• ANGIELSKIE POTYCZKI

    W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białym Kościele odbyła się już III edycja Olimpiady z Języka Angielskiego dla zerówek oraz Dyktanda dla klas drugich. Naszą szkołę w kategorii klas II reprezentowała Aleksandra Ibek, a w kategorii zerówek dzielnie walczyli: Mateusz Drzewniak oraz Maksymilian Moździerz. Po zaciętych dogrywkach organizatorzy wyłonili zwycięzców. Z dumą informujemy, że Maksymilian Moździerz zdobył I miejsce w Olimpiadzie z Języka Angielskiego w grupie zerówek, a pozostali wspaniali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy!

     

    Karolina Krawczyk-Hrabia 

  • CHROŃMY ZIEMIĘ, BO TO NASZ OBOWIĄZEK- 22 KWIETNIA DZIEŃ ZIEMI

    CHROŃMY ZIEMIĘ, BO TO NASZ OBOWIĄZEK- 22 kwietnia DZIEŃ ZIEMI

    Mimo iż 22 kwietnia jest już za nami,  my nie zapominamy o takim ważnym święcie. Dlatego z tej okazji odbył się w naszej szkole apel poświęcony tak ważnej sprawie jaką jest ochrona naszej pięknej planety. To wydarzenie jest znane również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta wyjątkowa data ma nam wszystkim przypominać, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.

    Cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami spotkała się na Sali gimnastycznej, aby posłuchać piosenek związanych z tematyką Ziemi. Uczniowie klas 4-8 pokazali przygotowane przez siebie prezentacje dotyczące problemu zanieczyszczania naszej planety, ale również sposoby ochrony i poszanowania dla tej wspaniałej planety.

     

    Joanna Luks, Barbara Mycek

  • Kangur Matematyczny - WYNIKI !!!

     Z  przyjemnością informujemy, iż w tym prestiżowym konkursie Michalina Krukar z klasy IV uzyskała wynik bardzo dobry, a uczniowie: Szymon Krukar  z klasy II, Maria Koblańska z klasy III, Marta Niemiec z klasy IV, Piotr Janik z klasy V oraz Ewa Mikurda z klasy VIII otrzymali wyróżnienia.

    Gratulujemy zdolności matematycznych oraz owoców cieżkiej pracy!

                                                                                                                                                Renata Windys

                                                                                                                                                Urszula Babiuch

  • DZIEŃ MAMY W ŚWIETLICY

    Nowa galeria DZIEŃ MAMY W ŚWIETLICY została dodana do albumu fotograficznego

    Małgorzata Łysek

    W małym bukiecie majowe kwiatki

    Zakwitły wczoraj na Święto Matki

     

    Majowe kwiatki wstążką związane

    Niech sto lat żyją Mamy kochane!

     

             Z okazji Dnia Matki składamy wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń, pogody ducha, a także cudownych chwil pełnych uśmiechu i nieustającego zadowolenia ze swoich pociech.

     

                                                                                                                       Małgorzata Łysek

                                                                                                                       Renata Szlachta

     

  • Światowy Dzień Dobrych Uczynków

    Jak pisał Cyprian Kamil Norwid:

    „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie. Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic… „

    Cyprian Kamil Norwid

     

     

    https://sp2.twardogora.pl/wp-content/uploads/17.04.2021_swiatowy_dzien_dobrych_uczynkow-209x162.png

    19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. Oczywiście można się zastanawiać, co to jest dobry uczynek, czy się opłaca, po co to robić, dla kogo… A może trzeba się po prostu rozejrzeć wokół siebie i działać, nie czekając na zachętę! A czy ty spełniłeś ostatnio jakiś dobry uczynek?

    W poniedziałek, 20 maja Samorząd Uczniowski przygotował Drzewka Dobrych Uczynków, na których każdy uczeń mógł przywiesić lub przykleić listek ze swoim dobrym uczynkiem, który zrobił lub zamierza zrobić. Chwile refleksji towarzyszyły podczas "studiowania"  gazetki szkolnej poświęconej dobrym uczynkom i korzyściom jakie płyną z czynienia dobra.

    Pamiętajcie, że bezinteresowna dobroć zawsze spotka się z pozytywnym przyjęciem.

    Dziękujemy za zaangażowanie:)

                                                                                                                                       Urszula Babiuch - opiekun SU

     

  • Ale to już było......

    Ale to już było……..

    W dniach 14.05.- 16.05.2024r. uczniowie klasy ósmej przystąpili do pierwszego ważnego w ich życiu egzaminu- Egzaminu Ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Ósmoklasiści wiedzieli czego mogą się spodziewać, ponieważ zadbali o to nauczyciele wiodących przedmiotów. Mimo dużego stresu i wielu nerwów egzamin przebiegł bez utrudnień. Uczniom klasy ósmej gratulujemy zdobycia nowego doświadczenia i trzymamy kciuki za wyniki w lipcu.

     

    Joanna Luks

     

     

  • OP w Gminnej Bibliotece Publicznej

    Nowa galeria OP w Gminnej Bibliotece Publicznej została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 15 maja, w Tygodniu Bibliotek, dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi. Na miejscu przedszkolaki uczestniczyły w mini lekcji bibliotecznej poznając bliżej tajniki pracy w bibliotece i zasady korzystania z jej zasobów. Następnie wysłuchały pięknej historii płynącej z teatrzyku kamishibai: „Mój przyjaciel Kemushi”. Japońska forma teatrzyku pozwoliła przenieść się w świat zmieniającej się przyrody widzianej z perspektywy uroczej gąsienicy mieszkającej w małym domku na drzewie, która przemienia się w pięknego motyla. W trakcie spotkania dzieci z wielkim entuzjazmem wcieliły się w rolę ilustratorów rysując na wielkoformatowych kartach świat i zmiany, jakie zachodziły w przyrodzie w trakcie zmieniających się pór roku.

    Wizyta w bibliotece była dla dzieci przygodą, podczas której odkrywały świat literatury w ciekawy, fascynujący sposób. Dziękujemy pracownikom biblioteki za pouczające i ubogacające spotkanie.

                                                                                                                                                        Jarosława Kulawik

  • EUROPA- zajęcia OP Żabki

    Nowa galeria EUROPA- zajęcia OP Żabki została dodana do albumu fotograficznego

  • RABKOLAND-OP ŻABKI

    14 maja 2024 roku dzieci z Oddziałów przedszkolnych wybrały się na całodniową wycieczkę do Parku Rozrywki RABKOLAND zlokalizowanego w Rabce-Zdrój. Emocje rosły z każdym pokonywanym autokarem kilometrem. Po przybyciu na miejsce w pierwszej kolejności udaliśmy się do spiżarni cioci Maryni na warsztaty: "Co słychać w spiżarni?". Dowiedzieliśmy się jak ważne dla nszego zdrowia jest spożywanie kiszonek oraz nauczyliśmy się w jaki sposób takie przetwory się przygotowuje. Zaopatrzeni w fartuszki i czapki kucharskie dzielnie pracowaliśmy.  Po skończonej części edukacyjnej wycieczki udaliśmy się na smaczny obiad. Po odpoczynku poszliśmy do części Parku na którą dzieci czekały najbardziej, czyli na strefę z karuzelami, kolejkami, Rura Parku, latającego autobusu, łodzi Wikinga i jeszcze mnóstwa innych ciekawych atrakcji. Bajeczną panoramę miasta i najwyższy szczyt okolicy, Luboń Wielki, mogliśmy podziwiać z prawie 30- metrowego koła młyńskiego.

    Atakcji tego dnia było ogrom! Przedszkolaki w drodze powrotnej zgodnie stwierdziły, że "to była najlepsza wycieczka na świecie!"

     

    Nowa galeria RABKOLAND-OP ŻABKI została dodana do albumu fotograficznego

     

    Angelika Nawara-Michalska

  • „ZLOT NIETOPERZY – 2024”

    „ZLOT NIETOPERZY – 2024”
    14.05.2024

    W czwartek 9 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w młodzieżowym rajdzie „ZLOT NIETOPERZY”, który jest organizowany od dwudziestu lat dla szkół podstawowych z gmin wokół terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Reprezentanci z klasy piątej mieli do pokonania następującą trasę od Sąspowa – parkingu przy kościele, przez dno Doliny Sąspowskiej, a następnie szlakiem żółtym do Ojcowa. Zakończenie Rajdu odbyło się w Parku Zamkowym przy budynku Muzeum Przyrodniczego OPN. Uczniowie poszerzyli wiedzę o parku, jego przyrodzie, kulturze i historii. Poznali wiele gatunków rodzimych drzew i krzewów. Wyprawie towarzyszyła piękna pogoda. Zakończenie rajdu miało miejsce przy ognisku, a na koniec organizatorzy wręczyli nagrody najlepszym drużynom.

    Barbara Mycek

  • DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ.

    Dzień Unii Europejskiej obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić jedność i pokój w Europie.

    W tym dniu klasa IV nie tylko poznała Syriusza, lecz także całą 20-letnią historię "Wspólnej Europy".

    Uczniowie spróbowali również swoich sił  w : "Konkursie Wiedzy na temat Unii Europejskiej".

    Cala klasa zasługuje na wielkie gratulacje.

    Konkurs choć trudny wyłonił następujących zwycięzców:

    I miejsce: Michalina Krukar

    II miejsce: Adam Ibek

    III miejsce: Krzysztof Kowalski

    Wyróżnienia otrzymali: Jakub Karkoszka oraz Dorota Krzyworzeka.

     

     Karolina Krawczyk-Hrabia

  • Egzamiwieczór - warsztaty egzaminacyjne

    Odliczamy dni do Egzaminu ósmoklasisty. Rozwiązujemy arkusze. Powtarzamy wiadomości. To ich ostatni rok w naszej szkole – tyle wspomnień, a przed nimi – tyle planów.

    Zrozumiawszy pouczenie płynące ze starożytnej sentencji –  „Repetitio est mater studiorum” („Powtarzanie jest matką wiedzy”) – postanowiliśmy zorganizować „Egzamiwieczór” cztery dni przed rozpoczęciem egzaminów w 2024 roku. Omówiliśmy „pewniaki egzaminacyjne” z języka polskiego i matematyki oraz rozmawialiśmy o przebiegu egzaminu. Po ciężkiej pracy, jaką wykonaliśmy w ostatnim miesiącu, należy się odpoczynek – w repertuarze kina klasowego pojawił się iście kinowy hit, a dla posilenia ciała – pizza. Wygodnie i przyjemnie uczy się w takich warunkach – dres, pizza, luźna atmosfera.

    Cała Społeczność Szkoły Podstawowej w Białym Kościele trzyma kciuki za Ósmoklasistów. Połamania piór!

     

    Urszula Babiuch

    Kinga Hrabia-Babiuch

     

  • Egzamin na kartę rowerową

    Dnia 10.05.2024 uczniowie klasy IV przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową . Młodzi cykliści wspaniale poradzili sobie z wyzwaniem. Egzaminowi przyglądali się liczni entuzjaści- od przedszkolaków po ósmoklasistów.

    Tomasz Dudek, Mirosława Szeptycka

     

  • W muzeum komiksu

    9 maja 2024 roku uczniowie klasy piątej obchodzili Ogólnopolski Tydzień Bibliotek Szkolnych w sposób szczególny - uczestniczyli bowiiem w wycieczce do Muzeum Komiksu.

    Młodzież zapoznała się z historią komiksu, obejrzała również wystawę, na której zfromadzono rzadkie i cenne dzieła znanych twórców obrazkowych historii. Ostatnim elementem programu było tworzenie własnych komiksów, możliwość kreatywnego wykorzystania wiedzy i inspiracji.

     

    Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi GMinnej Bibliotek Publicznej w Wielkiej Wsi- pani mgr Joannie Patej za zorganizowanie tak atrakcyjnych zajęć.

    Mirosława Szeptycka

    Tomasz Dudek

  • DYŻUR WAKACYJNY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

    1.  Dyżur wakacyjny w oddziałach przedszkolnych zlokalizowanych w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele rozpoczyna się dnia  1  lipca 2024  r. i trwa do 31 lipca 2024 r.
    2. Na dyżur wakacyjny przyjmowane są dzieci  uczęszczające w bieżącym roku szkolnym do przedszkoli samorządowych lub do oddziałów przedszkolnych, funkcjonujących przy szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wielka Wieś.
    3. Zapisy na dyżur wakacyjny dokonywane są od dnia 20 maja 2024 r. do dnia 24 maja 2024 r. w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Białym Kościele, przy ul. Krakowskiej 172, w godzinach:
    • poniedziałek 7.30 - 17.00
    • wtorek 7.30 - 15.00
    • środa 7.30 - 15.00
    • czwartek 7.30 - 15.00
    • piątek 7.30 - 14.00
    1. Dla dzieci uczęszczających  w roku szkolnym 2023/2024 do oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele nie obowiązuje zasada kolejności zgłoszeń.
    2. Na pozostałe wolne miejsca przyjmowane są dzieci z innych przedszkoli/oddziałów przedszkolnych  zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
    3. Lista dzieci przyjętych na dyżur wakacyjny zostanie wywieszona w dniu 28 maja 2024r. na tablicy informacyjnej w Szkole. Dzieci nieprzyjęte zostaną umieszczone na liście rezerwowej.
    4.  Podpisywanie umów z rodzicami dzieci przyjętych na dyżur wakacyjny odbędzie się w terminie od 3 czerwca do 7 czerwca 2024r. w godzinach pracy sekretariatu (7.30 – 15.30).
    5. Karty zgłoszenia można pobrać w szkole lub ze strony internetowej.

    zal.1_-regulamin_dyzuru.doc

    zsady_dyzuru.doc

    zal._4_-KARTA_ZAPISU.doc

    zarzadzenie_7.pdf

    zarzadzenie_nr_7_-_cd.pdf

     

  • Międzynarodowy Dzień Książki

    Wyraz „książka” to zdrobnienie pochodzące od słowa „księgi”. Staropolskie, starosłowiańskie „knięgy”, „knigy” znaczyły najpierw „drewniane tabliczki, odcinki”, potem „pismo, litery”, aż wreszcie „księgi”.  Książki są towarzyszkami naszego życia codziennego – w szkole, w domu, w galerii… My – Uczniowie i Uczennice oraz Pracownicy Szkoły Podstawowej w Białym Kościele – chętnie czytamy książki. Na naszych regałach leżą zapewne: powieści, komiksy, atlasy, słowniki... Wierzymy słynnemu prozaikowi, że: „Kto czyta, ten żyje podwójnie” (Umberto Eco), dlatego też kwiecień jest wyjątkowym miesiącem dla moli książkowych. 23 kwietnia świętuje się Międzynarodowy Dzień Książki, jako pamiątkę urodzin Cervantesa, Szekspira czy Nabokova. Z kolei 2 kwietnia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, by upamiętnić urodziny Andersena.

    Obchodziliśmy Dzień Książki w wyjątkowy sposób – polonistka zaprosiła nas do książkowej kawiarni „Starbooks”, w której mogliśmy „poczęstować się”: krzyżówkami nt. europejskich baśni, rebusami, kodami QR z prezentacjami nt. historii książki, twórczą kartą pracy „Zaprojektuj okładkę książki Twojego autorstwa” oraz tytułami polecanych tekstów przez znawców literatury dziecięcej. Ponadto książki otaczały nas w przestrzeni szkolnej – na schodach przyklejono 50 tytułów wartościowych książek dla dzieci i młodzieży, a na klasowych drzwiach – „polecajki” okładkowe od klas. Lista tytułów jest długa – bibliofile w wakacje nie będą się nudzić.

    Punktem kulminacyjnym obchodów tego wydarzenia była „Randka w ciemno z książką”. Chętni Uczniowie i Uczennice z klas IV-VIII przynieśli swoje ulubione książki i czytali ich fragmenty różnym osobom. „Szybka randa” miała na celu zainteresowanie wybraną powieścią, to znaczy „zauroczenie” się książką. Randkom towarzyszyła mini wystawa „białych kruków” – różnych książek z zasobów naszej Pani od języka polskiego (np. pop-up, czyli książki przestrzenne; rozkładane). Randkujący otrzymali zakładki do książek oraz pierniczki od prababci.

    Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i Uczestniczkom za zaangażowanie! Wyrazy wdzięczności również kierujemy do Pani Urszuli Babiuch; opiekunki Samorządu Uczniowskiego, za pomoc w organizacji.

    Kinga Hrabia-Babiuch

     

  • W ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

    W ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
    06.05.2024

    „Niech pokolenie pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”

    W przededniu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczystym apelem przypomnieliśmy twórców aktu Konstytucji, którzy w jej preambule oświadczyli, że „wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie niepodległość i wolność (…), chcą na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Byli wśród nich Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, którzy wbrew głosom opozycji, pod przewodnictwem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwalili drugą na świecie konstytucję. Niestety było już za późno i nie zdołano zahamować procesu upadku, ale równocześnie był to nowy początek nowożytnego państwa, które ideały konstytucji wcieliło w życie ponad 123 lata później.

    W piosenkach, słuchowisku czy zabawnym quizie uczniowie mieli możliwość poczuć ducha tamtych czasów, a zwłaszcza tego doniosłego momentu oraz uświadomość sobie ciężar odpowiedzialności za własne państwo.

    Agnieszka Miśkiewicz
    Jarosław Janecki

     

  • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

    Nowa galeria ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI została dodana do albumu fotograficznego

    Małgorzata Łysek

    W trakcie cyklu tygodniowych zajęć świetlicowych z okazji Dnia Ziemi uczniowie przypomnieli sobie jak dbać o naszą planetę poprzez codzienne wyrabianie nawyków takich jak:

    • gaszenie światła, gdy nie jest potrzebne,
    • oszczędzanie wody i energii,
    • naprawianie zepsutych rzeczy,
    • wybieranie jazdy na rowerze zamiast samochodu,
    • robienie przemyślanych zakupów,
    • segregacja odpadów

    Na zajęciach czytaliśmy wiersze o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Obejrzeliśmy ciekawe filmy edukacyjne związane z ochroną środowiska. Podczas warsztatów „Dary Ziemi” wykonaliśmy żywe obrazy, aby przenieść dzieci w świat wielobarwnych kwiatów wiosennych. Samodzielne tworzenie własnych oryginalnych, kreatywnych i nieszablonowych kompozycji sprawiło uczniom wiele radości. Bardzo proste wykonanie, a efekt Wow!!! Dzieci w czasie zajęć terenowych poznały etapy rozwoju Mniszka lekarskiego oraz zaznajomili się z jego właściwościami zdrowotnymi. Nie zabrakło czasu na gry, zabawy, quizy, zagadki oraz na wykonanie przepięknych prac plastycznych.

     

                                                                                                                Małgorzata Łysek

  • FESTIWAL ZAWODÓW

    FESTIWAL ZAWODÓW

    24 i 25 kwietnia 2024r. odbył  się XI Małopolski Festiwal Zawodów. Uczniowie klasy 6, 7 i 8 mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą szkół ponadpodstawowych. Szczególnie to była niepowtarzalna okazja na dobre zaplanowanie kariery dla uczniów kończących szkołę podstawową. Uczniowie mieli  możliwość praktycznego sprawdzenia indywidualnych umiejętności w ponad 120 zawodach, w których kształcą technika, szkoły branżowe, uczelnie medyczne oraz służby mundurowe. Porad w dobrym zaplanowaniu kariery udzieli uczniom doradcy edukacyjno-zawodowi.

    Joanna Luks

  • Uczniowie klasy III na Międzyszkolnym Przeglądzie Grup Tanecznych

    Dnia 24 kwietnia uczniowie klasy III reprezentowali naszą szkołę podczas Międzyszkolnego Przeglądu Grup Tanecznych w Modlnicy. To wspaniałe nawiązanie do tradycji naszego regjonu i mozliwość integracji z uczniami uczęszczającymi do pobliskich szkół. Dziekujemy Panu Jarosławowi Janeckiemu za przygotowanie ucziów, Rodzicom za  ludowe stroje.I oczywiście młodym artystom za pokonanie tremy i znakomite wykonanie Poloneza oraz odśpiewanie ludowej piosenki.                                                    

                                                                                                                                                               Joanna Denko

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918 - sekretariat i oddziały przedszkolne

Galeria zdjęć