Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakończenie roku szkolnego OP "Żabki" + "Rzepka" w wykonaniu rodziców :).
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów klas I - VI odbędzie się 19 czerwca br. o godzinie 8.45 w Szkole Podstawowej przy ulicy Królowej Jadwigi 4. Msza święta z tej okazji zostanie odprawiona o godz. 8.00 w kościele parafialnym w Białym Kościele.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów klas III Gimnazjum i klas VII,VIII SP odbędzie się 19 czerwca br. o godzinie 10.15 w dawnym Gimnazjum przy ul. Krakowskiej 172. Msza święta z tej okazji zostanie odprawiona o godz. 9.00 w kościele parafialnym w Białym Kościele.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zielona szkoła- dzień dziesiąty.
Samorząd Uczniowski podsumował całoroczne akcje społeczne. Przedstawiciele Samorządu oraz ich opiekun mogą czuć się usatysfakcjonowani efektami swojej pracy oraz silnym zaangażowaniem w podjęte przez nich inicjatywy społeczne całej społeczności szkolnej – Rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz samych uczniów. Serdeczne podziękowania za pomoc, wsparcie, życzliwość i cenne wskazówki należą się Pani Dyrektor Annie Zajączkowskiej. W akcji charytatywno – ekologicznej „Pomóżmy Marcelowi – zbierajmy zakrętki” udało się zgromadzić w II semestrze tego roku szkolnego ok. 200 kg zakrętek, które następnie przekazano do Fundacji Caritas wspierającej dzieci niepełnosprawne. W akcji ekologicznej „Chrońmy środowisko – zbierajmy zużyte baterie” zgromadzono w II semestrze ponad 50 kg baterii, które przekazano do Organizacji Ekologicznej - Reeba z siedzibą w Warszawie. Trzecia akcja społeczno – ekologiczna „Nagrodę macie, jak papier oddacie” przyniosła także znakomity wynik ponad 500 kg zebranej makulatury. W maju bieżącego roku podsumowano akcję dobroczynną „Wielkanocne kartki dobroczynne” a dochód z niej w wysokości 82 złotych przekazano na cele Stowarzyszenia Sursum Corda mającego swą siedzibę w Nowym Sączu. W maju w związku z Dniem Matki samorząd przeprowadził konkurs plastyczny „Portret mojej Mamy”. Uczniowie oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych za pomocą twórczego plastycznego wyrazu przedstawili portrety swoich mam.
Wyróżnieni w konkursie plastycznym „Portret mojej Mamy”
Wyróżnionym gratulujemy! Samorząd zakończył swoją pracę w tym roku szkolnym, a całość wszelkich przedsięwzięć została udokumentowana w protokołach spotkań oraz w kronice samorządu.
Agnieszka Wnęk
Szanowni Państwo, decyzją Wójta Gminy Wielka Wieś, w związku z upałami, od środy (11 VI) do piątku (13VI) lekcje uczniów zostaną skrócone do 30 minut – każda. W związku z powyższym nastąpi zmiana w harmonogramie czasowym przerw i lekcji:
lekcja 1: 8.15-8.45
lekcja 2: 8.55-9.25
lekcja 3: 9.35-10.05
lekcja 4: 10.15-10.45
lekcja 5: 11.00-11.30
lekcja 6: 11.40 – 12.10
lekcja 7: 12.20 -12.50.
Odjazd gimbusa: ok. 11.30, odjazd busa do Prądnika Korzkiewskiego ok. 13.00.
Z poważaniem
Anna Zajączkowska
W dniach 4-15 czerwca 2019r. trzydziestu uczniów z klas III, IV i VI przebywało na zielonej szkole w Jastrzębiej Górze.
4 czerwca 2019r.
Wyjazd pociągiem z Krakowa do Gdyni.
5 czerwca 2019r. - dzień pierwszy
6 czerwca 2019r. - dzień drugi
7 czerwca 2019r. - dzień trzeci
8 czerwca 2019r. - dzień czwarty
9 czerwca 2019r. - dzień piąty
10 czerwca 2019r. - dzień szósty
11 czerwca 2019r. - dzień siódmy
12 czerwca 2019r. - dzień ósmy
13 czerwca 2019r.- dzień dziewiąty
Konkurs plastyczny pt. "Owocowe lato- mozaika".
Przejażdżka meleksem po Jastrzębiej Górze.
Zakup pamiątek.
Zajęcia rozwijające logiczne myślenie i spostrzegawczość.
Spacer brzegiem morza.
Chociaż coraz rzadziej. W mijającym roku szkolnym uczniowie klas: III i IV prowadzili korespondencję listową ze swoimi rówieśnikami z Grecji. Realizowany projekt miał na celu nie tylko ułatwienie nauki języka angielskiego, ale również wymianę doświadczeń z rowieśnikami z innego państwa. W okresie światecznym wymieliśmy się życzeniami bożonarodzeniowymi, pisaliśmy o swoich rodzinach, zainteresowaniach, szkole, aktywnościach podejmowanych w wolnym czasie, ulubionych zwierzakach. Może nawiązane znajomości przetrwają próbę czasu i odległości, może nie, ale na pewno było to ciekawe doświadczenie dla trzecio - i czwartoklasistów.
Agnieszka Miśkiewicz
Dzień Patrona jest szczególnym dniem w życiu każdej szkoły. Uczniowie ubierają strój galowy, w szkole dominuje świąteczny nastrój. Aby upamiętnić postać św. Królowej Jadwigi czwartoklasiści przygotowali montaż słowno- muzyczny pt. Królowa Jadwiga i dzieci.
Do wspólnego świętowania dołączyli się także ósmoklasiści: Martyna Windys i Łukasz Seweryn, którzy zaprezentowali przemówienia dotyczące istoty dobra.
Rozstrzygnięto także dwa szkolne konkursy :
1. Szkolny Konkurs Plastyczny pt. Ilustracja legendy o Królowej Jadwidze
W kategorii kl. I zwyciężyli uczniowie:
Natalia Litewka- I miejsce,
Emilia Niemiec- I miejsce,
Róża Ciebień - II miejsce.
W kategorii kl. II-III zwycięzcami zostały:
Zofia Kawalec (kl. II) - I miejsce,
Milena Czamara (kl. II)- II miejsce,
Oliwia Baś ( kl. III)- III miejsce
oraz wyróżnienie dla Oskara Derwisza (kl. II).
2.Szkolny Konkurs Poetycki na Wiersz o Królowej Jadwidze:
Gabriela Sałęga (kl. VI)- I miejsce,
Justyna Noga (kl. VI)- II miejsce,
Julia Pawlik (kl.VI)- III miejsce.
Serdecznie dziękujemy młodym aktorom za wspaniały występ, uczestnikom konkursów za trud włożony w wykonane prace oraz rodzicom za wypożyczenie pięknych, średniowiecznych strojów, które uświetniły nasz program artystyczny.
Marzena Wawrzeń
Mamy już wyniki Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”, w którym startowało 50 uczniów naszej szkoły z klas II—VIII. Jak zawsze nasi uczniowie spisali się na medal. Uzyskaliśmy siedem wyróżnień i dwa wyniki bardzo dobre.
Osoby wyróżnione: Mikurda Ewa – kl.3, Nikola Kołodziejczyk – kl.4, Kamil Szumny – kl.5, Julia Niemiec – kl.6, Maciej Koblański – kl.6, Aleksandra Janik – kl.6, Patryk Kołodziejczyk – kl.6
Uczniowie z wynikiem bardzo dobrym to Hanna Gietka – kl.3 oraz Bartłomiej Kluczewski – kl.4
Osoby, które uzyskały wynik bardzo dobry będą odbierały swoje nagrody na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w dniu 18 czerwca 2019r.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku.
Renata Windys
Ruszają zapisy na ZAJĘCIA WAKACYJNE 2019.
W dniach 27 maja i 03 czerwca 2019 r. w godz. 16 00-20 00 będzie można zapisać dziecko na zajęcia wakacyjne w siedzibie Klubu „Pozytywka” przy gimnazjum w Białym Kościele.
Dnia 23 maja uczniowie trzecich klas gimnazjum oraz ósmej klasy szkoły podstawowej wybrali się wraz z paniami Anną Krzyżan (język angielski) i Eweliną Pietrzyk (religia) do Konsulatu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Konsulat mieści się w Krakowie przy ulicy Stolarskiej 9. Uczniowie, aby wkroczyć na terytorium USA musieli przejść przez bramki bezpieczeństwa oraz pozostawić urządzenia elektroniczne w zabezpieczonych szafkach.
Uczniowie brali udział w warsztatach anglojęzycznych z Jamesem, native speakerem, obecnie pracującym z krakowskimi naukowcami nad lekarstwem na łuszczycę. Tematem zajęć był rozwój mediów społecznościowych ("Evolution of social media"). Temat bliski zainteresowaniom młodzieży, dlatego też aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Spotkanie umożliwiło im posługiwanie się językiem angielskim, i to przed więszą grupą zebranych. Rozmowa dotyczyła również gier komputerowych, ale także wykroczyła poza główny temat spotkania poruszając zagadnienia takie jak różnice kulturowe, posiłki, geografię, sposób spędzania wolnego czasu itp.
Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania, gdyż okazało się, że rozumieli wypowiedzi prowadzącego bez większych problemów. Ośmielili się także zabrać głos, co było tym trudniejsze, że w warsztatch brało udział spore grono uczestników.
Anna Krzyżan
13 maja 2019r. uczniowie klasy II i III gościli w Gminnej Bibliotece w Szycach. W ramach trwającego Tygodnia Bibliotek dzieci uczestniczyły w spotkaniu z kapitanem rezerwy pilotem Wiesławem Jastrzębskim, przewodnikiem psa ratunkowego, któremu towrzyszyła dwuletnia suczka Abi, kandydatka na psiego ratownika.
Abi jest w trakcie szkoleń i przygotowań do pracy psa ratownika- uczy się jak poszukiwać zaginionych ludzi w gruzach budynków. Zanim zacznie pracę czeka ją jeszcze wiele ćwiczeń i trudny egzamin. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem tego, jak pies jest wyszkolony, jak komunikuje się ze swoim przewodnikiem i perfekcyjnie reaguje na komendy.
Pan kapitan bardzo interesująco opowiadał o tajnikach tresury psa, zwracał uwagę na jakie elementy należy kłaść nacisk, jakich błędów nie popełniać, jak nagradzać psa za dobrze wykonane zadanie.
Rozmawiał także z dziećmi o tym, co należy robić gdy spotka się na swojej drodze psa, czy należy głaskać każdego przyjaźnie wyglądającego czworonoga i czy uciekać przed tym, który szczeka.
Dzieci słuchały z uwagą, zadawały pytania, a na koniec bezbłędnie odpowiadały na pytania pana przewodnika, za co otrzymały drobne nagrody. Najwięcej radości miały z możliwości bliskiego kontaktu z przyjaźnie nastawioną Abi.
Renata Szlachta
W czwartek, 23 maja br. odbędą się spotkania z Rodzicami:
godzina 16.00 – spotkanie z panią Renatą Windys dla rodziców, których dzieci wyjeżdżają na „zieloną szkołę”( kl. III, IV,VI -SP);
godzina 16.30 – spotkania z wychowawcami w klasach – budynek przy ul. Królowej Jadwigi 4;
godzina 17.00 – spotkania w OP,
godzina 17.30 – spotkania z wychowawcami w klasach – budynek przy ul. Krakowskiej 172
W poniedziałek, 10 czerwca br. o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Dyrektorem Szkoły w budynku przy ul. Królowej Jadwigi 4. Tematem spotkania będzie podsumowanie roku szkolnego 2018/2019 oraz plany na rok szkolny 2019/2020.
„Nie wystarczy dużo wiedzieć, ażeby być mądrym.”
- Heraklit z Efezu
Uczniowie klasy IV wzięli udział w programie organizowanym przez Fundację Uniwersytetu Dzieci pt. "Lekcje z klasą IV!".
Nawiązywanie relacji z innymi, empatia, świadomość własnych emocji, dobra współpraca z innymi to kluczowe umiejętności w życiu każdego człowieka. Udział w projekcie pozwolił uczniom nauczyć się, jak pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje i dobrze komunikować się ze sobą.
Głównym bohaterem projektu był profesor Szkiełko, który badając emocje w kosmosie, wpadł w tarapaty – jego statek rozbił się pośród Bagien bez Pomysłów na Planecie Twórczego Myślenia. Bagna rozprzestrzeniły się na coraz większym obszarze ze względu na zanikającą kreatywność ludzi. Profesor Szkiełko chciał uratować świat, który jest jego domem, więc postanowił sprowadzić na Planetę Twórczego Myślenia grupę dzieci - tropicieli. W cyklu zajęć uczniowie zrealizowali następujące tematy:Jak ludzie przeżywają emocje?, Jak wydobywa się emocje?, Jak ukryć emocje w filiżance?, Kto w rozinie jest najważniejszy?, Czym ludzie różnią się między sobą?, Ile pomysłów mieści się w głowie?, Kto tworzy szkołę?.
Agnieszka Miśkiewicz
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. To dzień istotny dla światowej literatury ze względu na rocznice śmierci i urodzin wielu pisarzy. Święto Książki uczciliśmy w naszej szkole parę dni później na lekcjach języka polskiego. Podczas specjalnego spotkania uczniowie poznali historię tego święta, dowiedzieli się dlaczego róża jest symbolem Dnia Książki oraz co to są prawa autorskie. Uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w projekcie Mój lapbook. Wspaniałe i oryginalne prace związane były z wybranymi lekturami. Wszystkie ozdobiły tablice w naszych klasach. Pamiętajmy, iż :
"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela,
który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."
Marzena Wawrzeń
W dniach 9-16 maja uczniowie z klas 4-7 wzięli udział w IX Ogólnopolskim Sprawdzianie Czytania Ze Zrozumieniem zorganizowanym przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. Sprawdzian mobilizuje do nauki i przyzwyczaja do formuły egzaminu. Sprawdzane są m.in. umiejętności czytania poleceń, wykresów i tabel, tekstów: poetyckich, literackich, publicystycznych, ikonograficznych na poziomie dosłownym i metaforycznym. Każdy uczeń otrzyma indywidualną analizę sprawdzianu z wyszczególnieniem wyników powyższych umiejętności.
Marzena Wawrzeń
Dnia 8 maja br.siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w I Gminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej YOU CAN SING zorganizowanej przez SP w Bęble.
W konkursie dominowały piosenki angielskie, jedna z naszych uczennic zaśpiewała po niemiecku. Wystąpiło ponad dwadzieścia uczestników.
Nasza szkoła otrzymała dwa wyróżnienia:
jedno w kategorii dzieci młodszych dla Oliwii Czamary z klasy II,
a drugie przypadło duetowi z klasy VIII: Jakubowi Stopie i Łukaszowi Sewerynowi.
Urszula Kubisiowska
Dnia 6 marca 2019 odbyła sie XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego "English Ace". Jak co roku chętni uczniowie z naszej szkoły brali w nim udział. Byli to uczniowie klasy siódmej i ósmej szkoły podstawowej, oraz klas trzecich gimnazjum.
Z klas trzecich gimnazjum najlepsze wyniki należały do Kacpra Przełożnego (23 miejsce w województwie) oraz Amelii Litewki (31 miejsce w województwie). Spośród ósmoklasistów najlepszy wynik osiągnęła Patrycja Baran, otrzymując wynik dobry (24 miejsce w województwie). Najlepszy w klasie siódmej był Arkadiusz Kołodziejczyk.
Gratulujemy wyników.
Anna Krzyżan
20 marca br. dziewięcioro uczniów z naszej szkoły (kl.IV-VI) przystąpiło do wiosennej sesji olimpiady z języka angielskiego OLIMPUS.
Mamy dwóch laureatów
W przedziale klas VI,Samuel Duarte-Skowronek zajął 13 miejsce
a Jacek Markowski uplasował się tuż za nim na pozycji 14.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Urszula Kubisiowska
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że sprawozdania finansowe dotyczące Szkół są dostępne na stronie BIP Urzędu Gminy Wielka Wieś pod adresem: https://bip.malopolska.pl/gwielkawies,m,322531,2019.html