O mowo polska, ty ziele rodzime,
Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;
Ty będziesz kwieciem tych pół ubarwiona…
/ Stanisław Wyspiański/
Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Kampanii społeczno-edukacyjnej Ojczysty – dodaj do ulubionych, która ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków. Zapoznali się z ciekawostkami językowymi opisującymi różne zagadnienia polszczyzny, odbyli „spacer językowy” oraz obejrzeli filmy animowane m.in. Kto ukradł literkom kropki i kreski, Nie zabijaj polskich znaków, Przejrzysty ojczysty. Podsumowaniem szkolnej akcji w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego były wykonane samodzielnie plakaty i prezentacje, a także wzorcowe recytacje fragmentów „Pana Tadeusza”. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.
Marzena Wawrzeń
Uczniowie klasy siódmej oraz klasy ósmej z naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021. W tym roku Akademia Czerniaka (sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów) rozpoczęła kampanię edukacyjną „Znamię! Znam je?”. Celem tej kampanii jest upowszechnianie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży.
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Co 10 lat liczba chorych na ten nowotwór podwaja się. Główną przyczyną tego jest nadmierne korzystanie ze słońca bez właściwej ochrony oraz nieodpowiedzialne opalanie w solarium. Dlatego zwiększenie wiedzy na ten temat wśród młodzieży jest dziś szczególnie ważne.
Uczniowie klasy siódmej i ósmej na lekcjach biologii oraz na zajęciach z wychowawcą poznawali, jak wygląda czerniak, jak go rozpoznać na swoim ciele i jakie są jego cechy charakterystyczne. Uczyli się prawidłowo odróżniać czerniaka od niegroźnych zmian skórnych. Dowiedzieli się, kto jest w grupie ryzyka zachorowań na czerniaka i jak chronić się przed tym nowotworem. Przeszli też szybki kurs samobadania skóry oglądając film edukacyjny dla młodzieży. Na podsumowanie działań uczniowie wykonywali plakaty, ulotki i prezentacje związane z czerniakiem.
Mamy nadzieję, że wszystkie te działania wpłyną na właściwą postawę prozdrowotną naszych dzieci.
Pamiętajmy:
Renata Windys
TESTY DIAGNOSTYCZNE W KLASIE 8
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, w załącznikach znajdują się "Wytyczne dla uczniów dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. testów diagnostycznych w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty obowiązujące w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele". Prosimy o zapoznanie się z nimi.
Nowa galeria Dzień Kobiet w klasie I została dodana do albumu fotograficznego
Nasza szkoła wystartowała w programie "Szkolny Klub Sportowy" Malopolskiego SZS pod patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zajęcia sportowe organizowane są dwa razy w tygodniu po 60 minut i w obecnej sytuacji w pełnym reżimie sanitarnym, w terenie i na otwartych obiektach sportowych, a tutaj swietnie sprawdza sie nowopowstaly obiekt lekkoatletyczny kolo szkoly.Dbamy zatem o ruch i aktywnosc w czasie zdalnego nauczania.
Nowa galeria XXIII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego została dodana do albumu fotograficznego
Szanowni Rodzice, informujemy, że dokumenty dotyczące kontynuacji nauki w OP oraz zgłoszenia uczniów do klasy 1 z obwodu będą przyjmowane w godzinach 8.00 – 15.00 w dniach 1-8 marca br.
W przypadku potrzeby późniejszej godziny na zgłoszenie prosimy o kontakt telefoniczny ze Szkołą (12-419-19-18).
XXIII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego- krakowskie eliminacje lokalne oraz regionalne.
Środki przekonywania dzielą się na trzy rodzaje. Jeden z nich zależy od charakteru mówcy, inne od nastawienia, w jakie wprawi się słuchaczy, inne jeszcze od samej mowy / Arystoteles/
Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego jest przedsięwzięciem edukacyjnym motywującym do pielęgnowania pięknej polszczyzny, kształcącym wysoką sprawność językową, skłaniającym do refleksji nad miejscem wartości w życiu młodego człowieka oraz przygotowującym do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. Twórcą idei i inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego jest Związek Górnośląski w Katowicach. Związek Górnośląski był wieloletnim organizatorem Konkursu, konsekwentnie budując jego unikatowy charakter i prestiż. Od 2017 roku rolę organizatora przejął Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Adresatami przedsięwzięcia są uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
W tegorocznych eliminacjach lokalnych Szkołę Podstawową w Białym Kościele reprezentowali: Jacek Markowski, Julia Niemiec, Wiktoria Wojdała oraz Piotr Wyżga. Zadaniem uczestników było wygłoszenie 5-minutowego przemówienia nawiązującego do hasła przewodniego konkursu: Wojny nie mają zwycięzców. Jury oceniało samodzielność sądów mówcy popartą doświadczeniem oraz zdolności retoryczne. W trakcie wystąpienia wyłoniono uczestników eliminacji regionalnych (wojewódzkich). Zostały nimi aż dwie uczennice: JULIA NIEMIEC i WIKTORIA WOJDAŁA!
Eliminacje regionalne, jako jedno z wydarzeń Miesiąca Języka Ojczystego na Uniwersytecie Jagiellońskim, odbyły się w czwartek 25 lutego online. Wystąpili w nich uczestnicy m.in. z Krakowa, Starego Sącza, Brzeska, Nowego Targu, Nowego Sącza. Nasze uczennice zaprezentowały się przed bardzo wymagającym jury i zdobyły wyróżnienia za swoje przemówienia. Gratulujemy odwagi występowania przed publicznością i prezentowania własnego zdania. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania przemówień!
Marzena Wawrzeń
Zapraszam wszystkich do udziału w Konkursie Plastycznym o zasięgu ogólnopolskim.
,,Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy’’. Prace wraz z kartą zgłoszeniową (w załączniku), należy dostarczyć do Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele do dnia 26.03.2021 r. Regulamin konkursu w załączniku.
Paulina Kozieł
Mamy przyjemność poinformować, że uczeń naszej szkoły Piotr Wyżga z klasy 8 zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Historycznego Konkursu Tematycznego „Polscy żołnierze w obronie wolnego świata 1939-1940” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2020/2021
Serdecznie gratulujemy.
Agnieszka Miśkiewicz
Nowa galeria OP Żabki St. Valentine's Day została dodana do albumu fotograficznego
Jak co roku, na zajęciach języka angielskiego, przedszkolaki świętowały Walentynki. Zapoznawaliśmy się z tym sympatycznym zwyczajem pochodzącym z krajów anglojęzycznych. Każde dziecko przygotowało również walentynkowy upominek dla swoich rodziców.
Anna Krzyżan
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi zachęca uczniów klas 1-3 do wzięcia udziału w Konkursie na Kartkę Wielkanocną.
W załączniku regulamin konkursu i klauzula informacyjna.
19 października 2020 roku odbył się Kuratoryjny Konkurs z języka angielskiego na etapie szkolnym. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów z klasy ósmej. Ośmioro uczniów uzyskało wynik przekraczający próg 55%. Ostatecznie dwóch uczniów dostało się do etapu rejonowego – Jacek Markowski i Samuel Skowronek-Duarte.
Gratulujemy wysokich wyników.
Anna Krzyżan
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OP Żabki- nowy rok szkolny 2020/2021.
Szanowni Państwo, w załączonych plikach znajduje się jadłospis oddziałów przedszkolnych w okresie od 22 lutego 2021 do 02.04.2021.
Mamy przyjemność poinformować, że uczennica naszej szkoły Aleksandra Janik z klasy 8 zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Serdecznie gratulujemy.
Barbara Mycek
Nowa galeria OP Żabki - Dzień Kota została dodana do albumu fotograficznego
Szanowni Państwo, w załączonym pliku znajduje się jadłospis oddziałów przedszkolnych w okresie od 15 do 19 lutego 2021.
Szanowni Państwo, w dniach 08.02.2021 - 26.02.2021 r. sekretariat będzie nieczynny. W razie potrzeby, prosimy o kontakt drogą mailową lub przez librusa.