Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele, zespół Białokościelanki oraz OSP Biały Kościół serdecznie zapraszają na
BIAŁOKOŚCIELAŃSKI DZIEŃ RODZINY W PLENERZE!
Kiedy? sobota, 4 czerwca 2016 r.,
Gdzie? plac przy Szkole Podstawowej w Białym kościele ( w przypadku brzydkiej pogody hala GOKIS)
O której? 13.00 – 17.00.
W programie:
- pokazy strażackie
- konkursy dla dzieci i rodziców
-konkurencje sportowe
- dmuchańcowe miasteczko
- malowanie twarzy
- zaplatanie warkoczyków
- słodkie niespodzianki
- „Kraina Gniotka”
- „Królestwo Królewny Żabki”
- „ Kwiatuszkowy zawrót głowy”
Uwaga: Rodzice biorą odpowiedzialność za dzieci podczas imprezy.
23 maja 2016r. uczniowie klasy I i III obejrzeli na scenie Kina Kijów Centrum spektakl” Baśnie Dalekiego Wschodu’’. W przedstawieniu wystąpili aktorzy wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza.
Podczas spektaklu odważny i szlachetny żeglarz Sindbad zabrał widzów w podróz w nieznane , w poszukiwaniu sposobu zdjęcia zaklęcia rzuconego na swego brata przez złego Dżina. Dzięki mądrości, odwadze i sprytowi Sindbadowi udało się pokonać wszelkie przeciwności losu. Dzieci mogły przekonać się, że w życiu warto kierować się prawdą, dobrem i uczciwością.
Po spektaklu aktorzy przeprowadzili krótkie warsztaty teatralne, pokazując młodym widzom rolę światła i dzwięku, które w połączeniu z grą aktorską dają efekt w postaci przedstawienia.
Mamy już oficjalne wyniki sprawdzianu w klasie VI. Nasi szóstoklasiści świetnie poradzili sobie z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Z języka polskiego uzyskaliśmy średnio 75% punktów możliwych do zdobycia, przy średniej gminnej 74,4% i wojewódzkiej 73,3% pkt, z matematyki zdobyliśmy 85% pkt, podczas gdy w gminie średni wynik wyniósł 68%, a w województwie 58% pkt. Wyniki te pozwoliły nam uzyskać 80% pkt z pierwszej części sprawdzianu, co dało nam stanin 9 – najwyższy w Polsce. W gminie średni wynik z pierwszej części sprawdzianu również był wysoki i wyniósł 71% pkt, przy średniej wojewódzkiej 66%.
Równie dobrze uczniowie naszej szkoły poradzili sobie z zawiłościami języka angielskiego. W drugiej części sprawdzianu uzyskaliśmy 86,5% pkt, przy średniej gminnej 78,5% i wojewódzkiej 73,3% pkt, co dało nam stanin 8 – wynik bardzo wysoki w Polsce.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy im dalszych sukcesów w gimnazjum!
Renata Windys
Już po raz ósmy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Gimnazjum w Białym Kościele, nad którym honorowy patronat objął Wójt Gminy Wielka Wieś Pan Krzysztof Wołos. Bohaterami tegorocznego konkursu były anioły w różnych odsłonach.
W prezentowanych wierszach nie zabrakło także postaci świętych. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Ciebień (kl. IV) , Martyna Windys (kl. V) oraz Przemysław Litewka (kl. VI). Wszyscy oni recytowali utwory ks. J. Twardowskiego.
Jurorzy (pan K. Wołos oraz panie: J. Patej, S. Szumiec, M. Szymańska) mieli bardzo twardy orzech do zgryzienia, ponieważ uczestnicy prezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom. Ostatecznie z naszej szkoły III Miejsce na podium zajęła Martyna Windys. Jej występ zachwycił także publiczność, która przyznała jej dodatkową nagrodę w postaci dyplomu oraz przepięknej figury anioła. Uczniowie otrzymali Zaświadczenia Finalistów, Dyplomy Laureatów oraz ciekawe nagrody książkowe.
Marzena Wawrzeń
Szanowni Rodzice, piątek 27 maja br. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku, gdy nie macie Państwo możliwości zapewnienia dzieciom opieki tego dnia w szkole zostanie zorganizowany dyżur świetlicowy. W celu dokonania zapisu na ww. dyżur należy zgłosić się do sekretariatu szkoły w dniach: 23 – 25 maja br. (w godz. 7.00 – 15.00) i wypełnić deklarację uczestnictwa dziecka na dyżurze.
19 maja czwartoklasiści przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Zgodnie z procedurą egzamin na kartę przebiegał w dwóch częściach: teoretycznej i praktycznej. Przyszli użytkownicy dróg wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego, rozpoznawaniem znaków i manewrów na drodze a także postępowaniem wobec innych uczestników ruchu drogowego. Pozytywny wynik egzaminu pisemnego stał się podstawą do sprawdzenia umiejętności praktycznych. Ta część egzaminu odbyła się na boisku przyszkolnym. Ocenie podlegały takie czynności jak: płynne ruszanie z miejsca - start, sygnalizowanie zmian kierunku jazdy, slalom wokół przeszkód, hamowanie i zatrzymywanie się. Egzaminowani bez zastrzeżeń wykonali przewidziane zadania. Dumni z siebie mogą oczekiwać na wydanie karty rowerowej! Tymczasem trwają ostatnie zakupy rowerów, konserwacja i inne zabiegi pielęgnacyjne jednośladów. Stąd też młodym użytkownikom i ich rodzicom życzymy szerokiej drogi!
Nauczyciel zajęć technicznych: B. Marzec
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży "POZYTYWKA" zaprasza uczniów klas II - VI na bezpłatne warsztaty pod hasłem „AKADEMIA MAŁEGO STRAŻAKA” " w sobotę 21 maja 2016 r. , w godz. 8.00 - 13.00 w świetlicy przy gimnazjum w Białym Kościele. Liczba miejsc ograniczona!
Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Hodowcy bujnej wyobraźni", dofinansowanego z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania.
Warsztaty pod hasłem „AKADEMIA MAŁEGO STRAŻAKA” to jeden z 10 bloków warsztatowych, które odbywają się w tym roku!
Szczegółowe informacje poniżej.
W tym roku w Rajdzie Nietoperzy wzięli udział uczniowie klas: V i VI. Trasa prowadziła z Woli Kalinowskiej przez Wąwóz Słupionka, Dolinę Sąspowską i Ojców. Zakończenie rajdu odbyło sie tradycyjnie już na Złotej Górze. Przy fantastycznej pogodzie młodzi turyści bardzo sprawnie pokonali trasę, odpowiadając w czterech punktach na pytania z zakresu przyrody i historii OPN. Musieli też wykazać się umiejętnościami korzystania z mapy i kompasu. Na zakończenie rajdu odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.
Anita Różycka
Zajęcia z klockami LEGO to nie tylko zabawa edukacyjna, ale także źródło wiedzy na temat mechaniki i praw fizyki. 10 maja uczniowie klasy IV przenieśli się w świat programów Bricks 4 Kidz. Z wielkim zaangażowaniem budowali modele: pająka, samolotu, czy karuzeli, które następnie wprowadzali w ruch za pomocą specjalnych silników. W tych fantastycznych zajęciach mogliśmy wziąć udział dzięki Gminnej Bibliotece Publicznej w Szycach.
Marzena Wawrzeń
Dnia 17 marca 2016r. odbyła się jubileuszowa, bo XXV edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”, w którym startowało 18.474 uczestników z klas I-VI. Tradycyjnie już w konkursie brali udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku do matematycznych rozgrywek przystąpiło 51 uczniów w kategoriach: Żaczek (kl. II), Maluch (kl. III, IV) i Beniamin (kl. V, VI). Nasi uczniowie spisali się na medal uzyskując aż 8 wyróżnień i 3 wyniki bardzo dobre. Najwyższe wyniki uzyskali
z klasy II:
Maksymilian Waliłko wynik bardzo dobry
Kamil Szumny wyróżnienie
z klasy III:
Julia Niemiec wyróżnienie
Aleksandra Janik wyróżnienie
z klasy IV:
Patryk Kołodziejczyk wynik bardzo dobry
Zuzanna Ciebień wyróżnienie
z klasy V:
Martyna Windys wynik bardzo dobry
Patrycja Baran wyróżnienie
z klasy VI:
Filip Kozierowski wyróżnienie
Natalia Żołnierek wyróżnienie
Paweł Sioła wyróżnienie
Uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród dla uczniów, którzy uzyskali wynik bardzo dobry odbędzie się 16 czerwca 2016r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pozostali uczniowie otrzymają dyplomy i nagrody w szkole. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów za rok.
Renata Windys
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży "POZYTYWKA" zaprasza uczniów klas II - VI na bezpłatne warsztaty pod hasłem "GDZIE BY TO ZAPISAĆ..." w sobotę 14 maja 2016 r. , w godz. 8.00 - 13.00 w świetlicy przy gimnazjum w Białym Kościele. Liczba miejsc ograniczona!
Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Hodowcy bujnej wyobraźni", dofinansowanego z Urzędu Gminy Wielka Wieś w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania.
Warsztaty pod hasłem "GDZIE BY TO ZAPISAĆ..." to jeden z 10 bloków warsztatowych, które odbywają się w tym roku!
Szczegółowe informacje poniżej.
5.05.2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III ze swoimi wychowawczyniami wybrali się do krakowskiego Zoo.
Spacerując alejkami ogrodu z bliska oglądaliśmy zwierzęta i poznawaliśmy ciekawostki o ich pochodzeniu, trybie życia, odżywianiu i rozmnażaniu.
Na początku wspólnej wędrówki spotkaliśmy przepiękne ptaki , m.in. różowe flamingi, bociany i dumne pawie, które nie zwracały najmniejszej uwagi na zwiedzających. Papugi przyciągały uwagę swoim komicznym zachowaniem i wielobarwnym upierzeniem, ale były tak hałaśliwe, że nawet nasze uszy przywykłe do szkolnego zgiełku, długo nie wytrzymały ich towarzystwa.
Kolejnym etapem było spotkanie z drapieżnymi kotami- lwami, tygrysami, pumami i jaguarami, leniwie wylegującymi się w słońcu. Były także lwiatki, surykatki, goryle, jeżozwierze, wilki, wydry, wielbłądy, lamy, strusie, zebry, hopopotamy... Nie sposób wymienić wszystkie, bo krakowski ogród zoologiczny liczy około 1500 zwierząt. Z zachwytem obserwowaliśmy trzy żyrafy z gracją poruszające się po wybiegu. Okazało się jednak, że te dostojne zwierzęta potrafią się bawić jak dzieci i płatały sobie „żyrafie” figle.
Ogromną frajdę sprawił wszystkim udział w pokazowym karmieniu i tresurze uchatek patagońskich zwinnie popisujących się akrobacjami w wodzie. Byliśmy także świadkami karmienia słoni, które pochłaniały wiadra owoców.
Po tym jak zwierzęta zostały nakarmione i dla nas przyszła pora na małe „co nieco” i wspólne zabawy na placu zabaw.
Po zregenerowaniu sił w promieniach słonka ruszyliśmy na spotkanie z mieszkańcami Mini Zoo. Wszyscy chętni mogli pogłaskać młode zwierzęta i nakarmić przygotowaną paszą kucyki, świnki morskie, króliczki karłowate, kozy, osiołki i lamy. Odwiedziliśmy także leniwce, fenki i nietoperze w pawilonie zwierząt nocnych.Ostatnim etapem naszej wycieczki było egzotarium z mnóstwem ryb i gadów. Niektóre tak sprytnie się kamuflowały, że trudno było je wypatrzeć w terrariach.
W ogrodzie zoologicznym było przecudnie. Wspólnie spędzony czas, wrażenia po spotkaniu ze zwierzętami w otoczeniu zieleni, kwitnących krzewów i kwiatów będą dla wszystkich miłym wspomnieniem.
Renata Szlachta
W piątek 6 maja na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Instytucie Filologii Polskiej odbyły się Finały Ogólnopolskie Konkursów Polonistycznych. Przystąpili do nich: Natalia Skrzyniowska z kl. V (ortografia) oraz Arkadiusz Janik z kl. VI (polszczyzna). Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz piękne dyplomy finalistów, na których widnieje następujący wpis:
Gratulujemy Ci dociekliwości poznawczej w zakresie świadomego posługiwania się ortografią i dobrą polszczyzną. Życzymy wytrwałości i sukcesów w zgłębianiu wiedzy o „obcym języku polskim”.
Na uwagę zasługuje fakt, że prace finalistów zostały dodatkowo opublikowane w specjalnych wydaniach biuletynu konkursowego.
Jeszcze raz gratulujemy Natalce i Arkowi tak wspaniałych wyników.
Marzena Wawrzeń
W sobotę, 11 czerwca 2016 r. odbędzie się trzeci już bieg pod hasłem „BIEGAJ Z NAMI – BIEGNIJ Z OJCEM DO OJCOWA”. Poniżej znajduje się regulamin biegu i formularz zgłoszeniowy. Wszyscy chętni składają wypełnione formularze w sekretariacie szkoły do wtorku 7 czerwca br.
Zakończenie imprezy i ceremonia dekoracyjna tradycyjnie na placu przy naszej szkole! Czekamy na Was!
"Dziś jest święto zgody, dziś zgodził się król z narodem, naród z królem, wielcy z małymi, bogacze z biednymi ..."- w krótkiej inscenizacji uczniowie klasy VI oddali podniosłą atmosferę z końca XVIII wieku, która towarzyszyła uchwalaniu pierwszego, najważniejszego w dziejach Rzeczpospolitej dokumentu - Konstytucji. Podkreślili znaczenie słów: przysięga i wolność! Zobowiązali się szanować i przestrzegać prawa."Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem" - zaśpiewali na koniec przedstawienia.
Agnieszka Miśkiewicz
Zapraszamy uczniów klas I - III do udziału w konkursie plastycznym "Explore London". Tematem prac plastycznych wykonanych dowolną techniką płaską w formacie A4 jest zabytek lub sławna budowla znajdująca się w Londynie. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę, do dnia 20 maja 2016 r.
Zapraszamy też uczniów klas IV - VI do udziału w konkursie plastycznym: "Chrzest czyli początek". Uczniowie wykonują pracę plastyczną przedstawiającą scenę chrztu władcy, jego dworu lub poddanych. Zgodność z realiami epoki będzie podnosiła ocenę pracy. Pracę można ją przygotować w dowolnej technice – tradycyjnie lub przy pomocy programu graficznego, do 25 maja 2016 roku. Szczegóły na stronie internetowej GWO.
Duże lub kieszonkowe, wydrukowane na lichym, pożółkłym papierze przetrwały kilkaset czy kilkadziesiąt lat. Są obecne w naszych domach. Stoją dumnie w gablotach przypominając nam naszych przodków. Niekiedy z naderwaną kartą czy ugryzionym rogiem oprawy leżą zapomniane na zakurzonych strychach. Stare książki...
Niesamowity nastrój przeniesiony wprost z antykwariatu stworzyli szóstoklasiści przygotowując w naszej szkole wystawę starych książek. Wśród zgromadzonych dzieł znalazły się m.in.: niemieckie wydanie Encyklopedii Zdrowia z 1894r., dawne wydania Odysei, Pana Tadeusza z 1900r. czy Kronik z czasów II wojny światowej.
Za pomoc dziękuję uczniom: Tomaszowi Marschalko, Wiktorii Stachnik , Julii Szumnej i Aleksandrowi Wierzbickiemu, którzy wzbogacili naszą wystawę.
Pamiętajmy, że książki to nie tylko nośniki treści, to także dzieła sztuki!
Marzena Wawrzeń
W środę, 27 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbyły się Międzyszkolne Zawody Ringo. W turnieju startowali uczniowie klas IV-VI z terenu naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali szóstoklasiści w składzie: J. Szumna, J. Krzynówek, N. Żołnierek, W. Stachnik, K. Michalski, F. Kozierowski, J. Kurek, T. Marschalko oraz P. Litewka. Zawodnicy z Białego Kościoła spisali się na medal i to złoty. Pokonali bowiem wszystkich przeciwników i zdobyli zasłużone I miejsce.
Turniej przebiegł w ciepłej, życzliwej atmosferze, towarzyszyła mu zdrowa, sportowa rywalizacja, a poziom rozgrywek był bardzo wysoki. Nad prawidłowym przebiegiem gry czuwała instruktorka GOKiS-u, pani Wioletta Handzel, która była głównym sędzią zawodów.
Rozgrywki sportowe podsumowała pani Marta Stochalska – Budzyn – dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi, która uroczyście wręczyła zawodnikom nagrody, dziękując im za udział w turnieju i zapraszając do kolejnego spotkania za rok. W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyła też pani Magdalena Szymańska, dyrektor GOKiS – u.
Gratulujemy naszym zawodnikom oraz panu Lesławowi Przewoźniakowi, nauczycielowi wychowania fizycznego w naszej szkole.
Renata Windys
Można podziwiać widok z wysokości wieży Eiffla, można też poczuć smak życia 320 metrów pod ziemią. Kopalnia Guido w Zabrzu to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Takiego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie. Tą najgłębiej położoną w kopalni węgla kamiennego trasą turystyczną przeszli uczniowie klas IV i V. Dowiedzieli się jak wygląda górnicza szychta, w jakich warunkach wydobywany jest węgiel, poznali odpowiedź na pytanie: dlaczego do kopalń oprócz koni, zabierano też kanarki. Przed niebezpieczeństwami w kopalniach górników ostrzegały zarówno zwierzęta, jak powszechnie nielubiane myszy czy szczury, ale i dobry duch kopalni, Skarbnik. Na szczęście ten siwobrody, strzegący podziemnej krainy starzec przeprowadził nas bezpiecznie przez ponad 2-kilometrowy kopalniany chodnik, niekiedy ciasny i niski, niekiedy pełen pyłu i mroku.
Duże wrażenie wywarły na nas maszyny górnicze, których hałas był tak wielki, że wypełnił nie tylko chodniki górnicze, zagłuszył nawet własne myśli. Niewątpliwą atrakcję stanowił przejazd elektryczną kolejką górniczą. A na pamiątkę zabraliśmy kawałki węgla kamiennego, "wydobytego" przez naszego przewodnika - górnika.
Za zorganizowanie wycieczki dziękujemy pani Anicie Różyckiej.
Agnieszka Miśkiewicz
18. kwietnia w pochmurny poniedziałkowy poranek aula Szkoły Podstawowej w Białym Kościele rozbłysła kolorami książkowych okładek. W tym dniu uroczyście obchodziliśmy wraz z zaproszonym gościem, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi Panią Joanną Patej Dzień Książki I Praw Autorskich. Spotkanie było również podsumowaniem projektu edukacyjnego „Czytanie moją pasją”, który realizowany był przez kilka miesięcy w klasach IV-VI. Głównym założeniem podjętych działań było zorganizowanie szkolnej kampanii na rzecz przeciwdziałania spadkowi poziomu czytelnictwa oraz promowanie nawyku czytania w dobie rozwoju techniki komputerowej, telewizji i filmu. Zrealizowane działania w ramach projektu czytelniczego to m.in
I. "Baśniowe poranki"- cykliczne zajęcia dla oddziału przedszkolnego zorganizowane przez Koło Teatralne.
II. "Czyta elita"- kl. V i VI
III. Spotkanie autorskie z p. Moniką Szostek - nauczycielką i tłumaczką języka angielskiego, pisarką na stałe mieszkającą w Anglii, która stworzyła magiczny świata 13-letniego Qwerty’ego – bohatera cyklu : Qwerty : Historia, Qwerty: Zagubiony w Czasie, Qwerty: Kod Honoru. Autorka tłumaczyła także młodym czytelnikom jak można zostać pisarzem i w jaki sposób rodzą się pomysły na książkę. Z jej ust padły słowa: „Pisanie to moja największa pasja. Bohaterowie, o których piszę są dla mnie jak dobrzy znajomi. Bardzo ich lubię i dlatego uwielbiam o nich pisać”. Przekonywała, że „WARTO CZYTAĆ - WARTO PISAĆ”.
IV. Zajęcia biblioteczne:
V. "Kwadrans na bajkę"- czytanie bajek terapeutycznych na świetlicy szkolnej 1x/tydz.
VI. Pedagogizacja rodziców
Podczas finału projektu mogliśmy obejrzeć przedstawienie, pt. „Książka przed sądem”. Aktorami byli piątoklasiści, którzy wcielili się w rolę bohaterów rozprawy sądowej. Jako pierwsza na scenie pojawiła się Książka, która stanęła przed sędzią i prokuratorem. Główną bohaterkę oskarżono o to, że jest niepotrzebnym przeżytkiem i czas odejść do lamusa. Książka broniła się dzielnie, argumentując swój byt, m. in. tym, że to przecież właśnie ona towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, odkąd tylko nauczył się pisać.
Jej przeciwnicy to: płyta CD i komputer. Z pomocą oskarżonej przyszli obrońca, który przytoczył piękne słowa A. Grabowskiego: „Książka to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją czyta doradcę ma i przyjaciela”. Świadkiem obrony była bibliotekarka i dzieci, które wykrzykiwały: „Wiwat! Wiwat książki!”
Mimo wielu oskarżeń pod adresem książki, wyrok był jednoznaczny, że z czytania nie wolno zrezygnować. Ważny i potrzebny jest postęp techniczny w dziedzinie nauki, jednak książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.
Projekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym. Jego cel został osiągnięty . Wierzymy, że wspólnie zmienimy wskaźnikI badań, które pokazują, że ciągle czytamy zbyt mało. Dlatego jak mówi hasło Natalii (kl.IV):
ŻYJ DRUKIEM NIE FACEBOOKIEM!!!
Marzena Wawrzeń