24 marca 1794 Tadeusz Kościuszko stanął na płycie Rynku Krakowskiego i uroczyście złożył przysięgę, rozpoczynając powstanie narodowe. Tłum wiwatował, obiecując walczyć za "prawa i wolność", zabrzmiał Dzwon Zygmunta. Rok 2017 został ogłoszony rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z 200. rocznicą jego śmierci, a obchody objęto patronatem UNESCO.
24 marca 2017 r. uczniowie klas: V i VI wyruszyli śladami tej niezwykłej postaci. Z Kopca usypanego przez krakowian podziwialiśmy nieco zamglony widok na całe miasto. W muzeum poznaliśmy bliżej postać naszego bohatera narodowego, który całe swoje życie poświęcił w obronie najważniejszych wartości, takich jak równość, tolerancja, wolność. Wspięliśmy się też na Dzwon Zygmunta, odwiedziliśmy groby wielkich Polaków w kryptach pod katedrą wawelską.
W czasie lekcji muzealnej w komnatach wawelskich odczuliśmy zarówno zalety, jak i niedogodności życia na zamku królewskim w czasach Jagiellonów. Pani przewodnik przybliżyła nam cechy stylu renesansowego i barokowego.
"Każdy dzień jest kawałkiem historii, nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca ..." - jednak nasz dzień był pełen wrażeń i opowiadanych historii, które - mam nadzieję - zostaną na dłużej i pomogą zrozumieć świat.
Agnieszka Miśkiewicz
Joanna Zięba
Ciekawie i sportowo powitaliśmy wiosnę 2017r. Uczniowie klasy VI uczęszczający na zajęcia Koła Teatralnego zaprezentowali swe aktorskie umiejętności w przedstawieniu pt. „Kopciuszek na zawodach”. Jest to współczesna wersja adaptacji znanej baśni. Książę Artur, aktywnie uczęszczający do siłowni, urządza olimpiadę sportową, aby wybrać swoją przyszłą żonę wśród pięknych sportsmenek. Jak się okazuje, krótki układ taneczny, trochę stepu i kilka elementów aerobiku to nie jest wysoka cena za królestwo. Dobra Wróżka, zostając sponsorką Kopciuszka, wyposaża ją w adidasy, strój sportowy i piłkę golfową. W ten sposób dziewczyna pokonuje leniwe, sportowe beztalencia (czyli przyrodnie siostry) i staje się szczęśliwą żoną księcia. Cały dwór wiwatuje, tańcząc w takt piosenki pt. „ YMCA”.
Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem pracowali zarówno nad kostiumami, jak i opanowaniem przydzielonych ról. Ich występ spotkał się z dużym aplauzem ze strony publiczności, której dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie.
Marzena Wawrzeń
Mamy już wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej PANGEA. Z ogromną radością odebraliśmy informację o tym, że wśród finalistów znaleźli się uczniowie naszej szkoły – Maciej Koblański z klasy IV i Zuzanna Ciebień z klasy V, którzy bezbłędnie rozwiązali test z etapu szkolnego. Ponadto pięcioro naszych uczniów dosłownie otarło się o finał, popełniając błąd w rozwiązaniu tylko jednego zadania. Są to: Aleksandra Janik, Julia Niemiec i Jacek Markowski z klasy IV, Patryk Kołodziejczyk z klasy V i Martyna Windys z klasy VI. Naszych finalistów – Zuzię i Maćka, czeka jeszcze 10 kwietnia decydujące starcie w Warszawie, w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Trzymamy za nich kciuki, a wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy, aby nadal rozwijali swoje pasje matematyczne.
Renata Windys
W czwartek, 23 marca 2017 r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w GMINNYM KONKURSIE CZYTELNCZYM „W krainie Kubusia Puchatka” pod patronatem Wójta Gminy Wielka Wieś. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klasy drugiej: Piotr Bolek i Nikola Kołodziejczyk oraz uczniowie klasy trzeciej: Kamil Szumny i Maksymilian Waliłko. Konkurs obejmował znajomość treści dwóch książek A.A. Milne – „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”. Nasi uczniowie dzielnie walczyli rozwiązując zadania testowe, rebusy i zagadki. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością współpracy w grupie. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z konkursowymi zadaniami, zdobywając III miejsce. Dzieci otrzymały nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy uczestnikom konkursu, równocześnie zachęcając wszystkich do rozwijania swoich zainteresowań czytelniczych.
Joanna Denko
Nabór do przedszkoli samorządowych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Wielka Wieś na rok szkolny 2017/2018
Do przedszkoli samorządowych oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych przyjmuje się dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Wielka Wieś.
Gmina Wielka Wieś prowadzi 3 przedszkola samorządowe:
a ponadto w następujących szkołach podstawowych funkcjonują dobrze wyposażone oddziały przedszkolne:
Z oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych mogą korzystać dzieci w każdym wieku, nie tylko dzieci podlegające obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego. Obecnie do tych oddziałów uczęszczają dzieci 4, 5 i 6 letnie. Dzieci uczęszczające do tych oddziałów mogą nieodpłatnie korzystać z opieki świetlicowo – wychowawczej oraz odpłatnego wyżywienia organizowanego w stołówkach szkolnych lub w formie cateringu. Zajęcia dydaktyczne oraz świetlicowe odbywają się w wydzielonych salach pod opieką nauczyciela i pomocy nauczyciela.
Aby zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego dla wszystkich chętnych dzieci w Gminie Wielka Wieś planuje się zwiększenie liczby miejsc dla dzieci 5 i 6-letnich
w oddziałach przedszkolnych w Szkołach Podstawowych.
W przypadku zapisu dzieci 5-cio i 6-cio letnich, w celu zapewnienia jak najlepszej opieki, oddziały przedszkolne, w szkołach podstawowych na terenie Gminy Wielka Wieś, zostaną dostosowane do potrzeb dzieci na zasadach analogicznych jak w przedszkolach, m.in.:
Mając na uwadze fakt, iż przedszkole jest miejscem bardziej przystosowanym dla dzieci młodszych, aby powstało więcej nowych miejsc dla 3 i 4-latków, zachęcamy rodziców dzieci 5 i 6 letnich do zapisywania swoich pociech do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, po zapoznaniu się z ofertą szkół podstawowych w zakresie organizacji oddziałów przedszkolnych.
Nabór na rok szkolny 2017/2018 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Wielka Wieś będzie prowadzony w formie pisemnej i uwzględnia obowiązujące przepisy prawne tj.:
1) prawo dzieci w wieku 3 - 5 lat do korzystania z wychowania przedszkolnego,
2) obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci 6 –letnie.
W pierwszej kolejności rodzice dzieci obecnie uczęszczających do danego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej składają na kolejny rok szkolny Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, w terminach ustalonych przez dyrektorów przedszkoli/szkół i dzieci te nie podlegają postępowaniu rekrutacyjnemu.
Natomiast rodzice dzieci, którzy po raz pierwszy chcą zapisać dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej składają wnioski o przyjęcie dziecka
w terminie od dnia 29 marca do 10 kwietnia 2017 r. do godz. 1500.
Szczegółowe terminy kolejnych czynności rekrutacyjnych zostały określone w załączniku do Zarządzenia nr 25/O/2017 Wójta Gminy Wielka Wieś z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie ustalenia terminów postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2017/2018 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Wielka Wieś.
Kryteria rekrutacji
W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego będą brane pod uwagę kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
(Dz. U. z 2017 r. poz. 59) tj.: wielodzietność rodziny kandydata (troje i więcej dzieci
w rodzinie), niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie i objęcie kandydata pieczą zastępczą.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole albo oddział przedszkolny w danej publicznej szkole podstawowej nadal dysponuje wolnymi miejscami na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego będą brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący. Kryteria te dla przedszkoli samorządowych oraz oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych są zawarte w Uchwale
Nr XXIII/245/2017 Rady Gminy Wielka Wieś z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli
i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Wielka Wieś, określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia spełniania kryteriów oraz przyznania liczby punktów każdemu kryterium.
Szczegółowe informacje na temat naboru można uzyskać w poszczególnych przedszkolach lub szkołach.
Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…
E. Budryk
Każdy z nas wyczekiwał niecierpliwie tego wyjątkowego dnia, jakim jest pierwszy dzień wiosny, który przypada na 21 marca .Wraz z nadchodzącą wiosną, słoneczna pogoda, śpiew ptaków, przebiśniegi oraz pąki na gałązkach, to wszystko oznajmiło nam, że wiosna jest tuż, tuż.
Dlatego też w ten piękny wiosenny dzień dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z kl. I, II, III z wykonanymi przez siebie Marzannami, które są symbolem zimy wyruszyły przywitać wiosnę oraz poszukać jej pierwszych oznak. Na czele pochodu szły dzieci z oddziału przedszkolnego, tuż za nimi koleżanki i koledzy ze starszych klas. Wspólnie śpiewając piosenki, witaliśmy nadchodzącą nową porę roku. Donośnym okrzykiem pożegnaliśmy zimę, a powitaliśmy słoneczną wiosnę: ,, Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy wiosnę powitamy’’. Żegnając zimę na dobre, wróciliśmy do szkoły z uśmiechami na twarzach oraz z przystrojonymi gaikami, symbolami wiosny. Zimo Tobie dziękujemy za łagodne panowanie, a Ciebie Wiosno zapraszamy do wspólnej zabawy.
Paulina Parcz
Dorota Jagło
Podstawowe czynności, które ratują życie i zdrowie, to najczęściej proste działania, których można się nauczyć i które może wykonać każdy z nas. Ważne, aby nie tracić głowy, nie bać się, działać szybko, zdecydowanie i zachować przy tym spokój i opanowanie. Umiejętność tę ćwiczyli uczniowie klasy IV i VI na zajęciach technicznych. Najpierw obejrzeli film edukacyjny, a potem sami odgrywali scenki przedstawiające różne sytuacje mogące przytrafić się w życiu – zadławienia, krwawienia, oparzenia, czy omdlenia. Uczniowie uczyli się reagować w sytuacji, gdy poszkodowany jest przytomny lub nieprzytomny. Czynności resuscytacyjne wykonywali indywidualnie na manekinach. Mamy nadzieję, że takie lekcje na długo zapadną w pamięć i w razie konieczności pomogą ocalić chorego.
Renata Windys
Co to jest komiks? Jak się go tworzy? Jaka jest jego historia? Na te i szereg innych pytań szukali odpowiedzi uczniowie klasy 4 na lekcji języka polskiego. Zdecydowana większość stanęła w obronie komiksu, zaprzeczając stwierdzeniu, iż jest to tylko „prymitywna forma rozrywki”. Uczeń Samuel Skowronek- Duarte, w bardzo ciekawy sposób, opowiedział nam o warsztatach tworzenia komiksu, na które sam uczęszcza. Uczestnicy zajęć wymyślają i piszą scenariusz, rysują postaci oraz przygotowują komiks do druku. Efekty tej pracy mogliśmy z zainteresowaniem podziwiać na lekcji. Natomiast prezentacje przygotowane przez Julię Pawlik i Jacka Markowskiego dostarczyły wiele cennych informacji na temat najstarszych komiksów i ich twórców. Uczniowie żywo wymieniali się takimi tytułami jak: Kajko i Kokosz, Tytus, Romek i A’Tomek , Asterix, Spider-Man, Garfield. Nie zabrakło także ulubionych bohaterów komiksowych ich rodziców. Tak aktywna forma zajęć ma za zadanie zachęcić wszystkich do sięgnięcia po literaturę i pokazać, że (o)powieści graficzne dla dzieci, jak najzgrabniej ujął to Scott, pracownik Biblioteki Publicznej w Toronto: „wyostrzają umiejętności wizualnego czytania i pisania, pomagają w rozwoju umiejętności wnioskowania i przewidywania oraz tworzą niejako rusztowanie dla rozumienia zaawansowanego słownictwa, a także poruszanych tematów”.
Marzena Wawrzeń
W Szkole Podstawowej w Białym Kościele rozpoczął się cykl warsztatów artystycznych dla dzieci z klasy pierwszej. Warsztaty odbywają się w ramach projektu pod tytułem „Podróż przez barwę i dotyk” i są realizowane przez Stowarzyszenie Tygart, prowadzące artystyczne przedszkole „Zaczarowany Ołówek” w Giebułtowie.
W ramach projektu w dwóch szkołach zrealizowany zostanie cykl sześciu dwugodzinnych zajęć, które składać się będą z krótkiej lekcji o sztuce, podczas której dzieci oglądają pokaz slajdów przedstawiających reprodukcje dzieł sztuki, poznają artystów i nowe pojęcia z dziedziny sztuk plastycznych, oraz wspólnego tworzenia prac plastycznych z użyciem różnych technik. W tegorocznym projekcie najważniejsze jest użycie technik plastycznych wspierających rozwój motoryczny dzieci: używane będą różne masy plastyczne własnoręcznie wykonywane przez uczniów, pachnące olejkami zapachowymi i barwione barwnikami spożywczymi, a także małe elementy, takie jak koraliki ze szkła i drewna. Dzieci poznają także nową technikę malowania farbami na bardzo dużym formacie. Celem projektu „Podróż przez barwę i dotyk” jest, oprócz ciekawych działań artystycznych, wspomaganie rozwoju umiejętności motorycznych i integracji sensorycznej, ponieważ w tym wieku harmonijny rozwój dużej i małej motoryki skutecznie wspiera naukę czytania i pisania. Zabawy z barwionymi, ładnie pachnącymi masami sprawiają mnóstwo przyjemności, relaksują i inspirują do samodzielnych poszukiwań twórczych, natomiast tworzenie kolorowej mozaiki z koralików wymaga skupienia i precyzji, pomagając ćwiczyć rękę i umiejętność koncentracji. Podczas malowania na dużym formacie nauczyciele skoncentrują się na nauce wyrażania emocji za pomocą środków plastycznych i zachęcaniu do odważnego, twórczego działania oraz użyją metody pracy skutecznie wspomagającej rozwój dużej motoryki u dzieci.
Zajęcia w ramach projektu odbywać się będą w marcu i kwietniu, w pierwszych klasach Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele i Szkoły Podstawowej w Modlnicy i będą prowadzone przez Patrycję Francuz i Katarzynę Hordyńską. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Białym Kościele za gościnne przyjęcie i wspaniałą atmosferę.
Projekt „Podróż przez barwę i dotyk” jest współfinansowany przez Gminę Wielka Wieś w ramach Rocznego programu współpracy samorządu Gminy Wielka Wieś z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
Patrycja Francuz
W czwartek, 16 marca 2017r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. W tym roku startowało aż 55 uczestników z klas II-VI. Drugoklasiści rozwiązywali zadania z kategorii Żaczek, uczniowie klasy trzeciej i czwartej – z kategorii Maluch, zaś najstarsi uczniowie, z klasy piątej i szóstej, musieli rozwiązać w czasie 75 minut aż 30 zadań z kategorii Beniamin. Zadania były zróżnicowane, od łatwiejszych za 3 pkt, po bardzo złożone za 5 pkt. Wszystkie wymagały umiejętności logicznego myślenia, wnioskowania, sprytu matematycznego i często odwoływały się do wyobraźni uczestnika. Nasze „Kangurki” musiały nieźle główkować, aby dojść do prawidłowego wyniku, ale nie poddawały się i walczyły do końca. Po wyjściu z sali uczniowie, z wypiekami na twarzy, porównywali swoje odpowiedzi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które ukażą się pod koniec maja. Już teraz gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwłaszcza tym najmłodszym, udziału w konkursie.
Renata Windys
Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy nadejścia wiosny. Uczniowie pierwszej klasy postanowili przyspieszyć jej przyjście i założyli wiosenny kącik przyrodniczy. 1 marca wszystkie dzieci posiały nasionka bądź posadziły cebulki kwiatowe. Od tamtej pory doglądaliśmy naszej hodowli i dbaliśmy, by ziemia była odpowiednio wilgotna. Codziennie dzieci pierwsze kroki kierowały w stronę kącika na parapetach, by obserwować rozwój roślinek. Pierwsza zazieleniła się rzeżucha, a tuż po niej kiełkowały cebulki kwiatowe. Dziś możemy już podziwiać żółte żonkile i amarantowe hiacynty, które cudnie pachną. Pozostałe roślinki też pięknie się rozwijają.
Podczas wspólnych ogrodniczych działań dzieci dowiedziały się jakie warunki są roślinom niezbędne do życia. Przekonały się także, że opieka nad roślinami wymaga cierpliwości i odpowiedzialności.
Renata Szlachta
Grzeczność nic nie kosztuje , a wygrywa wszystko.
/Ralpf Waldo Emerson/
Savoir- vivre, ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, kindersztuba to znajomość obowiązujących zwyczajów towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie. Grzeczność nie jest nauką łatwą , dlatego 13 marca aż 36 uczniów z klas IV-VI przystąpiło do III Ogólnopolskiego Konkursu Savoir-Vivre Na Co Dzień. Celem nadrzędnym konkursu jest propagowanie grzeczności obyczajowej i językowej jako elementu nie tylko kultury społecznej, ale także kultury języka polskiego. Zadaniem uczestniczek i uczestników konkursu było udzielenie odpowiedzi na pytania testowe oraz wyrażenie swojego zdania i zajęcie stanowiska w trudnej relacji rówieśniczej. W składzie jury zasiądą pracownicy korpusu dyplomatycznego, dziennikarze, politycy i aktorzy. 18 maja dowiemy się komu zostanie przyznany tytuł Szkolnego Mistrza/ Mistrzyni Dobrych Manier. Laureaci natomiast otrzymają nagrody podczas gali laureatów, która odbędzie się w gmachu Polskiej Akademii Nauk. Cieszymy się, że do konkursu przystąpiło tak wielu uczniów, którzy doskonale będą pamiętać słowa Cycerona iż „Człowieka tworzą maniery i charakter”.
Marzena Wawrzeń
Po raz drugi już uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie wojewódzkim konkursu Kiermasz Krótkich Form Redakcyjnych pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Polonistów. Najlepszy zespół w składzie : Amelia Cąber, Paweł Jabłoński oraz Jakub Stopa gościł dziś w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 w Krakowie. Szóstoklasiści mieli za zadanie napisać dwie formy wypowiedzi na podstawie tekstu źródłowego Piórem czy mieczem. Opowieść o H. Sienkiewiczu. Konkurs był wspaniałym uzupełnieniem minionego Roku Sienkiewicza. Jak podkreśliła pani dyrektor ZSOI nr 4 wszyscy zgromadzeni uczniowie są zwycięzcami , a przygotowując się do etapu wojewódzkiego dołożyli wszelkich starań aby poznać jak najlepiej Polskiego Noblistę.
Marzena Wawrzeń
Dnia 6 marca 2017 r. uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz z kl. I, II i III wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w Teatrze Groteska na przedstawieniu pt. „Doktor Dolittle”. Jest to historia poczciwego i szlachetnego Doktora Jana Dolittle’a, który nauczywszy się mowy zwierząt zostaje znanym na całym świecie weterynarzem. Pewnego dnia dostaje prośbę o pomoc z Afryki, gdzie panuje epidemia wśród małp. Pożycza pieniądze, kupuje statek i wraz ze swoimi zwierzętami – psem, kaczką, sową, świnką, papugą, małpką i krokodylem – wyrusza do Afryki. Przeżywa tam wiele wspaniałych przygód. Dużymi atutami spektaklu, obok wyśmienitej gry aktorskiej, są pomysłowe kostiumy i scenografia oraz muzyka czerpiąca inspiracje zarówno z zimnego angielskiego klimatu jak i afrykańskiej gorącej sawanny. Historia przyjaźni Doktora ze zwierzętami uczy, że zwierzęta czują podobnie jak my, i tak samo zasługują na szacunek i uwagę.
Po odbyciu teatralnej podróży z Doktorem Dolittle i jego przyjaciółmi dzieci z oddziału przedszkolnego i z kl. I udały się do Krainy Słodkości. Spacerując urokliwymi uliczkami i Plantami dotarliśmy na ulicę Grodzką do fabryki cukierków „Ciuciu Cukier Artist”. Jest to najmniejsza w Polsce manufaktura słodyczy, które produkuje się wyłącznie ręcznie w oparciu o XVII-wieczną technologię.
W tym niezwykłym miejscu, które jest zarówno mini-halą produkcyjną jak i bajkowo wyglądającym sklepikiem pełnym słodkości, uczestniczyliśmy w warsztatach karmelarskich. Mogliśmy obejrzeć od początku do końca proces powstawania karmelków i lizaków, poczuć aromat unoszący się podczas produkcji, a także smakować ciepłe jeszcze cukierki. Wszystkie dzieci - jak przystało na prawdziwych cukierników- ubrane w kolorowe fartuszki i rękawiczki własnoręcznie wykonały dla siebie duże lizaki. Zarówno przedszkolaki jak i pierwszoklasiści chętnie odpowiadali na pytania konkursowe, a za poprawne odpowiedzi nagradzani byli oczywiście słodkościami. Na koniec każdy otrzymał Certyfikat Młodego Karmelarza oraz paczuszkę cukierków. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe, które zawieszone zostanie na galeryjce fotograficznej w „Ciuciu”. Wszystkim małym i dużym lubiącym łakocie polecamy adres Grodzka 38.
Po warsztatach udaliśmy się na Rynek. Punktualnie o 13.00 wysłuchaliśmy hejnału z wieży Mariackiej. Tradycyjnie już nie mogło się obyć bez precli, karmienia gołębi oraz kupna pamiątek.
W drodze powrotnej do szkoły opowieściom nie było końca. Wszyscy dzielili się wrażeniami- a to najlepsza recenzja wycieczki.
Natomiast uczniowie z kl. II i III przeszli do Muzeum Archeologicznego na ul. Poselską, gdzie kl. II wzięła udział w warsztatach na temat „Egipski design’’. Warsztaty te poświęcone były sztuce mieszkańców starożytnego Egiptu, z którą uczniowie zapoznali się w pierwszej części zajęć podczas zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu”. Zainspirowani obejrzanymi zabytkami, w części warsztatowej na lnianych, ekologicznych torbach malowali wzory związane z tematem – skarabeusza lub profilowe popiersie królowej Nefretiti. Kl. III wzięła udział w warsztatach na temat „Mumie – podróżnicy w czasie”. Zajęcia poświęcone były problematyce Mumii. Zwiedzając wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu” uczestnicy zapoznali się z metodami mumifikacji stosowanymi w różnych kulturach. W części praktycznej uczniowie wykonali mumię i sarkofag, odtwarzając proces balsamowania stosowany w starożytnym Egipcie. Po warsztatach udaliśmy się do muzealnego sklepiku, gdzie zakupiliśmy drobne pamiątki. Na tym zakończyła się wizyta w Muzeum Archeologicznym. W drodze powrotnej do autokaru odwiedziliśmy cukiernię „CiuCiu” na ul. Grodzkiej 38. Bardzo lubimy odwiedzać to miejsce.
Joanna Zięba
Renata Szlachta
W piątek, 3 marca 2017r., uczniowie klas IV-VI po raz kolejny startowali w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym PANGEA, którego organizatorem jest Smartupcode Innovation & Technology Sp. z o. o.. Patronem merytorycznym jest Grupa Uczelni Vistula. Celem konkursu jest propagowanie matematyki wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zdolności i zainteresowań, zwiększenie motywacji do nauki i integracja uczniów. Konkurs składa się z dwóch etapów – szkolnego i ogólnopolskiego. W naszej szkole w I etapie konkursu startowało 7 osób z klasy IV, 5 osób z klasy V i 9 osób z klasy VI. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą matematyczną lecz przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia, wnioskowania i uogólniania. Wyniki pierwszego etapu mają ukazać się pod koniec marca. Finał konkursu zaplanowany jest na 7 kwietnia 2017r i odbędzie się w Warszawie lub we Wrocławiu. Trzymamy kciuki za naszych uczestników!
Renata Windys
Uwaga konkurs!!!
Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji Gminnego Konkursu Fotograficznego: "Eko- selfie- czyli: jestem zielony!". W załączeniu regulamin.
23 lutego odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa, która stała się okazją do wspaniałej integracji oraz wspólnej, świetnej imprezy. Do południa sala gimnastyczna zapełniona była rewelacyjnie przebranymi w rozmaite i niezwykłe stroje karnawałowe dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami z klas I – III. Rodzice wykazali się oryginalnością i niezwykłą pomysłowością w doborze strojów dla swoich pociech. Bogaty program zabaw oraz tańców przygotowany przez DJ Pana Grzegorza Szumnego sprawił, że żadne dziecko się nie nudziło i aktywnie uczestniczyło w imprezie. Wszyscy świetnie się bawili, a wspaniały humor nie opuszczał nikogo. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, wróżki, czarodziejki, rycerze, klauni, czarodzieje, gwiazdy reprezentacji piłkarskiej Polski oraz klubu Barcelona z Messim na czele, był też Batman a także Spiderman. W przerwach zabawę umilał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
W godzinach popołudniowych tego samego dnia zorganizowana została również dyskoteka karnawałowa dla uczniów z klas IV – VI. Dyskotekę tradycyjnie poprowadził niezastąpiony DJ Pan Grzegorz Szumny. W blasku migocących fleszy, błyszczących kul każdy mógł ponieść się tanecznej fantazji w rytmie największych muzycznych przebojów. Całość imprezy karnawałowej uświetnił pokaz układu tanecznego hip hop wykonaniu uczennic z klas : IV i V. Tego dnia nie zabrakło emocji, radości, fantastycznej, spontanicznej zabawy, która rozwija w uczniach inwencję twórczą i pozwala całej społeczności uczniowskiej wspaniale się zintegrować. Zabawę dla dzieci i uczniów naszej szkoły zorganizowała Rada Rodziców przy dużym wsparciu Dyrektor Szkoły – Pani Anny Zajączkowskiej, wychowawców, nauczycieli oraz Samorządu Uczniowskiego wraz ze swoim opiekunem. Dziękujemy Radzie Rodziców za organizację zabawy oraz słodki poczęstunek.
Agnieszka Wnęk
Uczniowie kl. II na zajęciach z edukacji polonistycznej zapoznali się z treścią lektury „Zaczarowana zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów. Alina i Czesław Centkiewiczowie to polscy naukowcy, którzy kilkakrotnie brali udział w wyprawach na Antarktydę. Pod wpływem tych podróży napisali serię opowiadań o życiu zwierząt i ludzi na kole podbiegunowym. „Zaczarowana zagroda” to jeden z takich utworów. Opowiadanie powstało w 1963 r. Akcja książki rozgrywa się na Antarktydzie, najzimniejszym kontynencie Ziemi i jedynym, gdzie nie ma stałych mieszkańców. Kilka miesięcy w roku spędzają tam, pracujący na stacjach badawczych, uczeni z różnych krajów. Antarktydę pokrywa potężna skorupa lodu. Jest to ląd, który leży wokół bieguna południowego. Naukowcy ze stacji badawczej im. Dobrowolskiego prowadzą badania nad życiem i zachowaniem pingwinów Adeli. Po przeczytaniu i omówieniu treści opowiadania oraz zgłębieniu wiedzy na temat pingwinów i Antarktydy, postanowiliśmy wykonać jej makietę, Zaplanowaliśmy, że podzielimy się na kilka grup. Jedna wykona góry, lodowce i kry z masy solnej. Druga, lodową ‘’zaczarowaną zagrodę’’ z masy solnej oraz z pudełek po zapałkach. Trzecia grupa wykona stacje badawcze z pudełek po herbacie i papieru kolorowego. Czwarta natomiast, głównych bohaterów lektury, czyli pingwiny Adeli, z papieru i plasteliny. A plany nasze zrealizowały się dnia 23 marca 2017 r. podczas zajęć z edukacji technicznej. Makietę wykonaliśmy w oparciu o wcześniejszy plan. Podczas pracy każdy uczeń starał się wykorzystać wiedzę zdobytą w trakcie omawiania lektury, wykonując wiele ciekawych elementów, które wzbogaciły naszą makietę. Kilku uczniów wyspecjalizowało się w robieniu wielorybów, które pływały w morzach otaczających Antarktydę, i w produkcji śniegu ze styropianu, który w tym dniu padał bardzo obficie. Wszystkie materiały, które mieliśmy przygotowane, czyli: masę solną, pudełka po zapałkach i po herbacie, bibułę, papier kolorowy, plastelinę, styropian, foilia aluminiowa i szyszki, zostały wykorzystane do zrobienia makiety Antarktydy. Uczniowie zgodnie i twórczo pracowali w zespołach, co dało wspaniały efekt końcowy, który można podziwiać w naszej klasie. Zachęcamy do czytania książek, dzięki którym można odkryć wiele ciekawych miejsc na Ziemi i poznać świat tak odmienny od naszej rzeczywistości.
Joanna Zięba
Uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawczyniami, p. R. Windys i p. M. Wawrzeń 21 lutego spędzili w Multikinie Kraków. O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wiedzą zapewne wszyscy. Film pt. „ Był sobie pies”, ze wspaniałym dubbingiem Marcina Dorocińskiego, poszukuje odpowiedzi na pytanie: „ jaki jest sens życia i w ogóle o co w tym biega”? Niezwykłe przygody Baileya młodzi widzowie śledzili z zapartym tchem i ze łzami wzruszenia w oczach. Wspaniały seans dostarczył nam niezapomnianych emocji, pokazał życie w wielu odsłonach i zapewnił, że „ nasz świat jest naprawdę pomerdany”!
Marzena Wawrzeń