Jesień przywitała uczniów świetlicy bogactwem pomysłów do zrealizowania na kolejny już miesiąc tego roku szkolnego. W świetlicy działają różnorodne kółka zainteresowań, m.in. kółko milionerów szachowe, plastelinowe, ortograficzne oraz miłośników piłkarzyków. Uczestnicy wspomnianych kółek prezentują na zajęciach świetlicowych ogromną wiedzę z zakresu m.in. nauki, historii, przyrody i sztuki, logicznej strategii, sprawności manualnej oraz zasad ortografii. Od października odbywają się w świetlicy turnieje szachowe w kategorii wiekowej : klasy I-V. Gratulujemy świetnych strategii, pomysłów i roszad, które przynoszą uczniom pozytywne rozstrzygnięcia kolejnych rozgrywek szachowych. Październikowo – listopadowe oraz grudniowe zmagania umysłowe przyniosą wkrótce podsumowanie w konkursie „Milioner zimy”. Na razie na pierwszym miejscu plasuje się Oliwier Szumiec z klasy III ze znakomitym wynikiem 285 pkt. Na drugim miejscu znajduje się Piotr Janik z klasy III, który zdobył dotychczas 205 pkt, natomiast miejsce trzecie zajmuje Emilia Synowska z klasy III z dorobkiem 200 pkt. Wszystkim uczestnikom kółka gratulujemy ogromnej wiedzy z zakresu m.in. nauki, historii, wiedzy ogólnej a także przyrody i sztuki. W październiku oraz listopadzie odbyły się także turnieje szachowe w kategoriach wiekowych : klasy I –V. Niekwestionowane pierwsze miejsce zajmuje na razie niepokonany jak dotąd Piotr Janik z klasy III z dorobkiem aż 33 pkt ! Drugie miejsce zajmuje Tymon Knapik z klasy III z bardzo dobrym wynikiem 15 pkt, natomiast trzecie miejsce przypada w udziale Ryszardowi Sałędze z klasy II z również dobrym wynikiem 12 pkt. Wielkie brawa dla chłopców! Gratulujemy świetnych strategii, pomysłów i roszad, które przyniosły wspomnianym chłopcom tak pozytywne rozstrzygnięcia .W świetlicy działa również kółko plastelinowe, które zaprasza wszystkich uczniów świetlicy do udziału w swoich zajęciach. Na zajęciach tego kółka powstają istne plastelinowe cuda : plastelinowe ogrody, parki, place zabaw, figurki ludzi i zwierząt, kolorowe i wielokształtne rośliny. Nasza świetlica pracuje aktywnie, twórczo oraz wesoło i panuje w niej przemiła, wręcz rodzinna atmosfera. W prowadzeniu zajęć w świetlicy pomagają wolontariusze z klasy VIII, prowadząc z dziećmi gry i zabawy, pomagając im w odrabianiu zadań domowych oraz innych działaniach.
Agnieszka Wnęk
W niedzielę, 21 listopada br. w godzinach 10.00 -15.00 odbyły się w naszej szkole Międzypokoleniowe Gry Planszowe. Koordynatorem działania był Jarosław Raźny - Radny Powiatu Krakowskiego. Patronat honorowy objął wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.
To przedsięwzięcie realizowane było przez Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz, Szkołę Podstawową w Białym Kościele, Zespół Białokościelanki, GOKIS, Radną i Sołtysa Białego Kościoła oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Białym Kościele.
Celem tego wydarzenia była międzypokoleniowa integracja rodziny i społeczności lokalnej przy grach planszowych. Ponadto pokazanie innego rodzaju spędzania czasu wolnego niż telefony komórkowe, komputery i związane z tym media społecznościowe. Wszystko to w bardzo przyjaznej atmosferze przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku. W porze obiadowej serwowany był żurek i pizza. Były też wody, soczki i cukierki.
Projekt współfinansowany był przez Województwo Małopolskie, Gminę Wielka Wieś oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi. Wszystkie ciasta i słodkości przygotowały Białokościelanki i rodzice naszych dzieci. Wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy za udział i pomoc w organizacji projektu. Uczniom naszej szkoły, szczególnie z klasy VII i VIII, dziękujemy za wolontariat.
W czasie imprezy uczestnicy mogli zobaczyć sprzęt strażacki i nauczyć się pierwszej pomocy przedmedycznej. Na koniec odbyło się losowanie atrakcyjnych nagród – oczywiście gier planszowych.
Renata Windys
17 listopada podczas wycieczki uczniowie klasy pierwszej bawili się i uczyli poznając historię Uniwersytetu Jagiellońskiego, jego założycieli i uczniów-Żaków. Zmierzyli się z urozmaiconymi zadaniami rozwiązując krzyżówki, znajdując różnice, czy też chwaląc się piękną recytacją wiersza o Żaku. Zadań i zagadek szukali w małych grupach spacerując Plantami i uliczkami doprowadzającymi do Rynku Głównego. Grę terenową zakończył zegar na dziedzińcu Collegium Maius. Dzielni i zdolni uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkowe medale, które dumnie prezentują w szkole.
Joanna Denko
Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją! /Karolina Błażejczyk/
W celu rozwijania rozwijania zainteresowań językiem polskim, rozbudzania pasji czytelniczych i twórczego myślenia uczniów przeprowadzono w ostatnich tygodniach następujące konkursy polonistyczne:
MAŁOPOLSKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO- etap szkolny
dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2021/2022
Uczestnicy: Malwina Konatowicz kl. 7
XX JUBILEUSZOWY OGÓLNOPOLSKI KONKURS POLONISTYCZNY Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ – etap szkolny
Uczestnicy: Piotr Bolek kl. 7, Kuba Bosak kl. 7, Wiktoria Klimara kl. 7
XVIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS POLONISTYCZNY Z ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ- etap szkolny
Uczestnicy: Piotr Bolek kl. 7, Kuba Bosak kl. 7, Wiktoria Klimara kl. 7, Zuzanna Oczkowska kl. 7, Amelia Suślik kl. 7, Dominik Krawiec kl. 8, Krystian Marek kl. 8, Grzegorz Mosur kl. 8, Szymon Sobesto kl. 8, Kamil Szumny kl. 8, Maksymilian Waliłko kl.8
OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MITOLOGICZNA
Uczestnicy: Hanna Koblańska kl. 7, Nikola Kołodziejczyk kl. 7, Krystian Marek kl. 8, Filip Szumny kl.8, Kamil Szumny kl. 8
Już w niedzielę, 21 listopada br. w godzinach 10.00 -15.00 zapraszamy na „Międzypokoleniowe Gry Planszowe” na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Białym Kościele.
Zapraszamy! Każda rodzinka mile widziana!
Koordynatorem działania jest Jarosław Raźny – Radny Powiatu Krakowskiego. Patronat honorowy objął wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.
To przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz, Szkołę Podstawową w Białym Kościele, Zespół Białokościelanki, GOKIS, Radną i Sołtysa Białego Kościoła oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Białym Kościele, współfinansowane przez Województwo Małopolskie i Gminę Wielka Wieś. Celem tego wydarzenia jest międzypokoleniowa integracja rodziny i społeczności lokalnej przy grach planszowych. Ponad to pokazanie innego rodzaju spędzania czasu wolnego niż telefony komórkowe, komputery i związane z tym media społecznościowe a co za tym idzie zagrożenia w sieci. Wszystko to w bardzo przyjaznej atmosferze przy kawie, herbacie i słodkich przekąskach.
Będzie można zagrać w różnorodne gry planszowe, zobaczyć sprzęt strażacki i nauczyć się pierwszej pomocy przed medycznej. Dla wytrwałych graczy poczęstunek regeneracyjny i losowanie atrakcyjnych nagród.
Nowa galeria Święto Niepodległości - Żabki została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Żabki w bibliotece została dodana do albumu fotograficznego
10.11.2021r.
W tym roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. Przeddzień Święta Niepodległości o godz. 11.11 uczniowie klasy III oraz pozostałych klas odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Uroczysty charakter chwili podkreśliła obecność sztandaru szkoły.
Wspólne przeżywanie Święta Niepodległości trzecioklasiści oraz pozostali uczniowie naszej szkoły rozpoczęli już wcześniej. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poświęconych drodze naszej Ojczyzny do wolności. Poznali ważne fakty i postacie historyczne, dowiedzieli się kiedy i w jakich okolicznościach powstał hymn narodowy. Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Moja mała Ojczyzna”, a także samodzielnie wykonali kokardy narodowe.
Renata Szlachta
Reprezentacja chłopców zajęła III miejsce w I Niepodległościowym Turnieju Piłki Nożnej o puchar Starosty Krakowskiego. Dodatkowo najlepszym bramkarzem turnieju wybrano ucznia naszej szkoły Jarosława Perza. W turnieju organizowanym w Giebułtowie wzięło udział 8 szkół podstawowych. Szkoły podzielone na dwie grupy rywalizowały na sztucznej nawierzchni. Nasza szkoła zajęła 1 miejsce w grupie B wygrywając dwa mecze i przegrywając jeden:
SP Biały Kościół – SP Modlnica 2:1,
SP biały Kościół – SP Wielka Wieś 2:1,
SP Biały Kościół – SP Bębło 0:1
W półfinale remisując z SP Raciborowice 1:1, przegrywamy w serii rzutów karnych 2:3.
W meczu o trzecie miejsce rywalizując z SP Modlnica w regulaminowym czasie gry było 0:0 ale wygrywamy w rzutach karnych 3:1. Cały turniej wygrała szkoła w Przybysławicach.
Szkołę reprezentowali uczniowie: Michał Biernat, Kuba Bosak, Filip Szumny, Kamil Szumny, Maksymilian Waliłko, Dominik Krawiec, Mikołaj Zdybał, Jarosław Perz, Grzegorz Mosur oraz opiekun drużyny nauczyciel, Tomasz Dudek.
Tekst: Samorząd Uczniowski
9 listopada 2021
Szanowni Rodzice, w czwartek 11 listopada br. rusza bieg niepodległościowy Niepodległościowa Jedenastka.
Poniżej podajemy kilka informacji dla tych z Państwa, którzy zapisali dzieci w naszej szkole na bieg:
- stanowisko naszej szkoły będzie umiejscowione przed wejściem głównym do szkoły (od strony DK 94);
- ok. godziny 10.30 na nasze stanowisko dzieci zgłaszają się po koszulki i po talony na posiłek;
- bieg dla dzieci rozpoczyna się tuż po starcie dorosłych ok. 11. 11, start od strony ulicy ks. Twardowskiego (wejście do naszej świetlicy szkolnej);
- dzieci biegną 1 km ulicą Twardowskiego do cmentarza i z powrotem na start;
- dzieci są pod opieką rodziców;
- nie będzie możliwości zaparkowania przy szkole.
Dla wielu z nas listopad to czas pamięci o zmarłych. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pamiętają także, że w tym miesiącu należy troszczyć się również o własną świętość! Niektórym udało się stać świętymi już dziś :) Dzielimy się zdjęciami z naszej pracy (grupa Żabki, Sówki oraz kl.I).
s. Ewelina Pietrzyk
"W sercu Kościoła mej Matki, będę miłością, w ten sposób będę wszystkim"
(św. Tereska)
Dnia 5 listopada uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się na zwiedzanie pełnej tajemnic Trasy Turystycznej w wielickiej kopalni. Dowiedzieliśmy się jak to jest przebywać ponad 100 metrów pod ziemią, ile schodów trzeba pokonać, aby się tam znaleźć i czego można się dowiedzieć spacerując kilkusetletnimi korytarzami. O sekretach kopalni opowiedział nam przewodnik. Zobaczyliśmy jeziora solankowe, komory i kaplice wykute w soli przez górników. Każdy z uczniów już wie kim jest św. Kinga i jaki związek miał jej pierścień z odkryciem soli kamiennej w Polsce. Wyprawa w głąb ziemi z pewnością była ekscytującym spotkaniem z legendą. W trakcie której dzieci rywalizowały w konkurencjach związanych z dawnymi pracami górniczymi oraz szukały śladów Skarbnika. Wycieczka do Wieliczki, to przebywanie w mikroklimacie korzystnie wpływające na naszą odporność, co w obecnych czasach jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia.
Joanna Denko
Na czym polega demokracja? Nad tym i wieloma innymi pytaniami zastanawiali się uczniowie klas IV - VIII. Próbowali podjąć decyzję w sposób demokratyczny, próbując przekonać pozostałych członków grup do swojego zdania. A łatwo nie było. Okazało się jak ważna i jednocześnie trudna jest sztuka argumentacji. W czasie zajęć pojawiło się wiele dodatkowych pytań o zasady życia demokratycznego czy państwo totalitarne. Poszukiwaliśmy też początków demokracji w starożytnych Atenach.
Agnieszka Miśkiewicz
4 listopada br. (czwartek) odbędą się indywidualne spotkania nauczycieli w rodzicami wg poniższego harmonogramu:
Klasy 1-3: godz. 16.00 – 18.00,
OP – 17.00 – 19.00,
klasy 4-8: 16.30 – 18.30.
Spotkanie Rady Rodziców - jeden przedstawiciel z klasy - o godzinie 19.00.
Prosimy, aby na spotkania przychodziły tylko osoby zdrowe. Istnieje również możliwość rozmowy telefonicznej z nauczycielem po uzgodnieniu terminu za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
28.10.2021r.
28.10.2021r. uczniowie klasy III wzięli udział w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu Odkrywamy Małopolskę.
Pierwszym etapem wyjazdu było Krościenko. Uczniowie zwiedzili wystawę przyrodniczą znajdującą się w Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. Duże zaciekawienie wzbudziła ogromna podświetlana makieta Pienin, na której odszukiwaliśmy charakterystyczne punkty regionu i prześledziliśmy trasę naszej wycieczki. Wizyta w muzeum była też okazją do porównania świata roślin i zwierząt Pienińskiego i Ojcowskiego Parku Narodowego.
Kolejnym etapem naszej eskapady były Jaworki, w których rozpoczęliśmy wędrówkę urokliwym Wąwozem Homole. Maszerowaliśmy zielonym szlakiem, który prowadził wśród stromych skał sięgających ponad 100 metrów. Trasa momentami była dość wymagająca, ale wszyscy dali radę! Nagrodą za wysiłek były cudne górskie widoki, które podziwialiśmy z punktu widokowego Bukowinki. Przepiękna pogoda, jesienne kolory, wokół góry- Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce- zachwytom nie było końca.
Trzeba było jednak zejść w dół, by udać się do kolejnego celu naszej wycieczki- Szczawnicy. W czasie spaceru po miasteczku poznaliśmy historię rodziny Szalayów i uzdrowiska, które stworzyli. Podziwialiśmy oryginalną drewnianą architekturę i szukaliśmy herbów przynależnych pensjonatom i uzdrowiskom. W programie wycieczki nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na zakup pamiątek czy smakowitych oscypków.
W czasie całej wycieczki towarzyszyła nam Pani Przewodnik, która z pasją, ciekawie i przystępnie przekazała uczniom wiele ciekawostek i faktów.
Renata Szlachta
W piątek 08.10.2021r. o godzinie 10.00 w gabinecie Pani Dyrektor odbyło się spotkanie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego. Na spotkaniu został omówiony plan pracy samorządu na Rok Szkolny 2021/2022r. Uczniowie przedstawili swoje pomysły, które chcą realizować w szkole. Inicjatywy wskazane przez uczniów dostały aprobatę Pani Dyrektor.
Joanna Luks
Na konkurs należy wykonać projekt nadruku na podkoszulek z hasłem w języku angielskim wokół tematu „kosmos”, w związku z obchodami Roku Lema.
Konkurs jest podzielony na dwie kategorie dla uczniów klas V-VI i klas VII-VIII.
Główną nagrodą dla zwycięzców będą wydrukowane z własnym projektem podkoszulki (T-shirty)
(I miejsca), dla pozostałych uczestników - książki autorstwa Stanisława Lema.
Prace należy na konkurs proszę przesyłać w formie elektronicznej na dedykowany temu adres emailowy :angielski.ukk@gmail.com
Szczegóły konkursu zamieszczono w regulaminie konkursu.
Urszula Kubisiowska
Gmina Wielka Wieś zawarła porozumienie z Małopolskim Centrum Nauki COGITEON, na mocy którego uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych z terenu naszej gminy będą uczestniczyć w pokazach popularnonaukowych Mobilnego Projektu Edukacyjnego Naukowiej.
Małopolskie Centrum Nauki COGITEON to instytucja kultury Województwa Małopolskiego, której siedziba powstanie już wkrótce w Krakowie przy Alei gen. T. Bora-Komorowskiego. W planach jest nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja stała, przestrzeń wystaw czasowych, ale też specjalistyczne laboratoria i sale do pokazów naukowych.
Bezpośrednim celem samego projektu „Naukowiej” jest:
- angażowanie mieszkańców Małopolski do inspirującego kontaktu z nauką i edukacją, by aktywnie poznawali świat i zmieniali go na lepsze;
- kształtowanie postawy otwartości, aktywności i ciekawości świata;
- budowanie pozytywnego nastawienia do nauki, pogłębianie wiedzy naukowej i zachęcanie do wykorzystania jej na co dzień;
- prezentowanie nauki aktualnej, obiektywnej i powiązanej z życiem odbiorców w sposób atrakcyjny i oryginalny w formie i tematyce.
Pierwsza wizyta Mobilnego Projektu Edukacyjnego Naukowiej miała już miejsce w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele. Szkoła zaprosiła również uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Będkowicach. Klasy 4-8 uczestniczyły w rewelacyjnym pokazie pod hasłem „Coś wisi w powietrzu”. Wszystko rozpoczęło się od wniesienia przez animatorów magicznego pudełka – niby pustego a jednak… nie do końca. Dało to początek dyskucji, eksperymentom i doświadczeniom o tym, co takiego wisi w powietrzu, skąd się bierze i jaki ma wpływ na nasze otoczenie i przede wszystkim życie. Świetnie przygotowani animatorzy za sprawą jasnych przykładów i obrazowych doświadczeń objaśniali zagadnienia z zakresu biologii, fizyki czy chemii. W ten sposób najefektywniej ale i najefektowniej wiedza wchodzi do głów!
Kolejne pokazy w Szkole Podstawowej w Bęble i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy już niebawem.
Anna Zajączkowska
20.10.2021r.
Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w Konkursie Plastycznym „Moja Mała Ojczyzna”, który jest jednym z elementów przedsięwzięcia „Biegiem – słowem - śpiewem do patriotyzmu!”. Jest to projekt towarzyszący imprezie sportowej ”X Niepodległościowa Jedenastka”.
Organizatorem konkursu jest Krakowski Klub Sportowy „Jura Moto Sport” z siedzibą w Zabierzowie.
Konkurs współfinansowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
W ramach programu „Małopolska Olimpiada Frekwencji” klasy 4-8 miały możliwość wyjazdu do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Skansen prezentuje dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Na całość ekspozycji składa się kilkadziesiąt obiektów, które przepięknie komponują się z otaczającą przyrodą.
Wędrówkę rozpoczęliśmy w centralnym punkcie skansenu przy Dworze Moniaków. Podziwialiśmy najciekawsze elementy tradycyjnej architektury, chałupy i zagrody należące do gospodarzy o różnym stopniu zamożności pochodzące z różnych wieków. Ponadto wiejskie zakłady przemysłowe: olejarnię, folusz, tartak, kuźnię, farbiarnię, magiel. Wyposażenie, narzędzia, sprzęty, które niegdyś były w powszechnym użyciu, a dzisiaj są zupełnie nieznane, budziły spore zainteresowanie uczniów. Wzięliśmy także udział w grze terenowej Quest, która opowiada historię Orawy. Po tej dawce wiedzy z radością zasiedliśmy przy ognisku. Pieczone kiełbaski i wesołe zabawy na palcu zabaw w promieniach jesiennego słońca stanowiły wspaniałe dopełnienie wspólnego wyjazdu.
wychowawcy i opiekunowie kl.4-8