Wykazy podręczników i materiałów ćwiczeniowych oraz wyprawki dla poszczególnych klas na rok szkolny 2015/2016 znajdują się poniżej oraz w zakładce PODRĘCZNIKI.
2015_WYPRAWKA_dziecka_z_OP.pdf
2015_podr._i_wyprawka_kl_I.pdf
2015_podr._i_wyprawka_kl._II.pdf
2015_podr._i_wyprawka_kl._III.pdf
Przypominamy, iż w związku z wdrażaną reformą programową, Rodzice uczniów klas I,II i IV zakupują tylko podręczniki do religii.
Szanowni Rodzice uczniów klas I, II i IV szkoły podstawowej,
w związku z wdrażaną reformą podręcznikową nie zakupujecie Państwo dla swoich dzieci podręczników i materiałów ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zadanie to spoczywa obecnie na dyrektorze szkoły, a rodzice nie mogą ponosić kosztów związanych z zakupem tychże podręczników i materiałów.
Anna Zajączkowska
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
Dla 6 uczniów z naszej szkoły poniedziałek – 29 czerwca br. był bardzo ważnym dniem. Wtedy to bowiem na posiedzeniu VII Sesji Rady Gminy Wielka Wieś wójt gminy – Tadeusz Wójtowicz - wręczył najlepszym uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy dyplomy, potwierdzające otrzymanie Stypendium Wójta Gminy Wielka Wieś w ramach „Lokalnego Programu Wspierania Szczególnie Uzdolnionych Uczniów z terenu Gminy Wielka Wieś”. Ogółem komisja stypendialna przyznała 34 stypendia, w tym 3 stypendia sportowe, 24 stypendia dla uczniów szkół podstawowych, 10 stypendiów dla uczniów gimnazjów. Trzeba tutaj zaznaczyć, że niełatwo jest sprostać wymaganiom, które kwalifikują do ubiegania się o to wyróżnienie. I tak np. uczeń szkoły podstawowej w wyniku klasyfikacji śródrocznej/rocznej musi uzyskać z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 5,50 przy czym nie może mieć niższej oceny niż dobra. Ponadto wśród tych ocen musi znaleźć się co najmniej jedna ocena celująca z przedmiotów: język polski, matematyka, przyroda, historia, język obcy lub informatyka i wzorowa ocena zachowania.
W gronie stypendystów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Natalia Żołnierek (klasaV), Paweł Budziak (klasa VI), Aleksandra Cąber (klasaVI), Alicja Kołodziejczyk (klasa VI), Jadwiga Marschalko (klasa VI) i Ewa Szopa (klasa VI).
Gratulujemy naszym uczniom dotychczasowych dokonań, i życzymy aby stypendium było motywacją do dalszego rozwoju, doskonalenia wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim bodźcem do dalszej pracy, do realizacji własnych aspiracji i kolejnych pomyślnych startów!
A. Zajączkowska
… ta szkoła wpływała na nasze myśli, charaktery i uczucia. Dlatego każdy z nas zabiera cząstkę tej jedynej i niepowtarzalnej na dalsze życie…
Po raz ostatni, w roku szkolnym 2014/2015, zabrzmiał szkolny dzwonek. 25 czerwca odbył się w naszej szkole uroczysty apel, a już następnego dnia uczniowie oficjalnie rozpoczęli wakacje. Zanim jednak rozstali się ze szkołą na dwa miesiące, to z rąk Pani Dyrektor Anny Zajączkowskiej i swych wychowawców odebrali świadectwa szkolne, zaś najlepsi spośród nich nagrody i wyróżnienia. Wychowawcy klas zaprosili na środek uczniów, którzy dzięki swojej całorocznej pracy dostąpili zaszczytu zapisania ich nazwisk do Złotej Księgi. Zostały także wręczone nagrody za wzorowe zachowanie oraz celujące i bardzo dobre wyniki w nauce, nagrody dla najlepszych czytelników oraz tych, którzy mogli poszczycić się wzorową frekwencją w mijającym roku szkolnym.
Kolejna część uroczystego apelu poświęcona była wszystkim sprzymierzeńcom i przyjaciołom szkoły, którym Pani Dyrektor, wręczając specjalne listy gratulacyjne, podziękowała za wszelkie wsparcie, które wywołuje na twarzach najmłodszych ten jedyny, niepowtarzalny – bo najszerszy – uśmiech. Nie zabrakło także podziękowań dla Rodziców za ogromne zaangażowanie, serce i trud włożony przez nich w rozwój szkoły, jej inicjatyw oraz różnych akcji społecznych.
Wiele wzruszeń towarzyszyło przede wszystkim pożegnaniu uczniów z klasy szóstej. Ogrom wspomnień, przyjaźni i przygód – stąd niejedna łza płynąca po policzkach. „Coś się kończy, a coś się zaczyna – taka jest kolej życia”. Uczniowie z klasy szóstej uroczyście przekazali sztandar swoim młodszym kolegom. Następnie otrzymali upragnione świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, certyfikaty oraz pamiątkowe dyplomy. Uczniowie klasy szóstej przedstawili piękny spektakl przeplatany piosenkami pt. „ Nie mówimy żegnajcie, mówimy DO ZOBACZENIA.” Składał się on z dwóch części: poważnej, refleksyjnej oraz drugiej - pokazującej rzeczywistość szkolną z przymrużeniem oka. Widzowie prześledzili wędrówkę ucznia przez wszystkie lata nauki szkolnej, jego sukcesy i porażki, zabawne sytuacje i wzruszające momenty. Szóstoklasiści podziękowali swoim wychowawczyniom: pani Dorocie Jagło, pani Joannie Ziębie, pani Marzenie Wawrzeń, a także innym nauczycielom za siedmioletni trud i wysiłek włożony w ich kształcenie i wychowanie oraz wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Nie zapomnieli o swoich rodzicach, do których skierowali ciepłe, pełne miłości słowa. Z łezką w oku, przy słowach piosenki pt. „Ale to już było …” i dźwiękach muzyki granej przez Macieja Śledziowskiego i pana Jarosława Janeckiego padły słowa: „… ta szkoła wpływała na nasze myśli, charaktery i uczucia. Dlatego każdy z nas zabiera cząstkę tej jedynej i niepowtarzalnej na dalsze życie…”. Również uczniowie klasy piątej pożegnali szóstoklasistów humorystycznymi wierszykami wręczając im upominki.
Na zakończenie Pani Dyrektor pogratulowała uczniom pomyślnego zakończenia roku szkolnego, podziękowała nauczycielom oraz pracownikom szkoły za ich pracę i codzienny trud, a także życzyła wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji.
Agnieszka Wnęk
Samorząd Uczniowski podsumował całoroczne akcje społeczne. Przedstawiciele Samorządu oraz ich opiekun mogą czuć się usatysfakcjonowani efektami swojej pracy oraz silnym zaangażowaniem w podjęte przez nich inicjatywy społeczne całej społeczności szkolnej – rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz samych uczniów. Serdeczne podziękowania za pomoc, wsparcie, życzliwość i cenne wskazówki należą się Pani Dyrektor Annie Zajączkowskiej. W akcji charytatywno-ekologicznej „Pomóżmy Marcelowi – zbierajmy zakrętki” udało się zgromadzić aż 353 kg zakrętek, które następnie przekazano do Fundacji Caritas wspierającej Marcela. W akcji ekologicznej „Chrońmy środowisko – zbierajmy zużyte baterie” zgromadzono 100 kg baterii, które przekazano do Organizacji Ekologicznej - Reeba z siedzibą w Warszawie. Trzecia akcja społeczno-ekologiczna „Nagrodę macie, jak papier oddacie” przyniosła także znakomity wynik aż 1500 kg zebranej makulatury. W czerwcu, w związku z Dniem Dziecka, samorząd przeprowadził konkurs plastyczny „Dziecięce marzenia”. Uczniowie przedstawili tu „kredką malowany” świat swoich dziecięcych marzeń i pragnień. Wśród prac wyróżnionych znalazły się prace : Gabrieli Ziarkowskiej – kl.0, Adama Szumca – kl.1, Julii Pawlik – kl.2, Anny Litewki – kl.2, Aleksandry Janik – kl.2, Gabrieli Kolarskiej – kl.2, Piotra Wyżgi – kl.2, Justyny Nogi – kl.2, Małgorzaty Kluczewskiej – kl.2, Julii Niemiec – kl.2, Dawida Litewki – kl.2, Gabrieli Sałęgi – kl.2, Sandry Kalety – kl.2, Julii Dudek – kl.3, Mai Derwisz – kl.4. Zwycięzcom gratulujemy! Samorząd zakończył swoją pracę w tym roku szkolnym, a całość wszelkich przedsięwzięć została udokumentowana w protokołach spotkaniach oraz w kronice samorządu.
Agnieszka Wnęk
22 czerwca 2015 r. uczniowie klasy III i IV wraz z nauczycielkami: p. Anitą Różycką, p. Agnieszką Miśkiewicz, p. Agnieszką Wnęk i p. Joanną Ziębą udali się na wycieczkę do Zatora. Głównym punktem było zwiedzanie Parku Mitologii, gdzie pojechaliśmy Wesołym Pociągiem. Park Mitologii na wodzie jest jedynym takim miejscem w Polsce, w którym można obejrzeć pięknie odwzorowane figury greckich bogów, herosów, bohaterów i mitycznych stworzeń. Wśród nich prawdziwą atrakcję stanowią: latający Dedal i Ikar, gromowładny Zeus z prawdziwym piorunem, Achilles walczący z Hektorem, Herakles pokonujący Hydrę czy Perseusz ratujący Andromedę przed morskim potworem. Któż nie chciałby stanąć oko w oko ze Sfinksem, usłyszeć szczekanie trójgłowego Cerbera i zobaczyć jak Demeter poradzi sobie z gigantem. My mogliśmy tego doświadczyć. Pływające statuy i mityczne sceny usytuowane na malowniczym stawie to jednak nie jedyna atrakcja. Zobaczyliśmy jeszcze rekonstrukcję ruin świątyni Apollona z Delf i mogliśmy wejść do wnętrza Konia Trojańskiego. Lekcja ta wprowadziła nas w niezwykły świat helleńskich wierzeń. Wokół stawu prowadziła ścieżka, którą wędrowaliśmy z panią przewodnik oraz podziwialiśmy postaci z mitologii. Po dojściu do przystani, przy której czekał na nas przycumowany statek-barka, weszliśmy na pokład, którym płynęliśmy pomiędzy figurami postaci z mitologii greckiej. Figury te zainstalowane są na platformach pływających na powierzchni stawu. Przy ruchomych rzeźbach znajdują się panele słoneczne. To za ich sprawą figury są wprawiane w ruch. W stawie jest duża ilość ryb. Podczas rejsu po stawie z głośników mogliśmy wysłuchać opowiadań o mitologii greckiej.
Mitologia grecka to zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję. To opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata, jego genezę oraz historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wykorzystywane w życiu codziennym. Grecy wierzyli, że na początku świata panował Chaos, czyli pustka, Gaja, czyli Ziemia oraz Eros, czyli Miłość. Potem pojawili się giganci i różne stworzenia. Bogowie musieli im wypowiedzieć wojnę, aby zaprowadzić w świecie porządek. Najstarszymi źródłami wiedzy o mitologii greckiej są dzieła Homera i Hezjoda.
Po uroczej podróży statkiem mogliśmy obserwować „tańczące fontanny”. Po lewej stronie, przy brzegu stawu znajduje się pulpit sterowania fontannami. Co pewien czas fontanny są aktywowane i zaczynają swój „taniec”. Dlatego też noszą nazwę Tańczących Fontann. To zjawisko wszystkich nas zachwyciło.
Następnym punktem wycieczki było kino 5D – to kino niezwykłe, w którym nie jesteśmy wyłącznie biernymi widzami, lecz żywymi uczestnikami świata przedstawianego na ekranie. My zobaczyliśmy film pt. „Zagłada dinozaurów”. Zaawansowana technologia umożliwiła nam poczuć przeróżne zapachy i warunki klimatyczne, takie jak opady śniegu, czy podmuchy wiatru oraz wiele innych. Ruchoma platforma z fotelami sprawiła, że poczuliśmy drżenie ziemi wywołane ciężkimi nogami kroczących dinozaurów. Atrakcyjności filmowi dodały naturalne plenery argentyńskiej Patagonii i realistyczne animacje, które sprawiały, że mieliśmy wrażenie obcowania ze współcześnie żyjącymi zwierzętami. Pobyt w kinie 5D pozostawił w nas niezapomniane przeżycia.
Ostatnim punktem wycieczki był Lunapark – park rozrywki, czyli ogromny plac zabaw, gdzie dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji. Same decydowały, w którym miejscu się bawią, a było w czym wybierać. Do głównych atrakcji należała karuzela wodna „Rekin”, zwykła karuzela łańcuchowa, ogromna zjeżdżalnia, „Kulkolandia”, trampoliny, mini-gokart, loteria dla dzieci, salon gier i fliperów, Autodrom i inne. Na zakończenie wycieczki w Zatorze dzieci kupiły sobie drobne pamiątki. Pobyt w tym miejscu dostarczył nam wiele radości i miłych wrażeń. Jest to idealne miejsce dla osób ciekawych świata. Ten wyjazd pozostanie na długo w naszej pamięci.
Wycieczka, którą zorganizowała p. Anita Różycka była wspaniałą przygodą dla nas wszystkich. Wspaniale jest być dzieckiem.
Pani Anito DZIĘKUJEMY!!!
Joanna Zięba
Wraz z nadejściem lata uczniowie świetlicy, zawsze pełni inicjatywy i kreatywności, przystąpili do konkursu plastycznego pod hasłem „Nasz przyjaciel konik” . Prace zostały wykonane plasteliną nakładaną na twarde arkusze papieru. Powstały bardzo ciekawe dzieła, pełne szczegółów, detali wykonanych trudną techniką plastyczną. Wszystkie prace zostały wyróżnione, a inicjatorką powstania tego konkursu i jego główną organizatorką była uczennica z klasy drugiej – Julia Niemiec. Wśród nagrodzonych dzieł znalazły się koniki autorstwa: Adama Szumca – kl.1, Julii Niemiec – kl.2, Aleksandry Janik – kl.2, Anny Litewki – kl.2, Gabrieli Kolarskiej – kl.2, Nadii Ziarko – kl.2, Wiktorii Wojdały – kl.2, Małgorzaty Kluczewskiej – kl.2, Piotra Wyżgi – kl.2, Dawida Litewki – kl.2, Dawida Witka – kl.2. Z inicjatywy pani Anity Różyckiej przeprowadzono w świetlicy także konkurs plastyczny pod hasłem „ Biały Kościół z XIX wieku”. Prace zostały wykonane techniką szkicu na białym tle. W konkursie wzięli udział następujący uczniowie : Martyna Litewka – kl.1, Szymon Sobesto – kl.1, Kamil Szumny – kl.1, Adam Szumiec – kl.1, Krystian Marek – kl.1, Filip Szumny – kl.1, Dawid Witek – kl.2, Michał Woźniak – kl.3, Paweł Seweryn – kl.4, Maja Derwisz – kl.4, Natalia Skrzyniowska – kl.4.
W świetlicy zakończono też całoroczne konkursy wiedzowe. Tytuł OMNIBUSA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 zdobył Jacek Markowski z klasy drugiej. Zaszczytne drugie miejsce wywalczył Piotr Wyżga z klasy drugiej. Miejsce trzecie wywalczyła uczennica również z klasy drugiej – Julia Niemiec. W konkursie MISTRZ KRZYŻÓWKOWY ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 pierwsze miejsca wywalczyły uczennice z klasy drugiej – Wiktoria Wojdała oraz Nadia Ziarko. Na miejscu drugim uplasowała się uczennica z klasy drugiej – Aleksandra Janik, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Małgorzacie Kluczewskiej także z klasy drugiej. Tytuł NAJMŁODSZEGO MISTRZA KRZYŻÓWEK ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 zdobyła uczennica klasy pierwszej - Martyna Wawrzeń. W kolejnym całorocznym konkursie o miano MISTRZA SZACHOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 wiedli prym uczniowie z klasy pierwszej. Tytuł MISTRZA SZACHOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 zdobył Maksymilian Waliłko, na miejscu drugim znalazł się Filip Szumny, a miejsce trzecie dzielnie wywalczył Kamil Szumny. W konkurencji dziewczynek o miano MISTRZYNI SZACHOWEJ ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 zwyciężyła Patrycja Kurek z klasy trzeciej. Miejsce drugie zdobyła Magdalena Idzik z klasy trzeciej. Miejsce trzecie wywalczyła uczennica klasy drugiej – Aleksandra Janik. Tytuł NAJMŁODSZEJ MISTRZNI SZACHOWEJ ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 przypadł w udziale Martynie Wawrzeń z klasy pierwszej.
Po zakończeniu tego roku szkolnego nadszedł czas podsumowania pracy w świetlicy. Cały rok szkolny odznaczył się wielkim zaangażowaniem uczniów w wykonywaniu planowanych i kreatywnych działań, powstawaniu inicjatyw, twórczych pomysłów. Codzienne spotkania nauczycieli świetlicy i ich uczniów odbywały się w bardzo miłej, przyjaznej, wręcz rodzinnej atmosferze. Panie ze świetlicy szkolnej już dziś w pierwszym dniu wakacji zapraszają do udziału w zajęciach świetlicowych w nowym roku szkolnym 2015/2016. Miłych i bezpiecznych wakacji!
Agnieszka Wnęk
Kiedy w trakcie realizacji tematyki „Stąd jestem” w klasie II okazało się, że tylko kilkoro dzieci odwiedziło dotąd Jaskinię Wierzchowską, postanowiliśmy nadrobić „zaległości turystyczne”.
23 czerwca całą klasą wybraliśmy się do jaskini znajdującej się nieopodal Białego Kościoła. W założeniu miała to być wycieczka piesza, jednak deszcz pokrzyżował nasze plany i skorzystaliśmy z gimbusa.
Jaskinia Wierzchowska posiada status pomnika przyrody na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w niej najdłuższa trasa turystyczna ze wszystkich jaskiń w Polsce. Razem z sympatyczną Panią Przewodnik wędrowaliśmy krętym Przesmykiem Długim, poprzez Salę z Kotłami i Hotelik dotarliśmy do największej komory jaskiniowej- Sali Balowej i dalej- do Sali Człowieka Pierwotnego. W tej ostatniej spotkaliśmy Neolitosa, który opowiedział nam o życiu swoich praprzodków w jaskini, a także odpowiadał na pytania dzieci.
W czasie wędrówki naszą uwagę zwróciły liczne kotły wirowe, zwisające u stropu „makarony” pokryte mleczkiem wapiennym, a także ekspozycja skamieniałości oraz kości zwierząt jaskiniowych. Duże zainteresowanie wzbudziły makiety zwierząt okresu zlodowacenia, których kości znaleziono w jaskini- niedźwiedzia, lwa i hieny.
Niestety nie udało nam się dostrzec obecnych mieszkańców jaskini- nietoperzy, bowiem wyruszyły na żer i aby je zobaczyć należy wybrać się do jaskini późną jesienią bądź zimą.
Niewątpliwą atrakcją było także to, że nieoczekiwanie znaleźliśmy się na planie filmowym. W jaskini kręcony był film i dzieci miały możliwość przed kamerą opowiedzieć o swoich wrażeniach z pobytu w jaskini.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Jaskini Wierzchowskiej, szczególnie tych, którzy znają ją jedynie ze słyszenia. Naprawdę warto!
Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Roszkiewiczowi, dzięki uprzejmości którego mogliśmy nieodpłatnie zwiedzić Jaskinię Wierzchowską .
Renata Szlachta
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/1015:
- msza swięta godzina 9.00 w kościele parafialnym,
- uroczysty apel w godzinach 10.00 - 12.00.
W dniu 23 czerwca 2015 r. rozegrany został Turniej Piłki Ręcznej drużyn mieszanych o Mistrzostwo Gminy Wielka Wieś. Organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa w Białym Kościele. Z powodu deszczowej pogody mecze rozegrano w hali sportowej Gimnazjum/GOKiS w Białym Kościele. W turnieju wzięły udział szkoły podstawowe naszej gminy.
Otwierając zawody Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele życzyła uczestnikom zawodów samych sukcesów i zdrowej sportowej rywalizacji.
Mecze rozegrano systemem "każdy z każdym". W składach drużyn występowali zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Wszystkie szkoły były dobrze przygotowane do tego turnieju, czego wyrazem był bardzo wysoki poziom sportowy meczów.
Turniej zakończył się sukcesem SP w Modlnicy, której uczniowie zdobywając komplet punktów zajęli pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się SP Wielka Wieś. Trzecie miejsce zajęła SP w Bęble. Czwarte miejsce przypadło SP w Białym Kościele. Na piątym miejscu zakończyła swój udział w turnieju SP w Będkowicach.
Nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w postaci pięknych statuetek i dyplomów wręczali Pan Krzysztof Wołos - Zastępca Wójta Gminy Wielka Wieś oraz Przewodniczący Rady Gminy - Pan Zbigniew Mazela, którzy również wysoko ocenili sportowe walory zawodów jak i organizację turnieju.
Na zakończenie Pani Dyrektor Anna Zajączkowska podziękowała nauczycielom wychowania fizycznego za przygotowanie uczniów do zawodów. Szczególne podziękowania Pani Dyrektor wystosowała do Pana Stanisława Cendy, trenera piłki ręcznej, który przyjechał z Krakowa, aby sędziować wszystkie mecze, co również przyczyniło się do podniesienia poziomu i rangi turnieju.
Lesław Przewoźniak
W środowe popołudnie 17 czerwca o godz. 16.00 w naszej szkole rozpoczął się Bal Szóstoklasistów. Najstarsi uczniowie żegnali szkołę podstawową w towarzystwie swoich poprzednich wychowawczyń: p. Doroty Jagło oraz p. Joanny Zięby, nauczycieli, rodziców i młodszych kolegów z klasy IV i V. Po uroczystym otwarciu balu przez dyrektora szkoły Panią Annę Zajączkowską rozpoczęły się wesołe tańce przy specjalnie dobranym repertuarze. W tanecznym korowodzie został zaprezentowany polonez, a tuż po nim piękny walc. Wesołe pląsy prowadził pan Grzegorz Szumny. Dzięki jego staraniom do tańca dali namówić się wszyscy obecni na balu, także nauczyciele. Podczas zabawy nie zabrakło wzruszających momentów, podziękowań , dedykacji, a na zakończenie wiele serdecznych uścisków. Z pewnością udany bal zawdzięczamy Rodzicom naszych szóstoklasistów, szczególnie p. Małgorzacie Jabłońskiej, p. Agnieszce Kołodziejczyk i p. Agacie Mosur. To dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy wspólnie przeżywać te wyjątkowe chwile.
Wychowawczyni kl. VI Marzena Wawrzeń
13 czerwca młodzi tancerze z naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez Pana Sławomira Turskiego VII Wiosennym Turnieju Tańca Towarzyskiego w Wołowicach. Imprezę uświetnił pokaz tańców w wykonaniu profesjonalnej grupy tanecznej. Zadaniem najmłodszych uczestników było zaprezentowanie czterech tańców towarzyskich. Klasy 0-I z naszej szkoły reprezentowały dziewczynki z klasy I : Emilia Regulska i Martyna Wawrzeń, które zajęły pierwsze miejsce i otrzymały piękne dyplomy oraz pamiątkowe medale. Z klas starszych II – VI w turnieju wzięli udział uczniowie : z klasy II : Aleksandra Janik, Anna Litewka, Piotr Wyżga, Nadia Ziarko; z klasy III : Patryk Kołodziejczyk; z klasy IV : Maja Derwisz; z klasy V: Filip Kozierowski, Tomasz Marschalko oraz z klasy VI: Paweł Budziak, Aleksandra Cąber, Joanna Koczułap, Alicja Kołodziejczyk, Jadwiga Marschalko, Ewa Szopa. Pary ze starszej grupy wiekowej zaprezentowały sześć tańców towarzyskich : walc wiedeński, walc angielski, cha cha, samba, polka, jafe. Pierwsze miejsce z wyróżnieniem zdobyła para w skladzie : Aleksandra Janik - kl.2 oraz Patryk Kołodziejczyk - kl.3 oraz para w skladzie Maja Derwisz - kl.4 i także Patryk Kołodziejczyk - kl.3. Pierwsze miejsca zdobyli również uczniowie tańczący w parach : Joanna Koczułap i Jadwiga Marschalko oraz Aleksandra Cąber i Filip Kozierowski . Drugie miejsce wywalczyli uczniowie tańczący w parze : Alicja Kołodziejczyk i Tomasz Marschalko. Wyróżnienie przypadło parze : Paweł Budziak i Ewa Szopa. Pomimo wysokiej temperatury humory wszystkim dopisały a nagrodzone dzieci opuściły salę tanecznym krokiem.
Agnieszka Wnęk
17 uczniów z naszej szkoły z klas: II - VI wzięło udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez Wydawnictwo Nowa Era i National Geographic. Wyniki poznamy za 2 tygodnie.
Anita Różycka
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele zaprasza rodziców uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczną przygodę ze szkołą w oddziale przedszkolnym i klasie pierwszej, na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się we wtorek, 23 czerwca br. Dla rodziców dzieci z oddziału przedszkolnego spotkanie odbędzie się o godzinie 18.00, dla rodziców uczniów klasy I o godzinie 18.30.
Tegoroczny Dzień Patronki w naszej szkole wprowadził nas w średniowieczny świat obyczajów i zabaw. W czasie Festynu odbyły się wybory Miss Spychowa, do których stanęły trzy białogłowy: Danusia, córka Juranda ze Spychowa / Joanna Jabłońska/, Anula z Sieciechowa / Katarzyna Mosur/ i Jagienka- córka Zbycha ze Zgorzelic / Ewa Szopa/.Wszystkie panny były niezwykle urodziwe i mądre, dlatego musiały zaprezentować się w kilku konkurencjach np. haftowanie, prezentacja stroju dziennego, łupanie orzechów, szatkowanie kapusty oraz pisanie listu miłosnego. W ocenie komisji, w skład której weszli Zawisza Czarny /Aleksandra Cąber/ oraz Iza z Siekierek / Justyna Florczyk/ Miss Spychowa została Jagienka. Później przyszła pora na wybory Mistera -Rycerza. O tytuł zaszczytnego miana walczyli Maćko z Bogdańca herbu Tępa Podkowa / MaciejŚledziowski/, Ziemko z Bydgoszczy herbu Paliwoda / Paweł Budziak/ oraz Zbyszko ze Spychowa herbu Zielona Pietruszka / Kacper Rembiesa/.Rycerze zmierzyli się w następujących konkurencjach: mocowanie z Ursusem / Dawid Grudnik bieg z białogłową do mety, umiejętność jazdy konnej oraz pisanie treści oświadczyn. Tytuł Mistera- Rycerza otrzymał Zbyszko ze Spychowa. W nagrodę czekała na niego oczywiście Jagienka i chata kryta strzechą. Wybory uświetnił pokaz makijażu średniowiecznego w wykonaniu pięknych hostess / Julia Jagło i Jadwiga Marschalko/ na wybranej pannie / Radosław Litewka/oraz mrożące krew w żyłach przepowiednie wiedźmy Horpyny / Joanna Koczułap/.
Spychowiecki Festyn w SP w Białym Kościele zrobił ogromne wrażenie na widowni. Młodzi aktorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły w swoich kreacjach, które były niezwykle humorystyczne i oryginalne. Szczególną uwagę zwróciła również starannie przygotowana scenografia, bogata oprawa muzyczna oraz profesjonalne przygotowanie konferansjerek /Alicja Kołodziejczyk i Ewa Sałęga/. Szkolna scena została ożywiona dzięki niesamowitej grze aktorskiej szóstoklasistów , ich zdolnościom i umiejętnościom, a emocje , które jej towarzyszyły, na pewno zapiszą się na długo w pamięci wykonawców i odbiorców .
Marzena Wawrzeń
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele zaprasza Rodziców na ogólne zebranie podsumowujące rok szkolny 2014/2015 we wtorek, 16 czerwca o godzinie 17.00 w auli szkoły.
Aby ten dokument zdobyć trzeba się najpierw zaopatrzyć w wiedzę teoretyczną. To też dla czwartoklasistów "Rowerowy Elementarz" stał się nieodzownym źródłem informacji. Znajomość przepisów ruchu drogowego: manewry, znaki, sygnały drogowe, pierwszeństwo przejazdu, wyposażenie roweru została sprawdzona na podstawie testu składającego się z 25 zadań zamkniętych. Pozytywny wynik egzaminu stał się podstawą do sprawdzenia umiejętności praktycznych. Pod pieczą nauczyciela wychowania fizycznego, p. L. Przewoźniaka uczniowie perfekcyjnie opanowali sztukę jazdy. To też, ta część egzaminu przebiegła sprawnie i z wynikiem pozytywnym dla każdego zdającego. Ocenie podlegało: płynne ruszanie z miejsca, sygnalizowanie zmian kierunku jazdy, jazda wytyczoną trasą /"ósemka"/, panowanie nad pojazdem, hamowanie i zatrzymanie roweru. I tu należy podkreślić, że czwartoklasiści czuli się komfortowo! Nad ich kondycją fizyczną i wytrzymałością czuwała p. M. Wawrzeń. Nie zabrakło też wsparcia ze strony piąto i szóstoklasistów, którzy przygotowali i przetestowali szkolny plac manewrowy. Szczęśliwcom, którzy staną się wkrótce posiadaczami karty rowerowej życzymy bezpiecznej jazdy!
Egzamin teoretyczny i praktyczny został przeprowadzony w obecności nauczyciela zajęć technicznych, posiadającego specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego.
Bogusława Marzec
W piękny, słoneczny poranek, 2 czerwca 2015 r., uczniowie klasy III wraz z księdzem proboszczem Markiem Wcisło, siostrą Joanną, wychowawczynią p. Joanną Ziębą i członkami swoich rodzin udali się na pielgrzymkę dziękczynną klas III na zakończenie „Białego Tygodnia” do Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Gaździny Podhala w Ludźmierzu. Po drodze dołączyli też uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej z Wielkiej Wsi z wychowawczynią p. Martą Stochalską i członkami swoich rodzin. Msza Święta dziękczynna za dar I Komunii Świętej, rodziców, chrzestnych, rodzeństwa, krewnych, znajomych, nauczycieli wychowawców i katechetów została odprawiona o godz. 11.00 w Ludźmierzu. Następnie udaliśmy się na pokaz multimedialny dotyczący historii tego miejsca oraz najważniejszych wydarzeń z tym miejscem związanych.
Ludźmierz to niewielka podhalańska wieś, która leży pod Tatrami, w Kotlinie Nowotarsko-Orawskiej, niedaleko Nowego Targu, u zbiegu trzech potoków: Czarnego Dunajca, Lepietnicy i Rogoźnika. Od prawdopodobnie 600 lat odbiera tu cześć słynąca łaskami figura Matki Bożej z Dzieciątkiem nazywana Ludźmierską Panienką, Gaździną i Królową Podhala. Figura Madonny, określana jako ludowa, jest niewielka – liczy 125 cm wysokości. Anonimowy twórca wykonał figurę Madonny z lipowego drewna jako rzeźbę przyścienną. Tradycja głosi, że figurę ufundował węgierski kupiec jako wotum za uratowanie na bezdrożach. Wojewoda krakowski Teodor Świebodzic z rodu Gryfitów, zwany Cedro w roku 1234 rozpoczął budowę kościoła w Ludźmierzu, modrzewiowego z trzema ołtarzami wewnątrz, powierzając go cystersom z Jędrzejowa. W latach 1869-1877 kościół został rozebrany, a w jego miejsce wybudowano obecną murowana świątynię. Przeniesiono do niej rokokowy ołtarz z Matką Boską Ludźmierską. W 2001 r. kościół otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej. Przy wejściu do Bazyliki, po prawej stronie, znajduje się replika Krzyża na Giewoncie.
Po prelekcji siostry zakonnej i obejrzeniu filmu udaliśmy się do Ogrodu Różańcowego. W centrum ogrodu umieszczona jest naturalnej wielkości rzeźba przedstawiająca klęczącego papieża Jana Pawła II. Ciekawostką ogrodu są tzw. „Wrota wiary”: pod drewnianą konstrukcją umieszczono dzwon, którego dźwiękiem każdy człowiek w sposób symboliczny może ogłosić „Niebu i Ziemi” swoje odnowienie wiary. Warunkiem jest odmówienie specjalnej modlitwy.
Następnie udaliśmy się do Nowego Targu, gdzie wszyscy uczestnicy pielgrzymki delektowali się słynnymi na całym Podhalu lodami rodziny Żarneckich (60 lat tradycji).
Z Nowego Targu pojechaliśmy do Niedzicy, gdzie na zakończenie odbyliśmy rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim.
Zadowoleni, chociaż trochę zmęczeni, szczęśliwie wróciliśmy do Białego Kościoła. Pielgrzymka była wspaniale zorganizowana przez ks. Marka Wcisło Proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Mikołaja w Białym Kościele. Pragnę serdecznie podziękować księdzu Markowi za tak wspaniale spędzony dzień na pielgrzymce do MB Ludźmierskiej, który zapewne będzie procentować w życiu każdego z jej uczestników.
Podziękowania składam w imieniu: uczniów klasy III, Rodziców, członków rodzin, wychowawczyń i katechetów. Dziękujemy, „Bóg Zapłać”.
Joanna Zięba
W sobotę, 6 czerwca 2015 r. plac przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele przypominał magiczną krainę, gdzie spełniają się dziecięce marzenia. A wszystko po to, by sprawić przyjemność najmłodszym mieszkańcom Białego Kościoła i okolicznych miejscowości.
Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: stoiska twórczej kreatywności: „piórkiem i węglem”, „mydłem i szpilką”, „gliniane szaleństwa”, „malowanie czym tylko się da”, malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, ogromny dmuchaniec i animatorzy, którzy puszczali bańki mydlane gigantycznych rozmiarów. Nie zabrakło też sportowych zawodów dla dzieci, wozu strażackiego, który można było „zwiedzić” i oczywiście strażackiego „lania wody”. Na rodziców również czekały konkurencje: wśród tatusiów najwięcej emocji wzbudziło toczenie arbuza na czas, a mamy doskonale poradziły sobie z „ciężarówką”! Natomiast na boisku sportowym dzieci mogły wziąć udział w profesjonalnym treningu piłki nożnej poprowadzonym przez szkółkę piłkarską Football Academy Jurajska. O strawę dla ciała zadbały Białokościelnki, które upiekły ciasta i przygotowały dla dzieci hot dogi i kiełbaski z grilla. Popularnością wśród dzieci cieszyła się również specyficzna loteria, gdzie wystarczyło zapisać imię i nazwisko na kartce, a potem oczekiwać na łut szczęścia, że zostanie się wylosowanym i otrzyma się nagrody ufundowane przez sponsorów.
Na pomysł zorganizowania całego przedsięwzięcia wpadły oczywiście BIAŁOKOŚCIELANKI i Ochotnicza Straż Pożarna z Białego Kościoła. Dołączyli do nich nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Białym Kościele oraz Rada Rodziców. Swój wkład miał również proboszcz parafii ks. Marek Wcisło, który „załatwił” niebiańską wręcz pogodę. Nie obeszło się oczywiście bez wsparcia i cennych wskazówek pracowników GOPS oraz pani kierownik Anety Solarz jak i pracowników GOKiS i pani dyrektor Magdaleny Szymańskiej. Natomiast pan Dariusz Wolak – prezes Stowarzyszenia POZYTYWKA serwował dzieciom pyszne lody. Impreza była dofinansowana ze środków finansowych gminy Wielka Wies w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego pod hasłem „W DNIU DZIECKA POZWÓLMY DZIECIOM SIĘ ZABAWIĆ -BIAŁOKOŚCIELANIE WIEDZĄ JAK TO SPRAWIĆ”.
Przy takiej współpracy to przedsięwzięcie nie mogło się nie udać!
Organizatorzy serdecznie dziękują dzieciom i rodzicom za świetną sobotnią zabawę i niesamowite poczucie humoru!!!
Fotorelacja z imprezy na stronie: www.spbialykosciol.edupage.org
A. Zajączkowska
Jak co roku w maju, uczniowie naszej szkoły wyjechali do Mielna – Unieścia na „zieloną szkołę”. Tradycyjnie gościliśmy w pensjonacie „DUET” prowadzonym przez Państwa Krystynę i Czesława Sobczaków, w którym panuje ciepła, rodzinna atmosfera i komfortowe warunki. Serwowane są tu także pyszne, domowe posiłki.
W czasie dwutygodniowego pobytu zorganizowane były liczne spacery i atrakcyjne wycieczki. Niezapomnianym przeżyciem był rejs statkiem. Na pokładzie „Vikinga” wypływającego z portu Kołobrzeg, w czasie silnego wiatru, wśród wzburzonych ogromnych fal poczuliśmy się jak prawdziwi marynarze.
Kiedy szczęśliwi dotknęliśmy suchego lądu udaliśmy się do latarni morskiej i mieszczącego się w jej podziemiach Muzeum Minerałów, gdzie podziwialiśmy m. in. największą, bo ważącą 150 kg, muszlę w Polsce oraz gniazdo dinozaurów ze skamieniałymi jajami.
Stanęliśmy też oko w oko z rekinem w kołobrzeskim Oceanarium. Tam przy łagodnych dźwiękach muzyki przenieśliśmy się w podwodny, cudowny świat barwnych i niebezpiecznych ryb morskich i słodkowodnych. Dodatkową atrakcją było spotkanie z pytonem, który nie tylko wdzięcznie pozował do zdjęć, ale także pozwalał się pogłaskać.
Na długo w pamięci pozostanie nam „żywa lekcja historii” w Muzeum Oręża Polskiego. Do najciekawszych eksponatów placówki zalicza się okręty, czołgi i samoloty, do których każdy uczeń mógł wejść i posłuchać ciekawostek związanych m.in. z ORP „Fala” i „Władysławowo”. Odbyliśmy także spacer przez wieki z polskimi żołnierzami walczącymi o wolność.
Urokliwe nadmorskie miasteczka przepełnione są fascynującymi opowieściami i tajemniczymi legendami. Do takich miejsc z pewnością zaliczyć można Trzęsacz z ruinami niezwykłego kościoła na klifie. W multimedialnym muzeum śledziliśmy losy świątyni oraz poznaliśmy syrenę Zielenicę, która ściągnęła gniew swego ojca na mieszkańców Trzęsacza.
Wzdłuż zachodniego wybrzeża rozciąga się Woliński Park Narodowy. Odwiedziliśmy w nim Zagrodę Pokazową Żubrów oraz małą lecznicę dla zwierząt dzikich, np. dla saren, dzików, jeleni, bielików i puchaczy. W leżącej na terenie parku Wapnicy ukazało się naszym oczom malownicze Jezioro Turkusowe, którego tafla lśniła w promieniach południowego słońca. Ze Wzgórza Gosań, najwyższego wzniesienia na wybrzeżu, obserwowaliśmy rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej oraz pobliskich Międzyzdrojów.
W nadmorskim kurorcie przechadzaliśmy się dumnie Promenadą Gwiazd, na której znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Gwiazdy kina, muzyki i sportu oraz politycy cierpliwie pozowali nam do zdjęć w Gabinecie Figur Woskowych. Wrażeń dopełnił spacer wokół ekskluzywnego Hotelu Amber Baltic i po molo.
Moc atrakcji i szalona zabawa czekała na nas na Dzikim Zachodzie w Parku Rozrywki Zieleniewo. Western city, lunapark, labirynty, mini-zoo, stadnina koni wywołały u wszystkich świetne humory. Tutaj każdy bawił się jak dziecko tańcząc country, zarzucając lasso, czy jeżdżąc w beczkach. Wspólne szamańskie zaklęcia miały przywołać piękne słońce nie tylko nad indiańską wioskę.
Szanując otaczającą przyrodę potrafimy w idealny sposób czerpać z niej z umiarem, a ona opiekuje się nami niczym własnymi dziećmi. W Gospodarstwie Agroturystycznym „Pszczółka” p. Andrzej Rytwiński podzielił się z nami swoją pasją do pszczół. W czasie warsztatów opowiadał o produkcji miodu, świec i innych wyrobów z wosku pszczelego. Mogliśmy również skosztować złocistego miodu „prosto z ula” na prawdziwym plastrze.
Samo Mielno oferuje także wiele atrakcji, z których w pełni skorzystaliśmy, jak np. zabawy z grawitacją w piernikowym domu do góry nogami, urokliwe rejsy po Jeziorze Jamno oraz Fit Park usytuowany nad jego brzegiem.
Czas zielonej szkoły mijał nam szybko na atrakcyjnych wycieczkach i radosnych zabawach na mieleńskiej plaży. Niezapomniane wspólne spacery, kąpiele słoneczne, sportowe rywalizacje, przepyszne gofry i waniliowe lody dodawały wigoru i były okazją do integracji.
Wspólnie spędzony czas zdaniem wszystkich uczestników zielonej szkoły minął zbyt szybko. W opinii uczniów wycieczki były udane i ciekawe, dyskoteki szalone, a organizowane konkursy z licznymi nagrodami emocjonujące. Na każdym kroku spotykaliśmy się z sympatią i życzliwością innych. Nasi uczniowie postrzegani byli jako grzeczne, kulturalne i zdyscyplinowane dzieci, które godnie reprezentowały Szkołę Podstawową w Białym Kościele.
Rozstając się z Mielnem zachowaliśmy w pamięci przepiękne widoki nadmorskich plaż, szum fal, leniwie poruszające się wiatraki i bocianie gniazda. Wracając do domu przywieźliśmy ze sobą wiele pamiątek, zdjęć i nadzieję na kolejne wspólne spotkanie z morzem w przyszłym roku.
M. Wawrzeń, R. Szlachta, R. Windys
wraz z uczniami