• PRZEGLĄD GRUP TANECZNYCH W MODLNICY

    20.03.2019

     

    20 marca 2019 roku w ZSP w Modlnicy odbył się IX Międzyszkolny Przegląd Grup Tanecznych.

    W przeglądzie wzięli udział uczniowie klas I-III ze szkół z Bębła, Modlnicy, Modlniczki, Wielkiej Wsi i oczywiście z Białego Kościoła.

    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie  klasy III, których do występu przygotował pan Jarosław Janecki. Młodzi tancerze w tradycyjnych krakowskich strojach radośnie i żywiołowo zaprezentowali krakowiaka. Dzieci dały także popis swoich wokalnych umiejętności. Solistki: Hania Gietka i Ewa Mikurda, wspierane przez całą klasę, pięknie zaśpiewały  ludową piosenkę „W moim ogródecku”. Naszemu zespołowi akompaniował na akordeonie pan Jarosław Janecki i na trąbce Szymon Sobesto- uczeń klasy V.

    Na zakończenie przeglądu pan Krzysztof Wołos-Wójt Gminy Wielka Wieś i pani Magdalena Szymańska- dyrektor GOKiS pogratulowali wszystkim uczestnikom udanych występów oraz wręczyli pamiątkowe dyplomy i gry edukacyjne.

     

     

    Renata Szlachta

     

  • Noc w Kopalni Soli w Bochni
    27.03.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Noc w Kopalni Soli w Bochni.

  • KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ TECHNIKĘ ZDOBIENIA PISANEK – etap szkolny

    24.03.2019

    W środę 20.03.2019 odbył się w sali świetlicy szkolnej w Białym Kościele pierwszy etap konkursu na najciekawszą technikę zdobienia pisanek. Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.

    W pierwszym etapie konkursu wzięli uczniowie z klas IV – VII ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele. Celem tego konkursu jest propagowanie lokalnego i narodowego folkloru poprzez popularyzację twórczości własnej związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych, kultywowanie tradycji wielkanocnych, zapoznanie się z technikami zdobienia i malowania jaj, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej i ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej. Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo ciekawe i twórcze prace ujawniające ich wrażliwość estetyczną i plastyczne uzdolnienia. Ich samodzielne pomysły znalazły swoje urzeczywistnienie w nowatorskich technikach zdobień plastycznych, ale też w tradycyjnych kompozycjach. Wybrane pomysły techniczne, malarskie utrwalono na drewnianych płaskich pisankach. Nie zabrakło prezentacji prac technikami decoupage, oryginalnych dzieł z użyciem nasionek, piasku, cukru, soli, kawy, serwetek, koralików, guziczków, sznurków i koronek. Organizatorzy szkolnego etapu wyłonią spośród piętnastu wykonanych na konkursie prac pięć najciekawszych pisanek. Zostaną one dostarczone do biura GOKiS do 5 kwietnia bieżącego roku w celu realizacji II etapu gminnego.

    Agnieszka Wnęk

  • Kangur Matematyczny
    23.03.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kangur Matematyczny.

  • Dzień Kobiet w klasie 6
    23.03.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Kobiet w klasie 6.

  • KANGUR MATEMATYCZNY

    21.03.2019

    W czwartek, 21 marca 2019r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. W tym roku startowało aż 50 uczestników z klas II-VIII. Drugoklasiści rozwiązywali zadania z kategorii Żaczek, uczniowie klasy trzeciej i czwartej – z kategorii Maluch, „kangurki” z klasy piątej i szóstej borykały się z zadaniami z kategorii Beniamin, zaś najstarsi uczniowie, z klasy siódmej i ósmej, musieli rozwiązać w czasie 75 minut aż 30 zadań z kategorii Kadet. Zadania były zróżnicowane, od łatwiejszych za 3 pkt, po bardzo złożone za 5 pkt. Wszystkie wymagały umiejętności logicznego myślenia, wnioskowania, sprytu matematycznego i często odwoływały się do wyobraźni uczestnika. Nasze „Kangurki” musiały nieźle główkować, aby dojść do prawidłowego wyniku, ale nie poddawały się i walczyły do końca. Po wyjściu z sali uczniowie, z wypiekami na twarzy, porównywali swoje odpowiedzi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które ukażą się pod koniec maja. Już teraz gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza tym najmłodszym, udziału w konkursie.

                                                                                                                                                                                    Renata Windys

  • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASIE I

    22.03.2019

    „Pójdziemy wesoło
    ze śpiewem radosnym,
    bo dziś musimy poszukać wiosny.
    Weźmy się za ręce, gdy wiosnę spotkamy,
    niech widzi jak ładnie
    chodzimy parami”

    Dnia 21 marca 2019 r. w pierwszym dniu astronomicznej wiosny uczniowie klasy pierwszej przynieśli do szkoły Marzanny – kukły wykonane ze słomy, przystrojone bibułą, kolorowymi wstążkami, koralikami i innymi ozdobami. W klasie został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą Marzannę. Jury w składzie: p. Joanna Zięba i p. Paulina Parcz ogłosiło, że wszyscy uczniowie, którzy w tym konkursie wzięli udział zajęli I miejsce. Następnie z Marzannami, w wesołym orszaku, przeszliśmy po okolicach Białego Kościoła, dziękując zimie za wszelkie dobro i prosząc o odejście, aby zrobić miejsce wiośnie. Gdy wiosna została przywołana, a zima przepędzona z radością wróciliśmy do szkoły. Po drodze szukaliśmy oznak wiosny. Wypatrzyliśmy pierwsze krokusy,  stokrotki oraz zieloną trawę i oziminę. To prawdziwe zwiastuny wiosny.

    Marzanna to słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Aby tradycji stało się zadość, po powrocie z wiosennego spaceru, najmniejszą Marzannę utopiliśmy w wodzie w klasowym plastikowym „stawiku”. Pozostałe Marzanny trafiły na klasową wystawę.

     

                                                                                 Joanna Zięba

     

  • Witaj Wiosno!- Powitanie wiosny w OP

    Witaj Wiosno!- Powitanie wiosny w OP
    21.03.2019

    Powitanie Wiosny w Oddziale Przedszkolnym

    Przyjście  nowej  pory  roku – wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. W naszym  przedszkolu  przygotowania  do  pożegnania  zimy  i  powitania  wiosny  zaczęły  się   wcześniej.   W salach została zmieniona   dekoracja  z  zimowej  na  wiosenną, zazieleniły  się  kąciki  przyrody.  Dzieci  podlewały   wiosenne  kwiaty – żonkile, stokrotka oraz posadziły owies. Również pracę plastyczne dotyczyły pierwszych oznak wiosny.

     

                Witając wiosnę,  21  marca  zorganizowałyśmy  w  przedszkolu  „Pochód Wiosenny”.   Dzień zaczeliśmy od wykonania Marzanny, a po śniadaniu i zajęciach dotyczących oznak wiosny  wszystkie   przedszkolaki  wraz  ze  swoimi  paniami  wyruszyły   żeby  wspólnie  powitać  Panią  Wiosnę. Podczas  pochodu  dzieci  miały  okazję  przywoływać  Wiosnę    piosenkami , głośnymi  okrzykami oraz grą na instrumentach.

    W  ten  sposób  dzieci    wyraziły  swoją  radość  z  przyjścia  nowej pory  roku.

     

    Paulina Pyziak

  • 22.03.2019

    Moduł Oddział Przedszkolny został zmodyfikowany

  • Dzień Dentysty - OP "ŻABKI"
    22.03.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Dentysty - OP "ŻABKI".

  • Dzień Kobiet  -OP "ŻABKI"
    22.03.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Kobiet -OP "ŻABKI".

  • 22.03.2019

    Moduł Oddział Przedszkolny został zmodyfikowany

  • "ŁADNY UŚMIECH MAMY, BO O ZĘBY NASZE DBAMY"

    20.03.2019

    Dnia 20 marca corocznie obchodzony jest „Światowy  Dzień Zdrowia Jamy Ustnej”.  Dzień ten ma przypominać o znaczeniu zdrowia jamy ustnej w życiu człowieka. Inicjatorem ustanowienia tego dnia jest Światowa Federacja Dentystyczna FDI. Bez względu na to, czy mamy 8, 28, 68 czy 86 lat, to higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia.

           Nasza szkoła zgłosiła się do udziału w Ogólnopolskim Programie: „Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej”. Celem Programu jest pomaganie dzieciom w procesie uczenia się o właściwej higienie jamy ustnej oraz wykształcenia odpowiednich nawyków dbania o zdrowie, które dzieci będą  pielęgnować przez całe życie. Klasa I aktywnie uczestniczyła w tym projekcie poprzez udział w zajęciach przeprowadzonych przez koordynatorki tego projektu: wychowawczynię p. Joannę Ziębę oraz nauczyciela wspomagającego p. Paulinę Parcz. Uczniom przekazane zostały wiadomości na temat zdrowia jamy ustnej. Przyswoiły wiedzę z zakresu:

    - budowy zęba,

    - różnic między zębami mlecznymi a stałymi,

    - faktów na temat płytki nazębnej, kamienia nazębnego,   zapalenia dziąseł oraz ubytków próchniczych,

    - znaczenia odżywiania oraz zdrowych nawyków żywieniowych,

    - codziennej higieny jamy ustnej,

    - techniki szczotkowania, czyszczenia nicią dentystyczną oraz płukania jamy ustnej,

    - znaczenia regularnych kontroli stomatologicznych.

    W ramach projektu dzieci z klasy I obejrzały  film, dzięki któremu dowiedziały się wszystkiego o swoich zębach i codziennym dbaniu o stan jamy ustnej.  Wykonały również „Model uzębienia”. Każdy z uczniów samodzielnie składał model zębów z dziąsłami. Wykonali też dwie prace plastyczne. Jedna, to plakat na temat: „Zdrowe nawyki, to zdrowe zęby”. Druga praca plastyczna była na temat: „Zdrowe zęby mam, bo myję je sam”.

    W nasz projekt włączyły się też uczennice klasy VI, które wykonały plakat na temat:        „Zdrowych i chorych zębów”. Serdecznie im za to dziękujemy.

    Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy poświadczające „pomyślne” ukończenie kursu „Niesamowitego Świata Higieny Jamy Ustnej”. Z przypomnieniem - „A teraz pamiętaj, by każdego dnia korzystać ze swoich umiejętności i szczotkować zęby najlepiej jak umiesz!” Otrzymali również „Arkusze z ćwiczeniami” dla siebie oraz „Przewodnik dla rodziców”, aby towarzyszyli swoim dzieciom w odpowiednim dbaniu o zdrowie zębów i dziąseł. Wspólne zdjęcie uwieczniło zakończenie zajęć zamykających projekt.

     

                                                                               Joanna Zięba

  • BEZCENNE MONETY ZEBRANE – FINAŁ GÓRY GROSZA 2018 !

    20.03.2019

    Zakończyliśmy już w naszej szkole akcję charytatywną „Góra Grosza 2018”. Uzbieraliśmy łącznie 464 złote i 11 groszy !!! To znakomity wynik! Dziękujemy naszym kochanym uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za wsparcie i pomoc w tej szlachetnej akcji. Hasło naszej akcji brzmiało : „Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance!” Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na tworzenie rodzinnych domów dziecka i na pomoc dla najbardziej potrzebujących domów dziecka.

    W naszej szkolnej zbiórce „Góry Grosza 2018” najlepsze wyniki uzyskały klasy :

     

    •  I miejsce - klasa II – 123,68 zł. : 8 uczniów - 15,46
    • II miejsce - klasa III – 62,14 zł. : 12 uczniów - 5,17
    • III miejsce – oddział przedszkolny „Żabki” – 82,57 zł. : 16 dzieci - 5,16

     

    Agnieszka Wnęk

  • INDYWIDUALNE SPOTKANIA Z RODZICAMI

    14.03.2019

    Szanowni Rodzice, w czwartek, 21 marca br. odbędą się indywidualne spotkania nauczycieli z  rodzicami na temat ocen i zachowania.

    Godziny:

    oddziały przedszkolne: spotkanie przeniesione na kwiecień,

    klasy I – VI – godz. 16.00 – 17.30 – budynek przy ul. Królowej Jadwigi 4,

    klasy VII, VIII, klasy III gimnazjum – godz. 17.30 – 19.00 – budynek przy ul. Krakowskiej 172.

    Do  Państwa dyspozycji  będą również nauczyciele poszczególnych przedmiotów.
     

    mgr Anna Zajączkowska - Dyrektor Szkoły

     

     

     


     

  • Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie

    Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie

    Dnia 26.02. br. klasy II, I oraz grupa „Sówki” z Oddziału Przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego (Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt) PAN znajdującego się przy ulicy św. Sebastiana w Krakowie.

    Uczniowie pod czujnym okiem przewodników mogli wyruszyć w niezwykłą podróż po świecie zwierząt i roślin. W trakcie zwiedzania mogli obejrzeć trzy wystawy stałe. Pierwszą z nich była wystawa „Mięczaki świata” – przedstawiająca wymarłe oraz współcześnie żyjące mięczaki, piękne muszle czy wspaniałe okazy pereł. Kolejna wystawa „Rozmowa z kamieniem” została utworzona dzięki okazom ofiarowanym przez Zbyluta Grzywcza. Na niej dzieci mogły podziwiać piękne okazy minerałów oraz bogactwo skał, a wśród nich niezwykły egzemplarz pirytu zwanego także „złotem głupców”. Ostatnia wystawa, szczególnie interesująca dla dzieci nosiła nazwę „Epoka lodowcowa”. Zebrane na niej szczątki wymarłych zwierząt (takie jak np. szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, ucho mamuta) budziły zachwyt wśród wszystkich uczestników wystawy. Unikatową atrakcją tej wystawy był zachowany w całości (ze skórą i tkankami miękkim) nosorożec włochaty. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć eksponaty wystaw czasowych, zetknąć się z rodzimą florą i fauną, a także tą z różnych zakątków świata (np. las tropikalny). Niewątpliwą zaletą wycieczki była możliwość obejrzenia prawdziwych zwierząt, w tym egzotycznych, jak węże czy małpy. Po wyjściu z muzeum uczniowie mieli okazje udać się na spacer u podnóży Wawelu, zobaczyć ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego czy spróbować krakowskiego specjału – obwarzanka.

    Wycieczka była atrakcyjna nie tylko dla zagorzałych miłośników przyrody – zachwycała bogactwem eksponatów, różnorodnością świata roślin i zwierząt oraz wspaniałymi historiami przewodników, których opowieści uczniowie słuchali z zapartym tchem.

                                                                                                                                                 Ewelina Wojdała

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć