• DLACZEGO WARTO CZYTAĆ? - ODPOWIADAJĄ UCZNIOWIE KLAS IV - VI

    DLACZEGO WARTO CZYTAĆ? - ODPOWIADAJĄ UCZNIOWIE KLAS IV - VI
    19.11.2019

    Dlaczego warto czytać? - na to pytanie odpowiadali w formie plastycznej uczniowie klas IV - VI. Pierwsze z cyklu zajęć w ramach projektu popularyzującego czytanie odbyły się w październiku i listopadzie 2019 poświęcone były właśnie temu zagadnieniu. Podczas kolejnych spotkań uczniowie promowali swoje ulubione książki- ich własne propozycje, których zakup do do biblioteki szkolnej sami rekomendowali.

    Wszystkie marzenia udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez naszą szkołę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

    Teraz przyszła pora na czytanie i kolejne spotkania z cyklu „Przeczytałem- polecam!” :)

     

    Opiekun projektu NPRC: mgr Mirosława Szeptycka

     

     

  • PORADNIKI - LUBIĘ TO!

    PORADNIKI - LUBIĘ TO!
    19.11.2019

    Cykl zajęć pod hasłem „Poradniki- lubię to!” został przeprowadzony w klasie VII w ramach projektu popularyzującego czytanie. Podczas 2 spotkań wykorzystano pozycje zakupione do biblioteki szkolnej z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wskazane przez młodzież ze starszych klas .

    Uczestnicy zapoznali się z poradnikami z zakresu rozwoju osobistego, radzenia sobie ze stresem, samorealizacji, technik negocjacyjnych. Następnie w toku dyskusji prowadzonej metodą „burzy mózgów” ocenili wady i zalety tego typu publikacji. Największe zainteresowanie wzbudziła pozycja pod frapującym tytułem: ” Żyć jak kot! Jak sprawić, by świat kręcił się wokół ciebie.”

     

    Opiekun projektu NPRC: mgr Mirosława Szeptycka

  • W ŚWIECIE BOGÓW I HEROSÓW…

    18.11.2019

     

    14 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele oraz ze szkoły w Zielonkach i Krakowie przystąpili do Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej znajdującej się w kuratoryjnych wykazach  zawodów wiedzy. Testy przeprowadzono na dwóch poziomach: klasy 5-6 i klasy 7-8. Zakres materiału obejmował znajomość mitów, postaci, bogów, świąt i zwyczajów w starożytnej Grecji. Konkurs miał na celu popularyzację i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji i Rzymu. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami wielokrotnego wyboru, których ciekawe opracowanie graficzne dodatkowo zachęcało do pracy.

     Mitologia stanowi doskonałe źródło wielu tematów, wzorów zachowania i wartości, które wykorzystują pisarze wszystkich epok. Jest ona zbiorem nieśmiertelnych  motywów, symboli, bez których i dziś sztuka nie umie się obejść i wciąż do nich wraca.

     

    Marzena Wawrzeń

     

  • INFORMACJA

    INFORMACJA
    15.11.2019

    UWAGA!!!

    Szanowni Rodzice, w poniedziałek, 18 listopada br.  dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III przychodzą już na zajęcia  do budynku przy ul. Krakowskiej 172. Budynek przy ul. Królowej Jadwigi 4 będzie zamknięty.

     

    Personel Szkoły będzie czekał na wszystkich w poniedziałek przy ul. Krakowskiej 172, tak aby ułatwić zarówno uczniom jak i rodzicom  funkcjonowanie w nowym budynku.

  • Europejski Dzień Zdrowego Żywienia - OP Żabki

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Europejski Dzien Zdrowego Żywienia - OP "Żabki".

  • 13.11.2019

    Moduł Oddział Przedszkolny został zmodyfikowany

  • "ABY CZŁOWIEK WIEDZIAŁ, DOKĄD ZMIERZA, MUSI WIEDZIEĆ SKĄD POCHODZI. NARÓD BEZ HISTORII BŁĄDZI, JAK CZŁOWIEK BEZ PAMIĘCI"

    "ABY CZŁOWIEK WIEDZIAŁ, DOKĄD ZMIERZA, MUSI WIEDZIEĆ SKĄD POCHODZI. NARÓD BEZ HISTORII BŁĄDZI, JAK CZŁOWIEK BEZ PAMIĘCI"
    11.11.2019

    8 listopada 2019 r. uroczyście świętowaliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W krótkiej inscenizacji słowno – muzycznej uczniowie klasy VIII przypomnieli 123-letnią drogę Polaków do wolności i własnego państwa. Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to też wspaniała okazja do zaprezentowania pieśni legionowych. Bardzo dziękujemy solistom za wspaniałe wykonanie pieśni patriotycznych.
    Nasi uczniowie wystąpili również przed społecznością lokalną w dniu 10 listopada, w programie "Zaśpiewamy dla Niepodległej". A z tej okazji samorząd szkolny przygotował 101 biało - czerwonych galaretek na 101 rocznicę odzyskania niepodległości.

    Zdjęcia w galerii Akademia 11 Listopada.

     

    Agnieszka Miśkiewicz
    Małgorzata Biniek

     

  • Olimpiada Polonistyczna

    4 listopada odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Języka Polskiego. Przystąpili do niej siódmoklasiści : Aleksandra Janik, Julia Niemiec i Piotr Wyżga. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami o różnej skali trudności. Olimpiada stanowi cenne rozszerzenie programu nauczania oraz jest zewnętrznym źródłem oceny poziomu wiedzy.

    Zdjęcia zostały dodane do galerii Olimpiada Polonistyczna.

    Marzena Wawrzeń

  • ZEBRANIE Z RODZICAMI

    Szanowni Państwo, w czwartek 7 listopada 2019 odbędą się zebrania z Rodzicami (spotkania indywidualne w klasach) wg następującego harmonogramu:

    Oddziały Przedszkolne - 16:30 - 17:30

    klasy 1-3 - 16:00 - 17:00

    klasy 4-8 - 17:00 - 18:00

     

    Oddziały przedszkolne oraz klasy 1-3 w budynku przy ul. Królowej Jadwigi 4, zaś klasy 4-8 w budynku przy ul. Krakowskiej 172

    klasa 4-sala 6,  klasa 5-sala 3,   klasa 6 - sala 1,   klasa 7 - sala 7,   klasa 8 - sala 2                            

     

    Zapraszamy

  • KONKURSY POLONISTYCZNE

    KONKURSY POLONISTYCZNE
    30.10.2019

    A nade wszystko szanuj

    Mowę twą ojczystą.

    Nie znać języka swego

    Jest hańbą oczywistą.

                  / F. K. Dmochowski/

    28 i 29 października uczniowie z klas 5-8 przystąpili do I etapu XVII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ oraz XVI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU Z ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ. Konkursy zorganizowane  przez Centrum Edukacji Humanistycznej "LOGOS" mają na celu propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży. Jurorami konkursu są nauczyciele akademiccy, dziennikarze, aktorzy, ludzie ze świata nauki i kultury. Cieszy fakt, że nasi uczniowie tak chętnie i z dużym zaangażowaniem podchodzą do tego typu inicjatyw o czym świadczy bardzo duża liczba piszących. Konkurs jest dobrym sposobem na wzbudzenie motywacji uczniów do nauki języka polskiego i rozwoju ukrytych talentów.

    Marzena Wawrzeń

     

     

  • KUFER PEŁEN DZIEDZICTWA

    KUFER PEŁEN DZIEDZICTWA
    29.10.2019

    Dnia 25.10.2019r., klasa II wraz z Panią Joanną Ziębą oraz  Panią Pauliną  Kozieł, wybrała się  na przygodę z dziedzictwem kulturowym do Świetlicy Środowiskowej w Modlnicy. Dzięki uprzejmości Gminnej Biblioteki w Szycach, Pani Bogumiła Pietrzyk mogła przeprowadzić dla nas zajęcia dotyczące dziedzictwa kulturowego.  Projekt jest realizowany przez “Fundację Plenerownia”, dofinansowaną ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Partnerzy projektu to: Muzeum Narodowe w Krakowie i Stowarzyszenie Historyków Sztuki. 

                Projekt polega na wędrowaniu po Polsce kufra z przykładowymi elementami dziedzictwa kulturowego, w oparciu o które przeprowadzane są zajęcia warsztatowe z dziećmi na temat dziedzictwa kulturowego. Po każdych zajęciach dana grupa uczniów wkłada do kufra rzecz, którą uważa za dziedzictwo kulturowe np. starą książkę, monetę, zdjęcia, kubeczek i przekazuje ją dalej. Uczniowie klasy drugiej rozpoczęli zajęcia od krótkiej pogadanki na temat dziedzictwa kulturowego, czym dla nas jest i jakie ma znaczenie. Uczniowie dowiedzieli się również, że dziedzictwo kulturowe możemy podzielić na materialne i niematerialne. Do dziedzictwa materialnego możemy zaliczyć m. in. stare książki, monety, zamki, kościoły, kapliczki przydrożne, a do niematerialnego: tradycje, zwyczaje, obrzędy, legendy, gwarę, wiedzę. Uczniowie na zajęcia zabrali również kilka swoich rzeczy, które uważają za  dziedzictwo rodzinne - rodowe. Każdy  krótko opowiedział co przyniósł i jaka jest historia tego przedmiotu, który uważany jest w jego rodzinie za dziedzictwo kulturowe. Wśród przyniesionych przez dzieci przedmiotów znalazły się w między innymi: stare zdjęcia, chusta babci, zegarek dziadka, książki, monety i szklane korale. Natomiast kufer wzbudził spore zainteresowanie wśród uczniów, a jeszcze bardziej jego zawartość. W kufrze znajdowały się takie rzeczy jak: pawie pióro, klaser ze znaczkami, stara mapa, książki. Na zakończenie zajęć uczniowie mogli obejrzeć w oddzielnej sali piękne ludowe stroje, instrumenty oraz zabawki z dawnych lat. Mogli też pobawić się lalkami teatralnymi, z którymi chętnie pozowali do zdjęć. Z zajęć uczniowie wyszli z nową wiedzą i doświadczeniem. Byli zachwyceni i pełni pozytywnych wrażeń. 

     

     

                                                                                                            P. Kozieł

  • JEŚLI NIE CHCESZ MOJEJ ZGUBY, KROKODYLA DAJ MI LUBY!

    JEŚLI NIE CHCESZ MOJEJ ZGUBY, KROKODYLA DAJ MI LUBY!
    28.10.2019

    Pełen  humoru, ciepła i pobłażliwości obraz dawnego świata szlacheckiego zobaczyli 25 października uczniowie kl. 7 i 8 w sztuce pt. Zemsta. Spektakl przygotowany specjalnie z myślą o młodym widzu zaprezentował  Narodowy Teatr Edukacji  im. Adama Mickiewicza. Ponadczasowe dzieło Aleksandra Fredry pozwala przyjrzeć się sobie w krzywym zwierciadle i zatopić się w  świat bohaterów Zemsty, którzy, mimo swych przywar, maja w sobie coś takiego, że nie da się ich nie lubić.

    Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami, w czasie którego uczniowie mogli porozmawiać o zawodzie aktora, podzielić się wrażeniami lub wyrazić swoją opinię.

    Marzena Wawrzeń

  • Spotkanie z misjonarzem

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z misjonarzem.

    Dnia 16 października, z okazji ogłoszonego w październiku przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, uczniowie naszej szkoły i oddziałów przedszkolnych spotkali się z o. Wojciechem Kobylińskim CMF, misjonarzem, który podzielił się doświadczeniem swojej pracy na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce. Ksiądz opowiedział o tym jak wygląda codzienne życie na czarnym lądzie, jak kształtują się relacje rodzinne Afrykańczyków, ich styl życia, wiara, pożywienie, ubiór. Dzięki świadectwu misjonarza poznaliśmy uroki i niebezpieczeństwa dalekiej puszczy, dżungli i dzikich zwierząt. Niektórzy z uczniów, aby poczuć się jak w prawdziwej Afryce, mogli przymierzyć tradycyjne stroje i dotknąć przedmiotów codziennego użytku. Dzięki temu spotkaniu poczuliśmy się choć trochę bliżej świata, który dotąd wydawał się nam nieznany i bardzo odległy.

     

    S. Ewelina Pietrzyk

  • WYCIECZKA DO DOLINY PRĄDNIKA

    W czwartek 24 października uczniowie klasy V i VII pod czujnym okiem swoich wychowawców – pani Marzeny Wawrzeń i Renaty Windys oraz pani Renaty Szlachty wybrali się do Doliny Prądnika na ognisko zorganizowane w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Elżbiety i Pawła Woźniczków. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci nie tylko podziwiały wspaniałe widoki mieniącego się różnymi kolorami lasu, ale też wesoło bawiły się na placu zabaw i nad rzeką. Wszyscy ze smakiem zjedli pieczone na ognisku kiełbaski i chleb, ale najbardziej smakowały pieczone ziemniaki. Na koniec wszyscy zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili szczęśliwie do swoich domów.

    Renata Windys

  • MAŁOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY

    MAŁOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY
    23.10.2019

    W środę 23 października 2019r. dwanaście osób z klasy VII i VIII przystąpiło do etapu szkolnego Małopolskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest m.in. wyławianie młodych talentów, rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów. Nasi uczniowie zmagali się z trudnymi matematycznymi problemami, musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też intuicją i sprytem matematycznym, umiejętnością logicznego myślenia, dostrzegania zależności i wysuwania wniosków. Teraz czekamy na listę osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Renata  Windys

  • INFORMACJA

    INFORMACJA
    24.10.2019

    Informujemy, że dyżur szkolnego psychologa dla rodziców w dniu 31.10. 2019 w godzinach 15.00 - 17.00 zostaje odwołany.

  • Wycieczka do GOKISU OP "Żabki"

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do GOKISU OP "Żabki".

  • Wycieczka na Pocztę OP "Żabki"

        W czwartek 17 października korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Wielkiej Wsi. Celem wycieczki było zapoznanie z instytucją poczty oraz pracą listonosza. Sympatyczne panie pokazały nam znaczki pocztowe, paczki i inne przedmioty, które wykorzytują w codziennej pracy. Na koniec poszliśmy wrzucić przygotowane przez nas już w przedszkolu listy do skrzynki.

    Nasza wizyta poprzedzona była zajęciami, na których dowiedzieliśmy się w jakim celu chodzi się na pocztę, jakie są sposoby przekazywania informacji na odległość oraz jakie są etapy drogi listu od adresata do odbiorcy. Podczas odwiedzin utrwaliliśmy nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

                                                                                                                                           Angelika Nawara-Michalska

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka na Pocztę OP "Żabki".

  • Dzień Pieczonego Ziemniaka "Żabki'

          Korzystając z pięknej jesiennej pogody, w ramach integracji z rodzicami zorganizowaliśmy 11 października 2019r. Dzień Pieczonego Ziemniaka.  Powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność, możliwość przypomnienia tradycji ludowych odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków, a przede wszystkim wywołanie radości ze wspólnej zabawy oraz udziału w konkurencjach, których bohaterem jest...  ziemniak. 

    Rozpoczęliśmy od krótkiej inscenizacji znanego wszystkim wiersza Jana Brzechwy "Na straganie" do której od dłuższego czasu przygotowywały się dzieci. Wiele radości sprawiły dzieciom konkurencje sportowe min. rzucanie do celu  ziemniakiem, spacer z ziemniakiem na łyżce oraz sadzenie i zbieranie ziemniaków. Zwieńczeniem imprezy były pyszne ziemniaki upieczone na ognisku, które przygotowali dla nas rodzice. 

                                                                                                                                           Angelika Nawara-Michalska

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Pieczonego Ziemniaka "Żabki'.

  • Pan Policjant w OP

    16 października nasze przedszkole odwiedził pan policjant Marcin Piasny, który przypomniał nam podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa na drodze oraz numery alarmowe. Bardzo chętnie przećwiczyliśmy razem z nim pozycję "żółwika", która chroni podczas ataku groźnego psa. Jednak największym  zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieliliśmy się także swoimi doświadczeniami, pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni i wiemy, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu. Na koniec pan policjant pozwolił nam wejść do swojego radiowozu co tylko utwierdziło w przekonaniu naszych chłopców do tego jaki zawód wybiorą w przyszłości :)

     

                                                                                                                                        Angelika Nawara-Michalska

     Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pan Policjant w OP.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć