14 maja 2024 roku dzieci z Oddziałów przedszkolnych wybrały się na całodniową wycieczkę do Parku Rozrywki RABKOLAND zlokalizowanego w Rabce-Zdrój. Emocje rosły z każdym pokonywanym autokarem kilometrem. Po przybyciu na miejsce w pierwszej kolejności udaliśmy się do spiżarni cioci Maryni na warsztaty: "Co słychać w spiżarni?". Dowiedzieliśmy się jak ważne dla nszego zdrowia jest spożywanie kiszonek oraz nauczyliśmy się w jaki sposób takie przetwory się przygotowuje. Zaopatrzeni w fartuszki i czapki kucharskie dzielnie pracowaliśmy. Po skończonej części edukacyjnej wycieczki udaliśmy się na smaczny obiad. Po odpoczynku poszliśmy do części Parku na którą dzieci czekały najbardziej, czyli na strefę z karuzelami, kolejkami, Rura Parku, latającego autobusu, łodzi Wikinga i jeszcze mnóstwa innych ciekawych atrakcji. Bajeczną panoramę miasta i najwyższy szczyt okolicy, Luboń Wielki, mogliśmy podziwiać z prawie 30- metrowego koła młyńskiego.
Atakcji tego dnia było ogrom! Przedszkolaki w drodze powrotnej zgodnie stwierdziły, że "to była najlepsza wycieczka na świecie!"
Nowa galeria RABKOLAND-OP ŻABKI została dodana do albumu fotograficznego
Angelika Nawara-Michalska
W czwartek 9 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w młodzieżowym rajdzie „ZLOT NIETOPERZY”, który jest organizowany od dwudziestu lat dla szkół podstawowych z gmin wokół terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Reprezentanci z klasy piątej mieli do pokonania następującą trasę od Sąspowa – parkingu przy kościele, przez dno Doliny Sąspowskiej, a następnie szlakiem żółtym do Ojcowa. Zakończenie Rajdu odbyło się w Parku Zamkowym przy budynku Muzeum Przyrodniczego OPN. Uczniowie poszerzyli wiedzę o parku, jego przyrodzie, kulturze i historii. Poznali wiele gatunków rodzimych drzew i krzewów. Wyprawie towarzyszyła piękna pogoda. Zakończenie rajdu miało miejsce przy ognisku, a na koniec organizatorzy wręczyli nagrody najlepszym drużynom.
Barbara Mycek
Dzień Unii Europejskiej obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić jedność i pokój w Europie.
W tym dniu klasa IV nie tylko poznała Syriusza, lecz także całą 20-letnią historię "Wspólnej Europy".
Uczniowie spróbowali również swoich sił w : "Konkursie Wiedzy na temat Unii Europejskiej".
Cala klasa zasługuje na wielkie gratulacje.
Konkurs choć trudny wyłonił następujących zwycięzców:
I miejsce: Michalina Krukar
II miejsce: Adam Ibek
III miejsce: Krzysztof Kowalski
Wyróżnienia otrzymali: Jakub Karkoszka oraz Dorota Krzyworzeka.
Karolina Krawczyk-Hrabia
Odliczamy dni do Egzaminu ósmoklasisty. Rozwiązujemy arkusze. Powtarzamy wiadomości. To ich ostatni rok w naszej szkole – tyle wspomnień, a przed nimi – tyle planów.
Zrozumiawszy pouczenie płynące ze starożytnej sentencji – „Repetitio est mater studiorum” („Powtarzanie jest matką wiedzy”) – postanowiliśmy zorganizować „Egzamiwieczór” cztery dni przed rozpoczęciem egzaminów w 2024 roku. Omówiliśmy „pewniaki egzaminacyjne” z języka polskiego i matematyki oraz rozmawialiśmy o przebiegu egzaminu. Po ciężkiej pracy, jaką wykonaliśmy w ostatnim miesiącu, należy się odpoczynek – w repertuarze kina klasowego pojawił się iście kinowy hit, a dla posilenia ciała – pizza. Wygodnie i przyjemnie uczy się w takich warunkach – dres, pizza, luźna atmosfera.
Cała Społeczność Szkoły Podstawowej w Białym Kościele trzyma kciuki za Ósmoklasistów. Połamania piór!
Urszula Babiuch
Kinga Hrabia-Babiuch
Dnia 10.05.2024 uczniowie klasy IV przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową . Młodzi cykliści wspaniale poradzili sobie z wyzwaniem. Egzaminowi przyglądali się liczni entuzjaści- od przedszkolaków po ósmoklasistów.
Tomasz Dudek, Mirosława Szeptycka
9 maja 2024 roku uczniowie klasy piątej obchodzili Ogólnopolski Tydzień Bibliotek Szkolnych w sposób szczególny - uczestniczyli bowiiem w wycieczce do Muzeum Komiksu.
Młodzież zapoznała się z historią komiksu, obejrzała również wystawę, na której zfromadzono rzadkie i cenne dzieła znanych twórców obrazkowych historii. Ostatnim elementem programu było tworzenie własnych komiksów, możliwość kreatywnego wykorzystania wiedzy i inspiracji.
Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi GMinnej Bibliotek Publicznej w Wielkiej Wsi- pani mgr Joannie Patej za zorganizowanie tak atrakcyjnych zajęć.
Mirosława Szeptycka
Tomasz Dudek
Wyraz „książka” to zdrobnienie pochodzące od słowa „księgi”. Staropolskie, starosłowiańskie „knięgy”, „knigy” znaczyły najpierw „drewniane tabliczki, odcinki”, potem „pismo, litery”, aż wreszcie „księgi”. Książki są towarzyszkami naszego życia codziennego – w szkole, w domu, w galerii… My – Uczniowie i Uczennice oraz Pracownicy Szkoły Podstawowej w Białym Kościele – chętnie czytamy książki. Na naszych regałach leżą zapewne: powieści, komiksy, atlasy, słowniki... Wierzymy słynnemu prozaikowi, że: „Kto czyta, ten żyje podwójnie” (Umberto Eco), dlatego też kwiecień jest wyjątkowym miesiącem dla moli książkowych. 23 kwietnia świętuje się Międzynarodowy Dzień Książki, jako pamiątkę urodzin Cervantesa, Szekspira czy Nabokova. Z kolei 2 kwietnia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, by upamiętnić urodziny Andersena.
Obchodziliśmy Dzień Książki w wyjątkowy sposób – polonistka zaprosiła nas do książkowej kawiarni „Starbooks”, w której mogliśmy „poczęstować się”: krzyżówkami nt. europejskich baśni, rebusami, kodami QR z prezentacjami nt. historii książki, twórczą kartą pracy „Zaprojektuj okładkę książki Twojego autorstwa” oraz tytułami polecanych tekstów przez znawców literatury dziecięcej. Ponadto książki otaczały nas w przestrzeni szkolnej – na schodach przyklejono 50 tytułów wartościowych książek dla dzieci i młodzieży, a na klasowych drzwiach – „polecajki” okładkowe od klas. Lista tytułów jest długa – bibliofile w wakacje nie będą się nudzić.
Punktem kulminacyjnym obchodów tego wydarzenia była „Randka w ciemno z książką”. Chętni Uczniowie i Uczennice z klas IV-VIII przynieśli swoje ulubione książki i czytali ich fragmenty różnym osobom. „Szybka randa” miała na celu zainteresowanie wybraną powieścią, to znaczy „zauroczenie” się książką. Randkom towarzyszyła mini wystawa „białych kruków” – różnych książek z zasobów naszej Pani od języka polskiego (np. pop-up, czyli książki przestrzenne; rozkładane). Randkujący otrzymali zakładki do książek oraz pierniczki od prababci.
Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i Uczestniczkom za zaangażowanie! Wyrazy wdzięczności również kierujemy do Pani Urszuli Babiuch; opiekunki Samorządu Uczniowskiego, za pomoc w organizacji.
Kinga Hrabia-Babiuch
„Niech pokolenie pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”
W przededniu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczystym apelem przypomnieliśmy twórców aktu Konstytucji, którzy w jej preambule oświadczyli, że „wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie niepodległość i wolność (…), chcą na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Byli wśród nich Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, którzy wbrew głosom opozycji, pod przewodnictwem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwalili drugą na świecie konstytucję. Niestety było już za późno i nie zdołano zahamować procesu upadku, ale równocześnie był to nowy początek nowożytnego państwa, które ideały konstytucji wcieliło w życie ponad 123 lata później.
W piosenkach, słuchowisku czy zabawnym quizie uczniowie mieli możliwość poczuć ducha tamtych czasów, a zwłaszcza tego doniosłego momentu oraz uświadomość sobie ciężar odpowiedzialności za własne państwo.
Agnieszka Miśkiewicz
Jarosław Janecki
Nowa galeria ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI została dodana do albumu fotograficznego
Małgorzata Łysek
W trakcie cyklu tygodniowych zajęć świetlicowych z okazji Dnia Ziemi uczniowie przypomnieli sobie jak dbać o naszą planetę poprzez codzienne wyrabianie nawyków takich jak:
Na zajęciach czytaliśmy wiersze o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Obejrzeliśmy ciekawe filmy edukacyjne związane z ochroną środowiska. Podczas warsztatów „Dary Ziemi” wykonaliśmy żywe obrazy, aby przenieść dzieci w świat wielobarwnych kwiatów wiosennych. Samodzielne tworzenie własnych oryginalnych, kreatywnych i nieszablonowych kompozycji sprawiło uczniom wiele radości. Bardzo proste wykonanie, a efekt Wow!!! Dzieci w czasie zajęć terenowych poznały etapy rozwoju Mniszka lekarskiego oraz zaznajomili się z jego właściwościami zdrowotnymi. Nie zabrakło czasu na gry, zabawy, quizy, zagadki oraz na wykonanie przepięknych prac plastycznych.
Małgorzata Łysek
FESTIWAL ZAWODÓW
24 i 25 kwietnia 2024r. odbył się XI Małopolski Festiwal Zawodów. Uczniowie klasy 6, 7 i 8 mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą szkół ponadpodstawowych. Szczególnie to była niepowtarzalna okazja na dobre zaplanowanie kariery dla uczniów kończących szkołę podstawową. Uczniowie mieli możliwość praktycznego sprawdzenia indywidualnych umiejętności w ponad 120 zawodach, w których kształcą technika, szkoły branżowe, uczelnie medyczne oraz służby mundurowe. Porad w dobrym zaplanowaniu kariery udzieli uczniom doradcy edukacyjno-zawodowi.
Joanna Luks
Dnia 24 kwietnia uczniowie klasy III reprezentowali naszą szkołę podczas Międzyszkolnego Przeglądu Grup Tanecznych w Modlnicy. To wspaniałe nawiązanie do tradycji naszego regjonu i mozliwość integracji z uczniami uczęszczającymi do pobliskich szkół. Dziekujemy Panu Jarosławowi Janeckiemu za przygotowanie ucziów, Rodzicom za ludowe stroje.I oczywiście młodym artystom za pokonanie tremy i znakomite wykonanie Poloneza oraz odśpiewanie ludowej piosenki.
Joanna Denko
17 kwietnia uczniowie klas I – III mieli okazję odbycia niezwykłej podróży do różnych zakątków świata. Było to możliwe dzięki wycieczce do Parku Edukacji Globalnej - Wioski Świata w Krakowie. Interaktywne zwiedzanie sześciu osad z różnych części świata pokazało nam tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata przenieśliśmy się w dalekie części świata. Uczniowie brali udział w warsztatach, gdzie podczas wizyty w domku na palach poprzez udział w kolejnych zadaniach, zabawach i symulacjach mieli okazję poznania życia codziennego mieszkańców Papui Nowej Gwinei.
Mimo niesprzyjającej pogody dzieci z radością zwiedzały nowe zakątki świata nie posiadając biletu lotniczego 😊
Joanna Denko
Kolejne spotkanie uczniów klasy piątej na zajęciach z wykorzystaniem zasobów Laboratorium Przyszłości przyniosły serię zaawansowanych projektów przestrzeni rekreacyjnych i sportowych - a wszystko to z klocków LEGO.
Mirosława Szeptycka
19 kwietnia 2024 r., obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie po raz kolejny zorganizowało akcję ŻONKILE. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji w obchody rocznicy. Zaangażowani byli uczniowie i nauczyciele całej szkoły. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, uczniowie klasy VIII własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później przekazano nauczycielom i uczniom. Została również wykonana gazetka przybliżająca wszystkim cel akcji.
Uczniowie uczestniczyli, także w lekcjach dotyczących historii powstania w getcie warszawskim:
Uczniowie kl.1-3- poznali opowiadanie "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej
Uczniowie kl. 4-6- przeczytali opowiadanie Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo
Uczniowie kl. 7-8- obejrzeli animację opartą na motywach książki Hanny Krall ,,Zdążyć przed Panem Bogiem”
Wykorzystane materiały zostały przygotowane przez Muzeum POLIN.
Paulina Kozieł
Jacek Łapiński (skutecznie) przekonywał Uczniów i Uczennice z klasy VII i VII dlaczego warto wybrać nałóg czytelnictwa zamiast innych nałogów. Pogodny pisarz, będący pasjonatem psychologii pozytywnej i rozwoju osobistego, dyskutował z uczniami na zaproponowane przez nich tematy. Chętnie odpowiadał na pytania i skłaniał do refleksji.
Pisarz podkreślił, że czytanie rozwija naszą kreatywność, pomaga nam zrozumieć i poznawać świat oraz poszerza naszą wiedzę. Daje nam możliwość odwiedzenia miejsc, do których nie możemy fizycznie dotrzeć oraz poznania ludzi, których nigdy nie spotkamy. Czytanie uczy nas empatii i rozwija nasze zdolności do rozumienia i analizowania treści. Dlatego też warto sięgać po książki, które nas zaintrygują i pokażą nam świat z nowej perspektywy. Ponadto czytanie to przyjemność, która pozwala na ucieczkę od rzeczywistości i relaks. Dzięki książkom możecie odreagować stres, rozwijać swoje zainteresowania oraz czerpać inspirację do własnej twórczości. W kontekście Egzaminu ósmoklasisty chęć i umiejętność krytycznego czytania jest niezwykle potrzebna.
Jeśli się uśmiechacie – jesteś zdrowsi. Jeśli czytacie – jesteś uśmiechnięci i zdrowsi! Dziękujemy Gminnej Bibliotece w Wielkiej Wsi za zorganizowanie spotkania.
Jacek Łapiński – pisarz, prawnik, przedsiębiorca, pasjonat psychologii pozytywnej, papa (dumny ojciec syna), podróżnik po Polsce, pływak (i mors), piłkarz (rekreacyjnie kopiący piłkę), przyjazny i pogodny.
Autor książek: „Z uśmiechem Ci do twarzy”, „Dlaczego warto czytać?!” oraz „Jak być lepszym”.
Strona www autora: jaceklapinski.pl
Kinga Hrabia-Babiuch
Barbara Mycek
Włoski pisarz Umberto Eco mawiał: „Kto czyta, ten żyje podwójnie”… Moli książkowych w naszej szkole nie brakuje – lubimy czytać, przesiadywać w bibliotece i rozmawiać o książkach. Z przyjemnością Uczniowie i Uczennice z klas IV-VIII wzięli udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym „Na skrzydłach wyobraźni” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Będkowicach. Patronat nad wydarzeniem objęła także Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi oraz Gmina Wielka Wieś. Nasz „Dream Team”, wyłoniony w etapie szkolnym, składał się z czterech pasjonatek czytelnictwa – Michalinny Krukar z kl. IV i Marii Cieślik, Marianny Kiecoń oraz Urszuli Stelmach z kl. V.
Uczestnicy musieli zmierzyć się z licznymi konkurencjami, które nie tylko sprawdzały ich wiedzę oraz umiejętności, ale przede wszystkim wymagały kreatywności. Drużyny rozegrały lekturowe kalambury, odkrywały literackie ciekawostki, wyjaśniały frazeologizmy czy przygotowywały scenki reklamujące wybrane książki. Jesteśmy pełni podziwu dla pomysłowości nauczycielek z Będkowic – bawiłyśmy się, to znaczy uczyłyśmy się wyśmienicie.
Pożeraczki książek wróciły z nowymi egzemplarzami i z miejscem na podium – III. Gratulujemy! Zalet czytania jest wiele – choćby kształtowanie umiejętności „czytania między wierszami”, „mówienia jak z książki” czy „posiadania lekkiego pióra”… Polecamy.
Kinga Hrabia-Babiuch
Nowa galeria WIEM, ŻE ZDROWO JEM została dodana do albumu fotograficznego
Małgorzata Łysek
19 kwietnia w szkolnej świetlicy odbyły się zajęcia dotyczące prawidłowych nawyków zdrowego stylu życia w tym nawyków żywieniowych. Głównym celem zajęć dotyczących zdrowego odżywiania była edukacja dzieci na temat wartości odżywczych różnych grup produktów spożywczych oraz promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Uczniowie wspólnie stworzyli Piramidę Zdrowego Żywienia. Podczas dyskusji dzieci wypowiedziały się: co to jest zdrowy styl życia, co to znaczy zdrowo się odżywiać, jakie są zasady zdrowego odżywiania, czego unikać w zdrowym odżywianiu, dlaczego warto się zdrowo odżywiać, do czego prowadzi niezdrowe odżywianie. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny i wykonali smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki. Okazało się też, że dzieci lubią warzywa, a najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie, dlatego nawet największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Nie zabrakło wielu ciekawych zabaw i ciekawostek związanych z tematyką zajęć.
Wiedza o zdrowym jedzeniu jest niezwykle ważna, dlatego warto już od najmłodszych lat wprowadzać dzieci w tematykę zdrowego odżywiania. Zdrowy styl życia w tym: prawidłowe żywienie, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, właściwa higiena, odpowiednia długość snu są istotnymi czynnikami prawidłowego rozwoju dziecka, jego zdrowia i samopoczucia.
Małgorzata Łysek
Dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Zielonki, edukatorom z Carbon Footprint Foundation oraz gminie Wielka Wieś 16 kwietnia odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne „Odnawialni => Niezniszczalni”. Zajęcia obejmowały przedszkolaków oraz uczniów z klas I – VIII. Zainteresowanie było ogromne. Spotkanie rozpoczęło się teoretycznym wprowadzeniem do tematu odnawialnych źródeł energii. Poznaliśmy plusy i minusy ich wykorzystania. Podczas zajęć dzieci i młodzież miała możliwość obejrzenia ciekawych eksperymentów. Wiemy już jak innowacyjne rozwiązania mogą zmieniać nasze społeczeństwo i przyczyniać się do ochrony naszej planety.
Dziękujemy za wspaniałą lekcję fizyki, chemii i przyrody jednocześnie!
Wierzymy, że ekologia się opłaca, każdemu i wszystkim.
Renata Szlachta
Urszula Babiuch
Dnia 13.03.2024 r., odbyły się logopedyczne zajęcia grupowe w OP Sówki. Tematem zajęć były urodziny. W trakcie zajęć zostały przeprowadzone gry i zabawy logopedyczne i logorytmiczne dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci, aktywizujące procesy mowy i myślenia. Celem zajęć profilaktycznych było m.in. kształtowanie i utrwalanie prawidłowego toru oddechowego, podniesienie sprawność narządów artykulacyjnych, wspomaganie prawidłowego rozwoju mowy. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i z zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia w grupach oraz indywidualnie.
Paulina Kozieł