"Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy".
13 września uczniowie trzeciej i czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Białym Kościele opuścili dobrze sobie znane progi, by na wybrzeżu Bałtyku nabrać sił przed czekającym nas nowym rokiem szkolnym. To był już kolejny wspólny wyjazd, więc z uśmiechem na twarzy, czekaliśmy na nowe przeżycia i doznania. I chociaż prognozy pogody nie nastrajały optymistycznie wierzyliśmy, że "... nie ma złej pogody, można się tylko nieodpowiednio ubrać". Katary i drobne przeziębienia nie stanęły na drodze do dobrej zabawy, zwłaszcza że aura nam sprzyjała i zamiast deszczu przez prawie cały pobyt towarzyszyło nam słońce.
Żadne warsztaty czy zajęcia nie zastąpią tej lekcji, jaką była zielona szkoła. Patrząc na fotorelację, nie mamy wątpliwości, że w tej małej nadmorskiej miejscowości, Dźwirzyno nasi uczniowie przeżyli coś niezwykłego. Pierwsze wrażenie to na nowo zachwyt błękitem morza, bieg przez wydmy, by dogonić wiatr. A potem długo wyczekiwana zabawa na plaży, budowa zamków z piasków, zapach dymu z ogniska - czasami piekącego w oczy, zwiedzanie Kołobrzegu, wizyta w parku rozrywki Zieleniewo oraz wiele innych atrakcji.
W średniowiecznym skansenie Słowian i Wikingów poznawaliśmy obyczaje naszych przodków, ich życie codzienne, sposób budowy domostw i zawody, dziś już prawie zapomniane tj. rogownik, scryba, mincerz.
”Witajcie w Podziemnym Mieście na Wyspie Wolin! Obywatelki i Obywatele! Dowódca Podziemnego Miasta wzywa na szkolenie!" Tymi słowami rozpoczęło się zwiedzanie systemu bunkrów i podziemnych korytarzy, z czasów II wojny światowej. Tajemnica tego obiektu militarnego, który miał stać się centrum dowodzenia na wypadek konfliktu atomowego, była pilnie strzeżona przez lata. Teraz zwiedzanie to prawdziwa podróż w czasie.
Pokonawszy dokładnie 308 schodów na szczyt 65 - metrowej latarni morskiej w Świnoujściu, najwyższej tego typu budowli w Polsce podziwialiśmy panoramę wybrzeża.
Zapach świeżego chleba przywitał nas w Skansenie Chleba w Ustroniu Morskim. Była to kolejna podróż do przeszłości, w czasy kiedy gospodynie same wypiekały chleb. Nasza przygoda zaczęła się od własnoręcznego wyrabiania ciasta, poprzez kolejne etapy aż do samego wypieku i konsumpcji świeżo upieczonych bułek.
Dzisiaj zielona szkoła należy już do przeszłości, ale wspomnienia z pewnością pozostaną na długo.
Agnieszka Miśkiewicz
Joanna Denko
Joanna Zięba
We wrześniu świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem „Wspomnienia z wakacji”. Konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów naszej szkoły. Tematyka konkursu przywołała niedawne jeszcze wrażenia, przeżycia z letnich wakacyjnych miesięcy, niezapomniane obrazy wschodów i zachodów słońca znad nadmorskich brzegów i jezior oraz ślady wspinaczek po górskich szczytach. Technika prac była dowolna, stąd ich różnorodność i barwna kolorystyka. Na szczególną uwagę zasłużyły dwie prace : przestrzenny krajobraz nadmorski autorstwa Michała Biernata z klasy drugiej oraz plastelinowy, magiczny, letni ogród wykonany przez Zuzannę Oczkowską z klasy trzeciej. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody.
Wyniki konkursu: „Wspomnienia z wakacji”
I miejsca : Michał Biernat, kl.2; Zuzanna Oczkowska, kl.3
II miejsce : Norbert Mitka, kl.1
III miejsce : Wiktoria Klimara, kl.3
IV miejsca : Bartłomiej Kluczewski, kl.3; Maksymilian Waliłko, kl.4
V miejsce : Julia Pawlik, kl.5
W świetlicy szkolnej rozstrzygnięto także konkurs przeprowadzony w ramach kółka plastelinowego pod hasłem „ Dzikie zwierzęta” . Dzieci wprost wyczarowały z plasteliny figurki ulubionych, dzikich zwierzątek, które można spotkać w dżungli bądź w zoo.
Wyniki konkursu: „ Dzikie zwierzęta”
I miejsce : „Zjawiskowe zoo” – Maria Sałęga - kl.3
II miejsca : „ Zwierzęta w dżungli” – Mateusz Litewka, kl.2; „Teatr lasu” – Ewa Litewka, kl.2; Aurelia Wojtal, kl.2
III miejsca : „ Super zwierzęta i rzeczy”- Małgorzata Grzybowska, kl.1; „Zwierzęta i sklepy” – Zofia Kawalec, kl.1; „Przygoda w dżungli” - Bartłomiej Prochal, kl.2; „Bajkowe zoo” - Gabriela Ziarkowska, kl.3
Agnieszka Wnęk
Dnia 10 września 2017 r. w Prądniku Korzkiewskim k/Ojcowa odbyła się uroczysta Msza Święta poświęcona pamięci żołnierzy Armii Krajowej Oddziału „Bicza” Zgrupowania „Żelbet’’ i Partyzanckiego Batalionu „Skała”.
W uroczystościach tych uczestniczyli również przedstawiciele naszej szkoły z pocztem sztandarowym w składzie: Magdalena Idzik (kl.VI), Julia Synowska (kl.VI), Michał Woźniak (kl.VI) - pod opieką Joanny Zięby. Uroczystą polową Mszę Świętą celebrował i homilię wygłosił ksiądz prof. Józef Marecki.
Samodzielny Batalion Partyzancki „Skała” Armii Krajowej powstał w sierpniu 1944 r. Dnia 2 września 1944 r. dowództwo Grupy Operacyjnej „Kraków” wyraziło zgodę na wyruszenie oddziału na pomoc walczącej Warszawie. Nad ranem 11 września batalion rozbił obóz w rejonie tzw. „Kaczych Błot”, w lasach w pobliżu miejscowości Złoty Potok. Nie zdawano sobie sprawy, iż na ten dzień Niemcy zaplanowali początek szerokiej akcji przeciw partyzantom w tym rejonie. Bitwa pod Złotym Potokiem była największą jaką stoczył SBP „Skała”. W tej sytuacji podjęto decyzję o rezygnacji z marszu na ratunek Warszawie i powrocie w rejon Krakowa. 17 września 1944 r. SBP „Skała” dotarł do Prądnika Korzkiewskiego k/Ojcowa, by po kilku dniach znaleźć się w Owczarach. Utrudzone wojsko zajęło obszerną stodołę w zagrodzie Pana Jana Piątkowskiego. Miejscowa ludność z narażeniem życia udzieliła wtedy pomocy, zabezpieczając zakwaterowanie oraz potrzebne produkty żywnościowe dla wycieńczonych walkami i męczącymi marszami partyzantów. Żołnierze odżyli, podniósł się ich duch walki i poprawiły humory. Wznowiono również szkolenie bojowe. Miejscowa ludność zorganizowała dwie Msze polowe przy zaimprowizowanym ołtarzu w lesie, na stoku rzeki. Do dziś aktywne środowiska patriotyczno- niepodległościowe nie pozwalają , by walka oddziałów partyzanckich krakowskiego Kedywu odeszła w zapomnienie. Przypominają o niej liczne pomniki, tablice, krzyże oraz polowe Msze Święte organizowane co roku w Prądniku Korzkiewskim na pamiątkę wydarzeń sprzed lat.
Pragnę serdecznie podziękować rodzicom naszych uczniów, którzy wzięli aktywny udział w tej uroczystości.
Joanna Zięba
Dnia 14 września 2017r. (czwartek) odbędzie się zebranie z rodzicami.
Zebranie ogólne dla rodziców dzieci z klas I-VI oraz oddziałów przedszkolnych – godz. 17:00 (budynek szkoły podstawowej – sala gimnastyczna), po nim zebrania klasowe;
Zebranie ogólne dla rodziców kl. VII i oddziałów gimnazjalnych – godz. 17:30 (budynek gimnazjum), po nim zebrania w klasach.
Godz. 18:30 – zebranie przedstawicieli Rady Oddziałowej poszczególnych klas I-VII, oddziałów przedszkolnych i oddziałów gimnazjalnych w budynku gimnazjum.
LOWE - Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji na rzecz aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych
Ankieta dla mieszkańców
Szanowni Państwo
Nasza gmina uzyskała możliwość realizacji projektu, którego głównym celem jest rozwój możliwości naszej oferty w zakresie edukacji osób dorosłych. Działania projektu skierowane będą do mieszkańców Gminy Wielka Wieś. Podstawą do planowania działań edukacyjnych, które będą prowadzone w ramach projektu jest diagnoza potencjału i potrzeb edukacyjnych osób dorosłych w naszym środowisku. W związku z tym prosimy Pana/Panią o udzielenie odpowiedzi na przedstawione niżej pytania ankiety. Ankieta jest całkowicie anonimowa a uzyskane dzięki niej informacje wykorzystane zostaną do planowania oferty edukacyjnej z której będzie Pani/Pan mogła/mógł skorzystać w toku realizacji projektu.
Zapraszamy do współpracy!
Wypełnienie ankiety nie powinno zająć Państwu więcej niż 10 minut.
Link do elektronicznej wersji ankiety:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdSoj95mnoQvolV6TyZcCNAZXgClYyDQHKFyKHtU9CyqasIVg/viewform
Dziękujemy za czas poświęcony na udzielenie odpowiedzi.
Ankieta będzie aktywna na stronie do 10 września 2017 r.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ W BIAŁYM KOŚCIELE
4 WRZEŚNIA 2017
Dla dzieci oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-VI, uczęszczających do budynku SP przy ul. Królowej Jadwigi 4
- 8.15 - msza św. w kościele parafialnym w Białym Kościele
- 9.00 - oficjalna uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 na placu przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele, ul. Królowej Jadwigi 4
- 9.30 spotkania z wychowawcami
- ok. 10.30 - rozejście się uczniów do domów (odjazd busa i gimbusa).
W tym dniu nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Oddziały przedszkolne działają od godziny 7.00 do 17.00.
Dla uczniów oddziałów gimnazjalnych i klasy VII, uczęszczających do budynku SP przy ul. Krakowskiej 172:
- 9.00 - msza św. w kościele parafialnym w Białym Kościele
- 10.00 - oficjalna uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 na Sali gimnastycznej w budynku SP przy ul. Krakowskiej 172
- 10.30 spotkania z wychowawcami
- ok. 11.30 – rozejście się uczniów do domów (odjazd busa i gimbusa). W tym dniu nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.
W poniedziałek, 4 września gimbus odjeżdża z przystanku w Murowni ok. godz. 7:45, a z Wierzchowia (Rynek) ok. godz. 7:50. Bus z Prądnika Korzkiewskiego odjeżdża ok. godz. 7:30 – trasa bez zmian. Po inauguracji roku szkolnego gimbus i bus odjeżdżają ok. godz. 10:30. Informacja dotyczy uczniów klas I-VI.
Rozkład jazdy gimbusów dla uczniów klasy VII i oddziałów gimnazjalnych na stronie gimnazjum.
Informujemy, że dzieci 3,4 – letnie uczęszczające do oddziału przedszkolnego w naszej szkole powinny dostarczyć do wychowawcy następujące rzeczy:
Szanowni Rodzice prosimy, aby wszystkie rzeczy pozostawione w przedszkolu były podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.
Informujemy, że w piątek 25.08.2017r. o godz. 17:00 odbędzie się w Szkole Podstawowej w Białym Kościele zebranie organizacyjne z Rodzicami dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych działających w naszej szkole. Serdecznie zapraszamy.
W sobotę 29 lipca 2017r. odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie warsztatów „Na tropie sztuki”. Wśród zaproszonych Gości byli m. in. Pan Tadeusz Wójtowicz – Wójt Gminy Wielka Wieś, Pan Sławomir Kawalec – Inspektor ds. promocji i rozwoju gminy, Pan Jarosław Janecki – przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Pani Anna Wróbel – koordynator projektu, Rodzice i oczywiście dzieci. Przez dwa tygodnie (17-29 lipca) dzieci z terenu naszej gminy brały udział w ciekawych zajęciach, które przybliżały im postać Stanisława Wyspiańskiego i rozwijały różne sfery ich aktywności. Były m. in. warsztaty teatralne, zajęcia plastyczne, gry i zabawy ruchowe. Uczestnicy mogli też lepiej poznać naszą „małą ojczyznę”, byli bowiem tropicielami lokalnej historii. Warsztaty były zorganizowane przez Małopolski Instytut Teatralny, a dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”. Na sobotnim podsumowaniu mogliśmy obejrzeć przedstawienie bogate w piosenki i zabawy ruchowe. Była też wystawa fotografii, prac plastycznych, krótki pokaz filmowy i oczywiście poczęstunek pełen owoców, soków, ciast i ciasteczek. Wszystko to odbyło się na zielonej trawie, przy pięknej słonecznej pogodzie. Atrakcji było co niemiara. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i miłą zabawę, a organizatorom za przygotowanie tak wspaniałej i spontanicznej imprezy.
Renata Windys
21 czerwca 2017r. uczniowie klas I i IV oraz kilkoro z klasy II i oddziału przedszkolnego pod opieką pani Renaty Windys i pani Renaty Szlachty wzięli udział w wycieczce do Ogrodzieńca. Dzieci cały dzień spędziły w Ogrodzieniec- Park, położonym w otoczeniu malowniczych ostańców, u stóp ruin Zamku.
Pod opieką przewodników udaliśmy się najpierw do Parku Doświadczeń Fizycznych. Znajdują się tam 42 urządzenia, które w prosty i obrazowy sposób przybliżają podstawowe prawa fizyki. Po wcześniejszym instruktażu dzieci samodzielnie mogły sprawdzić działanie wszystkich urządzeń. Dużym powodzeniem cieszył się żyroskop, czyli symulator lotu. Śmiałkowie, których było wielu, mogli odczuć na własnej skórze, co czuje pilot samolotu podczas powietrznych manewrów.
Starsi uczniowie, doświadczając symulacji wypadku samochodowego, mogli przekonać się jak ważne są pasy bezpieczeństwa.
Zabawom i eksperymentom nie było końca. Okazało się, że fizyka nie jest ani trudna, ani nudna.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był Park Miniatur. Tu zobaczyliśmy rekonstrukcje 17 zamków jurajskich w skali 1:25 oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza. Zwiedzaniu towarzyszyły ciekawe opowieści pani przewodnik o historii zamków i ich mieszkańcach.
Wielu wrażeń dostarczył nam Dom Legend i Strachów. Przenosząc się w świat baśni i legend związanych z Jurą Krakowsko- Częstochowską mieliśmy okazję poznać białą damę oraz stanąć oko w oko z potężnym czarnym psem. Chwilami wiało grozą!
Kolejną atrakcją był Park Rozrywki. Wiele radości dostarczyły dzieciom karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie i zabawy w ogromnym zamku dmuchanym.
Największe emocje towarzyszyły nam jednak podczas zjazdów na torze saneczkowym. Przed pierwszym zjazdem było trochę obaw i niepewności, ale okazało się że zabawa jest przednia!
Ostatnim punktem naszego wyjazdu było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Smakowało wyśmienicie.
Nie mogło także obyć się bez zakupu pamiątek, które cały czas przyciągały wzrok dzieci.
Pogoda była wymarzona, atrakcji mnóstwo, towarzystwo znakomite- świetny wstęp do wakacji:)))
Renata Szlachta
Dnia 19 czerwca 2017 r. uczniowie z klasy II i III wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem naszego zwiedzania był najwyższy budynek w Polsce, czyli Pałac Kultury i Nauki. Jego wysokość wynosi 237 m. Wybudowany w latach 1952-1955 znajduje się przy Placu Defilad 1. Był wzorowany na moskiewskich drapaczach chmur, które z kolei inspirowane były amerykańskimi wieżowcami z epoki art deco. Winda w ciągu 19 sekund wywiozła nas na 30 piętro Pałacu, gdzie na 114 metrach gmachu znajduje się Taras Widokowy. Z tarasu rozciągał się imponujący widok na panoramę Warszawy. Następnie udaliśmy się na wystawę „Domków dla lalek”, która znajduje się w PKiN przy dziedzińcu wewnętrznym w okolicach przeznaczonych niegdyś dla VIPÓW zaplecza Sali Kongresowej. Była to cenna lekcja historii. Ponad 100 domków z XIX , XX i XXI w. Na ich podstawie mogliśmy zaobserwować przemiany społeczne i zdobycze techniki. Najstarszy domek ma ponad 200 lat. Jest to ołtarz neogotycki. Unikatowa kolekcja zabawek sakralnych była imponująca. Dziesiątki uroczych wnętrz, tysiące maleńkich drobiazgów. To wszystko wzbogacone jeszcze o kolekcję lalek z różnych państw. Po zwiedzeniu tej wystawy udaliśmy się do Ogrodu Saskiego założonego w latach 1724-1748 w stylu francuskim dla króla Augusta II Mocnego. 27 maja 1727 r. ogród został udostępniony wszystkim mieszkańcom miasta. Jest to pierwszy publiczny ogród w Polsce. W latach 1816-1827 przekomponowany na krajobrazowy ogród angielski. Na terenie ogrodu znajduje się:
- 21 barokowych rzeźb muz i cnót
- Fontanna Wielka z 1855 r.
- Zegar słoneczny
- Grób Nieznanego Żołnierza
- Pomnik Marii Konopnickiej.
W ogrodzie była też grająca ławeczka i mogliśmy wysłuchać utworu Fryderyka Chopina. Następnie z Ogrodu Saskiego przeszliśmy ulicą Ossolińskich na Plac Zamkowy, po drodze mijając Pałac Prezydencki i Kościół św. Anny. Na Placu Zamkowym zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta III Wazy, który w wieku XVI przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Jednak konstytucyjnie Warszawa jest stolicą Polski od roku 1952. Rynek Starego Miasta z Syrenką Warszawską, fontanna oraz kamienica Fukierów również zachwyciły naszych uczniów. Ulicą Kamienne Schodki udaliśmy się na mury średniowiecznej Warszawy, aż do Barbakanu i Pomnika Małego Powstańca. Potem, przez Rynek Nowego Miasta dotarliśmy do Parku Fontann, gdzie na parkingu czekał na nas autokar, którym przejechaliśmy do Ząbek – miejsca naszego zakwaterowania. Tak minął pierwszy dzień wycieczki.
Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Telewizji „Dzień Dobry TVN”. Mieliśmy możliwość zwiedzenia pomieszczeń telewizyjnych i zobaczenia pracy dziennikarzy i innych pracowników telewizji od tzw. „kuchni”. Mogliśmy też zobaczyć panoramę Warszawy z tarasu widokowego telewizji, skąd zazwyczaj transmitowana jest prognoza pogody. Obserwowaliśmy „na żywo” jak powstaje program telewizyjny, gdyż byliśmy na planie tego programu. Koncert Sarsy i możliwość otrzymania autografu oraz wspólne zdjęcie z piosenkarką były dla wszystkich miłym zaskoczeniem. Po godzinnym pobycie w Telewizji TVN udaliśmy się do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Tam podziwialiśmy sprzęt bojowy z okresu II wojny światowej oraz z czasów powojennych. Były czołgi, samoloty, działa pancerne, zestawy rakietowe, śmigłowce i samochody transportowe. Największą frajdę mieli ci, którzy zdecydowali się wejść do czołgu, gdyż był to jeden z najbardziej oczekiwanych punktów programu. Następnie przejechaliśmy pod Agrykolę do Łazienek Królewskich i spacerkiem przeszliśmy na obiad do Restauracji „Rozdroże” . Przy Pomniku Jana III Sobieskiego na Agrykoli, zobaczyliśmy piękny widok na Pałac Na Wyspie. Po krótkim odpoczynku Alejami Ujazdowskimi udaliśmy się do Łazienek Królewskich, po drodze mijając Urząd Rady Ministrów i Belweder. W Łazienkach Królewskich powitał nas Pomnik Fryderyka Chopina w otoczeniu pięknych białych róż. Pomnik przedstawia kompozytora pod mazowiecką wierzbą płaczącą. Całość kompozycji kojarzy się z monumentalną harfą. Pomnik powstał w 100 rocznicę urodzin kompozytora (1910). Jednak stanął dopiero w 1926 r. Wracając do Łazienek Królewskich, to w roku 1764 król Stanisław August Poniatowski zakupił Łaźnię księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wraz z Ujazdowem i przekształcił ją w letnią królewską rezydencję. Wybudowany został klasycystyczny Pałac Na Wyspie, który miał symbolizować marzenia króla o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym. My mieliśmy możliwość zwiedzenia tej letniej rezydencji, gdzie min. podziwialiśmy łazienki króla i inne pomieszczenia, takie jak: sala balowa, pokoje obrazowe, kaplica króla, sypialnia, garderoba, pokój gościnny czy słynną jadalnię, gdzie odbywały się tzw. „obiady czwartkowe”. Następnie z Pałacu przeszliśmy do królewskiego Teatru na Wodzie, po czym udaliśmy się do autokaru. Ostatnim miejscem do zwiedzenia był Stadion Narodowy, który został wybudowany w latach 2008-2011.Posiada 4. (najwyższą) kategorię w klasyfikacji UEFA. Ma 58 500 miejsc siedzących. W czasie imprez muzycznych – koncertów może pomieścić do 72 900 osób. Pod płytą boiska znajduje się parking podziemny. Stadion posiada podgrzewaną płytę boiska i rozsuwany dach. Na poziomie – 3 znajduje się kaplica wielowyznaniowa. Oficjalne otwarcie Stadionu Narodowego nastąpiło 29.01.2012 r. My zwiedziliśmy Punkt Widokowy. Jednym słowem mówiąc - stadion jest piękny i ogromny. Na tym zakończył się drugi dzień wycieczki do Warszawy.
Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego, który w chwili obecnej pełni funkcję muzealną i reprezentacyjną. Jest to dawna rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI w. siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu. Byliśmy min. w Sali Senatorskiej, gdzie 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję. W Kaplicy Małej Zamku Królewskiego przechowuje się insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego min. Łańcuch Orderu Orła Białego, miecz ceremonialny i berło z akwamarynu. Znajduje się tam również urna z sercem Tadeusza Kościuszki. Zwiedziliśmy też pracownię Marcello Baciarellego, pierwszego nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Namalował on takie obrazy jak: „Portret króla w stroju koronacyjnym”, „Król z klepsydrą”, czy portrety rodziców króla – Konstancji i Stanisława Poniatowskich. Wszystkie pomieszczenia nas zachwyciły. Następnie pieszo przeszliśmy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie dzieci zjadły obiad, po którym wyszliśmy na „Ogród na dachu” CNK, gdzie wśród roślinnych labiryntów trwały wesołe zabawy bieżne. Po pobycie w „Ogrodzie na dachu” udaliśmy się do Planetarium na prelekcję i pokaz filmu pt. „Astronauta”. Po filmie uczniowie mogli bawić się do woli na różnych stanowiskach interaktywnych, gdzie mogły eksperymentować, doświadczać i sprawdzać się w różnych dziedzinach wiedzy, wzbogacając ją o swoje własne doświadczenia. Centrum Nauki Kopernik było fascynującym miejscem i zapewne niezapomnianym. Miło było zobaczyć naprawdę szczęśliwe i spełnione dzieci. I jak to zwykle bywa, wszystko co dobre szybko się kończy. Wspomnienia jednak pozostaną na zawsze. Pobytem w Centrum Nauki Kopernik zakończył się dzień trzeci wycieczki do Warszawy.
Czwarty dzień wycieczki do Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Wilanowie - letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Król ten zasłynął min. z Odsieczy Wiedeńskiej, gdzie 12 IX 1683 r. odbyła się zwycięska bitwa pod Wiedniem między wojskami polsko – austriacko – niemieckimi pod dowództwem Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Po zwycięskiej bitwie Turcy nie byli już zagrożeniem dla chrześcijańskiej Europy. W Wilanowie uczniowie wzięli udział w lekcji edukacyjnej na temat „Zielona wyprawa”. Lekcja ta odbyła się w ogrodach Pałacu Wilanowskiego. Po lekcji zwiedziliśmy wnętrza pałacowe. Następnie autokarem przejechaliśmy do centrum Warszawy, gdzie w Pałacu Prezydenckim o godz. 14.00 mieliśmy spotkanie z Pierwszą Damą RP, Panią Agatą Kornhauser-Dudą. Pani Prezydentowa przywitała nas bardzo serdecznie. Pytała dzieci o ich zainteresowania, plany wakacyjne i o szkołę, do której chodzą. Życzyła wszystkim udanych słonecznych i bezpiecznych wakacji. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali Pani Prezydentowej za przyjęcie ich w pałacu. Wręczyli drobne upominki wykonane min. przez rodziców i ich samych. Zaśpiewali też piosenkę o Lajkoniku i o Wiśle. Po czym na pożegnanie Pani prezydentowa poczęstowała ich koszem słodyczy. Na tym spotkanie się zakończyło. Jednak pobyt w Pałacu Prezydenckim trwał nadal, gdyż pozostało nam jeszcze zwiedzenie jego wnętrz. Zwiedzanie Pałacu odbywało się z przewodnikiem. Był to ostatni punkt dnia czwartego i całej wycieczki do Warszawy. Po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego ulicami Starego Miasta przez Plac Zamkowy udaliśmy się do autokaru, którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu, do Białego Kościoła.
Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki do Warszawy, że tak dzielnie znosiliście trudy bycia prawdziwym turystą. Gdy zmęczenie opadnie pozostanie to, co będzie procentować w dalszym waszym życiu, czyli „zaszczepiona” podczas wycieczki ciekawość poznawcza, która pozwoli wam wzbogacić waszą wiedzę poprzez odwiedzanie takich i podobnych miejsc w Polsce i na świecie. Pozostanie tylko wyznaczenie trasy, spakowanie plecaka i wyruszenie z domu po przygodę. Za wspólne kulturalne zwiedzanie miejsc i obiektów, tak charakterystycznych dla Warszawy z serca wszystkim dziękuję. Jesteście wspaniali!
Joanna Zięba
Wrodzone zadatki, aby mogły przerodzić się w talent wymagają umiejętnego wspierania, stymulowania, motywowania, determinacji i wytężonej pracy dziecka i jego opiekunów – rodziców i nauczycieli. Praca w naszej szkole ukierunkowana jest na rozwijanie zdolności i talentów każdego dziecka. Efektem tego są osiągane przez uczniów sukcesy w konkursach przedmiotowych, sportowych i występach artystycznych. Uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, uzyskują tytuły laureatów w konkursach gminnych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Jak co roku efektywnie promujemy osiągnięcia dzieci w bardzo różny sposób. Uczestnicy konkursów matematycznych i polonistycznych otrzymali swoje dyplomy i nagrody na specjalnym apelu w przeddzień zakończenia roku szkolnego. Rozdane zostały także podziękowania za aktywność w ramach Koła Teatralnego. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Marzena Wawrzeń
Dnia 20 czerwca odbyła się wycieczka klas V i VI do Żywca oraz na Górę Żar. Uczniowie zwiedzili zamek Habsburgów w Żywcu, pawilon chiński i park miniatur. Podczas zwiedzania zamku uczestniczyli w plastycznej lekcji muzealnej. Na zakończenie wjechaliśmy na Górę Żar. A tam wyłoniła się przed nami piękna panorama na Beskid Żywiecki. Po krótkim odpoczynku, w pełnym słońcu, ale szczęśliwi i zadowoleni, choć mocno zmęczeni , zeszliśmy z góry.
Anita Różycka
W poniedziałek, 19 czerwca 2017r., na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” oraz wręczenie nagród laureatom i osobom, które uzyskały wynik bardzo dobry. Wśród nich nie zabrakło naszych uczniów - Patryka Kołodziejczyka z klasy piątej oraz Piotra Wyżgi z klasy czwartej. Laureatem konkursu w kategorii Maluch został Maksymilian Waliłko z klasy trzeciej, który ze względu na klasowy wyjazd do Warszawy odbierał nagrodę wcześniej. Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzili, że uroczysta Gala wywarła na nich olbrzymie wrażenie i zamierzają spotkać się znów za rok. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Renata Windys
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/1017:
- msza swięta godzina 9.00 w kościele parafialnym,
- uroczysty apel w godzinach 10.00 - 12.00,
- 12.00 - rozejście się uczniów do domów.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. jadwigi Królowej w Białym Kościele zaprasza na spotkanie informacyjne w poniedziałek, 19 czerwca br. rodziców dzieci, które od wrzesnia 2017 r. beda uczęszczać do oddziału przedszkolnego zorganizowanego w Szkole Podstawowej w Białym Kościele (spotkanie o godzinie 18.00) oraz rodziców uczniów, którzy od wrzesnia 2017 r. rozpoczną naukę w klasie I ( spotkanie o 19.00).
Wraz z letnią porą nadchodzi czas podsumowania pracy świetlicy w roku szkolnym 2016/2017.Był to okres owocnej, radosnej i aktywnej działalności dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klas I-V. Uczniowie z klas II - V wytężali swoje umysły podczas czwartkowych spotkań kółka rebusowego. W czerwcu podsumowano wyniki zawodników biorących udział całorocznym konkursie wiedzy - „Mistrz rebusowy roku szkolnego 2016/2017”.
I miejsce – Adam Szumiec – kl.III ( 716 pkt )
II miejsce – Kamil Szumny – kl.III ( 597 pkt )
III miejsce – Krystian Marek – kl.III ( 593 pkt )
IV miejsce – Filip Szumny – kl.III ( 467 pkt )
V miejsce – Jarosław Perz – kl.III ( 292 pkt )
I miejsce – Samuel Skowronek – Duarte – kl.IV ( 864 pkt )
II miejsce – Magdalena Idzik – kl.V ( 840 pkt )
III miejsce – Oliwia Kawalec – kl.IV ( 708 pkt )
IV miejsce – Karolina Szumny – kl.V ( 510 pkt )
V miejsce – Michał Woźniak – kl.V ( 508 pkt )
W zmaganiach ortograficznych swoją klasę udowodnili uczniowie z klas III – IV. Po podliczeniu wszystkich zdobytych punktów u poszczególnych zawodników wyłoniono zwycięzców kółka ortograficznego :
I miejsce – Kamil Szumny – kl.III ( 823 pkt )
II miejsce – Adam Szumiec – kl.III ( 765 pkt )
III miejsce – Samuel Skowronek – Duarte – kl.IV ( 587 pkt )
IV miejsce – Krystian Marek – kl.III ( 573 pkt )
V miejsce – Filip Szumny – kl.III ( 478 pkt )
W tym roku szkolnym w świetlicy prowadzony był również konkurs szachowy. Przedstawiciele „kółka szachowego” w każdy piątek spotykali się na turniejach szachowych zdobywając kolejne punkty niezbędne do ostatecznego podliczenia wyniku rocznego ich zmagań.
I miejsce – Kamil Szumny ( 210 pkt )
II miejsce – Krystian Marek ( 146 pkt )
III miejsce – Adam Szumiec ( 109 pkt )
IV miejsce – Filip Szumny ( 87 pkt )
V miejsce – Patryk Noga ( 83 pkt )
Lato przywitało świetlicę tęczą pomysłów do zrealizowania na wielu płaszczyznach szkolnej aktywności. Wkrótce rozpoczną się wakacje, jednak już dziś świetlica zaprasza na przyszły rok szkolny. Nauczyciele świetlicy z pewnością zaoferują uczniom mnóstwo ciekawych i kreatywnych zajęć. Do zobaczenia po wakacjach!
Agnieszka Wnęk
Na początku czerwca bieżącego roku podsumowaliśmy letnią już edycję akcji społecznych prowadzonych przez samorząd w naszej szkole. Zakończyliśmy trzeci etap akcji zbiórki makulatury -„Nagrodę macie, jak papier uzbieracie”. Zebraliśmy łącznie 320 kg makulatury.
W czerwcu podsumowaliśmy także trzecią zbiórkę zakrętek prowadzoną w ramach akcji „Nakręćmy się na pomaganie”. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu tą akcją ze strony Rodziców, dzieci, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły udało się zebrać 100 kg zakrętek.
W ostatnim miesiącu roku szkolnego 2016/2017 zakończono również trzecią zbiórkę zużytych baterii. Dzięki zaangażowaniu zainteresowanych tą akcją osób udało się zgromadzić 40 kg baterii.
Samorząd szkolny podsumował też całoroczny konkurs czystości w klasach. Zwyciężyła klasa I pod kierunkiem Pani Renaty Szlachty. Drugie miejsce zdobyła klasa III pod opieką Pani Joanny Denko. Na trzecim miejscu uplasował się oddział przedszkolny prowadzony przez Panią Dorotę Jagło.
Agnieszka Wnęk