• WARSZTATY W POZYTYWCE!

    14.12.2016

    Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży "POZYTYWKA" zaprasza uczniów klas II - VI na bezpłatne warsztaty pod hasłem "Już jodłą pachnie wszędzie" w sobotę 17 grudnia 2016 r. , w godz. 8.00 - 13.00 w świetlicy przy gimnazjum w Białym Kościele. Liczba miejsc ograniczona! Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Hodowcy bujnej wyobraźni", dofinansowanego z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania. Warsztaty pod hasłem "Już jodłą pachnie wszędzie"  to jeden z 10 bloków warsztatowych, które odbywają się w tym roku!

    Szczegółowe informacje poniżej.

    regulamin_-_STROIKI.docx

    plakat_-_stroiki.docx

    KARTA_ZGLOSZENIA_-_STROIKI.docx

     

     

  • "ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA"

    14.12.2016

    smiley W środę 14 grudnia, uczniowie klasy trzeciej  i czwartej wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Teatru Groteska w Krakowie na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Spektakl, który jest adaptacją ponadczasowej powieści L. M. Montgomery, wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Urzekła nas nie tylko wspaniała gra aktorów, pełne humoru dialogi, ale również piękna muzyka, wzruszające piosenki i prosta, choć wymowna scenografia. Wielu uczniów przekonało się, że teatr bywa równie fascynujący jak kino. Przed spektaklem uczniowie byli jeszcze na Rynku Głównym, gdzie odbywają się Targi Bożonarodzeniowe. Podziwiali piękną choinkę, ozdoby świąteczne, dokonali drobnych zakupów i poczuli niepowtarzalną, świąteczną atmosferę.

    Renata Windys

  • TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

    09.12.2016
    W dniu 8 grudnia odbył się Turniej Tenisa Stołowego rozgrywanego w ramach mistrzostw gminy Wielka Wieś.
    Gospodarzem tych rozgrywek była Szkoła Podstawowa w Bęble oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.
    W barwach naszej szkoły wystąpili uczniowie klas 4-6 : Julia Niemiec, Jacek Markowski, Karolina Szumny,
    Patrycja Baran oraz Jakub Perz.
    Nasi uczniowie mimo małego doświadczenia dzielnie walczyli, prowadząc wyrównane
    pojedynki na stołach tenisowych.
    Turniej przebiegał w miłej sportowej atmosferze i okraszony był tradycyjnie słodkim poczęstunkiem
    w postaci pysznych naleśników.
    Lesław Przewoźniak
  • JESIENNE KONKURSY W ŚWIETLICY JUŻ ROZSTRZYGNIĘTE !

    05.12.2016

    Twórcza atmosfera panująca w świetlicy sprzyja organizowaniu i przeprowadzaniu różnorodnych konkursów, nie tylko plastycznych. W październiku rozpoczęliśmy pierwszy etap rocznego konkursu na „Mistrza Rebusowego roku szkolnego 2016/2017”. Pytania konkursowe formułowane są każdorazowo na spotkaniach kółka rebusowego organizowanego w świetlicy. Dotyczą one różnych sfer wiedzy, począwszy od zagadnień ogólnych obejmujących życie codzienne, poprzez pytania z zakresu historii, kultury, sztuki, przyrody, geografii, języka polskiego, matematyki, historii wynalazków, znajomości przysłów, obyczajów polskich i tradycji, umiejętności rozwiązywania szarad, krzyżówek i rebusów. W konkursie biorą uczniowie z klasy drugiej, trzeciej oraz czwartej, a niejednokrotnie pytania wykraczają poza wiedzę szkolną.

    Wyniki konkursu na „Mistrza Rebusowego Jesieni”:

     I miejsce – Samuel Skowronek - Duarte – klasa IV

    II miejsce – Adam Szumiec – klasa III

    III miejsce – Kamil Szumny – klasa III.

    W październiku zainaugurowaliśmy również w świetlicy konkurs na „Mistrza Ortografii roku szkolnego 2016/2017”. Każdy ze szkolnych miesięcy stanie się okazją do wytypowania najbardziej wyczulonego na ortograficzne niuanse ucznia. Jesienią najmężniej z trudnymi zasadami pisowni polskiej zmierzyli się uczniowie z klasy III i IV  i zajęli odpowiednio kolejne miejsca:

    I miejsce - Kamil Szumny – klasa III

    II miejsce – Adam Szumiec – klasa III

    III miejsce – Samuel Skowronek - Duarte – klasa IV.

    W październiku swoje zmagania rozpoczęli także uczestnicy kółka szachowego dla chłopców. W potyczkach szachowych o tytuł „Mistrza jesieni 2016”  zwyciężyli następujący uczniowie:

    I miejsce: Kamil Szumny – klasa III

    II miejsce: Krystian Marek –klasa III

    III miejsce: Jarosław Perz –klasa III.

    Rebusowym, ortograficznym oraz szachowym mistrzom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów już zimą!

    Agnieszka Wnęk

     

  • JESIENNE KONKURSY SAMORZĄDU ROZSTRZYGNIĘTE!

    05.12.2016

    W listopadzie w związku z andrzejkami sekcja plastyczna samorządu przeprowadziła konkurs plastyczny pod hasłem „Kot w krainie magii ”. Na szczególne wyróżnienia zasłużyli uczniowie:

    I miejsca : Anna Cąber – OP, Oliwia Baś – kl.1, Ewa Litewka – kl.1, Bartłomiej Prochal – kl.1,Aurelia Wojtal – kl.1,  Kuba Bosak – kl.2, Wiktoria Klimara – kl.2, Hanna Koblańska – kl.2, Nikola Kołodziejczyk – kl.2, Maria Sałęga – kl.3

    II miejsca : Zuzanna Bugaj – kl.1, Mateusz Litewka – kl.1, Bartłomiej Kluczewski – kl.2, Filip Szumny – kl.3, Sandra Kaleta – kl.4, Dawid Litewka – kl.4

    III miejsca : Patryk Noga – kl.2, Wojciech Wierzbicki – kl.2, Karolina Szumny – kl.5, Magdalena Sałęga – kl.6

    W tym miesiącu podsumowano konkurs „Najczystsza klasa listopada”. Zwyciężyła klasa 1 pod kierunkiem pani Renaty Szlachty z  wynikiem 5 punktów. Serdecznie gratulujemy! Pozostałe klasy otrzymały tę samą liczbę punktów – 4,5.

    W grudniu samorząd szkolny przeprowadzi konkurs pod hasłem „Najpiękniejszy element świąteczny w klasie” .  Zapraszamy uczniów wszystkich klas do wzięcia udziału w tym pięknym, magiczno – świątecznym konkursie.

    Agnieszka Wnęk

  • SUKCES JESIENNYCH AKCJI SAMORZĄDU

    05.12.2016

    yes Na początku grudnia bieżącego roku podsumowaliśmy inaugurację szkolnych akcji społecznych, które będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, aż do zakończenia tego roku szkolnego. Zakończyliśmy pierwszy etap akcji „Zbiórki makulatury”. Rywalizacja między klasami była niezwykle zacięta, a jej efektem stał się bardzo dobry wynik  zbiórki przeliczony w kilogramach. Zebraliśmy łącznie 940 kg makulatury. Wszystkim uczniom oraz nauczycielom dziękujemy za aktywny udział w tej akcji i zapraszamy do jej kontynuacji w kolejnych miesiącach.

    W  grudniu podsumowaliśmy także pierwszą zbiórkę zakrętek prowadzoną w ramach akcji „Nakręćmy się na pomaganie ”. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu tą akcją ze strony Rodziców, dzieci, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły udało się zebrać  od września do listopada tego roku 115,75 kg zakrętek. W tej akcji zwyciężyła klasa I pod kierunkiem p. Renaty Szlachty. To jest dopiero początek tej inicjatywy i z pewnością każdy kolejny miesiąc przyniesie znów satysfakcjonujący wynik. Serdecznie dziękujemy Państwu za zainteresowanie tym przedsięwzięciem oraz osobistym w nim wkładem charakteryzującym się wysokim poziomem empatii i zrozumienia.

    Jesienne podsumowanie akcji „Nakręćmy się na pomaganie” :

    I miejsce – klasa I: 20,04 kg/ 12 uczniów – średnia : 1,67

    II miejsce – klasa II: 23,92 kg/ 23 uczniów – średnia : 1,04

    III miejsce – klasa IV: 22 kg/ 22 uczniów – średnia : 1

    Zwycięskie klasy uczniowie otrzymają  zasłużone dyplomy uznania.

    Jesienią podsumowaliśmy także pierwszy etap zbiórki zużytych baterii. Na razie udało uzyskać się satysfakcjonujący wynik 40 kg. W grudniu rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję zbiórki monet w ramach 17 ogólnopolskiej edycji „Góra Grosza 2016”. Prosimy o przynoszenie do szkoły drobnych monet, które zostaną przekazane dla dzieci nie mogących wychowywać się swoich biologicznych rodzinach. Samorząd systematycznie prowadzi akcję zbiórki mokrej i suchej karmy oraz koców i zabawek dla psów i kotów z krakowskiego schroniska dla zwierząt Przedstawiciele samorządu szkolnego angażują się w różnorodne przedsięwzięcia na terenie szkoły. Z inicjatywy uczennicy Gabrieli Sałęgi z klasy IV działa w świetlicy szkolnej „kółko orgiami”, natomiast uczennica z klasy IV - Sandra Kaleta założyła w świetlicy „kółko bransoletkowe”. Dziewczynki z pomocą nauczyciela świetlicy pani Agnieszki Wnęk organizują i prowadzą  zajęcia w ramach wspomnianych wyżej kółek. Z inicjatywy uczennic z klasy IV: Justyny Nogi oraz Gabrieli Sałęgi prowadzona jest także w świetlicy akcja „Starsi czytają młodszym”.  Uczennica z klasy IV Oliwia Kawalec przez jesienne miesiące z powodzeniem prowadziła szkolną akcję „Szczęśliwy numerek” , która będzie kontynuowana w następnych miesiącach przez kolejnych uczniów z samorządu.

     

    Agnieszka Wnęk

  • PRZED ŚWIĘTAMI ... W FABRYCE BOMBEK

    02.12.2016

    Pierwszego grudnia klasy 0,I,II,III pojechały do Fabryki Bombek ARMAR w Bęble.

    W trakcie warsztatów plastycznych, dzieci miały okazję poznawać etapy powstawania bombek ( dmuchanie, srebrzenie, lakierowanie, dekorowanie, suszenie, pakowanie), własnoręcznie namalować i ozdobić własne bombki, zwiedzić fabrykę.

    Na koniec wycieczki dzieci odwiedziły sklepik z bombkami jak również otrzymały prezent w postaci własnoręcznie pomalowanej bombki .

    Udział w tych warsztatach sprawił dzieciom dużo radości.

    Paulina Parcz

  • WARSZTATY EKOLOGICZNE

    01.12.2016

    W czwartek, 01.12.16r. odbyły się w naszej szkole ciekawe warsztaty w ramach projektu „Wielkowiejska Misja - Niska Emisja”. Zajęcia przeprowadził Pan Michał Kut z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie klas V-VI, dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów na temat  powietrza, którym oddychamy, jego zanieczyszczenia i wypływających z tego konsekwencji. Mówiliśmy również o tym, co może zrobić każdy z nas, aby to zanieczyszczenie było mniejsze. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również jak działają światłowody, jakie właściwości mają ultrafiolet i podczerwień. Pan Michał Kut wytłumaczył nam, jak to się dzieje, że podczas zachodów słońca niebo jest wielobarwne.

              Warsztaty były bardzo interesujące. Dzięki temu spotkaniu uświadomiliśmy sobie, że zwykłe oszczędzanie prądu i wody może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i ekosystem.

     

    Amelia Cąber, klasa VI

  • WYCIECZKA DO TEATRU GROTESKA W KRAKOWIE

    02.12.2016

    30 listopada 2016 r. był dniem długo wyczekiwanym, gdyż w tym dniu uczniowie klasy ,,0”, I i II wraz z wychowawczyniami wybrali się do Krakowa do Teatru Groteska na przedstawienie pt. ,,Tańcowały dwa Michały”. ,,Tańcowały dwa Michały” to dynamiczny, roztańczony i rozśpiewany spektakl oparty na twórczości dla dzieci Juliana Tuwima, w reżyserii Włodzimierza Jasińskiego. Duży Michał, Mały Michał, Tralalińska, Słowikowa i kilku innych bohaterów wyrusza w podróż do krainy śmiechu, żartu, mądrości, śpiewu i tańca. Świat Tuwimowski, z perspektywy dwóch Michałów, jest pogodny, barwny, komediowy, ale i groteskowy. To oni przechadzają się po świecie, komentując go, śmiejąc się z niektórych wad, np. z zapominalstwa Słonia Trąbalskiego, czy pychy Krzykalskiego. Dwaj główni bohaterowie: Duży i Mały Michał, zabierają nas na spotkanie z szeregiem postaci występujących w znanych każdemu dziecku i dorosłemu wierszach m.in. ,,Dwa Michały”, ,,Abecadło”, ,,Rzepka”, ,,Ptasie radio”, ,,Zosia Samosia” czy ,,Słoń Trąbalski”. Spektakl ten wykorzystuje kolorowe kostiumy, piękne i świetnie animowane lalki i maski, dzięki temu przedstawienie jest dynamiczne, a jego komizm oparty jest nie tylko na wierszach, ale i na ruchu i działaniu. Podkreślić należy wspaniałą grę aktorów, dzięki której przedstawienie nas zachwyciło. Wspólna zabawa w pełnym humoru, a przy tym życiowej mądrości świecie rozbudziła naszą ciekawość i wyobraźnię. Przedstawienie wprowadziło nas w niezwykły świat poezji Juliana Tuwima. Zapewne każdy z nas, po powrocie do domu, sięgnie jeszcze raz po jego twórczość.

                  Po spektaklu udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie odbywają się Targi Bożonarodzeniowe. Dokonaliśmy tam drobnych zakupów. Spotkaliśmy też św. Mikołaja, z którym zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Wszędzie czuło się  już świąteczną atmosferę. Z tego magicznego miejsca udaliśmy się do autokaru, którym powróciliśmy do Białego Kościoła.

    Joanna Zięba

  • JESTEM JAK STATEK, KTÓRY JEŚLI NIE WEJDZIE DO PORTU TO UTONIE ... ROK HENRYKA SIENKIEWICZA

    02.12.2016

    Rok 2016 został ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Decyzję tę uargumentowano w następujący sposób: Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości. W tym roku przypada również 170. rocznica urodzin oraz 50. rocznica utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla.

    Uczniowie z klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele z inicjatywy nauczycielki języka polskiego włączyli się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza. Podjęto szereg działań mających przybliżyć uczniom postać Noblisty. Dzieci zaangażowały się w następujące zajęcia:

    • zapoznały się z życiem i twórczością laureata Nagrody Nobla,
    • obejrzały film zrealizowany na podstawie  powieści „ W pustyni i w puszczy” oraz „Potop”,
    • wspólnie czytały  powieść „W pustyni i w puszczy”, „ Potop”,
    • wykonały plakaty i ilustracje na temat życia i twórczości H. Sienkiewicza,
    • opracowały gazetki szkolne poświęcone pisarzowi,
    • promowały dzieła H. Sienkiewicza przygotowując wystawkę książek,
    • wykonywały prezentacje multimedialne.

    W ramach podsumowania roku H. Sienkiewicza uczniowie klasy VI wzięli także udział  w Wojewódzkim Konkursie KIERMASZ  KRÓTKICH  FORM  REDAKCYJNYCH .W tym roku zadaniem każdej grupy uczestników było zredagowanie trzech form użytkowych związanych z powieścią H. Sienkiewicza „ W pustyni i w puszczy”. Szóstoklasiści opracowali oryginalne reklamy wycieczki szlakiem Stasia i Nel, przepisy na przetrwanie w pustyni lub w puszczy oraz wpisy do dziennika podróży Stasia Tarkowskiego. Mamy nadzieję, że prace naszych uczniów spodobają się wymagającym jurorom.

     Zorganizowany cykl zajęć z pewnością zachęcił uczniów do sięgnięcia po literaturę pisaną „ku pokrzepieniu serc”. Sam Noblista mawiał przecież:  „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

                                                                                             Marzena Wawrzeń

     

     

     

     

     

     

  • PRZEDSTAWIENIE W TEATRZE CIENI, SZARE JESIENNE DNI W BAJKĘ ZMIENI

    30.11.2016

    Oj! Co dzisiaj był za dzień,

    prześladował mnie mój cień.

    Stał spokojnie, gdy ja stałem,

    gonił mnie, gdy uciekałem.

    Dnia 29 listopada 2016 r. odbyła się premiera przedstawienia w teatrze cieni pt. ,,Ucieczka Smoków’’ przygotowana przez uczniów z klasy drugiej. Najpierw, w oparciu o gotowy scenariusz w podręczniku autorstwa Agnieszki Frączek, rozdzieliliśmy role. Uczniowie wykonali lalki cieniowe i przygotowali scenografię do eksperymentowania światłem i cieniem. Wykonali plakaty i bilety dla zaproszonych koleżanek i kolegów z klasy I i zerówki. Przygotowali też widownię z ponumerowanymi miejscami do siedzenia. Były też miejsca dla VIP – ów, na których usiadły Panie wychowawczynie. Po kilku próbach przedstawienia i nauce tekstów na pamięć, uczniowie mogli zaprezentować efekty swojej pracy. Premiera przedstawienia pt. ,,Ucieczka Smoków’’ została przyjęta gromkimi brawami. Po spektaklu mali aktorzy jeszcze raz zaprezentowali swoje lalki cieniowe, zachęcając wszystkich do zabawy w teatr cieni.

             Teatr cieni to kreatywna zabawa, która nie wymaga wiele wysiłku, a daje dzieciom ogromną radość. Rozwija wyobraźnię i kreatywność. Do zbudowania teatru cieni potrzebna jest:

    -  lampka nocna, która daje silne światło,

    - ciemne pomieszczenie,

    - np. tekturowy teatrzyk z pergaminową zasłoną, która przepuszcza światło

    oraz lalki cieniowe, gdzie nie trzeba przykładać dużej wagi do ich wyglądu, ponieważ oglądamy tylko ich cienie.

    Aby stworzyć scenę , należy zrobić np. z tektury teatrzyk z zasłonką np. z pergaminu i ustawić lampkę tak, aby lalki cieniowe były oświetlone od tyłu, czyli od tej strony, gdzie znajduje się osoba poruszająca lalką cieniową.

    Zabawy teatralne wywierają duży wpływ na kształtowanie się charakteru dziecka. Wyostrzają one zmysł obserwacji oraz rozładowują nagromadzone emocje, jednocześnie dają możliwość wspólnego działania, wspólnej radości z osiągniętego celu.

    Dzisiejszy dzień był przygodą z teatrem cieni i pokazał, że uczniowie z klasy drugiej uwielbiają taką formę zabawy. Widać było, że czują się wspaniale w swych rolach, co pokazało przedstawienie. Lubią też współpracować ze sobą w grupie. Stanowią wspaniałą trupę teatralną.

    Historia pracy z cieniem jest dość odległa. Według legendy teatr cieni powstał w II wieku p. n. e. w Chinach. Panujący wówczas Cesarz WUDI z dynastii Han, nie mógł się pogodzić  ze śmiercią swojej ukochanej Li. Próbowano różnych sztuczek, aby wyrwać go z coraz większej rozpaczy. Nic nie pomagało. Wreszcie wezwano mędrca, a ten rozwiesił specjalną tkaninę i powiedział, że Li, może się co wieczór pojawiać  w pokoju cesarza, ale tylko jako cień. Władca zobowiązany był jednak nigdy za jedwabny ekran nie zaglądać. I rzeczywiście, wieczorem cień ukochanej pojawiał się na ekranie. Niby to tylko niemy cień, ale uśmierzył ból stęsknionej duszy. I wszystko byłoby dobrze, gdyby pewnego wieczoru cesarz nie złamał obietnicy i nie dotknął tkaniny. Wówczas odkrył, że za ekranem stoi ów mędrzec z marionetką. Cesarzowi tak spodobała się ta sztuczka, że uczynił z niej swoją rozrywkę a z czasem dziedzinę sztuki.                                                                                                                 

    Joanna Zięba

  • KONKURS NA LOGO ANTYSMOGOWE - DLA DZIECI I DOROSŁYCH!!!

    Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na gminne logo antysmogowe w ramach projektu „Wielkowiejska Misja – Niska Emisja”!.

    Zadanie konkursowe:  zaprojektowanie oryginalnego znaku graficznego (logotypu), nawiązującego do prowadzonej kampanii antysmogowej w gminie Wielka Wieś, spełniającego jednocześnie rolę informacyjną oraz promocyjną. Wyłonione w konkursie logo będzie wykorzystywane do identyfikacji wizualnej  projektu „Wielkowiejska Misja – Niska Emisja!”, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

    Projekty konkursowe oceniane będą w 3 kategoriach konkursowych:

    a) projekty ze szkół podstawowych klas IV-VI,

    b) projekty ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,

    c) projekty osób dorosłych.

     

    Szczegóły poniżej. 

    konkurs_-_logo_antysmogowe.pdf

    konkurs_na_logo_antysmogowe_-_formularz.pdf

  • ,, WARSZTATY CUKIERNICZE'' KLASY II W CUKIERNI PANA ZBIGNIEWA STOCHALSKIEGO

    29.11.2016

    28 listopada 2016 r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Białym Kościele udali się wraz z wychowawczynią na wycieczkę do cukierni Pana Zbigniewa Stochalskiego, która mieści się przy ul. Szkolnej 13 w Wielkiej Wsi.

    Uczniowie zabrali ze sobą kuchenne fartuszki oraz dobry humor, gdyż przebywanie w słodkim świecie, pośród ciast, ciasteczek, kremów, marcepanów i pierników to marzenie każdego dziecka. A marzenie to spełniło się dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Stochalskiego – właściciela cukierni.

    Głównym tematem naszego spotkania była tradycja wypiekania pierników w związku z „mikołajkami”. Tutaj dowiedzieliśmy się, że ciasto piernikowe musi mieć w swoim składzie prawdziwy miód i przyprawy korzenne (cynamon, imbir, goździki). Pierniki zaś można ozdabiać kolorowym lukrem, migdałami. Na miejscu poznaliśmy również bliżej warsztat pracy cukiernika. Praca ta odbywa się w pomieszczeniach z piecami i urządzeniami do wyrobu ciast, mas w pozycji stojącej w wysokiej temperaturze. Natomiast do zadań cukiernika należy przede wszystkim wypiekanie ciast i ciasteczek o różnych kształtach, gramaturach, przekładanych nadzieniami, polewami i kuwerturą, przy użyciu odpowiednich maszyn i urządzeń oraz sprzętu cukierniczego.  Cukiernik musi też ocenić przydatność surowców i wtedy dopiero używa ich do produkcji. A dodać trzeba, że wszystko, co wypieka się w cukierni Pana Zbigniewa Stochalskiego oparte jest na wyselekcjonowanych                       i ekologicznych produktach. Cukiernik przygotowuje także nadzienia, kremy, galaretki, polewy. Formuje ciasta, wypieka je oraz przekłada odpowiednimi masami i wykańcza cukrem, polewami, w zależności od rodzaju ciasta.

    Po części teoretycznej dzieci przystąpiły do działania i z wielkim zaangażowaniem i radością wycinały z ciasta piernikowego Mikołaje oraz różne kształty ciasteczek. Nad wszystkim pieczę sprawowała Pani Iwonka – mistrzyni cukiernictwa, która służyła radą  i pomocą. Dzieci układały swoje wykrojone ciasteczka na blaszki, które pan cukiernik umieszczał w piecu.

    Następnie udaliśmy się do stołu, gdzie czekał na nas zestaw kolorowych lukrów, którymi dzieci ozdabiały piernikowe Mikołaje według podanego wzoru.

    Nasz pobyt w cukierni zakończył się po dwóch godzinach i każdy z uczestników otrzymał w prezencie słodki upominek, który był dla nas prawdziwą niespodzianką.

    Serdecznie dziękujemy Panu Zbigniewowi Stochalskiemu za gościnę, za czas, który nam poświęcił, przekazaną wiedzę i umożliwienie nam wykorzystania jej w praktyce. Dzięki tej wizycie mieliśmy możliwość poznania „od kuchni” pracy cukiernika. A wiedzę i umiejętności zdobyte  w cukierni z pewnością wykorzystamy podczas  przygotowywania  słodkich upominków na Święta Bożego Narodzenia.

    Joanna Zięba

  • ANDRZEJKOWY ZLOT WRÓŻEK I CZARODZIEI

    22.11.2016

    Dziś Andrzeja, dziś Andrzeja, wróżyć, wróżyć czas... A więc wosk tu lej, a więc but tu staw,

    a marzenia spełnią się w ten czas…”

    21 listopada odbyła się w naszej szkole niezwykła zabawa andrzejkowa, pełna magii, czarów, dziecięcych fantazji i marzeń. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od codzienności. Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dni – dzień tajemniczych wróżb i czarów połączonych z zabawą i tańcem.

    Poranek 21 listopada w naszej szkole poświęcony został dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz uczniom z klas I –III. Przedstawiciele samorządu szkolnego wcielili  się w role fantazyjnie przebranych wróżek oraz czarodziei  i pod kierunkiem pani Agnieszki Wnęk przygotowali stoiska z atrakcyjnymi wróżbami. Pełną magii atmosferę podkreślały dekoracje przedstawiające magiczne koty, duszki, czarodziejskie klucze oraz migająca szklana kula. Uczniowie bawili się wspaniale. Wszyscy chcieli usłyszeć, kim będą w przyszłości, czy spełnia się ich marzenia oraz jakie imię będzie nosił ich wybranek lub wybranka serca. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość. Każdy mógł poznać swoją dalsze losy dzięki wróżbom z kubeczków, kart, kości do gry, z linii dłoni, rozrzuconych szpilek, gwiazdek, kostek domina, pasków kolorów, czarodziejskiej kuli, szczęśliwych numerów i innych. Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku. Ciekawe, czy przepowiedziana przyszłość przełoży się na rzeczywistość?  Można było również poddać się zabiegom malowania twarzy w ciekawe i inspirujące wzory. W przerwach pomiędzy wróżbami dzieci  wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach nowoczesnych przebojów serwowanych przez wspaniałego DJ pana Jarosława Janeckiego.

    W czasie porannej zabawy odbył się także konkurs na „Najpiękniejszy strój andrzejkowy”. Wyobraźnia naszych uczniów okazała się nieprzewidywalna, stroje były bardzo wyszukane. Wśród uczestników zabawy andrzejkowej można było spotkać wiedźmy, wróżki, czarodziei i czarodziejki, wróżbitów a nawet samego Harrego Pottera we własnej osobie. Zwycięzcy konkursu otrzymali piękne kalendarze adwentowe. Wszystkie biorące w tym dniu udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klasy I otrzymali wspomniane  nagrody, a byli to -  z oddziału przedszkolnego: Weronika Bała, Oliwia Firlej, Zofia Kawalec, Zuzanna Kubiś oraz Przemysław Dudziński, Radosław Kołodziejczyk, Leonardo Skowronek – Duarte. Z klasy I wspaniałymi przebraniami andrzejkowymi mogli się poszczycić Oliwia Baś, Zuzanna Bugaj, Hanna Gietka, Ewa Litewka, Ewa Mikurda, Aurelia Wojtal oraz Michał Biernat, Barłomiej Prochal, Mikołaj Konatowicz, Mateusz Litewka. W klasie II na swoje ciekawe stroje zwróciły uwagę następujące osoby: Wiktoria Klimara, Hanna Koblańska, Nikola Kołodziejczyk, Malwina Konatowicz, Amelia Suślik oraz Kuba Bosak, Jakub Kowalski, Kacper Kurek, Paweł Skwierawski, Wojciech Wierzbicki. W klasie III na słowa uznania za wspaniale zaprezentowane stroje andrzejkowe zasłużyli uczniowie: Martyna Litewka, Emilia Regulska, Maria Sałęga, Jowita Sroka oraz Dominik Krawiec, Jakub Galon, Filip Szumny, Kamil Szumny, Mikołaj Zdybał.

    W godzinach popołudniowych tego samego dnia odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV – VI poprowadzona przez znakomitego DJ pana Grzegorza Szumnego, także połączona z wróżbami i przepowiedniami na przyszłość. Każda ze starszych  klas miała swój pomysł na andrzejkowy wieczór. Zorganizowano wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni uczniowie pokazali swoje taneczne umiejętności. Oprócz świetnej disco imprezy w rytmach najnowszych hitów, odbyły się wróżby, magiczne lanie wosku oraz zabawa - „Randka w ciemno”.

    Zorganizowane przez samorząd szkolny andrzejki należy zaliczyć do bardzo udanych. Dzień wróżb zakończony dyskoteką szkolną, dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, radości oraz salw niepowstrzymanego, szczerego śmiechu. Wszyscy z utęsknieniem czekają na następny andrzejkowy bal. Uczniowie zadowoleni wrócili do domów, pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.  Następne andrzejki już za rok! Zapraszamy!

     

    Agnieszka Wnęk

     

  • SPOTKANIE Z AUTOREM KAROLEM KOZŁOWSKIM

    23.11.2016

    23 listopada 2016 roku gościł w naszej szkole pan Karol Kozłowski, autor książek dla dzieci. W spotkaniu z nim wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III. Pan Karol ma na swoim koncie 54 pozycje adresowane do najmłodszych czytelników. Podczas spotkania opowiadał o swoich najbardziej popularnych książkach i przytaczał krótkie ich fragmenty. Bohaterami wielu jego wierszowanych opowieści są zwierzęta, a inspiracją często były autentyczne zdarzenia. Tak powstały m.in. „Pies Dżok”, „Pies Marynarz” czy „Znajdek”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały ciekawych opowieści pisarza, ale najwięcej emocji wzbudziła porywająca recytacja wiersza „Komar i słoń”. Pan Karol wykazał się niezwykłym talentem aktorskim, a uczniowie podziękowali mu za występ gromkimi brawami. Podczas spotkania dzieci mogły zadać autorowi pytania. Ciekawiło je m.in. ile czasu zajmuje napisanie książki, którą książkę uważa za najciekawszą, a którą napisał najpierw. Rozmowa przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Na zakończenie każde dziecko mogło otrzymać autograf i imienną dedykację w zakupionej podczas spotkania książce. Życzymy dzieciom, by ciekawa lektura dostarczyła im radości i wzruszeń.

    Renata Szlachta


     

  • WARSZTATY W POZYTYWCE!

    21.11.2016

    Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży "POZYTYWKA" zaprasza uczniów klas II - VI na bezpłatne warsztaty pod hasłem "BOMBKA MOJEJ ROBOTY" w sobotę 26 LISTOPADA 2016 r. , w godz. 8.00 - 13.00 w świetlicy przy gimnazjum w Białym Kościele. Liczba miejsc ograniczona! Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Hodowcy bujnej wyobraźni", dofinansowanego z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania. Warsztaty pod hasłem "BOMBKA MOJEJ ROBOTY" to jeden z 10 bloków warsztatowych, które odbywają się w tym roku!
    Szczegółowe informacje poniżej.

    KARTA_ZGLOSZENIA_-_BOMBKA.docx

    regulamin_-_bombka.docx

    plakat_-_BOMBKA.docx

     

     

  • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „NADESZŁA JESIEŃ”

    21.11.2016

    W listopadzie bieżącego roku podsumowaliśmy konkurs plastyczny przeprowadzony przez świetlicę szkolną pod hasłem „Nadeszła jesień”. Uczniowie zaprezentowali swoje barwne i ciekawe prace, charakteryzujące się niezmierzoną paletą barw i jesiennych nastrojów. Różnorodność dzieł dziecięcej wyobraźni ukazała piękną złotą jesień, pełną tajemnic, zadumy i refleksji oraz wszechogarniającego spokoju. Jesień w oczach dzieci to dojrzała pora roku, radosna i niezwykle kolorowa, przechodząca kolejne stadia rozwoju aż po nostalgiczną i melancholijną listopadową porę. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody.

    Wyniki konkursu plastycznego „Nadeszła jesień”

    I miejsca: Oliwia Firlej – OP; Jan Jagło – OP; Zuzanna Kubiś – OP; Michał Biernat – kl.1 i Aleksandra Biernat – kl.6; Wiktor Kubiś – kl.1; Aurelia Wojtal – kl.1;

    II miejsca: Kuba Bosak – kl.2; Hanna Koblańska – kl.2; Nikola Kołodziejczyk – kl.2; Paweł Skwierawski – kl.2; Wojciech Wierzbicki – kl.2; Gabriela Ziarkowska – kl.2; Piotr Żurek – kl.2; Dominik Krawiec – kl.3; Maria Sałęga – kl.3; Sandra Kaleta – kl.4; Julia Pawlik – kl.4; Gabriela Sałęga – kl.4;

    III miejsca: Nadia Ziarko – kl.4; Patrycja Kurek – kl.5; Maja Derwisz – kl.6; Aleksandra Gietka – kl.6; Magdalena Sałęga – kl.6; Martyna Windys – kl.6; Kinga Ziarkowska – kl.6.

                          

    Agnieszka Wnęk

     

  • „GŁÓWNĄ WARTOŚCIĄ W ŻYCIU JEST NIE TO , CO DOSTAJESZ. GŁÓWNĄ WARTOŚCIĄ W ŻYCIU JEST TO KIM SIĘ STAJESZ” – PROJEKT EDUKACYJNY W KLASACH IV-VI

    20.11.2016

    Postępujące szybko przeobrażenia w otaczającym nas świecie, zmuszają do głębokiego zastanowienia się nad istotą i rolą wartości w życiu każdego człowieka. Osobowy rozwój dziecka wymaga więc nie tylko świadomej działalności wychowawczej i autokreacji, ale także traktowania go jako jedności. Dlatego wraz z uczniami klas IV - VI udaliśmy się w  „podróż w świat wartości”. Realizowany projekt ma na celu uzmysłowienie dzieciom jak ważne są wartości w życiu , jak dokonywać właściwych  wyborów oraz postrzegać  wartości jako drogowskazów  w życiu. Zajęcia odbywają się cyklicznie, zakończenie realizacji projektu przewiduje się pod koniec kwietnia.

    Marzena Wawrzeń

     

  • KONKURSY POLONISTYCZNE ETAP I

    17.11.2016

    14 i 15 listopada aż 41 uczniów z kl. IV- VI przystąpiło do Ogólnopolskich Konkursów „ Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „ Z ortografią na co dzień” zorganizowanych przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. Konkursy miały na celu propagowanie kultury języka polskiego oraz wyrabianie w uczniach nawyku językowej dociekliwości poznawczej. Zadaniem uczestników I etapu było udzielenie odpowiedzi na pytania testowe. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i życzymy wszystkim uczniom kwalifikacji do kolejnych etapów.

                                                                                              Marzena Wawrzeń

  • DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - CZYLI RZECZ O GENERALE KWIATKOWSKIM

    14.11.2016

    Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to wspaniała okazja do zaprezentowania pieśni legionowych. Po wodzą szóstoklasistów uczniowie całej szkoły włączyli się w wspólny śpiew.  Żwawym pieśniom towarzyszyła refleksja nad wartością życia w pokoju, docenieniem rzeczy dla współczesnych ludzi oczywistych, takich jak: wolność, polska flaga, godło, język, kultura czy szkoła. W nietuzinkowym spektaklu, bo z przymrużeniem oka, uczniowie klasy szóstej prowadzili rozważania na temat sensu wojen. By w końcu znaleźć odpowiedź na pytanie o sens? "Życie ma sens. Każdy poranek, śpiew ptaków (...), nie warto minut zabijać ani nienawiścią, a tym bardziej wojną. Liczy się życie i wolność."
    Gratulujemy odwagi tym, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w obecności całej szkoły.

    Agnieszka Miśkiewicz

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć