 16.00 do auli na spotkanie z pedagogiem szkolnym pod hasłem „Jestem już w pierwszej klasie”. Po tym spotkaniu do Państwa dyspozycji będzie również wychowawca klasy.

  • W CENTRALNYM MUZEUM POŻARNICTWA W MYSŁOWICACH

    10.12.2015

    10 grudnia 2015 r. Ochotnicza Straż Pożarna z Białego Kościoła w porozumieniu ze Szkołą Podstawową im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele zorganizowała wyjazd dla uczniów kl. III- VI, druhów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i przedstawicieli OSP do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Wycieczka odbyła się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Gminy Wielka Wieś, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego pod nazwą „MDP- Teraz my!”.

    Powstałe w 1975 roku muzeum jest największym tego typu w Polsce i może się pochwalić eksponatami sięgającymi początków pożarnictwa polskiego. Samochody pożarnicze, pompy, sikawki konne i ręczne, konne wozy pogotowia, a także strażackie hełmy, mundury, sztandary, wystawę fotografii - to wszystko mogli zobaczyć uczniowie i przedstawiciele MDP z Białego Kościoła. W zbiorach muzeum znajdują  się 4 tysiące eksponatów, które przybliżyły uczestnikom wycieczki historię i rozwój  pożarnictwa.

    Niewątpliwie największe zainteresowanie wzbudziła bogata kolekcja samochodów pożarniczych, zarówno polskich jak i zagranicznych, m.in. Benz Gaggenau z 1913r., Faderal z 1929 r., autopogotowie Bedford z 1949 r., czy Star z 1953 r. wyposażony w motopompę i imitujące rakiety pojemniki na węże umieszczone na dachu. To właśnie na tle pięknej kolekcji czerwonych samochodów wszyscy najchętniej robili pamiątkowe zdjęcia.

    Niezwykle wartościowe są zbiory sikawek konnych i sikawek ręcznych, konnych wozów pogotowia i motopomp. Wyjątkowym zabytkiem jest sikawka konna wykonana w 1717 r.  w opactwie cystersów. Zadziwiła ona wszystkich, nie tylko kunsztem i artyzmem wykonania, ale także tym,  że do jej uruchomienia potrzebnych było aż 60 mężczyzn (!).

    Poza sprzętem pożarniczym dzieci i młodzież obejrzeli kolekcję mundurów wyjściowych i bojowych strażaków z Polski i z innych krajów, a także ich ekwipunek (toporki, hełmy, maski, itp.). Dzieci zwróciły szczególną uwagę na strój bojowy strażaka Amerykanina, który uczestniczył w akcji ratowniczej po zamachu terrorystycznym na wieże Word Trade Center w Nowym Yorku, a także na tablicę upamiętniającą strażaków poległych w tej akcji.

    Ostatnim etapem zwiedzania była wystawa „Wspólnie na ratunek”, traktująca o współpracy wszystkich służb ratunkowych.

    Dzieci i młodzież  z zaciekawieniem oglądały całą ekspozycję muzealną, chłonęły informacje i ciekawostki przekazane przez przewodnika. Niewątpliwie po wycieczce wzrosła liczba chętnych do pełnienia trudnej i odpowiedzialnej, ale i zaszczytnej służby strażaka.

    Wyjazd do Centralnego Muzeum Pożarnictwa był współfinansowany ze środków Gminy Wielka Wieś. Uczestnicy wycieczki składają podziękowanie Zarządowi OSP Biały Kościół za organizację całego przedsięwzięcia.

    OSP Biały Kościół nie tylko bierze czynny udział w akcjach ratunkowo- gaśniczych, czuwa nad MDP, ale także prowadzi akcje edukacyjne w Szkole Podstawowej w Białym Kościele w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej i zachowani sytuacjach zagrożenia.

    Renata Szlachta

  • TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

    03.12.2015

    W dniu 3 grudnia 2015 r. odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Gminy Wielka Wieś. Organizatorem tych zawodów sportowych była Szkoła Podstawowa w Bęble oraz GOKiS w Wielkiej Wsi. W turnieju startowali uczniowie z klas 4-6 ze szkół podstawowych naszej gminy. Każdą klasę reprezentować mógł jeden chłopiec i jedna dziewczynka. Tak więc w barwach naszej szkoły wystąpili następujący uczniowie: Karolina Szumny i Michał Woźniak z klasy czwartej, Aleksandra Biernat i Jakub Stachnik z klasy piątej oraz Natalia Żołnierek i Filip Kozierowski z klasy szóstej.

    Najlepsze miejsca zajęły Natalia Żołnierek, która wygrała swoją kategorie wiekową oraz Karolina Szumny, która zajęła trzecie miejsce wśród dziewczynek z klas czwartych.

    Turniej przebiegał we wspaniałej atmosferze sportowej a poziom spotkań przy stole tenisowym był bardzo wyrównany. Wszystkie mecze sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego na czele z panem Tomkiem Księżycem, który był organizatorem sportowym i sędzią głównym zawodów.

    Tradycyjnie już największym powodzeniem cieszyły się pyszne naleśniki z serem, zaserwowane w przerwie zawodów przez kuchnię szkolną w Bęble.

    Zakończenie zawodów podsumowała dyrektorka szkoły, pani Lucyna Kurek, dziękując za udział w zawodach i zapraszając tenisistów stołowych do spotkania się za rok.

    W ceremonii wręczania nagród oprócz pani dyrektor uczestniczyły również pani Magdalena Szymańska, dyrektor GOKiS-u, oraz instruktorka GOKiS-u pani Wioletta Handzel.


    Lesław Przewoźniak

  • WARSZTATY POD HASŁEM „BOMBKA MOJEJ ROBOTY”

     

    Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „POZYTYWKA” zaprasza uczniów klas II – VI  na  bezpłatne warsztaty pod hasłem „BOMBKA MOJEJ ROBOTY”  w sobotę 5 grudnia 2015 r. , w godz. 9.00 – 14.00 w Szkole Podstawowej w Białym Kościele. Liczba miejsc ograniczona!

    Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Hodowcy bujnej wyobraźni”,  dofinansowanego z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania.

    Warsztaty pod hasłem „BOMBKA MOJEJ ROBOTY”   to jeden z 10 bloków warsztatowych, które odbywają się w tym roku!

     

    Szczegółowe informacje  poniżej.

    KARTA_ZGLOSZENIA_-_Bombka(1).pdf

    plakat_-_bombka(1).pdf

    regulamin_Bombka.pdf

  • PODSUMOWANIE PROJEKTU „ŻYWNOŚĆ STRAJKUJE”

    29.11.2015

    Co roku wyrzucamy 1,3 mld ton jedzenia. Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. W Europie marnuje się 100 mln ton żywności.
    W typowym domu Europejczyka wyrzuca się do kosza 20-30% kupionego jedzenia, 2/3 nadawałoby się jeszcze do spożycia.

    Badania ankietowe prowadzone na temat marnowania żywności jednoznacznie mówią, iż dzieci w Polsce nie szanują jedzenia. To paradoks – milion dzieci żyje w skrajnym ubóstwie w Polsce i nie ma szans na regularne, odżywcze posiłki, skąd zatem brak szacunku do żywności? Efektem braku szacunku jest właśnie marnowanie jedzenia i zanik wrażliwości na osoby żyjące w biedzie.

    Dlatego projekt „Żywność strajkuje”, realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży POZYTYWKA wraz ze Szkołą Podstawową oraz Gimnazjum w Białym Kościele, został skierowany do młodych odbiorców, by budować ich świadomość problemu.

    W ramach projektu zostało podjętych szereg działań, między innymi:

    • Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, na których oprócz wiedzy dotyczącej zapobiegania marnowaniu żywności, przygotowali także plakaty promujące projekt;
    • Odbyły się warsztaty wyjazdowe na wysypisko śmieci, by uzmysłowić skalę problemu – zobrazować ilość wyrzucanego jedzenia;
    • Młodzież wspólnie komponowała posiłek tak, aby nie marnować produktów żywnościowych;
    • Razem z Bankiem Żywności w Krakowie, uczestnicy projektu zorganizowali akcję na terenie krakowskiego hipermarketu, w czasie której przekazywali zdobytą wiedzę na temat marnowania żywności i sposobów zapobiegania temu zjawisku;
    • Uczestnicy projektu przeprowadzili zbiórkę żywności na terenie swoich miejscowości
    • Przeprowadzono konkurs na logo projektu, a zwycięska praca została wydrukowana na ekologicznych torbach zakupowych.

    Te i szereg innych działań podsumowano w czasie piątkowego spotkania, które odbyło się w Gimnazjum w Białym Kościele. Młodzież ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, która brała udział w projekcie, a także zaproszeni goście, mieli możliwość obejrzenia prezentacji dotyczącej zapobiegania marnowaniu żywności. Wręczono nagrodę dla zwycięzcy konkursu na logo projektu – został nim Arkadiusz Janik, uczeń Szkoły Podstawowej w Białym Kościele.

    Wszystkim uczestnikom i zaproszonym na podsumowanie gościom, wręczono torby z logo projektu.

    Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wielka Wieś, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

    M. Biniek

  • JESIENNE INICJATYWY W ŚWIETLICY

    29.11.2015

    Październik  zaowocował powstaniem w naszej świetlicy kółka szachowego. Jak wszyscy dobrze wiemy, szachy to gra strategiczna wymagająca logicznego myślenia. Gra w szachy stymuluje rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Szachy są dyscypliną korelującą humanistyczną fantazję z umiejętnościami matematycznymi i kształceniem pozytywnych postaw społecznych i emocjonalnych. Jest to królewska gra, ćwicząca wyobraźnię  przestrzenną dziecka oraz kształtująca jego kreatywność i motywująca go do samodzielnej pracy. W działalność kółka szachowego bardzo zaangażowali się uczniowie z klasy II. Mistrzem szachowym jesieni został uczeń z klasy II –Maksymilian Waliłko, który zgromadził  27 punktów, na drugim miejscu uplasował się uczeń z klasy II –Kami Szumny z dorobkiem 21 punktów, natomiast miejsce trzecie zajął uczeń także z klasy II –Szymon Sobesto, który zdobył 13 punktów. Bardzo blisko czołówki znaleźli się uczniowie : Jarosław Perz, kl 2, Adam Szumiec, kl.2 oraz Krystian Marek, kl.2. Nad organizacją i przebiegiem każdej partii szachowej czuwa  dzielnie Maksymilian Waliłko. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do dalszego współzawodnictwa.

    Mistrzem kółka „Mądrej główki” jesieni  został Kamil Szumny z klasy II który zdobył  75 punktów. Na miejscu drugim uplasował się Krystian Marek  z klasy II gromadząc  72 punkty, a miejsce trzecie zdobył Jarosław Perz z wynikiem 67 punktów.

     W październiku zainaugurowaliśmy również w świetlicy konkurs na „Mistrza ortografii”. Każdy ze szkolnych miesięcy stanie się okazją do wytypowania najbardziej wyczulonego na ortograficzne niuanse ucznia. W listopadzie najmężniej z trudnymi zasadami pisowni polskiej zmierzył się Kamil Szumny z klasy II który zdobył aż 77 punktów. Na miejscu drugim uplasował się Filip Szumny z klasy II gromadząc 47 punktów, tuż za nim na miejscu trzecim znaleźli się uczniowie Krystian Marek z klasy II i Adam Szumiec z kl.2 , którzy zdobyli 41 punktów.

    Omnibusem jesieni został Patryk Kołodziejczyk z klasy IV który zdobył aż 175 punktów. Na miejscu drugim miejscu uplasowała się Julia Pawlik z klasy III z dorobkiem 77 punktów natomiast miejsce trzecie zajęła Wiktoria Wojdała z klasy III z wynikiem 74 punktów. W zajęciach kółka rebusowego biorą udział także młodsi uczniowie z klasy II, którzy też osiągają wysokie wyniki. W listopadzie aż 65 punktów zdobyła Martyna Wawrzeń, a 17 punktów wywalczyła Emilia Regulska.

    Mistrzom szachowym, mądrej główki, omnibusowym oraz ortograficznym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów!

    Dzieci z naszej świetlicowej gromadki chętnie uczestniczą w zajęciach kółka języka migowego zarówno na poziomie wstępnym  ( uczniowie z klasy II )  średniozaawansowanym ( uczniowie z klasy III ) oraz zaawansowanym (uczniowie z klasy V ). Edukacja integracyjna jest jedną z form kształcenia i wychowania dzieci. Nauka języka migowego prowadzona w ramach zajęć świetlicowych ma głównie na celu szerzenie i pogłębienie wiedzy na temat integracji, niepełnosprawności oraz budowanie systemu wartości opartego na szacunku do siebie i drugiego człowieka, przyjaźni i miłości. Obserwacja stałych postępów w przyswajaniu przez dzieci języka migowego przynosi im satysfakcję, mobilizuje je do dalszej nauki oraz wspaniale integruje grupę. Dzieci świetnie się między sobą porozumiewają, odczytują między sobą znaki daktylograficzne i ideograficzne języka migowego. Dzieci nieśmiałe przezwyciężają swoje trudności, współdziałają w zespole, uczą się budować więzi i szanować wzajemną godność. Nauka języka migowego stanowi ważny środek wspomagania rozwoju poznawczego i emocjonalno – społecznego dzieci. Dzieci budują system najwyższych wartości, tworzą obraz człowieka tolerancyjnego, wyrozumiałego, przyjaźnie nastawionego do świata. Rozmowy o niepełnosprawności korzystnie wpływają na ich prawidłowe postawy , kulturę słowa i zachowania już od najmłodszych lat. Uczniowie w pełni realizują założenia integracji i płynnie wcielają je w życie.

    Jesienne miesiące dały początek intensywnej nauce języka niemieckiego w naszej świetlicy. Do kółka języka niemieckiego chętnie zapisali się uczniowie z klasy IV oraz z klasy V. Zasadniczym celem naszych zajęć jest przekazanie uczniom podstawowych umiejętności językowych oraz niezbędnych informacji o systemie języka niemieckiego. W nauce tego języka kładziemy nacisk na rozwijanie rozumienia ze słuchu i powtarzania w celu nabycia prawidłowej wymowy, rytmu i intonacji. Uczniowie rozwijają kompetencję językową w zakresie czterech podstawowych sprawności językowych i funkcji komunikacyjnych – słuchania, mówienia, czytania i pisania. Uczniowie przyswajają także informacje o krajach niemieckiego obszaru językowego. Najważniejsze jednak jest, aby rozbudzić u dzieci zainteresowanie nauką języka niemieckiego oraz rozwinąć u nich motywację do systematycznej pracy nad jego przyswojeniem.

    Wychowawcy i uczniowie świetlicy mają wciąż wiele pomysłów na ciekawe i różnorodne zajęcia, a twórcza atmosfera sprzyja ich realizowaniu. Nowe zamierzenia i konkursy już  w grudniu, a więc do pracy!

    W październiku odbył się w świetlicy kolejny konkurs plastyczny zatytułowany  „Kolory jesieni”. Uczniowie zaprezentowali swoje barwne i ciekawe prace, charakteryzujące się niezmierzoną paletą barw i jesiennych nastrojów. Różnorodność dzieł dziecięcej wyobraźni ukazała piękną złotą jesień, pełną tajemnic, zadumy i refleksji oraz wszechogarniającego spokoju. Jesień w oczach dzieci to dojrzała pora roku, radosna i niezwykle kolorowa, przechodząca kolejne stadia rozwoju aż po nostalgiczną i melancholijną listopadową porę. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali miłe nagrody.

    Wyniki konkursu :

    I miejsca : Hanna Gietka – oddział przedszkolny; Ewa Mikurda - oddział przedszkolny; Aurelia Wojtal - oddział przedszkolny; Hanna Koblańska – kl.1; Nikola Kołodziejczyk – kl.1; Malwina Konatowicz –kl.1; Zuzanna Oczkowska – kl.1; Dominik Krawiec –kl.2; Emilia Regulska – kl.2; Maria Sałęga –kl.2; Martyna Wawrzeń – kl.2; Gabriela Kolarska – kl.3; Justyna Noga – kl.3; Julia Pawlik – kl.3; Gabriela Sałęga – kl.3; Sandra Floryańska – kl.4; Aleksandra Gietka – kl.4; Justyna Grudnik – kl.4; Nikola Soboń – kl.4; Amelia Cąber – kl.5; Julita Kowalczyk – kl.5; Gabriela Regulska – kl.5; Aleksander Wierzbicki – kl.6

    II miejsca : Aleksandra Janik – kl.3; Maja Derwisz – kl.5;

    II miejsca : Martyna Litewka – kl.2; Adam Szumiec – kl.2; Ewelina Szumny – kl.4; Karolina Szumny – kl.4

    Prace plastyczne uczniów świetlicy prezentowane są na tablicy ściennej korytarza szkolnego w ramach cyklu „Artyści naszej świetlicy” . W listopadzie bieżącego roku przedstawiono prace kółka plastycznego świetlicy  pt.”Jesienne liście”  następujących autorów : Bartłomiej Prochal - oddział przedszkolny; Michał Kaleta – kl.1, Bartłomiej Kluczewski – kl.1, Kacper Kurek – kl.1, Franciszek Litewka – kl.1, Zuzanna Oczkowska – kl.1, Patryk Noga – kl.1, Maciej Sukta – kl.1, Wojciech Wierzbicki – kl.1; Gabriela Ziarkowska – kl.1, Piotr Żurek – kl.1;  Aleksandra Janik – kl.3, Małgorzata Kluczewska – kl.3, Dawid Litewka – kl.3, Dominik Maciąg – kl.3, Julia Pawlik – kl.3, Gabriela Sałęga – kl.3, Wiktoria Wojdała – kl.3, Nadia Ziarko – kl.3.

    Pod koniec listopada zaprezentowano również prace kółka plastycznego pt: „Co św. Mikołaj przynosi w worku ? ” następujących autorów : Jakub Bosak – kl.1 i Maciej Sukta – kl.1; Wojciech Wierzbicki – kl.1 i Bartłomiej Kluczewski – kl.1; Michał Kaleta – kl.1 i Martyna Litewka – kl.2; Gabriela Ziarkowska – kl.1 i Zuzanna Oczkowska – kl.1; Nadia Ziarko – kl.3; Sandra Kaleta – kl.3 i Julia Niemiec – kl.3; Julia Pawlik – kl.3 i Patrycja Malaga – kl.3; Gabriela Kolarska – kl.3 i Justyna Noga – kl.3 oraz Anna Litewka – kl.3; Gabriela Sałęga – kl.3 i Małgorzata Kluczewska – kl.3; Dawid Witek –kl.3 i Maciej Koblański – kl.3 i Dawid Litewka – kl.3 oraz Dominik Maciąg – kl.3

    Kółko plastelinowe zaprezentowało wspaniałe miniaturowe prace z cyklu – „Najpiękniejsze zwierzątka”. „Ogród z moich marzeń”, „Odblaskowa droga do szkoły”. W zajęciach kółka plastelinowego biorą udział uczniowie z klas – pierwszej, drugiej, trzeciej oraz piątej. Świetlica szkolna aktywnie pracuje łącząc zajęcia dydaktyczne z zabawą i dobrym samopoczuciem.

    Agnieszka Wnęk

     

     

  • ANDRZEJKOWY DZIEŃ MAGII

    29.11.2015

    W andrzejkowy poranek i wieczór 26 listopada odbył się w naszej szkole zlot młodych czarodziejów i wróżek. Magiczny blask świec, przenikające kolory czarodziejskiej kuli zachęciły uczniów do odwiedzenia „gabinetu wróżb” . To tutaj można było ponieść się sile wyobraźni, delikatnie oderwać od rzeczywistości, by na chwile przenieść się w świat marzeń i fantazji. Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy , a jednocześnie kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych. Tradycja andrzejek wywodzi się od św. Andrzeja – apostoła – ucznia Jana Chrzciciela a później Chrystusa. Andrzeja z wróżbami skojarzyli Grecy ( prawdopodobnie z podobieństwa słów Andros i Andreas- oznaczających odpowiednio mężczyznę i Andrzeja ) i to właśnie im zawdzięczamy magiczny charakter tego święta. Dziś święto to jest  świetną okazją do dobrej zabawy i słuchania przepowiedni z pewnym „przymrużeniem oka”.                                                                                                                                    
    Wielu uczniów z niecierpliwością oczekiwało na ten niezwykły i inny niż wszystkie dni – dzień tajemnic, wróżb i czarów połączonych z zabawą i tańcem. Zarówno w godzinach porannych jak i wieczornych cyganki, wróżki i czarodzieje przepowiadali  z kart i dłoni najbliższą oraz dalszą przyszłość. Magiczne serca,  figurki z lanego wosku, odkryte tajemnicze kubeczki, czarodziejskie domina zdradziły imiona przyszłych wybranków losu, datę odebrania nagrody w Totolotku, miejsce najpiękniejszej wycieczki, czy nazwę wykonywanego w przyszłości zawodu. Nad całością imprezy,  przygotowaniem  pięknych dekoracji andrzejkowych oraz salonu wróżb dla klas 0-VI  czuwał Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem panią Agnieszką Wnęk.  Natomiast zabawy taneczne dla klas 0-III oraz IV- VI z wielkim zaangażowaniem i dużą dawką humoru  poprowadził pan Grzegorz Szumny wraz ze swoją córką Justyną Szumny. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili przy dźwiękach i rytmach najpopularniejszych i najmodniejszych przebojów. Przeprowadzone zostały również konkursy dla klas 0-III oraz dla klas IV-VI . Dla najmłodszych uczniów przeprowadzono konkurs na  „Najpiękniejszy strój andrzejkowy”. Wybór andrzejkowej kreacji okazał się niezwykle trudny, ponieważ wszyscy uczestnicy zabawy  przybyli na spotkanie poprzebierani według czarodziejskiej mody. Wszędzie widać było gustowne pelerynki czarodziei oraz suknie czarodziejek i cyganek. Stroje dopełniały czarodziejskie różdżki, szpiczaste czapki i sprzęt latający w postaci kolorowych balonów. Wśród nagrodzonych za „Najpiękniejszy strój andrzejkowy” znaleźli się : z oddziału przedszkolnego: Przemysław Dudziński, Hanna Gietka, Ewa Litewka, Matusz Litewka, Ewa Mikurda, Bartłomiej Prochal, Jakub Prochal, Aurelia Wojtal, Mikołaj Zych; z klasy I : Jakub Bosak, Bartłomiej Kluczewski, Hanna Koblańska, Malwina Konatowicz, Jakub Kowalski, Zuzanna Oczowska, Amelia Suślik; z klasy II: Dominik Krawiec, Martyna Litewka, Emilia Regulska, Jowita Sroka, Szymon Sobesto, Martyna Wawrzeń,; z klasy III : Anna Litewka, Wiktoria Wojdała, Jacek Markowski, Julia Niemiec, Wiktoria Wojdała. Dla starszych uczniów  zorganizowano konkurs muzyczny „Bitwa na głosy” . Konkurs stał na wyrównanym poziomie więc  wszyscy uczniowie, którzy wzięli w nim udział otrzymali wyróżnienia. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się uczniowie z klasy IV : Zuzanna Ciebień, Magdalena Idzik, Patrycja Kurek, Julia Synowska, Ewelina Szumny, Karolina Szumny , z klasy V : Łukasz Seweryn, z klasy VI : Jakub Kurek, Paweł Sioła, Julia Szumna. Na wielkie słowa uznania zasłużyła Pani Anita Różycka, która zachęciła wszystkich do wspólnego śpiewania afrykańskich pieśni.Nad bezpieczeństwem imprezy zarówno porannej jak i wieczornej z wielką uwagą czuwali wychowawcy klas oraz opiekun samorządu. Do zobaczenia na następnych andrzejkach już za rok.

    Agnieszka Wnęk

  • CHROŃMY NASZE ŚRODOWISKO – ZBIERAJMY ZUŻYTE BATERIE – AKCJA EKOLOGICZNA SAMORZĄDU

    29.11.2015

    Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii, zawierających metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć), które nie ulegają neutralizacji i redukcji oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan. Baterie mają bardzo krótki żywot i szybko trafiają do kosza, a uwalniane z nich metale ciężkie oraz cały szereg substancji toksycznych lub żrących wchodzących w skład baterii stanowią poważne zagrożenie. Bez względu na fakt, iż używane w Polsce baterie w zależności od ich rodzaju, zawierają różną ilość substancji szkodliwych dla środowiska, należy zbierać wszystkie zużyte baterie i przekazywać je do punktów selektywnej zbiórki, gdyż niezależnie od ich składu chemicznego, ich wpływ na nasze życie i zdrowie nie jest obojętny. Odzyskanie baterii i ich odpowiednie przetworzenie jest możliwe tylko po oddzieleniu ich od strumienia pozostałych odpadów komunalnych. Wiele niebezpiecznych dla środowiska baterii kończy swój żywot na śmietniku, ponieważ tylko niektórzy z nas segregują odpady w swoich gospodarstwach domowych. Fakt ten często wynika z niewiedzy na temat prawidłowego postępowania z różnymi odpadami komunalnymi oraz braku świadomości o szkodliwości baterii dla środowiska naturalnego. Traktując wszystkie baterie i akumulatory jako odpady niebezpieczne uchronimy siebie i środowisko naturalne od ich szkodliwego wpływu. Samorząd Uczniowski naszej szkoły apeluje do całej społeczności szkolnej o przynoszenie do naszej szkoły zużytych baterii lub nawet akumulatorów. Wszystkie te materiały będą zbierane do specjalnych pojemników przywiezionych przez organizatora tej akcji – Spółkę Reba – Organizację Odzysku z siedzibą w Warszawie. Pamiętajmy jeżeli zdecydujemy się na zbieranie zużytych baterii i oddawanie ich do naszego szkolnego punktu selektywnej zbiórki zadbamy o środowisko naturalne dla siebie i dla przyszłych pokoleń.  

    Agnieszka Wnęk

     

  • BRZECHWOLANDIA – CUDOWNA KRAINA SZCZĘŚLIWOŚCI

    26.11.2015

    Dnia 25 listopada 2015 r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej  wraz z wychowawczyniami: panią Joanną Denko i panią  Renatą Szlachtą oraz panem Przemysławem Rysiem  udali się na wycieczkę do kina Kijów. Młodzi widzowie mieli okazję przenieść się  w zaczarowany świat poezji i piosenki. Do cudownej krainy szczęśliwości

    Brzechwolandii zaprosili nas aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza. Uczniowie mieli okazję znalezienia się w kolorowym świecie marzeń, pełnym radości i muzyki. Spektakl  był okazją do poznania wspaniałych wierszy polskiego poety, który dla nas rymował piękne strofy („Leń”, „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Znaki przestankowe”, „Atrament”, itp.)  Dzieciom,  jednak  najbardziej zapadła w pamięć piosenka śpiewana przez bohaterów przedstawienia:

    „Brzechwolandia to kraina szczęśliwośći,

    W Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gośći,

    Brzechwolandia uczy, bawi nas,

    W Brzecholandii można miło spędzić czas”.

    Pełni wrażeń i emocji udaliśmy się Plantami na spacer po krakowskim rynku. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, jednak największą atrakcją okazało się karmienie gołębi, które wywołało wiele uśmiechów na twarzach uczniów, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.                       

                                                                                                             Joanna Denko

  • KONKURSY POLONISTYCZNE

    23.11.2015

    Już po raz kolejny aż 32 uczniów z kl. IV- VI przystąpiło do Ogólnopolskich konkursów „ Z poprawną polszczyzną na co dzień” i  „ Z ortografią na co dzień”. Konkursy miały na celu propagowanie kultury języka polskiego oraz wyrabianie w uczniach nawyku językowej dociekliwości poznawczej. Zadaniem uczestników I etapu było udzielenie odpowiedzi na pytania testowe. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i życzymy wszystkim uczniom kwalifikacji do kolejnych etapów.

                                                                                                      Marzena Wawrzeń

  • ODSZEDŁ OD NAS KSIĄDZ KANONIK MARIAN MATUSIAK

    18.11.2015

     

     

    We wtorek, 17 listopada 2015 r. zakończył ziemską wędrówkę pośród nas KSIĄDZ KANONIK MARIAN MATUSIAK – wieloletni proboszcz parafii Biały Kościół, a jednocześnie nauczyciel religii  w naszej szkole. Choroba nie przeszkodziła mu w tym, by nadal, pomimo cierpienia,  z uśmiechem odnosić się do każdego, wspierać dobrym słowem, przemyślaną radą,  przyjaznym gestem…

    Takiego właśnie Go zapamiętamy, bo taki przekraczał zawsze nasze szkolne progi…

     

    Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Parafii pw. św. Mikołaja w Białym Kościele.

     

    PLAN UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH

    PIĄTEK, 20 LISTOPADA 2015 r.

    Godz. 15.30 - wprowadzenie ciała śp. Księdza Kanonika Mariana Matusiaka  do kościoła parafialnego

    Godz. 16.00 - msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa

    Godz. 17.00 - czuwanie modlitewne parafian

    Godz.  18.00 – msza św. parafialna

    Godz. 18.30 – 21.00 – czuwanie modlitewne parafian.

     

    SOBOTA, 21 LISTOPADA 2015 r.

    Godz. 7.00 – msza święta parafialna

    Godz. 7.30 – 12.00 – czuwanie modlitewne parafian

    Godz. 12.00 – msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem księdza biskupa, odprowadzenie ciała zmarłego na cmentarz parafialny w Białym Kościele.

     

                           

  • NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ - NIEZWYKŁY ŚWIAT TECHNIKI

    17.11.2015

    17 listopada klasy V i IV spędziło miło czas w kinie Cinema City - Bonarka, biorąc udział w programie edukacyjnym, poświeconym sile ludzkiego umysłu, rozwoju transportu i historii kina. Autorzy programu podkreślili wagę takich cech człowieka, jak wytrwałość w dążeniu do celu, realizacji marzeń i pokonywaniu własnych słabości. Wszystko to ujęto w salach wyobraźni, ruchu i 3D.

    Anita Różycka

  • OJCOWSKI PARK W JESIENNEJ SCENERII

    16.11.2015

    W poniedziałek 16 listopada 2015r. uczniowie klasy III wraz z panią R. Szlachtą oraz klasy VI z panią R. Windys udali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego zwiedzając m.in. ekspozycje Muzeum Przyrodniczego im. prof. Władysława Szafera, które mieści się w zabytkowym domu „Pod Łokietkiem”. Zwiedzanie muzeum rozpoczęła projekcja filmu 3D, dzięki któremu poznaliśmy w skrócie prehistorię naszej okolicy oraz procesy, które kształtowały i kształtują nadal rzeźbę terenu Doliny Prądnika. Następnie uczniowie przechodzili przez 4 sale przyrodnicze, podziwiając różne ekspozycje, którym towarzyszył komentarz Krystyny Czubówny. W pierwszej sali oglądaliśmy eksponaty z zakresu geologii, sala druga to zrekonstruowana jaskinia z różnymi formami naciekowymi. W trzecim pomieszczeniu mogliśmy spojrzeć na OPN z lotu ptaka podziwiając makietę wykonaną w skali 1:2000, na której widoczne były nie tylko charakterystyczne skałki, ale również zabudowania Doliny Prądnika i okolic. Wszyscy zauważyli kościół oraz szkołę podstawową w Białym Kościele, a wielu uczniów odnalazło swoje domy. Ostatnia sala – diorama, ukazywała świat roślinny i zwierzęcy łąk i lasów OPN. Duże wrażenie wywarła na zwiedzających sala multimedialna, gdzie przy pomocy kiosków multimedialnych uczniowie mogli samodzielnie uzupełnić wiadomości o parku i sprawdzić zdobytą wiedzę w quizie. Uczestnicy wycieczki odbyli też godzinny spacer po okolicy wraz z Panem Januszem Glanowskim – pracownikiem dydaktycznym OPN. Udaliśmy się m.in. na Górę Zamkową, gdzie zachowały się ruiny zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie z fragmentami murów obronnych, wieżą i bramą wjazdową. Ze wzgórza podziwialiśmy piękną, jesienną panoramę Ojcowa. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

    Renata Windys

  • POROZMAWIAJMY O NIEPODLEGŁOŚCI

    12.11.2015

    Kto jest naprawdę wolny? Czy niepodległość, to nieograniczona swoboda? Natura nie rozumie, dlaczego ludzie walczą, ale natura wie, czym jest wolność. W niecodziennej konwencji uczniowie klasy V przedstawili rozważania nad niepodległością Polski. Bez wierszy patriotycznych i cytatów wielkich Polaków, w formie dyskusji zwierząt - bohaterów prowadzili rozmowę o współczesnych wymiarach wolności i niepodległości.

    Agnieszka Miśkiewicz

  • 'AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"

    12.11.2015

    W roku szkolnym 2015/2016 klasa pierwsza dołączyła do „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Uczniowie uczą się jak być bezpiecznym. „Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy program edukacyjny, który uczy pierwszoklasistów jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie rekreacji. Program przygotowany jest przez firmę MASPEX – właściciela marki Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Nauczycieli. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty.

    Specjalnie dla nas Puchatek przygotował książeczkę z grami i zabawami, które pomogą utrwalić wiedzę o zasadach ruchu drogowego, o tym jak należy unikać zagrożeń i jak bezpiecznie spędzać czas w domu, w szkole i w czasie zabawy. Uczniowie wraz z rodzicami wspólnie rozwiązują zadania z książeczki.

    W grudniu natomiast odbędzie się Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Po udziale w teście i rozwiązaniu wszystkich zadań każdy uczeń zdobędzie Dyplom Akademii Bezpiecznego Puchatka.

    Joanna Zięba

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć