Wiadomości

• Kolejne spotkanie uczniów klasy piątej na zajęciach z wykorzystaniem zasobów Laboratorium Przyszłości przyniosły serię zaawansowanych projektów przestrzeni rekreacyjnych i sportowych - a wszystko to z klocków LEGO.

Mirosława Szeptycka

• 24.04.2024

19 kwietnia 2024 r., obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie po raz kolejny zorganizowało akcję ŻONKILE. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji w obchody rocznicy. Zaangażowani byli uczniowie i nauczyciele całej szkoły. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, uczniowie klasy VIII własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później przekazano nauczycielom i uczniom. Została również wykonana gazetka przybliżająca wszystkim cel akcji.

• Jacek Łapiński (skutecznie) przekonywał Uczniów i Uczennice z klasy VII i VII dlaczego warto wybrać nałóg czytelnictwa zamiast innych nałogów. Pogodny pisarz, będący pasjonatem psychologii pozytywnej i rozwoju osobistego, dyskutował z uczniami na zaproponowane przez nich tematy. Chętnie odpowiadał na pytania i skłaniał do refleksji.

Pisarz podkreślił, że czytanie rozwija naszą kreatywność, pomaga nam zrozumieć i poznawać świat oraz poszerza naszą wiedzę. Dają nam możliwość odwiedzenia miejsc, do których nie możemy fizycznie dotrzeć oraz poznania ludzi, których nigdy nie spotkamy. Czytanie uczy nas empatii i rozwija nasze zdolności do rozumienia i analizowania treści. Dlatego też warto sięgać po książki, które nas zaintrygują i pokażą nam świat z nowej perspektywy. Ponadto czytanie to przyjemność, która pozwala na ucieczkę od rzeczywistości i relaks. Dzięki książkom możecie odreagować stres, rozwijać swoje zainteresowania oraz czerpać inspirację do własnej twórczości. W kontekście Egzaminu ósmoklasisty chęć i umiejętność krytycznego czytania jest niezwykle potrzebna.

• Włoski pisarz Umberto Eco mawiał: „Kto czyta, ten żyje podwójnie”… Moli książkowych w naszej szkole nie brakuje – lubimy czytać, przesiadywać w bibliotece i rozmawiać o książkach. Z przyjemnością Uczniowie i Uczennice z klas IV-VIII wzięli udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym „Na skrzydłach wyobraźni” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Będkowicach. Patronat nad wydarzeniem objęła także Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi oraz Gmina Wielka Wieś. Nasz „Dream Team”, wyłoniony w etapie szkolnym, składał się z czterech pasjonatek czytelnictwa – Michalinny Krukar z kl. IV i Marii Cieślik, Marianny Kiecoń oraz Urszuli Stelmach z kl. V.

• Nowa galeria WIEM, ŻE ZDROWO JEM została dodana do albumu fotograficznego

Małgorzata Łysek

19 kwietnia w szkolnej świetlicy odbyły się zajęcia dotyczące prawidłowych nawyków zdrowego stylu życia w tym nawyków żywieniowych. Głównym celem zajęć dotyczących zdrowego odżywiania była edukacja dzieci na temat wartości odżywczych różnych grup produktów spożywczych oraz promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Uczniowie wspólnie stworzyli Piramidę Zdrowego Żywienia. Podczas dyskusji dzieci wypowiedziały się: co to jest zdrowy styl życia, co to znaczy zdrowo się odżywiać, jakie są zasady zdrowego odżywiania, czego unikać w zdrowym odżywianiu, dlaczego warto się zdrowo odżywiać, do czego prowadzi niezdrowe odżywianie. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny i wykonali smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki. Okazało się też, że dzieci lubią warzywa, a najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie, dlatego nawet największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Nie zabrakło wielu ciekawych zabaw i ciekawostek związanych z tematyką zajęć.