„Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.
5 listopada 2018 r. uroczyście świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W krótkiej inscenizacji słowno – muzycznej uczniowie klasy VII przypomnieli 123-letnią drogę Polaków do wolności i własnego państwa.
W minionym tygodniu w Dyktandzie Młodego Patrioty uczniowie zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii. Pani Marzena Wawrzeń ogłosiła zwycięzców. Tytuł mistrza ortografii zdobyła Patrycja Baran, uczennica kl. VIII.
Niemało emocji wzbudził konkurs piosenki patriotycznej, przygotowany przez panią Angelikę Nawarę – Michalską oraz panią Paulinę Pyziak.
W jury zasiedli: Kierownik Gminnego Referatu Zarządzania Oświatą, Pani Agnieszka Szklarczyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Pani Magdalena Szymańska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele, Pani Anna Zajączkowska. Spośród 31 zawodników w poszczególnych kategoriach, wyróżnieni zostali:
Oddziały Przedszkolne:
1 miejsce – Zuzanna Baran („Płynie Wisła, płynie"),
2 miejsce Justyna Krężołek („Przybyli ułani pod okienko”)
3 miejsce - Maria Cieślik ("Płynie wisła, płynie").
Klasy I - III:
1 miejsce - Hanna Gietka ("Od morza aż do Tatr")
2 miejsce - Ewa Mikurda ("Na Wawel, na Wawel")
3 miejsce - Oskar Derwisz ("Piechota")
Klasy IV - VI:
1 miejsce - Piotr Wyżga ("O mój rozmarynie")
2 miejsce - Paweł Skwierawski ("Serce w plecaku")
3 miejsce - Gabriela Kolarska ("Rozkwitały pąki białych róż").
Klasy VII - VIII i Oddziały Gimnazjalne
1 miejsce - Łukasz Seweryn ("Piechota")
2 miejsce - Jakub Stopa ("Piechota")
3 miejsce - Julia Synowska ("Śpiewka").
Panu Jarosławowi Janeckiemu serdecznie dziękujemy za czuwanie nad oprawą muzyczną całej uroczystości i wspaniałe przygotowanie zawodników. Wszyscy wiemy, że stanąć "twarzą w twarz" z publicznością i zaprezentować swoje umiejętności wymaga odwagi, zwłaszcza gdy startujący ma 4 lata!!!
Brawa dla zawodników!
W czwartek, 8 listopada br. odbędą się indywidualne spotkania nauczycieli z rodzicami na temat ocen i zachowania.
Godziny:
oddziały przedszkolne: godz. 17.00 – 18.30 – budynek przy ul. Królowej Jadwigi 4,
klasy I – VI – godz. 16.00 – 17.30 – budynek przy ul. Królowej Jadwigi 4,
klasy VII, VIII, klasy III gimnazjum – godz. 17.30 – 19.00 – budynek przy ul. Krakowskiej 172.
Do dyspozycji rodziców będą nauczyciele wszystkich przedmiotów.
Szanowni Rodzice, serdecznie zapraszamy do udziału w VII Biegu – Niepodległościowa Jedenastka, który odbędzie się 11.11.2018 r. Startujemy o godzinie 11.00 sprzed budynku dawnego Gimnazjum w Białym Kościele. Aby zgłosić uczestnictwo dziecka, należy zarejestrować się na stronie internetowej www.maratonypolskie.pl (następnie Niepodległościowa Jedenastka, zgłoszenie, zgłoszenie grup i dzieci). Dzieci z terenu naszej gminy mogą wziąć udział w biegu bezpłatnie. Dystans przewidziany dla dzieci to ok. 1 km. Dzieci będą biegły zaraz po starcie dorosłych, zamykając cały maraton, otrzymają również numery startowe tak jak dorośli.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Żabki" na wycieczce w Fabryce Bombek.
W celu upamiętnienia 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniach 29-30 października, uczniowie z klas IV-VIII napisali Dyktando Młodego Patrioty. W sumie w konkursie wzięło udział 102 uczniów. Jego celem było:
-popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii;
-doskonalenie umiejetności poprawnej pisowni, z uwzględnieniem nazw własnych;
-uczczenie 100-rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości;
-rozwój zainteresowań językowych i historycznych.
Uczestnicy zmagań ortograficznych z wielkim zaangażowaniem podjęli się napisania trudnego tekstu o tematyce historycznej. Zwycięzcami w każdej klasie zostali:
klasa IV-Łukasz Budziak I miejsce, Piotr Bolek II miejsce, Igor Jaroń III miejsce;
klasa V- Kamil Szumny I miejsce, Maksymilian Waliłko II miejsce, Dominik Krawiec III miejsce;
klasa VI- Aleksandra Janik I miejsce, Gabriela Kolarska II miejsce, Sandra Kaleta III miejsce;
klasa VII- Julia Synowska I miejsce, Julia Dudek II miejsce, Arkadiusz Kołodziejczyk III miejsce;
klasa VIII- Patrycja Baran I miejsce, Jakub Perz II miejsce, Paulina Rembiesa III miejsce.
Dodatkowo Patrycja Baran(kl. VIII) zdobyła Tytuł Mistrza Ortografii.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
Marzena Wawrzeń
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Dyktando Młodego Patrioty" kl.IV - VIII.
Dnia 12 października bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele została przeprowadzona akcja edukacyjna w ramach wojewódzkiej akcji społecznej Małopolska w zdrowej atmosferze pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Małopolskiego efekcie tej inicjatywy do naszego oddziału przedszkolnego został dostarczony oczyszczacz powietrza. Celem przeprowadzonej akcji było podniesienie świadomości dzieci i rodziców na temat zanieczyszczeń i ochrony powietrza. Zajęcia miały charakter otwarty, na zaproszenie opowiedziały: przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie – pani Katarzyna Stadnik, przedstawicielka Urzędu Gminy Wielka Wieś – pani Agnieszka Szklarczyk oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej – pani Anna Zajączkowska.
Zajęcia przeprowadzone przez wychowawcę grupy – Dorotę Jagło rozpoczęły się od wysłuchania przez dzieci wiersza Stefana Pastuszewskiego „Smok i smog” oraz rozmowy kierowanej na temat treści wiersza. Dzieci zastanawiały się wspólnie, jaka jest rola powietrza w życiu każdego człowieka, a dialog został poparty empirycznymi doświadczeniami. Nauczycielka zaproponowała kilka wybranych eksperymentów, aby dzieci mogły same przekonać się, gdzie jest i do czego służy niewidzialne przecież powietrze. Przedszkolaki mogły więc „zważyć” powietrze, złapać je w woreczki, zaobserwować powietrze w postaci wytworzonych pod wodą bąbelków czy uświadomić sobie, że powietrze można także usłyszeć w używanych instrumentach muzycznych (flet, trąbka , a także gwizdek). Jednym z najciekawszych dla dzieci doświadczeń okazało się być to, w którym mogły zobaczyć, jak zachowuje się płomień świecy po odcięciu dostępu powietrza. Następnie szereg eksperymentów został podsumowany przez nowoprzybyłych gości – Ekoludka i Smogosmoka (postacie uprzednio wykonane przez dzieci na zajęciach). Ekoludek wprowadził straszaków w niezwykle ważny temat zanieczyszczenia powietrza oraz istoty dbałości o środowisko. Kolejno została poruszona kwestia smogu oraz jego szkodliwości na życie ludzi, zwierząt i roślin. Pogadanka została podsumowane zaprezentowaniem podarowanego oczyszczacza powietrza oraz krótkim opisem jego działania. Kolejnym etapem zajęć była zabawa ruchowa „Wiatr i huragan” , a po niej dzieci wykonały pracę plastyczną na temat „Malowanie powietrzem” (techniką rozdmuchiwania kleksów z farby przy pomocy słomkowych rurek). Całość została podsumowana przystępną dla dzieci prezentacją multimedialną pt. „Czyste powietrze” oraz rozmową na temat możliwości ochrony czystości powietrza przy pomocy ekologicznych alternatyw, jakie możemy wykorzystać w naszym codziennym życiu (rower, komunikacja hybrydowa/elektryczna, katalizatory, wymiana pieców itp.). Na koniec dzieciom zostały wręczone pamiątkowe upominki od Urzędu Marszałkowskiego oraz dyplomy i medale przez prowadzącą zajęcia. Zajęcia zostały zwieńczone wspólnym zdjęciem. Akcja choć poruszała trudną tematykę, została przyjęta przez dzieci z niezwykłym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Przedszkolaki zadawały pytania oraz same wysuwały ciekawe wnioski.
Wszystkim dzieciom i zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach, liczymy na to, że świadomość wagi czystego środowiska będzie tematem istotnym dla każdego z nas!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Język polski - nasze zajęcia.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zdrowe przekąski w "Sówkach".
17 października 2018 r. był dla uczniów klas I-III kolejnym, ciekawym dniem spędzonym w szkole. Naszą szkołę odwiedził Pan Stefan Klimek - pszczelarz, który wprowadził uczniów w świat pszczół. Zaproszony gość opowiadał uczniom o życiu pszczół, zapoznał z ich podziałem, pokazał jak powstaje plaster miodu, a także uświadomił, jaką pracę, wykonują w ulu te małe owady. Największą atrakcją dla uczniów było zaprezentowanie przez Pana Stefana oszklonego ula, dzięki któremu uczniowie mieli okazje zobaczyć prawdziwą pszczelą królową, a następnie wszyscy mieliśmy okazję spróbować pysznego miodu. Wszyscy chętnie pozowali do zdjęć w stroju pszczelarza. Na zakończenie tak wspaniałych zajęć uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie uświadomiło nam, że pszczoły spełniają w naszym środowisku bardzo ważna rolę, a my powinniśmy o to środowisko dbać z największą starannością.
Paulina Parcz
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Małopolski Konkurs Matematyczny.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Chłopca w klasie 6.
W miesiącu październiku cała nasza Szkoła włączyła się do akcji „BohaterOn Wyślij kartkę do Powstańca”.
Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika, a ostatni Powstańcy odchodzą od nas na wieczna wartę. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma charakter edukacyjny, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.
Wysłaliśmy ok 150 kartek, aby uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego i pokazać, że pamiętamy o ich poświęceniu.
Stowarzyszenie Homini et Terrae z Zabierzowa i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Wielka Wieś zorganizowały 13 października br. na terenie GOKiS imprezę pod nazwą ”V Międzygminna Bitwa Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich”. Bitwa miała charakter fiesty rodzinno-smakowej, do udziału w której zaproszono Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Seniora z terenu Małopolski. Uczestnicy prezentowali na swoich stoiskach w formie konkursowej potrawy i dania z polskich darów jesieni, a zaproszeni goście brali udział w „fieście smaków tradycyjnych”. Podczas imprezy odbyły się warsztaty w ramach akcji „ Nasze dzieci nie jedzą śmieci”, podczas których dzieci ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele pod opieką wychowawczyni Renaty Szlachty uczyły się prostych zasad żywieniowych i wykonywania kanapek śniadaniowych z rodzimych i pełnowartościowych produktów. Po warsztatach uczestniczące dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i zdrowe upominki.
Renata Szlachta
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja BohaterON w klasie II.
W środę 10 października 2018r. dziesięcioro uczniów z klas VII, VIII przystąpiło do etapu szkolnego Małopolskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest m.in. wyławianie młodych talentów, rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów. Nasi uczniowie zmagali się z trudnymi matematycznymi problemami, musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też intuicją i sprytem matematycznym, umiejętnością logicznego myślenia, dostrzegania zależności i wysuwania wniosków. Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali Patryk Kołodziejczyk i Martyna Windys. Teraz czekamy na listę osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Renata Windys
Do jednych z najbardziej uroczystych dni w szkole należy Dzień Edukacji Narodowej, dzień w którym uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy pedagogów. Ci zaś nareszcie się uśmiechają i udają, że zapomnieli sprawdzić zadanie domowe.
Dla uświetnienia tego dnia, Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolną do wspólnej gry w teleturnieju „Familiada”.
W szranki stanęli przedstawiciele uczniów i nauczycieli. Pomimo wielu starań uczniów, to nauczyciele odnieśli zwycięstwo.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Familiada - Dzień Edukacji Narodowej.