Wspólnie z klasą III przygotowaliśmy Przedstawienie Bożonarodzeniowe dla wszystkich nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Niestety z powodu kwarantanny, która objęła trzecia klasę, występ musieliśmy odwołać. Dzielimy się jednak krótkim nagraniem z jednej z prób. Może choć w małym stopniu przyniesiemy trochę świątecznej radości.
"LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI" ZAPYTANIE OFERTOWE
Szanowni Państwo,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele zaprasza do składania ofert cenowych na zakup i dostawę pomocy edukacyjnych w zakresie obsługi wybranego sprzętu w ramach programu „Laboratoria przyszłości" realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Szczegóły w załącznikach.
W dniu 15 listopada 2021 r. została przeprowadzona Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna. Celem olimpiady była popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji i Rzymu. Uczniowie bez problemu poruszali się po świecie starożytnych bogów, herosów i bohaterów, a tym samym wywalczyli czołowe miejsca:
Wszystkim uczestnikom olimpiady serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników !
Marzena Wawrzeń
10.12.2021r.
10 grudnia 2021r. uczniowie klas I- III odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Szycach. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu z ramienia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2020-2025.
Zajęcia w bibliotece poświęcone były prezentacji książek Barbary Gawryluk „Pies na medal”. Autorka w swoich książkach dla dzieci opowiada o psach, które są wiernymi przyjaciółmi człowieka i często niosą nieocenioną pomoc. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z kpt.rez. pilotem Wiesławem Jastrzębskim i trenowaną przez niego suczką Abi. Labrador Abi jest psem- ratownikiem wyszkolonym m.in. w poszukiwaniu ludzi zaginionych w gruzach. Pan kapitan zwrócił uwagę na to co jest ważne w czasie tresury psa, na jakie elementy kłaść nacisk, a jakich błędów nie popełniać. Wszyscy z uznaniem patrzyliśmy na to, jak można bez słów komunikować się ze zwierzęciem i jak Abi perfekcyjnie reaguje na komendy.
W trakcie spotkania uczniowie utrwalili zasady bezpieczeństwa w kontaktach z czworonogami. Poznali też niektóre terminy kynologiczne i określenia typu fafle, wibrysy, kufa czy trufla nie są już obce.
Mamy nadzieję, że wizyta w bibliotece będzie zachętą, by sięgnąć po książki o psach- bohaterach.
Renata Szlachta
W czwartek, 9 grudnia 2021r. uczniowie klas IV - VI, pod opieką R. Windys i T. Dudka, pojechali do Multikina na film "Chłopiec z chmur". Była to inspirowana faktami opowieść o wielkiej i niezwykłej przyjaźni chłopca Thomasa i zagrożonych wyginięciem dzikich gęsi. Thomas to chlopiec uzależniony od gier komputerowych. Gdy otrzymuje propozycję spędzenia wakacji z ojcem, który jest zapalonym ornitologiem, wydaje mu się to koszmarem. Jednak po pewnym czasie, gdy zajmował się na co dzień ptakami, pokochał je i bardzo się do nich przywiązał. Przeżył z nimi niesamowitą przygodę życia, wyruszył w podniebną podróż, aby nauczyć dzikie gęsi nowej drogi migracji z Norwegii aż do Francji. Film bardzo się podobał, pokazywał wiele ciekawostek z życia ptaków i zachwycał pięknymi widokami. Polecamy go wszystkim - dzieciom i dorosłym.
Renata Windys
Jak stworzyć bohatera, z którym odbiorca utożsamiać się będzie od pierwszej do końcowej sceny filmu? Jakie są różnice między postaciami archetypowymi a stereotypowymi? Czym charakteryzuje się dobry scenariusz? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań szukali uczniowie klas 7 i 8 w czasie widowiska pt. Bohater na wymiar, czyli jak wykreować bohaterów w filmie i literaturze, które odbyło się 7 grudnia w kinie Kijów. Ogromna dawka wiedzy przekazana w przystępny i zabarwiony humorem sposób nasycona była przykładami z lektur szkolnych i fragmentów ekranizacji.
W drugiej części spotkania odbyła się projekcja filmu pt. Miłość pisana Braillem w reż. Michela Boujenah.
Marzena Wawrzeń
W poniedziałek 6 grudnia naszą szkołę odwiedził niezwykły gość - święty Mikołaj. Wszystkie dzieci czekały na niego z utęsknieniem. Święty z pomocnikami - aniołkami i workiem pełnym prezentów odwiedził wszystkie klasy - od oddziałów przedszkolnych aż po klasę VIII. Ponieważ dzieci były grzeczne, ładnie odpowiadały na pytania i pięknie śpiewały piosenki lub recytowały wiersze dla Mikołaja, ten obdarował je prezentami. Nawet dorośli otrzymali słodkości. Już dziś wszyscy czekamy na świętego Mikołaja w przyszłym roku.
Renata Windys
W dniu dzisiejszym t.j. 06.12.2021r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs z okazji obchodów „Światowego Dnia Życzliwości”, który odbył się w naszej szkole 22.11.2021r. Konkurs zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z Panią Psycholog Kingą Adamek. Klasy 4-8 przygotowały plakaty związane z tym dniem. Po przeprowadzonym głosowaniu wśród klas i nauczycieli, konkurs wygrała klasa 4.
„Dziś Andrzeja, dziś Andrzeja, wróżyć, wróżyć czas...A więc wosk tu lej, a więc but tu staw,
a marzenia spełnią się w ten czas..”
29 listopada odbyła się w naszej szkole niezwykła zabawa andrzejkowa, pełna magii, czarów, dziecięcych fantazji i marzeń, przygotowana przez świetlicę szkolną pod kierunkiem pani Agnieszki Wnęk. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od codzienności. Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dni – dzień tajemniczych wróżb i czarów połączonych z zabawą i tańcem. Poranek 29 listopada w naszej szkole poświęcony został uczniom z klas I –III. Pełną magii atmosferę podkreślały dekoracje przedstawiające magiczne koty, duszki, czarodziejskie klucze. Uczniowie bawili się wspaniale. Wszyscy chcieli usłyszeć, kto najwcześniej w klasie weźmie ślub dzięki przeprowadzonej, znanej wszystkim wróżbie o przechodzących w rzędzie butach. Podczas zabawy dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach nowoczesnych przebojów serwowanych przez wspaniałego Pana Jarosława Janeckiego, który także przygotował i przeprowadził wiele wesołych i ciekawych zabaw dla najmłodszych. W czasie porannej zabawy dzieci śpiewały również do mikrofonu najnowsze przeboje polskich wokalistów. Wśród muzycznych przebojów górowały piosenki wokalistki – Sanah. Jeżeli chodzi o andrzejkowe kreacje to wyobraźnia naszych uczniów okazała się nieprzewidywalna, stroje były bardzo wyszukane. Wśród uczestników zabawy andrzejkowej można było spotkać wróżki, czarodziei i czarodziejki, wróżbitów. Zorganizowane przez świetlicę szkolną andrzejki należy zaliczyć do bardzo udanych. Dzień św. Andrzeja dostarczył wielu dzieciom i ich wychowawcom niezapomnianych wrażeń, radości oraz salw niepowstrzymanego, szczerego śmiechu. Wszyscy z utęsknieniem czekają na następny andrzejkowy bal. Kolejne andrzejki już za rok! Zapraszamy!
Agnieszka Wnęk
W listopadzie 2021 r. uczniowie klas: VII i VIII wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Wydziału Prewencji Powiatowej Komendy Policji w Krakowie, Panią Beatą Dulewicz. W trakcie spotkanie zostały poruszone zagadnienia dotyczące zagrożeń współczesnej cywilizacji i cyberprzemocy. Starsi uczniowie zapoznali się z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich, a także konsekwencjami prawnymi i karnymi. Przekaz merytoryczny został wzmocniony prezentacją oraz filmem.
Agnieszka Miśkiewicz
We wtorek, 30 listopada 2021r. odbył się etap rejonowy Małopolskiego Konkursu Matematycznego. Do tego etapu zakwalifikował się z naszej szkoły Maksymilian Waliłko z kl. 8. Zadania były trudne i wymagające wielu skomplikowanych obliczeń, ale nasz uczeń dzielnie pokonywał trudności. Trzymamy kciuki i życzymy Maksowi sukcesu!
Renata Windys
Szanowni Rodzice,
W dniu 28.10.2021r., została podjęta Uchwała Nr XXXVIII/431/2021 Rady Gminy Wielka Wieś w sprawie: określenia kryteriów branych pod uwagę podczas przeprowadzenia drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas I szkół podstawowych, prowadzonych przez Gminę Wielka Wieś. Szczegóły w załącznikach.
Nowa galeria Andrzejki 2021 Grupa Sówki została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Andrzejki 2021 została dodana do albumu fotograficznego
2.12.2021r.
Choć do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze trzy tygodnie, to w klasie trzeciej już można poczuć świąteczną atmosferę. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni Renaty Szlachty wykonywali ozdoby świąteczne na kiermasz bożonarodzeniowy. Własnoręcznie zrobili piękne bombki, choinki, stroiki i inne dekoracje. Wykorzystali przeróżne materiały- od cekinów, ziaren kawy, kaszy, makaronu po papier, piórka, patyczki czy wstążki. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć trzecioklasistów przy pracy na lekcjach oraz efektów tej pracy. Zapraszamy także do odwiedzenia naszego stoiska na kiermaszu świątecznym, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 5XII2021r. w godz.15.00- 18.00 przed Urzędem Gminy w Szycach.
Renata Szlachta
Tydzień od 25 listopada do 1 grudnia to czas realizacji w klasie VI projektu literacko- czytelniczego „Cyfryzacja: tak czy nie?”
Po przeczytaniu na lekcji języka polskiego fragmentu tekstu publicystycznego Macieja Dębskiego „Dzień bez telefonu” uczniowie rozmawiali o plusach i minusach korzystania z technologii oraz wadach i zaletach cyfryzacji. Swoje wnioski przedstawili w formie samodzielnie zaprojektowanych plakatów.
Kolejnym elementem projektu było podjęcie wyzwania dotyczącego zorganizowania dnia bez elektroniki u siebie w domu i opisanie jego przebiegu w wybranej formie.
Na dzisiejszej lekcji języka polskiego szóstoklasiści zaprezentowali swoje prace oraz zapoznali się z publikacjami dla dzieci dotyczącymi cyberuzależnień i zapobiegania skutkom nadużywania urządzeń elektronicznych w codziennym życiu- książką Macieja Lisowskiego „Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka” oraz historią opowiedzianą przez Richę Jha w zabawnej książce pt. „Mania klikania. Jak przeżyć dzień bez internetu”.
W trakcie zajęć lekcyjnych wykorzystano pozycje zakupione do biblioteki szkolnej z wykorzystaniem dofinansowania ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Mirosława Szeptycka
Szanowni Rodzice, do poniedziałku 6 grudnia można przynosić do szkoły NOWE kredki, kolorowanki, książeczki w ramach akcji gminnej i OSP Biały Kościół na rzecz najmłodszych pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Pojemnik zlokalizowany jest obok wejścia głównego koło hali sportowej (oznaczony czerwonym plakatem).
Dnia 25 listopada naszą szkołę podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Szkołę Podstawową w Wielkiej Wsi godnie reprezentowały Michalina Krukar - uczennica klasy II oraz Maria Cieślik - uczennica klasy III. Tematyką konkursu była poezja związana z jesienią. Piękną interpretację i recytację wierszy dopełniły barwne jesiennie stroje i rekwizyty, za których pomoc w przygotowaniu dziękujemy rodzicom. Gratulujemy serdecznie Marysi zdobycia II miejsca a Michalinie otrzymania wyróżnienia. Dziewczynki zostały nagrodzone gromkimi brawami, a po powrocie do szkoły obdarowane gratulacjami od swoich kolegów i koleżanek, którzy mocno trzymali kciuki za powodzenie dziewcząt w konkursie.
Joanna Denko
Jak co roku w listopadzie, uczniowie naszej szkoły biorą udział w cyklicznym wydarzeniu Tydzień z księdzem Twardowskim, którego celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z sylwetką i twórczością poety- patrona dawnego gimnazjum.W tym roku uczniowie uczestniczyli w warsztatach literacko- plastycznych oraz przygotowali prezentacje multimedialne inspirowane wierszami poety od biedronek.
Mirosława Szeptycka
Dziś Andrzeja, dziś Andrzeja,
wróżyć, wróżyć czas...
A więc wosk tu lej, a więc but tu staw,
a marzenia spełnią się w ten czas..
Świetlica szkolna oraz samorząd klas IV-VIII przy Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele serdecznie zapraszają uczniów z klas 1 – 3 na zabawę andrzejkową, która odbędzie się 29.11.2021 ( poniedziałek ) w godzinach 09.00 – 12.30. Każda klasa będzie bawić się oddzielnie oraz w innych przedziałach czasowych ze względu na pandemiczne ograniczenia W trakcie zabawy przewidziane są liczne atrakcje - czyli wróżby andrzejkowe, a także impreza taneczna w rytmie najmodniejszych przebojów. Zachęcamy dzieci do przebrania się w czarodziei, wróżki i cyganki lub inne ciekawe, stosowne do okazji stroje.Organizatorzy tegorocznych andrzejek zapewniają świetną atmosferę, niespodzianki, doskonały nastrój oraz niezapomniane chwile! Do zobaczenia !