• MEDAL PRO PATRIA

    11.11.2017

    W sobotę, 11 listopada, przypadła 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie przypadkowo w tym dniu miało też miejsce inne ważne wydarzenie – wręczenie księdzu Arturowi Kardasiowi, posługującemu w Prądniku Korzkiewskim, medalu Pro Patria za jego działalność pisarską promującą kulturę patriotyczną i religijną. Aby uczcić te wydarzenia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wraz z pocztem sztandarowym w uroczystej Mszy św., po której nastąpiło wręczenie medalu i miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Następnie wszyscy zaproszeni Goście udali się do naszej szkoły na część artystyczną. Uczniowie klasy szóstej i częściowo klasy piątej pod kierunkiem Pani Agnieszki Bałys – Miśkiewicz i Pana Jarosława Janeckiego przedstawili inscenizację mówiącą  o tym, jak dziś ludzie odbierają święto 11 listopada. Nie zabrakło wzruszeń, uśmiechów i oczywiście wspólnego śpiewu pieśni legionowych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia tej uroczystości.

    Renata Windys

  • KURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA DOROSŁYCH W RAMACH PROJEKTU "LOWE"

    14.11.2017

    Bezpłatny kurs języka angielskiego

    Data rozpoczęcia kursu: 21 listopada 2017 r.

    Data zakończenia kursu:  12 czerwca 2018 r.

     

    • Zapraszamy na unikalny 8 miesięczny kurs języka angielskiego dla osób dorosłych, które chcą nabyć umiejętność porozumiewania się w sytuacjach codziennych. Zajęcia nastawione na praktyczną wiedzę i słownictwo pozwalające na swobodną komunikację.

     

    • Kurs obejmuje łącznie 50 godzin lekcyjnych, 2 godziny wdrożeniowe pozwalające ustalić style uczenia się kursantów, aby dobrać najbardziej efektywne metody pracy.
    • Wszelkie materiały potrzebne do kursu dostarcza lektor, na zajęciach wykorzystywane będą techniki szybkiego przyswajania wiedzy, aby kursanci mogli w szybkim tempie przyswoić potrzebne słownictwo
      i zwroty.

     

    • Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu po 2 godziny lekcyjne: 18:00 do 19:30, w stałej grupie, prowadzone przez 1 lektora.

     

     

    W szkoleniach mogą wziąć udział osoby:

    •  z niskim poziomem wykształcenia (co najwyżej zasadnicze zawodowe) lub wykształceniem wymagającym aktualizacji (co najwyżej średnie
      i policealne zdobyte przed 2000 rokiem);
    • związane z rolnictwem;
    • nieaktywne zawodowo lub bezrobotnych;
    • podlegające formom pomocy społecznej i wsparcia rodziny;
    • w wieku 45+.

     

                Rekrutacja trwa do 20 listopada 2017 r.

     

    Formularze zgłoszeniowe można wypełniać w Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji w Białym Kościele czynnym w poniedziałki i czwartki w godzinach 17:00 – 19 :00

     

    Dodatkowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numer:

     

    603 229 264

  • Próbna ewakuacja szkoły

    10.11.2017

    W piątek, 10 listopada 2017r. odbyła się próbna ewakuacja naszej szkoły. Dzieci, nauczyciele i pracownicy sprawnie i bardzo szybko udali się do pobliskiego kościoła parafialnego, przestrzegając przy tym wszystkich procedur ewakuacyjnych związanych z zaistniałą sytuacją. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej z Białego Kościoła za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu tego ważnego zadania.

  • JESIENNE INICJATYWY W ŚWIETLICY

    13.11.2017

    Październik  zaowocował powstaniem w naszej świetlicy kółka szachowego. Jak wszyscy dobrze wiemy, szachy to gra strategiczna wymagająca logicznego myślenia. Gra w szachy stymuluje rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Szachy są dyscypliną korelującą humanistyczną fantazję z umiejętnościami matematycznymi i kształceniem pozytywnych postaw społecznych i emocjonalnych. Jest to królewska gra, ćwicząca wyobraźnię  przestrzenną dziecka oraz kształtująca jego kreatywność i motywująca go do samodzielnej pracy. W działalność kółka szachowego bardzo zaangażowali się uczniowie z klasy I, II i III.

    Wyniki konkursu „Szachowy mistrz jesieni 2017”:

    Kategoria  – klasa I :

    Mistrz szachowy jesieni : Norbert Mitka ( 24 pkt )

    Wicemistrz jesieni : Oskar Dzioba ( 15 pkt )

    III miejsce : Milena Czamara ( 7 pkt )

    IV miejsce : Radosław Kołodziejczyk  ( 4 pkt )

    V miejsce : Oskar Derwisz ( 3 pkt )

     

    Kategoria  – klasa II :

    Mistrz szachowy jesieni: Jakub Prochal ( 43 pkt )

    Wicemistrz jesieni : Mateusz Litewka ( 41 pkt )

    III miejsce : Bartłomiej Prochal ( 25 pkt )

    IV miejsce : Mikołaj Konatowicz ( 22 pkt )

    V miejsce : Aurelia Wojtal ( 7 pkt )

     

    Kategoria  – klasa I :

    Mistrz szachowy jesieni : Kacper Kurek ( 72 pkt )

    Wicemistrz jesieni: Patryk Noga ( 50 pkt )

    III miejsce : Malwina Konatowicz ( 48 pkt )

    IV miejsce : Bartłomiej Kluczewski ( 40 pkt )

    V miejsce : Michał Kaleta ( 37 pkt )

    VI miejsce : Franciszek Litewka ( 35 pkt )

    VII miejsce : Wojciech Wierzbicki  ( 3 pkt )

    Nad organizacją i przebiegiem każdej partii szachowej czuwa  dzielnie  Kacper Kurek z klasy III oraz Patryk Noga również z klasy III. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do dalszego współzawodnictwa kolejnych miesiącach roku szkolnego 2017/2017.

    Mistrzynią „Kółka rebusowego jesieni” została Magdalena Idzik z klasy VI która zdobyła 342  punkty. Na miejscu drugim uplasowała się Oliwia Kawalec z klasy V gromadząc  269 punktów, a miejsce trzecie zdobyła  Julia Synowska z dorobkiem 238 punktów.

     W październiku zainaugurowaliśmy również w świetlicy kółko ortograficzne dla klas młodszych i starszych. Uczniowie mają szansę poćwiczyć zasady ortografii na dyktandach oraz podczas quizów ortograficznych.

    Mistrzom szachowym, omnibusowym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów!

    Dzieci z naszej świetlicowej gromadki chętnie uczestniczą w zajęciach kółka języka migowego zarówno na poziomie wstępnym  ( uczniowie z klasy I, II, III )  oraz średniozaawansowanym                     ( uczniowie z klasy V ) . Edukacja integracyjna jest jedną z form kształcenia i wychowania dzieci. Nauka języka migowego prowadzona w ramach zajęć świetlicowych ma głównie na celu szerzenie i pogłębienie wiedzy na temat integracji, niepełnosprawności oraz budowanie systemu wartości opartego na szacunku do siebie i drugiego człowieka, przyjaźni i miłości. Obserwacja stałych postępów w przyswajaniu przez dzieci języka migowego przynosi im satysfakcję, mobilizuje je do dalszej nauki oraz wspaniale integruje grupę. Dzieci świetnie się między sobą porozumiewają, odczytują między sobą znaki daktylograficzne i ideograficzne języka migowego. Dzieci nieśmiałe przezwyciężają swoje trudności, współdziałają w zespole, uczą się budować więzi i szanować wzajemną godność. Nauka języka migowego stanowi ważny środek wspomagania rozwoju poznawczego i emocjonalno – społecznego dzieci. Dzieci budują system najwyższych wartości, tworzą obraz człowieka tolerancyjnego, wyrozumiałego, przyjaźnie nastawionego do świata. Rozmowy o niepełnosprawności korzystnie wpływają na ich prawidłowe postawy , kulturę słowa i zachowania już od najmłodszych lat. Uczniowie w pełni realizują założenia integracji i płynnie wcielają je w życie.

    Jesienne miesiące dały początek intensywnej nauce języka niemieckiego w naszej świetlicy. Do kółka języka niemieckiego chętnie zapisali się uczniowie z klasy piatej. Zasadniczym celem naszych zajęć jest przekazanie uczniom podstawowych umiejętności językowych oraz niezbędnych informacji o systemie języka niemieckiego. W nauce tego języka kładziemy nacisk na rozwijanie rozumienia ze słuchu i powtarzania w celu nabycia prawidłowej wymowy, rytmu i intonacji. Uczniowie rozwijają kompetencję językową w zakresie czterech podstawowych sprawności językowych i funkcji komunikacyjnych – słuchania, mówienia, czytania i pisania. Uczniowie przyswajają także informacje o krajach niemieckiego obszaru językowego. Najważniejsze jednak jest, aby rozbudzić u dzieci zainteresowanie nauką języka niemieckiego oraz rozwinąć u nich motywację do systematycznej pracy nad jego przyswojeniem.

    W październiku odbył się w świetlicy kolejny konkurs plastyczny zatytułowany  „Kolory jesieni”. Uczniowie zaprezentowali swoje barwne i ciekawe prace, charakteryzujące się niezmierzoną paletą barw i jesiennych nastrojów. Różnorodność dzieł dziecięcej wyobraźni ukazała piękną złotą jesień, pełną tajemnic, zadumy i refleksji oraz wszechogarniającego spokoju. Jesień w oczach dzieci to dojrzała pora roku, radosna i niezwykle kolorowa, przechodząca kolejne stadia rozwoju aż po nostalgiczną i melancholijną listopadową porę. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali miłe nagrody.

    Wyniki konkursu „Kolory jesieni”  :

    I miejsca : Aurelia Wojtal – kl.2;  Piotr Żurek, kl.3; Julia Niemiec – kl.5; Julia Synowska – kl.6

    II miejsca : Michał Biernat, kl.2; Hanna Gietka, kl.2; Wiktoria Klimara, kl.3; Małgorzata Kluczewska, kl.5

    III miejsca : Ewa Litewka, kl.2; Kuba Bosak, kl.3; Paweł Skwierawski, kl.3; Patrycja Kurek, kl.6

     Prace kółka plastycznego – orgiami uczniów świetlicy prezentowane są na tablicy ściennej naszej sali pod hasłem  „Artyści sztuki origami” . W październiku oraz listopadzie bieżącego roku przedstawiono prace kółka orgiami pod tytułami ” Mądre sówki”. „Biedroneczki są w kropeczki” oraz „Pracowite pszczółki”  następujących autorów : Milena Czamara, kl.1; Małgorzata Grzybowska, kl.1; Zofia Kawalec, kl.1; Mikołaj Konatowicz, kl.2; Mateusz Litewka, kl.2;  Bartłomiej Prochal, kl.2; Jakub Prochal, kl.2; Aurelia Wojtal, kl.2; ; Hanna Koblańska, kl.3; Nikola Kołodziejczyk, kl.3; Malwina Konatowicz , kl.3; Gabriela Ziarkowska – kl.3

     Kółko plastelinowe zaprezentowało wspaniałe miniaturowe prace z cyklu – „Park dinozaurów” , „Wioska indiańska”. W zajęciach kółka plastelinowego biorą udział uczniowie z klasy czwartej. Świetlica szkolna prowadzi także kółko zagadkowe dla uczniów z klas I –III. Świetlica szkolna aktywnie pracuje łącząc zajęcia dydaktyczne z zabawą i dobrym samopoczuciem.

    Wychowawcy i uczniowie świetlicy mają wciąż wiele pomysłów na ciekawe i różnorodne zajęcia, a twórcza atmosfera sprzyja ich realizowaniu. Nowe zamierzenia i konkursy już  w grudniu, a więc do pracy!

     

    Agnieszka Wnęk

     

     

     

  • "11 LISTOPADA I POLACY"

    12.11.2017

    "Co to za Polak, który nie wie dlaczego jego kraj świętuje niepodległość, nawet ludzie nie interesujący się historią z czystej przyzwoitości powinni o tym wiedzieć". Dlatego 9 listopada uczniowie szóstej klasy przypomnieli kilka faktów związanych z dniem niepodległości naszego państwa.
    W nietuzinkowym spektaklu, bo z przymrużeniem oka, szóstoklasiści przeprowadzali sondę uliczną dotyczącą okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Gratulujemy także odwagi tym, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w obecności całej szkoły i społeczności lokalnej Białego Kościoła.  

    Agnieszka Miśkiewicz

  • „NIEPODLEGŁOŚĆ TO WOLNOŚĆ”

    11.11.2017

    Narodowe Święto Niepodległości, to święto państwowe, które w Polsce obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Polacy odzyskali prawo do samostanowienia. W tym roku przypada 99 rocznica. Główne obchody tego święta, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Z tej okazji na terenie całej Polski organizowane są uroczystości, biegi, marsze i Msze św. za Ojczyznę. Aby uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na terenie Gminy Wielka Wieś odbył się VI BIEG NIEPODLEGŁOŚCIOWY – NIEPODLEGŁOŚCIOWA JEDENASTKA Z WÓJTEM GMINY WIELKA WIEŚ. Szkołę Podstawową w Białym Kościele reprezentowali uczniowie klasy III w składzie: Piotr Bolek, Kuba Bosak, Igor Jaroń, Michał Kaleta, Nikola Kołodziejczyk, Jakub Kowalski, Kacper Kurek, Franciszek Litewka, Patryk Noga, Paweł Skwierawski, Maciej Sukta, Amelia Suślik, Wojciech Wierzbicki i Piotr Żurek, którzy wraz z wychowawczynią oraz rodzicami przebiegli trasę z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białym Kościele pod cmentarz w Białym Kościele, i z powrotem. Podczas tego radosnego biegu obecne były symbole i barwy narodowe. Każdy uczeń biegł z flagą Polski. Wszyscy bieg ukończyli i wszyscy są zwycięzcami. Trzeba przyznać, że sprawność fizyczna naszych dzieci jest imponująca. Co bardzo cieszy. Po przekroczeniu mety uczniowie otrzymali pamiątkowe medale. Następnie udaliśmy się na zasłużony gorący posiłek. „Kuchnia polowa” serwowała żołnierską grochówkę. Po smacznym posiłku, w budynku GOKiS –u, odbyło się uroczyste wręczenie pucharu przez Wójta Gminy Wielka Wieś  Pana Tadeusza Wójtowicza dla Szkoły Podstawowej w Białym Kościele za liczny udział w biegu.

    Uczniowie klasy III bardzo cieszyli się z możliwości wzięcia czynnego udziału w takiej formie obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Była to dla nich dobra lekcja historii. Po zakończeniu uroczystości, pełni pozytywnych wrażeń, udaliśmy się do swoich domów, gdzie zapewne nadal będzie panował odświętny nastrój.

    Bardzo serdecznie dziękuję ORGANIZATOROM z Gminy Wielka Wieś i RODZICOM uczniów klasy III za wspaniały przebieg dzisiejszej uroczystości.

    Polska to Nasz wspólny dom – to Nasze wspólne dziedzictwo.

     

                                                                               Joanna Zięba

  • „JEDZĄC ZDROWE ŚNIADANIE, MASZ MOC NA DZIAŁANIE!”

    08.11.2017

    W tym roku nasza szkoła po raz kolejny zgłosiła swój udział w Ogólnopolskim Programie „ŚNIADANIE DAJE MOC”, dlatego w środę rano 8 listopada 2017 r. uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawczyniami przygotowali swoje niepowtarzalne śniadania. Wychowawczynie zapoznały uczniów z ideą Programu „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy.  Lepiej koncentrują się podczas lekcji. To najlepszy start w nowy dzień.

    8 listopada to EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA ustanowiony w 2007 r. przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Marksa Kyprianou. Dlatego organizatorzy wybrali tę datę.

    Najważniejsze cele Programu „ŚNIADANIE DAJE MOC” to:

    - zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli    śniadania w diecie dziecka,

    - przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

    Uczniowie naszej szkoły są dobrze zaopatrzeni w śniadania przez swoich rodziców. Jednak w tak bogatych posiłkach, jak te 8 listopada, dawno nie brali udziału. Dominowały: owoce, warzywa, nabiał, wędlina, gorąca herbata, mleko, kakao i sok dla chętnych. Uczniowie samodzielnie wykonali sałatki oraz kolorowe kanapki. Wszystko było smaczne, jak w domu.

    Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy włączyli się w działanie na rzecz naszych uczniów i wsparli nas w przygotowaniu akcji „ŚNIADANIE DAJE MOC”.

     

                                                                                                                                      Joanna Krężołek

                                                                                                                                      Renata Szlachta

                                                                                                                                      Joanna Zięba

  • SPOTKANIA Z RODZICAMI

    06.11.2017

    W czwartek, 9 listopada br. w godzinach 17.00 – 18.00   odbędą się indywidualne spotkania wychowawców i nauczycieli z rodzicami w sprawie ocen i zachowania. 

  • SAMORZĄD ROZPOCZĄŁ SWOJĄ PRACĘ !

    06.11.2017

    5 października odbyło się spotkanie organizacyjne Samorządu Uczniowskiego, na którym wyłoniono poszczególne sekcje ( organizacyjna, plastyczna, porządkowa, porządkowa ) oraz przydzielono wybranym przedstawicielom odpowiednie funkcje ( konsultant do spraw samorządu, sekretarz, kronikarz, skarbnik ). Pierwsze zebranie samorządu zaowocowało „burzą mózgów” i bogactwem planów do zrealizowania już w najbliższych miesiącach. Samorząd zainaugurował w październiku w naszej szkole kolejną edycję akcji charytatywno – ekologicznej  „Nakręćmy się na pomaganie”. Akcja ta prowadzona jest w naszej szkole już od kilku lat i polega na zbieraniu plastikowych zakrętek po wodzie mineralnej, napojach i sokach itd. Zakrętki zbierane są na potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Akcję tę samorząd przeprowadzi w formie konkursu między klasowego a zwycięska klasa otrzyma dyplom uznania. Samorząd rozpoczął  także od października akcję zbierania makulatury, która będzie miała na celu kształtowanie odpowiednich postaw dzieci i uczniów wobec środowiska oraz  akcję zbierania zużytych baterii. W październiku rozpoczęły się dyżury uczniowskie na korytarzach szkolnych w celu wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa w szkole oraz podniesienia poziomu samodyscypliny wśród uczniów. Został również ogłoszony całoroczny konkurs czystości w klasach. Każda klasa będzie miała możliwość wykazania się starannością, samokontrolą,  poczuciem estetyki i odpowiedzialności za swoich uczniów. Na końcu roku szkolnego po podsumowaniu wyników zostanie wyłoniona i nagrodzona zwycięska klasa. Przedstawiciele klasy czwartej rozpoczęli także kolejną roczną edycję „Szczęśliwego numerka”, który to wylosowany numerek zwalnia ucznia od odpowiedzi w danym dniu. Atmosfera w samorządzie sprzyja powstawaniu nowych, ciekawych pomysłów i przedsięwzięć, sił dodaje energia i lotność młodych umysłów.  19 października odbył się w szkole Dzień Spódnicy i  Krawata. Wspaniała, słoneczna pogoda panująca tego dnia sprawiła, że wszystkim dopisały humory i dobre samopoczucie. Samorząd szkolny zakończył również konkurs na rozpoznawanie twarzy nauczycieli oraz pracowników szkoły z ich zdjęć z dzieciństwa pod hasłem:        „ Twoja twarz wygląda znajomo”.

    Wyniki konkursu „Twoja twarz wygląda znajomo”:

    I miejsca : Zuzanna Ciebień, kl.6; Magdalena Idzik, kl.6; Nikola Soboń, kl.6; Julia Synowska, kl.6 Ewelina Szumny, kl.6; Karolina Szumny -  ( 21 rozpoznanych twarzy )

    II miejsce : Arkadiusz Kołodziejczyk, kl.6 - ( 20 rozpoznanych twarzy )

    III miejsce : Patryk Kołodziejczyk, kl.6 - ( 16 rozpoznanych twarzy )

    Wyróżnienie : Zuzanna Oczkowska, kl.3  - ( 7 rozpoznanych twarzy )

    Zwycięzcom konkursu gratulujemy umiejętności kojarzenia i spostrzegawczości oraz zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnych konkursach proponowanych przez samorząd.

    Agnieszka Wnęk

     

  • "PODNIEBNA PRZYGODA" WARSZTATY W POZYTYWCE

    30.10.2017

    Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży w Białym Kościele „POZYTYWKA” zaprasza uczniów z klas II – VI  na bezpłatne warsztaty pod hasłem „Podniebna przygoda!”

    Warsztaty odbędą się w sobotę 4 listopada 2017 r. w godz. 8.00 – 13.00 w świetlicy wiejskiej obok gimnazjum w Białym Kościele.

    Zapisy w sekretariacie - decyduje kolejność zgłoszeń

    Szczegóły na www.spbialykosciol.edupage.org.pl, www.pozytywka.wix.com

    Oswiadczenie_Moje_Hobby_podniebna_przygoda.docx

     

  • KONKURSY POLONISTYCZNE

    27.10.2017

    Tradycyjnie już 23 października uczniowie klas IV-VII wzięli udział w I etapie  ogólnopolskich konkursów polonistycznych. Tym razem 27 uczniów wybrało konkurs  Z ortografią na co dzień, a 17 Z poprawna polszczyzną na co dzień.                   
    Konkurs składa się z trzech etapów. Jurorami konkursu są nauczyciele akademiccy, dziennikarze, aktorzy i ludzie ze świata nauki i kultury. Każdy uczestnik otrzyma po 1. etapie informację zwrotną w postaci analizy wyników. Życzymy wszystkim uczniom aby znaleźli się w drugim etapie, który odbędzie się w dniach 8-9 stycznia 2018.

    Marzena Wawrzeń

     

  • DZIEŃ WOLNY OD ZAJĘĆ

    24.10.2017

    Szanowni Rodzice,  

    czwartek – 02.11. 2017 r.   jest  dla uczniów dodatkowym dniem  wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku, gdy nie macie Państwo możliwości zapewnienia dzieciom opieki tego dnia, w szkole zostanie zorganizowany dyżur świetlicowy. W celu dokonania zapisu na ww. dyżur należy zgłosić się do sekretariatu szkoły  do wtorku 31 października 2017 r. do godziny 15.00.  i wypełnić deklarację uczestnictwa dziecka na dyżurze.

  • PRZESZŁOŚCI NIE DA SIĘ WYMAZAĆ, ZAPOMNIEĆ ... PRZESZŁOŚĆ BUDUJE NASZĄ TOŻSAMOŚĆ!!!

    24.10.2017

    Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Gmachu Głównym MNK. Lekcje muzealne odbyły się 24 października w ramach programu „Kultura Dostępna” dzięki inicjatywie i wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jaki sposób zbiory muzealne mogą opisywać naszą tożsamość pokazuje Wystawa #dziedzictwo. Dzieci bardzo zaintrygował tytułowy hasztag,  zaczerpnięty z internetu, który  odnosi się do otwartej dyskusji na temat tego, co jest naszym dziedzictwem. Każdy obszar wystawy pokazywał niesamowitą różnorodność zbiorów, ale wskazywał także na to co pozostaje  niezmienne. Uczniowie podziwiali stroje, banknoty, mapy, ale także słynne osiągnięcia kultury polskiej, jak dzieło Kopernika O obrotach sfer niebieskich czy zapis nutowy Fryderyka Chopina. Na koniec sami mogli artystycznie wyrazić, co chcieliby przekazać kolejnym pokoleniom. Z pewnością  podziwianie tego  największego muzealnego zbioru o charakterze narodowym oraz same warsztaty sprawiły, że młodzi ludzie uświadomili sobie iż są częścią historii i sami ją współtworzą.

     

    Marzena Wawrzeń

  • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ I ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

    23.10.2017

    16 października 2017 r. odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Białym Kościele. Ten ceremoniał poprzedził program artystyczny w wykonaniu pierwszoklasistów oraz kolegów i koleżanek z klasy drugiej. Pierwszoklasiści w obecności całej społeczności szkolnej oraz rodziców powtarzali tekst ślubowania:

    Ślubuję uroczyście !
    Będę starał się być dobrym i uczciwym.
    Będę strzegł honoru i dobrego imienia Szkoły.
    Będę szanował swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców.
    Będę uczył się tego co dobre i pięknie.
    Będę kochał swoją Ojczyznę.

    Po ślubowaniu Pani Dyrektor dotykając symbolicznym ołówkiem lewego ramienia dziecka pasowała na ucznia. Poprzez ten akt pasowania pierwszoklasiści stali się prawowitymi uczniami naszej szkoły. Na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od uczniów klas drugiej i trzeciej oraz oddziału przedszkolnego.

    W tym szczególnym dniu nie zabrakło oczywiście życzeń, wierszy i piosenek dla nauczycieli z okazji Święta Edukacji Narodowej. Całą uroczystość uwieńczył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców klasy pierwszej.
     

    Joanna Krężołek

     

  • PASOWANIE I ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

    05.10.2017

    W poniedziałek, 16 października 2017r. o godzinie 900 odbędzie się uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela oraz ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Obowiązuje strój galowy. Lekcje w tym dniu odbywają się wg planu i trwają do godziny 1300. Świetlica i zajęcia taneczne bez zmian. Oddziały przedszkolne funkcjonują bez zmian. SKS w tym dniu odwołany.

    Gimbus do Murowni i na Wierzchowie odjeżdża o godz. 13:00, bus do Prądnika Korzkiewskiego kursuje bez zmian.

  • IV MIĘDZYGMINNA BITWA KULTURALNA GOSPODYŃ WIEJSKICH I ... MY !!!

    14.10.2017

    14 października 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białym Kościele odbyła się „IV Międzygminna Bitwa Kulturalna Gospodyń Wiejskich”. W programie była m. in. prezentacja i degustacja tradycyjnych dań z polskich darów jesieni oraz konkurs kulinarny dla dzieci połączony z przygotowaniem kanapek w ramach akcji : „Nasze dzieci nie jedzą śmieci”. Szkołę Podstawową w Białym Kościele reprezentowali uczniowie z klasy trzeciej. Wzięli oni udział w „Warsztatach kulinarnych”, których finalnym efektem były kanapki wykonane z ekologicznych produktów takich jak: ser biały i żółty, jajka, masło, pomidory, rzodkiewki, papryka, ogórki, imbir, sałata, bazylia czy oliwki. Dzieci na wyznaczonych stanowiskach pracy, pod okiem „mistrza kucharskiego” Pana Jerzego Gołębiowskiego, kroiły i dekorowały kanapki, które miały być, i były - kolorowe i smaczne. Pierwsze kanapki skonsumowały dzieci, następnymi częstowały gości. Dzieci pracowały zgodnie i były bardzo zaangażowane w wykonywane czynności. Udział w „Warsztatach kulinarnych” miał na celu promowanie zdrowego odżywiania się.

    Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymali drobne upominki m. in. soki w różnych smakach, produkty do przygotowania barszczu czerwonego na zakwasie oraz pamiątkowe dyplomy.

    Serdecznie dziękuję Panu Jarosławowi Janeckiemu – zastępcy dyrektora GOKiS w Białym Kościele, za zaproszenie uczniów klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele na „Warsztaty kulinarne”, dzięki którym bardzo miło i pożytecznie spędziły czas. Było smacznie, śpiewnie i wesoło.

                                                                                                Joanna Zięba

  • "MAJSTERKOWICZ" - WARSZTATY DLA UCZNIÓW

    03.10.2017

    Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży w Białym Kościele „POZYTYWKA” zaprasza uczniów z klas II – VI  na bezpłatne warsztaty pod hasłem „Majsterkowicz!”

    Warsztaty odbędą się w sobotę 7 października 2017 r. w godz. 8.00 – 13.00 w świetlicy wiejskiej obok gimnazjum w Białym Kościele. Zapisy w sekretariacie - decyduje kolejność zgłoszeń.
    Warsztaty odbędą się w sobotę 7 października 2017 r. w godz. 8.00 – 13.00 w świetlicy wiejskiej obok gimnazjum w Białym Kościele. Zapisy w sekretariacie - decyduje kolejność zgłoszeń.

    Oswiadczenie_Moje_Hobby_majsterkowicz.docx

    regulamin_Majsterkowicz.docx

    Majsterkowicz.docx

     

  • WYCIECZKA DO BIELSKA-BIAŁEJ

    26.09.2017

    29 września 2017r. uczniowie klasy II i V pod opieką p. Renaty Windys, p. Renaty Szlachty i p. Danuty Wachowicz wzięli udział w wycieczce do Bielska- Białej.

    Pierwszym celem naszej wycieczki było Studio Filmów Rysunkowych, które istnieje od 70 lat i obecnie jest jedyną wytwórnią filmów rysunkowych w Polsce. Dotąd zrealizowano tam ponad 1000 filmów dla dzieci i dorosłych. Podczas wizyty w SFR poznaliśmy kolejne etapy tworzenia filmu rysunkowego. Pan przewodnik, który pracuje także przy produkcji kreskówek, bardzo obrazowo i ciekawie przedstawił nam cały proces powstawania filmu- od pracy scenarzysty, rysowników, poprzez animację i efekty dźwiękowe. Zwiedzając kolejno malarnię, pracownię animacji, pokój zdjęć i salę nagrań dźwięków mogliśmy zobaczyć, jak twórcy krok po kroku zamieniają scenariusz w gotowy film. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich była informacja, że 1 sekunda filmu to aż 24 następujące po sobie obrazy, czyli 10 minutowy film to około 15000 obrazków. Dodatkową atrakcją był seans filmowy w kinie „Studio”, podczas którego obejrzeliśmy trzy filmy produkcji SFR: „Bolek i Lolek na wakacjach”, „Reksio i jamnik” i „Lis Leon”. Była to 30 minutowa dawka śmiechu i wzruszeń. Na koniec skorzystaliśmy z oferty sklepiku znajdującego się na terenie wytwórni i zakupiliśmy pamiątkowe gadżety- największym powodzeniem cieszyła się figurka Reksia.

    Aby zdobyć kolejny cel naszej wycieczki, musieliśmy zregenerować siły. Po posiłku i krótkim odpoczynku w restauracji Mc Donald wyruszyliśmy zdobyć górę Szyndzielnię (1028 m n.p.m.). Przejazd przeszklonymi gondolami dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Ze stromo wspinających się wagoników mogliśmy podziwiać urokliwe widoki. Z górnej stacji wyszliśmy na wieżę widokową. Przy sprzyjającej nam pogodzie, w pełnym słońcu, z platformy znajdującej się na 18m wysokości roztaczała się przepiękna panorama  Bielska- Białej i Beskidów. Dalej pieszo udaliśmy się w stronę schroniska PTTK na Szyndzielni, które jest najstarszym schroniskiem w Beskidach. Po chwili odpoczynku, zabawy i wspólnych zdjęciach wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nadszedł czas powrotu do Białego Kościoła...

    Serdecznie dziękujemy wolontariuszom - Kindze, Justynie i Bartkowi za pomoc w opiece nad uczniami podczas wycieczki.

    Renata Szlachta

    Renata Windys

  • SAMORZĄD UCZNIOWSKI NASZEJ SZKOŁY JUŻ WYBRANY!

    29.09.2017

    29  września  odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionymi do głosowania byli uczniowie z klas II – VI. Wcześniej przygotowano pod kierunkiem opiekuna samorządu -  pani Agnieszki Wnęk karty do głosowania. Wybrano także Komisję Wyborczą w składzie: Maksymilian Waliłko – kl.4; Sandra Kaleta – kl.5;  Magdalena Idzik – kl.6,  która to Komisja czuwała nad przebiegiem głosowania i ostatecznie podliczyła oddane przez wyborców głosy. Frekwencja wyborcza okazała się wysoka, ponieważ z 90 uprawnionych do głosowania osób swoje preferencje wyborcze ujawniły  83 osoby. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego klas I-VI  została Julia Synowska – kl.6, która zdobyła 59 głosów. Tuż za nią uplasowała się Zuzanna Ciebień – kl.6 (zastępca przewodniczącej ) z poparciem 57 osób uprawnionych do głosowania.

    SEKCJE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2017/ 2018

    SEKCJA ORGANIZACYJNA

    SEKCJA PLASTYCZNA

    SEKCJA PORZĄDKOWA

    SEKCJA POMOCNICZA

    Zuzanna Ciebień, kl.6

    Małgorzata Kluczewska, kl.5

    Aleksandra Janik, kl.5

    Oliwia Kawalec, kl.5

    Julia Pawlik, kl.5

    Julia Niemiec, kl.5

    Gabriela Kolarska, kl.5

    Bartosz Kędzior, kl.4

    Szymon Sobesto, kl.4

    Gabriela Sałęga, kl.5

    Anna Litewka, kl.5

    Maciej Koblański, kl.5

    Julia Synowska, kl.6

    Maria Sałęga, kl.4

    Krystian Marek, kl.4

    Dawid Litewka, kl.5

    Ewelina Szumny, kl.6

    Wiktoria Wojdała, kl.5

    Emilia Regulska, kl.4

    Jacek Markowski, kl.5

    Karolina Szumny, kl.6

    Nadia Ziarko, kl.5

    Jowita Sroka, kl.4

    Justyna Noga, kl.5

    Piotr Wyżga, kl.5

     

     

    Adam Szumiec, kl.4

     

    ZARZĄD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2017 / 2018

    PRZEWODNICZĄCA –  JULIA SYNOWSKA, KL.6
    ZASTĘPCA – ZUZANNA CIEBIEŃ, KL.6
    KONSULTANT  DO SPRAW SAMORZĄDU – JULIA PAWLIK, KL.5
    SEKRETARZE –EWELINA SZUMNY, KL.6; KAROLINA SZUMNY, KL.6
    KRONIKARZE – MAŁGORZATA KLUCZEWSKA, KL.5; GABRIELA SAŁĘGA, KL.5
    SKARBNIK – PIOTR WYŻGA, KL.5
    FOTOGRAF –JULIA NIEMIEC, KL.5
    OPIEKUN – PANI AGNIESZKA WNĘK

    Skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018 i liczba głosów oddanych na jego nowo wybranych przedstawicieli

    KLASA  IV

    IMIĘ I NAZWISKO

    LICZBA ODDANYCH GŁOSÓW

    1.Emilia Regulska

    45

    2.Maria Sałęga

    42

    3.Jowita Sroka

    37

    4.Krystian Marek

    33

    5.Szymon Sobesto

    30

     

    KLASA  V

    IMIĘ I NAZWISKO

    LICZBA ODDANYCH GŁOSÓW

    1.Małgorzata Kluczewska

    51

    2.Piotr Wyżga

    49

    3.Aleksandra Janik

    39

    4.Gabriela Kolarska

    37

    5.Nadia Ziarko

    36

    6.Anna Litewka

    35

    7.Gabriela Sałęga

    34

    8.Julia Niemiec

    33

    9.Julia Pawlik

    32

    10.Wiktoria Wojdała

    30

     

    KLASA  V

    IMIĘ I NAZWISKO

    LICZBA ODDANYCH GŁOSÓW

    1.Julia Synowska

    59

    1. Zuzanna Ciebień

    57

    2.Ewelina Szumny

    41

    3.Karolina Szumny

    40

     

                                                                                                                          Agnieszka Wnęk

     

  • PREZENTACJE KANDYDATÓW DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

    27.09.2017

    27 września kandydaci do Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali całej społeczności uczniowskiej swoje programy wyborcze. Uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć znakomicie przygotowane programy wyborcze , plakaty i niezwykłe prezentacje. Wystąpienia miały charakter  zespołowy. Choć nikt się nie przyznawał, każdy miał tremę – w końcu po to się startuje, by zwyciężyć. Prawie każdy z kandydatów w swym programie zamieścił punkt dotyczący kontynuacji „szczęśliwego numerka”. Niemniej jednak kandydaci w swoich programach przedstawiali  hasła, które odróżniały poszczególne programy wyborcze.

    Wśród licznych propozycji kandydatów znalazły się między innymi akcje charytatywne oraz inicjatywy integrujące społeczność szkolną takie jak np.” Dzień Spódnicy i Krawata,” „Dzień Pluszowego Misia”,   „Dzień Słodyczy” , „Dzień Ciasta”, „Dzień Najlepszego Przyjaciela” , „Dzień Zabaw” , „Dzień Różowej Piżamy”, „Dzień Warkocza” , „Dzień Na Odwrót” i inne. Kandydaci zaproponowali w swych programach wyborczych także więcej dyskotek, pomoc koleżeńską, dyżury uczniowskie i inne. Atmosfera prezentacji była wyśmienita, bardzo wesoła i niepowtarzalna. Wszyscy znakomicie się bawili nie wyłączając uczniów oraz całego obecnego na prezentacji grona pedagogicznego. Kandydaci wykorzystali różne sposoby zdobywania poparcia elektoratu . Czwartoklasiści rzetelnie i szczegółowo przedstawili swoje programy zwracając szczególną uwagę na  prowadzenie ciekawych kółek zainteresowań w świetlicy szkolnej. Piątoklasiści świetnie czuli się w swoim doborowym gronie wzbudzając  entuzjazm wśród wszystkich słuchaczy i obserwatorów ich występu. „Samorząd rusza z kopyta” , tak oświadczyła mitologiczna Atena i Afrodyta. Z kolei fenomenalnie zagrany ” przez uczniów z klasy piątej  skecz z serii „ Mariolka w spa” rozbawił widownię do łez. Układy taneczne z elementami akrobatyki  wprowadziły w radosny nastrój, a przesympatyczne szóstoklasistki zadziwiały swoją gibkością i wyczuciem rytmu. Wszystkie wspaniałe wystąpienia przyczyniły się do  budowania wizerunku kandydata i prowadzenia skutecznej kampanii. Pozytywne przyjęcie propozycji kandydatów do samorządu przekonuje do tego, że społeczność naszej szkoły jest wspaniale zintegrowana, wszyscy się świetnie znają, rozumieją i doskonale wspólnie bawią. Nie obca jest im wzajemna pomoc, koleżeńska postawa wobec siebie, tolerancja i przyjaźń. Tak ukształtowane wartości pozwolą wyborcom z klas II – VI dokonać świadomego i dojrzałego wyboru swoich kandydatów. Uwaga wybory do Samorządu Uczniowskiego już 29 września, zapraszamy!

    LISTA KANDYDATÓW DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

    KLASA IV

    KLASA V

    KLASA VI

    1.Bartosz Kędzior

    1.Aleksandra Janik

    1.Zuzanna Ciebień

    2.Krystian Marek

    2.Oliwia Kawalec

    2.Julia Synowska

    3.Emilia Regulska

    3.Małgorzata Kluczewska

    3.Ewelina Szumny

    4.Maria Sałęga

    4.Maciej Koblański

    4.Karolina Szumny

    5.Szymon Sobesto

    5.Gabriela Kolarska

     

    6.Jowita Sroka

    6.Anna Litewka

     

    7.Adam Szumiec

    7.Dawid Litewka

     

     

    8.Jacek Markowski

     

     

    9.Julia Niemiec

     

     

    10.Justyna Noga

     

     

    11.Julia Pawlik

     

     

    12.Gabriela Sałęga

     

     

    13.Wiktoria Wojdała

     

     

    14.Piotr Wyżga

     

     

    15.Nadia Ziarko

     

     

    Agnieszka Wnęk

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć