• XIII OTWARTE INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA GMINY WIELKA WIEŚ W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

    14.01.2018

    03 lutego 2018 r. na stoku Ośrodka Narciarskiego w Kluszkowcach odbędą się XIII Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Gminy Wielka Wieś w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Wójta Gminy Wielka Wieś.W zawodach mogą wziąć udział dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe zamieszkałe  lub związane z gminą Wielka Wieś. Zgłoszenia przyjmowane będą  od 15 stycznia 2017 r.  do 26 stycznia 2018 r. Serdecznie zapraszamy! Regulamin i szczegółowe informacje poniżej.

    Regulamin_narty_2018(1).docx

    Karta_uczestnika_2018.docx

  • SPOTKANIA Z RODZICAMI

    18 stycznia br. (czwartek) o godzinie 16.30 odbędą się spotkania z wychowawcami na temat ocen śródrocznych  

    i zachowania uczniów. Do Państwa dyspozycji będą również nauczyciele uczący poszczególnych przedmiotów. 

  • AKTYWNA ZIMA W ŚWIETLICY !

    15.01.2018

    Początek zimy w naszej świetlicy  zaowocował ogromną aktywnością dzieci w poszczególnych sferach działalności. Został rozstrzygnięty zimowy konkurs plastyczny pod hasłem „Zimowe nastroje”. Prace plastyczne urzekły wszystkich swoją niepowtarzalną atmosferą, magią Świąt Bożego Narodzenia. Technika prac była dowolna, stąd ich różnorodność, bogactwo motywów i  wysoki poziom artystyczny.

    Wyniki konkursu plastycznego „Zimowe nastroje”

    I miejsca : Zuzanna Kubiś, OP „Sówki”; ” Maciej Kowalski, OP „Sówki”; Dominik Malaga, OP ”Sówki”; Emilia Niemiec,  OP ”Sówki”;  Krzysztof Żurek, OP „Sówki”; Milena Czamara, kl.1; Norbert Mitka, kl.1; Ewa Mikurda, kl.2;

    II miejsca : Bartłomiej Prochal,kl.2; Hanna Koblańska, kl.3; Nikola Kołodziejczyk, kl.3; Jakub Kowalski, kl.3; Dawid Litewka, kl.5;

    III miejsca : Hanna Gietka, kl.2; Mateusz Litewka, kl.2  i Jakub Prochal, kl.2; Amelia Wolak, kl.3; Oliwia Kawalec, kl.5; Julia Niemiec, kl.5; Karolina Siudy, kl.5; Wiktoria Wojdała,kl.5

    Zwycięzcy konkursu otrzymali piękne nagrody i już obiecali udział w kolejnych artystycznych konkursach . W grudniu przeprowadziliśmy konkurs wokalny na „Najpiękniejsze wykonanie bożonarodzeniowej kolędy.

    Wyniki konkursu wokalnego  „Najpiękniejsze wykonanie bożonarodzeniowej kolędy ”

    I miejsce : Malwina Konatowicz, kl.3

    II miejsce : Mikołaj Konatowicz, kl.2

    III miejsce: Aurelia Wojtal, kl.2

    IV miejsce: Nikola Kołodziejczyk, kl.3

    V miejsce : Jarosław Perz, kl.4

    W  grudniu w ramach pracy naszego kółka rebusowego wyłoniliśmy zwycięzcę, który otrzymał najwięcej punktów w cotygodniowych zmaganiach umysłowych. Tym razem bezkonkurencyjna okazała się Oliwia Kawalec z klasy 5 z wynikiem 529 punktów.

    Wyniki konkursu „ Mistrz rebusowy zimy”

    I miejsce : Oliwia Kawalec, kl.5 -  529 punktów

    II miejsce : Julia Pawlik, kl.5 - 515 punktów

    III miejsce: Karolina Szumny, kl.6 - 403 punktów

    IV miejsce: Ewelina Szumny, kl.6 – 396 punktów

    V miejsce : Magdalena Idzik, kl. 6 - 369 punktów

     

    Na początku stycznia zainaugurowaliśmy działalność kółka „Mądrej główki”  dla uczniów z klas młodszych 2-3.

    Początek zimy to także wytężona praca naszego kółka ortograficznego w którego działalność zaangażowani są uczniowie z klasy 2 i 3.

    Wyniki zmagań  w konkursie „Mistrz ortografii zimy ” – kategoria klasa 3

    I miejsce : Nikola Kołodziejczyk, kl.3 – 201 punktów

    II miejsce : Wiktoria Klimara, kl.3 – 124 punkty

    III miejsce : Malwina Konatowicz, kl.3 – 115 punktów

    IV miejsce : Bartłomiej Kluczewski, kl.3 – 111 punktów

    V miejsce : Amelia Wolak, kl.3 – 94 punkty

     

    Wyniki zmagań  w konkursie „Mistrz ortografii zimy ” – kategoria klasa 2

    I miejsce : Aurelia Wojtal, kl.2 – 130 punktów

    II miejsce : Ewa Litewka, kl.2 – 115 punktów

     

    Chłopcy z klas 2- 3 uczestniczyli w cotygodniowym turnieju szachowym o tytuł „Mistrza szachowego zimy”. Rywalizacja okazała się bardzo zacięta i została oceniona w trzech kategoriach – klasy 3, klasy 2 oraz klasy 1

    Wyniki konkursu : „Mistrz szachowy zimy” – kategoria klasa 3

    I miejsce : Patryk Noga, kl.3 – 91 punktów

    II miejsce : Bartłomiej Kluczewski , kl.3 – 65 punktów

    III miejsce : Kacper Kurek, kl.3 – 44 punkty

    IV miejsce : Franciszek Litewka, kl.3 – 31 punktów

     

    Wyniki konkursu : „Mistrz szachowy zimy” – kategoria klasa 2

    I miejsce : Bartłomiej Prochal, kl.2 – 78 punktów

    II miejsce : Mateusz Litewka, kl.2 – 52 punkty

    III miejsce : Jakub Prochal, kl.2 – 42 punkty

    IV miejsce : Mikołaj Konatowicz – 33 punkty

     

    Wyniki konkursu : „Mistrz szachowy zimy” – kategoria klasa 1

    I miejsce : Norbert Mitka, kl.1 – 84 punkty

    II miejsce : Oskar Dzioba, kl.1 – 50 punktów

    III miejsce : Milena Czamara, kl.1 – 21 punktów

     

    Aktywność naszej świetlicy nie tylko zaznacza się w organizowaniu licznych konkursów. Dzieci z naszej świetlicowej gromadki chętnie uczestniczą w zajęciach kółka języka migowego zarówno na poziomie wstępnym ( uczniowie z klasy 1, 2, 3 ) jak i  średniozaawansowanym ( uczniowie z klasy 5 ). Edukacja integracyjna jest jedną z form kształcenia i wychowania dzieci. Nauka języka migowego prowadzona w ramach zajęć świetlicowych ma głównie na celu szerzenie i pogłębienie wiedzy na temat integracji, niepełnosprawności oraz budowanie systemu wartości opartego na szacunku do siebie i drugiego człowieka, przyjaźni i miłości. Obserwacja stałych postępów w przyswajaniu przez dzieci języka migowego przynosi im satysfakcję, mobilizuje je do dalszej nauki oraz wspaniale integruje grupę. Dzieci świetnie się między sobą porozumiewają, odczytują między sobą znaki daktylograficzne i ideograficzne języka migowego. Dzieci nieśmiałe przezwyciężają swoje trudności, współdziałają w zespole, uczą się budować więzi i szanować wzajemną godność. Nauka języka migowego stanowi ważny środek wspomagania rozwoju poznawczego i emocjonalno – społecznego dzieci. Dzieci budują system najwyższych wartości, tworzą obraz człowieka tolerancyjnego, wyrozumiałego, przyjaźnie nastawionego do świata. Rozmowy o niepełnosprawności korzystnie wpływają na ich prawidłowe postawy , kulturę słowa i zachowania już od najmłodszych lat. Uczniowie w pełni realizują założenia integracji i płynnie wcielają je w życie.

    Jesienno – zimowe miesiące dały początek intensywnej nauce języka niemieckiego w naszej świetlicy. Do kółka języka niemieckiego chętnie zapisali się uczniowie z klasy 5. Zasadniczym celem naszych zajęć jest przekazanie uczniom podstawowych umiejętności językowych oraz niezbędnych informacji o systemie języka niemieckiego. W nauce tego języka kładziemy nacisk na rozwijanie rozumienia ze słuchu i powtarzania w celu nabycia prawidłowej wymowy, rytmu i intonacji. Uczniowie rozwijają kompetencję językową w zakresie czterech podstawowych sprawności językowych i funkcji komunikacyjnych – słuchania, mówienia, czytania i pisania. Uczniowie przyswajają także informacje o krajach niemieckiego obszaru językowego. Najważniejsze jednak jest, aby rozbudzić u dzieci zainteresowanie nauką języka niemieckiego oraz rozwinąć u nich motywację do systematycznej pracy nad jego przyswojeniem.

    W świetlicy szkolnej działa aktywnie kółko orgiami, którego uczestnicy co tydzień przygotowuje interesujące prace o różnorodnej tematyce. W działalność kółka zaangażowani są uczniowie z klas 1 – 5. Natomiast chłopcy z klasy 4 aktywnie uczestniczą w pracy kółka plastelinowego tworząc niezwykle precyzyjne plastelinowe miniatury oraz makiety.

    Wychowawcy i uczniowie świetlicy mają wciąż wiele pomysłów na ciekawe i różnorodne zajęcia, a twórcza atmosfera sprzyja ich realizowaniu. Nowe zamierzenia i konkursy już w styczniu, a więc do pracy!

     

     Agnieszka Wnęk
     

     

  • PODSUMOWANIE JESIENNO - ZIMOWYCH AKCJI SAMORZĄDU

    12.01.2018

    Na początku grudnia 2017 roku podsumowaliśmy inaugurację szkolnych akcji społecznych, które będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, aż do zakończenia tego roku szkolnego. Zakończyliśmy pierwszą zbiórkę zakrętek prowadzoną w ramach akcji ” Nakręćmy się na pomaganie”. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu tą akcją ze strony rodziców, dzieci, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły udało się zebrać  w ciągu czterech miesięcy aż 120  kg zakrętek. To jest dopiero początek tej akcji i z pewnością każdy kolejny miesiąc przyniesie znów satysfakcjonujący wynik. Serdecznie dziękujemy Państwu za zainteresowanie tą akcją , osobisty w nią wkład charakteryzujący się wysokim poziomem empatii i zrozumienia.

    Sukcesem zakończył się także pierwszy etap zbiórki zużytych baterii zorganizowany przez samorząd uczniowski naszej szkoły. Uzbieraliśmy ok. 30 kg. nieprzydatnych już do użytku baterii. Przekazaliśmy je w specjalnie przygotowanych do selektywnej zbiórki pojemników do organizatora ogólnopolskiej akcji ekologicznej – Spółki Reba – Organizacji Odzysku z siedzibą w Warszawie. Wszystkie klasy ogromnie zaangażowały się w przeprowadzeniu tej szczytnej akcji. Wszyscy jesteśmy zdania, iż edukację ekologiczną należy prowadzić już od najmłodszych lat, ponieważ tylko w ten sposób uda nam się zbudować społeczeństwo ekologicznie świadome i odpowiedzialne.

    W  końcu listopada  sekcja plastyczna samorządu przeprowadziła konkurs plastyczny pod hasłem „Czarodziejska kula”. Na szczególne wyróżnienia zasłużyły dzieci z oddziałów przedszkolnych „Żabki „ – Dorota Krzyworzeka, Paweł Krzyworzeka, z oddziału „Sówki” – Szymon Seweryn, Krzysztof Żurek które otrzymały pierwsze miejsca w konkursie.

    Wyniki konkursu plastycznego „Czarodziejska kula”

    I miejsca :  Dorota Krzyworzeka, Paweł Krzyworzeka – oddział przedszkolny „Żabki; Szymon  Seweryn, Krzysztof Żurek - oddział przedszkolny „Sówki”, Wiktoria Klimara, kl.3; Maria Sałęga, kl.4

    II miejsca : Nikola Kołodziejczyk, kl.3; Wojciech Wierzbicki, kl.3; Gabriela Sałęga, kl.5; Piotr Wyżga, kl.5

    III miejsca :  Mateusz Litewka, kl.2; Jakub Prochal, kl.2; Aurelia Wojtal, kl.2; Wojciech Wierzbicki, kl.3; Małgorzata Kluczewska, kl.5

    IV miejsca : Bartłomiej Kluczewski, kl.5; Aleksandra Janik, kl.5; Ewelina Szumny, kl.6; Karolina Szumny, kl.6 

    Na początku stycznia 2018 roku sekcja plastyczna samorządu rozstrzygnęła konkurs na „Najpiękniejszy wystrój świąteczny klas”. W konkursie wystartowały wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne.  Wystrój klas oceniło jury w składzie pani Renata Szlachta oraz pani Agnieszka Wnęk. Jury wydało werdykt oceniając przede wszystkim kreatywność, estetykę, samodzielność, ogólne wrażenie klasy i nawiązanie wystroju każdej sali do tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Po wzajemnej dyskusji, konsultacji, wymianie spostrzeżeń i obserwacji oraz podliczeniu punktów jury podjęło ostateczną decyzję o przyznaniu wszystkim klasom oraz oddziałom przedszkolnym wyróżnienia za poszczególne elementy dekoracji swoich klas.

    Wyniki konkursu „Najpiękniejszy wystrój świąteczny klas” – wyróżnienia dla :

    • oddziału przedszkolnego „Żabki” za „Zaczarowane świąteczne choinki”
    • oddziału przedszkolnego „Sówki ” za „ Niebiańskie anioły”
    • klasy I za „Najpiękniejsze świąteczne łańcuchy”
    • klasy II za „Milusińską choinkę i zaczarowaną zagrodę reniferów”
    • klasy III za „Najpiękniejsze świąteczne szopki bożonarodzeniowe”
    • klasy IV za „Pachnącą świętami choinkę”
    • klasy V za „Święta w krainie geometrii”
    • klasy VI za „Bałwankowo – choinkową krainę”.

    Nastrój panujący w salach okraszony był otoczką symboli nadchodzących dni świątecznych. Z okien uśmiechały się do uczniów świąteczne witraże, ze ścian i lamp papierowe gwiazdy, a  choinki przepasane łańcuchami kolorowych lampek mrugały zachęcająco, tworząc niepowtarzalną bożonarodzeniową atmosferę. Wszystkim uczniom i wychowawcom dziękujemy za stworzenie tak pięknej, magicznej i świątecznej scenerii.

    W styczniu 2018 roku sekcja plastyczna samorządu przeprowadzi  konkurs plastyczny pod hasłem „Portret Babci i Dziadka”. Zapraszamy dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w tym konkursie.

     

    Agnieszka Wnęk

     

  • WPIS PIERWSZOKLASISTÓW

    08.01.2018

    Po powrocie do szkoły Pani Dyrektor Anny Zajączkowskiej uczniowie klasy pierwszej dokonali pamiątkowego wpisu do Księgi Pierwszoklasistów. Wydarzenie to miało miejsce 8 stycznia 2018r. w samym gabinecie Pani Dyrektor. Każdy z uczniów złożył swój podpis imieniem i nazwiskiem, a następnie odcisnął swój palec. Wszyscy z wielkim przejęciem wpisywali się do księgi, zważywszy, iż był to ich pierwszy tak ważny podpis. Następnie Pani Dyrektor rozdała uczniom legitymacje szkolne, które będą stanowiły ich dokument. Pierwszoklasiści z uśmiechem na twarzy i własną legitymacją opuścili gabinet dyrektora. 

                                                                                                          Joanna Krężołek

     

  • „NASZ UKŁAD SŁONECZNY”

    05.01.2018

    Ostatnie tematy, którym poświęcone były zajęcia dydaktyczne w klasie III dotyczyły zagadnień z zakresu astronomii, a ściślej rzecz ujmując uczniowie, w oparciu o ilustracje w podręczniku oraz projekcję filmu dydaktycznego dotyczącego Układu Słonecznego i ruchu Ziemi, zapoznali się ze zjawiskiem ruchu  obrotowego i obiegowego  Ziemi i jego wpływu na cykliczność zmian w przyrodzie. W przypadku ruchu obrotowego mamy zmiany w zakresie dni i nocy i wynikające z tego możliwości pomiaru czasu. Natomiast ruch obiegowy Ziemi (w naszej szerokości geograficznej) ma wpływ na cykliczne powstawanie 4 pór roku. Omówiliśmy ich cechy, z uwzględnieniem dat ich rozpoczęcia oraz nazw 12 miesięcy, po których następuje powtórna zmiana cyklu. Przypomnieliśmy sobie również nazwy i kolejność planet, które krążą wokół Słońca. 

    Polski  astronom - Mikołaj Kopernik (1473-1543)- udowodnił, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca. Swoją heliocentryczną wizję Wszechświata przedstawił szczegółowo w dziele „O obrotach sfer niebieskich”. Było to odkrycie przełomowe dla rozwoju nauki. Wcześniej sądzono bowiem, że planety obiegają nieruchomą Ziemię.

    Po zakończeniu części teoretycznej, w oparciu o wiedzę zdobytą na lekcjach, uczniowie wykonali prace plastyczno-techniczne na temat: „Nasz Układ Słoneczny”. Dzieci zgodnie i twórczo pracowały w grupach i indywidualnie, a powstałe prace zostały wykonane w różnych technikach plastycznych. Zdjęcia umieszczone na stronie internetowej szkoły, w pełni oddają atmosferę oraz przedstawiają efekty tej pracy. Makiety Układów Słonecznych znajdują się w sali nr 14.

    Joanna Zięba

  • 21.12.2017

    „Musimy przekazywać z pokolenia na pokolenie

    Tę świętą historię – Boże Narodzenie.

    Nawet jeśli tradycję baśnią osnuwamy,

    To najważniejszej prawdy wszyscy się trzymamy.

    Prawdy, aktualnej we wszystkich wiekach,

    Że Bóg nieskończenie pokochał człowieka”

     

    Boże Narodzenie to czas, kiedy przypominamy sobie historię Narodzenia Pańskiego, odnosimy ją do współczesności i do samych siebie, stajemy się dla siebie bardziej życzliwi, zapominamy o wszelkich sporach oraz waśniach. Podobnie było w naszej szkole. W ten magiczny, świąteczny nastrój wprowadzili nas 21 grudnia uczniowie klasy V i częściowo klasy II, którzy pod kierunkiem pani Renaty Windys przedstawili jasełka pt. „Tak, On jest Królem”. Scenariusz przedstawienia napisał Pan Adam Szafraniec, nad oprawą muzyczną czuwał Pan Jarosław Janecki, zaś elementy scenografii - piękne gwiazdy i anioły - wykonała  Pani Renata Szlachta.

    Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, świąteczna scenografia, radosny taniec, a przede wszystkim  wzruszające i pięknie wykonane kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne wzbogacone grą na instrumentach muzycznych wywarły na wszystkich duże wrażenie. Inscenizacja została bardzo ciepło przyjęta i nagrodzona gromkimi brawami.

    Swoją obecnością na jasełkach zaszczycili nas: Wójt Gminy Wielka Wieś – Pan Tadeusz Wójtowicz, Zastępca Wójta – Pan Krzysztof Wołos i przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Bogusława Wojdała. Na zakończenie Pani Dyrektor Anna Zajączkowska, Pan Tadeusz Wójtowicz oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim ciepłe, serdeczne życzenia świąteczne.

    Uczniowie wystąpią jeszcze z przedstawieniem jasełkowym w niedzielę 14 stycznia 2018r. w kościele parafialnym w Białym Kościele o godzinie 15:30. Serdecznie zapraszamy.

    Renata Windys

  • „O ZŁOTY KLUCZ POWIATU KRAKOWSKIEGO”

    18.12.2017

    Zespół Pokemon-GO ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele, w składzie: Julia Niemiec - wokal, Justyna Noga - wokal, Oliwia Kawalec - skrzypce, Wiktoria Wojdała - skrzypce, Nadia Ziarko - gitara, Zuzanna Ciebień - gitara wystąpił na Powiatowym Festiwalu „O ZŁOTY KLUCZ POWIATU KRAKOWSKIEGO” w Kocmyrzowie - Luborzycy. Zespół wystąpił na koncercie laureatów zdobywając trzecie miejsce - Brązowy Klucz Powiatu. Gratulujemy!!!

    Jarosław Janecki

  • INFORMACJA

    17.12.2017

    Szanowni Rodzice uczniów klas I-VI, w dniach 27-29  grudnia 2017 r. trwa zimowa przerwa świąteczna, w trakcie której nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.  W przypadku, gdy nie macie Państwo możliwości zapewnienia swoim dzieciom opieki w tym czasie w szkole zostanie zorganizowany dyżur świetlicowy. W celu dokonania zapisu na ww. dyżur należy zgłosić się do sekretariatu szkoły do czwartku 21 grudnia br. (w godz. 7.00 – 15.00) i wypełnić deklarację uczestnictwa dziecka na dyżurze.

  • "GWIAZDKA Z PRZYMRUŻENIEM OKA"

    12.12.2017

    We wtorek 12 grudnia uczniowie klas I, V i VI wraz ze swoimi wychowawcami – paniami J. Krężołek, R. Windys i M. Wawrzeń mieli przyjemność uczestniczyć w spektaklu muzycznym „Gwiazdka z przymrużeniem oka”.

    Przedstawienie w reżyserii Elżbiety Armatys we współpracy z Piotrem Armatys odbyło się w Studio Teatru Muzyki i Tańca przy kościele pw. św. Jadwigi w Krakowie. Organizacją przedsięwzięcia zajęło się Stowarzyszenie „Teatr na pięciolinii”.

    Spektakl opowiadał w niekonwencjonalny sposób o tym, co wydarzyło się w Noc Wigilijną. Miał on charakter musicalu, w którym znalazły się nie tylko polskie kolędy i pastorałki, ale też zagraniczne piosenki świąteczne. Chór anielski, owieczki z pasterzami, folkowe baby, święty Mikołaj to tylko część niespodzianek, jakie czekały na dzieci podczas przedstawienia. Wszystkich zachwycił piękny śpiew, gra na instrumentach i taniec młodych aktorów, wśród których były dwie nasze uczennice: Oliwia i Zosia Kawalec grające pastuszków oraz ich tata – Pan Sławomir Kawalec, który wcielił się w rolę Józefa. Niepowtarzalną, świąteczną atmosferę zbudowała też piękna choreografia, kostiumy i rekwizyty. Wszystkim serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejne takie przedstawienie.

     

    Renata Windys

  • 'JUŻ JODŁĄ PACHNIE WSZĘDZIE" - WARSZTATY W POZYTYWCE

    11.12.2017

    http://www.hej.mielec.pl/files/(15unnpzOnYhc5W2ImJjR34Zczp2JXNtti4-xyq2WXM6diFzbbYmZ6ZukmVuHyceV4ZLJ0ujQ3M9Pz9O_Q62w)/images/inne/swieta/foto_stroik.jpg Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży w Białym Kościele „POZYTYWKA” zaprasza uczniów z klas II – VI  na bezpłatne warsztaty  pod hasłem „Już jodłą pachnie wszędzie!”  Warsztaty odbędą się w sobotę 16 grudnia 2017 r. w godz. 8.00 – 13.00 w świetlicy wiejskiej obok gimnazjum w Białym Kościele.
    Zapisy w sekretariacie - decyduje kolejność zgłoszeń

    Szczegóły na www.spbialykosciol.edupage.org.pl, www.pozytywka.wix.com

    regulamin_juz_jodla_pachnie_wszedzie.docx

    Oswiadczenie_Moje_Hobby_juz_jodla_pachnie_wszedzie.docx

  • WAŻNA INFORMACJA

    07.12.2017

    Szanowni Rodzice, w czwartek 14 grudnia  2017 r. zapraszamy do budynku szkoły przy ul. Krakowskiej 172 (budynek dawnego gimnazjum),  sala nr 17, na spotkanie z seksuologiem – zatytułowane „Seksualność dzieci i młodzieży”.  Spotkanie poprowadzi  Pan Robert Kowalczyk – psycholog, specjalista seksuolog kliniczny, psychoterapeuta, Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

     W związku ze spotkaniem nie odbędzie się planowany na 14 grudnia br. dzień otwarty dla rodziców  w budynku przy ul. Królowej Jadwigi 4.

    Rodzice, którzy chcieliby spotkać się z wychowawcą lub którymś z nauczycieli, proszeni są o kontakt z sekretariatem szkoły (12-419-10-16) w celu ustalenia dogodnego terminu spotkania.

  • WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

    05.12.2017

     

    5 grudnia 2017r. wieczorem zawitał w naszej szkole szczególnie oczekiwany Gość- Święty Mikołaj.

    W świątecznej i tajemniczej atmosferze, w baśniowej zimowej scenerii i w asyście aniołów przenieśliśmy się w świat wyobraźni i piosenki. Święty Mikołaj przedstawił wzruszającą opowieść o Królowej Śniegu, przemianie ludzkich serc i o przyjaźni dzieci z psem Biczem- Miłkiem. Dzieci były niezwykle poruszone tą historią, a przy tym świetnie się bawiły włączając się we wspólne śpiewanie.

    Tego wieczora nie mogło oczywiście zabraknąć podarunków. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci-od najmłodszych aż po szóstoklasistów- wspaniałymi prezentami. Bliskie spotkanie  z Mikołajem spowodowało, że lekkie onieśmielenie zamieniło się w promienne uśmiechy na buziach dzieci.

    Święty Mikołaju, dziękujemy Ci za odwiedziny, płynącą z serca opowieść i prezenty. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok. Zapraszamy!

     

    Renata Szlachta

     

  • MAŁOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY

    24.11.2017

    W piątek 24 listopada 2017r. sześcioro uczniów z klasy VI przystąpiło do etapu szkolnego Małopolskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest m.in. wyławianie młodych talentów, rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów. Nasi szóstoklasiści zmagali się z trudnymi matematycznymi problemami, musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też intuicją i sprytem matematycznym, umiejętnością logicznego myślenia, dostrzegania zależności i wysuwania wniosków. Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali: Patryk Kołodziejczyk i Magdalena Idzik. Teraz czekamy na listę osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego, która zostanie ogłoszona na początku grudnia. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Renata Windys

  • W ŚWIECIE TECHNIKI I WYOBRAŹNI

    20.11.2017

     

    20.11.2017 r. uczniowie klasy I, II i III pod opieką p. Joanny Krężołek, p. Joanny Zięby i p. Renaty Szlachty wybrały się na wycieczkę do Krakowa.

    Najpierw gościliśmy w Instytucie Techniki Uniwersytetu Pedagogicznego. W czasie zajęć z robotyki dzieci mogły pod okiem pracowników uczelni programować roboty oraz samodzielnie nimi  sterować. To było prawdziwe spotkanie z techniką przez duże „T”.

    Kolejnym etapem wyjazdu był spektakl „Karolcia” na scenie kina Kijów. Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie książki Marii Krüger przez Teatr Profilaktyczny Alert z Wrocławia. Spektakl opowiadał o dziewczynce, która znalazła czarodziejski koralik. Dzięki jego magicznej sile Karolcia wraz ze swoim nowym kolegą Piotrem przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód. Spektakl uczył, że warto pomagać i że najszczęśliwsi jesteśmy wtedy, gdy przyczyniamy się do szczęścia innych.

    Karolcia i Piotr w czasie wspólnej zabawy  z widownią przypominali ważne zasady bezpieczeństwa- jak prawidłowo poruszać się po drodze, przechodzić przez ulicę, co oznaczają najważniejsze znaki drogowe, jak ważne są światła odblaskowe, a także pod jakie numery alarmowe należy zadzwonić w sytuacjach zagrożenia.

    Dzieciom podobało się zarówno przedstawienie, jak i pierwsze doświadczenia z techniką.

    Renata Szlachta

  • NIE ŚNIŁA CI SIĘ TAKA PRZYGODA

    26.11.2017

    W cudowną, niezwykłą podróż do świata pełnego wzruszeń i  fantastycznych postaci mogli wyruszyć uczniowie klas V i VI w czasie projekcji filmu Za niebieskimi drzwiami. 22 listopada w Multikinie Kraków dzieci uczestniczyły w projekcie Lekcja w kinie. Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych  zorganizowany przez Centrum Edukacji Filmowej. Podczas zajęć dowiedziały się  m. in. co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia i fizyka oraz przekonały się, jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają Gwiezdne Wojny. Nie zabrakło ciekawostek na temat hobbitów, domalówek i innych filmowych trików. Po lekcji odbył się pokaz filmu Za niebieskimi drzwiami. Jest to ekranizacja  polskiego bestsellera w reż. M. Paleja. Opowiada o tym, co dzieje się, gdy zamykasz oczy. Magiczne drzwi prowadzą do ekscytującego i bardzo tajemniczego  świata we śnie. Pokazuje jak wielką wartością jest siła tkwiąca w rodzicielskiej miłości. Film to pierwsze, zrealizowane z takim rozmachem i efektami specjalnymi, polskie kino.

    Marzena Wawrzeń

  • WE WSPÓŁCZESNEJ DRUKARNI, CZYLI DROGA KSIĄŻKI DO CZYTELNIKA

    26.11.2017

    Dlaczego druk okazał się lepszy od ręcznego kopiowania? Kto wynalazł druk? Co to są inkunabuły? Jak powstawały książki w drukarni Gutenberga, a jak powstają dziś? Na te i szereg innych pytań odpowiadaliśmy na lekcji języka polskiego 24 listopada w klasie IV i V. Uczniowie z klasy IV ( Szymon, Adam i Dominik ) przygotowali profesjonalne prezentacje dotyczące pracy współczesnej drukarni oraz pokaz różnych materiałów drukarskich. O tym, że lekcja wzbudziła ogromne zainteresowanie świadczą same wypowiedzi uczniów:  (…) najbardziej podobał mi się film o tej całej papierowej krainie. Były tam pokazane różne maszyny, które pomagają pracownikom drukarni./Julia N. kl. 5/, (…)zobaczyliśmy etykiety do kosmetyków lub leków w całych ogromnych arkuszach./Gabrysia K. kl.5/, (…) naprawdę potrzeba wielu ludzi , aby nawet niepozorna książka trafiła do czytelnika./Jacek M. kl.5/

    Serdecznie dziękujemy p. Sobesto i p. Szumiec za udostępnienie na zajęcia materiałów drukarskich.

    Marzena Wawrzeń

  • ANDRZEJKOWY DZIEŃ MAGII I WESOŁEJ ZABAWY

    26.11.2017

    23 listopada z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły. Tego dnia odbyła się w godzinach porannych piękna zabawa andrzejkowa dla dzieci z oddziałów przedszkolnych : „Żabki” i „Sówki” oraz uczniów z klas I – III. Dzieci mogły  odwiedzić tajemniczy i magiczny „gabinet wróżb”. Tutaj w blasku świec i magii czarodziejskiej kuli wróżki oraz  czarodzieje przepowiadali zainteresowanym tajemniczą przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, przebijania serduszek, horoskopów, wróżenia z kuli oraz kart. Każdy mógł ponieść się sile wyobraźni, nieco oderwać od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych. Tradycja andrzejek wywodzi się od św. Andrzeja – apostoła – ucznia Jana Chrzciciela a później Chrystusa. Andrzeja z wróżbami skojarzyli Grecy ( prawdopodobnie z podobieństwa słów Andros i Andreas- oznaczających odpowiednio mężczyznę i Andrzeja ) i to właśnie im zawdzięczamy magiczny charakter tego święta. Dziś święto to jest świetną okazją do dobrej zabawy i słuchania przepowiedni z pewnym „przymrużeniem oka”. W tym dniu wróżyli sobie wszyscy uczniowie i nauczyciele. Przed stolikami wróżbitów zgromadziły się tłumy interesantów. Wróżono ze szpilek, odkrywano kubki, pod którymi ukryte były małe przedmioty symbolizujące rychły ożenek, zakup super auta czy bogactwo. Przepowiednie dotykały różnych tematów. Najczęściej dotyczyły uczuć, przyszłych zawodów, sytuacji materialnej czy postępów w nauce. Śmiechom i zabawie nie było końca. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się między innymi domino szczęścia, kram z marzeniami, kości losu oraz pomyślne liczby. Każdy z uczestników zabawy nie wyszedł z sali bez wróżby na przyszłość, a wszystkie buzie były szczerze uśmiechnięte. Naszym najmłodszym uczniom nie zabrakło sił podczas odbywającej się równocześnie zabawie tanecznej.  Zabawę w rytmie wesołych dziecięcych piosenek przy pięknie przystrojonej sali poprowadziły panie - Agnieszka Wnęk oraz Joanna Denko. Na jej zakończenie rozstrzygnięto konkurs na „Najpiękniejszy strój andrzejkowy”. Wybór andrzejkowej kreacji okazał się niezwykle trudny,       ponieważ wszyscy uczestnicy zabawy  przybyli na spotkanie poprzebierani według czarodziejskiej mody. Wszędzie widać było gustowne pelerynki czarodziei oraz suknie czarodziejek i cyganek. Stroje dopełniały czarodziejskie różdżki, szpiczaste czapki i sprzęt latający w postaci kolorowych balonów. Wśród nagrodzonych za „Najpiękniejszy strój andrzejkowy” znaleźli się  z klasy I - dziewczęta : Milena Czamara, Małgorzata Grzybowska, Zofia Kawalec oraz chłopcy : Oskar Derwisz, Oskar Dzioba, Radosław Kołodziejczyk, Norbert Mitka. Z klasy II wyróżnili się uczniowie – wśród dziewcząt : Oliwia Baś, Zuzanna Bugaj, Hanna Gietka, Ewa Litewka, Ewa Mikurda, Aurelia Wojtal; wśród chłopców: Michał Biernat, Mateusz Litewka, Bartłomiej Prochal, Jakub Prochal. Z klasy III na wyróżnienie zasłużyli uczniowie – wśród dziewczynek : Wiktoria Klimara, Hanna Koblańska, Nikola Kołodziejczyk, Zuzanna Oczkowska Amelia Suślik, Amelia Wolak, Gabriela Ziarkowska; wśród chłopców : Piotr Bolek, Kuba Bosak, Michał Kaleta, Kacper Kurek, Paweł Skwierawski, Piotr Żurek. Zwycięzcy otrzymali miłe nagrody. W godzinach popołudniowych czarodzieje i wróżki zaprosili tym razem uczniów klas IV – VI do „Gabinetu wróżb”  następnie na dyskotekę andrzejkową. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili przy dźwiękach oraz rytmach najpopularniejszych i najmodniejszych przebojów. Przeprowadzone zostały również wesołe konkursy w tym „Randka w ciemno”. Nad całością imprezy, przygotowaniem dekoracji andrzejkowych oraz salonu wróżb dla klas I – VI oraz oddziałów przedszkolnych czuwał Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem panią Agnieszką Wnęk, natomiast zabawę taneczną poprowadził w wielkim profesjonalizmem pan Grzegorz Szumny. Serdecznie zapraszamy na andrzejki już za rok.

    Agnieszka Wnęk

                                                     

     

  • W ŚWIECIE OZDÓB CHOINKOWYCH

    15.11.2017

    Dnia 10 grudnia 2017 roku dzieci z przedszkola i klasy pierwszej wraz z wychowawcami  odwiedziły Fabrykę Bombek ARMAR mieszczącą się w Bęble. W niezwykłym świecie ozdób choinkowych dzieci mogły zwiedzić pomieszczenia fabryki i zobaczyć wszystkie etapy powstawania bombek. Z zaciekawianiem oglądały jak wygląda ręczne formowanie szkła oraz poznały tajniki dekorowania ozdób choinkowy. ​​W trakcie warsztatów plastycznych uczestnicy samodzielnie dekorowali szklaną bombkę według własnego pomysłu. Ozdobione bombki wyglądały rewelacyjnie i będą wspaniałą pamiątką na świąteczną choinkę w ich domach.

    Paulina Pyziak

  • WARSZTATY "MÓZG I SPÓŁKA"

    13.11.2017

    W poniedziałek, 13 listopada 2017r., uczniowie klasy I i V pod kierunkiem Pań: Joanny Krężołek i Renaty Windys uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Mózg i spółka – czyli parę słów o centrum dowodzenia w naszym organizmie”. Zajęcia odbyły się w Instytucie Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i były prowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Fizyków Medycznych KERMA. Uczniowie mieli okazję zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała, a w szczególności poznać zasady funkcjonowania mózgu. Podczas ciekawej i dostosowanej do ich wieku prezentacji dzieci zadawały liczne pytania, na które odpowiadali studenci: jak to się dzieje, że widzimy, słyszymy, czujemy, myślimy. Uczniowie nie tylko słuchali, ale też aktywnie uczestniczyli w zajęciach biorąc udział w doświadczeniach z pogranicza biologii i fizyki, łączących naukę i zabawę. Pracując w grupach mogli pogłębić swoje wiadomości związane z funkcjonowaniem podstawowych układów naszego ciała – nerwowego, krwionośnego, oddechowego i moczowego. Ponadto poznali mechanizmy powstawania obrazu w oku ludzkim, omówili różne wady wzroku i doznali złudzenia optycznego. Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem i wywołały dużo pozytywnych emocji. Dzieci nagrodzone dyplomami wróciły szczęśliwe do szkoły czekając na kolejne takie spotkanie. Dziękujemy Pani K. Kawalec za pomoc w zorganizowaniu tego wyjazdu.

    Renata Windys

    Joanna Krężołek

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć