• ZAPROSZENIE NA BEZPŁATNE SZKOLENIE

    10.05.2019

    yes Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji zaprasza na bezpłatne szkolenie pt. "Rodzic w internecie". Szczegóły w załączniku.

    rodzic_w_internecie_maj.pdf

     

  • Biegnij z ojcem do Ojcowa

    Biegnij z ojcem do Ojcowa
    Ruszają zapisy do VI biegu - "Biegnij z ojcem do Ojcowa"
     
    Rozpoczęły się już przygotowania do biegu rodzinnego „Biegnij z ojcem do Ojcowa” dla mieszkańców naszej gminy.
    Imprezę już szósty raz organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Pozytywka” wraz ze Szkołą Podstawową w Białym Kościele. Bieg został zaplanowany na 15 czerwca 2019 roku.
     
     
    Rekrutacja odbywa się jedynie drogą elektroniczną. Ilość miejsc ograniczona.
     
    Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Biegacze nie tylko poprawiali swoja kondycje, ale mieli możliwość oglądania pięknych widoków. 
    W przypadku pytań, prosimy o kontakt z koordynatorem biegu p. Małgorzatą Biniek
    tel. 664016766

     

  • AKADEMIA 3 MAJA
    06.05.2019

    Uczniowie klasy VI przypomnieli wydarzenia sprzed lat i odtworzyli gorącą atmosferę pierwszych dni majowych 1791 roku. W kraju, który przeżywał tak wielki kryzys, uchwalenie postępowej Ustawy rządowej czyli Konstutucji było niemałym osiągnięciem. Uczniowie podkreślili, że tylko zgoda i jedność może prowadzić do rzeczy wielkich. Konstutycja 3 Maja to nie tylko wspomnienie ogromnego wysiłku Polaków, by ratować własne państwo, ale też lekcja dla współczesnych.
    Po raz kolejny uczniowie, pod kierunkiem pana J. Janeckiego mieli możliwość zaprezentowania swoich umięjętności muzycznych.

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akademia 3 Maja.

    Agnieszka Miśkiewicz

  • ZIEMIA - ZIELONA PLANETA

    29.04.2019

    Dnia 29.04.2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią i panem J. Janeckim przygotowali przedstawienie ekologiczne pt. Jaś i Małgosia. Podczas uroczystości zostały rozdane nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. Ziemia  -Zielona Planeta. Akademię muzycznie i wokalnie ozdobili: Justyna Noga, Zofia Kawalec, Szymon Sobesto i Norbert Mitka.

     

                                                                            Anita Różycka

     

  • "Cała szkoła czyta dzieciom"- OP ŻABKI
    23.04.2019

    W ramach rozpoczętego w naszej grupie projektu "Cała szkoła czyta dzieciom" dnia 10 kwietnia br. mieliśmy przyjemność gościć pierwszą zaproszoną do akcji osobę, której zadaniem było przeczytanie dziciom wybrango utworu literatury dziecięcej. Celem  projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, wmacnianie więzi między rodzicami i ich pociechami oraz wspieranie rozwoju emocjonalego i wyobraźni dzieci. Nasz gość - Mama Oli z najszej grupy - przeczytała małym słuchaczom bajkę "Złotowłosa i trzy niedźwiadki". Niewątpliwą atrakcją wydarzenia była nie tylko ciekawa historia, której dzieci słuchały z zaparym tchem, ale też niekonwencjonalność sytuacji, czyli gość z zewnątrz, który wzbudził wśród wychowanków sporo ekscytacji. Powodzenie pierwszego etapu  zainicjowango projektu i zadowolnie dzieci jest czytelnym znakim na bezsprzeczną potrzebę kontynuacji całej akcji.

     

                                                                                                                                          Angelika Nawara- Michalska

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Cała szkoła czyta dzieciom"- OP ŻABKI.

  • Wielkanoc w "Żabkach"
    23.04.2019

    Maluszki z grupy "Żabki" również przygotowały się do świąt Wielkiej Nocy. Wspólnymi siłami zrobiliśmy palmy na Niedzielę Palmową, posialiśmy rzeżuchę oraz "skompletowaliśmy" święconkę. Po niespełna dwóch tygodniach przygotowań już na pewno każde dziecko bez chwili zawachania wymieni co powinniśmy umieścić w koszyczku oraz z czym kojarzy się Wielkanoc.

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wielkanoc w "Żabkach".

     

                                                                                                                                             Angelika Nawara-Michalska

  • WAŻNE INFORMACJE DLA RODZICÓW

    05.04.2019

    1. Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele nie bierze udziału w planowanym na poniedziałek, 8 kwietnia br. strajku. Szkoła pracuje bez zmian.

    2. Egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty odbędą się w naszej szkole zgodnie z terminami, nie przewidujemy w tym zakresie żadnych zakłóceń.

    3. Ze względu na egzamin gimnazjalny, egzamin ósmoklasisty,  obecność nauczycieli w komisjach oraz przerwę świąteczną dni: 11,12,15,16,17,18,19 i 23 kwietnia są dla uczniów wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.  W przypadku, gdy nie macie Państwo możliwości zapewnienia swoim dzieciom opieki w tym czasie w szkole – budynek przy ul. Królowej Jadwigi 4 - zostanie zorganizowany dyżur świetlicowy. W celu dokonania zapisu na ww. dyżur należy zgłosić się do sekretariatu szkoły do środy 10 kwietnia br. (w godz. 7.00 – 15.00) i wypełnić deklarację uczestnictwa dziecka na dyżurze. Oddziały przedszkolne funkcjonują w tym czasie bez zmian.

    mgr Anna Zajączkowska – Dyrektor Szkoły
     

  • OBOWIĄZEK PODPISANIA OŚWIADCZENIA WOLI

    05.04.2019

    Rodzice kandydatów zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych  w Szkole Podstawowej w Białym Kościele zobowiązani są do podpisania oświadczenia woli przyjęcia do tutejszych oddziałów w dniach 5-11 kwietnia 2019 r.

    Niepodpisanie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w naszych oddziałach.

    mgr Anna Zajączkowska – Dyrektor Szkoły

     

     

     

  • ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY PODCZAS REKOLEKCJI W PARAFII

    04.04.2019

    Parafia pw. św. Mikołaja w Białym Kościele w dniach 6–10 kwietnia br. organizuje rekolekcje wielkopostne. Po uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem planu rekolekcji, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele zwalnia uczniów, którzy wezmą udział w rekolekcjach  z zajęć dydaktyczno-wychowawczych zgodnie z poniższym harmonogramem. Uczniowie, których rodzice zadeklarują udział w rekolekcjach, pod opieką wyznaczonych nauczycieli udają się ze szkoły do kościoła. Po zakończeniu rekolekcji  uczniowie OP, klas I,II, III wracają do szkoły na świetlicę, skąd są odbierani przez rodziców/opiekunów prawnych, sami wracają do domów lub też czekają na przyjazd gimbusa/busa. Uczniowie klas IV-VI w zależności od deklaracji rodziców mogą wracać do domu bezpośrednio z kościoła.  Uczniowie, którzy nie biorą udziału w rekolekcjach mają zapewnioną opiekę w szkole.

     W celu zapewnienia wszystkim uczniom naszej  szkoły bezpieczeństwa i właściwej opieki  w trakcie organizowanych rekolekcji  prosimy Rodziców o wypełnienie deklaracji, które otrzymali uczniowie. Uczniowie, którzy nie złożą wypełnionych deklaracji u wychowawców będą w szkole pod opieką nauczycieli.

     Bus i  gimbus kursują w tych dniach bez zmian. Zajęcia dodatkowe – kontakt z prowadzącymi.  Oddział przedszkolny – grupa „Żabki” – mogą udać się na rekolekcje pod opieką rodziców.

    HARMONOGRAM REKOLEKCJI

    OP, KLASY I,II, III

    KLASY IV,V,VI

    PONIEDZIAŁEK 8 IV 2019 r.

     

    11.50 – planowane wyjście do kościoła

    12.00 – 13.00 – nauka rekolekcyjna

    ok. 13.00 – powrót do szkoły

    PONIEDZIAŁEK 8 IV 2019 r.

     

    13.20 – planowane wyjście do kościoła

    13.30 – 14.30 – nauka rekolekcyjna

    ok. 14.30 – powrót do szkoły (wg deklaracji)

     

    WTOREK 9 IV  – ZAJĘCIA W SZKOLE BEZ ZMIAN

    WTOREK 9 IV  – ZAJĘCIA W SZKOLE BEZ ZMIAN

     

    ŚRODA 10  IV

     

    11.50 – planowane wyjście do kościoła

    12.00 – 13.00 – nauka rekolekcyjna

    Ok. 13.00 – powrót do szkoły

     

     

    ŚRODA 10 IV

     

    13.10 – planowane wyjście do kościoła

    13.15 – 14.15 – nauka rekolekcyjna

    Ok. 14.30 – powrót do szkoły (wg deklaracji)

     

     

    mgr Anna Zajączkowska – Dyrektor Szkoły

    Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele; ul. Królowej Jadwigi 4; 32-089 Biały Kościół
    tel. 12 419 10 16; e-mail: a.zajaczkowska@wielka-wies.pl; https://spbialykosciol.edupage.org/

  • WYNIKI I SZKOLNEGO ETAPU KONKURSU NA „NAJCIEKAWSZĄ TECHNIKĘ ZDOBIENIA PISANEK”

    01.04.2019

    W piątek 29.03.2019 jury w składzie - pani Marta Duda, pani Renata Szlachta oraz pani Agnieszka Wnęk wytypowało zwycięzców I etapu konkursu na „Najciekawszą technikę zdobienia pisanek”. Organizatorzy szkolnego etapu wyłonili spośród piętnastu wykonanych na konkursie prac pięć najciekawszych pisanek. Zostały one dostarczone do biura GOKiS w celu realizacji II etapu gminnego.

    Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II etapu :

    • Wojciech Wierzbicki, kl.4
    • Krystian Marek, kl.5
    • Julia Pawlik, kl.6
    • Gabriela Sałęga, kl.6
    • Nikola Soboń, kl.7

     

     

    Agnieszka Wnęk

     

  • OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE
    31.03.2019

    Jednym z najważniejszych pytań jest to, które dotyczy nas samych – czy na Marsie, podobnie jak na Ziemi, mogło powstać życie? 
    Członkowie Koła Turystycznego w Białym Kościele (Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele) postanowili się sami o tym przekonać i wyruszyli w kosmiczną podróż razem z pracownikami Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego
    Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu „Plecak wiedzy”.

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE .

  • MYDŁO WSZYSTKO UMYJE...
    31.03.2019

    Roznosi nas energia i wena twórcza domaga się realizacji. Plan jest prosty – zrobić mydło domowej roboty. Naturalne, stanowiące unikatową mieszankę zapachową, idealnie dostosowane dla nas lub naszych bliskich. 
    Taki cel przyświecał Kołom Przyrodniczym z Białego Kościoła (Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele). Na piątkowych zajęciach każdy przygotował mydło według swojego pomysłu. Efekty już za trzy miesiące 

    Zajęcia realizowane w ramach projektu "Plecak wiedzy".

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii MYDŁO WSZYSTKO UMYJE....

  • CZY WODA W NASZYCH RZEKACH I STRUMIENIACH JEST CZYSTA?
    31.03.2019

    Czy wody w naszych rzekach są czyste? Na to pytanie, w słoneczne popołudnie, odpowiadało Koło Przyrodnicze ze Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele, które wykonało badania wody z pobliskiej rzeczki. 
    Badanie chemiczne oraz analiza organizmów znajdujących się w pobranych próbkach pozwoliły stwierdzić, ze stan strumyka w Dolinie Kluczwody jest dobry. Zajęcia zrealizowano w ramach projektu „ Plecak wiedzy”.

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Woda w rzece.

  • POWITANIE WIOSNY NA FESTIWALU ZAWODÓW 2019

    POWITANIE WIOSNY NA FESTIWALU ZAWODÓW 2019

    Dnia  21 i 22  marca 2019 uczniowie klasy VII i VIII oraz  oddziałów gimnazjalnych wraz z wychowawcami  uczestniczyli w wycieczce na Festiwal Zawodów. Wyjazd miał za zadanie przybliżyć uczniom najstarszych klas ofertę edukacyjną szkół  ponadpodstawowych i został zorganizowany  w ramach realizacji podstawy programowej z doradztwa edukacyjno- zawodowego oraz realizowanego w naszej szkole projektu „SPInKA” współfinansowanego z funduszy europejskich.

    Młodzież zwiedzała różnorodne stoiska, zapoznając się z ofertą szkół. Wystawcy prześcigali się w prezentowaniu atrakcji-  przygotowano sesje  tematyczne, pokazy, degustacje i drobne upominki dla odwiedzających. Uczniowie mogli poznać ofertę szkół branżowych i ogólnokształcących, uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji. Wszyscy zainteresowani otrzymali materiały promocyjne.

    Uczniowie mieli także niepowtarzalną okazję przetestować umiejętności starszych kolegów kształcących się w różnych typach szkół-  poddać się zabiegom fryzjerskim, kosmetycznym, pozować do zdjęć i wypróbować działanie rozmaitych nowinek technicznych: zagrać w gry, przetestować aplikacje czy sterować robotem. Każdy mógł przekonać się , jak w praktyce wygląda nauka zawodu, który go interesuje. Powitanie wiosny na Festiwalu Zawodów można więc uznać za pełen sukces.

    Szczególne podziękowania składamy Partnerowi projektu „SPInKA”- Gminie Wieka Wieś za przekazanie środków na sfinansowanie wyjazdu młodzieży (wynajem autokarów).

     

    Tekst: Mirosława Szeptycka

    Zdjęcia: Małgorzata Biniek, Anna Krzyżan

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii FESTIWAL ZAWODÓW.

  • WARSZTATY W MUZEUM NARODOWYM

    30.03.2019

    Dnia 29 marca 2019 r. uczniowie oddziału przedszkolnego - „Sówki” oraz klasy I i II wybrali się wraz z opiekunami: p. Dorotą Jagło. P. Eweliną Wojdałą, p. Joanną Ziębą, p. Pauliną Parcz i p. Joanną Krężołek na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Krakowie. Wizytę w muzeum rozpoczęliśmy od odwiedzenia sklepiku muzealnego, w którym mogliśmy kupić wiele ciekawych pamiątek. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Głównym jednak celem naszej wycieczki do muzeum były lekcje muzealne, które każda klasa rozpoczęła dokładnie o godz. 10.00. I tak, dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na warsztaty na temat: „Czy woda jest niebieska a jabłko okrągłe?” - O kolorach i kształtach w sztuce współczesnej. Temat ten miał na celu prezentację różnych aspektów sztuk wizualnych. Zajęcia wprowadziły dzieci w świat sztuki przez obserwację i samodzielną twórczość. Jednocześnie przez doświadczenie i wspólną zabawę zapoznały się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi sztuki oraz materiałami i tworzywami artystycznymi. Po dzisiejszej lekcji dzieci potrafią podać przykłady kolorów:  zimnych, ciepłych, podstawowych i pochodnych. Rozumieją też znaczenie proporcji, kształtów, figur, brył  i kompozycji w sztuce.

    Klasa I wzięła udział w warsztatach na temat: „Rycerz i jego zbroja”- Galeria „Broń i barwa w Polsce”. Źródłem opowieści pana przewodnika były eksponaty zgromadzone w muzeum. Uczniowie poznali wzór osobowy rycerza, kodeks rycerski, elementy zbroi, broń rycerską. Poznali też panujące dawniej obyczaje, obrzędy i zmieniające się mody w ubiorze rycerza. Wszyscy chłopcy zostali pasowani na rycerza. Zajęcia, rozwijając wyobraźnię, były również okazją do kształtowania postaw szacunku wobec przeszłości i pamiątek historycznych. Duże emocje dostarczyła dzieciom możliwość ubrania się w elementy stroju rycerza.

    Natomiast Klasa II wzięła udział w lekcji muzealnej na temat: „Ko-lekcja z klasą” – Wystawa „Wyspiański”. Dzieci zapoznały się z życiem i twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Aktywnie zwiedzały wystawę obrazów Stanisława Wyspiańskiego. Poznały charakterystyczne cechy okresu „Młodej Polski”.  Zgłębiły pojęcia: witraż, polichromia, pastel. W czasie zajęć dowiedziały się też, czym jest muzeum, jakie są jego zadania i dlaczego ważne jest, aby przychodziły oglądać wystawy sztuki zarówno z klasą, jak i samodzielnie. Po zakończeniu zajęć, pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy do Białego Kościoła.

                                                                                                        Joanna Zięba

  • DZIEŃ KOBIET

    DZIEŃ KOBIET

    W piątek w naszej szkole odbył się apel, na którym ogłoszono wyniki czwartkowych wyborów Miss Szkoły 2019. Apel poprowadził Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Kacper Przełożny w towarzystwie Łukasza Seweryna.

    Miss Szkoły została Gabriela Mirek z klasy 3b, a dwie V-ce Miss to Amelia Gajewska i Wiktoria Stachnik. Były kwiaty, słodycze i życzenia dla wszystkich Pań.Na koniec wszyscy zatańczyli ulubioną "belgijkę".

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Kobiet.

  • PARAPETOWY OGRÓDEK W KLASIE I

    28.03.2019

     Dnia 26 marca 2019 r. uczniowie klasy I w ramach edukacji przyrodniczej założyli „parapetowy ogródek”. W tym celu w doniczkach z ziemią posadzili cebulę i posiali nasiona: rzeżuchy, grochu, szczypiorku, rzodkiewki i owsa. W kolorowych doniczkach umieścili żonkile, bratki, szafirki, hiacynta oraz bazylię. Wszystkie rośliny zostały podlane i umieszczone w słonecznym miejscu na parapecie. Uczniowie doskonale poradzili sobie z tymi zadaniami. Była to bardzo dobra okazja na rozmowę o potrzebach rozwojowych roślin – podłoże, woda, słońce. Dlatego dokładnie omówiliśmy od czego zależy rozwój rośliny i jakie są różnice między sadzeniem a sianiem. Postanowiliśmy obserwować jakie zmiany zachodzą każdego dnia w naszym ogródku oraz dbać o niego tak, jak to robią prawdziwi ogrodnicy. Nasz „parapetowy ogródek” dostarczy nam wielu składników odżywczych, które znajdują się w roślinach. Składniki te są nam potrzebne do zachowania zdrowia, do walki z chorobami oraz do prawidłowego rozwoju. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze zbiory, które wykorzystamy do zrobienia wiosennych kanapek. „Ogródek parapetowy”, w którym mamy tak różne uprawy, nauczy nas również samodzielności i systematyczności. Uczniowie będą pamiętać o podlewaniu i wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych, które są konieczne podczas uprawy roślin. Po zakończeniu zajęć dzieci wzięły udział w loterii. Komu dopisało szczęście, ten wylosował torebkę z nasionami do posiania w domu.

    Zapewne wszystkie dzieci zostały zainspirowane dzisiejszą lekcją do założenia własnego „parapetowego ogródka” w domu. Życzę Wam obfitych zbiorów.

     

     

    Joanna Zięba

  • DOBRE MANIERY SĄ KLUCZEM DO ŁATWIEJSZEGO ŻYCIA WŚRÓD LUDZI

    28.03.2019

    Savoir-vivre to zbiór dobrych manier i zasad obowiązujących w danej kulturze i szerokości geograficznej. Do niedawna savoir-vivre kojarzył nam się z odpowiednimi manierami przy stole. W ciągu ostatnich lat pojęcie to jednak nabrało wielu innych znaczeń. Przekonali się o tym uczestnicy V Ogólnopolskiego Konkursu Savoir-Vivre Na Co Dzień, którzy 22 marca zmierzyli się z testami dotyczącymi zasad właściwego zachowania. Jurorami konkursu są nauczyciele akademiccy, dziennikarze i aktorzy. W arkuszach konkursowych znalazły się, poza testowymi,  zadania otwarte, które wymagały napisania  przemyślanych wypowiedzi i trafnych wyborów.

    Dobre wychowanie w życiu codziennym może nam wiele dać. Ludzie wokół nas będą przyjaźniej nastawieni, a to z kolei na pewno wpłynie na polepszenie wzajemnych kontaktów. Jak zatem można rozpoznać kulturalnego człowieka? Nie jest ważny status społeczny ani pieniądze. O dobrym wychowaniu świadczy nie tylko to, co mówimy, ale także nasza mimika, sposób bycia czy postępowania w określonych sytuacjach, a także życzliwość wobec innych. Właśnie tym możemy zapracować na sympatię i szacunek - to podstawy, o których nie powinniśmy zapominać.

    Marzena Wawrzeń

     

  • "WRZESIEŃ 39" CZYLI RZECZ O TYM, JAK WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA

    28.03.2019

    "Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor!"
    Józef Beck (minister spraw zagranicznych 5 maja 1939 roku).


    27 marca uczniowie klas VII, VIII oraz oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w rekonstrukcji historycznej, przybliżającej losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczpospolitej. Podczas prezentacji zobaczyli polskie mundury wojskowe z epoki, sprawdzili ekwipunek i wyposażenie, jak i broń używaną podczas kampanii wrześniowej.
     

    Agnieszka Miśkiewicz

  • NOCNY POBYT W KOPALNI SOLI W BOCHNI

    26.03.2019

    W dniach 26-27 marca 2019r. odbyła się wycieczka do Kopalni Soli w Bochni. Wzięli w niej udział uczniowie klasy III, IV i VI pod opieką wychowawczyń  p. Renaty Szlachty, p. Marzeny Wawrzeń i p. Renaty Windys.

    Już sam zjazd do podziemi kopalni był dla wszystkich dużym przeżyciem. W kilkuosobowych grupach zjechaliśmy szybem Campi na głębokość ponad 200 m. Pierwszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie zabytkowej kopalni, której początki sięgają 1248 roku. Podziemną trasę pokonaliśmy w większości pieszo, a część kolejką o nazwie „Kuba” (od imienia ostatniego konia, który pracował w kopalni). Podczas wędrówki podziwialiśmy solne komory,  piękne kaplice, rzeźby solne a także narzędzia i urządzenia górnicze. Dzięki  ekspozycji multimedialnej, zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Animacje i interaktywne prezentacje  sprawiały, że odnosiliśmy wrażenie jakby wydobywanie "białego złota" w dawnej kopalni odbywało się się tuż obok nas.
    Zwiedzanie zakończyliśmy w Komorze Ważyn. Tam mogliśmy się posilić, a także skorzystać z niezwykłych atrakcji. Nie co dzień przecież można zagrać w piłkę nożną  czy koszykówkę na  podziemnym boisku sportowym. Znaleźli się też śmiałkowie, którzy odważyli się  zjechać z ogromnej 140 metrowej zjeżdżalni. Wcześniej jednak musieli przejść fachowy instruktaż i oczywiście wdrapać się na górę po niezliczonej ilości schodów. Chętnych było wielu,  niektórzy woleli jednak rolę obserwatorów.
    W Komorze Ważyn znajdowało się również nasze miejsce noclegowe. Tam   rozlokowaliśmy  się na piętrowych łóżkach, a że wiele osób miało okazję pierwszy raz spać na takowych,  to zwłaszcza górne łóżka cieszyły sie dużym powodzeniem. Wieczorem przyszedł czas na modowe nowinki piżamowe. Wśród wielkiej różnorodności  hitem okazały się puchate pajacyki, w których z gracją prezentowały się dziewczynki. Nim się spostrzegliśmy było już po północy i trzeba było położyć się do łóżek. Rano czekało na nas cieplutkie, obfite śniadanie, co po dość zimnej  i trochę nieprzespanej nocy było wielką przyjemnością. Wzmocnieni smacznym posiłkiem wyruszyliśmy w kierunku szybu i wyjechaliśmy na powierzchnię, czyli jak mówią górnicy „na świat”.

    Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w bocheńskim Muzeum Motyli Arthropoda, w którym zgromadzona jest kolekcja ponad 5 tysięcy okazów  z Europy, Ameryki, Azji i Afryki.  Uczestniczyliśmy w niecodziennej i niezwykle interesującej lekcji przyrody. Przewodnik- prawdziwy pasjonat- opowiedział nam,  gdzie występują motyle, jak są zbudowane, jak się rozwijają i czym się żywią. Zaciekawiły nas opowieści o przyrodniczych rekordach- mogliśmy podziwiać m.in. największego  motyla żyjącego na Ziemi, którego rozpiętość skrzydeł przekracza 30 cm. Zobaczyliśmy owady „przebierające się”  za  ptaki, liście, węże i jaszczurki, co pozwala im odstraszać wrogów i przetrwać.
    W drodze powrotnej z Bochni większość nadrabiała nocne zaległości, a pozostali dzielili się wrażeniami, oglądali zakupione pamiątki i planowali kolejny wyjazd.

    Renata Szlachta

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć